Pels' Vrouwe de Stad en Omgeving Terreinmoeilijkheden en clubliefde Belevenissen in Jordaan de Amsterdamse De A.M.H.C. bijna veertig jaar Hockeysport ligt de Nederlander Publieke belangstelling matig Rechtbank behandelde aanrijding op het Scharloo AGENDA Timmermans Ziekenfonds feestelijk bijeen De heer F. H. Ringers vierde jubileum Alkmaarse Hermandad won met 1-0 van het Amsterdamse politie-elftal Castricum Twee arbeiders vielen van bouwsteiger HEILOO Voormalig l jager en lev Jonge meisjes tienduizend gi WOENSDAG 24 JANUARI 1951 Hoewel de hockeysport in Nederland, ten opzichte van andere landen, nog betrekkelijk jong is, hebben wjj een peil bereikt, dat door geen ander Euro pees land wordt geëvenaard. Eerst in 1926 werden in ons land de interna tionale hockeyspelregels geïntroduceerd, twee jaar vóór de Olympische Spelen. Voordien kende men hier wel een spel, dat enige overeenkomst met het tegenwoordige hockeyspel vertoond. Een zelfde vergelijking kan men maken met het voetballen, zoals wij in onze jonge jaren deden, toen een met touw omwoelde papieren prop door een willekeurig aantal knapen over de straatstenen heen en weer werd getrapt en de voetbalsport zoals onze gro tere broers, die in de K.N.V.B. beoefenden. Niettemin nam Nederland deell aan het Olympisch hockeytournooi in Amsterdam. Via overwinningen op Frankrijk en Duitsland en een geljjk spel tegen Spanje kwam Nederland in de finale uit tegen Brits-Indie. Met slechts 30 werden wjj door dit wonder- team verslagen en veroverden daarmede de alleszins eervolle tweede plaats. Sindsdien is het spelpeil nog aanmerkelijk verbeterd. In een kwart eeuw ver wierf Nederland zich een uitstekende naam in deze tak van sport en uiter aard nam het aantal beoefenaren binnen onze landsgrenzen aanzienlijk toe. Het is in die vjjf en twintig jaren duidelijk geworden, dat deze teamsport! uitstekend past bjj het temperament en de aanleg van de Nederlander. het Heilooërbos, waar iedere accomo- datie ontbrak, was daarom altijd nog beter dan het veld waar de A.M.H.C. het laatste jaar in Alkmaar op speel de. Helaas liep het met het eigen terrein nog tegen ook. Het bleek zeer moeilijk een behoorlijke grasmat te kweken op de vrij zanderige grond. Vooral het eerste jaar, toen men met een aanhoudende droogteperiode had te kampen. Een doelmatige bevloei- ingsinstaliatie zou te veel kosten met zich brengen en een dergelijke instal latie is noodzakelijk om ook in de zomermaanden bij aanhoudende droog te het trainen mogelijk te maken. Nu heeft men dit seizoen niet over te kort aan regen te klagen gehad en de gras mat groeide weelderig. Maar ook de lange regenperiode bracht haar be zwaren mee. Na het spelen van een oefen- of competitiewedstrijd is het immers prettig om een douche te kun nen nemen of op zijn minst van een behoorlijke wasgelegenheid gebruik te kunnen maken. In het schuurtje, dat ongeveer tweehonderd meter van het terrein verwijderd op de Heilooër Ijs baan staat, ontbreekt echter te enen male enig comfort en dat is niet be- vordelijk om de leden in grote getale naar het veld te trekken. Na het spe len van een competitiewedstrijd bege ven de spelers zich direct na afloop naar huis om zich te verfrissen en veelal ontmoet men elkaar pas weer bij een volgende wedstrijd. Het is te begrijpen, dat onder dergelijke om standigheden de band in de vereniging wel eens iets te wensen over laat. Verenigingen met een betere accomo- datie en niet alleen de hockeyver- enigingen hebben daar zelfs mee te kampen. Clubliefde. De tegenwoordige jeugd is wel erg gemakkelijk, de jongens en meisjes van omstreeks achttien jaar hebben vaak veel noten op hun zang. Zij ver langen alle mogelijke service en stel len daarbij hoge eisen. Zelden echter stellen zij daar iets tegenover de uitzonderingen zijn er om deze regel te bevestigen en het woord club liefde staat meestal niet in hun woor denboek. Met deze jeugd en de moei lijke omstandigheden met betrekking tot het terrein heeft het bestuur van de A.M.H.C. te maken. Het is niet verwonderlijk, dat men