VVD zegt vertrouwen in kabinet op Reddingwerk in Alpen gaat voort Vierduizend doden opNw.-Guinea Chefarine 4 K.V.P.-fractie sieuni de regering Moties van AR, VVD, CHU en CPN Westen zou instemmen met Sowjet-plan Dit jaar proef met de waterstofbom? De Duitse soldaat heeft zijn eer niet verloren WOENSDAG 24 JANUARI 1951 Probeer eens critiscb een BOSTON. Wedden, dat U dan ook een vaste roker wordt van: -^\ BOSTON, de ideale combinatie van H rijke Virginia-smaak en perfecte g? mildheid. JJE FRACTIELEIDER VAN DE K.V.P., prof. Romme, heeft gisteren bij de voortzetting van het Nieuw Guinea-debat verklaard, dat hij niet wenst mede te werken aan een soort beulswerk t.o.v. de P.v.d.A., zoals door het dagblad „Trouw" was bepleit. Een uiteenvallen van de P.v.d.A. zou hij betreuren met het oog op 's lands belang. „De P.v.d.A. zal de spanningen in eigen kring te boven komen en de enige kracht, welke daartoe zal leiden, is de eigen kracht", aldus prof. Romme, die zich achter de regering schaarde, haar mededeelde, dat hij open staat voor nieuwe onderhandelingen en er bij het kabinet op aandrong die gedachte volledig te aanvaarden met als uitgangspunt de bestaande afspraken. Daarentegen zegde mr. Oud, de fractieleider van de V.V.D., het vertrouwen in de regering op. nimmer de overdracht der souvereini- teit over Nieuw-Guinea aan Indonesië zal voorstellen. De minister wees erop, dat men de souvereiniteitsoverdracht moest zien als een deel van het complex van ver schijnselen, dat is opgetreden in de verhoudingen tussen Azie en het Wes ten. Waar aan de nationalistische stro mingen bevrediging is gegeven, werd de mogelijkheid voor een behoud van behoorlijke betrekkingen gehouden. De verhouding tussen Nederland en Indo nesië besprekende, zei minister Van Maarseveen, dat er weliswaar ernstige grieven bestaan, doch dat de goede ver houdingen zijn gebleven. Aan het eind van het vorig jaar waren de werkelijke verhoudingen zelfs veel gunstiger dan een buitenstaander op grond van de litanie van klachten voor mogelijk zou hebben gehouden. Wat betreft Nieuw- Guinea is Neuerland bereid het geschil op te lossen op de basis van het recht en door middel van een compromis. Uitvoerig ging de bewindsman in op de voorstellen, welke Nederland ter con ferentie heeft gedaan en ontkende dat het tweede voorstel (overdracht aan de Unie) op effectbejag was ingesteld. Een van de ernstige bezwaren tegen het laatste Indonesische voorstel was wel de opvatting welke men in de R.I.S. koestert omtrent het zelfbeschikkings recht. Naar het oordeel van de regering is er niets wat de Indonesische regering kan verhinderen het Nederlandse voor stel om de bemiddeling van de UNCI in te roepen, nu of later aan te nemen. De regering weet niet welke andere oplos sing nog mogelijk is dan de aangebo den. Hjj meent, dat ze niet te ver is gegaan. Tijdens de conferentie is her haaldelijk overleg gepleegd. Volgens de minister houdt de heer Welter vast aan onhoudbare gedachten. Het stand punt van de heer De Kadt (P.v.d.A.) dat Nederland ter R.T.C. de nederlaag heeft geleden, kon spr. helemaal niet delen. Aan de heer Oud merkte hij o.m. op, dat de regering alles gedaan heeft wat zij kon inzake verwezenlijking van het zelfbeschikkingsrecht. Z.i. kan niet worden volgehouden dat de regering haar plicht heeft verzaakt. De woorden van de heer Gerbrandy, dat de politiek der regering trouw en eerloos is, maakt op de regering niet de minste indruk. Spr. ziet het als een vergroving van ze den na de oorlog. Scherp stelde de minister zich tegen over degenen, die beweerden, dat de regering haar standpunt heeft prijs ge geven, Dit is nimmer het geval geweest. Ook nu nog heeft