V.S. beschuldigd van provocatie Verbonden legers trekken Intsjon binnen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Assemblée der V.N. Dinsdag bijeen Brandweerauto reed in vlammende Wilhelminahaven te Vlaardingen Zaterdag 10 Febr. 1951 148e Jaargang No. 35 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN SCHERPE NOTA VAN TSJECHOSLOWAKIJE Amerikaanse vliegtuigen zouden boven Praag gevlogen hebben Nieuwe geruchten over Vlado Clementis Een Bulgaars krijgsplan tegen Joegoslavië? Zevenduizend Londense bootwerkers in staking Straf de aggressors met zee- en luchtmacht EEN officiële woordvoerder van de Joegoslavische regeringsvoorlich tingsdienst heeft verklaard, dat zijn bureau geen kennis draagt van de verblijfplaats van Clementis. Te Bel grado neigt men er toe te geloven, dat Clementis zich in een gevangenis te Praag bevindt en dat de verhalen over zijn vlucht opzettelijk door de Kominform werden verspreid om deze later als voorwendsel voor zijn arres tatie te kunnen aanvoeren. Bevin blijft in functie ,Laien we nou 's effe praien Elfduizend doden Geen malaise in de Partij v. d. Arbeid Stakingsdreiging in de IJmuidense vishal Vijf brandweerlieden om het leven gekomen Rook belemmerde de chauffeur het uitzicht Noordelijken zullen Amerikanen in de pan hakkenaldus Kim Ir Sen Wederom gevangenen vrijgelaten BARBAARS Nieuwe recordprijs voor wol in Nieuw-Zeeland Lagere straf voor Sjefke, de kluisforceerder BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAFTEIN ALKMAJUtSCDE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. mm Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. BI T\e Tsjechoslowaakse regering heeft Vrijdagavond een scherpe protestnota overhandigd aan de Amerikaanse ambassadeur te Praag, waarin wordt ver klaard, dat twee straalvliegtuigen met Amerikaanse kentekenen Woensdagmid dag diep Tsjechoslowaaks gebied binnenvlogen. „Woensdag om 16.00 uur werden zij boven het vliegveld van .Latnany nabij Praag waargenomen waarna zij een kwartier later over het vliegveld terugkeerden. Op 5 Februari schonden vier Dakota's tussen elf en twaalf uur het Tsjechoslowaakse luchtruim verscheidene malen in Zuid-West-Bohemen. Het feit, dat de vliegtuigen zo diep Tsjechoslo waaks gebied binnenvlogen, sluit de mogelijkheid uit, dat deze penetraties toe vallig zijn. Zij zijn daarom niet alleen een schending van de souvereine rechten van de Tsjechoslowaakse republiek, maar tevens een werkelijke provocatie", aldus de nota. JN de Tsjechoslowaakse nota wordt voorts verklaard, dat deze nieuwe grensschendingen de onbetrouwbaar heid van de beweringen van de Ame rikaanse ambassade (in een nota van 7 Februari), waarin de voortdurende schendingen werden tegengesproken, duidelijk bewijzen. Het Tsjechoslo waakse ministerie van Buitenlandse Zaken protesteert zeer krachtig tegen deze nieuwe schendingen en waar schuwt de Amerikaanse ambassade met klem, dat de volledige verantwoorde lijkheid voor de schendingen, alsmede voor de gevolgen, welke kunnen voort komen uit de vluchten van Amerikaan se vliegtuigen, uitsluitend berust bij de regering van de Verenigde Staten. Verscheidene personen op een weste lijke ambassade meldden, dat zij Woensdagmiddag in Praag het geluid van straalvliegtuigen hadden gehoord Zij gingen naar de ramen, maar waren te laat om nog vliegtuigen te zien. Van welingelichte zijde te Ankara wordt vernomen dat volgens uit de Balkan ontvangen berichten het veld tochtsplan van het Bulgaarse leger, dat, in geval van oorlog in de eerste plaats rekening hield met een strijd met Turkije, thans is gewijzigd. Het zou nu tegen Joegoslavië zijn gericht. Bijna zevenduizend Londense haven arbeiders zijn Vrijdag in staking gegaan als gevolg van de arrestatie van zeven niet officiële stakingsleiders. Laatstge noemden zijn