naar wegen zoekt om de band in de vereniging hechter te maken. Dat is echter al leen mogelijk als alle leden, speciaal de jongeren, gaan beseffen, dat zij iets voor hun sport en voor hun vereniging over moet en hebben, dat de vereni ging er niet is voor hen, maar zij voor de vereniging. Als dit wordt beseft, zal de clubliefde zonder twijfel toene men en zullen de moeilijkheden als een bagatel bekeken kunnen worden. Dan zal de A.M.H.C. binnenkort weer de vriendenclub zijn, zoals zij was vóór de tweede grote wereldbrand en mis schien is het in de toekomst dan nog eens mogelijk, dat het herenteam naar de eerste klasse zal promoveren. Merkwaardig is echter, dat de groei van de publieke belangstelling geen gelijke tred hield met de ontwikke ling van de hockeysport, uitgezonderd de hockeycentra in 't Gooi en Den Haag. In Alkmaar bijvoorbeeld is de belangstelling wel uitermate gering en ook het aantal beoefenaren laat wel iets te wensen over. De Alkmaarse Mixed Hockeyclub, die bijna de leeftijd van veertig jaar heeft bereikt, telt negentig leden en dat is voor een stad van veertigduizend inwoners niet te veel. Verklaringen. Voor dit betrekkelijk kleine leden tal is wel een verklaring te vinden. De voornaamste reden is, dat de hockeysport veelal zijn beoefenaren trekt van de middelbare scholen, voor namelijk de gymnasia. Wanneer de leerlingen de school verlaten, wil het vaak gebeuren, dat zij buiten Alkmaar een werkkring vinden of dat zij in Amsterdam. Delft of Leiden verder studeren. Nu was het vroeger nor maal om toch lid te blijven van de A.M.H.C., maar tegenwoordig neemt men de gemakkelijkste weg, stuurt 'n bedankje en wordt lid van een ver eniging in zijn nieuwe woonplaats. Natuurlijk heeft iedere vereniging verloop van leden, maar met hockey clubs in plaatsen als Alkmaar is dat verloop wel bijzonder groot. Een on gelukkige omstandigheid voor de A. M.H.C. is bovendien, dat het vereni gingsleven vrij oppervlakkig is, waar door de zo noodzakelijke clubliefde niet voldoende kan worden gestimu leerd. Dat is een omstandigheid, waar aan de bestuurderen der A.M.H.C. vrijwel niets kunnen veranderen. Het zou allemaal anders zijn, als de A.M. H.C. op het terrein in het Heilooërbos een behoorlijk clubhuis of zelfs maar behoorlijke kleedkamers had. Accomodatie is matig. Op het terrein ontbreekt namelijk alle comfort. Toen enkele jaren gele den de mogelijkheid van een eigen terrein zich voordeed was het besluit spoedig genomen. In de eerste plaats omdat men het verlangen naar een dergelijk terrein reeds geruime tijd koesterde en in de tweede plaats om dat er in Alkmaar geen behoorlijk terrein aanwezig was. Het terrein in De Officier van Justitie, mr. Meisch- ke was van mening dat het verkeers ongeval dat 9 September op de krui sing van Westerweg en Scharloo plaats vond, niet aan een toevallige samen loop van omstandigheden was te wijten. De bestuurder van een Ford '37, de Bergenaar Hendrik P., werd gisteren daarom als veroorzaker van deze aan rijding de rechtszaal te Alkmaar bin nen geleid. Op die bewuste 9e September was P. met de wagen van zijn chef uit Bergen gekomen. Ter hoogte van de Ambachts school passeerde hij een andere wagen, welke ongeveer met een snelheid van 40 km. reed. De bestuurder van deze wagen verklaarde dat P. direct na het passeren gas had geminderd. Op het moment dat P. het kruispunt naderde kwam er een ziekenauto uit de Snaar- manslaan en een andere wagen vanaf de Geestersingel. Hij remde zo hard mogelijk, met het gevolg dat zijn rem men blokkeerden en de wagen volko men onbestuurbaar was, aldus verdach te. Het was hem daardoor niet moge lijk de dame die het kruispunt per rij wiel naderde te ontwijken. De dame werd van haar fiets geslingerd en kwam met haar hoofd tegen een lichtmast. De officier betoogde dat P. het ilachtoffer, dat negen weken in het zie kenhuis moest worden verpleegd, te laat had opgemerkt, omdat hij met een te grote snelheid op het kruispunt was toegereden. De eis was f 100.subsi diair 40 dagen. De verdediger mr. Leesberg was