Frisse wind door dodenkamp Vught Rust aan de Koreaanse fronten Aanslag beraamd op compagnon Waarom stoppen de treinen vaak buiten de stations? ,,/n Korea geen doelwit dat atoombom waard is" V. N. vergaderen dit jaar in Parijs Israel presenteert nota bij Duitsland TWEEDE KAMER: Waarborgen voor ex-KNIL- militairen LAGERE GASDRUK IN AMSTERDAM Vragen over het LEI Nieuwe uniformen bij PTT Fra nsen leiden in beslissende slag Zuid-Koreaan vol belangstelling voor oorlogsmateriaal der V.N Adenauer opnieuw voor de microfoon Vliegdekschip voor Ameri kaanse Marine Purmerender veemarkt groeit! Hengeloër stelde een verraderlijke val op VERVOER VAN PLUIMVEE VERBODEN WAAR EENS GEWEERSALVO'S KLONKEN... Jusiiiia vaari een nieuwe koers Vergulde tralies... DE Euvel komt vooral voor in het Westen Spoorwegen staan voor overmacht DE goedkope weekend- en avond retours van voor de oorlog komen niet terug. De directie van de Neder landse Spoorwegen is van mening, dat de invoering hiervan oneconomisch zou zijn. Met de huidige tarieven komt het spoorwegbedrijf goed uit. De staat verdient er niets aan, maar behoeft er ook niets op toe te leggen. WIE ONZE KAMERPLANTEN Camellia's Onze veestapel groeide De Nederlandse kon gelukkig h DONDERDAG 18 JANUARI 1951 Er heerst reeds sinds twee dagen rust aan de Koreaanse fronten. Patrouilles der verbondenen speuren in het koude en mistige „niemandsland" vergeefs naar de vijand. Alleen in de omgeving van de stad Jongwol zijn de verbonden troe pen in gevecht geweest met 1500 Noordelijken. Met steun van de luchtmacht zouden 350 a 400 hunner zijn gedood. Generaal Hoyt Vandenberg, de Ameri kaanse luchtmachtstafchef, heeft op een persconferentie na zijn bezoek van twee dagen aan Korea en Japan o.a. verklaard, dat er in Korea waarschijnlijk geen doelwit bestond dat een atoombom waard zou zijn. De Amerlkanse straaljager F-86 was superieur gebleken aan de MIG-15 van Russische makelij. het een bezwaar, dat de verbonden troepen bij hun oorlogsvoering aan de hoofdwegen gebonden zijn; zij staan immers tegenover guerrillabenden, die men in de heuvels moet zien te pakken te nemen. De strijdkrachten der V.N. trachten volgens Europese methoden oorlog te voeren en dat komt hier eenvoudig niet van pas, aldus kolonel Den Ouden. -r» commandant van het Nederland se detachement, kolonel Den Ouden, heeft tegenover een correspondent van Reuter verklaard, dat de verbonden troepen zich in Korea gesteld zien voor een moeilijkheid, die door geen over macht van wapenen, uitrusting en strijdlust is op te lossen: zij hebben een groot gebrek aan inlichtingen over de bewegingen van de vijand. De verbonden troepen vechten blin delings en weten niet, waar hun tegen standers zich bevinden. Deze weten echter altijd, waar de geallieerden zijn De verbondenen blijven nooit lang ge noeg op één plaats om een geheime dienst te kunnen organiseren. Kolonel Den Ouden was vol lof over Zijn manschappen. Hij wees er echte op. dat zij niet alleen strijden tegen d Noordkoreanen die overigens bete vechten dan de Indonesiërs doch ook tegen het klimaat. Ook achtte h' Trygve Lie, secretaris-generaal van de V.N., heeft de Franse regering offi cieel verzocht te willen instemmen met een bijeenkomst van de Algemene Ver gadering der V.N. in 1951 te Parijs De Franse regering heeft de kwestie in overweging. Een milliard gulden De regering van Israel heeft beslo ten, aan Duitsland schadevergoeding te vragen voor de tijdens het Nazi regiem in beslag genomen of verniel de Joodse eigendommen. Verwacht wordt, dat de eis betrekking zal heb ben op een bedrag van meer dan een milliard gulden. Reeds