Alkmaai Gelijke rechten voor de mens De gemeentebegroting voor 1951 Alkmaars Politie-elftal won in Amsterdam Openbare Leeszaal en Bibliotheek Instellingen van weldadigheid Egmond aan Zee Noord-Scharwoude Aardappelmoeheid De Rijp „Groeters en Campers kunnen trots zijn op hun eigen V.V.V." Instituut „GLOBE" Nieuws uit De Langedijk Plannen voor bouw van coöperatieve zuurkoolfabriek bijna gereed Straks „Nieuw Leven" in Langedijk? Heer-Hugowaard Koedijk DONDERDAG 18 JANUARI 1951 Dlkinderen be- zwemdiploma imult der jeugdige toe- werden gistermiddag aantal schoolkinderen te zwembad zwemproe- .iefst acht-en-zestig kin- in het groene water keurige wijze voor hun van hen bleek onder de Aan acht-en-dertig van Eloop in de cantine door n het zwembad, de heer It, het voorbereidend (I) uitgereikt. Drie-en- n ontvingen het diplo- l zwemmen, waar onder zwemmen aan te pas jeugdzwemvaardigheids- dat reeds moeilijk te •erd door de heer v. d. Ie volgende gelukkigen Jllie Beets uit Hoorn, uit IJmuiden, Marianne Kleen, Nini Kossen, erg en Anna M. Wor- lkmaar. vestigde er de aandacht ezit van deze kostbare betekende, dat er nu ■fer.d behoefde te wor- enaars niet flink blijven en deze papieren spoe- e hebben verloren. Ten de heer v. d. Griendt ongeveer drie maanden a groep kinderen diplo- rden uitgereikt. Het ligt g dit dan 's avonds te geheel een wat meer te geven. uren aan van kolenschaarste s neer op de schouders >liek, de weinige goeden iewust van de ernst van :ur van het gemeentelijk laar het stroomverbruik vierhonderd kilowatt 13 November, de maximale belasting enlijk. In 1949 trad de ag op 31 December op. s op die dag 3105 kWh aan. De topdag van icember, toen er 3336,75 in Alkmaar optrad. Een n 231,75 kilowatt. door het lichtbedrijf 9.031.200 kilowattuur van I ht, tegen 11.565.030 kWh n dus neerkomt op een igeveer anderhalf milli- ir. Ter verduidelijking een kilowattuur de hoe- e is die tien lampen van in één uur verbruiken, i deze stijging, zo deelde •p ons mede, moet hoofd- i gezocht in de nieuw- /estiging en uitbreiding ie. Veelzeggende richtlijn meeste grote bedrijven iet GEB in Alkmaar een am bijgehouden. Uit de >aar slordig getrokken er een lange strook pa- zelfs de leek de gedra- in stadgenoten afleiden, i geleidelijk, soms zeer e inktlijn ziet hij dat zes uur een klein per- larders opstaat en het liskamer ontsteekt. Hij igzaam omhoog gaan tot blijkbaar in vele gezin- afloopt. De hoeveelheid 'ordt afgenomen, neemt aanzienlijk toe. Deze raadt hoe laat vele men- srlaten, hoe laat de fa- Ie kracht gaan werken er het Zaterdag of Zon- diagram van 23 Decern- t het op dat het stroom- lie dag in de ochtend- is dan 's avonds. lines uit het buitenland. sdorp zegt te hopen dat in opwekvermogen der trales over twee jaar tot tal behoren, al acht hij mogelijk, dat er ook dan zal zijn. De nodige op- 'oor de centrales moeten land komen, waar men keling op de oorlogsin- k geen haast zal maken ren van deze orders. Kolenschaarste. kuren (van half acht tot /an half vijf tot zes uur) veel stroom tegelijker- momen, is er het gebrek alen. Als gevolg daarvan buiten de piekuren be- tregelen moeten nemen od voor reclameverlich- net twintig procent in- le straatverlichting, door corter te laten branden .ampen te gebruiken. Straatverlichting: straatverlichting is voor van het lichtbedrijf een rrie. Een minder goed e straatverlichting is het publiek opvalt. Het re- hten en men vergeet dat in het lichtbedrijf slechts ieder moet doen: Het beperken. Indien men n een nog sterker mat® geval is, moet het niet rden geacht dat het dij aal op zekere dag zal stad van stroomtoevoer VERVOLG STADSNIEUWS Bellamyanen kwamen bijeen De heer B. C. Brokking, bestuurslid van de Internationale Vereniging Bel lamy, hield gisteravond in Valk's Lunch room een vurig pleidooi voor vrede, welvaart en orde en voor de rechten Van de mens. Het was op verzoek van de afdeling Alkmaar van genoemde vereniging, dat de heer Brokking uit Den Haag was gekomen om de