daarentegen van mening, dat het on geval aan een toevallige samenloop van omstandigheden was te wijten en be toogde dat zijn cliënt zeker niet roeke loos, lichtvaardig of onachtzaam had gereden. Op deze gronden bepleitte mr. Leesberg vrijspraak. Over veertien da gen zal de rechtbank uitspraak doen. WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Zo begint het leven (geprolongeerd, 18 jaar); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Staatsgeheim (18 jaar); Victoria Thea ter, 2.30 en 8 uur: Abbott en Costello ontmoeten Boris Karloff (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Ter wille van mijn kind (18 jaar). Gemeente Museum, 1012, 25 en 79 uur: Expositie Koos Stikvoort. DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Zo begint 't leven (geprolongeerd, 18 jr); Cinema Americain, 8 uur: Staatsgeheim (18 jr); Victoria Theater, 8 uur: Abbott en Costello ontmoeten Boris Karloff (14 jr); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Ter wille van mijn kind (18 jr). Gulden Vlies, 8 uur: HOV-concert. Gemeente Museum: 1012 en 25 uur: Expositie Koos Stikvoort. Een vader met zeven dochters in Schagen Zuchtte: „Er komt maar geen minnaar opdagen". Zijn vrouw zei toen: Neem Citroen, Dat lokt ze vast méér dan jouw klagen!" Boeiende voordracht over een ware gebeurtenis Groot was gisteravond de belangstel ling voor de voordracht van de heer J. B. Oosterwelder, die in het wapen van Heemskerk in het kader van de „Winterlezingen" vertelde over „Bele venissen in de Amsterdamse Jordaan". De heer Oosterwelder is een rasechte Amsterdamer, die zich reeds een der tigtal jaren aan het jeugdwerk heeft gegeven en zich met het Amsterdamse volksleven innig verknocht voelt. Hij is geen subtiel declamator, doch iemand, die op gemoedelijke, sappige wijze en met een hart vol liefde weet te verha len over het wel en wee van „zijn" Amsterdammers. Zijn verteltrant is typisch „Mokums" en zijn verhaal van een lach en een traan leende zich hiertoe uitstekend. Tot het uiterste geboeid luisterden de toehoorders gisteravond naar de bloem rijke, plastische uitingen van het origi nele sentiment en het gevoelsleven on zer hoofdstedelijke bevolking. De heer Oosterwelder had zijn voordracht ook „Het offensief op de Zwartebijlsteeg" kunnen noemen, zo zeide hij. Hij ver haalde van een tweetal vriendjes, de een met een liefderijk tehuis, de ander verwaarloosd en voortdurend „geju- Muziekklanken en een gezellig inge richte zaal in ,,'t Gulden Vlies" deden niet vermoeden, dat daar een gewone jaarvergadering van het honderd en drie jaar oude Timmermansziekenfonds zou worden gehouden. Dit vermoeden werd nog vager, toen bijna alle leden van de TZV vergezeld van hun dames binnentraden. En toch was het zo. In derdaad werd er een jaarvergadering gehouden, ook al droeg zij dan een fees telijk karakter, in verband met het feit, dat de penningmeester van het fonds dertig jaar deze functie had waargeno men. Hartelijk welkom. De voorzitter, de heer J. Lutjeharms heette alle aanwezigen van harte wel kom in zijn openingswoord, waarin hij tevens mededeelde, dat het niet de ge woonte was om ook de dames der leden uit te nodigen. De bijzonderheid dat de heer F. H. Ringers dertig jaar pen ningmeester was, had het bestuur ech ter genoopt dit. wel te doen. Voorts wenste de voorzitter allen nog 'n voor spoedig 1951 in gezin en zaken. Hierna werd een ogenblik stilte in acht genomen, ter nagedachtenis aan de heer Kaldenbach, in leven lid van het fonds. Vervolgens was het woord aan de penningmeester, die een overzicht gaf van de financiële toestand. De ont vangsten in het afgelopen jaar bedroe gen f 1516.81 en de uitgaven f 1617.55. Het jaar 1950 had dus een nadelig sal do van f 100.74 opgeleverd. Op 1 Janu ari 1950 had het fonds evenwel nog een saldo van f 3545.50, zodat momenteel nog een voordelig saldo van f 3344.66 aanwezig is. Het ledenaantal bedroeg op 1 Januari 1951 ongeveer honderd-en- vijf-en-veertig. Daar er geen tegencandidaten wa- rene werd de heer W. Vasbinder bij acclamatie als bestuurslid