Hetjaar1950 was vrijwel brandloos AGENDA Schmidt kwam gisteren zonder straspunten in Amsterdam Zakenlieden voor het gerecht Carnaval 1951 Over: „D De Alkmaarse Vrijwillige Brandweer legde zich ook nu toe op de preventie Vele hartelijke woorden op de jaarvergadering Winter in de Hout Fris en monter naar Brussel vertrokken en Winsten verdwenen als sneeuw voor de zon Alkmaar in New YorlJ vertegenwoordigd Nogmaals: Joop Funcke INGEZONDEN An Kees Si DONDERDAG 25 JANUARI 1951 I i r r I t r i v ls r c x t I I fc C t s p n li 1' 1 V fr» v, 1 1 S G ■yOOR de een-en-zeventigste maal in haar rijke historie is de Alkmaarse Vrij willige. Brand weer in jaarvergadering bijeen gekomen. Gisteravond hebben de leden van het brandweercorps in het „Wapen van Heemskerk" geluisterd naar de vele hartelijke toespraken, waarin vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Alkmaar en Oterleek, verschillende takken van dienst, collega's uit de om liggende plaatsen en meerdere personen uit de burgerij hun de welverdiende dank gebracht hebben voor de wijze, waarop zij zich ook, in het jaar 1950 vrijwillig in dienst stelden van de gemeenschap. Uit het humoristische jaarverslag van de secretaris hebben zij herinneringen kunnen putten aan de keren, waarop zij in het jaar, dat nu reeds enige weken achter ons ligt, uitrukten en in het „vieren van de rondvraag", zoals de loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland het noemde, zijn de hechte vriendschapsbanden welke de brandweerlieden verbinden, nog eens extra aangehaald. De talrijke gasten, die deze vergadering bijwoonden, hebben zich ervan kunnen overtuigen, dat de geest in de brandweer uitstekend is, een geest, die naar het oordeel van de commandant, de heer J. van Maarleveld, belangrijker is dan de individuele prestatie van iedere brandweerman afzonderlijk. Deze sfeer van kameraadschap heeft de brandweer tot een team gemaakt, dat in 1950 klaar stond voor het geval in Alkmaar of omgeving brand mocht uitbreken •n waarop de burgerij ook dit jaar met vertrouwen een beroep zal kunnen doen. links liggen, doch deelde zich wel mede aan de omliggende dorpen, waarmede in 1950 een prettige samenwerking werd onderhouden. De Alkmaarse Brandweer verleende assistentie bt) branden in Hensbroek, Oterleek, War- menhuizen, Bussendam en Akersloot. Voor de preventie. Voor de preventie heeft de brand weer in hoofdbrandmeester J. v. d. Idsert, die op 1 Januari 1951 zijn zil veren brandweerjubileum viert, een uitstekende kracht gevonden. In 1950 werden in de gemeente nieuwe brand- kraanbordjes aangebracht, alle brand weerwagens zijn thans uitgerust met een kaart waarop de brandkranen voorkomen 76 filmkeuringen werden verricht, terwijl gedurende het gehele jaar in schouwburgen en bioscopen controle werd uitgeoefend op de voor schriften. Met de verspreiding van ruim tienduizend circulaires droeg de brandweer een steentje bij tot de ver laging van het brandschadecijfer. Tal rijke oefeningen werden gehouden, waarbij de samenwerking met de col lega's uit de omliggende gemeenten een bijzondere vermelding verkreeg. De adjunct-brandmeester J. Borst nam op 1 Januari 1950 na vijftien dienstjaren afscheid van de brandweer Hij werd opgevolgd door de heer W. Schermerhorn. Voorts verlieten de ne ren J, Coppens en P. Kroon het corps. De heer W. Haasbroek deed zijn intre de. Brandmeester G. de Wit, chef van het Laddercorps vierde zijn zilveren jubileum en werd door commandant, hoofdlieden en manschappen hartelijk gehuldigd. Het materieel werd uitge breid met een manschappen-materiaal wagen, welke tijdens een plechtigheid in de kazerne door de burgemeester werd overgedragen. Nadat de secre taris melding had gemaakt van de komst van het corps Oterleek, deelde hij mede, dat de hooistekers 34 bedrij ven bezochten. Woorden ter nagedach tenis werden gewijd aan de oud-com mandant, de heer S. Fraayman, die van 1918—1931 commandant was, als mede aan bode Tjeertes. Met de aan kondiging, dat binnen niet al te lange tijd de benoeming van een vaste mon- teur-congierge te verwachten is, besloot de heer De Grand zijn jaarverslag.dat door allen met bijzondere interesse was beluisterd. Een klaterend applaus, een hartelijk woord van dank van de commandant en een „lang zal hij le ven" waren de welverdiende huide voor zijn werk. Geen brand, loco-burgemeester, de heer