Onderwijsvraagstukken in de Alkm aarse Raad AGENDA Politie in uniform te water Gewoonweg IDEAAL I E. H. Hofstede Woningp Bouw van 84 woningen goedgekeurd Korte vergadering met vijf kwartier besloten zitting Plannen voor Emigratie Drenkelingen kunnen op politiehulp rekenen Nutsspaarbank te Alkmaar De kaasmarkt Mattheüs Passion weer in Alkmaar Openbare Leeszaal en Bibliotheek Ra HEIL< Tweede Kees van de Bc Staatspensii VRIJDAG Z FEBRUARI 1951 Het was geen belangrijke agenda, welke de Alkmaarse raad gistermiddag te verwerken kreeg al werd dan ook tot de bouw van 84 nieuwe woningen be sloten. B. en W. hadden voorgesteld diverse verzoeken van schoolbesturen om financiële medewerking te weigeren, maar dit leidde, wonderlijk genoeg, niet tot een uitvoerig debat, daar de heer Hoytink hoewel hy het standpunt van het bestuur der Vereniging tot bevordering van Christelijk schoolonderwijs deelde van mening bleek, dat dit in hoger beroep zijn eigen boontjes maar moet doppen. De voordrachten voor een tweetal benoemingen aan openbare scholen hadden de bevreemding van sommige raadsleden - en niet alleen van raadsleden opgewekt. Nadat de raad deze voordrachten in een vijf kwartier durende geheime zitting had besproken, werden de eerst aanbevolenen evenwel zij het dan ook niet met algemene stemmen benoemd. Financiële medewerking aan verzoeken van schoolbesturen Donderdagavond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van waarnemend burgemeester Van Slingerland, daar de burgemeester we gens ziekte niet aanwezig kon zijn. Na vaststelling van de notulen werd overgegaan tot de ingekomen stukken Daartoe behoorde een schrijven van Ged. Staten met de mededeling van nadere door dat college te treffen maatregelen inzake de bezoldiging van de secretarissen en ontvangers (omzet ten van de in 1950 tijdelijk toegeken- de salarisverhogingen met 2 maal 5 pet. in een vaste toelage van 10.25 pet. in een vaste toelage, een en ander vanaf 1 Januari 1951). Besloten werd B. en W. te machti gen aan Ged. Staten te berichten, dat de door dat college te treffen regeling de instemming van de raad heeft. Ingekomen was het verslag van de Gem. Volkscredietbank over het tijd vak 1 September 1949—31 Augustus 1950, met bijvoeging van de verslagen van de Ned. Vereniging voor Volks- Credietwezen en woekerbestrijding. Besloten werd een en ander voor- hands aan te nemen, waarbij wordt opgemerkt dat op deze aangelegenheid nader zal worden teruggekomen. Het hoofdbestuur der Alg. Ver. voor bloembollencultuur te Haarlem vroeg bij nieuwe projecten voor wegenaan leg en woningbouw gronden voor bloembollencultuur te willen sparen. Besloten werd bij voorkomende ge legenheden met dit verzoek rekening te houden, waarbij opgemerkt werd, dat bloembollencultuur in deze ge meente weinig voorkomt. Nog waren ingekomen: Een brie£ van het bestuur der O. L. Vrouw van Lourdesschool R. K. school voor B.L.O., houdende verzoek om: a. vaststelling der definitieve vergoe ding over 1950 van de materiële exploita tiekosten dezer school. b. een voorschot over 1951 terzake deze kosten. Dit werd in handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. Ingekomen was een adres van het be stuur van de Stichting R.K. Ambachts school „Sint Willibrord" te Alkmaar, hou dende het verzoek te willen verklaren, dat de oprichting en instandhouding van een R.K. dag- en avondschool voor jongens, te Alkmaar noodzakelijk is. (In handen gesteld van B. en W. om bericht en raad.) Mej. A. Laan deelde mede, dat zij de be noeming tot onderwijzeres aan de Bos- boom-Toussaintschool. alhier aanneemt, werd voor kennisgeving aangenomen. Een adres van het bestuur der Vereni ging tot bevordering van Christelijk schoolonderwijs met verzoek om een voor schot op de gem. vergoedingen bedoeld in art. 103. 