Nederland volgens het kabinet de taak om de bevolking van Nieuw-Guinea tot zodanige graad van ontwikkeling te brengen, dat zij in staat zou zjjn haar eigen lot in handen te nemen en zichzelf te besturen. Eens zover gekomen, zou het volk van DROF. ROMME was het eens met ir. Vos, dat partij en land recht hebben op publicatie van de brief, welke ae P.v.d.A. aan de regering zond. Wat be treft de beschuldiging, als zou de rege ring inconstitutioneel zijn opgetreden, zei de fractieleider, dat een zekere af spraak is gemaakt. Het eerste rege- rings-voorstel souvereiniteitsoverdracht aan de Unie zou een afwijking zijn geweest, maar men mag aannemen, dat er een meerderheid in de Commissie voor Uniezaken vóór was. Het voorstel tot internationale bemiddeling vond spreker ongelukkig. Sprekers fractie stelt zich achter het regeringsstandpunt. Overdracht der souvereiniteit aan Indonesië is voor de K.V.P. onmogelijk, omdat wij verant woordelijk zijn voor het volk van westelijk Nieuw Guinea en omdat de souvereiniteit niet kan worden over gedragen zo lang Indonesië zich in de wereldverhoudingen op een neutraal standpunt stelt en het land in de we- reldstrijd niet positief gekozen heeft voor recht en vrijheid. V.V.D. in oppositie. TV/JR. OUD (VVD) zag in de Nieuw Guinea-politiek 'n doortrekken van de lijn van het beleid, dat de regering van het begin af heeft gevoerd, telkens terugtrekken op achtergelegen stellin gen. De koersveranderingen ter sprake brengende, verweet de heer Oud de regering, dat de Staten Generaal bij herhaling pas achteraf deze wijzigingen vernomen heeft. Ten aanzien van Nieuw Guinea heeft de regering uit en ter na verklaard, dat de souvereiniteit niet zal worden prijsgegeven. Wanneer de regering het woord onveranderlijk gebruikt, moet men voorzichtig zijn. Er is niets onveranderlijker dan de ver anderlijkheid van het kabinet, aldus mr. Oud. Motie. WA' de regeringspolitiek t.a.v. de com missie te hebben gehekeld, zeide mr. Oud het niet prettig te vinden het ka binet het vertrouwen op te zeggen, maar geen andere weg te zien. Spreker achtte geen zo overwegende belangen aanwezig om het kabinet aan het be wind te laten, dat men desnoods bereid is de souvereiniteit over Nieuw Guinea er voor over te hebben. De fractieleider der V.V.D. overwoog een motie in te dienen over de constitutionele vraag, •1 zal het hem moeilijk vallen de uit spraak te vragen gezien de geestelijke verbondenheid met één der leden van het kabinet. De heer Schouten (AR) kwam nog eens terug ep hetgeen in comité-gene raal besloten was en gaf als zijn me ning, dat het de regering niet vrij stond om van standpunt te verande ren en de Kamer niet te raadplegen. Uit een oogpunt van constitutionele verhoudingen en constitutionele zede heeft de Kamer z.i. niet correct ge handeld. Communistische stem. DE communistische spreker, de heer Gortzak betoogde, dat Cochran vóór de Nieuw-Guinea-conferentie een onderhoud heeft gehad met mr. Stik ker, waarbij Cochran aangeraden heeft niet aan de eisen van Indonesië toe te geven. Mr. Stikker ontkende dit ten stelligste, evenals de bewering, dat Cochran met andere regerings personen over Nieuw-Guinea gespro ken zou hebben. Of een onderhoud tus sen Cochran en Roem had plaats ge had was minister Stikker niet bekend. De heer Gortzak deelde verder mede, dat hij een uitspraak der Kamer zal vragen over het opzeggen der RTC- overeenkomst. „Indien het werkende volk van Indonesië Sukarno c.s. weg jaagt, volgt de bevrijding van Indone sië en Nieuw-Guinea vanzelf", aldus spreker, die het Nederlandse volk vroeg zich te verzetten tegen de ca- tastrophen, die de regering zal ver oorzaken en de PvdA adviseerde zich te