overigens onder borgtocht vrijgelaten. Het werk op 154 schepen ligt stil. Te Merseyside liep de staking terug tot 13.400 havenarbeiders. Op een massavergadering te Liverpool spraken 4000 zich uit voor voortzetting van de staking. Den Haag candidaai voor September-zitting De algemene vergadering der V.N. ral Dinsdag te Lake Success bijeenko men om o.a. een rapport van de poli tieke commissie over de verwerping van de Sowjetrussischc besehuldigingen van aggressie aan het adres der Ver. Staten te behandelen. De Assemblee zal tevens moeten be sluiten, waar zij de volgende gewone zitting, te beginnen in September a.s.. zal houden. Zoals men weet, werd in December besloten deze vergadering in Europa bijeen te roepen, maar tot he den is men er nog niet in geslaagd een zetel te vinden. Naar het ANP verneemt, wordt op Oud-presideni Hoover: De 76-jarige Republikeinse ex-presi dent van de Verenigde Staten, Her- bert Hoover, beeft Vrijdagavond in een radiorede tot het Amerikaanse volk verklaard, dat men aggressors moet straffen „met zee- en luchtmacht en niet door landlegers". Hoover drong erop aan. dat de Ver enigde Staten zich zullen bezinnen ai- vorens een landoorlog met de Sowjet- Unie te riskeren. In plaats daarvan moeten zij een zee- en luchtmacht op bouwen en, als Rusland aanvalt, „het er van langs geven tot het genoeg heeft". De oud-president liet zich gematig der uit dan in zijn rede van 20 De cember. toen hij eron aandrong, dat Amerika zich uit Europa en Azie zou terugtrekken en het westelijk half rond tot een ..defensief Gibraltar te gen het communisme zou maken" Van Schaik sprak met de Katholieke ministers De heer Van Schaik heeft Vrijdag middag een bespreking gevoerd met de rooms katholieke ministers uit het de missionaire kabinet. 't ogenblik de mogelijkheid onderzoent de V.N. in Den Haag huisvesting te bie den. Ook in 1948 bestond een dergelijk plan, doch toen werd de aecomodatie door het hoofdkwartier der V.N afge keurd. Deskundigen achten ook nu de kansen voor de Residentie gering. Men zou zich er reeds mee verzoend hebben de Assemblee weer in Amerika te hou den. Industrie gelaakt J^ET Slowaakse communistische par tijblad „Pravda" brengt ernstige critiek op de zware Slowaakse indus trie „omdat zij haar taak voor Januari niet vervuld heeft". De tekortkomin gen worden toegeschreven aan fouten in de politieke organisatie en de orga nisatorische voorbereidingen in het derde jaar van het vijf-jarenplan. Geen enkele kolenmijn had het productiéplan vervuld. Siem Nieuwerihuyzen greep f 100 uii de lucht Toen de revue-artist Siem Nieuwen- huijzen Donderdag op de hoek van de Plaats en de Kneuterdijk te 's-Graven- llage tegen de wind optornde, zag hij cp straat een biljet van f 100 liggen, Nauwelijks had hij het biljet opge raapt of hij vond een biljet van f 20 Even later greep hij een biljet van f 100, dat in de lucht dvjarrelde. Nieu- wenhuijzen deponeerde zijn vondst bij de politie, waar inmiddels aangifte was gedaan, dat een klerk van een reisbureau, die met een bedrag van f 620 vaar een bank was gegaan om hiervoor deviezen te halen, bij aan komst op de bank bemerkt had, dat hij het geld verloren liad. Kort daarna werd door een dame nog een biljet van f 100 bij de politie gedeponeerd, dat door haar in deze omgeving was gevonden. De politie zoekt thans nog naar het resterende bedrag. De Britse minister van buitenlandse zaken. Bevin, blijft in functie ondanks zijn huidige ziekte. Naar verluidt is Bevin niet van plan ontslag te nemen als Attlee dat niet zou wensen. De griep in Engeland In Groot-Brittannie zijn in de afge lopen weck 1269 personen aan influ enza overleden. Hierdoor zijn in deze winter in Engeland en Wales tot nu toe 11.311 personen aan influenza of long ontsteking overleden. In feite is het aantal slachtoffers groter, daar slechts rekening is gehou den met de sterftecijfers van 126 ste den in Engeland en Wales. llllllll!IIIIIIIIIIHIIIilllllllllllilllllllllllllllllllll!!!l!llllllll!