1 De Wereld der Vrouwen I SATIJN STAAT Andersen start weer als favoriet Een aardig schortje Bromfiets, ware omwenteling in ons personenverkeer sS T igd vraagt IRYLIET De gevreesde buurvrouw Maar Van der Voort en Pajor zijn gevaarlijke concurrenten Ghedenckkiancken HET DINGH Inbrekers stichtten brand Ambonese ex-KNIL-ers met gezin naar Nederland ZATERDAG 10 FEBRUARI 1951 •stpoeders van Mijnhard» R VASTE GROND 'ebruari is een dag, 'ele kerkelijke kringen dan anders in het cen- nneer wij dit in dit eneens doen, willen we n naar de algemene po- 'roeiende jeugd van dit 'allen om te beginnen »en te maken, op, dat de thans op- 1 minder strakke bin- erkent. dan vroeger. De i autoriteit als geheel is verleden spreekt niet en indringend. Nu moge dat het alle jeugd van n is, zich te ontworste- gezag, dat dit zich-vrij- i voorwaarde voor de moet worden be lles aanvaard ik gaarne, lere kant tevens het ge- ;elijk wegvallen van sprekende bindingen te n we er dadelijk aan de ouderen aan deze in Jiet gezag en de ont- verleden stellig de lebben. !t de onzekerheid van Voor onze jongeren ierdaad weinig fleurige Zij zijn opgegroeid m i oorlog en politiek ge- s een breukt-ijd der be- 'e beleven. Tussen poli- en techniek schijnt de rden doodgedrukt, het overdreven is. Toch de vraag stellen: Leeft ans niet zonder verte- toekomst? 1 blijft de jeugd om agen, als waarom ze Het allerjongste kind t woorden naar lief- ;hap. Ontvangt het deze het dood. En mocht het omdat er tenminste nog n de elementaire licha- en voorziet, dan treffen irloosde kind, dat naar lijk zijn verkommerd, rd, verkrampd is. Wan- ite zoudt nemen de le- s na te gaan van jon- ren, die opvoedingsge- svangenissen bevolken, g tot de overtuiging ko erste wat een kind gend nodig heeft, een huis is de ruimte der dat kan niemand op wel: het scheppen van r liefde is een taak van ieder. Alles luistert hier n klaagt wel eens over bare kinderen. Niet ten de oorzaak ligt al te ders, die niet in staat un kind dat thuis, die liefde te geven, die het ken over de opgroeiende lie jeugd dus die op het ouderlijk huis te verla- i echter niet, dat dit uit- ouderhuis waarop deze uiterlijk en innerlijk ietekent een niet meer an warmte, liefde en ze- m'n overtuiging, dat een 'n dood toe niet kan le- 1 thuis, al is dit thuis eer het huis van z'n va- t verband eigenlijk Iets worden over de school erkmilieu. We laten het :er op het grote belang frisse jeugdbeweging, a ik een groepering van ktieve deelname vraagt ;n dat niet alleen licha- ok geestelijk. Het aan- -ensvragen is iets, waar >ehoefte aan heeft. Want in een wereld met een l en een onzekere toe leven zonder levensze- ft u mij, de jeugd kan (1 scherp zelfs. De cherp, scherper dan de nen te kunnen teren op sbezit. m ook, dat ik geen ïg wil trekken tussen en kerk. Want belang- dïe de jeugdbeweging it de kerk vanuit haar "k als de gemeenschap ch door Christus geroe- staat een weg te wijzen aan te tonen hoe ge worden. hoe pijn verdra- overleefd moet worden, d is onze jongeren, die nringd weten door een im, niet vreemd. Vreemd s het godsbegrip dat wij ische speculaties hebben a thans is meer labiel laar deze jeugd vraagt ;huis. Het is plicht op rik opzicht te antwoor- hoort er weer bij met een modern boortoestel ■van gracht 411 dam-G ratis brochure. J_Joewel ik over het algemeen met mijn bestaan best tevreden ben, en ik zoveel in mijn vermogen ligt naar het evangelisch vermaan tracht vrede te houden met alle mensen is er één medeschepsel dat mij dat bestaan al jaren lang zuur maakt. Waarom dat zo is, weet ik niet, want ik heb de dame in kwestie werkelijk geen rijgdraadje in de weg gelegd, en ik ben