Parijse taxichauffeurs, klasse apart' Meesters in het schelden Thans twintig jaar geëist tegen Poos en Slagter Tienduizend ton beenderen gaat jaarlijks naar de belt Le Chanois verovert Parijs met prachtige documentaire Strijd tegen t.b.c. onder het rundvee Pseudo-vogelpest niet meer epidemisch Maximum-prijzen voor klei-aardappelen Prinses Beatrix vierde kalme verjaardag Jan de Hartog schreef een nieuwe roman van het zeemansleven Deviezenbesparing Proefproces over vervoer van schapen DONDERDAG 1 FEBRUARI 1951 (Van onze correspondent) pR bestaat in Parijs een soort mensen, die zijn eigen wetten heeft, zijn eigen taal spreekt en die er zelfs iets als een eigen legertje op na houdt. De onbe leefdheid van deze mannen is zo groot, dat zij in heel de wereld spreekwoor delijk is geworden. Wanneer men als buitenlander in Parijs is, dan wordt men door hen steeds (figuurlijk) bij de neus gevat. Enfin, u heeft het natuurlijk al begrepen, wij bedoelen het elfduizend man sterke leger der Parijse taxi-chauf feurs. Men zegt in Frankrijk, dat iemand de Franse taal pas geheel onder de knie heeft, als hij in staat is een Parijse taxichauffeur.... uit te schelden. Deze heren kunnen zelf namelijk zo ver schrikkelijk te keer gaan (wanneer zij vinden, dat de fooi. die men hun geeft, te klein is; of als men het ongeluk heeft tegen een van hun taxis op te rijden) dat er van de honderd woorden, die dan over hun lippen stromen, er geen negentig in het woordenboek staan .Zij hebben hun eigen wetten, die er op neer komen, dat zij altijd voor rang hebben, dat zij altijd rechts inha len, dat zij twintig kilometer per uur rijden, wanneer zij een vrachtje zoeken (dus te langzaam) en vijftig wanneer zij een vrachtje hebben ((jus te hard) en dat zij al hevig beginnen te toeteren wanneer zij menen, dat iemand hen wel eens in de weg zou kunnen rijden. Grote belangstelling. Pr toch horen zij bij Parijs en niemand zou ze willen missen. De Franse filmregisseur Le Chanois heeft over het leven van die Parijse taxichauffeurs een film gemaakt, waarvoor de mensen nu al wekenlang in de rij staan. Het is de geschiedenis van een meisje uit de provincie, dat op een goede morgen aan het Gare de Lyon in Parijs aan komt om er de vader van haar kind te gaan zoeken. Zij heeft maar honderd francs op zak. maar ze weet immers waar hij woont en hij zal de taxi stel lig betalen. Dus stapt ze in een van die oude auto's, die voor het station staan te wachten en men tuft dwars door Pa rijs naar Montmartre. De man blijkt in tussen van adres veranderd te zijn en zo gaat de reis per taxi dwars door de millioenenstad verder. Naar Montparnasse, naar de existen tialistische kelders van Saint Germain des Prés en dit stelt de camera in staat om van die taxi uit een van de mooi ste documentaires van de Franse hoofd stad te maken, die wij ooit gezien heb ben. En nu eens niet alleen het Parijs van de toerist, maar echt het Parijs van de Parijzenaars. Van de kleine cafétjes, van de smalle draaitrappen zonder lo pers, van de harde en ongevoelige con cierges, van de gaslantaarns en van de clochards. De camera gaat mee de hui zen in, toont ons. hoe die vreemde en vaak zo onvriendelijke, maar in hun hart toch goedige taxichauffeurs leven, hoe zij in een eeuwigdurend gevecht gewikkeld zijn met de felle Parijse po- tie-agentjes en hoe ze, na al hun praat jes en hun ontelbare scheidfestijnen naar sombere appartementjes gaan, waar zijeen over het algemeen somber be staan leiden. De Bijzondere Raad van Cassatie behandelde gisteren opnieuw de zaak tegen de Haagse politiemannen Poos en Slagter, die wegens medewerking aan de arrestatie van zeven en negen tig illegale werkers, van wie een groot deel is