is een nota hieromtrent aan de Grote Vier gezon den. Men VTaagt zich te Jeruzalem nog af, hoe men zich over deze kwes tie met de regering te Bonn moet be raden; Israel onderhoudt n.l. geen be trekkingen met de Bondsrepubliek. De Tweede Kamer heeft zich deze Woensdagmiddag alleen bezig gehou den met het wetsontwerp tot vaststel ling van zekere waarborgen jegens be paalde groepen militairen en gewezen militairen van het voormalige KNIL, alsmede hun nagelaten betrekkingen (garantiewet militairen KNIL), dat ten slotte z. h. st. is aangenomen. De heer De Graaf (KVP) zeide. dat niet met zekerheid uit het ontwerp kan worden opgemaakt, dat deze voorzie ningen redelijk zullen zijn. Hij doelde hier op de wachtgelden voor de mili tairen der laagste rangen. Bij de re plieken diende de heer De Graaf een motie in, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen ten spoedigste een voorstel aanhangig te maken tot wij ziging van de garantiewet burgerlijk overheidspersoneel Indonesië, opdat de daarin gestelde eis van vestiging in het Koninkrijk eveneens komt te verval len. Deze motie werd z.h.st. aangeno men, nadat minister Götzen had ver klaard, dat zij bij aanvaarding voor de regering aanleiding zal zijn om de ge hele materie van de vestigingseis in ernstige overweging te nemen. Daar het in verband met de kolen- gchaarste nodig is gebleken, het ko- lenverbruik van de gasfabrieken te Amsterdam met 20 pet. te.verminde ren, zal van Vrijdag af de gasdruk in da hoofdstad worden verlaagd. Het Tweede Kamerlid de heer Bie- wenga (A.R.) heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening vragen gesteld inzake de mededeling van de minister op het agrarische congres van de Partij van de Arbeid, waarbij deze sprekende over de melkprijs, heeft verklaard, dat de berekeningen van de regering reëel en concreet zijn, wat van de cijfers van het landbouw-economisch insti tuut niet gezegd kan worden. De heer Biewinga stelt verder de vraag of de minister niet van mening is, dat een zo ernstige beschuldiging, gericht aan het adres van een belangrijk instituut, in stand gehouden door de overheid en de Stichting van de Landbouw ge zamenlijk, een nauwgezet onderzoek vereist naar de werkwijze van dit in stituut. De uniform van het PTT-personeei zal worden gewijzigd. De nieuwe uni form zal van blauw laken worden vervaardigd en een open kraag heb ben. Daaronder zal een grijs over hemd met een zwarte das worden ge dragen. De nieuwe uniform zal gelei delijk worden ingevoerd, n.l. naai mate de oude voor vervanging in aan merking komt. Het hoofddeksel zal geen verandering ondergaan. Franse strijdkrachten en koloniale troepen hebben Woensdag golven aan vallen van Vietminh-troepen op twee strategisch belangrijke heuvelstellin gen in het slagveld van de Tonkin delta afgeslagen. Des avonds groeven de in aantal ge slonken Franse strijdkrachten zich zonder tegenstand in op heuvelkam men. Zij hadden in verwoede artille rie-duels en bajonetaanvallen de aan vallers verder teruggedrongen, nadat zij Dinsdag twee felle tegenaanvallen hadden gebroken. De Franse opperbevelhebber in Indo- China, generaal De Lattre de Tassig- ny, noemde de strijd „zeer zwaar en beslissend". Wt i Thans over de verhouding Oost-W esi? De Westduitse kanselier Adenauer zal waarschijnlijk Dinsdagavond een nieuwe radiorede houden als antwoord op de voorstellen van de Oostduitse minister-president Grotewohl. Het plan voor deze tweede rede bestond reeds voor de bekendmaking van de verklaring van het witboek der fede rale regering over de kwestie van de eenwording van Duitsland. Dit keer zou Adenauer in meer