desnoods bereid ten minste zeven voet ruimte tussen haar en mij te plaatsen. Maar dat wil zij niet integendeel. Zij wil beslist vlak bij mij zitten, waér zij mij maar in het oog krijgt, om mij vervolgens zo lang mo gelijk alle genoegen grondig te ver gallen. Het is best mogelijk, dat zij een voorbeeldige huismoeder, een toege wijde gade is desnoods een vriendin cm huizen op te bouwen. Voor mij is zij alleen maar een onuitstaanbare kwelgeest: want ze moet altijd en overal zo vreselijk nodig praten. Eigenlijk is praten een veel te wel levend woord. Praten veronderstelt nog een zekere mate van intelligentie, een achtergrond van gedachten en meningen. Praten kan een gezellige, fleurige wijze van menselijk contact betekenen. Maar mijn geduchte kwel geest hééft geen gedachten en even min een mening. Zij zit alleen maar boordevol onbenullige, kinderachtige volstrekt onbelangrijke weetjes om trent alles en iedereen, en die weetjes borrelen en sudderen in haar binnen ste zo hardnekkig en zo hevig, dat zij af en toe de stop uit het spongat moet rukken om de druk wat te verlichten Met het gevolg dat zij op elk ogen blik van de dag haar mond moet open doen en kwebbelen, kwebbelen, kweb belen om het lieve leven. Ik kan mij voorstellen hoe zij, als zij alleen in huis is en de boel staat weer op overkoken, de telefoon van de haak rukt en in het wilde een nummer draait om het koste wat het kost met een wildvreemde te kunnen ratelen en tateren. Ik ben deze week tenminste alweer een paar maal van mijn werk geroepen met een stortvloed van ex cuses voor dat verkeerde nummer Dat is ten slotte het ergste niet. De telefoon kan ik snel op de haak leggen en daarmee de gezegende stilte weer het rijk alleen laten. Maar zodra ik mij argeloos buiten de deur waag, ben ik aan Mevrouw Kwebbelgraag over geleverd. Ik stap in een bus met het heerlijk vooruitzicht, een uur te kunnen zwij gen en dromend uitzien over het win terse land in de nevel. Dat is een ge not van een trieste maar ongekende schoonheid. Er is niets dat halen kan bij het gelaten blinken van onderge lopen land onder een lage grijze lucht; bij de in zichzelf gekeerde verlaten heid van een boerenplaats in de sche mer. Maar het is mij nooit gegund, die vreemde vreugden ongestoort te proe ven. Bij de volgende halte stijgt steevast mijn kwelgeest in, laat zich in haai volle breedte precies neer op de open plek naast mij, in plaats van op de twaalf andere open plaatsen die er ten minste zo gastvrij uitzien. Zij blaast en hijgt en vertelt in het algemeen dat ze blij is en dat zij zit, om na een uit gebreide conversatie met de conduc trice over haar kaartje, de prijs daar van, de meest geëigende halte van uit stappen, de dienstregeling van de bus sen uit tegenovergestelde richting en het vermoedelijk uur van thuiskomst zich met ware hartstocht op uw dienstwillige Saskia te storten. Die, willens of onwillens, bij het uitstappen volledig op de hoogte is van Mevrouw Kwebbelgraags huiselijke omstandig heden, het getal en de leeftijd harer afstammelingen, eventuele kleinkinde ren inbegrepen, de dagelijkse bezig heden van haar heer en kostwinner en het doel van de reis, die meestal van een interessante treurigheid is. Dat alles is echter de ergste beproe ving nog niet. Aan de langste bus- rit komt eens een eind, en men kan naar „het geweldig laagland en de plassen" met hart en zinnen wijd open blijven staren, terwijl men op goed geluk af en toe eens: O ja? of: Ach nee toch? zegt. Maar het wordt af grijselijk, als Mevrouw Kwebbelgraag naast u neerstrijkt in de bioscoop of de schouwburg. Want dan heeft zij meest al een vriendin meegebracht, even boordevol