G. v. "pOT de gasten, die gaarne aan de uitnodiging gevolg hadden gege ven, behoorden de loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland, die de bur gemeester verving; de ere-comman- dant, de heer F. H. Ringers; de ge meente-secretaris, mr. R. Veendorp; de burgemeester van Oterleek, de heer J. Posch; de commissaris van politie, de heer J. Dreeuws; de hoofdinspec teur, de heer Pijl; de kringcomman dant van de luchtbescherming, de heer A. J. van Wilgenburg; de direc teur van de Gem. Lichtbedrijven. de heer P. J. Westdorp; de directeur van de Keuringsdienst voor Waren. dr. L. H. van Berk; de gemeente-archivaris, de heer Th. Wortel; de commandanten van Schermerhorn, Midden-Beemster en Limmen, verschillende leden van „Oud-Goud", alsmede de heer W. Lam berts. Voor allen had de commandant, de heer J. van Maarleveld, een har telijk welkomstwoord. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat zovele gas ten op deze jaarvergadering aanwezig waren en hoopte, dat allen een ge noeglijke avond zouden hebben. Het jaarverslag. J-JET unieke jaarverslag van de se cretaris, de heer C. de Grand, was wat de brandweertechnische zijde be treft in mineur gesteld. Het aantal branden in 1950 was zeer gering en ware daar niet de goede zorg over 't materieel, dan zouden, om met de se cretaris te spreken, stof en schimmel de wagens bedekken, het koper schuil gaan onder een roestlaag en de klim op welig door de vensters tieren. De werkloosheid in de brandweergelede ren is groot. Met holle ogen, dof van wanhoop, liepen de brandweerlieden rond. Was 1950 voor Alkmaar een rus tig brandjaar, in de omgeving deden zich, vooral in de eerste helft van het vorig jaar, talrijke branden voor. Met leedwezen maakte de heer De Grand gewag van de rampspoedige branden in Medemblik, de Langedijk en An- dijk, waar mensenlevens te betreuren waren. In onze stad vond het corps een geduchte concurrent in de ge meentepolitie. die talrijke brandjes bluste. De politie werd in totaal 76 maal gealarmeerd, waaronder de ge bruikelijke „vlammen in de pannen" „exploderende bedkruiken", „omval lende kacheltjes", twintig schoorsteen brandjes en zes autobranden. Gekruid met een kostelijke humor deed de se cretaris verslag van de keren, waar op de A.V.B. uitrukte om met uit zondering van een enkele maal tot de ontdekking te komen, dat het vuur reeds geblust was of nodeloze angst de brandweer in het geweer had ge roepen. De rode haan liet Alkmaar LIET is wel een zonderlinge winter ditmaal. Nu en dan zou men gaan denken, dat zich het voorjaar reeds liet gelden, maar in de Hout valt daar nog weinig van te speuren. Leeg kron kelen de paden zich tussen de zwarte bomen, welker kale hoge kruinen de storm kreunend heen en weer zwiept. Op stillere dagen hoort men toch im mer nog het onafgebroken, weemoedig verhalende suizen van de onwinterse wind, die langs de grillige twijgen strijkt. Verbaasd over hel vreemde weer, ztoeven de achtergebleven vogels boven de bomen of zitten ineengedoken neer onder een druilerige regen, ver groeid met de ontluisterde takken, die zwart en scherp omlijnd afsteken tegen de grauwe lucht, en wachten voorbarig op de komst van de lente. Een enkele vogel, bedrogen door de wind, die misleidende geuren van het voorjaar meevoert, slaat soms aan het kwinke leren. In de vroegte van de dag kan het er vaak zo mistig zijn, dat even verder de bomen in een grijzig Waas verdwijnen. Dampige slierten hangen tussen de struiken, zo stil en sprookjesachtig, dat het niemand zou verwonderen, als een oud vrouwtje uit Andersens vertellin gen langs zou strompelen met een bundel gesprokkeld hout of als een toverheks naderde om zich uit een sterke tak een bezemsteel te snijden. Wandelaars ziet men er maar zelden in deze dagen. Een enkele eenzame loopt er wel eens te mediteren, maar het vrolijke stemrumoer der kinderen die in de zomer de Hout bevolken, klinkt nu nog slechts in de herinne ring. In deze vreemde, onpersoonlijke winter schijnen de bomen meer heim wee te hebben naar de dagen van zon en glanzend groen dan in een tijd van blanke sneeuw en harde vorst. Maar wie weet, wat er nog kan gebeuren. DE Slingerland, wees erop, dat ieder een de Alkmaarse Brandweer een warm hart zal blijven toedragen, ook als zij niet op een vruchtbaar jaar aan terugzien. Het is het beste voor ons allen dat wij een goede