50 JAAR TRADITION Stad en Omgeving Joha nnes Keppler en zijn tijcl AGENDA De protestantisering van N.-Holland VIRCINIA- TRADITIE WAT DE THEATERS BRENGEN Boeiende lezing in Valks lunchroom Geslaagde attracties op jazz-bijeenkomst Ereburger van Zuid-Laren IN VIRGINIA Twee gouden echtparen op één dag ZATERDAG 17 FEBRUARI 1951 O'p zijn ontdekkingen steunt nog de astronoom QVER EEN VAN de drie grote ster renkundigen, die in de Renaissan- ce-tijd de voornaamste stoot gaven tot een omwenteling in de heersende op vattingen over de geheimen van de hemelruimte, sprak gisteravond dr. P. Feenstra Kuiper uit Hilversum. De heer Keyman, voorzitter van de afdeling Alkmaar der Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde, onder de auspiciën waarvan de avond werd ge houden, opende de avond, die voor een klein publiek in Valks lunchroom werd gehouden. In een buitengewoon boeiende lezing, die door lichtbeelden werd verduide lijkt, vertelde daarna dr. Feenstra over Johannes Keppler en de tjjd waarin deze grote sterrenkundige leefde. In Keppler, Brahé en Galilei culmineerde destijds het verlangen van het mens dom naar een vaste norm. Door het geweld, dat aan de komst van de Re naissance gepaard ging, was men zijn houvast kwijtgeraakt en zocht men een norm in de oeroude wetenschap: de astrologie. In wezen was Keppler allerminst astroloog, hoewel hij door geldnood gedrongen wel horoscopen heelt getrokken en voorspellende kalenders heeft samengesteld. Vooral door het intensief streven naar zijn ideaal: de gehele waarheid te ontdekken waar door hij dikwijls brak met de bestaan de opvattingen is Kepplers leven zwaar geweest. Verder was er de tijd, die in woeligheid weinig voor die van tegenwoordig onderdeed. Een astro noom, die het waagde een andere leer te aanvaarden, dan die door de R.K. kerk waren voorgeschreven, kon in die dagen van vrijwel onbeperkte roomse macht op de brandstapel te recht komen. Maar Keppler placht te zeggen: „Alle grote astronomen waren heilig, maar heiliger is mij de waar heid!" Bij het zoeken naar die waar heid, liet Keppler zich leiden door een helder verstand, intuïtie en een bemin nelijke fantasie. Wat bezielde de Schepper? Keppler wilde doorgronden wat de Schepper gewild heeft, toen Hij het heelal met zijn wonderlijk slingerende bewoners samenstelde. Aan het einde van zijn studie, wist Keppler een be langrijk deel van de Goddelijke be doelingen te hebben doorschouwd. Dit moge hoovaardij schijnen, een feit is het, dat de huidige astronomi sche wetenschap voor een zeer groot deel op zijn ontdekkingen steunt. Dr. Feenstra wees aan, hoe Keppler de moed had de overal aanvaarde leer van Aristoteles, n 1.: „Alles in het heelal beweegt regelmatig" te verwerpen, om vast te stellen, dat het tegendeel waar was. Wel onderzocht hij of die onregel matigheid wellicht aan een bepaalde orde onderhevig was. En hij slaap- de! Nog dagelijks maken astronomen gebruik van Kepplers grote ontdek king: de Perkenwet. Durf en fantasie Verschillende andere belangrijke Lezing mei lichtbeelden en ladycrooner-wedsirijd De Alkmaarse Jazz Society had gis teravond in de bovenzaal van café Tom de primeur van een lezing over jazz muziek met lichtbeelden. Dat dit expe riment voldoening schonk, bleek wel uit de gespannen aandacht, waarmede de jeugdige jazzliefhebbers het gebodene volgden. Dit succes komt zeker voor een groot gedeelte op naam van de heren Siem Dekker en Jan Untied, die zich een vlotte causeur en een bekwame Cineast toonden. Voor het eerst in Nederland werd op Jazzgebied een dergelijke vertoning ge bracht. Jazzmuziek is een moeilijk on derwerp, hetgeen de leden van de Alk maarse Jazz Society reeds meermalen moesten ervaren, maar de heer Dekker, jazzkenner bij uitstek bewees in de materie behoorlijk thuis te zijn. Bij deze ene attractie bleef het gister- 8vond niet. Een heel aardig intermezzo vormde een „ladycrooner-wedstrijd", Waaraan door zes meisjes werd deelge nomen. Het publiek als jury wees de gezusters Krop als winnaressen aan. Zij ontvingen een gramofoonplaat en een boek over jazzmuziek als eerste prijs. De heer I. van Bruggen uit Scha- gerbrug won met verbluffend gemak de „Record-riddle". Hij was