borrelende wetenswaardig heden als zij, en de film of het toneel stuk zijn alleen maar lastige bijkom stigheden, waaraan zij af en toe nood gedwongen een onwillig oog moeten wagen. Maar nauwelijks zakt tot haar opluchting, het doek of is de filmrol afgelopen, of de ontijdig afgebroken conversatie kleppert weer verder als een dolgeworden molenrad. Men zou erom kunnen lachen als het niet zo stompzinnig en irritant was. De jeugd moet tegenwoordig in me nig opzicht nogal eens een veer laten. Zij is, beweert men, luidruchtig en on gemanierd, zij weet zich niet te gedra gen en heeft geen respect voor geeste lijke waarden. Het kan best zo zijn maar merkwaardigerwijze heb ik bij een toneelvoorstelling of een concert altijd zwijgzame en aandachtige jonge buren gehad. Die steevast met een heerlijke minachting en verontwaardi ging de grijsharige Mevrouw Kweb belgraag en haar vriendin gadesloe gen, waht die twee kiezen meestal vlak voor ons haar plaatsen, en onze ver makelijkheidsbelasting is in elk geval goed besteed. Zonder enige bijbetaling genieten wij aldus, elk moment dat de instru menten of de acteurs zwijgen, het adembenemend relaas van Jan en Tine, die verleden jaar in Arosa zulke enige lui hadden getroffen, werke lijk keurige mensen, met een schat van een bungalootje in het Gooi.... Het is natuurlijk ontzaglijk prettig voor Jan en Tine, en wij gun nen hun alle goeds van Arosa af tot een bungalow toe. Maar zouden Mevrouw Kwebbel graag en haar vriendin eindelijk eens willen beseffen, dat er óók nog men sen zijn die zo dolgraag hun indruk ken in stilte verwerken? En dat de zeer critische jeugd in haar buurt bij het aanhoren van die beuzelpraat al weer een streepje zet bij de debetlijst der oudere generatie? SASKIA toilet, dat raffinement aan eenvoud paart. Een eenvoud, waaraan de korte, aangeknipte mouwtjes en de eventjes opstaande kraag, welke de schouders een weinig laat zien en de hals geheel vrijlaat, mede debet zijn. Het lijfje wordt gesloten op de rechterheup door middel van enkele glinsterende knopen, welke men ook wel vervangt door een zilveren byou. Voor zo'n byou heeft iedere vrouw, die een open oog heeft voor de heden daagse mode, een grote plaats in haar hart ingeruimd. Niemand zal ontken nen, dat een goed gekozen broche of collier een simpel en veelgedragen japonnetje een ware metamorphose kan doen ondergaan. De zo beroemde Zeeuwse bloedkoralen, bijv., vinden in Frankrijk meer en meer de weg naar de byouterie-doos van de Fran- gaise, die er prat op gaat goed ge kleed te gaan. Deze kettingen zijn veelal drie strengen dik en worden aan de voorzijde onderbroken door een gouden slot, waarin soms een motiefje is verwerkt. Echter niet alleen de Zeeuwse ket tingen maken opgang; kijk maar eens naar de tweede afbeelding met de variëteiten op het gebied van juwelen. Byjoux van bloedkoralen en brillianten Het is opmerkelijk, zoveel als door de Fransen bij avondtoiletten gebruik gemaakt wordt van satijn. Vooral de mooie, zware, zachtglanzende kwali teiten genieten de voorkeur. In sier lijke draperie uitgebracht, vormt de avondjapon op deze manier een klasse apart. Onnodig te zeggen, dat de slankheid van de vrouwenfiguur daar mede ten zeerste gediend is. De ont werpster Jeanne Lanvin, realiseerde haar ideeën in het hierbij afgebeelde Je begrijpt dikwijls niet, hoe en waar mee die jonge da mes zich zo vuil kunnen maken: de éne doet twee, de andere misschien drie dagen met haar schortje, maar dan zijn ze ook on toonbaar. We heb ben daarom nooit schortjes teveel. Gelukkig zijn ze eenvoudig te ma ken en kosten ze niet veel materiaal. Meestal hebben we nog wel een paar overgeschoten