omgekomen, in de eerste in stantie door het Haagse Bijz. Ge rechtshof tot de doodstraf waren ver oordeeld. De Bijz. Raad van Cassatie heeft toen dit arrest vernietigd en de zaak verwezen naar de Bijz. Straf kamer te Amsterdam, die beide ver dachten een gevangenisstraf van acht tien jaar oplegde. Tegen dit vonnis heeft de Officier van Justitie te Am sterdam, die de doodstraf had geëist, beroep aangetekend, zodat de zaak gisteren opnieuw diende. De president, mr. Haga, en de pro cureur-fiscaal, prof. Langemeyer, ver klaarden, dat zij het verweer van Poos en Slagter als een hoon aan de nage dachtenis van de door hun schuld om- Vijfjarenplan binnenkort in werking Het tijdstip, waarop met het beken de vijfjarenplan tot vrijmaking van het Nederlandse rundvee van de t.b.c. een begin wordt gemaakt, is zeer nabij. Men begint vermoedelijk op 15 Februari, al bestaat daaromtrent nog geen volledige zekerheid. Intussen zijn de directeuren van alle provinciale gezondheidsdiensten voor dieren vandaag te Den Haag bijeen ge roepen. Verwacht wordt, dat daar de finitieve mededelingen zullen worden gedaan. Tot nu toe waren er enkele geschil punten, die een inwerkingtreding van het plan tegenhielden. Een daarvan was de kwestie, wie de gelden, die dooi de boeren zouden worden bijeenge bracht, onder beheer zou krijgen. Het betreft hier het bekende „boeren- kwartje", een heffing ad f 0.25 per 100 kg melk. De minister was van oordeel dat hij ze in beheer zou moeten hebben. Gevreesd werd. dat ze dan terecht zou den inkomen in het egalisatiefonds en daartegen werd bezwaar gemaakt. De kans lijkt groot, dat thans een bevre digende oplossing voor deze kwestie is gevonden. AmcwtuA&n man iP,p£&fe en Kno->iAelaa>itj& De biggetjes ruiken avontuur! ,.Kon dat maar eens gebeuren", Zucht Knorrelaar; „beschrijf ons eens „Dat kruid? wat heeft 't voor kleuren?" ,.'t Groeit aan 'n rots, met bessen blauw „Het blad is spits en doornig; „Bied aan de dwerg die bessen aan! „Ontvangt hij je soms toornig, „Dan zul je zien, hoe in een wip „Hij vriendelijk zal worden, „En van de bessen eten zal „Uit 's Konings gouden borden!" (wordt vervolgd) Natuurlijk vindt het jonge vrouwe de man, die zij in haar stadje ontmoc had. niet. Natuurlijk kan zij de taxi die heel de dag door Parijs is gekruist niet betalen en natuurlijk denkt zij er dan ten slotte aan om in de Seine te springen (in Parijs springt er bijna da gelijks iemand in de Seine). Gelukkig komt het er niet van. De taxichauffeur (Bernard Blier) neemt het meisje (Da nielle Delorme) mee naar huis. waar zijn vrouw haar als een moeder ont vangt. Parijs zoals het is. Y^ANT u had natuurlijk al begrepen. dat dat meisje, toen ze de vader van haar kind niet gevonden had. niet naar huis durfde te gaan. De film heet „Zonder achterlating van adres", maar een veel betere titel zou zijn: een dag uit het leven van Parijs. Ik heb nooit 'n film gezien, die Parijs beter beschrijft. Wanneer de film naar Nederland komt en men kan de filmgeschiedenis aanvaarden, dan kan ik slechts één raad geven: gaat haar zien. Prijzen broedeieren en kuikens Op de algemene vergadering van de Vereniging van broederijen en pluim- veefokbedrijven deelde een deskun dige van de Rijks seruminrichting mede, dat van gen pseudo-vogelpest- epidemie geen sprake meer is. Wel komen hier en daar nog verspreide gevallen van pseudo-vogelpest voor. maar over het algemeen kan men con stateren, dat de ziekte in hevigheid afneemt. De deskundige waarschuwde de pluimveehouders echter waakzaam te blijven. Medegedeeld werd, dat op 5 Febru ari de sex-school te Barneveld haar deuren zal openen. De school start met veertig leerlingen. Grote weerklank vond het initiatief van de V.B.N. om