6e lid, en art. lOlbis, 5e lid der L.O. wet 1920. werd in handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. Naar aanleiding van de notulen merkte de heer Eriks (P. v. d. A.) op, dat hij en de heer De Zeeuw in de vorige raadszitting een voorstel had den gedaan en dat beloofd was, dat dit in de eerstvolgende zitting in behan deling zou komen. Sprekers voorstel betrof een verhoogde subsidie aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Waarom staat dat nu niet op de agenda? De voorzitter deelde mede, dat hij ook niet precies weet of de notulen juist zijn, waarin vermeld wordt, dat dit in een der eerstvolgende vergade ringen behandeld zal worden. In elk geval kan worden medegedeeld, dat B. en W. zich over dit voorstel nog nader moeten beraden. Zo mogelijk komt het dan in de volgende vergade ring in behandeling. Ond rwijs-Jbenoemingen Tot vakonderwijzer in de lichame lijke oefening bij het O. L. Onderwijs werd benoemd de heer H. Lamberts, vakonderwijzer bij het openbaar lager enderwijs te Zuidlaren. Benoemd werd tot tijdelijk leraar aan de Handelsschool de heer H. W. Fris, leraar aan de Gem. H. B. S. A te Haarlem. Gewijzigd werd de verordening re gelende de rechtspositie van het on derwijzend personeel aan het Murmel- Bus Gymnasium, de Handelsschool en de Handelsavondschool voor handels- en kantoorbedienden te Alkmaar. Wederom kwamen er zeer velen zich aanmelden voor emigratie naar Au stralië. Over de toekomst bestaat nog niet veel houvast, doch allen zijn vol goede moed, „Wij slaan ons er wel door!" is het parool. Toen wij iemand vroegen wat hij alzo meenam, zei hij: „Dat laat ik aan mijn vrouw over. die is veel practischer in die dingen. Maar voor mijzelf en m'n jongens ga ik naar.... Engeln's speciale confectie zaak in de Payglop no. 18. Dan heb ik daar voorlopig geen zorgen over. In ons nieuwe vaderland kan ik zo voor delig nooit Slagen!" Wollen kamgaren herencostuums 69.50, heren winter jassen f 59.50, heren tweed jassen f 29.50, jongenscostuums 19.50, jongensjassen j 19.50. (Adv. Ingez. Med.) Geweigerd werd de medewerking der gemeente voor het aanschaffen van een stencilmachine ten behoeve van de Julianaschool. De heer Hoytink (A. R.) kon het standpunt van het College begrijpen, wat niet zeggen wil, dat dit het juiste zal blijken. Het schoolbestuur en spre ker hebben een geheel andere opvat ting. Een stencilmachine zal op den duur besparing brengen. Spr. wil een en ander echter verder aan het school bestuur overlaten, dat van een afwij zende beslissing wel in beroep zal gaan. De raad besloot financiële mede werking te verlenen voor de verande ring van de verlichting in de St. Ag- nesschool en voor de St. Aloysius- school. Financiële medewerking werd ver leend voor de aanschaffing van school boeken en hulpmiddelen ten behoeve van de Wilhelminaschool. Zoals wij reeds meldden wenste de raad geen medewerking te verlenen voor het aanschaffen van 48 boekjes, die mede zouden zijn bestemd voor een nog te stichten nieuwe school en wilde men volstaan met het aanschaffen van 19 exemplaren dezer schoolboeken welke voor de Wilhelminaschool thans nodig werden geoordeeld. De heer Van der Borden (C. H.) zeide, dat de inspecteur van het L. O. met het verzoek van het schoolbestuur accoord gaat. Daarom kan ook spr. er zich mede verenigen. Wethouder B a k k k er P. v. d. A) zeide, dat niet kan voorzien worden wanneer de nieuwe school er zal ko men en evenmin of het dan te benoe men hoofd met de keuze van deze boeken genoegen zal nemen. De heer Hoytink (A. R.) deelde mede, dat het schoolbestuur en niet het hoofd van de school de dienst uitmaakt. Spr. kan ook niet met het voorstel van B. en W. medegaan. Wethouder Bakker achtte het van weinig belang wie er bij de bij zondere scholen de dienst uitmaakt. Het is onjuist boeken aan te vragen voor leerlingen, die er nog niet zijn. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met de aantekening, dat de heren Van der Borden en Hoytink geacht willen worden te hebben tegen gestemd. Geweigerd werd eveneens de mede werking der gemeente voor de aan schaffing van een electrische vloer- wrijver ten behoeve van de Juliana school (U. L. O. en G. L. O.) en één ten behoeve van de Wilhelminaschool. Bouw en inrichting van een gymnastieklokaal. Gelden werden beschikbaar gesteld voor de bouw en inrichting van een gymnastieklokaal bij en ten behoeve van de te bouwen R. K. jongensschool voor U. L. O. in het Bergerkwartier. Besloten werd de naam „Stadszie kenhuis" in de desbetreffende veror dening te wijzigen in Centraal Zieken huis. Bouw van 84 woningen B. en W. stelden voor over te gaan tot het voor rekening der gemeente doen bouwen van 84 woningen in de polder Overdie en Achtermeer aan de Hooftstraat. De heer Couwenhoven (P. v. d. A.) "roeg waarom de exploitatie niet meer in handen komt van de bouwvereniging „Goed Wonen" maar van de gemeente. Eerst als de woning bouwverenigingen in gebreke blijven is er reden voor gemeentelijke exploi tatie. Spr. zou het artikel waarin ie woningen in beheer gegeven worden bij het gemeentelijke woningbedrijf willen schrappen en een en ander na der willen overleggen met de Federa tie van woningbouwverenigingen te Alkmaar. De heer Venneker (K. V. P.) was ook niet voor gemeentelijke ex ploitatie. B. en W. houden rekening met een rentepercentage van 3 1/4 pro cent. Dat is niet reëel. We kunnen dat percentage niet handhaven en dan ver vallen alle cijfers waaruit men de hu ren heeft berekend. De heer Hoytink (A. R.) zou de exploitatie pan de woningbouwver enigingen willen toevertrouwen. Men zou in de clausule waarin het gem woningbouwbedrijf genoemd wordt de beperking „voorshands" kunnen opne men. De heer Van D ij k (K. V. P.) meende, dat inderdaad alle bereke ningen door dit rentepercentage van 31/4 procent op losse schroeven zijn gezet. Volgens een radiobericht zou de overheidsbijdrage met 10 procent wor den verminderd. Ook de heer Holsmuller (V. V. D.) achtte de financiële opzet niet reëel, al zou spr. zich voorlopig wel met de gemeentelijke exploitatie kunnen verenigen, al was het alleen omdat ieder, van welke richting dan ook, op die wijze zeker is gegadigde voor een dezer woningen te kunnen zijn. Men zou inderdaad bij het vast stellen van de gemeentelijke exploi tatie het woord „voorlopig" kunnen zetten. De voorzitter zeide, dat B. en W. tegen dit laatste geen bezwaar heb ben. Het college komt op een en ander terug. Misschien kan men in de toe komst tegen het vastgestelde renteper centage niet lenen, maar in de geld- wereld staat niets vast. Twee dagen geleden hoorde spr. van twee zaken mensen, dat er geen kans was op een geldlening en gister kwam er plotse ling een aanbod uit de lucht vallen. Trouwens, de minister zegt, dat het percentage niet hoger mag zijn. De woningen, die Goed Wonen bouwt staan buiten dit voorstel, al zijn de ze dan ook van dezelfde architect. Spr. weet van het radiobericht niets af, maar zal een en ander nagaan. Mis schien betreft dit de woningwetwo ningen. De heer Couwenhoven meen de, dat dit laatste wel het geval zal zijn. Daarvoor ligt de bijdrage van het Rijk nu eenmaal anders. In antwoord op de opmerkingen van de heer Hols muller wilde spreker mededelen dat ook bij de woningbouwverenigingen leden van elke richting een woning kunnen krijgen. Een belangrijk per centage moet n.m.l. toegewezen wor den aan diverse groepen. Bovendien laten „Rochdale" en „Volkshuisves ting" mensen van elke richting als lid toe. Het rentepercentage blijft inder daad een slag in de lucht. De heer Vennekèr zou de Ver. van Nederlandse Gemeenten daarop eens attent willen maken. De voorzitter beloofde dat B. en W. alles zullen doen om een le ning op lange termijn te sluiten. Vastgesteld werd de vergoeding be doeld in artikel 101 bis 4e lid der L. O. wet 1920 voor de R. K. Meisjesscholen Bouw van twee kleuterscholen. De raad besloot tot de bouw van twee kleuterscholen in het Berger kwartier. Comité-vergadering over onderwijs-benoemingen Aan de orde was vervolgens de be neming van een hoofd van de Linden- school waarvoor B. en W. de volgen de voordracht opgemaakt hadden: 1. P. J. Buis, onderwijzer aan de Nicolaas Beetsschool te Alkmaar. 