verzetten tegen de dictatuur Drees- Vorrink. DROF GERBRANDY (AR) waar schuwde de regering, dat elke con cessie, die zij doet een afglijden is. Nieuw-Guinea's toekomst kan slechts onder Nederlands bewind verzekerd worden. Ds. Zandt (St.Geref.) verweet het kabinet, dat zij geen ruggegraat heeft en een spel speelt met het parle ment. De souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië is een drama geworden en ge tuigt van een allerdroevigst regerings beleid. Nieuw-Guinea mag niet verra den en verkocht worden, aldus de heer Zandt, die zich verblijdde over de hou ding van CH en WD, maar de vraag stelde waarom die vroeger ook niet is aangenomen. De laatste spreker in de middagvergadering was de heer Scheps (CH), die zich als enkeling in zijn fractie niet kon verenigen met over dracht der souvereiniteit aan Indonesië of opdracht aan de Unie. Geen overdracht aan RIS, ÏN de avondvergadering heeft minister Van Maarseveen een zeer uitvoerige rede gehouden, waarin hü de beschuldi gingen trachtte te weerleggen en waar in hij o.m. verklaarde, dat dit kabinet Nieuw-Guinea in volkomen vrijheid zelf zijn staatkundige status kunnen be palen. Tussen dit standpunt en de voorstellen kan men geen strijd con strueren. Vier moties. He heer Schouten (AR) handhaafde zijn opvatting, dat de regering in be langrijke mate van haar oorspronkelijk standpunt is afgeweken. Het betoog van de minister acht hij niet overtuigd. De woorden, dat dit kabinet de souvereini teit niet zal overdragen heeft hem her innerd aan de andere wooren, waarvan afgeweken is. Hierop diende de heer Schouten zijn motie in, waarin wordt uitgesproken, dat de souvereiniteit over Nieuw-Guinea in hel belang der bevol king bij Nederland behoort te blijven tot dat zij in vrijheid over haar staat kundige status kan beslissen en waarin noch vorming van een Nieuw-Guinea- raad, noch opdracht der souvereiniteit aan de Unie, noch het inroepen van in ternationale bemiddeling in het conflict aanvaardbaar zijn. Deze motie werd onmiddellijk ge volgd door de motie-Oud. Ook de frac tieleider van de VVD was niet door de minister overtuigd en meende, dat het gedrag der regering constitutioneel on juist is geweest. De minister heeft dit niet ontzenuwd. De motie van de heer Gortzak (CPN) waarin de houding van de regering ter Nieuw-Guinea-conferentie werd afge keurd en haar in overweging werd ge geven als eerste stap ter regeling van het Indonesische vraagstuk alle Neder landse strijdkrachten zonder verder uit stel uit Indonesië terug te trekken ging vooraf aan een motie-Tilanus (CKU) behelzende, dat de souvereiniteit over Nieuw-Guinea bij Nederland berust en bij Nederland behoort te blijven tot het ogenblik, waarop in over Nieuw- Guinea te houden volksstemming over de souvereiniteit zal beslissen. De heren De Kadt en Burger (PvdA) verklaarden, dat hun fractie geen der moties kan steunen, welk standpunt ook door prof. Romme (KVP) werd in genomen. De heer Tilanus ontzegde zijn steun aan de moties-Oud, -Gortzak en -Schouten. Na de verklaring van minister Stik ker werd de vergadering twee uur ver daagd. Washingtonredde 18 man van Zweeds schip Achttien leden van de bemanning van hel Zweedse stoomschip „Bie", dat op de Noordzee ten Zuiden van de Doggersbank ten gevolge van een ontploffing in brand geraakte, werden door het Amerikaanse pas sagiersschip „Washington" aan boord genomen. De overige twee leden van de bemanning van de „Bie" kwamen door de explosie om het leven. De geredde Zweedse zeelieden aan boord van de „Was hington". Burgemeesters geschorst Zeven communistische burgemeesters van Parijse voorsteden zijn voor drie maanden geschorst als gevolg van hun optreden