over te gaan tot in stelling van een handelsbeurs voor de bedrijfsveeteelt. De eerste beurs wordt op Donderdag 8 Februari om tien uur in het concertgebouw te Barneveld ge opend. Medegedeeld werd verder dat over de richtprijzen voor 1951 van broed eieren en kuikens geen overeenstem ming is bereikt met de ANPV en de NPF. Op voorstel van het bestuur van de VBN werd de prijs der broedeieren vastgesteld op 22 cent en van de kui kens op 48 cent. Voorts werd besloten een premie te geven voor goede broed eieren met een bevruchting van 88 pet of hoger van één cent per ei. Zoals bekend is de prijzenbeschikking waarin uitsluitend maximumprijzen voor kleiaardappelen waren vastgelegd bij le vering aan de détaillist en consument thans ingetrokken. De minister heeft nu een verordening goedgekeurd waarin ook maximumprijzen voor klei-aardappelen zijn vastgelegd bij levering aan landhan- delaar en grossier. Met ingang van heden worden deze prijzen met 1 per 100 kg verhoogd en bedragen thans 10,50 bij levering aan landhandelaar, 11 bij levering aan gros sier, 13 bij levering aan détaillist, terwijl bij levering aan de consument een maxi mumprijs van 15 per 100 kg geldt, welke bij thuisbezorging met f 1 mag worden verhoogd. In verband met reeds plaatsgevonden voorverkopen wordt opgemerkt, dat men krachtens bovenbedoelde verordening ge durende de maand Februari niet alleen niet boven deze prijzen mag verkopen, maar ook niet tegen hogere prijs mag af leveren. Wel mag de teler bij levering aan de détaillist of consument een prijs in reke ning brengen welke 2,50 resp f 4,50 per 100 kg hoger ligt dan bij levering aan de landhandelaar en 2 resp 4 hoger dan bij levering aan de grossier. gekomen illegale strijders beschouw den. Mr. Haga verwierp eveneens het beroep op de bevelen van superieuren. De Duitsers hebben u beiden de bes ten in uw vak genoemd, hetgeen voor goede Nederlanders betekent de groot ste verraders," aldus de president. De verdedigers, mr. De Bakker en mr. Reuser, vroegen bevestiging van de straf van 18 jaar. De procureur-fiscaal concludeerde tot een gevangenisstraf van twintig jaar met aftrek voor beide verdach ten. De uitspraak volgt op 28 Febr. Steinbeck neemt afscheid van vliegerij Gezagvoerder Svend O. Steinbeck (56 jaar), de oudste gezagvoerder van de KLM, is na een 31-jarige carrière als vlieger uit de cockpit gestapt. Hij heeft een aantal bijzondere vluch ten op zijn naam staan. De bekendste hiervan was wel de reis, die hij gedu rende twee maanden in de Arabische landen maakte als gezagvoerder van het wit geschilderde KLM-vliegtuig, dat door wijlen graaf Bernadotte tij dens diens bemiddelingspogingen in het Palestijnse conflict werd gebruikt. Steinbeck heeft ongeveer 25.000 vlieg uren op zijn naam staan. Hij heeft dus 21/j jaar tussen hemel en aarde door gebracht. EISENHOWER TE WASHINGTON Generaal Eisenhower is van zijn reis door de Pactlanden te Washington aan gekomen. Hij werd op het vliegveld ontvangen door president Truman en het gehele kabinet. Ongekende krachten schuilen in één atoom; het kleinste deeltje dat de wetenschap kent. Diezelfde wetenschap slaagde erin ongekende was kracht te concentreren in en kele druppels Snel, het nieuwe fantastische afwasmiddel. Drie of vier druppels in warm water zijn voldoende voor een flinke afwas; .voor die hele stapel borden, messen,schalen, vorken, lepels en pannen. Geen vette randen in de teil, geen vuile afwaskwast. Daarom is Snel zo enorm veel zuiniger dan elk ander wasmiddel. Veilig voor de handen en natuurlijk... alkalivrij. Prinses Beatrix kreeg berglandschap cadeau Namens de leerlingen van de Prinses Beat rixschool in Den Haag hebben twee kinderen uit de hoogste klasse Woensdag