aanwe zigen het standpunt van de „Bellamy"- beweging uiteen te zetten. Nadat de voorzitter van de afdeling Alkmaar, de heer Versnel, de belang stellenden welkom had geheten en daarin onder meer had gezegd, dat dit de eerste openbare contactavond was, die spoedig door meerdere zal worden gevolgd, verkreeg de spreker van de Bvond het woord. De heer Brokking zeide, dat de Bel lamyanen zich een eigen oordeel vor men, vooral in verband met de samen werking. In korte trekken vertelde spreker van de moeilijkheden die de „Bellamy" bij haar werk ondervindt. Vervolgens besprak hij de huidige si tuaties in de wereld, waarin hij vooral de bewapening sterk veroordeelde. Deze vindt echter zijn oorzaak in het kapi talistisch gevormde Westen, dat bang voor Rusland is, alleen om het feit, dat bij een Russische overval het winstma kend bewind van de baan zou zijn, al dus de heer Brokking. Hij geloofde echter niet in een uit Rusland komende oorlog, daar naar zijn mening de Sow- jetunie dan zeker niet zou wachten, totdat men in het Westen van Europa tot aan de tanden bewapend is. Ver volgens wierp spreker een blik in de toekomst, waarvan hij zeide, dat met het kapitalistische stelsel opnieuw werkloosheid zal komen opdagen. Dit is dan ongetwijfeld een voedingsmetho de voor de Bellamyanen en het com munisme. De heer Brokking vroeg zich af, of de mensen zich opnieuw een oor log zullen laten insturen om een ver molmd stelsel als ons momenteel re geert in stand te houden. Hij was er zeker van, dat een nieuwe oorlog de wereld zou doen vergaan. Men moet geen oorlog meer voeren, maar een verbetering van het economische stel sel onder de ogen zien. Dit zal slechts vrede en welvaart kunnen brengen. Nadat spreker voorts nog een felle In Amsterdam heeft het voetbalelf tal van de Alkmaarse politie de eerste twee punten in het nieuwe jaar ver overd op haar hoofdstedelijke col lega's. Na een gedwongen rust van bijna drie maanden valt het niet mee een zware uitwedstrijd te spelen tegen de kampioen van het vorige jaar. Het was een spannende wedstrijd, waarbij de Amsterdammers een vlot spelletje lieten zien. Ondanks hun goed combi natie-spel konden zij niet tot doelpun ten komen, dank zij het tijdig ingrij pen van de beide backs Smit en Baart. De Alkmaarse politie ondernam af en toe een gevaarlijke tegenaanval, waarbij de Amsterdamse defensie alle zeilen moest bijzetten, om de beweeg lijke voorhoede in bedwang te hou den. Een voorzet van de linksbuiten Nederveen werd bijna door Hayerlag benut, doch de Amsterdamse doelver- dediger had veel geluk. De bal tipte via de legger weer in het veld. De rust ging in met blanke stand. Na de rust ondernam de Alkmaars? politie direct een paar gevaarlijke aan vallen, welke door de hoofdstedelijke achterhoede goed werden afgeslagen. De lange spil van de Amsterdamse politie beheerste het gehele midden veld. Bij een verrassende uitval van de Alkmaarders kwam de bal bij de linksbuiten Nederveen, die hoog voor zette. De doelverdediger van Amster dam greep mis, met het gevolg dat de bal in de uiterste hoek van het doel belandde (01). Hierna ontspon zich een hevige strijd. De Amsterdammers zetten aan val na aanval op en waren niet voor het Alkmaarse doel weg te slaan. Ongeveer een kwartier voor tijd maakte Van Wensem een halve meter buiten het beruchte gebied hands. De toegestane strafschop werd goed inge schoten, doch even prachtig door Muller uit het doel gekopt. De rechtshalf van de Amsterdammers was zeer gevaarlijk en brak menig keer in zijn eentje door de Alkmaarse verdediging heen, doch in laatste in stantie stuitte hij op doelverdediger Noortman. In de laatste minuten van de strijd ontstonden er nog vele hache lijke momenten voor het doel van de Alkmaarders. De druk werd zo groot, dat zelfs aanvoerder Haverlag het nodig achtte zich in de achterhoede terug te trekken. Onder de grootste spanning kwam het einde van deze zeer spannende en in goede verstand houding gespeelde wedstrijd. Het ge