LAATSTE NIEUWS Alkmaar moet een winkelcentrum blijven De „Knoopschool" vrijwel gereed Coiffeurs Alen dient het de „klanten" zo ge makkelijk mogelijk te maken Busverbindingen met het centrum der stad Talrijke aanbiedingen voor standplaats op de kermis Een apart jubileum AGENDA Nederland-FrankrijkEen interessante lezing in hotel Victory Schaakclub V.V.V. op naar Den Helc/er reis Modern en practisch gebouw Eigenaar taxibedrijf veroordeeld Tiendaagse veldtocht van de Leger des Heils- cadetten Arrestant uit politiecel ontsnapt Marijkezaal 5 Diamanten N.l De nieuwe ver regels WOENSDAG 14 FEBRUARI 1951 ten verkeersvraagstuk, dat dringend om een oplossing vraagt Elke centrumgemeente heeft een bepaalde aantrekkingskracht op haar om geving omdat de streekbewoners en vaak terecht van oordeel zijn, dat men daar grotere sorteringen en lagere prijzen vindt dan in de plattelandsgemeente •f de provinciestad waar men zelf woont. Hoevele huisvrouwen om ons nu maar eens tot deze categorie te beperken gaan er elke dag naar Amsterdam Waar men alles vindt wat men zich kan wensen, al vallen de prijzen dan ook Wel eens tegen. Duizenden en duizenden kooplustige plattelandsvrouwen hebben de Nederlandse Spoorwegen in de dagen van uitverkoop van uit alle wind streken naar de hoofdstad gevoerd en in de overvolle winkels was het publiek Ongetwijfeld voor een groot deel uit de provincie afkomstig. Dat schaadt Alkmaar als winkelstad, als centrumgemeente die voor een zeer groot deel van de streekbewoners moet leven. Natuurlijk hebben we een stadsbus maar deze maakt slechts twee ritten vice versa per uur en het is voor ve len, die bovendien de plaatselijke si tuatie niet kennen, niet doenlijk daar op bij slecht weer zonder enige be schutting bij een of ander haltepaaltje te moeten wachten. De enige oplossing, die ons ook van middenstandszijde als dringend nodig werd aanbevolen, is dat de bussen die de kopers en koopsters naar Alk maar vervoeren ze tot in het centrum van onze stad brengen, Ze zouden haar passagiers niet meer bij de Friese brug of in de Bergerhout moeten afzetten, maar bij aankomst en Ook Alkmaar is een centrum-ge meente, ook hier stelt men er prijs op als zodanig in de Kop van Noord-Hol land bekend te staan. Dat blijkt wel uit de overeenkomsten die men met allerlei in onze nabijheid gelegen ge meenten aangaat om tot één groeft voor allen bestemd brandweercorps te ko men, dat blijkt uit het bouw- en wo ningtoezicht dat ambtenaren van onze dienst ook in andere plaatsen willen uitoefenen, dat blijkt allereerst uit de exploitatie van ons Centraal Zieken huis, waarvan jaarlijks door honderden uit een brede kring van buitengemeen ten een dankbaar gebruik wordt ge maakt. En dat heeft weer tot gevolg dat tal van medische specialisten zich in onze gemeente vestigen, op wier spreekuren duizenden uit dit gewest verschijnen die deze deskundige hulp niet in de plaats van eigen inwoning kunnen vin den. Ja, Alkmaar is een centrum-gemeen te en zal dit moeten blijven. Dat is noodzakelijk voor de beteke nis en de bloei van onze gemeente, noodzakelijk ook voor de talloze grote en kleine winkels, die men hier vindt, in zo groten getale zelfs dat men zich wel eens afvraagt of deze winkeliers allen van elkaar moeten leven. Dat kan natuurlijk niet en het is duidelijk, dat zij hun bestaan hoofdza kelijk opbouwen op de klandizie van buiten. Dat blijkt niet alleen uit de grote drukte op marktdagen en Alk- maarse feestdagen als duizenden vrou wen uit ons gewest naar Alkmaar ko men en onze winkels druk gevolkten. dat blijkt elke dag. want het is de klandizie van de mannen en vrouwen uit ons gewest die het bestaan van Alkmaar als winkelstad mogelijk maakt en de bron van welvaart vormt waar in onze