middag op paleis Soestdijk aan de jarige prinses een geschenk aangeboden. Aan de vervaardi ging van dit cadeau, een berg landschap van 90 x 70 x 50 cM, dat Sankt Anton voorstelt, heb ben alle klassen medegewerkt. Koningin Juliana en prinses Bea trix bewonderen het geschenk, dat door Henk van Veen en Nanny Pikar (links) werd aan geboden. Terwijl de vlaggen gisteren in het gehele land voor ons oudste prinsesje wapperden, zat de jarige zelf, zoals op elke werkdag, binnen de muren van de school van Kees Boeke te Bilt- hoyen, waarvan de deuren zich eerst om vier uur 's middags weer voor haai openden. Toen pas werden de geschen ken van haar ouders en zusjes, die reeds 's morgens vroeg voor haar klaar lagen, en niet te vergeten de omvang rijke post aan een nadere inspectie onderworpen. Zo is de verjaardag van onze kroonprinses op dezelfde wijze verlopen als die van elk ander Ne derlands meisje van haar leeftijd. Toch was er één bijzondere gebeurtenis: vertegenwoordigstertjes van een Haagse school hebben gistermiddag op Soestdrjk een geschenk aangebo den, dat prinses Beatrix blijvend zal doen herinneren aan de heerlijke da gen, die zij in Sankt Anton heeft doorgebracht, en bij elke blik erop zal doen hunkeren naar een spoedig we derkeren van de wintersportvacantie. Daarna werd de feestelijke dag ver der in intieme kring gevierd, zoals dat op Soestdijk de gewoonte is. GAAT AMERIKA DE CHINESE n,LEGALITEIT STEUNEN? In gewoonlijk betrouwbare kringen te Washington is Woensdag gezegd, dat Amerikaanse functionarissen ma teriële steun aan anti-communistische guerrilleros op het Chinese vasteland zouden willen geven. Dit zou een methode zijn om communistische sterkte, die anders tegen Korea of Indo- China gebruikt zou kunnen worden, te binden. LOCOMOTIEVEN ONTSPOORD Woensdagmiddag omstreeks half vijf kwamen op het stationsemplacement te Maastricht drie locomotieven tot ontsporing. Een goederentrein reed tegen een stilstaande rangeerlocomo tief; deze kwam dwars over de rails te staan en sloeg een derde locomotief staande op een ander spooi eveneens uit de rails. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade is aan zienlijk. Jan de Hartog „Stella". Uitg Elsevier, Amsterdam-Brussel. J-jET nieuwe boek /an Jan de Hartog, „Stella", zou men in zekere zin een „Hollands Glorie" in oorlogstijd kunnen noemen. Het is ook een ver haal van de zeesleepvaart, maar dan uitgeoefend door Nederlanders, in ver band van de Britse marine en ten ein de de door Duitse duikboten wrak ge schoten schepen een Engelse haven binnen te slepen. Een riskant bedrijf, te riskant, omdat, de sleepboten vrij wel ongewapend zijn. Wanneer de held van het verhaal zich erover beklaagt, wordt hem toegevoegd, dat deze sle pers de Rode Kruissoldaten van de oceaan zijn. onbewapend als zij Het bedrijf werkt op de zenuwen, maar dan is daar temidden van die neu- rastenische mensen Stella, een meisje dat op een flat woont, vriendin van een der sleepbootkapiteins. Vriendin van verscheidene. Want de tweede sleutel van het flat wordt door de een verder gegeven aan de ander „voor het geval er iets mocht gebeuren" Er gebeurt natuurlijk wat. Onbewapende sleepboten zijn op den duur geen partij voor een duikboot, zelfs als die alleen met lijn geschut werkt. De ene kapi tein na de andere komt om, maar voor hij zijn laatste reis aanving, had Stel la belooft, met hem te trouwen. En zo had zij uit deze harten de haat ge wist en gezorgd dat er enkel nog plaats was voor liefde. Stella is een meisje van de Shetlands-eilanden; zij heeft de gave van het tweede gezicht en ziet de dood in de ogen van haar vrienden. Vandaar die belofte juist voor hun laatste reis. Maar de verteller komt nu juist