LAATSTE NIEUWS C3©KI Blauwe Gillette Mesjes Om U beter te scheren... HET I DE KAMPIOEN UW OMZET VERGROTEN Bestuursvergadering Langedijker Groentencentrale Groot-Schermer Bedrijfsvoorlichting en film Warmenhuizen Wetsartikel twistpunt Ongewenst bezoek Noord-Scharwoude AANBESTEDING West-Graftdijk Voorwaarts voerde „Dej Groot Mogol" op Hensbroek OP DE BRES VOOR STAATSPENSIOEN MARKTBERICHTEN Spanning in Praag Russen zouden beduur in handen nemen Geeft Andersen zijn Europese medaille terug? Purmerender markt moei U een modern Gillette precisie scheerapparaat gebruiken! Koopt waarde verlichting DENKT 11 aan de TENTOONSTELLING Snede Kleding,' IS ZO GEK NOG NIET enige flinke Jongens Zakkenstopper U VERDIENT ER GULDENS MEE! DE BESTE MERKRIJWIELEN ImmvmTmvmmmmvvmTi I DINSDAG 13 FEBRUARI 1951 Omzet December en Januari f800.000 lager dan vorig jaar De voorzitter, burgemeester Schel haas, wees er in zijn nogal pessimis tisch openingswoord op, dat de omzet in December 1950 en Januari 1951 ruim 1800.000 lager was dan in dezelfde maanden van de vorige jaren. In ver band met de ernstige toestand in de bedrijven wees hij op de mogelijkheid die er bestaat voor zwaar getroffenen om zich tot de gemeente te wenden voor het verkrijgen voor export van witte kool naar de Verenigde Staten Ook vroeg hij aandacht voor de rede van de voorzitter van het Centraal Bureau over de mogelijkheid om de teeltregeling op te heffen. Deze rede van de heer Prins heeft veel stof doen opwaaien en de gemoederen speciaa in Noord-Holland nogal in opstand ge bracht. Zijn bedoeling zou niet ge weest zijn opheffing te bepleiten, doch de zaak slechts in discussie te bren gen met het oog op onze noodzakelijke concurrentievermogen op de buiten landse markt, nu wij dreigen verdron gen te worden door Italië en Dene marken. Als het nodig zou zijn de teeltregeling op te heffen, zou dit toch zó moeten gebeuren, dat er geen onge lukken geschieden en dat de teelt van grove tuinbouwproducten behouden blijft voor de tuinders. Het dagelijks bestuur stelde voor op verzoek van de vereniging Koophan del om bij afkeuring van een partij groente met een afwijking van 20 pet. de tuinder aansprakelijk te Stellen voor een prijsverschil wanneer de koper bij aankoop van ander goed een hogere prijs zou moeten betalen. Na uitvoerige besprekingen ging het be stuur ermee accoord, dat dit aan de algemene vergadering zou worden voorgesteld. Dit zal eveneens gebeuren met het voorstel om voor de bestrij ding en onderzoek van stip in kool f 1600 uit te trekken voor 1951. Ingekomen van het CB was een cir culaire, waarin de mogelijkheid wordt medegedeeld, dat aan tuinders, die door het slechte jaar 1950 in moeilijk heden zijn gekomen onder bepaalde voorwaarden een oogstcrediet te geven. Het «ediet zou niet groter mogen zijn dan il pet. van de gemiddelde om zet van de betrokken tuinder in 'de laatste twee jaren en maximaal f 1000 bedragen. Het CB zou dan voor 40 pet garant staan, de betrokken veiling voor 30 pet. en de in te schakelen boe renleenbank ook voor 30 pet. Het bestuur keurde goed, dat de al- gemeene vergadering voorgesteld wordt de gevraagde medewerking te ver leunen opdat ook de leden van de LGC hiervan gebruik kunnen maken. Het bestuur besprak dan de door de afdelingen ingediende voorstellen voor de jaarvergadering. Heerhugowaard LTB wilde een weegbrug bouwen bij de veiling. Voor gesteld zal worden te onderzoeken wat het zal kosten en of de handel zich ook financieel wil interesseren. De LTB afd. St. Pancras wilde aanpassing van de min prijzen aan het gestegen levens peil. Voorgesteld werd om wanneer de internationale markt geen min. prijs verhoging toelaat om een verhoging van de uitbetaling bij doordraai te vragen. Het voorstel van Heerhugowaard Het Kruis, die om een wittekool prijs van 6 cent vragen, wordt door het be stuur niet overgenomen. De voorstellen van „De Tuinbouw' SI. Pancras, die