WIJZE LES Minister JIMMY BROWN ALS BOKSER HF, MITEL, vP Mm W\ i i ij n 5 9 5 ILJ 6 10 J 12 li 1 r F 1 29 J H STj El a Russische Garantiefoi financie Het Radioprogramma Robinson verslaat Jake Lamotta Geen Titoistische partij? Rijst uit Suriname Het eerste kamp in de Zuidoostpolder CPirn, Pam en Pom aan zee '1 a s Cs) fëV De avonturen van JU"J Q DE NAR EN DE GANZENPOOT Ni DONDERDAG 15 FEBRUARI 1951 Kmvi in 't Urf Studenten kloppen V.U.C. Oostenrijkers op bezoek In de overgespeelde Engelse Cup wedstrijd uit de vijfde ronde heeft Fulham met 3—0 van Chelsea gewon nen, Fulham, dat Woensdag een van zijn beste wedstrijden speelde, komt in de zesde ronde uit tegen Blackpool. De Zuidslavische Athletiekbond heeft zich candidaat gesteld voor het organiseren van de Europese kam pioenschappen van 1954 te Belgrado. Het stadion te Belgrado heeft een ca paciteit van 60.000 toeschouwers. Voor het Circuit van het Brusselse blad „Het Volk" op Zondag 11 Maart is ook een Nederlandse ploeg inge schreven, die vermoedelijk zal bestaan uit De Ruyter, Wagtmans, Lambrichs Jef Janssen, Vos, Van Gelderen, Schweitzer en Vinken. Op Zaterdag 23 Juni zal te Gro ningen een handbalwedstrijd gespeeld worden tussen de herenploegen van Nederland en Oostenrijk. Enkele da gen later zullen de Nederlandse en Oostenrijkse dames elkander ontmoe ten. VRIJDAG 16 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 M.Ï 7.0Ó VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00-24.00 VARA. - 7.00 Nieuws. 7.15 Gram .muziek. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.uluziek. (9.30—9.35 Wa terstanden). 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram.muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Alt en piano. 11.05 Voordracht. 11.25 „Kunst in het dagelijks leven", discussie. 12.00 Piano en orgel. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport 13.00 Nieuws. 13.15 Avro-allerlei. 13.20 Mu- slek-étalage. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Ka- nierorkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Gram. muziek. 15.25 Cabaret. 16.00 Org'elspel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Mannenkoor. 17.20 Mu zikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felici taties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Kin derkoor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 „De roep om geloof in deze tijd", causerie. 19.50 Be richten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Viool en piano. 20.35 „Neutraliteit", causerie. 21.00 Verzdfckprogramma. 21.40 De DucdalL 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Gram.muziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avoudwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 „Huwelijk van A tot Z", causerie. 23.30—24.00 Gram. muziek. HILVERSUM II. 298 m.: 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Zang en orgel. 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender. 8.00 Nieuws cn weerberichten. 8.15 Symphonette-orkest, klein koor en solis ten. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Schoolradio. 10.05 Kamerorkest en solist. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Fluitrecital. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.30—12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actu aliteiten. 13.25 Licht ensemble. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Metropole-orkest en solist. 14.45 Gram.muziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. muziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Amusements orkest en solist. 18.18 „Katholiek signaal", Benelux en West-Indisch commentaar. 18.30 Gram.muziek. 18.52 Actualiteiten. 1Q.00 Nieuws 19.15 Regeringsuitzending: „Verklaring en toe lichting". 19.35 Koperkwartet. 19.48 „Katho liek signaal"; Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-Schaakwedstrijd Nederland-Noor- wegen. 20.06 De gewone man zeg't er 't zijne van. 20.12 Vocaal ensemble. (In de pauze: gram.muziek.) 20.40 „Ja, zo was 't klankbeeld. 