2. J. C A. G. Oldenhave, onderwij zer aan een openbare opleidings school te Heemstede. 3. J. Boon, hoofd ener openbare lagere school te Wieringen. Enkele raadsleden vroegen alvorens tot benoeming van een hoofd over te gaan hierover een bespreking in ge heime zitting te mogen houden, waar toe werd besloten. Na heropening der deuren werd de heer Buis benoemd met 19 stemmen tegen één op de heer Oldenhave en, 5 stemmen blanco. Benoeming onderwijzeresi aan de Vondelschool. Voor onderwijzeres aan de Vondel school was de voordracht: 1. Mevrouw de wed. K. A. Leek Dik, tijdelijk onderwijzeres aan de Vondelschool en 2. mej. A. C. Hoogvorst, onderwij zeres te Oudendijk. Eerstgenoemde werd benoemd met 21 stemmen tegen 2 stemmen op mej. Hoogvorst en twee stemmen blanco. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: De vlam en de pijl (14 jr); Cinema Americain, Y.3U uur: Voor wie de klok iuiat (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De gou den salamander (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Cagliostro (18 jaar). ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Dé vlam en de pijl (14 jaar); Cinema Ame ricain, 6.30 en 9.30 uur: Voor wien de klok luidt (18 jaar); 2.30 uur: Heilig jaar 1950 (alle leeftijden); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De gouden sala mander (18 jaar); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Cagliostro (18 jaar). Gulden Vlies, 7.30 uur: Nonstop-gym- nastiekuitvoering „Turnlust". EVERY MAN A Juchq MAN De nieuwe dessins zijn er! Bij aankoop van 3 stuks 10 °/o korting IN DE HOUTTl. HERENMODES-HERENKLEDING- HERENHOEDEN INVITATIE TOURNOOI Gisteravond werden in dit tournooi weer vier partijen gespeeld, waarbij dje tussen C. Brou wer en P. Kamp wel het meest de aandacht trok. Met gering verschil (4 car.) verloor P. Kamp met 121 tegen 125 van C. Brouwer, terwijl beide spelers een gem. maakten van boven 6.—. Ook J. de Boer spelend met 4.46 won, evenals Kater en G. Leering. De gedetailleerde uitslagen waren: C. Brouwer 125 20 22 6.25 P. Kamp 121 20 21 6.05 J. de Boer 125 28 19 4.46 G. Lering 121 28 21 4.32 Kater -125 30 19 4.16 P Rolie 121 30 34 4.- G. Leering 125 35 24 3.57 J. Bloothoofd 90 35 11 2.57 Wel merkwaardig dat drie parijen eindigden met 125 tegen 121. KORTE VRIJHEID Twee bewoners van een getraliede pensionk. n de Alkmaarse Straf- gevangen»ondanks alles de vrij heid hadden verkozen, zijn weer ach terhaald. „Kom maar binnen", zei de gevangenis-portier „uw kamer is nog vrijHun vrijheid heeft slechts enkele dagen geduurd. In welke stad behoeft het meer aanbeveling, dat de politie moet kunnen zwemmen, dan juist in de onze met zijn vele grachten, singels en kanalen? Toch liepen jaren lang tal van agenten langs de grachtwallen zonder de zwem kunst voldoende meester te zijn. Welk een droeve aanblik zou het zijn, wanneer er een van onze kleine of grote stadgenoten hulpeloos in het water zou liggen, gedoemd te verdrinken, terwijl aan de kant een beschermer van onze nationale veiligheid moest toezien. De voorbeelden zijn legio, dat iemand de verdrinkingsdood stierf ten aan- schouwe van talrijke toeschouwers, maar daaronder mogen zich geen agen ten van Rijks- of gemeente-politie be vinden. Gelukkig heeft