herkozen. Omdat er voor de rondvraag geen belangstelling bestond sloot de voorzit ter al spoedig het officiële gedeelte van de vergadering, waarna de voor zitter van de feestcommissie, de heer Schouten, het woord nam. Hij zeide, geen gemakkelijke taak te hebben, daar op hem de plicht rustte, de jubilaris te feleciteren. Na lang beraad had men besloten de heer Ringers een feest avond aan te bieden. Het Timmermansziekenfonds is het Het is het Alkmaarse Politie-elftal bij de return-wedstrijd wederom gelukt de hoofdstedelijke collega's de beide punten afhandig te maken. Direct na de aftrap ging de Alkmaarse voorhoede tot de aanval over, doch het schot van middenvoor Haverlag werd door de Am sterdamse keeper goed gestopt. Nadat de Alkmaarse voorhoede nog enige malen een kans had gehad om de score te openen, kwamen de Amsterdammers in het offensief Het bleek al dadelijk, dat de Alkmaarse achterhoede zich niet wilde laten verschalken en steeds wist zij met verre trappen de voorhoede aan het werk te zetten. Bij een verre uit trap van de Alkmaarse doelman kwam de bal op het hoofd van de rechtsachter van Amsterdam, welke door Haverlag werd opgevangen en naar linksbuiten Nederveen geplaatst, die op zijn beurt goed voorzette. Uit deze voorzet wist Haverlag voor zijn club te doelpunten: 10. Niemand zal verwacht hebben dat deze stand tevens de einduitslag zou zijn. Na dit doelpunt kwamen de Amster dammers verwoed opzetten en het was dan ook aan het goede verdedigen van de achterhoede te danken, dat in deze periode van Amsterdams overwicht geen doelpunten werden gemaakt. Na de rust waren de Amsterdammers direct in de aanval en het scheen dat zij gelijk zouden maken. De achter hoede van Alkmaar bleef de situatie echter meester. De Amsterdammers beschikten over een beweeglijke vooi- hoede en speelden goed samen. Steeds bestookten zij de Alkmaarse veste, maar door goed ingrijpen van Baart en Smit werden doelpunten voorkomen. Doordat de Amsterdammers ver waren opgedrongen, waren de uitvallen van Alkmaar zeer gevaarlijk. Bij een dezer uitvallen gaf Haverlag de bal snel door aan de vrijstaande Nederveen. die ineens inschoot, doch het schot ging rakelings naast. De linksbuiten der Amsterdammers werd goed in toom gehouden door de hard werken de Haazelager. De Amsterdammers gaven zich nog steeds niet gewonnen en drongen de Alkmaarders geheel in de verdediging. In de moeilijkste situaties brachten de beide backs red ding. Naarmate de tijd verstreek steeg de spanning. In de laatste fase van de wedstrijd werden er nog enige „cor ners" op het Alkmaarse doel genomen, welke met kunst- en vliegwerk wer den afgeweerd. In de laatste minuut scoorden de Amsterdammers bijna de gelijkmaker, maar het lage schot werd keurig door Noortman tot corner ver werkt. De wedstrijd was van het be gin tot het einde het aanschouwen waard. Er bestond voor deze wedstrijd veel belangstelling. Ook commissaris Dreeuws moedigde zijn mannen enthousiast aan. fonds van de heer Ringers, aldus de heer Schouten, die de penningmeester de vader van het fonds noemde. Behal ve het aanbieden van deze avond aan de jubilaris, schonk de heer Schouten hem namens de leden nog een fraaie mand bloemen. Mevrouw Ringers kreeg een bouquet voor het vele werk, dat zij eveneens voor 't fonds heeft gedaan. De jubilaris voerde het woord. Vervolgens nam de heer Ringers het woord. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat hij voor het „onbetaalde" werk zoveel sympathie ontving. Doch niet alleen ik, aldus spreker, ook mijn vader en mijn grootvader hebben veel eer van hun werk. Niet minder dan 103 jaar achtereen heeft de familie Ringers de financiën beheerd. Mijn grootvader, de heer J. Ringers, deed dit vanaf de oprichting tot 1883, ver volgens mijn vader tot 1921. Toen er een opvolger moest komen, werd er keuze gemaakt tussen mijn broer en mij. We hebben toen geraden met een luciferstokje. Wie het langste stokje trok zou het penningmeesterschap op zich nemen en aan mij viel de eer te beurt. Niet alleen de familie Ringers is