21.40 Fragm. s»Der Freischütz", opera. 22,45 Avondoverenking en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. muziek. Het Nederlands Studentenelftal: dat wonderlijk goed op elkaar was in gespeeld, heeft Woensdagavond met 4—3 van VUC gewonnen. De rust ging in met een 20 voersprong voor de studenten. Bay Robinson heeft gisteravond te Chicago het wereldkampioenschap middengewicht op zijn naam gebracht door de titelhouder Jake Lamotta in de dertiende ronde van het gevecht te verslaan met een technische k.o. Amotitwim man £p.e&j& en KnaiielaaUje „Ik zag het 't eerst!" schreeuwt Knorrelaar, „Dus ik zal het ook plukken!" „Ik vlieg erheen!" snauwt Lorre boos, En tracht zich los te rukken. Knor, trekkende aan Lorre's staart, Is de rivier vergeten! O domme, eigenwijze big, Dat heb je toch geweten! Hij plonst pardoes het water in, Dat opspat rond z'n oren, En Knorrelaartje's angstgeschreeuw, Is ver in 't rond te horen! Enige dagen geleden werd aan ver schillende kranten en het ANP een brief gezonden, waarin melding werd ge maakt van de oprichting van een nieu we partij: de Nationale Communistische Volksbeweging, die naar het voorbeeld van Tito een aan het Nederlands mi lieu aangepast communisme voorstond. De brief was ondertekend door de voor lopige secretaris, de heer W. van Kui lenburg uit Utrecht. Thans blijkt echter, dat hij de bewuste brief noch geschre ven, noch ondertekend heeft. Iemand moet van zijn naam misbruik hebben gemaakt, zo deelde hij mee. De heer Van Kuilenburg heeft van dit geval aangifte gedaan bij de Utrechtse recher che. Intussen is nog niet tot klaarheid gebracht of de nieuwe partij nu in derdaad is opgericht of dat dit bericht op pure fantasie berustte. Desgevraagd deelde de Revolutionnair-communisti- sche partij mede, dat geen van haar le den bij de oprichting van een Nat. Comm. Volksbeweging betrokken is ge weest. Ook elders heeft men hierom trent geen bevestiging kunnen krijgen. De ECA heeft goedgekeurd, dat een bedrag van 1.441,242 dollars uit het fonds voor de overzeese gebiedsdelen der Marshall-landen zal worden be steed voor de eerste phase van 'n land- ontginningsproject in Suriname, dat be oogt een gebied van 120.000 acres met rijst te bebouwen. Met het geld zullen tractors en ander materieel in Amerika worden aangekocht. De rijst, die van dit gebied wordt verkregen zal grotendeels naar Nederland gaan. Volgende week zal begonnen worden met de bouw van het eerste kamp in de in aanleg zijnde Oosterpolder (het eerste gedeelte van de Zuidoostpolder). Het is een voorlopig kamp voor 130 arbeiders. De electriciteitsvoorziening zal geschieden met behulp van accu's. 46. De beren zijn niet van plan om óók maar één minuut langer op het strand te blijven, dan nodig is. „Laten we hier vandaan gaan", smeken de kleinsten en de leider laat er geen gras over groeien. „Natuurlijk gaan we hier vandaan en wel meteen. We zullen naar het kampeerterein in de duinen gaan", zegt hij en geeft het be vel tot het afbreken van de tepten. Nu dat duurt maar heel kort en dan zeulen de beren hun fietsen en tenten door het mulle zand heen. Alle tenten zijn verdwenen. Nee toch niet! Eén tentje is er blijven staan, de tent van Pirn, Pam en Pom. Wat is dat? Zijn die hondjes dan helemaal niet bang? Nu, dat durf ik niet te beweren, maar Pirn, Pam en Pom weten van niets. Ze zijn het dorp ingegaan om een brief te posten voor Moeder Woeffie. 74. Loeiend stormde de overvalwa gen door de straten om met luid pie pende remmen ten tweeden male voor „De Dronken Dragonder" te stoppen. Commissaris Slimkees sprong er al leen uit en begaf zich naar binnen. Bijzonder hartelijk werd hij er niet ontvangen. Het gezelschap binnen ken de de commissaris wel en men wist dat er niet met hem te spotten viel. Hij wierp een blik in het rond en stapte toen met grote stappen af op een zekere Binkie, van wie bekend was dat deze verschillende figuren uit de 'ookswereld allerlei hand- en span diensten verleende. „Zo meneer Bin kje", sprak de commissaris, „ik ga u een paar vragen