de politie van onze stad dit ingezien en is daarom vorig jaar November begonnen met zwemlessen te nemen in de Overdekte onder leiding van de beide badmees ters en inspecteur Pijl. De resultaten zijn zeer verheugend, zoals men gister middag in de Overdekte kon constate ren. Twaalf agenten van de gemeente politie behaalden reeds hun diploma voor geoefend zwemmer en gistermid dag stonden er weer vijf met hun kle ren aan op de bassinrand, ietwat wit jes door de examenkoorts, maar toch vrolijk lachend, toen de eerste van hen zich met een plons in het water liet vallen om het eerste deel van het exa men (50 meter gekleed zwemmen) af te leggen. Achtereenvolgens doken of sprongen de vier anderen in het water om als een rij ganzen het bad rond te zwemmen. Het kostte inspanning, maar allen kwamen voldaan, doch druipend op het droge. De volgende krachtproef was 100 meter schoolslag, gevolgd door 50 meter rugslag, waarvan 25 meter met de handen op de heupen en 25 meter met de handen gekruist op de borst. Ook deze proef doorstond het vijftal met succes. Na enige ogenblik ken rust gingen allen in rechtstandige sprong te water om ook aan de derde eis ter verkrijging van het zo begeerde diploma te voldoen, Een minuut lang dobberden de vijf mannen als kurken op het water. Juist toen de laatste tien seconden van deze laatste proef werden afgeroepen moesten de armen rechtuit boven het hoofd, Dit was voor één der leden echter te veel gevraagd en lang zaam begon hij te zinken. Hij hield echter vol, zodat enige seconden alleen zijn handen nog zichtbaar waren. Het was juist tijd en allen zwommen ver heugd lachend naar de kant, waar zij gefeliciteerd werden met het behaalde succes. De geslaagden zijn de heren C. Pijl, G. Dolman, J. Troost, G. J. van Winsum en G. Kaay. De heer Chr. Noortman had dienst en kon dus niet aanwezig zijn, maar ook hij heeft de afgelopen week met suc ces aan de eisen voor diploma B vol daan. De bedoeling is om de agenten op te leiden voor het diploma Reddend zwem men. Alkmaars burgerij kan zich dus verheugen in een politiekorps, waarvan de leden niet werkeloos behoeven toe te zien, wanneer één onzer stadgenoten een onvrijwillig bad neemt. FAILLIET VERKLAARD Door de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar is in staat van faillissement verklaard, de heer J. Reus, groothande laar te Grootebroek, Zesstedenweg 75. Rechter-commissaris P. M. J. Nolet, curator mr. D. H. Buiskool. Zo'n corset zonder baleinen. Zo'n corset waarin U zich kunt buk ken en wenden, zo'n corset dat U gemakkelijk kunt reinigen. Stelt het niet langer uit, U weet het, onze dames zullen U graag ge heel vrijblijvend de rubbereor- setten tonen en ook aanpassen. Langestraat 61. Alkmaar In de maand Januari werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 515.894.85 (v. j. f 544.725.83) en terugbetaald f 628.424,96 (v.j. f 394.781,45) alzo min der ingelegd dan terugbetaald f 112.530,10 (v.j. meer ingelegd dan te rugbetaald f 149.944.38). Het aan de in leggers verschuldigde kapitaal, bij het begin van het jaar f 11.433.256,82, be draagt thans f 11.320.726,72 (vorig jaar f 11.622.814,43). Het aantal in de loop van Januari nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 170 (v.j. 266). Ingetrokken werden 208 boekjes (v.j. 177). Het aan tal in omloop zijnde boekjes, bij het begin van het jaar 27.800, bedraagt thans 27.762 (v.j. 27.884). Van dit aantal behoren 17.458 (v.j. 17.773) aan perso nen of instellingen te Alkmaar geves tigd; 6622 (v.j. 6605) aan personen of instellingen elders gevestigd en 3682 (v.j. 3486) aan schoolspaarders. Onder de in Januari nieuw uitgege ven boekjes zijn begrepen 26 (v.j. 43) boekjes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de spaarbank een eerste inleg van f 1. In Januari bedroeg het aantal posten van inleg 3307 (v.j. 3969), dat van te rugbetaling 3365 (v.j. 2442), tezamen 6672 (v.j. 6411). De lediging in de loop der maand Januari van 567 (v.j. 758) spaarbusjes leverde een bedrag van f 8.755,21 (v.j. 12.100,83) aan kleine be sparingen op. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes, bij het begin van het jaar 5637, bedraagt thans 5666 (v.j. 5291). Op de heden gehoudpn kaasmarkt waren aangevoerd twee stapels boeren kaas, totaal 1000 kg. De prijs was f 2.05. De handel was stug. Dinsdag waren er in Bodegraven 82 partijen aangevoerd, le soort f 2.29f 2.33, 2e soort f 2,22 f 2,28, zware tot f 2.35. De handel was flauw. In Woerden waren er Woensdag 60 partijen: le soort f 2.30f 2,34, 2e soort f 2,24l—f 2,28. De handel was traag. Gisteren werden in Gouda 89 par tijen aangevoerd, le kwaliteit. Alles exclusief exportverplichting en omzetbelasting. jong Holland speelt weer thuis Voor de derde achtereenvolgende maal is door de K. N. V. B. een thuis wedstrijd voor Jong Holland vastge steld. Het Amsterdamse P. V. F. komt op bezoek. Het is éen elftal, dat sa mengesteld is uit personeelsleden van de Fokkerfabrieken. In de bekerwed strijd, die Jong Holland tegen P. V. F destijds speelde, werden de punten ge deeld. Onzes inziens zal de uitslag ook ditmaal niet ver van een gelijk spel af zijn. We kunnen dus een uiterst spannende strijd verwachten. Jong Holland komt uit in de vol gende opstelling: Jager; Kouwen en Van Westrienen; Rol, Hartog en Van Til; C. Goosens, Mienis, G. Jansen, K. Goosens en Tesselaar. Overige wedstrijden: Egmondia a Jong Holland a en Koedijk a—Jong Holland b. Gemeentepolitie heeft kampioenskansen Het voetbalelftal van de Alkmaarse Gemeentepolitie heeft tot nog toe slechts één wedstrijd verloren. Welis waar staan onze stadgenoten op de derde plaats, maar dat komt omdat zij drie wedstrijden minder hebben ge speeld dan hun collega's uit Velsen en Amsterdam. De Rijkspolitie uit Heiloo doet het minder goed. Met drie pun ten uit zes wedstrijden neemt de R.P. de laatste plaats in en zal dus voor degradatie moeten oppassen. De stand is: Velsen 7 5 0 2 19—14 10 Amsterdam 7 3 2 2 1311 8 G. P. Alkmaar 4 2 11 7—7 5 S.V.KM.A. 4 12 1 10-9 4 Haarlem 6 2 0 4 812 4 R.P. Alkmaar 6 114 8—12 3 „ESLAAGD <4 Aan de technische hogeschool te Delft slaagde onze plaatsgenoot, de heer T. Poorter, voor het candidaatsexamen voor electro-technisch in genieur. Het is een uitermate verheugend feit, dat de traditie van de jaarlijkse uitvoeringen van de „Mattheus Pas sion" van J. S. Bach in de Grote of St. Laurenskerk te Alkmaar ook dit jaar weer zal worden voortgezet. De Ned. Herv. Oratorium Vereniging te Alkmaar zal met een knapenkoor en assistentie van de Haarlemse Orkest Verenigingen te Alkmaar een tweetal uitvoeringen brengen en wel op Zater dag 31 Maart en Zondagmiddag 1 April. Men heeft zich kunnen verzekeren van de medewerking van bekende solisten als Dora v. Doorn-Lindeman (sopraan), Annie Hermes (alt), Jan Schipper (te nor), Laurens Bogtman (bas), Han Le- fevre (tenor) en Piet Dalenberg (bas). Het geheel zal weer onder leiding staan van de heer Cornelis Jonker. De heer Jonker deelde ons mede, dat men reeds druk bezig is met de repe tities, Het koor telt niet minder dan 60 leden. Men kan dit jaar beschikken over een prima herenbezetting (zoals bekend totdusver steeds de zwakke plek). Wij hopen, dat het enthousiasme waarmede aan de voorbereiding van de uitvoeringen van de „Mattheus Pas sion" gewerkt wordt, zal worden be loond met een grote belangstelling ui) heel de provincie. TECHNIEK 621 B73 Boonenburg: Dc windmolens. 1949. 621 M61 Michiels: Autogeen-lasschen en -snijden. 1946. 621 M96 Muijsken: Het voort brengen van energie. 621 W18 Walken Werktuigkundig handboek. 1949. 621 W54 Westendorp: Inleiding tot de werktuigbouw kunde. 