hele elftal van de Alkmaarse politie heeft hard voor deze overwinning ge vochten. Dinsdag ontvangen de Alk maarders de Amsterdammers hier op het Boys-veld. aanval had gedaan op de heden ten dage regerende democratie, waarvan hij zeide, dat niet de massa, doch slechts een klein percentage regeert, besprak hij de wereld, zoals Bellamy deze had gezien. Hieruit bleek, dat een ieder ge lijke rechten zal hebben en dat het verschil in stand zal moeten verdwij nen. Aan het einde van zijn betoog, waarvoor de heer Brokking een klate rend applaus ontving, kregen de aan wezigen gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. BEROEPSKEUZE 607 128 „Ik word KLM-vlieger", samengest. door Viruly, Bach en Steensma. Geïll. (J). GENEESKUNDE - HYGIëNE 610 P57 Pleidooi: Een, voor universitaire leerstoelen in de natuurgeneeswijze. 610 W64 Wierenga: De moraal van de arts. 611 D18 Dankmeyer: Anatomie. 1948. 611 R21 Raven: Anatomische atlas. Geïll. 613 J42 Jongbloed: Luchtvaartgeneeskunde voor arts, vlieger en leek. 613 P39 Peverelli: Hoe kunnen wij ziekten voorkomen? 613.7 R97.5 Rijsdorp: De lichamelijke opvoeding' als probleem. 614 Bil Baart de la Faille: So ciale geneeskunde. 614 H73 Holleman: Grondslagen voor facultatieve lijkverbranding. Geïll. 616 B32 Becher: Diëet bij ziekten van het hart en storingen in den bloedsom loop. 616 S36 Schim van der Loeff en Barn- hoorn: Zielszieken, zenuwzieken en hun ver pleging. 616 Z44 Zwarteveen: Malaria en de Noordoostelijke polder. 1948. (proefschrift). 617 Z42.8 Zwaag, Van der: Chirurgie. VERLOSKUNDE 618 H15 Hagström en Rinquist: Gymnastiek voor moeders voor en na de bevalling. 618 R23.9 Read: Moeder worden zonder vrees. B. en W. bieden ter goedkeuring de volgende goedkeuringen aan voor het dienstjaar 1951. a) Die van de gem. instelling voor- maatschappelijk hulpbetoon, waarbij ter dekking van het tekort, op een sub sidie van f 603.500 wordt gerekend, dus f 69.000 meer dan voor 1950 is aange vraagd. Na indiening der begroting deelde het bestuur mede, dat nog een vermeerdering van de uitgaven met f 20.000 te verwachten was, deels air gevolg van een" toeneming van het aan tal ondersteuningsgevallen, deels van de, in verband met de stijging der kos ten van het levensonderhoud tot twee maal toe in 1950 doorgevoerde verho ging van de steunnormen en tevens van de sterk gestegen kosten van ver pleging van steunbehoevenden in zie kenhuizen en andere verpleeginrich tingen, alsmede van hogere personeels uitgaven. b) Die van het Centraal Ziekenhuis met een geraamde subsidie tot dekking van het begrotingstekort van f 216.680. zijnde f 19.555 minder dan het bestuur in totaal voor 1950 heeft aangevraagd. Daarentegen valt voor 1951 nog een verhoging van het subsidiebedrag met f 22.000 te verwachten wegens het toe kennen van de tweede 5% salarisver hoging. De ook hier opgetreden stij ging van lasten als gevolg van de sala risverbeteringen, personeelsuitbreiding en ingebruikneming van nieuwe huis- vestings- en verpleegruimten kon voor een groot deel worden opgevangen door een verhoging van de raming der verpleeggelden mogelijk geworden door de recente verhoging der ver- pleegprijzen en een hogere gemiddelde bezetting. c) De stichting „De Sociale Werk plaats", die, in verband met de aan stelling van een nieuwe leider der werkplaats haar begroting slechts slui tend kan maken met een subsidie van f 20.000. Het stichtingsbestuur verwacht van deze aanstelling hogere arbeids prestaties en opbrengsten en veronder stelt, dat de exploitatie daardoor in de toekomst zonder subsidieverlening kan geschieden. Behalve met het laatst ge noemde bedrag, dat nog op de gemeen tebegroting moet worden gebracht is met de subsidiëring van bovengenoem de instellingen in het begrotingsont- werp voor 1951 volledig rekening ge houden. B. en W. stellen de raad voor zijn goedkeuring aan deze begroting te hechten. Openbare veiling In de op Woensdag ten overstaan van no taris G. A. Verkade, in het Gulden Vlies ge