lap jes of een katoenen of linnen jurk, die we niet meer dragen. Daarbij een pa troontje en een verloren uurtje, en onze dochter is weer 'n schortje rijker. Het hier afgebeelde modelletje is van bedrukte stof, maar het kan ook heel goed van tweeërlei stof gemaakt wor den, zoals U zelf wel ziet. Heeft U ef fen materiaal, dan staat een garnering van anders gekleurd band of een een voudig borduurseltje altijd erg aar dig. De bovenkant van de zakjes wor den met een belegje afgewerkt, waarna U de zakjes opstikt. Het lijfje, dat U desgewenst ook aan één stuk kunt knippen, maakt U geheel van dubbele stof, waartussen U het ingerimpelde rokje naait en van boven de schouder bandjes meestikt, die 28 c.m. lang en 4 c.M. breed zijn, eveneens van dub bele stof. De achterkanten worden van 2 knoopjes en knoopsgaatjes voorzien. Dan een zoom erin, even het strijkijzer erop en dochterlief kan weer voor de dag komen. U zoudt naar dit patroon ook een overgooiertje kunnen maken, waarbij dan het rokje middenachter ge sloten blijft. Christian Dior liet dit collier vrij hoog op de hals aanbrengen en bood daar door de langwerpige stenen de nodige ruimte. Hij ontwierp eveneens hei schattige, zwarte niemandalletje van velours met de echter niet voor nie mendal te koop zijnde brillonten oor klepjes, welke op het dopje werden aangebracht. Deze brillonten hebben beiden een grote saffier in het mid den. Paquin komt met iets nieuws, dat ons echter matig kan bekoren. Het zo pompeuze geval, dat zijn mannequin als laatste juweel toont, doet ietwat grof aan. Het is een vrij breed lederen collier met muntstukken in allerlei grootte. Het grootste plaatste hij in het midden met een aparte bevestiging van leer. Ook de armband wordt op onge veer dezelfde wijze uitgevoerd. Een- vorm van „versiering", waarmede de garderobe weinig eer inlegt. RITA De val van Andersen op de 10.000 meter tijdens de Europese kampioen schappen heeft belangrijke gevolgen gehad. De Noorse Schaatsrjjdersbond heeft een wenk van de I.S.U. ontvangen om de heer Gudmundson, de wedstrijd leider te Oslo, niet meer voor een dergelijke functie te benoemen. Hiermede gaf de I.S.U. op duidelijke wijze zijn misnoegen, over de gang van zaken, te kennen, hetgeen overigens tjjdens een vergadering met evenveel woorden werd gezegd. Tijdens de vergadering van de I.S.U. zijn zelfs stemmen opgegaan om het resultaat van de Europese kampioenschappen volkomen te annuleren. Men heeft zich echter na ampele besprekingen bepaald tot het schrijven van een brief aan de Noorse bond met het dringend verzoek dergelijke voorvallen in de toekomst te voorkomen. Aan de vooravond van de wereldkampioen schappen is door de houding van de I.S.U. het trotse Noorse prestige een stevige deuk toegebracht. Maar niettemin zal Zaterdag en Zondag uit hon derden Noorse kelen het „Heja Hjalle, heja Hjalle" over de baan te Davos klinken en er is een goede kans, dat deze yell Andersen naar zjjn tweedo kampioenstitel, die van wereldkampioen, zal dragen. Ja, HJalmar Andersen start ook in Davos als favoriet, maar toch kunnen wij met onze voorspelling niet verder gaan, dan te zeggen dat de Noor niet meer dan een goede kans op de titel van wereldkampioen heeft. Zonder twijfel is Andersen ook nu weer de snelste rijder. De kwantiteit van de deelnemers aan de wereldkampioen schappen is groter dan die van de Europese kampioenschappen. De kwa liteit is door het groter aantal inschrij vingen slechts miniem toegenomen. Vermoedelijk zal alleen Pajor een van de vijf snelsten bij de Europese kam pioenschappen in het klassement van de wereldkampioenschappen kunnen verdringen. De snelle Amerikanen Henry