brandweer heb ben, die zo weinig mogelijk optreedt, aldus spr. Het geeft de burgerij rust, als zij weet, dat zij een actieve brand weer bezit, die eventueel onheil zo veel mogelijk zal beperken. De heer Van Slingerland sprak dan ook de wens uit, dat het corps het materieel zo punctueel in orde zou houden, als dit tot heden het geval is geweest, doch dat zij verder zo min mogelijk en als het kon in het geheel niet, zou behoeven uit te rukken. Daarbij hoopte hij, dat de goede discipline en kame raadschap, waarvoor de ere-comman- dant, de heer Ringers de basis legde en welke thans onder het commando van de heer Van Maarleveld gehand haafd wordt, ook dit jaar behouden zou blijven, Brandmeester De Wit gehuldigd MADAT de commandant het gemeen tebestuur de verzekering had gege ven, dat men ook in 1951 op de brand weer zou kunnen rekenen, werd hgt woord verleend aan de ere-comman- dant, de heer F. H. Ringers, die mede namens de Ned. Vereniging van Brand weercommandanten, waarvan hij ere lid is, brandmeester De Wit huldigde met zijn zilveren jubileum. Alvorens hiertoe over te gaan, zeide de heer Ringers, dat het een goed brandweer- jaar is geweest. De commandant heeft zich in het bijzonder toegelegd op de preventie, het voorkomen van branden, en voor hetgeen hij op dat gebied heeft bereikt, wilde de heer Ringers hem lof toezwaaien. Zich tot brandmeester De Wit wendende, wees de heer Ringers erop, dat de jubilaris zich niet alleen een goed brandweerman van de gede gen oude stempel heeft getoond, maar tevens heeft bewezen een brandweer corps te kunnen leiden. De brandweer heeft enthousiaste mensen nodig en heeft deze geestdrift bij brandmeester De Wit gevonden. Met genoegen spelde de heer Ringers de jubilaris dan ook het ere-kruis van de vereniging op en overhandigde hem het diploma, Com mandant Van Maarleveld onderstreep te het enthousiasme, dat de heer De Wit steeds aan de dag heeft gelegd en hoopte, dat het ere-metaal nog jaren zijn borst zou sieren. De heer De Wit stelde het op hoge prijs de gemeenschap 25 jaar te heb ben kunnen dienen en bracht de lof, welke hem' was gebracht over op alle andere brandweerlieden. Hij hoopte nog jaren op dezelfde prettige wijze deel te kunnen uitmaken van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer. De heer Van Maarleveld wijdde ver volgens vriendelijke woorden aan het adres van adj. brandmeester J. Borst, chef van de hooistekers, die de brand weer verlaten heeft. Op bescheiden wijze heeft de heer Borst een zeer eer volle plaats in het corps bezet. Hij heeft zeer veel tijd aan zijn werk be steed, waarvoor de commandant hem hartelijk dank bracht en daaraan de wens voegde, dat zijn opvolger, de heer W. Schermehorn zich met dezelfde geestdrift van zijn taak zou kwijten. Ook de scheidende brandweerlieden Coppens en Kroon mochten woorden van dank in ontvangst nemen. De leden van het nieuwe corps- Oterleek werd een hartelijk welkom bereid. De commandant wees erog, dat zij niet slechts voor de aardigheid bij ae brandweer waren, doch dat hun vaak harde uren onder zeer ongunstige omstandigheden te wachten stonden. Met de vaste overtuiging, dat 't weder zijdse vertrouwen niet beschaamd zou worden, heette de heer Van Maarleveld de Oter!kers welkom. Tot slot van het officiële gedeelte wilde de com mandant niet nalaten dank te brengen aan zijn hoofdlieden, en in het bijzon der de leden van het dagelijks bestuur en de heer Hartogh, die hem in het jaar, dat voorbij ging, met alle kracht gesteund hebben. TIJDENS het gezellig samenzijn dat hierop volgde, kwam de kameraad schappelijke sfeer, welks de Alkmaarse Brandweer kenmerkt, bijzonder tot uiting. Met een gezellig praatje, een kaartje en de traditionele wedstrijd met „geweer en speer" werd de tijd gekort. Aan het souper, dat de jaarvergade- (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Zo begint 't leven (geprolongeerd, 18 jr); Cinema Americain, 8 uur: Staatsgeheim (18 jr); Victoria Theater, 8 uur: Abbott en Costello ontmoeten Boris Karloff (14 jr); Rex Theater, 2.30 en 8 uur; Ter wille van mijn kind (18 jr). Gulden Vlies, 8 uur; HOV-concert. Gemeente Museum: 1012 en 25 uur: Expositie Koos Stikvoort. VRIJDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De dienst maagd en de professor (alle leeftijden); Harmonie Theater, 8 uur: Neptune's daughter (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Staatsgeheim (18 jaar; geprolon geerd); Victoria Theater, 8 uur: De jongen met de trompet (18 jaar). ring besloot, werden de aanwezigen vergast op een optreden van het corps Oterleek, dat zich met een vlot brand weerlied aan de nieuwe vrienden pre senteerde. Het gebodene werd met ent housiasme ontvangen. Talrijke sprekers hebben aan tafel de lof gezongen van de Alkmaarse Brandweer. Burgemeester Posch van Oterleek wees op de goede verstandhouding tus sen Alkmaar en zijn gemeente en bood de jubilerende brandmeester De Wit een kist sigaren aan, hem daarbij de verzekering gevende, dat De Wit in Oterleek vele goede vrienden heeft. De heer J. Lutjeharms sprak namens oud goud en haalde oude herinneringen op, de commissaris van politie, de heer J. Dreeuws, dankte voor de prettige ver rassing welke de brandweer op Oude jaarsavond het dienstdoende politie personeel bereidde en bracht de nauwe samenwerking tussen politie en brand weer in herinnering, mr. R. Veendorp brak onder groot enthousiasme der aanwezigen een lans voor het vrijwil lige element in de brandweer en sprak de wens uit dat de Staten-Generaal zo veel wijzigingen in de komende brand weerwet zal aanbrengen, dat deze ook aanvaardbaar is voor de Alkmaarse brandweer. De kringcommandant van de luchtbescherming, de heer A. J. van Wilgenburg hoopte, dat zijn organisa tie nimmer daadwerkelijk zou behoe ven op te treden, terwijl de comman danten van Midden-Beemster en Lim men de beste wensen van hun corpsen overbrachten. De heer D. Bockweg, de leider van het corps-Oterleek sprak zijn vertrouwen uit in de samenwer king en de heer P. Westdorp, directeur van de Gem. Lichtbedrijven feliciteerde de brandweer met haar commandant. Nadat de heer Van Slingerland nog een kort woord gesproken had, besloot de hoofdbrandmeester, de heer J. v. d. Idsert. de rij van sprekers en de vele hartelijke woorden met namens het corps zijn welgemeende dank te bren gen aan de commandant, de heer J. v. Maarleveld voor het zeer vele werk, dat hij in 1950 voor de Alkmaarse Vrij willige Brandweer heeft gedaan. Met de prijs van de schiet- en werp- wedstrijd stijf onder de arm geklemd en de herinnering aan een prettige jaar vergadering en een uitstekend verzorgd souper, waarvoor de heer K. Rus de dank van allen kreeg, togen de aanwe zigen ver na het middernachtelijk uur in de beste stemming huiswaarts. Onder de vierenveertig Nederlandse equipes die Dinsdag Monte Carlo ver lieten behoorde ook de ploeg waarvan onze stadgenoot F. J. Schmidt Jr. deel uit maakt. Met hun Ford Vedette vor men de heren Knegtel, Schmidt en Brandt de jongste Ford ploeg die aan de sterrit deelneemt. Insiders zjjn van mening dat de ploeg niettemin een zeer goede kans maakt een uitstekend figuur te slaan. De equipeleider Knegtel heeft vorig jaar de rallye naar Monte Carlo strat- puntloos uitgereden en ook onze stad genoot is op het gebied van het rijden van sterritten geen vreemde. Twee jaar geleden heeft hij met de heer P. Krom, met een Ford Anglia de Tuipenrallye zonder fouten tot een goed einde gebracht. Slechts de klas sementsproef op het circuit van Zand- voort bleek toen voor deze Alkmaarse equipe en voor de lichte wagen een te zware opgave. Dinsdagmiddag om 16.48 uur kreeg deze jonge ploeg in Monte Carlo het sein om te vertrekken. Woensdag avond reed de Ford Vedette enkele minuten over elf de Apollolaan in. Volkomen fris en monter stapten Knegtel, Schmidt en Brandt uit de wagen. Zij hadden niets dan lof over de voortreffelijke organisatie en de uitstekende medewerking van de douanebeambten. Achttienhonderd lange kilometers hadden zij achter de rug, maar geen moment had de wagen hen in de steek gelaten. Zonder strafpunten konden zij, na de inwendige mens te hebben versterkt en douche te hebben geno men, om X uur 10 naar Brussel ver trekken. De verwachting was dat zij daar hedenmorgen omstreeks 5 uur 30 zouden arriveren. Het is echter niet aan te nemen dat de terugreis naar Monte Carlo eveneens zonder een en kele moeilijkheid zal geschieden. De laatste etappe door het Massief Cen traal moet in het donker worden ge reden en bovendien met een gemiddel de dat vijftien kilometer hoger ligt. „De laatste loodjes wegen het zwaarst" en dat geldt ook voor de. deelnemers aan de rallye van Monte Carlo. Wij kunnen slechts de hoop