houden veiling, is het perceel woonhuis met garage en erf, aan de Rijksstraatweg 359 te Heiloo, na te zijn opgeboden tot f 5520,— op f 10,— gemijnd en voor de totale som van f 5530,— gegund geworden. Het perceel woonhuis met erf en vrije steeg, aan de Westerkolkstraat 26 te Alkmaar, werd opgeboden tot f 1200,— en in opdracht van de eigenaar afgemijnd op f 100,— en ia der halve niet gegund. Goede resultaten van SSS- boksers Hoewel het aantal boksers van de krachtsportvereniging S.S.S. zeer ge ring is en voor deze sportbeoefenaars de gelegenheid om in wedstrijden uit te komen, ook niet overmatig groot is, hebben Jaap Folkers en Henk Dogge- naar dezer dagen behoorlijke succes sen behaald. Jaap Folkers bezette in zijn gewichtklasse bij de Noordholland se kampioenschappen de derde plaats en Henk Doggenaar drong tot de fina le door. Zondag zal Doggenaar voor de titel van Noordhollands kampioen in Frascati te Amsterdam uitkomen. RECHTEN VAN MEERDERJARIGHEID VERLEEND Bij beschikking van de kantonrech ter te Alkmaar d.d. 10 Januari 1951 zijn aan Hendrika Rensina de Vries, geboren te Beverwijk 12 Februari 1932, wonende Blaeustraat 15, te Alkmaar, de rechten van meerderjarigheid ver leend tot het oprichten en uitoefenen van een autostallingsbedrijf en auto verhuurinrichting in de gemeente Alk maar en het verrichten van alle rechts handelingen, welke daartoe benodigd zijn, een en ander met inachtneming van het bepaald* by artikel 464 B.W. Alkmaar R.P. versloeg Haarlem Na een gedwongen rustperiode van circa zes weken, in verband met de heerschappij van Koning Thialf en van spelbreker Pluvius, is de voetbal competitie van de politiemannen in de Ned. Politie Sportbond weer begon nen, zij het dan op bescheiden schaal- Voor de Alkmaar R.P. stond een wed strijd tegen de gemeentepolitie van Haarlem op het programma. Deze wed strijd, welke zich kenmerkte door fors spel, werd met 20 door Alkmaar R.P. gewonnen. Voor de oranjehemden een succes volle overwinning, temeer daar zij de dragers zijn van de rode lantaarn. In de eerste helft wisten de Alkmaarders een doelpunt te maken. Kort hierna moest één van de Haarlemmers het veld wegens een blessure verlaten. Na de rust hadden de Alkmaarse spelers een overwicht, dat zij niet direct in doelpunten wisten uit te drukken. Steeds zwermden zij voor het Haar lem-doel, dat door een uitstekende keeper werd verdedigd. Midden in de tweede helft werd een speler van Haarlem door de scheidsrechter het veld uitgezonden wegens ongeoorloof de handelingen. Nadat Haarlem en kele aanvallen had ondernomen ge lukte het Alkmaar het tweede en laat ste doelpunt te scoren. „Schipper naast God" Maandag 22 Januari zal hier ter stede de eerste voorstelling plaats vin den van „Willem Goossens Volksto neel", die na een afwezigheid van eni ge jaren wederom voor slechts korte tijd (in verband met buitenlandse ver plichtingen) op het Nederlandse toneel terugkeert. Voor deze terugkeer heeft de vermaarde Nederlandse auteur Jan de Hartog zijn in 18 landen opgevoer de en beroemde stuk „Schipper naast God" afgestaan. De rol van „Joris Kuiper" wordt vertolkt door Willem Goossens, die deze rol in de oorspronkelijke versie speelt. Ongetwijfeld gaat dit stuk een nieuwe triomfreeks door ons land te gemoet. Jeugdwedstrijden van DAW De jeugdcommissie van DAW heeft voor de jongere leden een onderlinge wedstrijd op het programma gezet. Zon dagmiddag om twaalf uur zullen de jongens en meisjes van 7 tot 13jaar, verdeeld in drie leeftijdsgroepen, elkaar strijd leveren in het koele nat. Gezien de animo waarmede deze leden Vrij dagsavonds onder leiding van de heer Van Es trainen, is het aan geen twijfel onderhevig dat de jeugdige DAW'ers in grote getale zullen deelnemen aan deze welkome onderbreking van hun trai ningsschema. Alle belastingen blijven gelijk OUDE HEER GEVALLEN Hedenmorgen werd de op kamers aan het Verdronkenoord wonende oude heer T., 'die zich reeds enige dagen niet wel gevoelde, met een hoofdwonde op