algemene zin spreken over de verhoudingen tussen de Westelijke wereld en de Sowjet- unie. Amerika gaat een reusachtig vlieg dekschip bouwen, dat gebruikt kan worden voor atoombommenwerpers. Met de bouw zal drie en een half jaar gemoeid zijn. De kosten worden ge schat op 235 millioen dollar. NIEUWE INVASIE OP HELGOLAND Prins Hubertus zu Löwenstein heeft op een bijeenkomst te Bremerhaven opgewekt tot het organiseren van een nieuwe „invasie" op Helgoland, indien de geallieerden niet onmiddellijk met het bombarderen van dit eiland op houden. Vissers van Bremerhaven hebben na de bijeenkomst beloofd hun boten ter beschikking te stellen. MINDER WINTERGEWASSEN INGEZAAID De met wintergewassen ingezaaide oppervlakte is ten opzichte van het vorige jaar ingekrompen, alleen het ireaal wintergerst onderging een ge- inge uitbreiding. Tegenover 245.000 ha in 1949 is in 1950 211.000 ha ingezaaid met win tertarwe en winterrogge. Een bejaarde dorpsbewoner in Zuid-Korea, die het traditionele Koreaanse gewaad draagt, kijkt onder het roken van een pijpje met belangstelling naar het zware oorlogsmateriaal der Verenigde strijdkrachten, dat per trein naar het Zuiden vervoerd wordt. De totale veeaanvoer aan de Purmeren der markt was in 1950 aanmerkelijk hoger dan in 1949, n.l. 30.738 stuks. De gedetailleerde cijfers zijn als volgt: 1949: 1950: Vette koeien 7.648 12.227 Geldekoeien 16.549 14.839 Melk- en Kalfkoeien 6.954 6.707 Pinken 1.478 1.597 Stieren 1.026 1.029 Graskalveren 887 884 Nuchtere kalveren 22.657 27.600 Varkens 2.497 10.905 Biggen 37.063 45.358 Schapen en lammeren 44.014 52.100 Bokken en geiten 3.480 2.515 Paarden 2.888 2.118 Totaal 147.141 177.879 Verdacht van een poging tot zware mishandeling werd te Hengelo gear resteerd de mede-eigenaar van een kleine gieterij, J. H. S. genaamd. Hij kon het met zijn compagnon niet goed vinden en reeds enige keren was de politie tussenbeide gekomen als de heren moeilijkheden met elkaar had den. Juist omdat het de laatste tijd met de gieterij goed ging, voelde de com pagnon, die overdag elders werkt, er niets voor om uit de zaak te treden. Voor contröle kwam hij elke avond in de gieterij om de productie op te ne men. S. was goed op de noogte met deze gewoonte van zijn compagnon en wist, dat deze steeds in een stoof keek, waarin gietkernen worden ge droogd. In afwijking van zijn ge woonte keek de compagnon, H. SS. ge heten, Dinsdagavond slechts terloops in de stoof, waardoor hij de deur even aanduwde. Dit was zijn geluk, want nu kwam een zwaar gietijzeren raam niet op, doch naast hem terecht. J. H. S. werd er onmiddellijk van verdacht een geraffineerde val voor H. S. te hebben opgezet. Hij werd ge arresteerd en bekende de bedoeling te hebben gehad zijn compagnon zwaar te treffen. Met behulp van een bijna versleten dunne staaldraad en een con tragewicht had hij het raam zo opge steld, dat degene, die de deur van de stoof opende, getroffen zou worden door het dan vallende voorwerp. Met ingang van gisteren is voor de provincie Noordholland het vervoer van levend of dood pluimvee, veren eieren, pluimveemest en verpakkings materiaal uit naar of binnen het ge bied verboden. Deze maatregel is nood zakelijk geworden, doordat twee ge vallen van pseudo-vogelpest in de provincie zijn gesignaleerd. (Van onze speciale verslaggever) IN HET uitgestrekte, winterse Vughter bos ontdekt de eenzame wandelaar niet ver van de wijde IJzeren Man tussen de hoog opschietende dennen enige in het geboomte weggedoken gebouwen. Van de daklijsten drupt eentonig de regen; het is alsof deze strakke, stijlloze panden nog altijd wenen over het onnoemelijke