uitspreken dat de equipe, waarvan onze stadgenoot deel uitmaakt in staat zal zijn de moei lijkheden te overwinnen en zonder strafpunten in Monte Carlo arriveert. Johannes H. dacht; „Dat is meegenomen", toen hij van een tweetal jeugidge personen ver schillende malen een partijtje gestolen lood tegen een heel zacht prijsje kon betrekken. Datzelfde had hij ook enige tijd geleden gedacht, toen hij in nét zo'n situatie kwam te verkeren. Maar toen overigens net als nu kwam het uit en deed de hog'e boete, die de politie rechter hem oplegde, alle voordeeltjes van weleer grondig teniet. De politierechter, mr. J. A. Markus, her innerde Johannes gisteren aan die vorige zit ting, toen hem reeds werd aangezegd, dat een volgende ontmoeting zou uitlopen op een be zoek aan het getraliede hotel, dat vrouwe Staat voor deugnieten ter beschikking heeft. Hij was er ditmaal bijna ingedraaid, want de officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, eiste twee maanden onvoorwaardelijke hechtenis. De po litierechter -bekeek echter alle omstandigheden en besloot Johannes te laten vertrekken met een boete van honderd gulden subsidiair dertig dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van één jaar. Jan v. d. N., melkhandelaar in Alkmaar, onderhield relaties met Cor v. d. M., fabrikant van boterham-strooisel. Op zichzelf is dat hele maal toegestaan. Maar toen de relatie het ge volg had, dat Jan aan zijn vriend Cor een partij van 10.000 kg Verpakt vet ging leveren, kwam de rechter de vriendschapsbanden wat losser maken. Want het zat met dat vet zoj dat de overheid een subsidie beschikbaar heeft gesteld, waardoor het verpakte vet tegen iet wat voordeliger prijzen bij de consument te recht kon komen. Cor v. d. M. nu is geen gewone consument, want voor zijn boterham strooisel gebruikt hij een vettig product, dat niet verpakt is. Op dat vet legt de overheid niets toe. Cor had dus door zijn handel met Jan v. d. N. een belangrijk voordeel, want hij kreeg het vet tegen de consumentsprijs. Een getuige, de CCD-ambtenaar Van H. kwam dit nogeens uiteenzetten. De officier van Justitie vond het gedrag van het tweetal zeer laakbaar en zei in zijn requisitoir, dat de winst, die Cor dank zij de Staat had verkregen, weer naar de Staat terug mpest, weshalve hij een boete eiste van twee duizend vijfhonderd gul den. Cor mocht ook vijf maanden gaan zit ten. Voor Jan v. d. H. eiste hij een boeten van vijfhonderd gulden of twee maanden. De uitspraak viel nog mee. Tweeduizend gulden boete, subs, twee maanden voor Cor v, d, M. en voor de vetleveranoier tweehonderd gulden of één maand. Politie-agcnt geslagen De Alkmaarder Jan F. stond op een Zondag avond, kort na St. Nicolaas, in een portiek van do Langestraat alhier. Ze stonden daar ge moedelijk te babbelen, toen er een dienaar van de Heilige Hermandad passeerde, die hen aan kondigde, dat het staan in een andermans por tiek, zoner toestemming van de betreffende eigenaar verboden is, en derhalve beval door te lopen. Tweemaal berichtte de agent dit, maar Jan en zijn vriend gaven aan het bevel geen gehoor. De politie-agent trok reeds aan een lijvig notitieboek, toen Jan sprak; „Ik geef mijn naam toch niet op". Zulk een be scheidt noopt-de politie tot het meevoeren van de betreffende persoon naar het bureau, het geen de agent ook wou doen. Hij nam Jan in een vakg'reep, doch de wederspannige portiek wachter wist zich los te rukken. Er daagde assistentie op in de vorm van een andere agent, die volgens Jan's verklaringen begon met het uitdelen van een gevoelige schop. Jan verstrekte hem als antwoord een klap op de kin. De toedracht van de hele zaak was echter voor de balie niet duidelijk, want Jan herriep ongeveer alles. Daarom werd besloten de zaak maar aan te houden tot over veertien dagen. De betrokken politie-agenten zullen wel op heldering kunnen verschaffen. Hoewel wij hier in het Noorden niet zó lang en ook niet zó uitbundig car naval vieren als in het Zuiden, worden er toch in deze tijd veel feesten, al of niet gecostumeerd, georganiseerd en hierin blijft Alkmaar niet achter. De voortvarende directie van ,,'t Wapen van Heemskerk" geeft ook dit jaar een groots opgezet Bal-Masqué op Zater dag 27 Januari onder de deskundige leiding van de heer en mevr. Arendsen, de bekende hansleraren uit Alkmaar. Speciaal geëngageerd is het show en dansorkest