gemeente zich mag verheugen. Het is een voorrecht centrum-ge meente te zijn, maar een recht, dat zeker ook verplichtingen met zich meebrengt. Niet alleen verplichtingen zoals elke leverancier ze tegenover zijn klanten heeft, maar in zekere zin zelfs een noodzaak, die uit eigenbelang wordt geboren. Wil Alkmaar in de concurrentie- skijfl der gemeenten een vooraanstaan de plaats blijven behouden, dan zal het in alle opzichten de service moe ten bieden waardoor het de' klanten aantrekkelijk wordt gemaakt om juist hier en niet ergens anders te gaan ko pen. En het voornaamste, dat aan die service ontbreekt is een practische vervoergelegenheid naar het winkel centrum van onze gemeente, In Amsterdam is dit geen vraagstuk meer. Daar heeft men, als men uit het Centraal Station stapte, de keuze tus sen een groot aantal tramlijnen, dat de bezoekers en bezoeksters in de kortst mogelijke tijd naar de plaats van be stemming brengt. Maar in Alkmaar is dat anders, on danks de opmerkelijke groei van een onderneming als de NACO, met haar steeds groter wordend net van platte- landsverbindingen, waardoor de com municatie tussen dorpen en steden steeds vlugger en gemakkelijker wordt gemaakt. Aan gelegenheden om naar de stad Alkmaar te komen, om hier te kun nen winkelen ontbreekt het in genen dele, maar er is iets anders, dat een grote handicap kan genoemd worden en in vele gevallen oorzaak zal zijn, dat kooplustige huisvrouwen uit ons gewest het nog prettiger en geriefe lijker zullen vinden naar de hoofdstad te gaan dan naar de centrumstad, waarop zij allereerst zijn aangewezen en welker middenstand van haar be zoek zal moeten leven. De bussen uit de Langedijk en zovele andere zetten de Alkmaarse klanten bij de Friese brug af en de chauffeurs bekommeren er zich niet verder over hoe hun passagiers in het centrum van onze stad moeten komen. De bussen uit Camperduin, Schoorl en Bergen vinden hun eindpunt in de Bergenhout. waar men zich evenmin verder voor de bezoekers en bezoek sters interesseert. Dat zal in de zomermaanden niet van important belang zijn, maar in ons kikkerlandje is het nu eenmaal zó, dat we zeven maanden winter en vijf maanden zomer hebben, nog ongeacht de regenvlagen die zoals in het vorige jaar ook de blijheid van onzo zomerdagen komen verstoren. Dan valt het niet mee om op tien of vijftien minuten van het stadscentrum uit de bus te worden gezet en „op eigen kracht" maar te moeten zien hoe men verder zal komen. Niet alle vrouwen zijn jong en niet alle vrouwen zijn goed ter been. En ook als ze dat wèl zijn, valt het op regendagen niet mee op straat gezet te worden als men nog een belangrijk stuk zal moeten lopen. vertrek een lus-rit door het centrum van onze gemeente moeten maken, zo dat ieder gelegenheid krijgt in en uit te stappen in de nabijheid van de winkelzaken welke hij wenst te bezoe ken. Natuurlijk zullen hieraan bezwaren verbonden zijn, maar moeilijkheden zijn er nu eenmaal om overwonnen te worden. Alkmaar heeft nauwe over het algemeen niet op bussen berekende straten en ook de verkeerspolitie zal wellicht bedenkingen opperen, maar met veler goede wil zal er zeker iets te veranderen en te verbeteren zijn. Want vóór alles vóór allerlei ge zochte of niet gezochte bezwaren gaat het om de betekenis en de bloei van onze gemeente. Alkmaar moet niet alleen winkelstand zijn maar het moet dat ook blijven, het zal zelfs als zo danig moeten groeien en bloeien en in de felle concurrentiestrijd der gemeen ten om de klanten naar eigen stad te trekken, mag niets verzuimd worden om de service te bieden die dat bezoek zo prettig en gemakkelijk mogelijk kan maken Wellicht kan de thans bestaande verkeerscommissie ook dit probleem eens bekijken en er een oplossing