leed, dat binnen hun muren is geleden. Een leed, dat de wandelaar zich in deze Brabantse lusthof, waarin het crematorium van de S.D. nu een trieste indruk maakt, maar moeilijk kan indenken. Dan opent zich de poort en betreedt hij de plaats, waar weinige jaren geleden het leven niet telde.het voormalige con centratiekamp Vnght. neei en dat is nog niet zo gemakkelijk. Aan de andere kant moet er voor wor den gewaakt, dat men niet tot het ande re uiterste vervalt: orde en discipline moeten voorop blijven staan. Wanneer wij hier slechts enkele on derdelen van de vernieuwing in „Nieuw Vosseveld" aanstippen, noemen wij al lereerst de sociale verzorging. De so ciale ambtenaar streeft ernaar de ge vangenen terzijde te staan bij hun per soonlijke moeilijkheden. Om de gedeti neerde alvast te wennen aan het normale arbeidsproces, verschaft men hem doel matige arbeid, die hij in gemeenschap met anderen verricht. Verder wordt de zelfwerkzaamheid aangewakkerd. Zo laat men de gevangenen zélf ontspan ningsavondjes, wedstrijden, e.d. organi seren. Het resultaat? Zij hebben daar in Vught een Kerst- en Oudejaarsviering gehad, die moeilijk te overtreffen was! De gedetineerden vormden zelf een to neelclub, die moeilijke stukken aandurft en aankan. Zij hebben ook een eigen band. Aan de ontwikkeling wordt uiter aard ook gedacht: uit de welvoorziene bibliotheek wordt veel vakliteratuur geleend en voorts geven de gedetineer den zelf allerlei cursussen voor hun lotgenoten. Zelfs wandeltochten „Strafgevangenis Nieuw-Vosseveld" staat thans op het briefpapier van de tegenwoordige directeur, die hier een gemeenschap van 200 gedetineerden bestuurt. Het zijn merendeels Neder landse en Duitse politieke delinquen ten, maar in het voortreffelijk geoutil leerde Centraal Ziekenhuis, dat deel uitmaakt van het gebouwencomplex en waarin uit alle Nederlandse gestichten gedetineerden worden opgenomen be vinden zich ook gewone „criminele ge vallen". „Nieuw Vosseveld"het is niet al leen de naam, die veranderde. Het voormalige concentratiekamp is thans één der modernste strafgevangenissen van ons land, waarin de vernieuwing van het gevangeniswezen reeds zover mogelijk is doorgevoerd, hetgeen op merkelijke resutlaten oplevert. „De buitenstaander denkt tegenwoor dig wel, dat wij de gevangenen in de watten pakken, maar zo is het toch niet", vertelde ons de sociale ambtenaar. „Het verschil met vroeger is echter, dat wij hen niet als nummers beschouwen, doch als mensen-in-nood, die zoveel mogelijk zichzelf moeten kunnen zijn. willen zij zich straks weer aan de maatschappij kunnen aanpassen. Wij moeten de voor waarde scheppen, dat deze mensen later niet weer opnieuw tot de misdaad ver vallen. Daardoor dienen wij de samen leving". Tucht blijft onmisbaar. SOCIALE ambtenaar maakte er geen geheim vah, dat deze vernieu wing niet zonder problemen tot stand komt. Zij eist in de eerste plaats een volledige omschakeling van het perso- MP EN DAN mogen degenen, die niet meer dan vijf jaar hebben uit te zit ten, zich onder toezicht buiten het ge sticht bewegen. Dit wordt door hen zó geapprecieerd, dat niemand ooit heeft gepoogd de benen te nemen, hoewel van strenge bewaking gedurende de wande ling geen sprake is! Behalve lezen en studeren kunnen de bewoners van „Nieuw Vosseveld" des avonds in de recreatiezaal schaken, dam men, e.d., of schrijven en handenarbeid verrichten. Aan dit laatste wordt ook in het Centraal Ziekenhuis, waarin talrijke gevangenen met inwendige ziekten, zo als t.b.c. liggen, zeer veel gedaan. Het Rode Kruis verricht hier met zijn Wel fare-arbeid praebtig werk. Onder goede