degene, die de bezetting en het nummer van een beschikbaar gestelde gramofoonplaat haarfijn noemde. Het huisorkest van de Alkmaarse Jazz Society en enige jam-sessions, waarin o.a. -optraden Noordhollands beste amateur-clarinettist Mart Cluwen Uit Zaandam en het orkest Iep van Bruggen uit Den Helder, voltooiden het muzikale gedeelte van deze zeer geslaagde bijeenkomst. ontdekkingen heeft Keppler gedaan. Met durf en fantasie en een schier bo venmenselijke energie heeft hij zich geworpen op de vragen, die zich in hem voordeden. De resultaten van zijn werk dienen tot op de dag van heden het mensdom. Zijn grote strijd be schrijft Keppler op prozaische wijze in drie boeken, die het resultaat vor men van zijn duizenden berekeningen en ontdekkingen. Zijn triomf, maar ook zij tragedie drukte hij uit in zijn grafschrift: „Ik heb de aarde gemeten; nu meet ik de hemel. De geest was hemels, maar nu rust ik in de schaduw. Aan het slot van de boeiende voor dracht sprak weer de heer Keyman, die onder het aanbieden van de dank der toehoorders de spreker het tra ditionele Alkmaarse kaasje aanbood. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) ZATERDAG Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De wraak van een vrouw (18 jaar); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: De on- overwinnelijken (14 jaar); Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Liebe '47 (18 j.l; Cinema Amerlcain, 7 en 9 30 uur: Het meisje van de zonde (18 jaar). ZONDAG Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De wraak van een vrouw (18 jaar); 2 en 4.30 uur jeugdmatinée: Een huis vol herrie; Harmonie Theater, 3. 4.30, 7 en 9.30 uur: Liebe '47 (18 jaar); Rex Thea ter, 2, 4,30, 7 en 9.30 uur: De onover- de zonde (18 jaar); 2 uur: Zeebonken cain, 4.30, 7 en 9.30 uur: Het meisje van de zonde (18 jaarf); 2 uur: Zeebonken (alle leeftijden). MAANDAG Victoria Theater, 8 uur: De wraak van een vrouw (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De onoverwinnelijken (14 j.); Harmonie Theater, 8 uur: Liebe '47 (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Het meisje van de zonde (18 jaar). Gedegen voordracht van Kledingtentoonstelling werd succes De reizende kledingtentoonstelling van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, is een groot succes ge worden. In de afgelopen week hebben ruim zesduizend dames uit stad en land een bezoek gebracht aan het Wa pen van Heemskerk waar de fraaie tentoonstelling werd gehouden. Maan dag gaat de expositie naar Leeuwarden. prot. dr Rogier In het Gulden Vlies hield prof. dr. L. J. Rogier van de Nijmeegse Uni versiteit gisteravond voor de „scholie ren" van de Schola Publica een zeer leerzame voordracht over het onder werp „De protestantmaking van Noord- Holland". Prof. Rogier, die op dit ter rein van de vaderlandse geschiedenis zijn sporen heeft verdiend, behandelde het delicate onderwerp op zeer verhel derende en objectieve wijze. Hij zette uiteen, hoe de protestantisering naast een religieus proces ook een politiek proces was. De houding van de rege rende vorsten speelde hierbij in de verschillende landen een uiterst be langrijke rol. In Frankrijk en in Duits land werden de penetratie en de ex pansie van het protestantisme met alle mogelijke middelen belet, terwijl daar entegen in de Scandinavische landen en Engeland de hervorming door de vorsten werd gesteund en zelfs aan hun onderdanen opgelegd. Door ver schillende omstandigheden werd het gebied van de Zeven Provinciën eerst bijna 'n halve eeuw later in deze proce dure betrokken dan de zojuist genoem de landen en stak door de mindere mate van hiermede gepaard gaande geweldpleging gunstig af tegen vele andere geprotestantiseerde streken. Tengevolge van het late doordringen in de lage landen ging de hervorming hier zeer moeizaam en nam lan gen tijd in beslag, daar het katholi cisme zich inmiddels had hersteld van zijn periode van degeneratie en na het Concilie van Trente geheel nieuwe Er is weinig vraag naar kaas het was neei nauw aan ue Kaasoeurs te Alkmaar en niet zonder moeite kon ten slotte een prjjs van f 2.00 per kg worden gemaakt. Als basis voor de prijs van de kaas in Nederland is deze notering