van de fam. Kok, dat tijdens de kermis succes bleek te hebben en steeds volle zalen trok. Met de „Rhythm Stars" onder lediing van Antoon Dek ker, die de bovenzaal voor hun reke ning nemen en het Hoempa-orkest „De Klompenridders", dat evenals het vorig jaar weer voor pittige marsmuziek zal zorgen is het muzikale gedeelte prima verzorgd. Voor de mooiste of zotste costuums zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld voor groepen, paren of individuele per sonen en de beoordeling is toever trouwd aan een alleszins deskundige jury, n.l. de heren P. Cloeck, G. Ver hoeven, S. Krom en W. Hartongh van Ark, zodat wij menen dat alle factoren aanwezig zijn om deze avond tot een succes te maken. Wij vernamen, dat, hoewei costumering niet verplicht is, er zeer veel gecostumeerden zullen ko men. Op de aanbeveling De heren J. Warmerdam te Zaandam en C. H. Erbrink te Haarlem treden af als lid der Comm. van Bestuur der Prov. Ziekenhuizen van N. Holland. In een dezer vacatures moet een lid van Prov. Staten worden benoemd. De aanbeve ling van Ged. Staten voor de vacature- Warmerdam luidt als volgt: 1. Mevr. mr. J. M. Stoffels van Hoaften te Haarlem, 2. de heer W. Voorthuysen te Alkmaar. De heer J. Commandeur K. Azn., oud-burgemeester van Wognum heeft bedankt voor de Waterstaats- en We gencommissie op de aanbeveling voor deze vacature staan de heren J. N. Boersma te Alkmaar en J. Posch te Oterleek. De staat van aanbeveling ter be noeming van een lid der Waterstaats en Wegencommissie in de vacature van mr. J. I. Baron van Harinxma thoe Slooten (overlijden) vermeldt de na men van de heren W. Voorthuysen te Alkmaar en mr. W. H. L. Haitink, bei den leden van Prov. Staten. Gevonden voorwerpen Gevonden over het tijdvak van 11 Januari tot en met 17 Januari 1951 en te bevragen aan het Bureau van Politie iedere werkdag van 17 tot 18 uur, be halve op Zaterdag: 116. nummerbord GZ-75320; 119. broche (slang); 122. grijs wantje; 127. sleutel; 128. paar kinderpantoffels; 129. huissleutel; 130. blauwe kinderhand schoen; 131. blauwe want; 132. blauwe wollen handschoen; 133. kinderwant (bruin-geel)138. portemonnaie met inhoud; 139. kinderwant (groen); 141. ring van een horloge; 143. glacé hand schoen; 144. bruine kinderwant; 145. huisleutel; 146. dameswant (rood blauw) 151. damespantoffel; 152 al pinomuts; 153. kam étui zonder kam; 154. Brochure Kerk en Vrede; 155 oor bel; 156 lipssleutel; 157. paar gele wan ten; 160. kinderjasje; 164. kindersjaal; 167 wanten bruin-wit; 170. portemon naie inh. gymoefeningen; 171. bril met double montuur; 172. dameshandschoen groen; 174. rozenkrans; 177. sleutel (brons)180. gele leren handschoen; 181. wit-groene want; 183 damesmuts; 185. beitel; 186. zwarte motorhand schoen; 187. gele motorhand; 192. zil veren embleem; 193. boekje Kruisweg oefeningen. Als gevonden zijn bij het bureau van Politie aangegeven en op de daar bekende adressen te verkrijgen: Duimstok, inktklap, vulpen, vulpen, portemonnaie met inhoud, glacé hand schoenen, zakmes, rode wanten, blauwe sjaal, bril met hoornen montuur, pakje shag, portemonnaie met inh., lederen hoes, gymschoenen, witte gym schoenen, geldsbedrag, portefeuille met inh., ring met steen, dames sjaal, wieldop, bril in étui, overall, padvin- dersriem met fluit, polshorloge,, bruine portemonnaie met inh., zakmes, gelds bedrag, kinderbril, rode want, dames handschoen. OP THUISVAART Met het troepentransportschip „Or- mondi", dat 10 Januari Tjandjong Pri- ok verliet en vermoedelijk 8 Februari te Rotterdam aankomt, keren de vol gende stad- en streekgenoten huis waarts: L. F. van Meene, le Landdwarsstraat 17, Alkmaar; J. Bakker, le Tuindwars straat 79, Alkmaar; J. P. Besteman, Dijkgraafstraat 1, Alkmaar; J. Otjes, Houtmanstïaat 20, Alkmaar; S. Hink, Westerpad 4, Noordscharwoude; W. Barneveld, Lange Molenweg C 12, Oterleek. Met het passagiersschip „Chritral", dat 30 Januari in Rotterdam arriveert, komen thuis: P. B. Doodeman, Veenhuizermidden- weg 34, Heerhugo waard; E. Prins, Trompstraat 7, Egmond aan Zee. JEUGDDIENST KAPELKERK De Hervormde Jeugdraad zet ook in 1951 weer zijn jeugddiensten voort. A.s. Zondag spreekt ds. N. den Oudsten van Alkmaar over het onderwerp „Trouw moet blijken". Ook dit jaar rekent de Jeugdraad weer op een trouw bezoek van de jongeren. RAADSVERGADERING Het ligt in de bedoeling van de