leiding wordt op de bedden met mate riaal, dat het Rode Kruis ter beschik king stelt, van allerlei gemaakt, zoals speelgoed, houtzaagwerk, kelimwerk en zelfs Smyrnatapijten. De vervaardigers krijgen hiervoor een bepaalde premie en hun producten worden, voor zover zij die niet zelf willen aanschaffen, op fancy-fairs verkocht. Daar moest je vroeger om komen. TA MENEER, ik zit nu al 30 jaar „in 't vak" en ik kan er dus over oorde len, dat er veel ten goede is veranderd", zei een hoofdbewaarder, die ons leidde door de lange gangen van het hoofdge bouw, dat hier beter bekend is als „de SingSing". Waren er geen tralies voor de ramen, hingen op de cellen geer. bordjes met „Jan, 12% jaar", „Piet, 15 jaar" en „Klaas, 20 jaar" wij zouden soms geneigd zijn geweest te vergeten, dat wij door een gevangenis liepen. De muren en plafonds van de gangen waren ons bezoek viel kort na dc feestdagen rijk versierd met denne groen, rood lint en uitgezaagde Kerst voorstellingen. De met rood papier om floerste lampen verspreidden een vredig licht en herhaaldelijk passeerden wij een feestelijk getooide kerstboom. „Daar moest je vroeger eens om komen", lach te onze geleider en hij opende hier en daar een celdeur. Wij zagen geen som bere holen met een brits en een tonne tje: wèl vriendelijke, lichte kamers met normale ledikanten, aardige wandver sieringen, kleedjes, tijdschriften huis- vlijtproducten... Slechts in één cel trof fen wij een gevangene aan: de man. die beiast is met de centrale radiodienst en die juist Reginald Dixon een orgelsolo liet geven. „Ze komen hier alleen om te eten en te slapen", lichtte de hoofdbewaarder toe. Hij toonde ons vol trots de waslo kalen en toiletten en bracht ons ook in de beruchte cel 124 van drie bij vier meter, waarin de Duitsers meer dan 70 vrouwen opsloten. Dit vertrek, op stem mige wijze ingericht, wordt uit piëteit ni«t meer gebruikt. (Van onze speciale verslaggever) ,,^CH, ACH! Daar staat-ie weer 'na", is een verzuchting, die in de meestal overvolle treinen op het tra ject RotterdamDen HaagAmster dam nog al eens gehoord wordt. Het zal niemand verwonderen, dat het niet bij een verzuchting blijft, maar dat er ook wel eens danig gemopperd wordt, want dat stoppen vlak voor Amster dams Centraal Station en enkele an dere stations in het Westen komt niet ten enkele keer voor, maar gebeurt vaak. Zo vaak, dat er reizigers zijn, die, wanneer de trein weer stil staat, met grimmig sarcasme zeggen: „Vaste halte Gasfabriek Amsterdam. Allemaal van de dijk afspringen!" Ook aan het adres van de Neder landse Spoorwegen worden dan nogal eens hatelijkheden geuit. Nutteloos na tuurlijk, want de Nederlandse Spoor wegen hebben hun hoofdzetel in Utrecht en kunnen de hatelijkheden en het gemopper niet horen en wat meer zegt: zij kunnen het euvel niet ver helpen, al willen zij nog zo graag. Men knarst in Utrecht in de kolossale ad ministratiegebouwen aan de Catha- rijnesingel ook wel eens met de tan den, omdat alles niet gaat, zoals men graag wilde. Men vindt het bij de lei ding van de Nederlandse Spoorwegen ook verre van leuk. dat de treinen vóór de grootste stations in het Westen van het land vaak moeten stoppen, al vorens zij binnen kunnen rijden Er wordt aan gewerkt om het ongemak zo klein mogelijk te doen zijn en zo gauw mogelijk geheel te doen verdwijnen. Wat is de oorzaak van de stagnaties? „Beslist niet de stations zelf", zo ant woordde ons mr. A. W. Lasonder, se cretaris van de directie der Nederland se Spoorwegen. „De stations zijn groot genoeg. Het Centraal Station van Am sterdam bijvoorbeeld heeft onbegrens de mogelijkheden en waar de moge