tijdens demonstraties tegen de terugkeer van generaal Eisenhower naar Europa op 9 Januari. Volgens een communiqué van het kabinet hadden de burgemeestei's hun bureaux gesloten en vervoermiddelen van de gemeente ter beschikking gesteld van de demonstran ten. U/ Het reddingwerk in de Alpengebieden, die door lawine-rampen getroffen zjjn, vindt nog steeds voortgang. Aan een honderdtal arbeiders, dat geïsoleerd is in een kamp op de Gross Glockner in Oostenrijks Karinthie, wil men hulp bieden door het uitwerpen van voedselvoorraden. Vijf-en-zeventig andere arbeiders wisten eerder uit het kamp te ontsnappen. Zij vertelden dat in de buurt van het kamp nog steeds lawines naar beneden kwamen rollen. Vele der houten hutten waren reeds door neerstortende sneeuwmassa's als eierschalen in elkaar gedrukt. Twaalf lijken uit boerderij gehaald De Amerikaanse troepen hebben ra dar-apparaten ter beschikking gesteld voor het zoeken naar onder de sneeuw bedolven mensen bij Huettau in Salz burg. Bij Bad Gestein in de Koetschach vallei heeft men twaalf lijken uitge graven op de plaats waar een boerde rij stond. Nog twee mensen worden hier vermist. Het gehele aanzien van deze streek is door de neergekomen lawines veranderd. Men had grote moeite de plaats vast te stellen waar de boerderijen moesten zijn. Ook Franse bergjagers bieden hulp. De Franse Hoge Commissaris heeft verder vliegtuigen en parachutisten aangeboden voor hulpverlening op ge- Links een beeld uit Andermatt, waar een huis getroffen werd en acht mensen de dood vonden. Rechts: Een reddingbrigade bergt de stoffelijke overschotten van twee broers. isoleerde plaatsen. Aan de waterwer ken bij Innsbruck is door lawines grote schade toegebracht. In Zwitserland wordt inmiddels ge werkt aan het herstellen van de faci liteiten voor de toeristen. VERSLAG OVER DE MELKPRIJS In antwoord op vragen van de heer Droesen (KVP) heeft minister Mans- holt toegezegd een verslag, met moti vering van het standpunt der regering, inzake het overleg met de georgani seerde landbouw over de verlaging van de basismelkprijs voor 1950—1951 sa men te stellen. De Franse ambassadeur te Moskou, Yves Chataigneau en de Britse zaak gelastigde John Nicolls, hebben Dins dag een onderhoud gehad met de Rus sische minister van Buitenlandse Za ken, Wysjinski. In welingelichte krin gen neemt men aan, dat het onderhoud betrekking had op de Russische nota van 31 December over de voorberei ding van een conferentie van vier. Naar verluidt hebben Frankrijk, En geland en Amerika met het Sowjet- voorstel tot een viermogendheden- conferentie over Duitsland ingestemd, doch verzocht eveneens andere zaken van wederzijds belang te behandelen. De Westelijke mogendheden hadden ook ingestemd, dat de vergadering der plaatsvervangers, die de agenda van de voorgestelde vierlanden-besprekin- gen zouden opstellen, niet te New- York zou worden gehouden Men heeft Londen of Parijs voorgesteld. De nota's zouden „in feite identiek" zijn. Men verwacht vandaag de publicatie van de Franse nota. Vulkaan Lemington weer tot rust gekomen Acht-en-twintig blanken kwamen om De uitbarsting van de vulkaan Le mington op Nieuw-Guinea heeft thans aan ongeveer vierduizend personen het leven gekost, waaronder acht-en-twin tig blanken. Aanvankelijk waren vier- en-dertig blanken als vermist opgege ven, doch zes ervan zjjn veilig in de plaats Popendetta aangekomen, aldus een radiotelefonische boodschap, die door het hoofdkwartier van het Rode Kruis te Sydney is opgevangen. In een te Port Moresby uitgegeven officieel communiqué wordt gezegd, dat de vulkaan thans weer tot rust is gekomen. De vierduizend inheemsen en de blanken zijn omgekomen door de