Alle raadsleden voerden gisteren het woord PELS' agenda Beg roti r Stikvoort exposeert in Gemeente museum DE BEGROTINGSDEBATTEN ZIJN BEGONNEN Beschouwingen zonder surprises Ingekomen stukken Begrotings- beschouwingen Ëen rood hoofd van 't bukken? E. H. HOFSTEDE Geslaagd Kunstenaar, die dromen doet leven De begroting moet sluitend worden gemaakt A vondvergadering VRIJDAG IS JANUARI 1951 De raad van de gemeente Alkmaar maakte gistermiddag een begin met de behandeling van de gemeentebegroting. In een middag- en avondzitting gaven tal van afgevaardigden hun visie op verschillende problemen die betrekking heb ben op de stad. Verscheidene leden maakten van de gelegenheid gebruik om een stapje verder te gaan en ook nationale en internationale vraagstukken aan te roeren en terloops wat politieke speldeprikken uit te delen. Op de voorgrond stonden echter de belangen van de stad Alkmaar, over wier welzijn alle afge vaardigden ln warme bewoordingen spraken. De begrotingsdebatten worden heden voortgezet. politie-apparaat wat de top betreft niet juist, maar hier hebben we ver geleken met Zaandam een inspec teur meer op een kleinere bevolking. Laten B. en W. nog eens vergelijkingen maken met andere plaatsen in deze provincie. Kan de Ver. van Ned. Gem. niet wor den ingeschakeld om de ziekenhuis tarieven algemeen te verhogen en te korten weg te werken? De kinderen van de Rochdaleschool zijn getest. Laat men daarover eens inlichtingen inwinnen bij het Gew. Ar beidsbureau. Als de gemeente een sub sidie geeft aan de Lichtbedrijven moet dat in de bedrijfsbegroting tot uiting komen. Spr. besprak vervolgens .de uitkering uit het Prov. wegenplan, wel<- ke aanzienlijk verlaagd is. Menmoet deze nadelige post ook nog ramen voor 1950. Spr. wenste het college ten slotte zonder koersverandering een behouden vaart toe. Vóór de begroting in behandeling kwam werden eerst enkele gewone agendapunten afgehandeld. Bij de in gekomen stukken was 'n schrijven van mej. G. Oosterlee alhier, waarbij zij met ingang van 1 Februari ontslag ver zoekt als onderwijzeres aan de Linden- school. Besloten werd het gevraagd ontslag eervol te verlenen met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum. Ingekomen was nog een brief van notaris mr, C. J. de Lange, houdende mededeling, dat de minister van Justi tie heeft verklaard dat hem van be zwaren tegen de akte van oprichting der voorgenomen N.V. Gasvoorziening kop Noord-Holland, niet is gebleken. (Voor kennisgeving aangenomen). Nog waren ingekomen: 1. een besluit d.d. 16 Januari 1951 van B. en W. tot verhuring van een perceel tuingrond gelegen aan de Helderseweg aan de heer J. A. Groenland, alhier. (Aange nomen voor kennisgeving). 2. een verzoek van het bestuur van de V.V.V. „Alcmaria" om wederom op Zondagmorgen op het gemeentelijk sportpark motorraces te mogen houden. (B. en W. willen deze aanvraag inwil ligen en de kwestie bij de begroting behandelen). Ten slotte was ingekomen een schrij ven van Ged. Staten, houdende medede ling, dat zij geen aanleiding hebben kunnen vinden de gemeente, voor wat betreft de bezoldiging van de ontvan ger, in een hogere klasse te plaatsen, alsmede een brief van het bestuur van de Ver. tot bevordering van Chr. Schoolonderwijs te Alkmaar, houdende mededeling dat het zijn verzoek om medewerking voor de bouw van een Christelijke school voor L.O. intrekt. (De beide laatste stukken werden voor kennisgeving aangenomen). Vervolgens werd een aanvang ge maakt met de begrotingsbeschouwin gen. De heer S i e t s m a (PvdA) was de eerste spreker bij de begrotingsbe schouwingen. Ilq uitte een woord van waardering voor het werk aan de be groting verricht. Ook de memorie van toelichting was perfect maar laat nog enige ruimte voor vragen. Sprekers fractie is zeer ingenomen met de gewijzigde samenstelling der begroting en zou in deze richting nog verder willen gaan. Wellicht verdient 'n andere wijze van behandeling even eens de voorkeur, namelijk een aparte bespreking van de hoofdstukken. .Men kan die wenselijkheid nader bekijken evenals de wijze van behandeling der ingekomen stukken. B. en W. achten een vooronderzoek van financiële za ken door de commissie wel wenselijk, althans wat de gem.