>:illlllllll!llll!lllli!llllllllllll!ll De brandweerauto wordt uit het water gehaald. Commissie voor de moeilijkheden Op de tweede congresdag van de Partij van de Arbeid wezen verschil lende partijfunctionarissen op de kracht, die ondanks pessimistische ge luiden, de partij bezielt. Zo zeide de partijvoorzitter, Koos Vorrink, o.a., dal de tegenstellingen tussen de visie van ir. Vos en die van anderen niet zo groot zijn als velen denken. Vorrink bestreed de mening, dat er een algemene ma laise zou zijn in de partij. Wel is er ongerustheid. Ten aanzien van Nieuw- Guinea was spr. het eens met prof. Kranenburg. De fractie had in de Ka mer in de gaten hoe het zou lopen bij de WD en heeft toen gezegd: de eer van die kabinetscrisis gunnen wij hun niet. Verder werd op deze congresdag nogmaals onderstreept dat er iets ver anderd is in de partij. Men zal de weg moeten vinden naar een nieuwe formu lering van de gemeenschappelijke krachten. Tijdens de bijeenkomst van Vrijdag werd een motie ingediend, waarin het partijbestuur een te grote vereenzelvi ging met de regering werd verweten De voorzitter zag hierin een votum van Als gevolg van een ontslag, dat aan gezegd werd aan vier visknechts in de IJmuidense vishallen is er Vrijdag avond een protestvergadering belegd om ontslag zo mogelijk ongedaan te maken. Het betreffende- ontslag werd indertijd gefiatteerd door de erkende vakbonden, maar tijdens de bijeen komst inspireerde een der aanwezigen in een toespraak de vergadering tot het stellen van een ultimatum. Dit ultima tum loopt Maandagochtend om negen uur af en wanneer de vier ontslagen op dat moment niet zijn ingetrokken, wil men proberen een staking te pro clameren. fvEN ONTZETTEND ONGELUK heeft gisteren het leven geëist van vjjf leden van de Vlaardingse Vrijwillige Brandweer. Tjjdens een oliebrand in de Wilhelminahaven, die het gehele wateroppervlak in een brandend» vlakte deed veranderen, reed een brandweerauto met zeven personen van een vrij steil hellende glooiing te water. 'Twee mannen wisten van de wagen te springen en werden met min of meer ernstige brandwonden in het zieken huis opgenomen. De overige vijf, de 28-jarige H. Westdjjk, de 40-jarige P. v. Delft, gehuwd en vader van één kind; de 23-jarige P. Waterburg, de 30- jarige M. H. Kok gehuwd en vader van één kind en de 27-jarige A. H. Maat kwamen om het leven. x QOOR de felle westenwind was over een grote oppervlakte olie in een dode hoek van de Wilhelminahaven te Vlaardingen gedreven. Vermoedelijk door het electrisch lassen op een werk- schip, dat naast het dok van de fa. Figee gelegen was, heeft de oliemassa vlam gevat. In een oogwenk was een groot gedeelte van de haven één vuur zee. De vlammen deelden zich spoedig mede aan het dok en een sleepboot. De Vlaardingse brandweer werd ge alarmeerd en rukte met groot mate rieel uit. Toen men de stralen in de brandende sleepboot richtte, ontstond een grote rookontwikkeling, welke vermoedelijk de chauffeur van de brandweerwagen, die zich op weg naar het dok begaf, het uitzicht heeft ont nomen. De wagen, aan de achterzijde voorzien van een rolluik, verdween in de rook en reed pardoes te water. On middellijk werden alle stralen gericht op de plek, waar de auto verdwenen was, teneinde op deze wijze te trach ten de mensen alsnog gelegenheid te geven uit de brandende olie te ont snappen. De schilder J. P. Baars, die naast de chauffeur zat, kon uit het water komen. Hij werd zwaar gewond. De chauffeur A. Groeneboom wist zich eveneens te bevrijden en werd slechts licht gewond. De andere vijf kwamen jammerlijk om. Na veel moeite kon de brand in de haven, de