gloeiende lava, die bij de uit barsting uit de vulkaan werd geslin gerd. Uit Port Moresby is een schip met levensmiddelen en medicijnen naar het geteisterde gebied vertrok ken. Reddingvliegtuigen cirkelden gisteren regelmatig boven het gebied rondom de vulkaan, op zoek naar eventueel overlevenden. De uitbarsting van de „Lemington" was van groter omvang, dan de ontploffing van een atoombom. Een Australische regeringsfunctio naris heeft verklaard, dat zij tijdens een uitgestrekte vliegtocht, twintig verlaten dorpen heeft waargenomen, Bom en boycot in Dublin, motie in Cork Dinsdagavond hebben twee mannen een handgranaat in de Britse ambas sade te Dublin geworpen. Enige ruiten werden verbrijzeld en de deur werd beschadigd. Eerder op de avond was er voor de ambassade gepost als pro test tegen de aanwezigheid van het Nederlandse escadrille in Noord-Ier- land. De gemeenteraad van Dublin heeft als protest tegen de aankomst van het Nederlandse escadrille in Ulster, met 13 tegen 11 stemmen besloten een verbod van de aanvoer van fruit en groenten uit Nederland op de centrale markt aan te bevelen op voorwaarde dat een der gelijke actie volgens de wet mogelijk is. De gemeenteraad van de Ierse stad Cork heeft Dinsdag met algemene stemmen besloten de burgemeesters van Amsterdam, Den Haag en Rotter dam een resolutie te zenden, waarin wordt geprotesteerd tegen de aan komst van Nederlandse piloten in Noord-Ierland. Westfriese burgemeesters wensen veerdienst terug (Eigen bericht) De Vereniging van burgemeesters en secretarissen in West-Friesland heeft een bespreking gevoerd over de moei lijkheden die ontstaan zjjn door de stopzetting van enkele treinverbindin gen, vooral echter door het stilleggen van de veerdienst Enkhuizen-Stavoren. Burgemeester Canneman van Hoorn en burgemeester Admiraal van Enk huizen zullen nu in samenwerking met de Kamer van Koophandel te Hoorn en een commissie van burgemeesters uit de Zuidwesthoek van Friesland stappen ondernemen om de veerdienst terug te krijgen. Op eiland Eniwetok William L. Laurence schrijft in zjjn pas uitgekomen boek „The Hell Bomb", dat, wanneer in het voorjaar of de zo mer 1951 op het eiland Eniwetok de aangekondigde proeven met Amerika's nieuwe atoombommen door gaan, een van deze de eerste waterstofbom zal zjjn, aldus meldt het Zwitserse week blad „Die Weitwoche". Laurence noemt geen bron voor deze sensationele onthulling, aldus het blad, doch heeft als wetenschappelijke re dacteur van de „New York Times" veel gezag. Tijdens de oorlog was Laurence de enige journalist, die door het mi nisterie van oorlog in het atoomgeheim werd ingewijd. Men sloot hem in een ruimte te Oak Ridge op; waar hij lange reportages schreef over de vervaardi ging van de atoombom, zonder te weten, of deze ooit tot ontploffing zou worden gebracht en of zijn berichten gepubli ceerd zouden worden. Zijn lijfgarde be stond uit twee analfabeten. Later woon de Laurence als enige journalist de ont ploffing van de eerste atoombom in de woestijn van Nieuw Mexico bij. Zijn boek „De Helbom" is aan de commis sie voor de atoomenergie voorgelegd, die haar toestemming tot publicatie gaf. Toch staan velen in de V.S. sceptisch tegenover Laurence's publicatie. Men acht het veel moeilijker een waterstof bom tot ontploffing te brengen dan Laurence meent. Proefneming met nieuw wapen. Naar AFP meldt zal de in 1943 in gebruik genomen „Independance", het 10.000 ton metende vliegkampschip, dat door de Amerikaanse marine ge bruikt is bij de proeven met de atoombom bij Bikini, naar de Stille Oceaan gesleept worden om met een nieuw geheim wapen tot zinken te worden gebracht. Dit zou begin Fe bruari in het geheim geschieden. Journalisten