zich richten op een in standhouding van de vroege koolteelt aldaar kregen een niet ongunstig prae-advies. Deze vereniging vraagt om aan het CB te verzoeken om aan te dringen op een regeling van aanslagen voor de Inkomstenbelasting op te leg gen over een gemiddelde van drie jaar. Het bestuur ging hiermee accoord. De West te Koedijk verzocht om aan het CB voor te stellen maandelijks een indexcijfer te publiceren over het peil van de kosten verbonden aan een tuinbouwbedrijf, teneinde aan de hand van omzetcijfers beter het rendement van de betrokken bedrijfstak te kun nen beoordelen. Het bestuur ging hier mee accoord. Voorstel II van de West bepleitte een behandeling van de doorgedraai de groente met een niet giftige kleur stof teneinde ze voor menselijk ge bruik ongeschikt te maken. Het be stuur zal dit aanhangig maken bij het CB, doch zag nog wel enige bezwaren, b v. dat bij kool door afbladen de kleurstof weer zou kunnen worden verwijderd. Naar aanleiding van het derde voorstel van de West, dat het beleid van de Stichting proefbedrijf Geestmerambacht afkeurt, gaf de voorzitter een overzicht over de uit te voeren proeven en het bouwplan 1951. Bij de bespreking over het veilen op andere veilingen bleek er in het be stuur niet bij iedereen een juist begrip te bestaan over de noodzaak om sta tutenbepalingen juist na te leven. Er ontstonden min of meer verwarde be sprekingen, -waaruit duidelijk bleek, dat over dit punt nog lang geen over eenstemming is bereikt. Naar aanleiding van twee 'voorstel len ingediend door Heerhugowaard over de te strakke kleur voor export hield de chef-contróleur Kliffen een korte uiteenzetting over de eisen zo als die momenteel voor kool bij ex port worden gesteld. Hij trachtte te bewijzen, dat de eisen niet hoger waren dan voor de oorlog, dóth dat het nodig was geweest om ze op te trekken boven het peil zoals het na de oorlog was geweest. Hij deed dit op heldere wijze, doch slaagde er niet in het ge hele bestuur te overtuigen. Hierna sluiting. DTS SPEELT ZONDAG THUIS De KNVB heeft voor Zondag de wedstrijd Wijk aan Zee—DTS uitgesteld en daarvoor in de plaats DTS—QSC vastgesteld. Betere verlichting van de Beemsterbrug gewenst De A.N.W.B. heeft aangedrongen op het zodanig aanbrengen van een goede verlichting op de Beemsterbrug, dat het verkeer tijdig wordt gewaarschuwd wanneer de brug voor de scheepvaart geopend is. De bond acht de huidige verlichting onvoldoende. CASTRICUM, 12 Febr. - Spruiten: A 44- 71 en B 19—31; sjalotten 9—13; uien 4Vs; knolselderie Styo—9V25 prei 10—13; groene kool 13V25 witlof 18—31; boerekool 27; peen III 5,50-7.30. ROOFBOEREN IN HET VERLEDEN Onder auspiciën van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting Graft e.o. had Woensdagavond een bijeenkomst plaats, waarbij als spreker aanwezig was ir. L. Hartman, rijkslandbouw- consulent te Purmerend. De voorzitter, de heer P. Schermerhorn, heette deze dan ook in het bijzonder welkom, als mede burgemeester Driessen. Hij zei- de, dat het boerenbelang en zijn stre ven naar verbetering, ook de burge meester na aan het hart ligt. De zaal was vrij goed bezet toen de heer Hart man zijn inleiding hield over „De boer door de eeuwen heen". Spreker begon met er op te wijzen, dat aller leven, zowel in als op de aarde, door de natuur wordt beheerst. Vroeger, toen alles nog zeer vruchtbaar was, bouwde men maar raak, zonder de aarde iets terug te geven. Was de aarde dan uitgeput, dan ging men maar weer naar een andere vrucht bare plaats. Er was dus roofbouw. Door de toename der bevolking werd de vraag naar voedsel groter en lang- zomerhand moest men gaan woekeren met de beschikbare bebouwbare grond. Door die roofbouw kreeg men een uit gemergelde aarde, met als gevolg- erosie, verstuivingen of wegspoeling der teeltaarde door het water. In dit verband noemde spreker - vele landen, o.a. Amerika, Australië, Egypte enz. Vroeger