niet om; hij ramt op de reis die zijn laatste zou zijn de duikboot en wordt op het nippertje gered. Doch hij ziet Stella dan niet meer als de door alle zeelie den verlangde troostende vrouw, maal ais een gewone havenlichtekooi en hij neemt wraak Hij stuurt tóch zijn op volger met de sleutel en gaat daarna Stella bezoeken, om haai- aan zichzelve te openbaren. Als de- verteller binnen komt wordt Stella „in één seconde twintig jaar ouder" en zij neemt de vlucht Maar de wraak is bitter en de gepijnigde man vindt pas rust wan neer hij zeker is dat Stella, in de trein op weg naar huis, haar evenwicht her vonden heeft. Jas da Hartog verklaart, dat hij in Plan voor ophaaldiensten in onze provincie (Van onze speciale verslaggever) CR is practisch geen enkele industrie denkbaar, die het zonder beenderlijm kan stellen, een product, dat in slechts twee fabrieken in Nederland aan bet sim pele afgekloven been van het een of andere dier wordt onttrokken. Een cos- tuum zonder lijm zou gelijk zijn aan een getailleerde voddenzak en hoe zou men zonder lijm die grote zoute droppen moeten maken? Dit zijn maar slechts twee voorbeelden; er kunnen talloze anderen aan worden toegevoegd. De hout industrie, boekbinderijen, verpakkingsindustrie, papierindustrie zij allen hebben dagelijks de beenderlijm nodig en dan spreken we nog maar niet van de andere producten zoals het eiwithoudende ruwmeel voor veevoer en het beenzwart voor het bleken van suiker, waarvoor de beenderen eveneens als grondstof dienen. MET scheepsladingen worden de been deren in Rotterdam aangevoerd uit F rankrijk, Zuid-Amerika, Turkije, Voor- en Achter-Indie. Duizfenden ton nen per jaar tegen kostbare deviezen. Harde valuta, die Nederland slechts node kan opbrengen en dat is dan ook de reden, dat men Op de 2 fabrieken, die hier te lanöe vergunning hebben om beenderen te verwerken de fa. Wed. P. Smits te Utrecht en de Lijm en Gelatinefabriek te Delft eens nauwkeurig het aantal tonnen beende ren, dat iedere week bij de 100.000 sla gers en de vleeswarenfabrieken wordt opgehaald, heeft vergeleken met het gewicht, dat berekend naar het aantal slachtingen moet vrijkomen. Het ver schil bedroeg maar eventjes tiendui zend ton per jaar. Dit zijn de beentjes, die de slagers verkopen als een kluifje voor de snert en een bot voor de hond en van die enorme hoeveelheid wordt slechts hier en daar wat teruggevon den op een vuilnisbelt. Die tienduizend ton voor de productie verloren gaande beenderen betekent ruim dertig procent van het totale gewicht, dat in Neder land wordt opgehaald en dus bestond er alle reden voor eens te gaan onder zoeken hoe men deze voorraad zou kun nen redden. Ophaaldiensten. IN samenwerking met de Vereniging Arbeid voor Onvolwaardigen meent men thans een oplossing te hebben ge vonden. Er zullen ophaaldiensten komen verzorgd door minder-validen, die huis aan huis de beenderen verzamelen. De Nederalndse deviezenpot is hiermee ge baat en wellicht zal een minder-valide op deze wijze zelf een boterham kunnen verdienen. In Zaandam wordt sinds enkele weken een proef met de eerste ophaaldienst genomen. Blijkt de op- Stella naar een soberder stijl dan die zijner andere boeken gestreefd heeft door het eerst in het Engels op te zet ten. waardoor hij wel soberder in zijn woordkeus moést worden, eenvoudig omdat hij niet genoeg Engelse adjec tieven kende. Inderdaad is de taal van dit boek eenvoudiger, maar het is ze ker even in-dringend en meeslepend als zijn andere werken. Er zal wel weer aanmerking te maken zijn op sommige feitenstellingen en alweer doet dat er niets toe. Omdat de schrij ver ook hier een gaaf. krachtig beeld geschapen heeft van een in hoge mate boeiend millieu, dat