bur gemeester om de eerstvolgende raads vergadering te beleggen op 1 Februari in plaats van op 15 Februari. SCHILDERWERK OPGEDRAGEN Het glas- en schilderwerk van twee nieuw te bouwen scholen te Zaandam is opgedragen aan de heer J, Vreeker, Kennemersingel te Alkmaar. Te New York wordt, zoals wij reedil gister meldden, momenteel de 41ste I motorboot-show gehouden, een enorrru tentoonstelling, waar alle soort motor. I, boten te bezichtigen zijn. De kaasstal c is op deze show vertegenwoordigj I door drie werkstukken van de Alk-1 maarder, de heer Bram Vis. De twee I modellen van kruisers en een zeilboot I trekken op de tentoonstelling del meeste belangstelling. De grootste der I twee kruisers is tien meter lang en I heeft een waarde van 14.900 dollar. I De tweede is iets kleiner, namelijk 1 zeven meter. De zeilboot is geheel uit I mahoniehout vervaardigd en vertegen. woordigt een bedrag van 2.190 dollar. In aanvulling op ons bericht van gisteren betreffende de 14-jarige Joop Funcke uit Alk. maar, die nadat hij uit Engeland, dat hij ah verstekeling had bereikt, was uitgewezen, van een schip viel en vermoedelijk is verdronken melden we thans nadere bijzonderheden over zijn herkomst. Joop Funcke was geen Alkmnarder, hoewel hij tot 1942 in Alkmaar woonachtig was in een woonschuit. In 1942 vertrokken zijn ouden met hem naar Amsterdam. Verder is er sproke van een latere verhuizing naar Eindhoven, Nader wordt gemeld: De bemanning: van de „City of Madras" heeft te Ant.j werpen verklaard, dat de Nederlander Joop Johannes Funcke Maandagmor gen met opzet op de Humber over) boord gesprongen is. Toen men hem voedsel wilde bren.| gen bleek de patrijspoort open te sj en men zag de jongen over het dekl hollen. Hij reageerde niet op het ge. roep van de kwartiermeester en sprong over boord. De jongen kwam bij plaats van de schroeven terecht. Dtf bemanning van de „City of Madras", het schip dat de jongen, die uit Enge. land gewezen was, terug zou brengen) liet een boot te water, doch na eer) uur zoeken had men niets gevonden) Andere schepen en de havenpolitie namen aan de opsporing deel doe zonder succes. Genoemd schip was uil Huil vertrokken en de jongen zoi| over Antwerpen naar Nederland wor. den gebracht. Hij had reeds twee maall gepoogd clandestien Engeland binner te komen. Ook dit keer was hij (thaw met de „City of Madras") terug ge zonden. „De jeugd exposeert" Op de tentoonstelling „De Jeugd ex poseert!", welke in de Paasvacantn werd gehouden is gebleken, dat vele: in hun vrije tijd nuttige en mooie voor| werpen kunnen maken. In de Paasvacantie (van 24 Maart t.ir. 1 April) zal wederom een tentoonstel ling worden gehouden. Het is noodza kelijk dat thans reeds met het makeif van nieuwe werkstukken wordt begorl nen. De deelneming is geheel kostelooi- en er zal gewedijverd kunnen worde:! om de wisselbeker of -tak in het bezi| te krijgen (of te behouden). Voort zullen diverse prijzen beschikbaar wor-| den gesteld. Een speciale prijs wordt uitgeloofl voor de jongen die het aardigste mei chanische werkstuk inlevert, dat op dij tentoonstelling een attractie kan zijr.j Het meisje, dat het meest attractievi werkstuk inzendt ontvangt eveneer.? een extra prijs. Dit werkstuk behoefl| niet mechanisch te zijn. Alle jongens en meisjes van 10 t.ml 21 jaar mogen inzenden; ook ouderen voor wie een aparte expositieruimte be-Pj schikbaar zal worden gesteld, zijn wel-| kom. Eveneens zullen groepen (verenigin-l gen) met in clubverband vervaardigd? werkstukken aan de tentoonstelling kunnen deelnemen. Zij, die bij het vervaardigen van huil werkstuk voor moeilijkheden komen t? staan of thuis geen gelegenheid het? ben om iets te maken, kunnen zich wen den tot een van de comité-leden die Dinsdags- en Donderdagsavonds van 1-d 9 uur op het gemeentelijk sportpark ill het daarvoor bestemde lokaal (achte| de tribune) aanwezig zal zijn. Opgave voor deelneming aan de toonstelling dient tè geschieden vócil 1 Maart a.s., o.a. bij de ambtenaar voc:, de Jeugdzorg, de heer B. J. Speur, of het kantoor van het Gemeenteiijs| Sportpark. Burgerlijke Stand Geboren: Peter H. M., z. v. C. A. Balder en G. C. Ris. Geertruida M. E<| d. v. L. Schilder en G. Admiraal. Corfl nelis J. M., z. v. C Moolenbroek en C. Bes. Cornelis W., z. v. N. A. Adrichem] en M. M. van Leeuwen. Gehuwd: Pieter Bloem en Maria Jj] Crombeen. Agustinus