waren dit vruchtbare landen, doch nu is het op vele plaatsen een woestijn. Ook op andere manieren, zoals het kaal laten afgrazen door het vee kwam men tot deze verschijn selen. De aarde had dan geen houvast meer en verdween langzamerhand. Op deze manier is ruim 100 millioen ha land vernietigd. Nu was het wel zo, dat die verstoven of weggespoelde aarde terecht kwam, daar waar ze wel weer goed bruikbaar was, doch men had veel minder. Daar 1113% der aarde maar bebouwbaar is, vreesde men, dat het zo op den duur niet houdbaar was en is men begonnen met bedijking en het plaatsen van watergemalen. Wat ons eigen land betreft: door de nabij heid van de zee, die veel water af staat, en dit door de aarde laat circu leren verarmt deze op een dusdanige manier, dat al het mogelijke moet worden gedaan wil men de 10 millioen inwoners op 2.4 millioen ha grond van voedsel blijven voorzien. De heer Hart man besprak de mogelijkheid, dat het zoutgehalte van het zeewater van funeste invloed op de grondkwaliteit zou zijn. Ook oorlogen vonden hun oorzaak in de roofbouw zei spreker, daar een land dat geen voedsel heeft, dit tracht te verkrijgen in gunstiger legen landen. Na de pauze werden verschillende vragen gesteld en door de heer Hart man beantwoord. Hierna werden door de Volkshogeschool een paar films vertoond: o.a. over „De Tennessee- vallei", een film over het vruchtbaar maken van een 1500 km lange streek in Amerika. Het gebodene viel bij de aanwezigen in „goede aarde". De heer P. Schermerhom dankte na afloop de medewerkers voor het doen slagen van deze avond en spoorde allen aan, die nog geen lid waren, aan, dit spoe dig te worden. Tussen het R.K. schoolbestuur en het college van B. en W. van Warmen huizen is een verschil van mening ge rezen over de financiering van een slagjuk, dat tegen de noordelijke muur van de R.K. Jongensschool moest wor den aangebracht teneinde een moge lijke instorting van deze muur te voorkomen. Het bestuur van de R.K. Jongensschool had zich tot B. en W. gewend met het verzoek gelden voor het aanbrengen van dit slagjuk ter beschikking te stellen ingevolge arti kel 72 van de Lager Onderwijswet Volgens dit artikel, zo zeggen B. en W. in hun voordracht aan de raad, dien Woensdag zal vergaderen, kan alleen medewerking worden verleend voor het uitbreiden, verbouwen, her stellen of het veranderen van de .in richting van het gebouw en naar de mening van dit college kan het aan brengen van een slagjuk niet als een voorziening worden aangemerkt. B. en W. stellen daarom voor de gevraagde medewerking niet te verlenen. Tegen het verzoek van de Vereniging voor Gereformeerd schoolonderwijs te Krabbendam om gelden te voteren voor de vervanging van de bestaande gasverlichting door electrisehe ver lichting hebben B. en W. geen be zwaren. Het echtpaar V. te Warmenhuizen werd in de nacht van 30 op 31 Decem ber gewekt door een luid gebel. Hoe wel het reeds half één was, stapte me vrouw V. het bed uit en ging open doen. Op de stoep stond Jan J. uit Warmenhuizen die direct naar binnen stapte en het zich in de huiskamer ge makkelijk maakte. Om te tonen, dat hij zich op zijn gemak voelde bestelde hij meteen een kop koffie of een bor rel. V. en zijn vrouw waren echter niet qp dit bezoek gesteld en sommeerden J., die iets meer had gedronken dan goed voor hem was, het huis te verla ten. Er vielen enkele woorden en J. werd koppig. Koffie of geen koffie, hij wenste te blijven. Hij liet het zelfs zo ver komen, dat hij door de politie bui ten de deur moest worden gezet. Gisteren stond J. voor de Alkmaar- se politierechter terecht, waar hij 35 subs. 15 dagen tegen zich hoorde eisen. Mr. R. W. J. C. v. d. Wall-Bake von niste conform de eis. Hedenmorgen vond ten gemeente huize de aanbesteding plaats voor de in het uitbreidingsplan-Centrum te bou wen Ulo-school. De volgende biljetten werden ingeleverd: Firma C. de Geus en Zn., Broek op Langendijk, f 