voor vinden. Alkmaar winkelcentrum, de stad die niet alleen de grootste sortering en de laagste prijzen biedt, maar die er ook voor zorg draagt, dat de klanten er graag willen blijven kopen. Dat is ten slotte waar het op aan komt. Dat de Alkmaarders weten wat feest vieren is bewees het grote aantal gega digden voor een standplaats op de ne- gendaagse kermis in onze stad, waar van gisteren de verpachting plaats vond in het „Gulden Vlies". De grote bedra gen, die voor de standplaatsen werden geboden getuigen van een onder de ker misexploitanten levende wetenschap, dat Alkmaars ingezetenen hun geld tij dens de kermis niet in de zak houden. Was er het vorig jaar een record aan tal inschrijvingen, dit jaar doet er hier niet voor onder. Ongeveer 200 kermis exploitanten hadden hun aanvragen in gezonden en de kermis belooft dan ook weer zeer attractief te worden. Tal van originele attracties zullen vertegenwoor digd zijn. Natuurlijk zijn de meesten oude bekenden, zoals de autoscooter, de spin, tal van kramen, behendigheidsspe len, luchtschommel, schietspel, gebak- en oud-Hollandse wafelkramen en vele andere. Ook enkele minder bekende in richtingen kwamen onder de in schrij vingen voor, zoals een stijlwand, waar in tijdens de race leeuwen zullen wor den losgelaten.' een grijparmsport en een kikkermensen-attractie. Er komt heel wat geld in 't laatje Alkmaars schatkist wordt door de Henk Boersen een kwart eeuw worstelaar Dat sportverenigingen 25 jaar of meer bestaan is geen uitzondering meer. Dat echter een sportbeoefenaar 25 jaar aan één stuk actief zijn sport beoefent is echter nog steeds een bij zonderheid te meer als hij in deze sport nog een hartig woordje mee spreekt. Zulk een sportbeoefenaar is Henk Boersen, die Donderdagavond in het restaurant van de heer C. Wanner zijn vijf en twintigjarig jubileum viert. Donderdag 15 Februari 1925 meldde een negentienjarige jongeman zich aan als lid van de Alkmaarse Krachtsport vereniging S S.S. Hij was weliswaar flink uit de kluiten gewassen maar noch hijzelf, noch de toenmalige be stuursleden van S.S.S. hadden enig vermoeden dat deze jonge man zo'n indrukwekkende sportloopbaan voor de boeg had. Het duurde niet lang of de eerste successen werden door hem op de worstelmat veroverd. Op het ogenblik bevinden zich in zijn prijzen- kast meer dan vijftig medailles, be kers en kransen. Meer dan eens ge lukte het hem, zowel in de tweede als in de eerste klasse het kampioenschap van Nederland te veroveren. Zelfs na de oorlog had zijn naam bij verschei dene jongeren nog een gevreesde klank en heeft hij menige overwinning be haald. Ook zijn prestaties bij het ge wichtheffen waren niet onaanzienlijk en nog steeds is hij gaarne bereid bij demonstraties zijn medewerking te verlenen. Dat Henk Boersen zijn sport steeds serieus heeft beoefend blijkt wel uit het feit dat hij, op vier en veertig jarige leeftijd, een gewaardeerd lid van S.S.S. is, die bij onderlinge wed strijden en bij clubontmoetingen nog steeds zijn mannetje staat. Het zal hem ongetwijfeld bij de viering van zijn jubileum zeker niet aan belang stelling ontbreken. pachtsommen van de standplaatsen aar dig gespekt. Zo bood de fa. Polak uit Amsterdam voor een standplaats voor haar raketbaan 501. en brengt een electrische motorscooter de gemeente f 3027 op. De heer C. L. Mullens uit Amsterdam noemt bedragen van f 1280 en f 1020 voor een standplaats voor zijn variété-theater op het Cana daplein of de Paardenmarkt. Gebr. Blauw uit Alkmaar hebben er wel f 111 voor over om op de Alkmaarse kermis hun patates-friteszakjes aan de man te brengen. De populaire rupsbaan geeft f 650, terwijl voor een amusementspa leis een bedrag werd genoemd van f 1475. Een waarzegger ziet in Alkmaar