en fotografen zullen niet worden toegelaten. Ook overigens be tracht men strenge geheimhouding over het nieuwe wapen. waarvan de huizen tegen de grond waren geslagen. Een reddingploeg is uit Port Moresby vertrokken om de gewonde inboorlingen op te sporen en te helpen en de doden te begraven. Vluchtelingen trekken in een massale uittocht langs allerlei bospaden door het met vulkanische as bedekte oer woud, om te ontkomen aan verstik king door de dampen, die na de uit barsting nog zijn blijven hangen. Een troep van honderd inboorlingen onder leiding van drie blanke vrouwen trekt door het oerwoud naar het dorp Kokada. Rillerig? Verkouden? Een en kel tablet doet wonderen I TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 75 c Eisenhower Na zijn vertrek naar Parijs is te Frankfort een verklaring van generaal Eisenhower uitgegeven, waarin hij het verschil tussen de Duitse soldaat en de Hitiersoldaten erkent. „Zoals ik aan de kanselier en de ou dere Duitse heren, met wie ik Maan dagavond sprak, heb meegedeeld, ben ik tot het inzicht gekomen, dat er een wezenlijk onderscheid is tussen de ge wone Duitse soldaat en officier en Hit- Ier met zijn misdadige groep. Wat mij betreft geloof ik niet, dat de Duitse soldaat zijn eer heeft verloren. Het feit, dat bepaalde personen tijdens de oorlog oneervolle en verachtelijke daden heb ben bedreven, heeft zijn weerslag op de betrokken personen en niet op de gro te meerderheid van Duitse soldaten en officieren", aldus Eisenhowers verkla ring. Zowel de Westduitse Bondskanselier Adenauer, als prof. Carlo Schmid, een van de leidende figuren van de West duitse sociaal-democratische partij, hebben hun voldoening uitgesproken over het onderhoud, dat zij met Eisen hower hebben gehad. Adenauer noem de het gesprek „vruchtbaar" en Schmid zeide: „Eisenhower heeft op Ollenhau- er en mij een zeer goede indruk ge maakt". Dinsdagmiddag had Ike een onderhoud met Montgomery te Parijs, waarin vermoedelijk gesproken is over de post, die de maarschalk in de gene rale staf van het Atlantisch Pact zou kunnen bekleden. HOWARD MOET BÉTALEN De Engelse pseudo-producer, Michael Howard, die filmsterren engageerde voor Hollywood men herinnert zich het geval met de Rotterdamse manne quin Ankie van Kocy is gistermor gen door de Haagse Rechtbank ver oordeeld tot betaling van f 975.25 plus vijf procent, indien hij in gebreke blijft. Enige koffers met kleren wer den tevens in beslag genomen. De di rectie van het Palace-hotel had een vordering tegen Howard ingesteld, toen bleek, dat hij eigenlijk Rowson heette en een oplichter was. Voorts werd hij veroordeeld tot de betaling van de kosten van het geding f 140.45. Momen teel bevindt Howard-Rowson zich nog onder de hoede van de vreemdelingen politie, in afwachting van zijn uitwijzing naar Engeland, waar hij door de poli tie wordt gezocht. Hurkos weer op zoek De 29-jarige Nederlandse telepaath Peter Hurkos is weer in Londen te ruggekeerd om zijn pogingen de ver miste Stone of Scone te vinden, te her vatten. Hurkos zal voortaan niet meer met Scotland Yard samenwerken. Na dat een Engels Zondagsblad de vorige week het een en ander over Hurkos en zijn verrichtingen had gepubliceerd, belde hoofdinspecteur Tom Barratt van Scotland Yard Hurkos' impressa- rio op met de mededeling, geen prijs meer op diens hulp te stellen. Hurkos zeide hierop, dat het hem niets meer uitmaakte. Hij is er reeds van over tuigd, dat de steen door vijf personen is weggehaald en ergens binnen een afstand van 20 mjjl van Londen ver borgen is. Hij verklaarde er zeker van te zijn, dat de Kroningsteen gevonden zou worden.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5