-diensten betreft en waar het de commissie voor de fi nanciën aangaat. In alle vroegere jaren werd de ontwerpbegroting wel in de commissie behandeld. Is dat een ande re zienswijze van de burgemeester? Be langrijk is ook het sluitend maken van de begroting met een bedrag van f160.000 uit de dienst 1948. Was het niet beter het tekort aan het Rijk voor te leggen?1 Door de begroting sluitend te maken sluit men de mogelijkheid af een verdere uitkering uit het gem.- fonds te vragen. Waarom zou men op een en ander vooruit lopen? Ziet de gemeente thans van het aanvragen van een hogere uitkering van het gem.- fonds af, dan zal men dat ook later niet krijgen. Sprekers fractie stelt voor reeds thans een verhoogde uitkering te vragen. Bij de openbare nutsbedrij ven moet 'n 10 jarenplan gevolgd wor den. Spr. behandelde daarna het be ginsel der vervangingswaarden bij di verse bedrijfsposten. In 1960 zal Alk maar 50.000 zielen tellen. Een meer jarenplan voor uit te voeren grote werken is zeer wenselijk. In Zaandam heeft men reeds een plan voor zeven jaren ontworpen. GezfUstarieven. De gezinstarieven voor gas vormen een punt van samenwerking tussen de twee grootste partijen. De R.K.-partü wilden een reductie voor grote gezin nen, maar men vond elkaar bij een z.g. gezinstarief waarbij men ook de klei nere gezinnen tegemoet komt b.v. een jaar lang reductie na de geboorte van een baby. B. en W. achten inkrimping van het Hoe kan het ook anders? Dat stoffencorset geeft niets mee. Met zo'n soepel rubbercorset is het voorgoed over. Zo'n corset geeft mee, de baleinen prikken U niet. Werkelijk, het is een succes. U zult zich vrijer gevoelen in een Rubbercorset van HOF STEDE. U weet het, alléén de beste merken hebben wij. LANGESTRAAT 61, Alkmaar Gematigd optimistisch De fractieleider van de KVP, de heer V enn ekerdie vervolgens 't woord voerde, nam speciaal de financiële toe stand waarin de gemeente verkeert onder de loupe. Spreker achtte het van groot belang dat alle vraagstukken openhartig en met critische zin worden besproken. De fractieleider sloot zich aan bij de heer Sietsma waar deze gesproken had over de wijze van behandeling van de begroting, ook al zal het dan waar schijnlijk wat meer tijd vorderen. De in te voeren huisvuilbelasting achtte spreker billijk. Hij zou echter graag nog iets meer willen vernemen over de mogelijkheid tot reservering van gelden voor slechtere tijden en over het overbrengen van voordelige saldi naar nieuwe begrotingen. De schotjes moeien worden afgebroken De heer Venneker zeide het niet eens te zijn met degenen die zeggen dat Nederland bijna bankroet is.. Men moet de werkelijkheid echter niet uit het oog verliezen en deze is niet on verdeeld gunstig. Het Nederlandse volk voert thans een harde strijd om de koopkracht van de zuiden zoveel mogelijk te bewaren. Spreker meende, dat men de bevolking duidelijk de ernst van de toestand moet tonen. Hij 'zou gaarne zien, dat er, in navolging van wat men in Amersfoort gedaan heeft, een onderzoek werd ingesteld naar de financiële verwachtingen voor de ko mende jaren. De heer Venneker zou het op prijs stellen als eventuele wij zigingen in het investeringsprogram met de Raad zouden worden bespro ken. Hij was van mening, dat op de stortingen voor het industrieterrein en het electrisch net niet bekort be hoeft te worden. Hierna besprak de fractieleider van de K.V.P. de volks huisvesting. Hij vroeg B. en W. of het aantal in 1950 hier ter stede gereed gekomen woningen niet gering is in verhouding tot de 55.000 huizen die in geheel Nederland afgebouwd werden. Hij noemde het een schande, dat een aantal grote gezinnen niet aan huis vesting kan worden geholpen, omdat er niet voldoende grote huizen zijn. Hierin moet zo snel mogelijk worden voorzien. Ook de gezinstarieven voor gas nam spreker even onder de loupe. Hij deelde mede, dat een fractiegenoot hier later dieper op zou ingaan. De heer Berkhouwer (VVD) herinnerde aan de woorden vanThor- becke die ons land een onverbreek baar deel van het geheel noemde. Spr. zou zijn kijk op de hier heersende