86.469; Gebr. J. en J. Obdam, Heiloo, f 87.500: Fa. Gebr. Tuin, 't Zand, f 87.500; A. Metselaar, St. Pancras, f 89.995; Fa. H. Metselaar en Zn., Zuid-Scharwoude, f 91.100; K. Bruin en Zn., Oudkarspel, f 91.500; C. Peerdeman, Zwaag, f 91.500; Frans Hes, Sint Pancras, f 92.500; Fa. S. Zeegers en Zn., Sint Pancras f 92.834; P. Buis, Oudorp i 93.920; Gebr. Kaan dorp, Heiloo, f 94.300; Fa. W. Kemper en Zn., Warmenhuizen, f 94.400; J. A Dekker, Alkmaar, f 94.500; Fa. J. Reidsma en Zn., Noord-Scharwoude, f 97.000; P. J. Vettelman, Wervershoof, f 101.700; Firma T. H. Vettelman, Wer vershoof, f 108.000. Eén biljet was van onwaarde. De gunning is aangehouden Na het grote succes bij het optreden in de zaal van de heer Zomerdijk te De Rijp brachten de leden van de Rijper Zang vereniging „Voorwaarts" de operette ,.De Groot-Mogol" Zaterdagavond in café „Vis- lust" van de heer J. Schoon te West- Graftdijk. De zaal was ditmaal zeer slecht bezet en het was voor de leden van „Voorwaarts" een treurig beginnen. Maar ondanks de slechte opkomst werd toch goed spel geleverd. De dames-solisten mw G. HekelaarZomerdijk als Irma en mtf H. de JonghHottentot als prinses Ben- galine lieten goed spel zien. Het was voor het eerst dat mw HekelaarZomerdijk op de planken stond. De herenrollen werden vervuld door de heer J. Engels als Mignapour, de heer D. Koster als de Engelse officier Crackson en de heer De Swart als Joquelet. De groot-vizier Nicolai werd gespeeld door de heer P. Kweldam. Over het algemeen werden ook deze rollen naar behoren ver tolkt. Het koor zong goed. Het geheel werd begeleid door de heer Keuning uit De Rijp. De regie was in handen van mw KluftKan. Men kon zien dat zij de touwtjes stevig in handen had. Natuurlijk waren er hier en daar een paar oneffenheden, maar over het alge meen werd er bijzonder van het gebodene genoten. Aan het slot sprak de heer J. En gels een woord van dank, waarna een ge zellig bal volgde. BENOEMD Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft tot pastoor te Warmenhuizen benoemd de wel- eerw. heer Th. A. Nijman. De afdeling HensbroekObdam van de Bond voor Staatspensionnering heeft in café Kossen een propaganda-bijeen- komst gehouden. Als spreker trad op de heer A. Greeuw uit Heiloo, die enthousiast een propagandistisch woord sprak, speciaal tot de jeugd. Een toneelgroep uit Heiloo bracht het toneelspel van A. van der Lugt „Waarheen". Door de eivolle zaal werd dit stuk met zeer grote aandacht en waardering gevolgd. Ook over het spel was men vol lof. Een verloting ten bate der kas leverde goede resultaten op. Verschillende nieuwe leden konden worden ingeschreven. De heer G. den Das, voorzitter van de afdeling, heeft de avond geopend en gesloten. ALKMAAR, 12 Febr. Aardappelen: BI. Eigenheimers 11; witlof 18—34; rode kool 6,50 —14.30; Savoye kool 6—7,20; groene kool 8— 26; spruitkool 26—55; boerekool 31—48,50; andijvie 53—86; winterpeen 4—7,20; waspeen 8—31; uien 2—10; prei 8—17; knolsoepgroen ten 2—10; soepgroenten 8—9; appels: Glorie van Holand 22—36 en Present van Engeland 18— 34; peren: Gieser Wildeman 45; én Winter- jan 40. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE 13 Febr. 1951. 1. 000 kg uien 3,304,60, grove 3,805,30, drielingen 22,70, nep 9,60—11,40; 300 kg peen II 4,50; 1300 kg witlof I 28—30; 1600 kg groene kool 35 70; 45.000 kg rode kool 6,50—15,10; 65.000 kg gele kool 6—7,30; 150.000 kg Deense witte kool 5,70—8,80. Doorgedraaid: o500 kg rode kool; 32.000 kg gale kool en 15.000 kg witte kool. WARMENHUIZEN, 13 Febr. 23.200 kg rode kool f 6.50—f 15.20, 10.550 kg gele kool f 6.20—f 7.90, 100.500 kg Deense witte kool f 6.90-f 8.60, 1250 kg peen f 4, 2100 kg uien f 3.30—f 4.30. Ongecorrigeerd Volgens de Weense correspondent van de „Daily Telegraph" bevindt Be- ria, de Sowjetrussische vice-premier en lid van het Politieke Bureau, zich met 76 Russische specialisten in Praag, Deze