stellen, maar in uw eigen belang raad ik u aan, deze zon der er leugens bij te halen te beant woorden, want anders zit u voor uhet zelf weet in bet cachotBinkie keek loerend naar de commissaris en bromde: „Vraag maar op, ik heb niks te verbergen". „Zo", zei commissaris Slimkees, ,als jij dan niets te verber gen hebt dan moet jij me eens vertel len waar de heren Moker en Poot op het ogenblik uithangen". „Mike" en Pat?" vroeg Binkie. „Die heb ik in geen weken gezien". Patrieia Wentliwortli 28) „Kom vandaag theedrinken, lieve kind", zei ze. ,Ik zou je wel op de lunch vragen, maar je weet hoe het gaat.Florence zou er de dienst om kunnen opzeggen. Nu, ja, ze zou het niet werkelijk doen, omdat ze al zo veel jaren bij ons is. maar ze zou er wat van zeggen cn dat is bijna even erg". Zich weer omdraaiend, ging ze voort: „Je moogt beweren wat je wilt, Lucy Ellen, maar mevrouw Mottram was de enige van ons die ronduit zei, dat ze een évacué in huis wilde ne men, al heeft ze er dan per slot van rekening nooit een gekregen". De verontwaardiging van juffrouw Doncaster ging in een soort koude woede over. Bleek en stijf begon ze: „Als je denkt, Sophy", maar juffrouw Sophy zwaaide haastig met een olijs- tak. ,Kom Lucy, laat ons geen ruziema ken, Niemand verwacht dat jij, gezien de toestand van Mary Anne, een kind in huis zult nemen. En ik wil niet ontkennen, dat ik mevrouw Pratt ge vraagd heb, er geen bij mij in te kwar tieren, want iedereen weet, dat ik dat wél heb gedaan. Maar intussen nu het dorp zijn aantal heeft gekregen, me neer Everton en de dominee incluis zijn er, als door de Voorzienigheid be schikt, geen meer over. Anders zou 't mijn plicht geweest zijn, er ook een te nemen en ik hoop, dat ik het ge daan zou hebben, onverschillig of Flo rence en Mabel al dan niet de dienst opzegden". Garth en Janice liepen naast elkaar, maar ze hadden nauwelijks een woord gewisseld. Nog altijd hadden ze 't ge voel, alsof ze van een begrafenis kwa men. Zwijgend wandelden ze voort tot de hoek. Hier splitste de weg zich of juister gezegd: de hoofdweg boog af naar de huizen aan het dorpsplein, ter wijl een wegje niet veel beter dan een wagenspoor tussen enige verspreid staande villa's naar Prior's End leidde. Op dit punt bleven ze stilstaan en ke ken elkaar in de ogen. „Zul je komen theedrinken?" „Ja". „Hoor eens, ga wat vroeg van huis, dan kunnen we samen wat wandelen. Ik moet je spreken maar niet in de salon van tante Sophy. Ik zal je om half drie bij het hek van 't Priorij-land opwachten. Kun je er dan zijn?" Ze knikte toestemmend. „Ik zal vanmiddag vrijaf vragen". Nog een ogenblik bleven ze staan. Ze hadden èn te veel èn te weinig stof tot praten, maar waar vrijwel 't halve dorp hen op de thuisweg passeerde, was een vertrouwelijk gesprek uitgesloten. Ja nice keerde zich om en vervolgde snel haar weg langs het wagenspoor. Garth van zijn kant volgde juffrouw Sophy en juffrouw Doncaster, die nu rustig over de beste manier om uien te bewaren praatten. Ver voor hen uit, voortgaande met een soort koppige energie, liep de lange zwarte gestalte van juffrouw Brown. Toen deze 't hek van de oude pastorie insloeg, slaakte juffrouw Sophy een zucht. „Medora is er zo van onder de in druk". Juffrouw Doncaster haalde wat sma lend haar neus op. „Ik hoop, dat we 't allemaal zijn, So phy, maar sommigen van ons zijn ge wend, hun gevoelens te beheersen. Naar mijn smaak legt juffrouw Brown de hare er te dik bovenop". In de blauwe ogen van juffrouw Sophy was een verwijt te lezen, dat Ze voorzichtigheidshalve niet onder woor den bracht. Toen ging ze, weliswaar op wat koele toon, verder over 't onder werp door. Eenmaal bij de oude pastorie en juf frouw Doncaster veilig op weg naar haar eigen huis en haar zwaar be proefde zuster, greep Garth juffrouw Sophy bij de arm. nam haar mee naai de salon en sloot de deur. „Hoort u eens", zei hij, „u herinnert u gisteravond?" „Maar beste jongen.." Even haar arm schuddend, ging hij voort: „Over de Pincott-drieling. Wie was ook weer de moeder? Minnie?" „Neen, beste