blijkbaar veel goedgelovigen en hij geeft dan ook met genoegen f 55 voor een behoorlijke standplaats. Het zou geen Hollandse kermis zijn als er niet diverse visstalletjes waren, waar de be zoekers na al het zoets, dat de kermis biedt een rolmops of zurebom kunnen verschalken. Ook de traditionele k'óp van Jut zal acte de présence geven. De snelheidsmaniakken zal het misschien interesseren dat er voor de benzine autorace banen prijzen van f 1175 en f 1313 geboden worden. Voor de raket- baan werd f 700 genoemd. Ook de naam van de heer Sipkema uit Groningen klinkt ons bekend in de oren en deze deed een bod op een standplaats voor zijn bumper en roulette spel. Rest ons nog te vermelden, dat er twee grote onbekenden onder de aanbiedingen waren, te weten een sigarettenspel van de heer Kooistra uit Leeuwarden en een caricatuur poppenspel van de heer Wiggers uit Amsterdam. Uit alles blijkt wel, dat er dit jaar vele nieuwe attrac ties op de Alkmaarse kermis zullen zijn. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek.' WOENSDAG Cinema Americain, 8 uur: Held op sokken (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De vrolijke vagebond (alle leeft.); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Schandaal in New Orleans (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Per raket naar de maan (alle leeftijden). 2.30 uur matinée. DONDERDAG Bioscopen als Woensdag. Aanvang 8 uur. Rex-theatcr 2.30 en 8 uur. Gulden Vlies: 8 uur, Toneelgroep Nederlandse Comedie met „Leer om leer". Lezing met lichtbeelden Voor Alkmaarse Jazz Club Binnen het tijdsbestek van vijf dagen heeft de Alkmaarse Jazz Society twee leerzame avonden op het programma staan. Vrijdag zal de heer Siem Dekker in het kader van de maandelijkse bij eenkomst in de bovenzaal van café Tom een inleiding verzorgen over „Het jazz-orkest en zijn solisten". Dinsdag vindt onder leiding van dezelfde spreker in studio Cornefoon 'aan de Oudegracht een platen-avond in intieme kring voor de oudere leden plaats. Het onderwerp, dat de heer Dekker zal behandelen wordt ditmaal niet al leen door het draaien van gramofoon- platen verduidelijkt, maar belooft nog aan aantrekkelijkheid te winnen door de vertoning van een uitgezochte col lectie epidiascoopbeelden, hetgeen op jazz-avonden vrijwel nooit eerder voor kwam. Het programma vermeldt verder de verloting van een unieke gramofoon plaat aan hem, die het nummer en de samenstelling van het orkest aangeeft. De avond biedt voorts een uitgebreide jam-session. In de pauze speelt het huisorkest van de Alkmaarse Jazz So ciety op verzoek zijn gehele repertoire. Zaterdag 3 Maart houdt de Alkmaar se Jazz Society in de bovenzaal van café Tom een dans en showavond, waar aan vijf orkesten medewerken. Een tweede orkest. Er bestaan plannen in Alkmaar een nieuw dansorkest in het leven te roe pen, dat min of meer onder auspiciën ook van de Alkmaarse Jazz Society in het openbaar zal optreden. Het orkest bestaat vrijwel geheel uit meer gerou tineerde musici, leden van deze vereni ging en streeft er naar uitsluitend dans muziek te spelen, echter geheel los van het doel, dat de Alkmaarse Jazz Socie ty nastreeft. Deze uitstekende bezet ting hoopt zich in Maart aan het pu bliek te kunnen presenteren. Aangaande de situatie van de hui dige Franse roman gewaagde de be kende essayist Gaëtan Picou gister avond in hotel Victory van een crisis toestand, niet zozeer in de zin dat er geen romanciers meer zouden zijn of de geproduceerde werken van gerin ger waarde, maar in de betekenis van een heroriëntatie. Bij het aanbreken van de XXe eeuw oefenden Valéry met zijn Monsieur Teste en A. Gide met zijn Nourritures terrestres hun onbetwiste dictatuur uit over het gehele gebied van de Franse