lijkheden van het station te beperkt dreigen te worden, zoals te Haarlem en Schiedam, grijpen wij direct in. De oorzaak ligt in wat de spoorwegen ook op zoveel ander gebied, zoals de ver voerscapaciteit en de omvang van de dienst, zo veel zorgen baart: het ge brek aan rijdend materieel en de ge breken aan het materieel, dat op het ogenblik in gebruik is. Het gebeurt heel veel dat van binnenkomende trei nen een defect stel er uit moet worden gehaald en door een ander vervangen. Dat geeft een druk gerangeer, van en naar de revisieloods en zo kan het dik wijls gebeuren, dat een binnenkomen de trein wordt opgehouden, omdat het spoor, waarover hij moet binnenko men, door de rangerende treinstellen bezet is. De laatste maanden kwam daar nog bij, dat het goederenvervoer sterk toenam en onregelmatiger was dan ooit. Het gebrek aan voldoende rijdend materieel brengt ook mee, dat het moeilijk is aan het tijdschema van de dienstregeling vast te houden. De trei nen zijn te vol. Daarom duurt het in- en uitstappen dikwijls te lang en wordt de tijd, dat een trein op een station mag stilstaan overschreden. Zodra wij weer meer rijdend materieel hebben dit jaar komt er al enige verbetering in. maar in 1953 zal de toestand pas redelijk goed zijn zal het stoppen van de treinen voor de stations tot het verleden behoren. De Nederlandse in dustrie werkt op volle kracht aan de uitbreiding van het aantal rijtuigen Li Crujt uit Coulsdon in het Engelse graafschap Surrey, 12 jaar oud, zal haar debuut maken als omroepster tijdens het „kinder uurtje" in het Britse televisie programma. Elizabeth tijdens een repetitie in de televisie-studio van de B.B.C. en locomotieven. Zij krijgt, indien enigszins mogelijk, alle opdrachten. Geen extra-goedkope retourtjes Invoering van bijzonder goedkope tarieven zou met zich meebrengen, dat de staat zou moeten bijpassen. De be lastingbetaler zou dit op zijn beurt weer op zijn aanslagbiljet merken. D» normale tarieven zijn zo laag als z« maar kunnen zijn in de huidige tijds omstandigheden. En als we naar het buitenland kijken, mogen we in Ne derland niet klagen. Voor een enkels reis 3e klasse over 60 km betalen wjj 2.10 gulden, een Fransman 2.69 gulden, een Belg 3.65 gulden, een Engelsman 4.10 gulden, een West-Duitser 3.26 gul- den en een Zwitser moet voor dit ritja 5.22 gulden bij het loketje neertellen. Wij komen er dus uitstekend af WEL EENS met zijn gedachten in het verleden toeft, zal zich onge twijfeld nog de prachtige camelia's her. inneren, die men als balcorsage droeg. Wat een prachtige tinten en wat een mooie vormen. Helaashiervoor worden deze bloemen vrijwel niet meer gebruikt,, doch als kamerplant kan men ze toch wel heel goed kwe ken. Ik zal heus niet beweren dat een Camellia een gemakkelijke kamerplant is, doch wanneer men wat planten- ervaring heeft, kan men zich heus wel een geknopt exemplaar aanschaffen, waarvoor het nu de meest geschikte tijd is. Camellia's hebben echter zo hun nukken en zonder voorlichting zoudt u er niet veel van terecht brengen. Om te beginnen: Ze heeft één grote onhebbelijkheid; ze gooit soms plotse ling alle blaemen en zelfs knoppen af, zonder dat ev zo maar een aanwijs- I bare reden voor te vinden is. Toch kunt u die narigheid wel voorkomen, doch dan moet ge de Camellia een rustige standplaats gunnen. Ze is erg gevoelig voor standplaats-verwisseling, I zodat die zo veel mogelijk voorkomen I moet worden. Zelfs al laat u de plant op het zelfde plekje staan en u draait haar eens, zodat de andere kant eens heerlijk van het zonnetje kan profi teren, zal ze u dat kwalijk nemen en ze geeft dat te kennen