toe standen als realistisch willen betitelen. Wij staan inderdaad aan de rand van een afgrond, wat grotendeels te danken is aan het feit dat men 't geld wilde halen waar het is, maar ook daaraan is een einde gekomen en de gevolgen moeten we nu dragen. We moeten versoberen en de schot jes opruimen, die ons door de heren Schermerhorn c.s. voor ogen zijn ge draaid. Alkmaar wordt nog altjjd door de combinatie rood-zwart geregeerd, maar de gespletenheid toont zich reeds in de wens, grote gezinnen te bevoor delen. Die tweespalt maakt, dat er een kostbare wedloop ontstaat, die funest is. Wij moeten schouder aan schouder staan in het belang van allen en niet van bepaalde politieke groepen. Het aantal werklozen nam met 50 pet. toe. Ook hier constateren wij. dat er in ons kleine landje te veel mensen komen te wonen, waarbij de steun een zeer belangrijke en uitput tende factor is. Morele herbezinning is nodig en niet steeds maar weer hogere lonen. Men moet maatregelen durven nemen die de gehele bevolking en niet bepaalde groepen ten voordele komen. Spr. behandelde het rapport van het marktvraagstuk. Hebben B. en W dienaangaande reeds diverse voorstel len of oordelen zij, dat dit gelijk met het algemene verkeersvraagstuk be keken moet worden? De volkshuisves ting is een moeilijk probleem, al respecteren B. en W. aller vrijheid Laat de mensen van de grote gezinnen nu eens voor zich zelf zorgen. Hier zal moeten gelden: gelijke monnikken gelijke kappen. De Bergertunnel houdt B. en W. gelukkig reeds bezig en spr hoopt er het beste van. Misschien kan men voor dergelijke plannen wel eens iets reserveren. Een beweegbare brug voor het industrieterrein Noord is zeer nodig. De kaasmarktregeling bevredigt nog niet. Hier mag geen open vraag blij ven, die tot zelfs tot aan de week vóór de opening voortduurt. Spr. is vol daan over het voorstel om meerdere motorraces op Zondag te' houden. Men moet niet te veel verbieden en de mensen zoveel mogelijk vrij laten. Met één grote partij zou men nog niet ge lukkig zijn. In de Alkm. Landbouwhuishoud- school zag spreker gaarne een betere delegatie, w.o. een wethouder en een vrouwelijk raadslid. Spr. zal voor de burgemeester in maquette-vorm een klein schouwburgje en een klein tun neltje laten maken als Sint Nicolaas- surprise. Misschien kan men over de schouwburgplannen wel eens in comité spreken. Spr. had liever gezien, dat men het gezinstarief ook in de be- dj-jjfsbegrotingen tot uitdrukking laat kómen. Het gezinstariefsysteem is na tionaal volkomen onhoudbaar. Het is nog een gevolg van het samengaan der partijen. Als men voor een groot gezin kookt is dat verhoudingsgewijs goedkoper dan in een klein gezin. Er is al kinder bijslag die al bij het eerste kind ze- gint. De voorgestelde regeling geeft veel rompslomp. De kosten van grote gezinsvorming mag men niet op ande ren afwentelen. Waarom nu ook weer een kostbare katholieke leeszaal? Moeten we daar voor een apart fonds vormen? Laat desnoods de O.L.B. nog meer katho lieke lectuur aanschaffen, zodat ieder daar vinden kan wat hij zoekt. Alleen om twee politieke partijen hun ge meenschappelijk programma te laten uitvoeren, moeten deze extra kosten gemaakt worden. Woningvordering. Namens de Communistische Partn Nederland sprak hierna de heer Knuisting Neven, Spreker zou gaarne zien, dat werd aangetoond hoe het komt, dat de lasten voor de bevol king zoveel moesten worden opge voerd. Hij meende, dat er wel reden is tot pessimisme. Het levenspeil van de arbeidende klasse kan alleen worden opgevoerd, als men zich instelt op een vreedzame oplossing van alle proble men. De heer Knuisting Neven vroeg zich af of het noodzakelijk was dat het aantal woningzoekenden in het afge lopen jaar steeg. Hij achtte voldoende mogelijkheden aanwezig om grote wo ningen te vorderen of te splitsen. Spreker protesteerde tegen de Nieuw jaarsrede van de burgemeester waar deze Stalin op gelijke voet stelde met Hitier. De Communistische afgevaar digde verzette zich tegen het verzoek van enkele raadsleden om een ver goeding voor de commissievergade ringen. Degenen, die in de commissies zitting hebben, stelden