letteren. Tussen 1920 en 1930 wist een groot aantal Franse schrij vers een welverdiende reputatie te vestigen, maar hoe verschillend onder ling ook het werk van een Duhamel, een Maurice, een J. Romain, een R. Martin du Gard, een Colette, een F Carco ook moge zijn, toch is de grote affiniteit van al hun boeken het meest opvallende. Allen gaan uit van een fictie, welke door meer of minder trouwe documentatie waarschijnlijk werd gemaakt; allen streefden naar de geloofwaardigheid van hun „helden"; bij allen was de illusie van de werke lijkheid het begeerde doel. En allen waren bezield met een zeker geloof aan humanisme, opgevat in de breed ste zin. De scepticus Valéry geloofde in de waarde van het verstand, de door onrust gekwelde Gide geloofde in het individu. Maar bij de volgende generatie is deze geloofsverzekerdheid verdwenen, de mens ziet zich gestel^ tegenover het luchtledige „le néant", is bezeten door de angst over de absurditeit van dit leven. De schrijver zet nu de fictie op zij, „il s'engage", hij zet zijn eigen persoonlijk in, hij geeft zijn eigen visie op deze nieuwe situatie, zoekt zelf naar „mythen" om uit de impasse te geraken. De titel van Malraux hoofd werk „La Condition humaine" zou passen op het overgrote deel van de productie van alle moderne romanciers als Montherlant, Saint Exupéry, Sartre etc. Een typisch gevolg van deze ver anderde houding is ook, dat de mo derne romancier zich niet uitsluitend tot de roman beperkt, maar dat hij Burgerlijke Stand Geboren: Maria G. L., d. v. J. J. H, Schilder en M. C. Lantman. Gehuwd: Jan G. Kemp en Johanna C. Witmer. Johan Postma en Jacoba G. Kieft. Na een spannende strijd is het tweede tien tal van VVV er Maandagavond in geslaagd in Den Helder met 61/s tegen 3V2 van MSC IT te winnen. Daardoor werd VVV II kam pioen van de tweede klasse Noordhollandse Schaakbond en promoveert automatisch naar de le klase. Bij gelijk spel was MSC II kam pioen geweest. Het derde tiental van VVV won met 7—3 en VW IV speelde 5—5 gelijk. „Oppositie" uit Heiloo kon niet van MSC winnen, maar had de voldoening' dat C. P. Wouters aan het eerste bord van de bekende Helderse speler K. Geus won. De gedetailleerde uitslagen waren: MSC H-VVV II: 1. R. Mol-C. Meyer Sr. 1—0; 2. J. Noordeloos—R. Pijning 0—1; 3. D. v. Dijk—Jé. Appel Sr. 1h—1hl 4. D. M. de Lange—G. S. Groenewoud Vz—V2> 5. G. J. Geus—A. Haksteen 6. K. Sengers—A. Tegel 0—1; 7. C. J. Bosch—P. v. d. Struys 0—1; 8. D. Koevorden Brouwer—F. Hol 9. J. de Jeu—A. Scliaaps 1/z—ilf, 10. D. Dok ter—C. Meyer Jr. 0—1. MSC III-VVV ni: 1. Th. Adriaanse-J. de Ruiter 1—0; 2. J. Bruinsma—H. Dagelet %-*/« 3. P. de Vries-J. de Waal 0-1; 4. B. Knopper—P. Groenenberg' 0—1; 5. H. Ver schuur—J. Schuurman Va— 6- J- v. Ames- foort—F. Bosch 0—1; 7. J. Geurts—N. de Jong 0—1; 8. J. Hart—ir. v. Rossum du Chattel 1/s; 9. J. Groenvelt—J. Meiboom 1/2J 10. C. Bodegom—F. v. Vliet 0—1. MSC IV-VW IV: 1. B. Muller-J. v. Eeke ren 1—0; 2. R. Muller—mej. Bouwman y>— 3. J. v. Oosten—J. Wortel 0—1; 4. Joh. Amesfoort—F. Faber */s*/s; 5. D. J. Steinberg -J. de Wolf %-y2i 6. J. Duit-M. Wolters ï/o—1/2; 7, h. Voerman—mevr. Fels 0—1; 8. P. Bremer—mevr. Dagelet 1—0 9. C. Buys—C. de Jcng 0—1; 10. P. Bakker—mevr. De Jong 1-0. Totaal 5-5. zich''ook bedient van het essay of van de zuiver filosofische studie- Naast Camus' roman „La Peste" staat zijn „Mythe de Sisyphe; is Saint Exupéry*» roman Vol de Nuit karakteristieker dan zijn wijsgerige bescnouwmgen uit Terre des Hommes. Bernanos schreef zijn roman „Sous le Soleil de Santan", maar gaf hij zich minder in zijn anti» fascistich pamflet Les Grands Cime- tières sous la Lune? en hetzelfde geldt in nog sterker mate voor Mulraux of Sartre bovenal. Na deze uiteenzetting ging