sleepboot en het dok nvt assistentie van de Rotterdamse en Schiedamse brandweren geblust wor den. In de brandweerkazerne te Vlaar dingen is een rouwkamer ingericht, waar de stoffelijke overschotten van de vijf slachtoffers zullen worden op gebaard. wantrouwen, waarna overwogen werd de tekst te veranderen. De motie-Wil- lemse, waarin vertrouwen wordt geuit, dat een in te stellen commissie de moeilijkheden zal kunnen ophelderen, terwijl getwijfeld wordt of de P.v.d.A niet te veel met de regeringspolitiek Is vereenzelvigd, werd met algemene stemmen aangenomen Voor de commis sie zullen o.a. worden uitgenodigd prof. Kranenburg, voorzitter, Vorrink, Van ■der Goes van Maters en Willemse. Tijdens de middagvergadering wer den de algemeen voorzitter J. J. Vor rink en de secretaris-penningmeester E. F. Albrecht bij enkele eandidaats- stelling als bezoldigde partijbestuur ders herkozen. Als onbezoldigd regio naal lid voor de rayons Noord-Holland Noord en Zuid. Zuid-Holland, Utrecht en de stedelijke federaties Amsterdam, Den Haag en Rotterdam werd de heer W. Thomassen. burgemeester van Zaandam, benoemd. Resoluties In een resolutie t.a.v. de economische politiek werd aangedrongen op prijs- voorschriften ter beperking van onder nemerswinsten en indien onvermijde lijk, distributie van schaarse goederen. De resolutie over de sociale politiek sprak zich uit voor voortzetting van de geleide loonpolitiek en spoedige tot standkoming van een definitieve oude dagsvoorziening. In de resolutie over de buitenlandse politiek aanvaardt de P.v.d.A. de verdediging van de vrije wereld tegen het Russische imperia lisme. Britse lof voor Ramblers Na een tournee van ruim 2600 kilo meter door Engeland zijn de Ramblers hier te lande teruggekeerd. De Ram blers oogstten op hun tournee veel suc ces. De Engelse agent, die het orkest ui samenwerking met Lou van Rees naar Engeland bracht, verklaarde na afloop der tournee dat alle directies unaniem van oordeel waren, dat dit het beste ensemble was, dat tot dusverre van het continent was overgestoken. Weerbericht Weersverwachting geldig tot mor genavond: In het Oosten van het land over het algemeen veel be wolking met plaatselijk enige lichte regen, elders wisselende be wolking en overwegend droog weer. In de nacht en ochtend plaat selijk mist en hier en daar nacht vorst. Overdag iets lagere tempe raturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke rich tingen. Zondag: Zon op 8.05, onder 17.45; Maan op 9.39, ender 0.00. Maandag: Zon op 8.03, onder 17.47; Maan op 9.52, onder 0.30. J7ENHEDEN van de „groep-Scott" der verbonden legers zijn dc havenplaats Intsjon binnengetrokken, terwijl een vloot onder leiding van de „Missouri", die van de Oostkust uit Korea is om gevaren. de opmars dekt. Zonder tegenstand te ontmoeten, stootte een versterkte patrouille der verbondenen door tot op anderhalve kilometer van Seoels industrievoor stad Jongdongpon, terwijl tanks Seoel van vijf kilometer afstand beschoten Een andere patrouille bereikte de ri vier De Han, die onmiddellijk ten zui den van Seoel stroomt. Volgens berichten van luehtverken- ners voeren de Noordelijken snel ver sterkingen en voorraden aan van de Mandsjoerijse grens, bestemd voor het front. Ter gelegenheid van het driejarig be staan van het Noordkoreaanse leger heeft de opperbevelhebber en ministei president Kim Ir Sen een dagorder uitgevaardigd, waarin hij zegt, dat de Amerikaanse aanvallers, die Korea niet willen verlaten, omsingeld en volledig in de pan gehakt zullen worden. Vol gens hem hebben de geallieerden oij drie operaties 60.000 man verloren, terwijl een grote hoeveelheid oorlogs materiaal werd vernietigd, President Truman heeft verklaard dat hij geen verzoek van Mac Arthur heeft gehad, om Chinese nationalisti sche troepen op Korea of op