de vloer in zijn appartement aan- getroffen. Vermoed wordt dat hij ge vallen is. De heer T. is naar Elisabeth Ziekenhuis overgebracht. De begroting der gemeente voor 1951, zoals die thans, ter vaststelling door de gemeenteraad, ter visie ligt, sluit in ont vangsten en uitgaven op de gewone diensi met 761.200 en op de kapitaaldienst met 2.196.470. Deze begroting is sluitend ge maakt met een bijzondere uitkering uit het gemeentefonds, groot 37.500. De be lastingopbrengsten zijn geraamd op totaal 54.000 en geven over de gehele linie een kleine stijging te zien. Als baten van de bedrijven zijn geraamd: een winst van 11.600 van het ele^riciteitsbedrijf en van 1000 van het gas- en waterleidingbedrijf, welke laatste dus juist uitkomen. Tariefs wijziging is voor 1951 in deze bedrijfsbe- groting niet opgenomen, zodat, onvoorzie ne omstandigheden voorbehouden, de in woners niet beducht behoeven te zijn voor hogere lasten. Dit is des te gunstiger, om dat na de oorlog de tarieven niet of nau welijks zijn verhoogd en het electriciteits- tarief in 1950 zelfs nog werd verlaagd. Het ligt in het voornemen in 1951 de straat verlichting te verbeteren en te modernise ren, op dezelfde wijze, als dat in 1950 reeds in de Voorstraat is gebeurd en wel in de gehele Wilhelminastraat, Trompstraat en Verl. Plantsoenstraat en een deel der Prins Hendrikstraat. Belangrijke subsidies Aan subsidies is een belangrijk bedrag uitgetrokken, te weten voor t.b.c.-bestrij- ding 1500 (onveranderd), Witte Kruis 1300 800), kraamverzorging 800 1000), Cenraal Ziekenhuis te Alkmaar 500 (onveranderd), schoolartsendienst 500 (onveranderd), Pro Juventute 50 (nihil), schoolzwemmen 500 (onveran derd), Oranje-Comité 250 (onveranderd), gymnastiekvereniging Achilles 240 (on veranderd), toneelvereniging De Fliere fluiters 60 (onveranderd), Ver. voor ge zinsverzorging 1000 (nihil), Ver. voor maatschappelijk werk 1300 (onveran derd), bijzondere kleuterschool f 4000 1300), VVV 500 (onveranderd) en voorts nog verschillende kleine subsidies voor middenstandsborgstellingsfonds, schooltandverzorging, stichting geestelijk® volksgezondheid e.d., tesamen rond 14.000. Daarnaast is aan subsidie voor de gemeentelijke instelling voor maatschappe lijk hulpbetoon niet minder dan 38.800 uitgetrokken, tegen 35.000 in 1950. Behalve de direct armlastigen vragen ook de werklozen een belangrijk bedrag voor overbruggingsuitkering, namelijk 52.000. Geen verhoogde belastingen Het ligt niet in het voornemen de be^ Iastingen voor 1951 te verzwaren. Er zul- AANRIJDING DOOR SLECHT ZICHT Gisteravond om kwart over zes kwa men op het kruispunt Nieuwlandersin gelEmmastraat twee auto's, tengevol ge van het slechte zicht, met elkaar in botsing. Beide voertuigen werden be schadigd, welke schade door de be stuurders onderling werd geregeld. len onveranderd 190 opcenten op de grond belasting voor gebouwde eigendommen worden geheven, 110 op ongebouwd en 150 opcenten op de hoofdsom der perso nele belasting. Ook de andere belastingen, als straat- en rioolbelasting, hondenbelasting, belas ting op de vermakelijkheden e.d. onder gaan geen wijziging, terwijl het school geld, overeenkomstig de nieuwe Rijksre geling, belangrijk zal worden verlaagd. Dat alle oorlogsschade nog niet hersteld is, blijkt uit de belangrijke bedragen, die hiervoor nog zijn uitgetrokken, 300.000 wegens bijdragen aan particulieren in verband met geleden oorlogsschade en 400.000 voor kosten van wederopbouw der gemeente. De riolering Met de aanleg van riolering hoopt men in 1951 gereed te komen. De totale aan- legkosten zijn begroot op niet minder dan 400.000. Daar te voorzien is. dat de openbare la gere school in September 1951 wegens gro te toeloop van nieuwe leerlingen, te klein zal blijken, is in de begroting rekening gehouden met de aanbouw van een. zeven de lokaal. Rekening is ten slotte gehouden met voorgenomen uibreiding van de bedrijven, o.a. de bouw van een nieuwe gashouder. Voor deze investeringen is een