van de Nederland se zeeslepers in de oorlog en dan toch een hele reeks avonturen van de zee prachtig beschrijft. Er is geen oorlogs- haat in dit boek; de moraal vindt men in de woorden van kapitein Van Dorp als hij zijn pupil instrueert: „wees blij dat het feit dat je niet terug kan schie ten je de kans geeft een mens te blij ven onder de kannibalen". Maar een week romannetje gaf De Hartog ook allerminst. Een zeeman neemt geen blad voor de mond en de dialogen zijn direct en beeldend. De merkwaardige figuur van Stella, steeds in een clair-obscur gehouden, geeft men mag het dan merkwaar dig vinden een zekere wijding aan het verhaal Per slot vervulde zij haar roeping te midden van deze oorlogs- verdwazing. haar deel van de eeuwige roeping der vrouw. W. E. brengst voldoende te zijn om de man een bestaan te bieden dan zullen ook in de andere steden in Noord-Holland dergelijke ophaaldiensten gesticht wor den. Van het publiek hangt het welsla gen van deze onderneming af. Als moe der de vrouw de beentjes uit de car- bonade en het mergpijpje-voor-de-soep bewaart voor de „beenderenboer", zoals zij ook de schillen bewaart, dan dient zij daarmee niet alleen een algemeen belang, maar helpt zij er tevens aan mee het leven van een medeburger wat meer waarde te geven. En dat geldt niet alleen voor de huisvrouwen, maar ook voor grote instellingen, zoals zie kenhuizen, kazernes, tehuizen voor ouden van dagen etc. (Van onze agrarische medewerker) Onlangs werden te Alkmaar vier schapen aangeboden voor vervoer naar Blokzijl. Zoals gebruikelijk bevonden de dieren zich met z'n tweeën in een krat. De ervaring heeft geleerd, dat dit de beste wijze van verzending is, om dat ze dan, tegen elkaar aanliggend, de minste last hebben van het schokken van de trein. Toevallig was er een inspecteur van de dierenbescherming aanwezig die be zwaren maakte. Hij verzette zich tegen deze wijze van vervoer en hij bleef dit doen, nadat een dierenarts uit Alk maar was geroepen, had medegedeeld, dat hij op. het transport niets had aan te merken. De inspecteur vond echter steun bij de politie en het eind van het lied was, dat het vervoer niet doorging. De heer E. Govers, bekend schapen- deskundige was ter plaatse aanwezig en verzocht proces-verbaal te willen opmaken, ten einde vast te stellen of zulk een vervoer wel is toegestaan of niet. Dit bleek echter niet zo gemak kelijk. omdat de schapen ter plaatse in kratten waren gedaan en er dus nog geen transport had plaats gehad. Ten einde nu uitsluitsel te verkrij gen in deze aangelegenheid die van groot gewicht is, omdat anders ver voer van schapen heel moeilijk wordt) zal de heer Govers Maandag half twee aan het Alkmaarse politiebureau ver schijnen met een transport van twee schapen in een krat. In overleg met de politie wil hij een proefproces uitlok ken. Als getuigen zullen aanwezig zijn de heer Rempt, directeur van de Ge zondheidsdienst voor Dieren in Noord- Holland en twee Alkmaarse veeartsen, de heren Stokreef en van Eek. Naar wij vernemen zijn al deze heren van oordeel, dat tegen een vervoer op de bovenomschreven wijze geen enkel bezwaar kan bestaan. Een Japanse handelsdelegatie bezoekt ons land Een Japanse handelsdelegatie bracht een informeel bezoek aan ons land, teneinde zich op de hoogte te stellen van de economische toestanden een inzicht te krijgen in de handelsmoge lijkheden. De leden van de Japanse delegatie hebben besprekingen ge voerd met functionarissen van de af deling buitenlandse economische be trekkingen van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Zij zijn vervol gens naar Duitsland vertrokken. Onmisbare grondstof wordt weggegooid

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5