en Werkett, die vooral op de korte en middenafstanden voor een verrassing hadden kunnen zorgen, zijn niet naar Zwitserland gekomen en de Italianen, Belgen, Fransen en Zwitsers kunnen redelijkerwijs gesproken niet voor een verrassing zorgen. Niet tegenstaande deze overweging geven wij Andersen niet meer dan een goede kans, een kans, die wij echter ook voor Van der Voort en Pajor, zij het dan iets kleiner, aanwezig achten. Internationale jury. Voor deze wellicht enigszins optimis tische verwachting ten aanzien van Van der Voort en Pajor, is wel dege lijk grond. Immers, de wedstrijdcom missie te Davos draagt een sterk in ternationaal karakter, dit in tegen stelling tot die van de Europese kam pioenschappen te Oslo, waar de jury slechts uit Noren bestond. Andersen zal daardoor starten met de weten schap dat een valpartij hem de titel kan kosten. In Davos zal hij niet voor de tweede maal mogen starten en het is dus logisch, dat Andersen met min der zekerheid over de baan zal gaan. Bovendien is het niet denkbeeldig, dat de onaangename gevolgen, welke zijn val te Oslo met zich brachten, hem moreel uit zijn evenwicht hebben ge bracht. Hoewel voor ons vast staat, dat Andersen de capaciteiten om de titel van wereldkampioen te behalen in zijn benen heeft moet de Noor eerst nog bewijzen dat zijn moreel tegen de schokken van de laatste tijd bestand is gebleken. De beide Nederlanders hebben voor de 50tt en 5000 m. betrekkelijk zwakke tegenstanders geloot. De 500 m. wordt geopend door Pajor tegen Neito (Ja pan), waarna Andersen de Zweed As- plund zal bekampen. In de vijfde rit start v. d. Voort tegen de Belg Massez en in de negende rit Broekman tegen de Engelsman Holwell. Op de 5000 m. ontmoet Andersen in de tweede rit de Duitser Meding, Broekman in de zevende rit Juylebroeek uit Belgie Pajor onmiddellijk daarna de Frans man Cartaux en v. d. Voort in de tien de rit de Italiaan Musolino. Wevers en dr. Kok boekten geen winst Onze landgenoten Wevers en dr. Kok hebben het op de tweede dag van het Europees kampioenschap driebanden slecht gedaan. Met een gemiddelde van 0.493 verloor Wevers van de Belg Des sart en ook in Lachage moest Wevers zijn meerdere erkennen. Dr. Kok deed het tegen Dessart iets beter. Welis waar leverde deze partij ook geen Ne derlandse overwinning op. doch het was geen smadelijke nederlaag. Met slechts twee caramboles verschil beëindigde Dessart de partij in zijn voordeel. DONNER EN PRINS BRAKEN WEER AF Te Den Haag werd de tweede partij van de schaaktweekamp DonnerPrins gespeeld. Na veertig zetten werd de partij afgebroken. „I-JET DINGH", het ondingh is dan we gil. „Hoezee", zoo kryten wy. De radio is thansch dan weer veur andre nonsens vry. „Het dingh", nogh steets incognito, rust vreedigh in de zee, en wy, die luystervincken syn, en hebben vree daermee. Of wenscht ghe tóch nogh zeeckerheyt omtrent dat dwaze dingh? Dat my de gryze haaren brocht en Ger de Roos ping-ping? Wel, hier zy dan „het dingh" onthuldt: Het was een kabinet, Deur Ger de Roos en syn orkest laest in elkaer geset Of anders sal 't een sendingh syn veur het Concertgebouw: Een traenghasbom. een werek veur fiuyt, en 'n bandjen veur de rouw Ofeen armee in kleyn formaet, veur het Atlantisch Plan, Dat net als d' uytslagh van „het dingh" soo moeylyck koomen kan Of is het soms de Krooningssteen? Och neen. dat waar te dwaes. De Roos vondt vast een ander dingh, gheschickt veur syn gheraes. Het sal wel van de fiscus syn: „De vinder blyft garant, veur 't doeken van syn ghansche loon in Pleter Lieftincks hant Maer laat nu kreeft en kabeljauw maer pcynzen rond „het dingh", Met welcks verdrincken óóek een zorgh van