jongen.. Eliza". Met kin derlijk verbaasde blik in haar blauwe ogen keek ze hem aan. „Och, het doet er niet toe. De kwestie is deze: U vroeg me, het kiekje ervan uit de lade van uw bureau te halen.... de bovenste lade links". „Ik begrijp niet. „Wacht maar. Is dat niet de lad#, waarin u de sleutel van de kerk be waart?" „Ja, zeker". „Nu, dié sleutel lag er gisteravon# niet in". Juffrouw Sophy was niet van haar stuk gebracht. „Beste jongen", sprak ze, hij moet erin hebben gelegen", „Maar hij was er niet". „Hoor nu eens, mijn jongen, die sleu tel is er altijd, behalve wanneer juf- brouw Brown hem gebruikt.en gister avond. „Ja, ik weet het, toen speelde ze piano met de rug naar ons toe. En de sleutel lag niet in de lade. Er was nieti dan een pakje rekeningen en het kiekje". (Wordt vervolgd) GEBRUIK MINDER SNEL! Bjjna iedereen gebruikt teveel SNEL. Drie a vier druppels in de teil met warm water is meer dan voldoende voor die hele stapel afwas. Glanzend schoon staat alles even later weer in de kast. Zo zuinig en zo vlug werkt SNEL! Gebruik SNEL ook voor de schoonmaak. Hout werk, tegels, sanitair, ramen... alles glanst en glimt in een oogwenk, door een paar drup pels SNEL. Ideaal voor het wassen van Uw gordijnen en vitrages. En.... SNEL is veilig voor Uw handen. Want SNEL bevat het ongeëvenaarde huid beschermingsmiddel Sapoblel AUGIASSTAL Wel eens gehoord van een Augiasstal? Zorg, dat jullie kamer er nooit zo uitziet, want dan zou die heel erg slordig zijn! In de grijze oudheid was er eens een ko ning Augias, die talloos vele runderen in een stal had. Hij liet er niets aan doen, totdat Heracles kwam, die de boel moest schoonmaken. Heracles verlegde 't stroom gebied van twee riviertjes zodanig, dat de mest afge voerd werd en volbracht op die manier een van de twaalf aan hem opgedragen, zeer zware werken. „Had ik maar", sprak kleine Miesje, „Het een of ander schilderij, Om te hangen in mijn kamer, Hier is juist een plekje vrij!" Maar zo'n schilderij kost centen En die had ons muisje niet. Daarom nam ze verf, penselen En een doek zoals je ziet! In een prachtig schildersjasje, Op haar hoofd een mooie pet, Qing ze dadelijk aan 't werken En ze deed het keurig net. S-j Miesje schilderde een zeeman, Met een pet en met een baard. Goed zo, goed zo, klein artiestje, Dat is heus de moeite Waard! Eind'lijk hing het schilderijtje In de kamér aan de muur. Maarde muis was niet tevreden: „Gunst.... wat kijkt die zeemui zuur!!' Kwaad nam Mies het schilderij weer, Draaide 't domweg op z'n kóp „Hééériep ze. Zo is het beter! Dat ventje stap.t er iBchend op!1' 1 9 II Ik '5 16 7 1» '9 10 9t ML n 74 76 28 £9 SI si In. het figuur dat hiernaast staat moeten 33 woorden van vijf let ters worden ingevuld. Wanneer je alle woorden goed raadt komt er in de dik omlijnde hokjes, van bo ven naar beneden, een zin te staan die een wijze les bevat. Om je iets op weg te helpen is van ieder voord één letter bekend. Daar gaan we: 1. Hoe beet zo'n nootje van de ■ikenboom? 1; 2. Er zijn jon- ;rns en meisjes, dames en r 1. De onderwijzer zal je voor goed gedrag be o 4. Een bol op gewonden wol heet? u Je hebt gewone suiker, maar ook a suiker; 6. Jan kan heel hard lopen, hij is r snel; 7. In de kamer ligt een vloer d; 8. Roodkapje en K n Duimp je; 9. Een ander woord voor slot is i 10. Vader rookt een sigaar, op tafel staat de a 11. De vis boer roept:,. e en schellevis". 12. Piet gaat voor moeder kolen h 13. Mijn broer heet c 14. Zal ik jou eens een - bakken? 15. Het werk is 'c 16. We plakken de foto's ■n een a 17. Zus gaat een irief y 18. De trein gaat 19. Kunnen jullie alle .