1949. 621.3 J10 Jaar: Veertig, Drak* 9510. 621.3 M16 Mahler: Licht- en kracht schakelingen. 1949. 622 G50 Gedenkboek: uitg. ter gelegenheid van het zestigjarig be staan (van de) N.V. Koninklijke Ned. Petro leum Maatschappij. 1950. 624 M58 Meijer, de: Bruggen. 1946. 627 A31.8 Amstel, Van: Een timmermanszoon wint land; Jan Adriaanszoon Leeghwater. 1946. TECHNIEK DER VERKEERSMIDDELEN 629.1 E49 Eysselsteijn, Van: Naar breder vlucht. 1946. - 629.2 P 37 Peters: Rijwielen en motorrijwielen. 1949. 629.2 S94 Stcin- buch: De automobiel. Dl. 2. Het chassis, de carrosserie. 1949. Dl. 3. De electrische uitrus ting. 1950. 629.3 M20 Manhoudt: Zeil schepen en hun tuigage. 1946. 629.3 T10 Teenstra: De clippers. 1945. Vernieuwing bij de firma Swart Het zal vooroijgangers niet ontgaan zijn, dat zich in de winkel van de Firma S. H. J. Swart Zonen op het Ritse voort verschillende veranderingen aan het voltrekken waren. De verbouwing van de winkel, die vele weken vergde, is thans gereedgekomen en had tot re sultaat, dat deze ruim tweemaal groter werd. Er is uiteraard ruim met graniet en marmer twee belangrijke materiaal soorten voor het steenhouwersbedrijf gewerkt. Drie kolommen van fraai Na poleonmarmer geven een voorname in druk aan het interieur, terwijl een lam- brizering, die uit marmer van zeer rijk» kleurschakering is vervaardigd, de be zoeker een indruH geeft van wat er op dit gebied te koop is. In de nieuwe toonzaal bevindt zich verder een zware schouw, waarin het Alkmaarse wapen is geplaatst. Stef Swart, de zoon van een der firmanten heeft dit wapen zelf gebeeldhouwd. Sedert kort levert de firma Swart ook tegels voor badkamers, vloeren, schoor stenen etc. In grote kasten, die door de vakverdeling een overzichtelijk beeld van de tegel-voorraad bieden, liggen honderden tegels opgetast. Hedenmiddag om drie uur werd de j verbouwde toonzaal geopend. Velen I maakten van de gelegenheid gebruik de met bloemen versierde winkel, dij in al zijn marmer-glans straalde in het licht van de vele lampen, te bewonde ren. Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde De Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde te Alkmaar hield dezer dagen in het Landbouwhuis een geani meerde vergadering waarop een uitge breide bespreking werd gehouden over het door de leden meegebrachte mate riaal (takken van heesters en conife ren). Het was uiteraard een zeer leer zame verhandeling. Voor deze bespre king bestond veel belangstelling. Be- sloten werd ook dit jaar weer floralia- plantjes uit te reiken. Een voor de le den belangrijke beslissing was het in stellen van een leesportefeuille welke over pl.m. 2 maanden in circulatie zal worden gebracht en in hoofdzaak tuin bouwbladen zal bevatten. Het was een zeer geslaagde vergadering. Zonnebrillen op vuilnis- terrein Op het terrein van de gemeente reiniging werd dezer dagen een doos, inhoudende ongeveer dertig zonne brillen, aangetroffen, die vermoedelijk door een winkelier ongemerkt in zijn vuilnisbak is gegooid. De mogelijk heid bestaat, dat er meerdere dozen op het terrein zijn neergeworpen, doch slechts één doos kon van verbranding worden gered. De brillen waren van Amerikaans fabrikaat. De eigenaar kan op het politiebureau verdere in formaties inwinnen. Burgerlijke Stand Geboren: Petrus, zv J. -H. de Groot en S. A. J. Boermans; Gerhard J., zv J. G. Doeschot en J. Hoekstra. Ondertrouwd: J. G. Kemp en J. C. Witmer; J. G. Bronshoff en A. S, Hennink; J. de Ruiter en P. Gonggrijp; I P. J. Rol en M. C. Human; T. M. Polak en J. C. Duin; J. Postma en J, G. Kieft; B. Buis en J, J. Zaadnoordijk. Overleden: J. Quant, geh. met J. de Moei; P. J, F. H-omborg, geh. met H. P. van den Brink. Vergoeding voor vakonder wijs R.K. meisjesscholen B. en W. stellen de Raad voor te be sluiten, de vergoeding, bedoeld in art. 101 bis, vierde lid der L.O.