zich daarvoor vrijwillig beschikbaar. Spreker zou willen, dat een verzoek aan de mi nister werd gericht om de uitkering van wachtgelden aan degenen die vijf jaar met de vijand samenwerkten stóp te zetten. De f 1000, die is uitgetrokken voor de luchtbeschermingsdienst, zou de heer Knuisting Neven lever uit gekeerd zien aan het Vredescomité. Ook de subsidie voor „Steun Wettig Gezag" achtte hij misplaatst. Wat be treft Maatschappelijk Hulpbetoon drong hij aan op herziening van de steunnormen. Tot besluit wijdde de communistische afgevaardigde nog enige aandacht aan de ernstige me ningsverschillen in de boezem van de P.v.d.A. Een abri voor gezinnen De heer Van der Borden (CH) vestigde de aandacht op het slot van 's burgemeesters nieuwjaarsrede waar in uitkomt dat wij geleid worden door 's Heren hand. Toch laat de burge meester nu reeds uitkomen dat hij voor meerdere motorraces op Zondag voelt. Wij staan er financieel slecht voor en moeten alle overbodige uitgaven na laten. Houdt het Rijk voldoende reke ning met de belangen der gemeenten? Het is een eis van goed beleid dat de begroting in zich zelf zal sluiten. Wij zullen de baten van vroegere begro tingen hard nodig hebben. Het ligt in de lijn een verhoging van de bijzon dere uitkeringen aan te vragen. De in komsten van het gemeentefonds vielen vroeger altijd mee en men moet de spoorpot van 1948 eerst gebruiken voor het aflossen van gemeentelijke schut den en bij het Rijk een hogere bijdrage vragen. De partijregering is altijd fu nest als met financiële risico's naar de volksgunst moet worden gedongen. De gemeente moet haar eigen verantwoor delijkheid dragen. Spreker ontraadde over het batig saldo van 1948 nu reeds te beschikken. Het verkeersverbod in de Koorstraat is nadelig voor de zakenlieden. Een parkeervergunning zal ook de veilig heid bevorderen. De Wilhelminalaan achtte spreker te donker. Hij was er van overtuigd dat de wethouder van financiën de moeilijkste portefeuille heeft. Verschillende gezinnen werden uit hun woningen gezet en wisten niet waar ze dan onderdak moesten komen. Men zal hun een eenvoudig abri moe ten verschaffen. Voor gevaar van ontwatering van de Sandersbuurt is spreker niet bevreesd. Wanneer zullen de andere straten wor den doorgetrokken? Dempen is niet duurder dan vernieuwing van de schoei ing. Laat men deze post eerst nog maar eens in de commissies bespreken. Woonschuiten binnen de stad schaden het stadsbeeld. Spreker hekelde het voornemen de motorraces op Zondag te houden. Het gedrang van tien tot twaalf rijders op een kleine baan is ook te riskant. G. v. d. W. wonende K. v. 't Veer- straat te Alkmaar, zou gisteren met zijn vrouw en zoontje een herencostuum, regenjas en plusfourspakje gaan kopen, doch na 7 confectiezaken bezocht te hebben, slaagden zij ten slotte bij.. Engeln (speciale Heren- en Kinder confectiezaak) Ingang Breedstraat, hoek Payglop, No. 18, daar hadden ze een prachtige voordelige collectie in kamgaren herencostuums, vanaf 69.50, heren winterjassen f 59.50, heren tweed jassen f 39.50 en jongenspakken f 19.50. „Dat zal me geen tweede keer ge beuren", zei hij. In het vervolg ga ik rechtstreeks naar ENGELN. (Adv.) In het Alkmaarse gemeente-museum werden gisteren de laatste voorberei dingen getroffen voor de ere-tentoon- steiling van de werken, die de binnen kort zestigjarige schilder Koos Stik voort, gedurende een periode van bijna veertig jaar heeft vervaardigd. Zater dag zal de expositie door de burge meester van Alkmaar, mr. dr. H. J. Wytema, worden geopend. Vier en ze ventig werken van Koos Stikvoort zijn langs de wanden van de grote museum zaal en in de hall geplaatst. Vijf en twintig schilderijen werden uit particu lier bezit welwillend beschikbaar ge steld. Gisteren werd de pers in de ge legenheid gesteld de tentoonstelling te bezoeken, bij welke gelegenheid de schilder zelf een uiteenzetting gaf. De schilderijen zijn geplaatst naar „toon" en niet volgens hun datum van vervaardiging, zoals eerst het plan was. Een gang langs de geëxposeerde wer ken van deze waarachtige kunstenaar, maakt iets los in de mens. Iets wat men zou kunnen noemen „het kind in