de spre ker nog iets dieper in on hot werk van Malraux, Sartre en Camus en wees ten slotte op de twee romans van J. Gracq, een van de meest belovend» jongeren. De president van de Meervoudige Kamer te Alkmaar, mr. J. Krabbe, deed gistermorgen uitspraak in de zaak tegen de eigenaar van een Alkmaars taxibedrijf Pieter K. In nog geen vijf minuten tijd werd K. niet minder dan 255 boetes opgelegd, in verband met overtredingen van het rijtijdenbesluit. Het totaal bedrag dat K. aan boetes zal moeten betalen, be draagt f 1505 subsidiair 255 dagen. Van de sneue en ingrijpende evolutie, die net bouwen, vooral in de laatste Kwarteeuw, heeft ondergaan, hebben niet alleen de raadhuizen en woningen, de stations en de zaKenpanden, doch ook de scholen de invloed ondergaan. De afgelopen twintig jaren brachten voor wat Alkmaar betreft reeds grote verbeteringen. Na de bevrijding maakte de precaire toestand van de bouw materialen aanvankelijk iedere ver nieuwing onmogelijk totdat op 1 Nov. 1949 de Jan Ligthartschool in het Ber- gerwegkwartier en enige tijd later de Oostenrijkse school aan de Dr. Schaep- mankade verrezen. Door hun houten bouw kunnen deze scholen gevoeglijk als semi-permanent worden aange merkt. Binnenkort zal aan de Ruysdaelkade het eerste na oorlogse stenen schoolge bouw worden opgeleverd dat in elk op zicht voor wat Alkmaar betreft een novum kan worden genoemd en het derde gebouw van dit type is, dat hier te lande verrijst. Utrecht en Zuilen be zitten reeds een dergelijke school, die (naar de architect-aannemer daarvan) „Knoopschool" wordt genoemd. De heer P. Knoop bouwt deze inrich tingen van onderwijs geheel „op de basis van licht en lucht". De op het zui den gelegen achterzijde is practisch ge heel van glas en biedt daardoor een prachtig uitzicht op de duinen en de zich zuidwaarts in de richting Castri cum uitstrekkende landerijen en bossen. Het gebouw heeft twee verdiepingen en wordt afgedekt door een zogenaamd „zadeldak". De toegang, die van een stenen luifel zai worden voorzien, be vindt zich in het midden, waar ook het ruime trappenhuis is gelegen, dat toe gang geeft tot de bovenverdieping. Gelijkvloers treft men van linksnaar rechts eerst een kamer aan voor de berging van leermiddelen. Vervolgens 2 klasse lokalen, de kamer van het hoofd, wederom 2 klasse-lokalen en een rijwielbergplaats, die door een aparte toegang kan worden bereikt. Boven de leermiddelenkamer bevindt zich de onderzoekkamer voor de school arts, welke ruimte overigens als kamer voor het onderwijzend personeel in ge bruik is. Ook op deze étage zijn 4 klasse-lokalen gelegen alsmede een bergkamer. De lokalen 3 en 4 zijn slechts door een uitneembare wand ge scheiden, hetgeen vooral zijn nut heeft bij ouder vergaderingen, feestjes enz. Ook voor het verrichten van handen arbeid biedt deze ruimte prachtige ge legenheid. Een novum vormt de zogenaamde dwarsventilatie der lokalen, waardoor deze volkomen reukloos en tochtvrij zijn. De gangen zijn geheel betegeld ter wijl de wanden voorzien zijn van het zeer practische beton-emaille. Ondanks deze moderniteiten is dit type school toch nog f15.000 goedkoper pr- i5: K dan elk ander type, wat neerkomt op een kostprijs van ongeveer f 12.500 per lokaal, hetgeen voor een 8-klassige schooi derhalve een uitgave vergt van rond f 100.000. Terecht noemde het onderwijs-orgaan de Knoopschool „een weldaad voor het kind" en de minister van Volkshuis vesting en Wederopbouw, mr. In 't Veld formuleerde zijn oordeel kort maar krachtig in de bewoordingen „prachtig en comfortabel". Electriciens, stucadoors, metselaars, timmerlieden en loodgiteers zijn thans nog koortsachtig bezig dit gebouw tot in de puntjes af te werken, waarna de schilders er letterlijk en