-wet 1920 vast te stellen als volgt: St. Josephscliool (GLO) 1.219,69; Ma- rlaschool (GLO) 1,260,67; St. Lidwina- school (GLO) f 165 en St. Agnesschool (GLO) 891,42, totaal 3.536,76, alsmede 1.740,80 voor de St. Annasohool (VGLO). SPOEDIGE STICHTING VAN N.V. GASVOORZIENING Deze maand zal de stichting van de N.V. Gasvoorziening Kop van Noord- Holland, waarbij zijn aangesloten de gemeenten Alkmaar, Den Helder, Lan- gedijk en Sint Pancras, plaats vinden- Donderdag 15 Februari zal de op richtingsakte in het Alkmaarse Stad huis worden verleden. Vertegenwoor digers van alle betrokken gemeente besturen zullen hierbij aanwezig zijn- V.V. ALKMAAR (GO AHEAD) Zaterdag geeft de voetbalvereniging Alkmaar" (Go Ahead) om 7.30 uur een feestavond in het Wapen van Heems kerk, De avond wordt verzorgd door het Duo Wi Jo. Na afloop zal er danst worden. Onder voorzittersc meester de Boer k Obdam Woensdag bijeen. In zijn opei reerde de voorzitter gemeentezaken in h Van Ged. Staten w ontvangen op de m en W, een perceel ti de aan de heer Jac Ingekomen was et enige jonge ingezete zoek voortaan de i zoveel mogelijk 's a De ondertekenaren, hun werk gebonden 's avonds de beharti meentebelangen vo meende, dat een de: Nederland nog niet min stelde hij deze prijs. Het stuk werd nisgeving aangenome De heer S. Suiker proef gehad. Op ziji hem nu gedeeltelijke de hondenbelasting v Een lid van het br kreeg vergoeding vc waarvoor de verzek niet verplicht was ui dewerking werd v< schuur tot woning in Het algemeen burg meende goed te hanc Bakker Hzn, een perc „De Kat" te verpach voor het thans door b ceel van de heer Jaci gemeente is gekocht, ceel is groot 1.09 ha, De gisteravond geh da-avond van de Bo pensionnering is voor schitterend geslaagd, cabaretprogramma, Stet van Ierswoud e medewerkten, de U stampvolle zaal opwi burgemeester van Zui L. Steenhuis, als vooi hoofdbestuur, enkele den. Spr. memoreerd geen grote financiële de talrijke aanwezigen ncegljjke avond te bez men ook de bedoeling te maken met het strer Spr. deelde de aanwe leeftijdsgrenzen van di verschillende groepen ae ene groep voor de te zorgen. Daarom cor jeugd met de zorg voi verzocht vooral eerbie< van dagen te hebben, zij niet meer in het konden worden opge treffende staaltjes van ouders door hun kir door spreker naar vore ging verder na wat c d. Tempel in 1944 vj aan de ouden van dag In 1947 werd er einde voor hen gedaan. Een sen werd toen geho] een begin. In 1948 wer< staatspensioen geëist o te Utrecht. Niet minde ouden van dagen zoude ben profiteren. Ook zij komsten hebben, beho spraak op te maken, de minister van financ wel aan zich zal trekk is tevens verzekerd, d zuinig is geweest en 1 zijn eigen geld naar kc den. Ook de noodwet-D spreker behandeld, ever pensioenfondsen, die pathie niet hadden. Ter een vurig pleidooi vo< als lid bij de Bond voor nering. Na deze enthousiaste en makende r%de, kregen zijn gezelschap het wo een prachtige geslaagde toe de in Heiloo pcpulai man met zijn praatjes o weinig heeft bijgedrager Loop der bevolkii De registers van de bi wijzen uit, dat de bevolk in 1950 met 254 is toege: eerste dag van het nieuv de bevolking uit 1078E vrouwelijke kunne we woordigd door 5127 p( nazaten waren sterk in c met het cijfer 5658. Hel legde er nog een schepje bezorgde namelijk 142 meisjes. Door het vertrek var waarvan 337 mannen er werd het mannen-oversc verminderd. Ook het sterftecijfer ge lijk beeld te zien. Er zijn en slechts 37 vrouweli overleden. burgerlijke si Geboren: Cornelis, z. on M. J, de Jong, - Johannes Pepping en g. C. M. Kruijer. van J. Koster en J. J. Baars, s. Meijer en C. M. Kieft, Getrouwd: Johannes B M. Hageman, Overleden: Petrus St. jaar, gehuwd met B. Buys.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2