echter niet te beschouwen, daarvoor ligt ze veel te ver boven die van Leeuwarden, waar de grote hoe veelheden aan de markt komen. Te Leeuwarden werd de prijs voor Edammers gesteld op f 1.86f 1.87 per kg, wat sedert de vorige Vrijdag een achteruitgang betekent van 7 cent. De volvette Goudse daalde met 11 cent op f 1.98—f 1.99. Er is geringe vraag uit het buiten land en het zoeken schijnt te zijn naar het punt, waarop de orders van el ders weer rijkelijker binnen beginnen te komen. Enigszins verwonderlijk is het misschien, dat deze daling komt op een tijdstip, waarop de productie nog klein is. Vrij algemeen kan men echter de opvatting horen verkondigen, dat het nu beter is dan straks, wanneer de pakhuizen volzitten en het is mogelijk, dat deze opvatting de gang van zaken beïnvloedt. Zelfs het vrijkomen vaneen contingent van 1,5 millioen kg voor Duitsland -ton het optimisme niet zoda nig doen toenemen, dat kon worden ge sproken van een oplevende lust tot ko pen. Met de boter ligt het heel anders op het ogenblik. De daling is ten einde en de prijs vertoont neiging tot een ge ringe stijging. De prijs waartegen de boter kan worden ingeleverd bij de pakhuizen van het I.V.Z. is inmiddels verlaagd tot op f 3.95 per kg voor boter in vat. De nog aanwezige partijen koelhuis- boter worden blijkbaar verder opge ruimd. Deze boter wordt in de handel gebracht tegen verschillende prijzen, afhangende van de kwaliteit. Export van witte kool naar Amerika neemt af De export van witte kool naar Ame rika, die ruim een week geleden in zette en die de prijzen aan de veilin gen voor kool in het gewicht van 12 kg. even deed oplopen, schijnt weer te stagneren. Er komen weinig orders binnen en het resultaat is ge weest, dat het artikel aan de veilingen weer is gedaald. De hoeveelheid, die is verladen, hoorden we ramen op ongeveer 300 wagons, een aanzienlijke partij, maar vergeleken bij de voorraad van 2.000 wagons toch nog van te geringe be tekenis. Intussen is een groot deel van het verscheepte goed nog onder weg. Ge hoopt wordt, dat, wanneer de afzet in Amerika bevredigend blijkt, toch nog weer nieuwe orders zullen kunnen worden geboekt. Voor de tuinders aan de Langedijk zou dit een uitkomst zijn. wegen had ingeslagen, waardoor het veel strijdbaarder was geworden. In Nederland was het niet meer mogelijk om, zoals in de meeste andere landen was geschied, de clerus op grote schaal in het hervormingsproces in te schakelen en deze te doen overgaan tot het nieuwe geloof. Een tweede factor was, dat hier niet, zoals elders, invloedrijke monarchen het protestantisme invoerden, doch dat dit hier geschiedde door het or gaan van de revolutie, door de geu zen. Indien Karei V of Philips II tot het protestantisme zouden zijn over gegaan, zou Nederland zeer waar schijnlijk nu geheel hervormd ge weest zijn. Sprekende over Noord-Holland, zei- de Prof. Rogier, dat in West-Friesland, hoewel de katholieke kerk daar voor het concilie en Trente zeer gedegene reerd was het katholicisme zich toch grotendeels heeft gehandhaafd, daar het bisdom Haarlem de uiterste zorg aan dit gebied heeft besteed. Ook Kenne- merland is voor een zeer belangrijk gedeelte katholiek gebleven, daar hier de landadel niet bereid was voor het protestantisme te zwichten en tevens morele en economische druk op zijn pachters uitoefende. Van hun zijde oefenden de hervormers eveneens een dergelijke druk op de bevolking uit en in de steden was het de behoeftige klasse, die zich het eerst liet protestan- tiseren, gevolgd door de patriciërs, die hun maatschappelijke positie wensten te handhaven. De onafhankelijke mid denstand bleef voor een belangrijk deel trouw aan het oude geloof. Prof. Rogier behandelde het onderwerp zeer zorgvuldig en aan de har.d van talrijke voorbeelden. Aan het slot van zijn voor dracht beantwoordde hij nog enkele vragen van de toehoorders, die, gezien het wetenschappelijke van de stof, in zeer grote getale aanwezig waren. Belemmering van de scheepvaart De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Noord- Holland, te Haarlem, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten behoeve van de uitvoering van werken nabij de Friese Brug te Alkmaar boven