met drie geslachten in het T. Z. F. ver tegenwoordigd geweest, ook de familie Groen leefde 103 jaar mee met het wel en wee van het fonds, aldus de heer Ringers. De jubilaris gaf hierna nog enige bijzonderheden over zijn dertig jarig beheer. Hij schreef in deze tijd ongeveer 280.000 maal het cijfer twin tig op. In deze tijd schreef hij ruim tienduizend kwitanties, terwijl de fa milie Groen zeker vijftienhonderd maal op zijn stoep heeft gestaan met geinde gelden. Tot slot dankte de heer Ringers de aanwezigen mede namens zijn vrouw voor de geschenken. Hierna werd nog medegedeeld, dat de heer B. Stikvoort, het portret van de Ringers zal tekenen, welke geste een hartelijk applaus ontlokte. Gezelligheid kent geen tijd. Vervolgens werd het eigenlijke feest programma ingezet en we? door de be kende humorist-conferencier-gooche laar Cakie. Met een opgewekt praatje, een aardige mop en enkele frappante goocheltrucs wist hij de aanwezigen te boeien. Vooral zijn stunts met de zak doekjes, die hij in doekje van diverse kleuren liet verandern, ontlokte een luid applaus. Het fotografieedrijf „Flandria" ver zorgde hierna enkele filmpjes. Met zijn fraai apparaat was het zelfs in staat een door de heer Ringers in 1939 op genomen reisfilm in duidelijk beeld op het doek te brengen. Voorts waren er een aardig humortistische rolprent en een zangfilmpje. Nadat nogmaals Ca kie de aanwezigen versteld had doen staan van zijn handigheid, bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Het was needs laat, toen de leden van het Timmermansziekenfonds huiswaarts to gen. dast" door een paar pleeg-ouders, die beiden drinken. Moeder Pluis, de moe der van de eerste jongen, een vrouw met een lichaam als een dragonder en met een hart van puur goud, trekt zich het lot van de arme Kootje aan en op geestige en tevens ontroerende wijze werd verteld, hoe zij de jongen voedt en kleedt met de beste kleren van haar eigen Hefn. Leiden komt eerst goed in last, wanneer blijkt dat de ontaarde ouders uit de Zwartebijlsteeg hun zoontje die nieuw verworven kleding stukken van het lijf scheuren en gaan verkopen. Dan komt de climax van dit echte volksverhaal: moeder Pluis zet samen met tante Bet van de overkant het offensief tegen de Zwartebijlsteeg in. In „De drie vergulde hoefijzers" ve gen zij de vloer aan met het tweetal, dat de opbrengst van de kleren zit te verdrinken en nemen dan Kootje en zijn kleine zusje mee naar hun eigen huis. voor goed. Een impulsieve, maar prachtige daad van Christelijke naas tenliefde van een paar vrouwen uit het volk. En een geschiedenis, die waar ge beurd is en op voortreffelijke wijze werd verteld. Hulp aan gerepatrieerden In de raadsvergadering van 1 Fe bruari zal een voorstel aan de orde komen zes en zestig gerepatrieerde ge zinnen te helpen, door gebruik te ma ken van de mogelijkheid, die de minis ter voor de Wederopbouw in uitzicht gesteld heeft om een extra-bouwvolu me te krijgen. Wij vernamen, dat het gemeentebestuur van Alkmaar toezeg ging gekregen heeft voor deze zes en zestig gezinnen zodanig extra-bouw volume te ontvangen, dat vier en tach tig woningen beschikbaar komen. Ambtsgebied districts armenraad wordt opnieuw uitgebreid Door toetreding van een 5-tal nieu we gemeenten zal het ambtsgebied van de Districts-Armenraad, thans ge noemd Sociale Raad, vanaf 1 Januari 1951 opnieuw een belangrijke uitbrei ding ondergaan. Het betreft de gemeenten Zwaag. Westwoud, Hensbroek, Twisk en Wie- ringerwaard, terwijl in enkele andere gemeenten met de plaatselijke instel lingen nog overleg wordt gepleegd omtrent toetreding. Nu aan het maatschappelijk werk steeds hogere eisen worden gesteld en daarbij de voorlichting, de adviezen en andere diensten, zoals door de So ciale Raad verleend, niet kunnen worden gemist, zoeken steeds meer gemeenten aansluiting, waardoor niet slechts belangrijke besparingen, doch mede vele directe financiële voordelen kunnen worden bereikt. joy-riders gegrepen De politie heeft opheldering gebracht in verschillende gevallen van joy-riding, het onbevoegd