figuurlijk meer verve aan zullen brengen. Bij deze ene school zal het niet blij ven want in de onmiddellijke nabijheid daarvan zullen nog een tweetal fröbel- alsmede een R. K. ULO school verrij zen, die met de reeds bestaande Jan Ligthartschool en de eerlang te bou wen Handels- en Landbou w wintel'- school het Bergerwegkwartier tot een waar opleidingscentrum zullen maken. is de Knoopschool, zoals zij te Zuilen staat. Het gebouw, dat in Alkmaar verrees, is vrijwel precies hieraan geUjk. Bij de opleiding van een toekomstig officier van het Leger des Heils be hoort niet alleen een intense studie in de William Booth Kweekschool te Am stelveen, teneinde de bekwaamheid te verkrijgen om met welslagen als Heils officier te werken, doch ook een 10- daags verblijf in een plaats waar een Legerkorps is gevestigd. Dit verblijf wordt de tien-daagse veldtocht ge noemd en is gedurende de kweek- schooltijd der Kadetten één der hoogte punten. Tien dagen lang zal dan bijzondere activiteit ontwikkeld worden door het houden van openluchtsamenkomstenj persoonlijke gesprekken op straat, be zoek van huis tot huis, bijzondere samenkomsten enz. Van 1626 Februari zal een Brigade kadetten in onze stad een dergelijke actie ontplooien. Zij zullen gedurig bezig zijn, om met alle hun ten dienste slaande middelen, en met hun eigen methodes, die soms vreemd aandoen. Hun doel is hun zending aan de bevol king van Alkmaar bekend te maken. Vrijdag 16 Februari 7.30 n.m. vindt o.l.v. le luitenante Th. Buiterman en sergeante W. Kloosterman in de Leger- zaal aan de Limmerhoek de intro ductie-samenkomst plaats. Slecht beloonde hulp De veehouder B. van de Westdijk zal er thans wel van overtuigd zijn dat ondank 's werelds loon is. Toen hij gistermiddag om kwart over vijf met zijn rijwiel aan de hand op de Vlotbrug liep, zag hij dat een juist passerende auto met het spatscherm een kinder wagen raakte en meesleurde. Hij gooide zijn fiets neet, snelde toe en pakte het kind uit de wagen, voor erger ongeluk ken gebeurde. De autobestuurder, die er door om standers op het ongeval opmerkzaam werd gemaakt, bracht zijn auto tegen de oprit tot stilstand. Toen hij enige ogenblikken later wilde wegrijden, ging zijn auto achteruit in plaats van voor uit. Hierdoor verd het nog op de brug liggende rijwiel van de heer B. geraakt, dat enkele lelijke deuken opliep. De schade werd onderling geregeld. Tezelfder tijd had in de Koorstraat een aanrijding plaats tussen een vracht auto en een bakfiets van een petro- leumhandelaar. Deze haalde de auto juist in, toen deze naar rechts af sloeg. De bakfiets werd bij de aanrijding licht beschadigd. Ook in dit geval wer den de beide betrokkenen het eens over de renaratiekosten. (Ongecorrigeerd) Gestolen auto bij llpendam opgehaald Er komt gaandeweg enig licht in de serie inbraken welke onlangs in de Beemster en Oosthuizen plaats had. Wel was de politie er in geslaagd een ver dachte, de ongeveer 30-jarige M. van O, te arresteren, doch deze bleef hardnek kig ontkennen. Maandagavond evenwel kwam hij tot andere gedachten en noemde de plaats waar de gestolen auto was te water gereden. Inderdaad heeft men gistermorgen uit het Noordhollands kanaal nabij llpendam de auto opge haald. Van O. jieeft klaarblijkelijk spijt ge kregen van zijn bekentenis, want hij is Maandagnacht ontvlucht uit de voor malige marechausseekazerne aan de Ho- geweg te Wormerveer. In verband met de door hem gegeven aanwijzingen was hij Maandagavond van Amsterdam naar Wormerveer overgebracht en daar om kwart voor twaalf ingesloten in de vroegere marechausseekazerne. Pas Dinsdagmorgen 8 uur werd ontdekt, dat de vogel was gevlogen. Van O. is in zijn ontsnapping geslaagd door het verbrijzelen van een raampje met