de man". Want in alle schilderijen, die Stikvoort vervaardigde trilt een droom sfeer; een devote rust gaat van de schilderstukken uit en voert de toe schouwer mee naar het waarlijk uni versele. De. ongecompliceerde- en ro mantische geest van de schilder komt in de tentoongestelde werken duidelijk tot uiting. We noemen slechts „Oud en afgedankt", dat een afgeleefd paard voorstelt. Het is een triest doek in zeer donkere kleuren, maar aangrijpend om de intense armoede, die uit dit stuk spreekt. Verder „Stadsgezicht bij sneeuw", gezien uit het atelier van de schilder. Dit doek dateert van 1926. Zeer bijzonder is ook „Lezende mon nik". Feilloos zuiver heeft Stikvoort de stille sfeer rond de in witte pij geklede Dominicaner gegrepen en weergegeven. Er valt «en sereen licht a vet de lezende figuur, waardoor ook van dit doek een intense rust en vrede uitgaan. Weinig woorden. Een man van veel woorden is Stik voort niet. Zijn werken vertellen zijn levensgeschiedenis. Een ongekunstelde, doch diepe geest typeert de Alkmaarse kuiper-schilder. Stikvoort verfoeit de „kunstenaars", die buiten het exotische costuum en een Zazou-haardos weinig eigens bezitten. Kunstenaar zijn, bete kent allereerst: ambachtsman zijn. De ware scheppende geest bezit vooral hij, die zich niet ontziet, en worstelt met zijn handen, die niet willen neerleggen, wat in de geest reeds geschapen werd. Stikvoort heeft de techniek van het schilderen onder de knie gekregen. Hij overschat zijn gave in geen enkel op zicht, maar geeft zich zoals hij is. De kroon op het werk. Een tiental tekeningen is langs de hall aangebracht. Ook hieruit spreekt Stikvoorts zuiver kunstenaarsschap. De schilder deelde mede, dat hij over vijf jaar met werken hoopte te komen, die de kroon op alle voorgaande arbeid zouden betekenen. Hij zal zich na zijn zestigste verjaardag de gehele dag aan zjjn kunst kunnen wijden. Nu reeds echter kan Stikvoort, die o.m. in Brussel, Antwerpen, Utrecht en Amsterdam exposeert, terugzien op een periode van rijke jaren. Rijk aan de vrede, die de echte kunstenaar in het scheppen vindt, rijk aan het doorleven van de tedere dromen, die nog leven in oude interieurs, rond een licht-om- spoeld stilleven. Zaterdag zullen de handtekeningen gezet worden in het gastenboek, waarin reeds namen van belangrijke personen uit verschillende plaatsen in het bui tenland, ja, zelfs uit Jeruzalem voor komen. Tal van voorname figuren uit de kunstenaars-wereld zullen Stik voorts dromen in zichzelf doen her leven, doch vooral wensen wij in de expositie-zaal de „gewone", de eenvou dige mens, omdat vooral die in Stik- I voorts schilderijen veel van zichzelf zal vinden. Men heft hier 20 pet belasting, maar voor de bioscoop 35 pet. wat geen ver houding is. Spreker zou deze laatste tot 25 pet willen verlagen en voetbal spel en motorraces tot 25 pet belasting willen verhogen. Bij tekorten op onze begroting mogen we ook de gasprijs niet verlagen. Winkelpand bij molen van Piet De heer Kirpensteyn (PvdA) bestreed de rede van de heer Berkhou wer waar deze gesproken had over de samenwerking tussen KVP en PvdA. Er zijn de laatste tijd vele belangrijke werken tot stand gebracht. Spreker zeide onder de indruk gekomen te zijn door de grote cijfers die op de begro ting voorkomen. Hij vroeg zich af wat er moet gebeuren als men niet meer kan teruggrijpen op een reserve. Spr. drong er op aan reeds thans de bij zondere uitkering uit het gemeente fonds 160.000 hoger te ramen in plaats van hiervoor een overschot van een vorig dienstjaar aan te spreken. Spre ker zou gaarne zien dat de tijdsduur van uitgifte van grafruimte werd ver lengd bijvoorbeeld van 15 jaar tot 25 jaar. Hierdoor zou men het eigenlijke doel, het utigeven van graven voor onbepaalde tijd zoveel mogelijk beper ken, beter bereiken. De heer Kirpen steyn was van mening dat het zeer goed mogelijk is de uitstekende punt van de bunker bij de molen van Piet op te ruimen zonder dat de omgeving hierdoor geschaad wordt. Op de vrij komende ruimte zou men een winkel pand kunnen bouwen. Met klem drong spreker aan op subsidiëring van de Nederlands Hervormde gezinszorg, te meer