het Chi nese vasteland in te zetten. Gistermorgen kwamen zeven-en-der tig soldaten van de verhonden troe pen de Amerikaanse linies binnenge wandeld, nadat zij twee maanden ge leden gevangen waren genomen. Ze waren goed gevoed en gekleed en ver klaarden, te zijn geselecteerd uit een groep van honderden anderen. Ze hadden gedurende drie weken een communistische opleiding ontvangen. „WIJ BEREIKEN HEEL WAT" De Amerikaanse legerstafchef. gene. raai J. Lawton Collins, heeft te Chi cago gezegd niet te kunnen voor spellen, of de Amerikaanse strijd krachten in Korea de Han zullen over steken. ..Dat zou een zorgvuldig georgani seerde aanval vereisen", aldus Collins. Hij verklaarde niet te weten, hoe de oorlog in Korea zal aflopen, doch wan neer niet gestreden was. zouden de communisten in China „en elders" een verkeerde indruk hebben kunnen krijgen van de sterkte van bet Ameri kaanse leger. „Ik kan u verzekeren, dat wij heel wat bereiken op het stuk van het vernietigen van de beste troe pen, die de Chinezen in het veld kun nen brengen Wy putten de eommu- Bij de ouders en familieleden van de drie in Korea gesneuvelde Nederlandse vrijwilligers zijn verscheidene „felicitatie"-kaarten bezorgd. „Gefeliciteerd met de dood van je zoon" en „wat je toekomt" stond er o.m. op die kaarten. Enkele er van waren ondertekend met „een moeder" of „ook een moeder". nistische strijdkrachten in Korea uit" In een toespraak in de „Chicago Club" heeft generaal Collins speciale hulde gebracht aan de oorlogscorres pondenten in Korea. „De overweldi gende steun, die de V.N. hebben ge kregen, is in zeer grote mate te dan ken aan een doelmatige nieuwsver- zorging in de gehele wereld. De cor respondenten aan het front in Korea hebben een ware, ja zelfs heldhaftige bijdrage geleverd voor de zaak van de vrijheid. Het feit, dat twaalf correspon denten zijn gedood en 28 zijn gewond of vermist worden is een bewijs van hun plichtebetrachting". Op een Vrijdag te Christchurch (Nieuw Zeeland) gehouden veiling, waarop opmerkelijke prijzen werden behaald, werd voor wol 1 pond sterling per pond betaald, hetgeen een nieuw record voor Nieuw-Zeeland betekent. Er werden zo dikwijls nieuwe records be haald, dat dit zelfs de kopers, wier biedingen soms met 4 pence en met 6 pence omheog gingen, verbaasde. De wol. welke 240 pence opbracht, was af komstig uit Marlbrough. Deze wol ging naar Europa. De binnenlandse fabrieken, die de beste wolsoorten reeds hadden aange kocht op een vorige veiling, ondervon den grotere mededinging van de zijde van Europa en Bradford. De continen tale kopers namen grotere hoeveelheden superwol af. De 62-jarige recidivist J. M. D. uit Dinteloord, de „laatste der Mohicanen" uit de Brabants-Rotterdamse onder wereld der twintiger jaren, die in Maart van het vorig jaar tevergeefs trachtte de kluis te forceren in het kantoor van de gemeente-ontvanger te Velsen, is gisteren door het Amster dams gerechtshof tot 3% jaar gevan genisstraf veroordeeld met aftrek van het gehele voorarrest. De Haarlemse rechtbank had hem in eerste instantie vijf jaar opgelegd. Veertien dagen ge leden eiste de procureur-generaal, mr. J. Hoeffelman, na een zitting, waarin het Hof grote belangstelling toonde voor de technische details, die Sjefke (een machine-bankwerker van ori gine) over het forceren van kluizen ten beste gaf, vier jaar. Sjefke, die van zijn 62 jaren er in totaal 26 in de cel heeft doorge bracht. is nu dus op weg naar de 30. Verscherpte controle in Oost-Duitsland De Oostduitse premier Grotewohl heeft medegedeeld, dat de staatscontrole in alle fasen van het politieke, econo mische en culturele leven in Oost- Duitsland zal worden verscherpt, „op dat de anti-communistische saboteurs kunnen worden opgespoord".

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1