bedrag van 126.000 geraamd. In een bijeenkomst van de tuinbouw- verenigingen „De Eendracht", Tuinbouw- belanè" en „LTB, afd. Langedijk", welke gisteravond in theater „Tivoli" te Noord- Scharwoude werd gehouden, werd een zeer interessante film vertoond over de aardappelmoeheid. Na opening door de heer C. van Nienes gaf de heer A. van Herwijnen een korte inleiding, waarin hij een uiteenzetting gaf over de weg die deze ziekte door Europa heeft afgelegd, de regeringsmaatregelen, belichaamd in de aardappelmoeheidswet" en de aard van de „aardappelmoeheidswet" en de aard van de heer Van Herwijnen op de wisselbouw. Verder werd nog een film vertoond met betrekking tot de rattenbestrijding en één van de uil als ra'ctenverdelger. UITSLAG „SCHAAKMAT" Klasse I: H. BouwensA. Slink 16; ta Ootjers—G. Keppel 0—1; W. P. Groots W. Kaan afgebr.; J. v. d. HoutD. Konijn 1—0. Klasse II: J. KrijgsmanK. Bierman Yo—J. de Wit—E. H. A. Warnders af gebroken. Klasse III: J. Bakker—F. H. A. Schol- tes 0—1; P. Glas—K. Bakker 0—1; J. MoeijesIJ. Feller 10; K. BakkerJ. Schelhaas 01. Klasse IV: De RijkeB. Spaan 01; J. MarsmanG. Toren 10. GESLAAGD Voor het eerste gedeelte van het te Am sterdam gehouden artsen-examen slaagde de heer G. J. Luickx uit De Rijp. V.V.V. Groet-Camperduin in het zilver Dezer dagen n as het 25 jaren gele den, dat „Ferme Groeters, stoere Cam pers, stichtten saam een V.V.V.", zo als een gelegenheidsdichter het uit drukte in 1936 ter gelegenheid van 't tien-jarig bestaan van V.V.V. Groet Camperduin. En op de komende fees telijke herdenking van het 25-jarig be staan, die reeds voorbereid wordt, zul len weer de woorden weerklinken: „Trots zijn Groeters, trots zjjn Cam pers, op hun eigen V.V.V." Vóór de oprichting waren velen in het noordelijk deel van de gemeente lid van de Schoorlse V.V.V. en had de heer T. Meedendorp zitting in het be stuur als vertegenwoordiger van Groet en Camperduin. Maar Noord en Zuid waren twee zielen en twee ge dachten. De noordelijken kregen het gevoel, dat hun belangen naar de ach tergrond werden verschoven. Men meende zijn eigen boontjes beter zelf te kunnen doppen, bedankte en bloc Morgenavond beginnen de nieuwe cursussen NEDERLANDSE HANDELSCORRESPONDENTIE EN ENGELSE HANDELSCORRESPONDENTIE A s Dinsdagavond begint een nieuwe cursus BOEKHOUDEN U kunt zich hiervoor nog aanmelden bij VERDRONKENOORD 67 ALKMAAR TELEFOON 4410 Komende zomer eerste steen Medewerking van r.k. zijde vrijwel zeker Het is al weer geruime tijd geleden, dat er in de omgeving van Langedijk stemmen opgingen om te komen tot stichting van een coöperatieve zuurkool- fabriek. Het was het bestuur van de tuinbouwvereniging „Nieuw Leven" te Heerhugowaard-Noord en omstreken, dat als eerste aan de verwerkelijking van de plannen enige vorm gaf. Er werd een commissie geïnstalleerd, welke opdracht kreeg de mogelijkheden te onderzoeken en daarna alles te doen, wat tot de bouw van een fabriek kon bijdragen. Deze commissie, waarvan de heer J. Lont Pzh. te Terdiek naderhand het voorzitterschap op zich nam, is momenteel met de voorbereidende werkzaamheden vrij ver gevorderd. Tijdens een vergadering van „Nieuw Leven" in café Mijts te VerlaatOude Niedorp heeft de heer Lont Woensdagmiddag een overzicht verstrekt van het werk van zijn commissie. Daaruit bleek, dat er een goede kans is, dat deze zomer met de bouw van een fabriek en in het najaar met het fabriceren van zuur kool kan worden begonnen. Statuten en huishoudelijk reglement van de nieuwe coöperatieve vereni ging zijn in concept gereed en ver bouwers van witte kool kunnen als lid toetreden van „Nieuw Leven" een naam, welke gekozen werd, omdat de tuinbouwvereniging aan die naam het initiatief tot stichting nam. Men heeft optie gekregen op een ge deelte van het industrieterrein van de gemeente Langedijk. Dit terrein biedt zeer vele voordelen: het bevindt zich in de onmiddellijke nabijheid van het veilingsgebouw van de Noorder Markt- bond en is gelegen aan groot vaarwater en