groep zou in feite het bes'.uur van Tsjechoslowakije hebben overge nomen. De Russische groep zou zich onmid dellijk na aankomst hebben verdeeld over de verschillende ministeries. Thans kan, aldus de correspondent, geen en kel ministerieel besluit worden geno men zonder de goedkeuring van de Russen. In Praag heerst een sfeer van „on beschrijfelijke spanning en angst". Alle nauwe verwanten van Clementis, de gewezen minister van Buitenlandss Zaken, over wiens lot men in de Wes terse pers in het duister tast, zouden gearresteerd zijn. Zelfs de kok en an dere leden van zijn huishouding waren voor verhoren gearresteerd. Reeds eerder werd gemeld, dat Zo- rin. plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken der Sowjetunie, in Praag is. Volgens het „Eveninger Dagbladet" is Hjalmar Andersen, Europees- en wereldkampioen hardrijden, voorne mens zijn Europese medaille terug te geven. Hij zou hiermede willen pro testeren tegen de scherpe critiek van de I.S.U. op de Noorse scheidsrechter Reidar Gudmundsson die de leiding had bij de Europese kampioenschappen te Oslo. PURMEREND, 13 Febr. De aanvoer ter markt bestond hedenmorgen uit ruim 500 runderen. De handel in vette koeien was, vooral voor prima dieren heel goed. De markt was flink prijs houdend. Ook de mindere soorten wa ren goed gevraagd. In geldekoeien was meer handel dan vorige week en ook de prijszen waren hoger. De vraag naar verse koeien was tamelijk stil. Wel wa ren er veel meer nuchtere kalveren, doch de prijs liep belangrijk terug, zelfs tot f 10.per stuk. Daarentegen wa ren fokkalveren heel duur. De wolvee markt kenmerkte zich door een klein aanbod met hoge prijzen. Er waren heel wat vette varkens. De inzet bedroeg f 1.66, doch deze prijs liep al spoedig terug. Voor lichtere soorten was de no tering omstreeks f 1.56 per kg bij stug ge handel. Het aanbod van biggen was kleiner; voor de zwaardere soorten was de vraag stug, doch voor de lichtere was de gang van zaken beter bij iets grotere vraag. Voor ouderwets-degelijke H winterkost de grutterswaren van Simon de Wit. Door snelle verkoop altijd verse voorraad en daardoor de gerechten Ik extra-lekker op Uw tafel. Vergelijk! J 500 gram 500 gr pak 500 gr pak 500 gr. pak 250 gram 250 gr pak 25 - 250 gram pak Wit tarwebloem. Patent tarwebloem Zelfrijzend bakmeel Cakemeel Oraadvermicelli Vermicelli gesneden Macaronats I macaroni 250 g Maizena Tarwegriesmeel Gort Havermout Havermout Rijst. HOORN PURMEREND ALKMAAR - TEL. 2254 Ook per bode voeren wij gaarne Uw bestellingen uil Bestellingen venei 7.50 iranco bij U thuis. Scheerapparaten kunnen ook oud worden. Hoe vaak is Uw apparaat al niet gevallen? Dan is het geen precisie apparaat meer! Vervang het dan door een modern Gillette apparaat en scheer O met Een goeie morgenbegint met Gillette i WONINGTEXTIEL Gevraagd MAGAZIJNBEDIENDE ook voor de verkoop. Br. onder opg. van leeft, o. no. A 407 bur. v. d. bl. VOOR UW GELD Koopt by Afd. ATELIER voor Speciale aanbieding massief gegoten ko peren kronen en lus ters 6 lichts 6 lichts 12 lichts 12 lichts 85 gld. 135 gld. 185 gld. 275 gld. ZIET ETALAGES Kwaliteit Overwint Het RITSEVOORT 37 Te koop: FORNUIS (Senking) voor hotel pensionbedrijf. Parkhotel, Bergen. of UW ADVERTENTIE IN DIT BLAD TREFT DOEL georganiseerd door de Ned. Bond v. Platte landsvrouwen, welke tot en met ZATERDAG 17 FEBRUARI a.s. in het WAPEN VAN HEEMSKERK te ALKMAAR gehouden wordt? Aanvangsuren 10 uur, 13 uur, 16.30 uur en 19.30 uur. Zaterdag.alleen om 10 en 13 uur. Toegangsprijs 1.50 belasting inbegrepen. Toegang ook voor niet-leden. om nu een FIETS te kopen GEVRAAGD: ZAKKENHANDEL VLESSING, St. Annas traat - Alkmaar, Wfl hebben nu nog een ruime keus voor -4 oude prijzen in nog vanaf 114.75 Ziet onze étalages! 4 ZILVERSTRAAT en 4 KANAALDIJK - ALKMAAR Dit bereikt U door regel matig te adverteren in dit dagblad.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3