omdat ook de stichting R.K. ge zinszorg en gezinshulp een subsidie ontvangt. Van de houding van het col lege hangt ook de financiële steun van het Rijk af. Zuiver Nederlands De heer Woldendorp (KVP) zou in de officiële stukken gaarne een zui ver gebruik van de Nederlandse taal willen zien en gaf uit het voorlopig verslag diverse staaltjes van onnauw keurigheid aan. Als de kapitaalslasten aflopen verdwijnen ze niet maar wor den ze door zwaardere vervangen wat dus geen verlichting brengt. De bloemenklok Spreker bepleitte het plaatsen van de bloemenklok op het bolwerk bij de Molen van Piet of het Kruithuisje. De slechte voetbalvelden in Overdie en Achtermeer hebben een nader onder zoek vereist, dat de betrokken com missie niet onder de ogen kreeg. Wat meer vergaderen is voor de Sportpark commissie wel gewenst. Men had tijdig maatregelen inzake een vuurwerk-ver bod moeten nemen, zodat er met Oude jaar niet opnieuw ongelukken met vuurwerk plaats konden vinden. Voor de uit hun woning gezetten raadde spreker een tijdelijk verblijf in een der barakken aan. De laatste spreker in de middag bijeenkomst was de heer Holsmul- ler (WD) die speciale aandacht wijd de aan de financiële kant van de vraag stukken. Spreker toonde zich erkente lijk dat de begroting zo openhartig is, al zou hij wel willen dat de punten die afwijkingen vertonen met de begrotin gen van voorgaande jaren, duidelijker naar voren werden gebracht. Spreker betoogde dat er ten aanzien van het sluitend maken van een begroting twee stromingen zijn waar te nemen: Vroe ger was het een axioma dat een begro ting ieder jaar sluitend moest zijn, doch tegenwoordig neemt men er ook wel genoegen mee als de begroting aan het einde van een reeks van jaren, een con junctuurgolf, sluitend is. Spreker zeide zich aan de conservatieve stelregel te willen houden. Hij meende dat het college de weg van de minste weerstand had gekozen door het overschot van 1948 aan te spreken. Hjj had liever bepaalde voor stellen gezien om de begroting slui tend te krijgen. Men had het moeilijke besluit moeten nemen om de gastarie- ven aan te passen bij de prijsstijging. In plaats daarvan komt men opnieuw met voorstellen tot reductie voor groot verbruikers en grote gezinnen. Sinds de begroting is uitgebracht zijn reeds verschillende posten gestegen, zodat men geen zuiyer beeld meer krijgt van de ware toestand. De heer Holsmuller drong er op aan dat ook de overheidsbedrijven het principe van de vervangingswaardeleer gaan toepassen. Spreker wees hierbij op de gevaren die kunnen ontstaan als te weinig aandacht wordt besteed aan reservevorming. Hij zeide er prijs op te stellen bij een volgende begroting inzage te krijgen van de balansen der overheidsbedrijven omdat men zich an ders geen goed denkbeeld kan vormen van de financiële structuur. Ten slotte vroeg spreker hoe het staat met de effenciencycontröle bij de bedrijven. Het standpunt der A.R. De heer Hoy tink (A.R.) achtte zich vanmiddag bij de rede van de heer Berkhouwer in het jaar 1850 en niet in 1950. Deze sprak over schotjesgeest en daarover heerst nog een grote verwar ring. Iemand zei tégen spr.: als de oor log voorbij is moeten alle kinderen naar één school. Spr. was het daarmee eens, maar dan naar de christelijke school. De heer Berkhouwer moet nog wat jaartjes meelopen om te wennen De beginsellozen hebben de meeste be zwaren tegen de beginselen, die ons heilig zijn. Mr. Oud wenste destijds een samengaan van VVD, AR en CH. maar spreker voelt zich niet thuis bij de VVD. Spr. kreeg kort geleden een uit nodiging van de PvdA om over de be groting 9e praten. ad aan onze Advertentie-rubriek) B (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uurt Zo begint i 't leven (geprolongeerd, 18 jr); Cinema Americain, 8 uur: Staatsgeheim (18 jr); I Victoria Theater, 8 uur: Abbott eii Costello ontmoeten Boris Karloff (141 jr); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Ter wille van mijn kind (18 jr). Café Tom, 7.30 uur: Alkm. Jazz So ciety presenteert „The Jig Rhythm Club". ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag. Aanvang 1 en 9.30 uur; Rex Theater, 2.30 uur ma- tinée. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Con cert Alkm. Accordeon Ork. „Vita Nova", Een Eskimo, slim voor zijn jaren, Droeg een pels om de kou te bedaren. Nóg had hij het kil En riep: Ziet, hoe ik ril. Geef mij maar een Oude klare. Inzender: hr. A. te Alkmaar, ontving een fles Oude Pels. Wellicht was dat de eerste stap naar de ontbinding of een persoonlijke mis. j stap. Spreker herinnerde aan de jong. ste gebeurtenissen in de PvdA en zou er geen bezwaar tegen hebben als de j Alkmaarse burgemeester het Amster damse voorbeeld zou volgen. Spr. had waardering voor de wijze, waarop het college deze begroting ln elkaar gezet heeft. Waarom maakt men 't college zo moeilijk met allerlei on- belangrijke vragen. Waarom zou men schadeloos gesteld willen worden voor i het bijwonen van commissie-vergade- ringen. Daarvoor is de tijd nog niet gekomen. De heer Knuisting Neven I is geen lid van een commissie en kan dus gemakkelijk critiek geven. Spreker herinnerde aan de 40.000ste inwoonster, j Dat zo dacht men zou consequen ties kunnen hebben. Welke zijn dit nu I eigenlijk? Het college geeft f 1200 aan reiskosten uit en daarbij blijkt dat de auto van de burgemeester f 1200 aan dienstrijden kost. Is het niet beter de! burgemeester de vaste beschikking over een auto te geven? De regering ontneemt de gemeente bijna alle verantwoordelijkheid. Drukt men de gemeenten dood dan schaadt men de gemeenschap. Hoe staan de financiën er voor? We weten het niet precies, maar we zijn straatarm. In „Trouw" stond enkele weken geleden, dat minister Lieftink op zeer drastische wijze wilde bezuini gen. Hoe werden de mannen, die dit wilden vroeger in de arbeidersklasse gehekeld! Nu niets dan woorden van f waardering in „Het Vrije Volk", ook voor de plannen van minister In 't Veld. Nu spreekt men daar al weer over de volgende loonronde en legt de lasten op de rug van de gemeenten. Als 't zo doorgaat zal „autonomie" :eu phrase worden. We kunnen velerlei beschouwingen houden, maar als de gemeenten niet geplaatst worden voor haar eigen ver antwoordelijkheid is al dat praten doel loos. Een gezonde financiële politiek Wij moeten een gezonde financiële politiek voeren. Spr. heeft bezwaar te gen de wijze waarop deze begroting sluitend is gemaakt. Wij moeten ons werk kunnen voortzetten en Den Haag moet ons daarvoor in de gelegenheid stellen. Enkele posten raken momenteel geen vitale belangen en kunnen daarom ge schrapt worden, b.v. de reservering van f 50.000 voor het electriciteitshet. Mocht dat onverwacht nodig blijken dan kun nen we het opnieuw bekijken. Spr. gaat wel met de nieuwe vuilnisbelastin»; en de hogere begrafenisrechten ac- coord. Het politievraagstuk moet nader bekeken worden. Wat de kosten van de luchtbescherming betreft zijn het niet alleen de communisten, maar allen die geen oorlog willen. Nouanderen! Spr. zeide met een blik naar de com munistische fractie, dat hij dat nog niet zo zeker achtte. De Overdekte is al een gem. instelling en die moeten we exploitabel maken door een N.V. ia handen van een stichting te brengen. De gemeenschap moet er in meeleven. Wat betreft de Volkshuisvesting heeft spr. niets dan lof voor de betrokken wethouder. Spr. vertrouwt het beleid van de dienst van O.W. gaarne aan B. en W. toe. Prognoses over de bevolking zeggen spr. niets. De industrialisatie gaat naar wens. Men moet de centrale plaats Alkmaar steeds in het middel punt van de kop dezer provincie plaat sen. Het college moet doen wat in zijn vermogen is om onze kaasmarkt te be houden. Het zevenjarig plan van Zaan dam verdient belangstelling. Spreker zou nader over het onder wijs geïnformeerd worden, speciaal wat het ULO-onderwijs voor meisjes be treft. DE MOTORRACES Zonder slag of stoot zijn B. en W. bereid te voldoen aan het verzoek om meer motorraces op Zondag te houden. De Zondagsrust moet men als overheid bevorderen. Motorraces zijn verschrik kelijk. Laat men daarop niet verder ingaan. Spr. meende dat het jeugd werk alle steun verdient. Armenzorg i' primair een taak van de kerk. Maat schappelijk Hulpbetoon mag alleen aan vullend zijn. Ook gezinszorg is een taak van de