door knopvai. Geeft u haar een goede standplaats, I doch toch zó, dat ze niet bevriezen I kan en dat ze 's winters van het I schaarse zonlicht kan profiteren. Meen niet, dat een Camellia uw nor male kqaierwarmte op prijs stelt, dat is veel te warm en bladval is het ge volg, zodat dan tenslotte aleen nog I maar een deel van de bloemknoppn of open bloemen overschieten. Camellia's kunnen 's zomer heel goed I buiten geplaatst worden, doch dan geve men ze een licht schaduwplekje. In de loop van de zomer wensen ze I veel water, terwijl elke week een weinig Pokon gegeven moet worden. I Tegen begin October kan men haar j binnen plaatsen, doch zoals gezegd: In I geen geval in een normaal verwarmde kamer. Camellia's kan men ook in de volle I grond van de tuin poten, doch dat zijn speciale soorten, die dan bovendien nog een beschutte standplaats verlan gen. U moet ze zó plaatsen, dat de I ochtendzon hen niet kan beschijnen. Ze bloeien namelijk vroeg in het voor jaar en als de bloemen van een nacht-1 vorstje te lijden hebben, zullen ze I zich wel herstellen, als het zonnetje I er maar niet direct bij te pas kan ko- men, anders zijn de bloemen direct bruin. De Nederlandse rundveestapel is op het ogenblik rond 150.000 stuks hoger I dan verleden winter, n.l. 2.671.000 1 tegen 2.517.000. Voor de varkensstapel luiden deze cijfers 2.273.000 en 1.795.01 Het aantal mestvarkens ligt 45 pet-1 hoger dan verleden jaar, het aantal J drachtige zeugen 28 pet. De hoender- stapel steeg van 10 tot 15 millioen. Weer export van fruit naar Duitsland Met ingang van heden kan er weer fruit naar Duitsland worden geëxpor teerd. Vooruitlopend op een definitie! I handelsverdrag is overeengekomen, dat I tot een bedrag van 300.000 dollar aan fruit naar Duitsland kan worden ver zonden. Aan generaal Eisenhower zal Maandag in Bonn een officiële recep tie worden aangeboden door de hoge I commissarissen. Ook Bondskanselier Adenauer zal hier aanwezig zijn. En toch: een kooi. JJE BARAKKEN bij het sportveld (nog onlangs werd hierop een partijtje voetbal gespeeld tussen gevangenen en politieagenten uit Vught) bevatten de werkzalen, waarin wij de gedetineerden bezig zagen met schilderen, timmeren, smeden, mattenvlechten en speelgoed fabricage. Ten slotte bracht de cipier ons in de gevangenisbibliotheek. Een stille, oude man was vol aandacht met een kar weitje bezig. Eens was hij een bij Duitsers gevierde autoriteit, een mach-| tig vertegenwoordiger van Hitler in ons 1 land, nü verzorgt hij de gevangenisboe-1 ken... Op dat moment drong pas ff het besef tot ons door, dat ook met ver-1 guide tralies een kooi een kooi blijft, da' I de vernieuwing van ons gevangeniswe-1 zen in geen geval een ondergravin" va» onze rechtsstaat betekent. Het zwaar" I van vrouwe Justitia blijft scherp, ook het afgelegen, verrukkelijk-m<MlC Vughter bos. (Van o J-JET IJLTEMPO, waarin door de Westeuropese tie. T(jd is alles beslissende Sowjetunie het niet vóór laten komen, is door nieui het communisme In Azle I Hjk versneld heeft, heeft I gerichte projecten gedaan, die een grote actie der Sow Juni verwachten. Zjj gelovc dan rechtstreeks naar het getwijfeld met een „bomm- beeld aan een coup tegen T „Korea" te scheppen. Hier defensie op zjjn minst zee nilMllllllllllllllllllllllllinilllHHIIHSIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIII (Van onze economische meo QE WEEKSTAAT van de J Bank kan soms van die aar< singen brengen. Dat bleek nie 3, maar ook op 10 Januari. 