Minister Bevan„Rusland wil geen oorlog" Kabinetsformatie in de mist Expediteurs lieten chauffeur veel te lang werken VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Russischeduikboten zijn gevaarlijk Nog vier Amerikaanse divisies komen naar Europa Ka&t RezJtetc Vrijdag 16 Febr. 1951 148e Jaargang No. 40 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN NIEUWE NEDERLAAG VOOR CHURCHILL Churchill valt aan Prinses Marijke wordt Zondag vier jaar Garantiefondsvoor financiering Dorp in Malakka wordt met grond gelijk gemaakt De bevolking gearresteerd Eisenhower eind Maart weer naar Europa Weifelende houding van aangezochte personen Toestand gevaarlijk maar niet hopeloos De 38ste breedtegraad Pleiter vergelijkt de zitting met Praags proces Ambtenaar O.M. eist hechtenis en boete DE eerste getuige was de heer K. DE verdediger, mr. W. A. Dumbar, be gon zijn pleidooi met de pers te ver wijten dat zij een „giftige sfeer van on behagen" had weten te wekken, weike de rechtsbehandeling geen goed deed. Hij vergeleek de behandeling voor het Alkmaarse Kantongerecht met de Praagse processen, „waar de verdach ten ook reeds de strop om de nek heb ben vóór zij voor de rechter verschij nen". (Zie vervolg pag. 5) Weerbericht Lt Kolonel Den Ouden slachtoffer van lafhartige overval Nederlanders hielden dapper stand Chinese vloedgolf in richting van Wonjoe Duizenden doden op het slagveld van Tsjipjong Grensincident in Peru BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Famili'eberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. in f)E MOTIE VAN WANTROUWEN IN DE BRITSE REGERING, WELKE DOOR DE CONSERVATIEVE OPPOSITIE WAS INGEDIEND, IS MET 308 TEGEN 287 STEMMEN VERWORPEN. ZES VAN DE NEGEN LIBERALEN STEMDEN VOOR DE REGERING. A NEURIN BEVAN, minister van Arbeid, die het debat voor de regering afsloot verklaarde, dat de Britse regering contact had opgenomen met andere landen „met betrekking tot de bedreiging van Joegoslavië door de overmatige strijd krachten van de Russische satellietstaten in Oost-Europa". Moderne oorlogen kunnen slechts worden gevoerd door de technische macht achter de legers, zo zeide Bevan. „Ofschoon ik het gevaar niet onderschat, ben ik niet zo bang als vele andere mensen". Hij geloofde niet, dat Rusland, dat 25 millioen ton staal per jaar produceert, een oorlog zou beginnen tegen een aantal landen, die 140 millioen ton produceren. £HURCHILL beschuldigde de regering er van, dat zij na de oorlog vele wa pens, die thans van grote waarde zou den zijn geweest, had vernietigd, het geen zich in Korea gewroken heeft. Ook was Engeland niet in staat geweest atoombommen te fabriceren en was daarbij ten achter geraakt bij de Sowjetunie. Altlee, die Churchill hier onderbrak, vroeg hem het land niet te misleiden, daar hij er zelf in toegestemd had, dat de ontwikkeling van de atoombom aan de andere kant van de Atlantische Oceaan zou geschieden. Churchill ant woordde. dat Engeland na afloop van de oorlog geheel vrij was geweest met de fabricatie van de atoombom te be ginnen, hetgeen Attlee beaamde Churchill oefende critiek op de hou ding van de Britse regering ten opzich te van het door Frankrijk voorgestel de Europese leger. Hij betreurde het, Een recente foto van H.K.H. Prin ses Marijke, die op 18 Februari a.s. haar vierde veiyaardag hoopt te vieren. Plan van kruideniers (Eigen bericht) Het financieringsvraagstuk is op dit ogenblik in vrijwel alle handelssecto ren de grootste zorg. De voortdurend stijgende prijzen zijn oorzaak, dat steeds grotere kapitalen geïnvesteerd moeten worden. In verscheidene bran ches dreigt dit desastreuse gevolgen te hebben. Het besef hiervoor heeft in de kring der kruideniers tot een interes sant plan geleid. De Vakgroep Groot handel in Kruidenierswaren, de dito Detailhandel en de Stichting Merk artikelen hebben het initiatief hiertoe genomen. Men wil een fonds vormen, eensdeels om gezonde zaken in de