óns tenonderging. Maer 'k segh U: in de vreemde kist sat niets dan leedighheyt, En dat is heeden óóek „een dingh": de inhout van de tyd! THOMASSIUS. Minister Spitzen opende tentoonstelling in de R A. I. Deze negen en twintigste RAI-ten- tentoonstelling heeft een bijzonder ka rakter, aldus de minister van Verkeer en Waterstaat mr. D. G. W. Spitzen, in de rede, waarmede hjj gisteren de mo torrijwieltentoonstelling te Amsterdam officieel voor geopend verklaarde. Dit omdat zij is gewijd aan het kleinere motorische verkeersmiddel niet alleen, maar ook omdat veel aandacht wordt besteed aan een totaal nieuwe ontwik keling op dit gebied, n.l. het rijwiel- met-hulpmotor, dat men zou mogen noemen de democratisering van het motorrijwiel. Vooral op de verschijning „brom fiets" ging de minister uitvoerig in. Er zijn daardoor n.l. voortekenen voor een ware omwenteling in ons personen verkeer. Wij zullen op dit gebied nog heel wat te verwachten hebben. Ook de geleerden op verkeersveiligheidsgebied zijn nog volop bezig een goede en juiste plaats voor de nieuwe verschij ning op de weg aan te wijzen. In onder ling contact tussen bedrijfsleven en overheid, zo meende de minister, zal voor een en ander een bevredigende oplossing kunnen worden gevonden. Wij doen aan beleefdheid tegenover het buitenland niet tekort, wanneer wij ons verheugen in het aandeel, dat de eigen industrk weet te veroveren in de productie van het motorrijwiel. Ook de voorzitter van de RAI, de heer W. M. Leeuwenberg, gaf een uit eenzetting over de huidige situatie. Sinds 1821 is dit de eerste keer, dat de fabrikanten en importeurs besloten tot het organiseren van een tentoon stelling van motorrijwielen. Onder deze verzamelnaam vallen ook driewielige carriers en scooters. De belangrijke plaats die het motorrijwiel in ons land steeds naast de auto innam, moet be- Witte dood in Italië en Oostenrijk Een grote sneeuwverschuiving heeft gisteren een R.K. Tehuis van 300 kin deren en een groep Italiaanse Alpen jager te Dobbiaco, 40 km. ten zuidoos ten van de Brennerpas, geïsoleerd. In de provincie Ferrara is door een over stroming van de rivier de Reno het grootste „meer" in Midden-Italie ge vormd. 125 km land staat blank. Op sommige plaatsen is het Reno-meer zeven meter diep. Volgens enkele schattingen bedraagt het aantal dak lozen 20.000. In het dorpje bij de Bren ner werden het douanekantoor en een ander gebouw door een sneeuwmassa verwoest. Als gevolg van hevige sneeuwval en lawines is het dal van Lesach, in West- Karinthie, met zijn tienduizend bewo ners, reeds sinds twee weken van de buitenwereld afgesneden. Boerderijen van een verdieping zijn geheel onder de sneeuw bedolven. Uit alle delen van West-Karinthie blijven berichten bin nenkomen over nieuwe lawines. Geen nieuw voorstel van Nehroe inzake Korea Een woordvoerder van het Indiase departement van Buitenlandse Zaken heeft ontkend, dat premier Nehroe er bij China op had aangedrongen een bufferzone in Korea in te stellen voor afgaand aan een beëindiging van de oorlog in Korea. De woordvoerder deelde mee, dat In dia sinds de aanvaarding van de reso lutie, waarbij China als aanvaller werd gebrandmerkt, geen stappen meer in zake Korea heeft gedaan. PRINS VAN LICHTENSTEIN TOT HOGE BOETE VEROORDEELD Prins Hans von Lichtenstein een neef van de thans regerende Van Lichtenstein, is vegens horiogesmok- kel van Zwitserland naar Duitsland tot 60.000 mark boëte veroordeeld. Er was vier maanden gevangenisstraf en een boete van 50.000 mark tegen hem geëist. EEN BRAND VAN TWINTIG UUR Het gebouw waar de regeringsbureaux van de staat Michigan zijn gevestigd, staat sedert 20 uren in brand. De