rijden met onbeheerd staande auto's. Er zijn drie jongens van 16, 17 en 18 jaar aangehouden, die zich in Februari en November 1950 en Ja nuari 1951 hebben schuldig gemaakt aan het wegrijden van geparkeerde auto's. Na verhoor zijn de jongens op vrije voeten gesteld. De auto die Zondagavond van het Waagplein werd ontvreemd, is Dins dagmorgen teruggevonden in de ge meente Oudorp. Gisteravond om tien uur werd een bestelauto vermist die geparkeerd stond op de Stenenbrug. Later in de avond werd de wagen gesignaleerd op de Laat. De daders, twee jongens van 17 en 18 jaar, konden worden aangehou den. Zij zijn voor nader verhoor inge sloten. Zaans vrouwenkoor komt naar Alkmaar Het Klein Vrouwenkoor uit Koog aan de Zaan zal Donderdag 25 Januari een zangavond geven voor de patiënten van het Centraal Zie kenhuis alhier. Het koor staat onder leiding van de heer H, Grafing. Soliste is mej. Dien Slop, sopraan, die tevens enkele duetten zal zingen, met de alt mevr. Dora Grafing—Koel man. De piano-begeleiding zal worden ver zorgd door mevr. De Jong—Van Hoorn. Uitgewezen en verdronken Naar het A.N.P. verneemt is de 14-jarig'e Joop Funcke uit Alkmaar, die voor de tweede maal uit Engeland was uitgewezen, in de nacht van Maandag op Dinsdag over boord geval len van de „City of Madras" en vermoedelijk verdronken. Enige dagen vóór Kerstmis probeerde Funcke voor de eerste maal Engeland als blinde pas sagier binnen te komen. Hij werd gegrepen en naar Antwerpen teruggestuurd. Twee dagen later wist hij opnieuw Engeland als verstekeling te bereiken. Hij werd naar een opvoedingsgesticht in Cornwall gebracht, waar hij gaarne wilde blijven. De autoriteiten be slisten echter dat hij terug moest naar Neder land. Het is ons hedenmorgen gebleken, dat de naam Funcke in het Alkmaarse bevolkings register onbekend is. Er wordt thans een nader onderzoek ingesteld naar de herkomst van de jongen. Imitatie Parker-vulpen- houders De aandacht wordt er op gevestigd, dat hier te lande vulpenhouders te koop worden aangeboden, die uiterlijk geheel overeenstemmen met de door de Parker Service N.V. te Amsterdam ge- importeerde „51". De imitaties dragen in hetzelfde lettertype het merk „P.Arker 51". Vrij zeker zijn deze imi taties, die geen gouden pen hebben en ook overigens van slechte kwaliteit zijn, ons land binnengesmokkeld. Dr Cysouw benoemd tot conservator te Utrecht De heer dr. H. A. Cysouw, leraar in de scheikunde aan de HBS alhier, is be noemd tot Conservator aan het Analy tisch chemisch laboratorium van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij zal be last worden met het onderwijs in de propaedeutische anorganische en ana lytische Chemie. Dr. Cysouw zal zijn nieuwe taak begin Februari aanvangen. Uitspraken hoger beroep P. P. (Berg'en NH), belediging, twee weken, voorwaardelijk twee jaar proeftijd en f 25,- boete of tien dagen. B. J. W. van Z. A'- dam), vernieling t« Koedijk, één maand gevan genisstraf. Gistermorgen had bij een in «aanbouw zijnde woning aan de Julianastraat door het weg glijden van enige kortelingen van de steiger, een ernstig ongeval plaats, waarbij twee ar beiders, n.l. de heren H. Borst en E. Lute, beiden uit onze gemeente, ernstig kwamen te vallen. Vooral laatstgenoemde was er slecht aan toe. Hij bekwam een zware hersenschud ding, een hoofdwond en gebroken ribben. Op aclvies van een arts is de man naar een der ziekenhuizen te Alkmaar vervoerd. De heer Borst liep een ernstige hoofdwond op, maar kon zich op eigen gelegenheid naar huis be geven. Goede prestaties van de Doves-ploeg De Rotterdamse Athletiekploeg Pal. I thena organiseerde Zondag een 8 k». j- „cross", bedoeld als selectiewedstrijd voor de internationale Cross in Engè. land. De grote verrassing was de over. winning van Adriaansen uit Breda, 61, B met ruime voorspong op Wim Slijkhuis f deze wedstrijd won. Ook de athletiek. vereniging Doves was met een 4-tal H lopers present. Deze weerden zich tus- N Sen de cracks uitstekend. Het was it eerste maal, dat de Doves-lopers aan een „cross" deelnamen. Wel hielden