kerk en dient door de gemeente gesteund te worden. Laat men de commissie voor de Ned. Herv. kerk nog een subsidie geven. Zr» vevvoig pa» (Vervolg van pagina Wat de reductie op de betreft moet er in het colleg afgekakeld zijn vóór het ei 1 Moeten we ook reductie a met grote inkomens geven? ten we nu eens aan beide pai laten. Spr. wil wel eens zie eengesloten de PvdA hier staat en betoogde, dat men c voor deze zieke tijd niet i mensdom is in eigenwaan i en vergat dat men vóór alle boden moet volgen. Dan ve angst en kan men weer mc Wijsheid en kracht wenste toe en citeerde daarbij enk( van het aloude Wilhelmus. De heer Couwenhovi A.) beperkte zijn aandeel i: mene beschouwingen tot het van de volkshuisvesting, di Van de moeilijkste taken ve meentëbestuur noemde. In te verminderen is de woninj toegenomen en de sterk ges! zen van materialen en bou\ maken de situatie niet gemi Toch zal er iets gevonde: worde», dat naar een zij he rische oplossing van dit prol leiden, aldus spreker en hij mede te doelen op een vei gevoerde woningsplitsing, mening van de heer Couwen dit een belEmgrijke stap zijn naar leniging van de woninj was er van overtuigd, dat woning betreft in Alkmaar van het mogelijke is bert vroeg zich af of in die geval in op grond van doktersad inwoning behoeft plaats te bepaalde tijd opnieuw een m test moet worden uitgebrac deze afkeuring blijvend wor< T.a.v. de woningen, die gebc den met verminderde bijdra te de heer Couwenhoven o daarbij geen sprake mag zijr laging van het woningpeil. te waken is een taak van he tebestuur. Spr. waarschuwd de plannen van de huisvestin jaarden met voorzichtighei voeren. Hij achtte het minde, de bejaarden niet in een afz gemeenschap op te nemen, r speciale woningen te plaatse male bouwblokken. Spr. ini voorts of het in de bedoeling een verzorgingshuis te stich Naar het oordeel van de 1 wenhoven zou het aanbeve dienen de exploitatie van de gen aan de Willem de Zwijg handen te geven van een v< omdat de binding van de lei ders aan woning en vereni gans andere (en betere) v< schept dan die tussen g bestuur en huurders van gen ningen. Spr. besloot zijn beschouw de volkshuisvesting met de oj dat de tajrijke moeilijkhede voor de gemeente zich inzake vesting geplaatst ziet niet komenlijk behoeven te zjjn. H de tot slot de aandacht op c baan in het Sportpark, die - niet in eigen beheer kan da dere wijze vakkundig 1 moet worden. De dames aan het Mevr. Holzmülle rr. (V.V.D.) achtte de begrotinj alle kanten bekeken en de vr antwoord. Onze wereld wore kleiner en wat heden in he punt der belangstelling staat gen vergeten. Juist daarom d thans pal te staan. Spr. ro nieuwe aanloop van de Alg. plaats en wilde in enige flat Willem de Zwijgerlaan een ter ling voor goede woninginri houden. Is een Gewestelijk ii voor de woningvoorziening niet overbodig? Waarom wil ster de huur vsm de Korenbi lengen? Is het mogelijk op school voor meisjes specifiel jesvakken in te lassen en wil] W. het bestaande opleidings voor kleuteronderwijs steun hulp aan de misdeelde jeug gemeentebelang van de eersti Mej. Kamphuis (K.V.F aandacht voor het kleutero Het heeft spr. verbaasd, da bouw van twee nieuwe scl openbare school voorrang zal Wil het bestuur financieel bouw van deze school mede Spr. wees op de hier bestaan ding voor kath. kleuteronder een Herv. Ver. hetzelfde w< als de Kruisvereniigrtgen kaj ker aanspraak op subsidie m De heer Vleugel (K.V.P. het college een bijzonder wc dank voor zijn toezeggingen schoolgeld bij het avondnrji onderwijs en bepleitte bij het tarief voor gas en electra aan de grote gezinnen, waarl kinderbijslag als voorbeeld n£ de toeslag begint bij het vie: en gegeven wordt in gezinn deze 't meeste nodig is. Sp met zijn fractie voorlopig ae meerderheidsvoorstel. Het w< de ongeorganiseerde a-spcial kost 1600.Laat men dEiar andere reeds lang bestaande gingen subsidiëren. Er was d gen een vacature van bode Centraal Ziekenhuis en men b wonderlijk genoeg een gepen: de, die reeds een behoorlijk heeft. Waren er geen anderen De heer W i e s (P.v.d.A.) lof voor de begroting en het v

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2