kruideniersbranche te helpen, die door externe factoren financiële moeilijkhe den kennen (waarbij in het bijzonder gedacht wordt aan investeringen bij de voorraadvorming), anderzijds om bekwame jonge ondernemers in staat te stellen zich een zelfstandig bedrijf te kopen. Ten aanzien van dit laatste punt geldt de overweging, dat oudere zelfstandigen geen verkoopmogelijk heid van hun bedrijf zien en daardoor nolens volens als zakenman in functie blijven. De niet-kapitaalkrachtige, maar talentvolle jongeren moet echter ook een kans gegeven worden. Zeer intensief overleg vindt thans plaats, waarbij tevens de vrije orga nisaties zijn betrokken. Verwacht mag worden, dat dit binnen zeer korte tijd tot totale overeenstemming zal leiden. Het ligt in het voornemen aan het fonds de vorm van een Stichting te geven In regeringskringen staat men er zeer sympathiek tegenover. De bedoeling is, dat de eigenlijke financiering zal geschieden via het bankwezen. Het fonds zal slechts ga rantiefonds zijn. Bereids hebben de initiatief nemende organisaties een be drag van ongeveer drie ton toegezegd. Alle 1500 Chinese, Maleise en Indo nesische inwoners van Jenderam. 25 km van Kuala Lumpur, de hoofdstad van Malakka, zijn bij een zuiverings actie gearresteerd. De bebouwing van het dorp, dat door een regerings woordvoerder een „wespennest van bandietisme" werd genoemd, zal heden vernietigd worden. De arrestanten, die naar mening van de politie optra den als koeriers, spionnen en wachten voor de terroristen, werden oer trein vervoerd naar een strafkamp op 300 km afstand. dat Engeland op de conferentie te Parijs slechts door een waarnemer was ver tegenwoordigd en vroeg de regering cij fers te geven over Russische duikboten. Hij verklaarde, dat de bedreiging der moderne Russische onderzeeërs vijf tot tien maal zo groot was als indertijd die van de Duitse. Uit gewoonlijk betrouwbare bronnen te Londen verluidt, dat generaal Eisen hower, opperbevelhebber van de strijd krachten van het Atlantisch Pact, in de laatste week van Maart naar Europa zal terugkeren om zijn functie te aanvaar den. Verder wordt tegen het eind van de maand een bekendmaking verwacht over de samenstelling van zijn opperbe vel. (Van onze parlementaire redacteur) TN DE SITUATIE rondom de kabinets crisis is nog weinig verandering ge komen. De moeilijkheden van de forma teurs zijn nog steeds van dien aard, dat zij deze week zeer waarschijnlijk niet zullen slagen in hun pogingen om Nederland een nieuwe regering te be zorgen. Hoewel ir. Staf, die door de heren Drees en Van Schaik gepolst is, weinig bereidheid heeft getoond om in het toe komstige kabinet zitting te nemen en wij hem dus wel niet als aanstaand mi nister zulen mogen begroeten, betekent dit nog niet, dat hij definitief van de candidatenlijst is geschrapt. Wanneer de formateurs namelijk met de andere in aanmerking komende personen overeenstemming zouden bereiken, dan bestaat nog altijd de mogelijkheid, dat ir. Staf van zijn persoon het slagen van de formatie niet zal laten afhan gen. Hetzelfde geldt voor jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Uit het feit, dat er nog weinig schot in de formatie zit, mag men dus con cluderen, dat ook ten aanzien van an dere personen alles nog lang niet pp rolletjes loopt. Woensdag hebben de formateurs een bespreking gehad met de anti-revolutionnaire prof. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar in het pri vaat- en arbeidsrecht jian de: Vrije Universiteit in Amsterdam. Wij verne men hieconrtrent,- dat prof. De Gaay Fortman niet gepolst is over de porter feuille van Sociale Zaken, zoals aan vankelijk werd verondersteld. Voor welk departement hij dan wel in aan merking zou komen, is niet bekend ge worden. Ten slotte is de eventuele deelneming van mr. Stikker aan een nieuwe rege ring nog steeds in een waas van ge heimzinnigheid gehuld. Mr. Stikker schijnt de laatste tijd aan het weifelen te zijn geraakt en een min of meer af wijzende houding te hebben aangeno men, niet op programmatische gron den, maar om de kwestie der personen. Daartoe heeft vermoedelijk het resul- |-)E AMERIKAANSE MINISTER VAN DEFENSIE, Marshall, heeft bekend ge- maakt, dat de Verenigde Staten binnenkort nog vier divisies (gezamenlijk omvattend 100.000 man) naar Europa zullen zenden. Hij verklaarde daarbij, dat de verdediging van Europa stellig geen hopeloze taak is. De toestand is echter delicaat en gevaarlijk en hoe minder beperkingen het Amerikaanse Congres aan de militaire autoriteiten oplegt, hoe beter het is. Marshall herinnerde er aan, dat generaal Eisenhower in zijn jongste getuigenis had verklaard, dat de Amerikaanse strijdkrachten slechts een klein gedeelte zouden uitmaken van de voorgestelde geïntegreerde strijdmacht waarvan het grootste deel door de Westeuropese landen zouden worden geleverd. Dit gold in het bijzonder voor de landstrijdkrachten, aldus Marshall. Daarentegen zou de Amerikaanse bijdrage in lucht- en vlootstrijdkrachten naar verhouding groter zijn. Dit betrof ook de productie van munitie. laat van het overleg met jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer mede aanleiding gegeven. Hierin moet ech ter niet de enige oorzaak van mr. Stik kers houding gezien worden. Intussen maakt hij het de heren Drees en Van Schaik niet gemakkelijk, Want deze stellen nog altijd prijs op zijn terugkeer, gezien zijn internatio nale betekenis en de goodwill, die hij bij de Amerikanen geniet. Ook Donderdag hebben de formateurs r te: zamen weer overleg gepleegd. President Truman heeft op zijn weke lijkse persconferentie verklaard, dat de kwestie van overschrijding van de 38ste breedtegraad in Korea door de verbon den troepen een militaire en strategische aangelegenheid is. De resolutie van de V.N., waarin de troepen der V.N. de bevoegdheid wordt gegeven de breed tegraad te overschrijden om de vrede in Korea te herstellen, is nog steeds van kracht, aldus verklaarde Truman. (Van onze speciale verslaggever.) „EEN hoogst onelegante opmerking", noemde de Ambtenaar van het O.M. te Alkmaar, mr. Van Sloterdijk, de bewering van de verdediging, mr. Dumbar. die de rechtszaak tegen de twee expediteurs S. en Van S. uit Mid- den-Beemster vergeleek met de Praagse processen. Dit gezegde had mr. Dum bar gelanceerd in zijn pleidooi voor de twee expediteurs, wie niet minder dan 64 overtredingen van het Rijtijdenbesluit ten laste waren gelegd. Hun werd verweten, dat zij de chaufftur W'. de V. als het ware slavenarbeid hadden Ia- ten verrichten. Zij hadden De V. verplicht buitengewoon lange werktijden te maken en zijn werktjjdenboekje valselijk in te vullen. Toen De V. op 2 Augus tus in Haarlem een dodelijk ongeluk veroorzaakte, weet hij dit aan overver moeidheid. Hierdoor kwam de zaak aan het rollen. Veertien dagen geleden moesten de beide expediteurs voor de eerste maal voor de Alkmaarse Kanton rechter, mr. F. G. G. Boerrigter, terecht staan en gisteren werd deze ge ruchtmakende strafzaak voortgezet. Prins, die ook geruime tijd bij ge noemde expeditiebedrijf in dienst was geweest. Deze verklarde dat de wek ker altijd op vier uur of half vijf stond en dat men in de regel pas 's avonds om zeven uur of acht uur klaar was. Vaak werd het nog later. „Werkelijke rusttijden hebben we nooit gehad", zei- de deze getuige, die verklaarde dat hij na drie maanden ontslag had geno men omdat hij totaal „leeggewerkt" was. Getuige K. Verwee, die als bijrijder in dienst was geweest, deelde mede dat men in twaalf dagen honderdnegen tig werkuren had gemaakt. „Al kon ik het dubbele verdienen, dan ging ik niet terug" aldus getuige. Hierna was het woord aan de amb tenaar van het O.M., mr. Van Sloter- dijek. Deze bracht eerst hulde aan de beide opsporingsambtenaren voor de wijze waarop dezen het proces-verbaal hadden samengesteld. Alle 64 ten laste gelegde punten achtte