verschillende malen een veldloop. Maar jj een 8 km over gras en zand is nogt heel wat anders dan een veldloop, te-1 meer daar in een „cross" tal van onge.1 makkelijke hindernissen moeten wor. den genomen. Ondanks dat kwamen P ze echter allen fris aan de finish. Bij de I Bij de zestig A-, B-, C- en D-klasse?s,l die tegelijk van start gingen, plaatste L W. Kroon zich 18e, H. Groen 21e, S Hopman 24e en R. Stam zich 33e. W. Kroon won de 2e prijs in de D-klasse,l terwijl H. Groen de 3e in de C-klasse |J won. D. J. A. uit Breda won de eerste verenigingsprijs. De puntentelling moe: I nog uitwijzen welke club de 2e en dei' 3e prijs toekomt. Hierbij zal het gaar. tussen DOS uit Rotterdam of Dove: J uit Heiloo. SSFO II—Heiloo I 7—13 .Maandagavond speelde het eerste tien-I tal van de damclub Heiloo te Amster-I; dam tegen DSTO II. De Heilooërs hen. ben hun uiterste best gedaan en sleep.fi ten een 137 overwinning in de wacht De uitslag is geenszins geflatteerd.! Door het late uur werden zelfs de par. tijen van De Graaf en Beukers remise! gegeven en speelde Heiloo daarenboven I nog met twee invallers voor A. Dekker en J. Sprenkeling, waarvoor waren in. gevallen de heren S. Schure en J- Groe nenboom. Ongetwijfeld voor de Heiloo-1 ers dus een moedgevend resultaat. De gedetailleerde uitslagen luiden: B. J. HelmsC. de Graaf 11, G. AueX Tuinman 11, J. van Lieshodl S. Schure 11, C. v.d. VeenH. Ver., ver 11, A. H. Eluyter-Meijlink—J, Geuzenbroek 02, C. v. d. Neut—J Groenenboom 11, J. van Zanden—I1 de Geus 02, A. KellerC. Adriches 02, B. KuitS. de Geus 11, J. Bijl- B. Beukers 11. Totaal 713. Het „Instituut" had een primeur In de mededelingen die de heetl Majolee Maandagavond deed op a; filmavond „Marokko, de tuin van Al-I lah", is een regel weggevallen. De rn:-| dedeling is n.l., dat op 4 Febr. een bel zoek gebracht zal worden aan de opeti 1 Carmen van Bizet, waarvoor opga,'is vóór 28 Jan. aan de heer Stroet gedatil kan worden en dat er tevens opgavif gedaan kan worden tot deelname aai! een 4-daagse autotocht door de Ard?nj nen en Luxemburg. Purmerender markt PURMEREND, 23 JANUARI 1951.1 Het aanbod van de vette koeien blij® nogal stand houden en de handel wai| en bleef ook voor de besten heel De prijzen daarvan waren hoger; naai de mindere soorten was de vraag nul| zo best en daar ging de omzet stroef. In de gelde-koeien begint v:s| iets meer leven te komen, men ziet ill weer een enkele weider, die zo lan(- zaam aan weer gekocht beginnen iiFj worden. Ook voor de verse melkf koeien begint meer belangstelling lil komen, maar de verkoop gaat noj| steeds stroef. Voor het jonge vee, pinken en graskalveren, is ook meeil animo, maar ook daar was de gang no; kalm. Het aanbod van nuchtere kal veren begint al weer aardig op te lo-| pen, maar deze dieren zijn nog zeer gevraagd en brengen hoge prijzen] op. Ook naar de fokkers was vraag. De wolvee-markt was ook he-| denmorgen weer heel schaars bezeil maar die er waren, werden weer voois hoge prijzen afgenomen, enkele noji wel flink boven de notering, zowel hel schapen als lammetjes. Men ziet daiu ook met de weiders geen zaken doea| Met de bokken en geiten was een stugge handel. Op de varkensmaiKg was het aanbod ook te groot, vandaal dat daar de gang al stug inzette nM een prijs van f 1.66; heel enkele ea| cent hoger, maar de markt liep al I gauw terug en werd steeds stugger. 5i| vette zeugen deden zo om de f 1.50 I kg. Met de biggen was het niet veel beter, daar was het aanbod ook «1 groot. Ook daar was de handel streel met lagere prijzen. Met de fokzeugeij ging het heel kalm, maar er was toól nog wel vraag. Op de paardenman" was het weer stil. Op de pluimvee-markt waren de k'J nijntjes minder in trek en de hand«| was stug. PURMEREND, 23 Januari 1951 - gevoerd 483 runderen, waaronder h vette koeien van f 2.tot f 2.75 p. M goede handel; 68 melk- en kalfkoei®! van f 675.— tot f 1050.— p. stuk, kal»! 146 geldekoeien van f 390 tot 700 p s' l matig; 12 pinken van f 350 tot f 510 P-I st„ kalm; 18 graskalveren van f I tot f 260 p. st., kalm; 299 nuchtere W-'l veren van f 30 tot f 95, p. st., vlug; •'■I nuchtere kalveren, fokkers, van f 60 to'l f 115, p. st., vlug; 14 stieren van f 6,!