P. Gaarthuis e8| Pètronella M. van Zijl. Hans Gujer Johanna J. Abrahams. Overleden: Bregje Bouwman, 01 81 jaar, wed. van G. van den Bos Tvvin-I Antje Zwart, oud 79 jaar, wed. van D van der Woude. Maria Janssen, oud 1*| jaar, gehuwd met J. Vader. Cornelia den Nijs, oud 75 jaar, geh. met N. C. irf gerdis. Cornelis H. P. Brom, oud jaar, gehuwd met H. Oosting. „ODEON" GEEFT JUBILEUMAVO^I De Operette-ver. „Odeon" vierde ntfj de opvoering van „In het witte paarol het eerste lustrum. Gezien het succes l volle optreden van deze vereniging l5l er alle aanleiding om dit jubileum feestelijk cachet te geven. Tijdens de opvoeringen was daarf gelegenheid voor, maar a.s. Zondag'l avond zal „Odéon" op zeer attractief! wijze het aangename met de kunst! afwisselen en een ieder die het ntfj deze vereniging goed meent zal op he'J „Festival" zeer zeker niet ontbreken. DE STERKEN VOOR DE ZWAKKE>| De muziekvereniging „Excelsior" in samenwerking met haar toneelgi'oe'l op Maandag 29 Januari een avond ganiseren, waarvan de baten ten guBS'! komen van het T.b.c.-fonds Alkma»'- (Buiten verantwoorc de Redac Naar aanleiding van uw editie van 22 dez< opening der „Tento: voort", het volgende: In dit verslag werd van de democratische uiting in de pers dat onderhavige behandel juiste manier" eenzijdi Genoemde vrijheid va; (alsmede van zijn voi mooiste en waardevol van Europa als brand reel en geestelijk leve Enkele overheden hebben echter ook dt quentie van deze vrijht op het gebied der beelc gezien en deze kunst zi sociale functie gegeven Deze functie zal al doel kunnen beantwooi vertrouwen heeft in de hierin werkzaam zijr organen. Hun taak is duele vrijheid binnen gemeenschapsbinding onmisbare plaats veilij sociaal te besehermen. Dc onlangs verscheid van O., K. en W., prof. heeft aan de vorming zaam realiteit wordenc uitgebreide studie gew philosoof H. Redeker ir verschenen boek „Arti feling" deze dingen als vermag te beschouwen. Het geponeerde in 1 verslag heeft dus eei grond, waarvan ik (we redactie, toegepaste uiting, waarvoor ik U gedeelte heb laten zien Dit voor degenen, di. belangwekkend onderw functie der Kunst, inte heeft een uitgebreid, d studie-terrein voor ziel Ik hew dat stikkie krant van verleden Zat ik vond 't een pittig stik al een keer of wat nei de leste keer dat je in I hew ik merakel lachen je toch efkes wat zegge! Dat je je best doene or levend te houwe, best Westfries Genoóskip ok, niet iens met de menie doene. 't Zei wel an ma want ik bin maar 'n hil manje, maar toch staat menier van doen wat te erus eeriuk, Kees, hex zo'n boereman zien as ji zette? Met zo'n rooie za uit zun diesuk en met zo op? As ik zok zien en i! „de plee" prate en ov: goötstiene met nikkelen ik altoid, dat öze boer kluchtige menier deur di wordt. Ik weet wel dat je 't n maar ik wul toch an j niet een are menier vind Westfriese boere te kar: ras van jou, Kees, is uit 't Blótebieneland van lei Je magge rust terug sk Klaas Leeuw Oostend, Berkhout. De Noordhollani centrale Geachte redactie Tot onze verbazing bem door U in Uw blad van 13 rechte gebruik werd gem naam door deze toe te v der ondernemers, die als li< hollandse Reiscentrale zijn Weliswaar werd voor or. informatief gevraagd naar den, verbonden aan dit lid: welk o.i. toch geen aanlei om in Uw verslag te sprek dat wij definitief als lid zt getreden. Wij vinden deze gang zo erg prettig, omdat onze gen op een geheel ander tei die der Noordhollandse I door dergelijke publicatie verstand kan ontstaan. Wieringen, Januari 1951. Garage C. Naschrift der redactie: Namens de Noordholland, deelt de heer Jac. Broersei gende mede: Op de oprichtingsvergad Noordhollandse Reiscentrak gen touringcarondernemers ren en toetraden, deelden z Moorman van Den Helder van Nieuwe Niedorp mede verzoek Inzake toetreding v Haan tot de NRC te hebt Als de heer De Haan thans 2ïjn belangen elders ligger slechts constateren, dat óf d man en Peereboom onjuiste ben verstrekt, wat ons al nemelbk lijkt, óf dat de hee welke reden dan ook, zijn standpunt heeft laten varer In een gistermiddag get dering van het bestuur v< ging Nederlands Historiscl Museum te Amsterdam h< teur, de heer W. Voorbe: burg zijn ontslag aangebc werd dat hij in deze funct opgevolgd door de heer G Pensionneerd kapitein ter Koninklijke Marine.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2