mr. Van Sloter- dijck bewezen. „Ik heb zelden zo'n misselijke chan- tagepolitiek zien voeren als deze ver dachten deden" aldus de ambténaar. De chauffeur De V. was ex-politiek de linquent en ontslag kon voor hem fa tale gevolgen hebben. Hij was dus ge dwongen de orders uit te voeren". Mr. Van Sloterdijck weet het ontstaan van het dodelijk ongeluk aan de twee expediteurs en hij betreurde het dat de maximum straffen niet hoog zijn. De eis tegen elk der verdachten was veertien dagen hechtenis en vijftig maal f 10 boete, subsidiair vijftig maal een dag hechtenis. Onbehagen. Boven vijandelijke stellingen op Korea laat een B 29 Superfort van de Amerikaanse luchtstrijdkrach ten in hel Verre Oosten zijn bom- menlast vallen. Verwachting tot Zaterdagavond: Voor de Westelijke helft van het land: overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige Zuidelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Voor de Oostelijke helft van het land: half tot zwaar bewolkt met plaatselijke enige regen, mogelijk ook hier en daar enige sneeuw. Matige, tijdelijk vrij krachtige Zuidelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. ZATERDAG: Zon op 7.54, onder 17.5; maan op 12.35, onder 6.08. gosche baby oppaste, deeide de terug gekeerde ouders op hun informatie of alles goed was verlopen mede, dat hij voor twee schone luiers had gezorgd en: „Oh ja, er is opgebeld en ik heb 20.000 dollar gewonnen met een radio prijsvraag". Cusan Hayward, die in Hollywoed als filmster haar dagelijkse boterham verdient, heeft waarschijnlijk salaris verhoging gehad. Theodoor is tot die conclusie gekomen, omdat hij verno men heeft dat die jongedame catego risch verklaard heeft van nu af aan nooit meer voor reclamefoto's met keu- kenuitzetten te zullen poseren. Waar van acte. De Brit, die blijkens een raamadvertentie in het Engelse Stock- port een levensgezellin zoekt, verlangt daarentegen een kooklustige echtge note. Oordeelt u zelf: „Heer van mid- Cu aangezien een verstandig mens een delbare leeftijd met behoorlijk inko- HnsHanio hprirnp nr-f slot van veke- goede manieren zoekt men en goede manieren zoekt jonge gezonde huisvrouw, ongeveer twintig jaar. Moet goed kunnen koken en lek kere jus kunnen maken. Eigen bank rekening vereist. Slechts de beste aan biedingen zullen in overweging geno men worden. O Haile Selassie is ook al niet zo vlo* tevreden te stellen: De Ethiopische ambassade te Londen heeft verklaard, dat het bericht, als zou het ontwerp voor een nieuw keizerlijk paleis te Addis Abeba van een Stutt garter architectenbureau aanvaard zijn, bezijden de waarheid is. Deze fir ma heeft weliswaar van een interna tionale commissie de eerste prijs ge kregen, doch nu is een nieuwe prijs vraag uitgeschreven onder de .vijftien beste mededingers. Lijkt het Amster damse stadhuis wel, vindt Alida. Nu we het toch over prijzen hebben: Een babysitter «He deeer dagen een Ohiee- dusdanig bedrag per slot van reke ning niet in z'n portefeuille laat zit ten, meldt Theodoor zijn geachte clien tele hierop aansluitend, dat het aantal rekeninghouders bij de postcheque- en Ik maak me niks ongerust, die bommen vallen immers toch m de volgende kolom girodienst eind 1950 gestegen is tot 533.463 tegen 517.017 per einde 1949 Het algemeen tegoed-saldo der reke ninghouders bedroeg ultimo 1950 f 1.030.902.932. Q Daartegenover staat dan dat ook het aantal faillissementen in die tijd gestadig gestegen is. (Hoe bestaat het overigens in zo'n tijd," vraagt Alida zich af). De cijfers wijzen uit dat er in het afgelopen jaar 1945 faillisse menten werden uitgesproken tegen 1694 in het jaar daarvoor. Q In de V.S. hebben ze daar kennelijk minder last van: Het Amerikaanse departement van Handel maakt n.l. bekend, dat het totaal der persoonlijke inkomens in de loop van 1950 met 17 milliard dollar gestegen is tot het respectabele bedrag van 223.2 milliard dollar. O Dat de U.S.A. daarvan best wat wil