goede wegen. De prijs van het terrein is echter nogal aanzienlijk: tien gulden per vierkante meter. Dat komt, omdat er een lange, dure schoeiing gebouwd moet worden, waarvan de kosten iets meer dan de grondprijs bedragen. Aan vankelijk was de bedoeling een per ceel van een hectare te kopen, doch het is gebleken, dat voorlopig met de helft volstaan kan worden. Veel mo gelijkheden om elders te bouwen zijn er niet, hoewel andere gemeenten ze ker interesse hebben voor deze indus trie. Maar de afvoer van het zoute water vormt een bijna onoverkomelijk bezwaar. Er is dan ook geen enkel ander reëel aanbod ontvangen. Driehonderd leden nodig. In de statuten is bepaald, dat ieder een lid kan worden en aansprakelijk zal zijn tot een bedrag van duizend gulden, waarvan honderd gulden ge stort dient te worden. Er zijn om streeks driehonderd leden nodig. Het vrjj eenvoudige gebouw zal 'n ton kos ten, voor machines is vpf-en-twintig duizend gulden nodig en en voor de grond vijftigduizend gulden. Er blijft dan een werkkapitaal van 125.000 over, waarvan echter allereerst de no dige emballage aangeschaft dient te worden. Natuurlijk verdwijnt niet alle kool van de leden in het vat. Overleg met het concern van zuurkoolfabrikanten is noodzakelijk, want het is zeker niet de bedoeling, dat de particuliere fa brikanten geen kool meer krijgen. Dat zou betekenen, dat men het paard ach ter de wagen ging spannen. De kooi moet via de veiling geleverd worden want wellicht blijft te allen tijde bestaan. De heer Lont merkte voorts op, dat onze zuurkool practisch niet uitge voerd wordt. In het buitenland is de situatie namelijk zo, dat men er öl ons product niet lust óf er de voor keur aan geeft de fabricage in eigen hand te houden. Afzet in het binnen land is echter zeer wel mogelijk, want momenteel heeft het concern van fa brikanten een machtspositie en één van d* maatregelen is, dat de fabrica ge aan een bepaald limiet is gebonden. Daarom komt het nogal eens voor, dat er plotseling te weinig zuurkool is en omdat de verkoop alleen ge schiedt via erkende grossiers is de si tuatie ontstaan, dat in bepaalde ge deelten van het land zuurkool niet te koop Is. De commissie had enige houvast aan de ervaringen van de coöpera tieve fabriek te Avenhorn. Daar wordt met succes gewerkt en werden bevre digende resultaten behaald. Helaas wenste Avenhorn niet alle medewer king te verlenen. De wens om tot de stichting' te komen vloeit voort uit 't feit, dat er excessen voorkomen. In het huishoudelijk reglement zijn en kele artikelen gewijd aan een teelt regeling, want het mag niet meer voorkomen, dat de akkers bemest worden met witte kool. De laatste stappen. De bedoeling is in de komende zo mer een fabriek te bouwen en in Sep tember met de productie te beginnen. Nu moeten er leden gewonnen worden dat is één van de laatste stappen. Uit een gesprek met leidende figuren van de L.T.B. is gebleken, dat men van rooms-katholieke zijde geen prin cipiële bezwaren heeft tegen samen werking. Van die zjjde zijn ook al eens pogingen gedaan om op coöperatieve grondslag iets te bereiken, maar het is wel duidelijk, dat men er alleen kan komen door samenwerking. Blijft men los van elkander, dan zal het nleit luk ken de plannen te verwezenlijken. Thans is de L.T.B. bezig leden te werven en de heer Lont kon reeds vertellen, dat er in Heerhugowaard tientallen gegadigden zijn. Hij had dan ook het volle vertrouwen, dat al les in orde komt, ondanks het feit, dat de voormannen uit de tuinbouw organisaties niet warm zijn te krijgen voor het plan. Ten slotte: een bedrijf» vergunning is reeds lang geleden aan gevraagd bij het Bedrijfschap voor Groente en Fruit. Tot nu toe is er nog geen beslissing genomen en dat is niet erg: de commissie van voorbereiding wil nu eerst weten of het plan niet zal stranden door gebrek aan medewer king van de zijde der tuinders. Daan-oor was hij echter niet bang. Tijdens deze door het slechte weer matig bezochte bijeenkomst gaf een aantal