1 sl eens verteld, dat de weeksta korte balans is. Hij vertelt ons o.m. hoeveel bankbiljetten er zijn, hoeveel goud wij bezitte staat met onze voorraad aan b valuta, hoeveel geld er slaat o naamde tegenwaarderekening in guldens, dat wij aan Marsh: vangen) en ook in hoeverre b een beroep doet op de circulai haar geld voor te schieten. De Nederlandse Bank is de 1 het Rijk; er is dan op die bt «en rekening, die aangeeft het de Bank voor de overheid bew bedrag erg klein geworden, dan vingerwijzing voor onze minist raneiën. H(j moet dan op de i dere wijze ergens geld vandaan Zo bleek ook tegen het end* eemher het bezit aan kasgeld groot te zijn. De minister moest regelen nemen, temeer daar er eiale doeleinden een bedrag t van liefst t 305 millioen. Er mot drag van 133 millioen afgelo op in het buitenland aangegane voorts moest het. Rijk aan de N Bank 80 millioen terugbeta bedrag de Bank alvast aan Indi geleend, doch welke lening ten het Rijk moest komen. En tens! er aan de Bank 92 millioen v ruggegeven van destijds aan verleende credieten in het k Bretton Woods (kapitaalverstrek Monetair Fonds en Wereldbank), In normale gevallen zal de ovi zij op korte termijn geld nodig de particuliere banken zogenaat kistpapier onderbrengen. Dat w zij verkoopt aan die banken ee soort schuldbekentenissen, waa: banken rente krijgen en die zij r van een bepaalde tijd weer bij heid kunnen inleveren. De overh in de regel geen bankpapier, vordering op de banken. Haat eisers betaalt zij dan door midde giro-overschrijving, net zoals di girokantoor gebeurt. Wij noemen geld giraal geld. Weinig Het meest voor de hand liggi dus geweest, dat de overheid 305 millioen een beroep op d' had gedaan. Maar deze kwami het einde van het jaar ook slech contanten te zitten, omdat veel geld opvragen (feestdagen) of December nog bepaalde verpl hebben De banken moesten dus omzien naar wegen om aan geld t zu gingen dan ook schatkistpar de overheid terugbrengen (in pl nieuw er bij te nemen), terwijl z dien bij De Nederlandse Bank doi Belening geven van (voornamelijl kistpapier, dat nog niet afgelost 1 den, geld in huis kregen. Er bleef nu voor de overheid r «en middel over: óók bij de cireu aankloppen. Dit heeft ze dan ook waarbij ze gebruik maakte van e «enkomst van 1947, volgens welk voorziening in haar kasbehoeftei kistpapier bij de Bank mag onder Voor een bedrag van 300 millio zij opgenomen en daarmede de g schulden betaald. Met grote lett scheen dit bericht op 4 Januari in «en. Men kan er over twisten, in hierdoor extra geld in omlooj bracht en dus de kans op inflatie groot. De overheid ontkent het- lende economen vinden echter v Hoe dan ook, de beurs, die fijne barometer, vond de handelwijze overheid maar raar. Zij zei (o.i. t „dan had je maar beter moeten 1 Oen m de loop van het jaar, opda gen het einde geld had overgehoui moet je het scheppen." Prompt liepen dan ook na het worden van die transactie de koer verscheidene aandelen op. Tal van vonden aandelen een veiliger be geld en waren bereid «oor die zelfs een hogere koers te betalt ^'■?e Jatr was de vaart ri- echter «ut. Toch bewijst die beurshaus- zon mededeling in de bladen d< snel doet warm lopen. Op de weekstaat van deze weel gelukkig dat de overheid op het got teruggekomen is: van de 300 t zijn namelijk weer 50 millioen a Jank zij het feit, dat de banken kistpapier wilden opnemen. Wij moeten wachten tot De Nederlands over een paar maanden met vo cijfers komt om met zekerheid te zeggen, of de overheid verder gei leidt"" he,!ende vlak- dat naar de Op de Jachtlaan te Apeldc een kind tegen een uit de r: Arnhem komende vrachtauto ms hangwagen opgelopen en vrijw slag gedootï. De chauffeur bei niets van het ongeval.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6