| tot f 1100 p. st., kalm; 234 schapen va'l f 85 tot f 150 p. st., vlug; lammerf"F van f 80 tot f 120 p. st., vlug; 19 bokkeJ| en geiten van f 10 tot f 50, vlug; vette varkens van f 1.60 tot f 1.66 p stug; 873 schrammen van f 53 tot f 'L p st., stug; biggen van f 16, f 28, l -'1 p st., stug; 15 fokzeugen van f 250 f 300, p. st. kalm; 53 paarden van f tot f 675, p. st. stug; totaal 2231 diere"-! Pluimvee: 400 konijnen van f 2 l f 10, handel stug; 2000 kipeieren va'l f 11 tot f 12, p. 100 stuks; 1000 een«| eieren van f 10 tot f 11 p. 100 stuk® yROUWEN- EN SLAVE van zogenaamde bes „rechten van de mens" d la het mogelijk dat als Ijjks volwassen meisjes en ziende „opkopers" van O hieraan nog mocht twijfel, wereldpers over dit delica wrange wereld opengaan, schouders ophaalt en mee ben, zouden wjj ten overv leggen bij de terzake des de Internationale Missiën nisteries van koloniën of yfET probleem schijnt ee grote delen van het Arabie, op sommige eil deze gebieden en zelfs Aziatische landen worden wen en knapen verkoel hoeft geen betoog, dat de: wel in alle opzichten strijd) hierboven aangehaalde „r de mens" en als zodanig lang tot een wreed en i verleden had moeten beh< tans bestaat ze vandaaj nog steeds. Niets schijnt eenvoudig, ders te beletten hun dochtf te verkopen, tegen prijzen Hollands geld omgerekenc ren van vijf tot tienduizend eeuwenoude kwaad is echl gevreten, het blijkt uiterst niet ondoenlijk deze in dut „zwarte markt" te laten Moeilijk en ondoenlijk waar het sedert eeuwen dat een man zich tegen c. taling bij zijn toekomstige s een vrouw aanschaft derfelijkste gewoontes, die mige Oosterse volken inha Het is nog niet zo lang g desbetreffende „betalingen' plaats vonden, voornameli Tegenwoordig wordt het me gewoonte, dat een en and geld wordt „geregeld", terv staande echtgenoot de som: kosten van het „huwelijks) zijn rekening neemt. Het moge wellicht ongelo nen: In sommige gebieder toestand dermate ernstig dit gebied, dat bestuursaml nodig oordeelden noodgedu soort „geleide economie" 1 ren. Het „tekort" aan huw jes bleek zo groot te word. doelde functionarissen eer plafond" vaststelden. Slech wijze bleek het mogelijk dat tuneerde jonge mannen in h. konden treden! Uit ondei plaatsvindend op instigati hierboven genoemde instellii dat de gemiddelde prijs van vrouw tien duizend gulden tegen die van een gewone en huisarbeid bestemde) sl: vin, twee a drie duizend. is vooral de handel in dige haremvrouwen, die lucratief bekend staat. Aan van de Rode Zee is deze van een man genaamd Krui gens insiders een voormalig cier. Een figuur, die n hand in fluwelen handscho zijn handlangers deze strel om daar in opdracht van rijke Oosterse machthebbe smokkelaars en „zakenlieden gubere koopmansdriften uit Vier of vijfmaal 's jaars Krumholz met een zwaarbei rc-vaan door de Arabische - van de kust der Rode Zee nc Saoedi-Arabie of de vele aan de Perzische golf. Van tijd tot tijd houden handlangers „razzia's" in kl kaanse nederzettingen en KERKELIJK NIEl Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Jaarsveld Drenth te Waverveen; te Rijs: Tukker te Delft; te Twisk (t J. Irik, eandidaat te Hoofddorp dankt voor Elburg (tweede plaats) J. C. Stelwagen te Wez roepbaar: de heer P. v. d. didaat en hulpprediker te stelt zich beroepbaar. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Kommerzijl Bosscha te Winschoten; te Oost Reeven, eandidaat te Rotterdan Gereformeerde Kerken, ond. a Beroepen te Amsterdam-1 predikantsplaats): A. Veldman de. Gereformeerde Gemeenten. Tweetal te Meliskerke: Dam te Werkendam en M He Wageningen. Beroepen t dam: W. de Wit te Middelburg. Doopsgezinde Broederschap. Beroepen te Franeker: G Dantumawoude. TREINONGELUK IN SP Zeventien personen zijn om gekomen en 28 werden gewor posttrein van Valencia naar na bij een onbewaakte overw sing kwam met een vrachtai

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2