zich reeds op, tenvijl van vele anderen bekend is, dat ook zfl zich zul len aansluiten. Struikelt de nieuwe coöperatie niet bij de laatste stappen, dan zat straks in Langedijk een nieuwe fabriek verrijzen! en stichtte een eigen V.V.V. Op 12 Januari 1926 had de oprichtingsver gadering plaats. Zeven-en-twintig le den traden toe en benoemde tot be stuursleden de heren W. Deké, voorz.; T. Meedendorp, secr.; J. Vriendjes, Jb. Koeten en C. Jonker. Vol moed stak het kleine groepje van wal en wist in de 25 jaren, die thans achter ons liggen, GroetCam perduin, dat door moeder natuur zo kwistig bedeeld is met een ideaal strand, een der mooiste duinstreken van Nederland en een typisch Hollands polderland, te maken tot een heerlijk vacantieoord, waar nu duizenden ge zondheid en verpozing zoeken en vin den. VVV GroetCamperduin, aldus de gelegenheidsdichter, bracht hier een gans nieuw tijdperk over duinen, bos en hei. Er werd reclame gemaakt in cou ranten, men trok er met bus en auto op uit om de aandacht te trekken voor GroetCamperduin, men zorgde voor attracties als concerten, duinwande lingen onder deskundige leiding van het Staatsbosbeheer, organiseerde strandfeesten voor de jeugd, waakte voor de veiligheid bij het baden, zag het grote belang in van gas en water leiding, waarvoor het zelfs garantie stelde, wist een hulpkantoor der Pos teryen en Telegrafie te Groet te krij gen, kortom alles werd gedaan om GroetCamperduin te maken tot een gezocht vacantie-oord. Goede uitkomsten. En de resultaten bleven niet uit. Kwamen er in 1927 bijv. 93 schrifte lijke en mondelinge aanvragen binnen voor pension en huren, in het laatste jaar bedroeg dit 1951. V.V.V. bracht welvaart. Tegenstanders of afzijdige moesten zowel vrienden en medestrij ders worden. Een paar raadsleden mochten in het begin de bemoeiingen van V.V.V. minder aangenaam vinden en de mening uitspreken, dat het maar eens uit moest zijn met dit raadspelen naast de gemeenteraad, en een enkele maal mocht een zakenman-V.V.V.-er worden bedreigd in zijn bestaan te zul len worden getroffen, men liet zich door niets en niemand afschrikken en ging door. Leden gingen, leden kwa men, in het bestuur kwamen veran deringen, maar één bleef al die 25 ja ren op zijn post, t.w. de secretaris T. Meedendorp. Naast hem telt de ver eniging nog enkelen, die vanaf de op richting lid zijn: A. Kruit, C. Slik, wed. Kooy, KokDe Jager, Marees, P. Huiberts, KI. Wiedijk. De huishouding werd in deze kwart eeuw heel wat duurder; wist men in het eerste jaar rond te komen met ƒ271.voor 1951 raamde men de uitgaven op ƒ3600. Al met al, Groeters en Campers kunnen trots zijn op hun eigen V.V.V. Handbalclub vergaderde In groten getale kwamen Vrijdagavond handbalsters in vergadering bijeen in het lokaal van de heer Ursem. Door de voorzitter werd de vergadering op de gebruikelijke wijze ge opend. Het jaarverslag van de penningmees- teresse bleek, dat er momenteel nog f 70,— in kas is. Aan achterstallige contributie moet nog f 20,— geïnd worden. Een nagekomen doktersrekening ad f 120,— voor gedane keu ringen, maakte het noodzakelijk de contributie voor één jaar te verhogen van 0,20 tot £0,25 per week. Hierdoor betaalt dan een ieder zijn eigen keuringsgelden. Overwogen werd enige heren in de club op te nemen en deze dan later naar het bestuur te laten overgaan. Hier door zal het bestaan van de club meer ver zekerd worden. Trainer Feenstra gaf hierna een korte, doch duidelijke uiteenzetting omtrent enkele spel regels, voorgeschreven kleding enz. Ook werd dc opkomst bij de wedstrijden nog behandeld. Onder dank voor de aangename bijeenkomst sloot de voorzitter de vergadering. DE NIEUWE SCHOOL In aanvulling op ons verslag over de school-opening te Koedijk vermelden we nog, dat het moderne schoolgebouw is ontworpen door de heer P. J. van der List, architect te Alkmaar. Dc werkzaamheden werden uitgevoerd onder leiding ven op- stohter L. Yieser.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3