glasdraad, waarbij hij waarschijn lijk gebruik heeft gemaakt van een door hem afgebroken poot van een ta fel. Met behulp van diezelfde tafelpoot heeft de arrestant vervolgens een deur slot geforceerd. Toen wachtte hem de vrijheid Berichten waarin gezegd wordt dat de politie de voortvluchtige een schot zou hebben nagezonden, zijn onjuist. Zelden zal de Marijkezaal charmant gezelschap en zulk den dames- en herenkapper: elkaar in het strijdperk, hop tot uitzending naar het natio wordt gehouden. Voor de spie op het kapsel gericht voelend «elf waren binnengeleid in di klonk wat opgewekte muziel tuchtig rond hun modellen be wat krollend. Voor de aanvang van he hadden we de modellen gezie wel gelijkvormige wezens, al fragiele helm op het kapsel, t ming van de 's morgens re bracht» watergolf. Maar dir eerste aanraken van des kap terhand begon elk der model dualiteit te krijgen. Uit een ringe krulletjes, groeide son posante toren, omstuwd di golfjes. We zagen ook zeei vlotte kapsels', waarvan men de schilder te spreken z vlug-uit-de-hand-neergeworp er werden uren besteed aan aardige coiffure. Men is bi schouwen van dit „beelden bereid ook in de kapper de te zien. Ook heren kappers bek: kaar met schaar en kam. Ui gen wij hier niet die veelheic van compositie als bij de vc Gedurende de avonduren be dameskappers zich weer hi dames-dagkapsel te vervaar Diamai De Nederlandse Bond v; sche Clubs voor het Kapper! de competitie voor de titel Nederland voor Dames kappers organiseerde, biedt aan, ter gelegenheid van hei bestaan der Nederlandse ka Bij de eerste ronde, die „Victory" werd gehouden, uitgemaakt welke declnemi merking komen voor de tw die in Utrecht, Zwolle, Den ningen, Haarlem en Nijme gehouden. De kampioenen ronde zullen zich met elkai Bellevue te Amsterdam. Elke eerste ronde wordt genheid van het diamantei de N.K.B. met een fee: sloten. De eerste ronde, tijdens bleken wie Noordhollands mes- en herenkappers zijn opend door de heer J. Huis, taris der N.K.B., alsmede df Hij wekte de deelnemers strijd, die zoniet de kampioi toch weer enige vaardighe het schone ambt zou verse! De volgende kappers wer< naars uitgeroepen en mog de tweede ronde van deze deelnemen, die op een nog palen datum en plaats wort Tweewielige motorrijtuig van een hulpmotor wordei aan bepaalde voorwaard nader vast te stellen door van de Rijksdienst voor 1 keer, als fietsen beschouwt val moeten zij rijden op c rijwielpaden. Maximum kilometer per uur. Zij mo den op de niet-verplichte tenzij de motor uitgeschal Rij- en trekdi Het is verboden loslopi trekdieren of loslopend toezicht op het voor het r stemde gedeelte van de of te laten bevinden. Geleiders van rij- en t vee moeten, wanneer zij z op een weg bevinden, dt doende in hun macht het Geleiders van deze dieri nacht een naar alle zijdt uitstralende lantaarn te van het transport medevt Ruiters moeten bij nacl linkerstijgbeugel een m gericht rood licht of een i gerichte rode reflector vi Geleiders van trekdi worden gebezigd voor hi vaartuigen door een links gelegen water, moeten bi, zichtbaar een rode vlag In afwijking van het melde moeten zij bij na voren en naar achteren stralende lantaarn aan d< van het trekdier medevc Bestuurders van rijwie plicht van het rijwielpa maken, als dit aangegeve blauwe bord met witte gen gebruik maken van pad, dat aangegeven is d hoekig bord. zwarte ond< letters „Rijwielpad". Rijwielf Tweewielige rijwielen ding medegerekend, niel dan 75 cm. Er is een inhaalverbo door een desbetreffend geven is. Dit geldt alleei rijtuigen op meer dan 2 ling. Bakfietsen mogen niet dan 1.50 meter. Bakfietse schouwd als onbespannei is van belang voor het wegen, die gesloten zijl wagens.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2