af staan voor haar arme nicht Europa bleek, toen dezer dagen uit Philadelphia een Deens chip vertrok met een lading van twee millioen stuks speelgoed, door Amerikaanse kinderen geschonken aan hun Europese leeftijdgenootjes. Va dertje Stalin raakte onvrijwillig een mooi stuk speelgoed kwijt: Volgens 'n Oostduitse vluchteling is de luxeuze „vriendschapstrein". hem op z'n zeven tigste verjaardag door de Oostduitse regering aangeboden, even voorbij Warschau door 25 Poolse partisanen aangevallen De trein werd daarbij zo zwaar beschadigd, dat de trein moest worden teruggezonden naar de fabriek die haai- had vervaardigd. Thans is in Tokio bekend geworden, dat luitenant-kolonel Den Ouden het slachtoffer is geworden van een laf hartige overval door een groep Chi nese communisten. Zich voordoende als. Zuidkoreanen vervoegden zij zich aan de commandopost van lt. kol. Den Ouden onder het voorwendsel, dat hun munitie was opgeraakt. De leider van de groep vroeg in behoorlijk Engels of de Nederlanders hem aan wat patronen konden helpen en de niets vermoeden de soldaten willigden dit verzoek in. Zij waren zelfs nog behulpzaam bij het verstrekken van de munitie toen de Chinezen plotseling het vuur open den. Lt. kol. Den Ouden viel reeds bij het eerste salvo dodelijk getroffen ter aarde. Ook legex-predikant ds. Timens, kapitein Linzel, korporaal Talens en soldaat Schilders sneuvelden onder het moordend vuur, waartegen geen verweer mogelijk was. Na het bloed bad staken de Chinezen een stapel tak- kebossen in brand en even later re gende het mortiergranaten op de com mandopost. De Nederlandse eenheden hebben in het gebied van Antsjang, acht kilometer ten Noordwesten van Wonjoe alle pogingen van de Chinesen en Noordelijken om door hun stellingen in de richting van Wonjoe heen te dringen, gestuit. Tegen het aanbreken van de dag heropenden de communisten een massale aanval, waardoor onze dappere landgenoten onder de voet dreigden te worden gelopen. Amerikaan se versterkingen zijn met spoed aangevoerd om de Nederlanders te helpen. Na zes uur artillerievuur waren vijf communistische colonnes, die de rivier de Son trachtten over te steken, verstrooid. van Seoel, werden door machinege weer- en mortiervuur afgeslagen. Vier dagen na het begin van hun tegenaanval op de verbonden troepen zijn de communisten langs het centrale front in Korea 55 kilometer gevor derd. De omsingeling van een Ameri kaans-Franse troepenmacht door com munistische strijdkrachten te Tsjip jong, twintig kilometer ten noorden van Jodjoe aan het centrale front, die twee dagen heeft geduurd, is door een hulpcolonne van de V.N. doorbroken. De Chinezen verspreidden zich en sloegen op de vlucht voor de aanval lende troepenmacht. In de driehoek Tsjipjong, Wondjoe, Jodjoe zijn duizenden Chinezen en Noordkoreanen gesneuveld. Het slag veld lag bezaaid met stapels zwaar verminkte lijken. Woensdag werden van de tegenstander ruim vijfduizend man gedood, een zelfde aantal ge wond en 365 gevangen genomen. Ten zuiden van de rivier de Han trokken Amerikaanse troepen, door toenemen de druk der communisten, enigszins terug. Oversteekpogingen ten noord westen van Jongdongpo, een voorstad Tussen Peru en Ecuador zijn moei lijkheden gerezen nadat twee Peruaan se militairen aan de grens van de bei de landen door Indianen van de Jiva- rosstam waren doodgeschoten. De twee soldaten maakten deel uit van een patrouille, die in het grensgebied op zoek was naar een vermiste soldaat en plotseling door Indianen van de Jivarosstam met automatische wapens bestookt werd. De Peruaanse rege ring heeft bij de regering van Ecuador een protest ingediend. Zij beweert daarin, dat de Indianen de wapens van de Ecuadoriaanse autoriteiten moeten hebben gedragen. Daar dit een wilde stam is, die geen gezag erkent, wordt het gehele grensgebied in gevaar ge bracht, aldus het protest.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1