-oorden goed r 20. Vul naar in: HUNZE; 21. Op de was- afel staat vaders scheerg 22. De winkeljuffrouw helpt een k 23. De hele dag vallen er ■egen i 24. Als het niet van nij is, is het van een a 25. ik was me met a 26. We zit ten in de huisk 27. Eert lang stukje hout heet een 1 2c Bij de kachel ligt een a heer lijk te spinnen; 29. Hebben jullie ook een spaar o 30. Er zijn slechte en g mensen; 31 Niet klein maar g 32. Soep eet je met een 1; 33. Vier stoelgn staan om de f Vroeger was aan het hof van een Koning altijd een Nar. Zo'n Nar was een raar mannetje, altijd rende hij door het paleis heen, maak te de gekste bokkesprongen maar had daarnaast heus wei zijn verstand bij elkaar. Ik wil jullie eens een leu ke geschiedenis gaan vertel len waaruit wel blijkt wat voor rakkers die Narren wel waren. Het gebeurde lang gele den aan het hof van Koning Bullebak III. Het liep tegen etenstijd en toen de Nar eens een kijkje bij de kok in de keuken ging nemen kwam de heerlijke lucht van gebra den gans hem al tegemoet. „Nou", sprak de Nar, „daar lust ik wel een stukje van". „Als jij nu maar zo ver standig bent er af te blij ven", lachte de kok. „Deze heerlijke gans is voor de Ko ning". Maar voor de kok wist wat er gebeurde had de Nar een van de poten van de gans in zijn handen en peuzelde die fijntjes op. Radeloos was de kok. maar de Nar niet. „Breng de gans maar ge woon naar de Koning!" sprak hij, „ik zal wel voor de rest zorgen". Toen een kwartiertje la ter de gans werd opgediend stoof Koning Bullebak III op: „Waar is die poot!" brul de hij, „wie heeft er aan mijn gans gezeten!" Maar onze Nar was in de buurt gebleven en sprak „Dat is heel gewoon hoogheid, gan zen hebben maar één poot!!" „Wwat!!" riep Bullebak „dat heb ik nog nooit ge hoord!!" „Ik zal het U bewijzen", vervolgde de Nar, „eet U eerst maar Uw ganzeboutje". Direct nadat de maaltijd was afgelopen nam de Nar de koning mee de tuin in en liep regelrecht naar het nachthok van de ganzen. Daar zaten alle dieren te dutten op één poot. „Ziet U wel!!" lachte de Nar, „ze hebben geen twee poten, ik zie het duidelijk!" Maar de Koning vloog er niet in. „Le lijke rakker", brulde hij. „Hier.... let maar eens op!!" Bullebak III begon hard in zijn handen te klappen en van schrik vlogen alle gan zen op. „Zie je wel...." riep hij, „die andere poot hadden ze ingetrokken....!!" „Ja.... maar hoogheid!" lachte de Nar slim, „waar om deed U dat aan tafel dan ook niet, wanneer U toen in Uw handen geklapt had, was die tweede poot zeker óók te voorschijn gekomen.". Si *3 BUREAU: ADMINISTRATI Voordam 11. Tel. Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel Directie; J. BIJLSMA en C. Hoofdredacteur A. KAPTEIN JJE MOTIE VAN WAN DE CONSERVATIEF 187 STEMMEN VERWC VOOR DE REGERING. j^NEURIN BEVAN, mi verklaarde, dat de Bi „met betrekking tot de krachten van de Kusst kunnen slechts worden ■eide Bevan. „Ofschoon vele andere mensen". E per jaar produceert, e 140 millioen ton produc Prinses Marijl Zondag vie Een, recente foto van ses Marijkedie op U haar vierde verbaan vieren. Plan van krui (Eigen beri Het financieringsvraa ogenblik in vrijwel al ren de grootste zorg. stijgende prijzen zijr steeds grotere kapital moeten worden. In vei ches dreigt dit desastri hebben. Het besef hier: kring der kruideniers sant plan geleid. De handel in Kruideniers: Detailhandel en de S artikelen hebben het i genomen. Men wil eer eensdeels om gezonde kruideniersbranche te externe factoren finani den kennen (waarbij i gedacht wordt aan ii de voorraadvorming), bekwame jonge onder te stellen zich een ze te kopen. Ten aanzien punt geldt de overwej zelfstandigen geen i heid van hun bedrijf z nolens volens als zake: blijven. De niet-kapitas talentvolle jongeren ir een kans gegeven woi Zeer intensief overl plaats, waarbij tevens nisaties zijn betrokken worden, dat dit binnen tot totale overeenstem: Het ligt in het voorn fonds de vorm van e geven. In regeringskri er zeer sympathiek te De bedoeling is, dat financiering zal gesch bankwezen. Het fonds rantiefonds zijn. Berei initiatiefnemende orgE drag van ongeveer dri Weerbe Verwachting tot J Voor de Westelijke land: overwegend i met enige regen, krachtige Zuidelijk nig verandering in Voor de Oostelij het land: half tot met plaatselijke mogelijk ook hier sneeuw. Matige, krachtige Zuidelijk nig verandering in ZATERDAG: Zon 17.5; maan op 12.5

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6