schade bedraagt tot dusver vier millioen dol la®. houden blijven. Na de bevrijding was de situatie in dezen zeer ongunstig. Het scheen dat de regering weinig mede werking aan snellere verbetering ver leende De laatste tijd is er gelukkig een kentering gekomen. Het aantal mo torrijwielen was op 1 Augustus 1950 in ons land 95,298, het aantal motorcar- riers stond op 4755. Dit laatste getal ligt nog altijd lager dan dat van 1939. Voorts wees de heer Leeuwenberg op de bijna verontrustende veroudering van het materiaal. De gemiddelde leef tijd van het Nederlandse motorrijwiel park is zeer hoog, n.l. 10 jaar. Dit is des te opvallender als men deze vergelijkt met de gemiddelde leeftijd van voor de oorlog, die 3,4 jaar bedroeg. Toen door een passerend loods brand ontdekt werd in een pand aan de ko ningin Wilhelminahaven te Vlaardin- gen kwam gisteren een brutale inbraak aan het licht. Ongewenste lieden had den zich toegang verschaft tot het kantoor, waar zij met behulp van een lasapparaat een flink gat sneden in de brandkast. Daardoor ontstond naast ie safe brand. Toen de ijlings aangerukte brand weer naar binnen drong, stond de vloer naast de brandkast en enkele bureaux al in brand. Men ontdekte tevens, dat ook aan de zijkant een groot gat in de brandkast was sneden. Het lasapparaat was door de heren >n een ruimte achter het kantoor aange troffen en in een kruiwagen naar de brandkast gereden. Er bevond zich slechts een klein bedrag in de safe. De boeken zijn echter voor een groot deel verbrand. Van officiële zijde wordt vernomen, dat de te Surabaja gelegerde Ambonese leden van het vormalige K.N.I.L. allen naar Nederland zullen reizen. Dit zijn in totaal 4500 personen n.l. 1300 mili tairen, 1000 vrouwen en 2200 kinderen. Zij zullen scheep gaan aan boord van de „Kota Inten", die dezer dagen ver trekt. In de andere kampen op Java is de keuze nog niet geheel bepaald. Werd Nederlands consulaat in Kanton doorzocht? De Chinese autoriteiten hebben tegen het einde van het vorige jaar huiszoe king gedaan in het Nederlandse, Fran se, Britse en Portugese consulaat, zo verneemt Reuter thans uit een ge woonlijk welingelichte bron te Hong kong. De huiszoeking geschiedde „op be leefde manier", aldus deze bron. Voor zover haar bekend, zijn geen documen ten meegenomen, doch betrof het on derzoek voornamelijk radio-uitrusting. Een kamer in het Britse consulaat, waar radio-materiaal lag opgeslagen, werd verzegeld. Toenemende rebellie onder Italiaanse communisten Gemeld wordt, dat Pietro Secchia, vice-voorzitter van de communisti sche partij in Italië, op weg is naar Moskou om aan de partijvoorzitter, Palmiro Togliatti, rapport uit te brengen over de zich uitbreidende re bellie in de partij onder leiding van de Kamerleden Cucchi en Magnani. Togliatti is, zoals men weet, sinds 17 December te Moskou voor herstel na een hersenoperatie. Zuid-Molukken in cassatie De Republiek der Zuid-Molukken zal naar wij van de raadsman mr. dr. C. Berkhouwer uit Alkmaar ver nemen beroep in cassatie instellen tegen het arrest, dat het Amsterdamse Hof Donderdag heeft gewezen et waarbij de Nederlandse rechter onbe voegd is verklaard kennis te nemen van het geschil tussen de Republiek en de K.PM. Te zijner tijd zal deze zaak dus opnieuw worden behandeld voor de Hoge Raad in 's-Gravenhage. KERKEUJK~NIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ernst: J. C. Terlouw te Otterloo; te Zaandam toezeggingA. ca Jonge te Gorcum; te Brakel: B. Haver kamp te Veen (N.B.) Gereformeerde Kerken. Beroepen te Bozum: W. Baas, can- didaat te Bozum, die dit beroep ook aan nam.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7