het Noordhollandsch Kanaal een lijn ge spannen zal zijn, waaronder een maxi mum doorvaarthoogte van 16 meter, zulks op alle werkdagen, behalve op Zaterdag, van een halfuur voor vóór zonsopkomst tot een half uur na zons ondergang, gedurende drie maanden na dagtekening van deze bekendmaking of zoveel lager als noodzakelijk of korter als mogelijk zal blijken. Onze oud-burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot thans burgemeester van Leiden zal in een buitengewone raadszitting, welke op 23 Februari te Zuidlaren wordt gehouden benoemd worden tot ereburger dier gemeente. Zoals bekend was de heer Van Kinschot drar burgemeester vóór hij als zodanig in Alkmaar benoemd werd. Hij wordt nu de eerste ereburger van Zuidlaren o.a. omdat hij zich daar in zijn ambts tijd bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt voor de jaarlijks daar gehouden paardenmarkt. Alkmaarders, waarop men niet trots kan zijn De laatste weken is meerdere malen aan. (te gedaan van openbare schennis der eerbaarheid. Donderdagmiddag is het de politie gelukt de dader, een 25- jarige winkelbediende, in de Hout op heterdaad te betrappen. De man heeft een achttal feiten bekend. De tweede stadgenoot, die werd inge sloten, was een man die een valse aan gifte en een poging tot oplichting had gedaan. Hij had de politie medegedeeld dat zijn rijwiel, dat hij afgesloten op de openbare weg had achtergelaten, tijdens zijn afwezigheid was gestolen. Na een nauwkeurig onderzoek kwam vast te staan, dat de rijwieldiefstal slechts in 's mans fantasie was gepleegd en dat het zijn bedoeling was geweest hier mede een verzekeringsmaatschappij op te lichten. VOOR DE RADIO Gisteren hebben wij gemeld, dat het Musette-Trio Annie de Moor en Freddy Groot voor de Bonte Dinsdagavondtrein zullen optreden en waarbij een jury hen zou becritiseren. We vernemen echter,, dat men reeds geselecteerd heeft uit een grote groep amateurs. Voor de deelnemers aan AVRO's Bontetrein dus een extra com plimentje. JEUGDDIENST. In de Jeugddienst die Zondagavond in de Kapelkerk wordt gehouden zal Ds. J. Heidinga van Haarlem prediken over het onderwerp „Het meisje en de duivel". ECHTPAAR VAN ES vijftig Twee Alkmaarse echtparen herden ken vandaag hun gouden huwelijksfeest. In café Centraal op het Hofplein troont vandaag het echtpaar G. Madiol, A. MadiolVan Veen op de erezetel, te midden van kinderen, kleinkinderen, familie en kennissen. Het echtpaar L. N. van Es, A. C. van EsJonker viert de grote dag thuis, in de kamer achter de bekende sigaren winkel in de Hekelstraat, die acht en dertig jaar door de heer Van Es werd gedreven. De heer en mevrouw Madiol, die in de Uitenboschstraat No. 4 wonen, had den hun feest liever heel bescheiden willen vieren, maar hun twee kinde ren dachten er anders over. Die orga niseerden een luisterrijke dag. Het echtpaar Madiol, dat bijna dertig jaar in de Uitenboschstraat woont, heeft acht kleinkinderen. De 76-jarige heer Madiol werkte 37 jaar op de Alk maarse Ijzergieterij, waar hij het ko men en gaan van maar liefst drie directeuren meemaakte. De heer Ma diol zou men zijn leeftijd zeker niet aanzien. Hij is een levencuge, kwieke figuur, die nog graag grapjes maakt,. De gezondheidstoestand van zijn 73- jarige echtgenote laat wel iets te wen sen over, maar toch kan ook zij nog uitstekend meedoen. De heer Madiol herinnert zich nog uitstekend de tijd, dat in Alkmaar de stappen van de cadetten klonken. Voor hij bij de Ijzergieterij kwam, werkte hij namelijk als employé aan de Cadet tenschool en maakte het leven daar dus van heel nabij mee. De heer Ma diol is van geboorte Groninger, maar hij woont sedert 1897 in Alkmaar. Zijn vrouw komt uit Heerhugowaard en het was in de Kaasstad, dat beiden elkaar ontmoetten en in het huwe lijksbootje stapten, dat hen zij het soms door de storm een halve eeuic veilig door het leven heeft gevaren. „Hier brandt altijd de kachel". Inderd^kd, in de sigarenwinkel van het echtpaar Van Es in de Hekelstraat brandt de kachel elke dag, tevens symboliserend) dat men hier weet wat gastvrijheid is. Gedurende acht en dertig jaar heeft het echtpaar de winkel in de Hekel straat gedreven. De heer Van Es, die vanaf zijn twaalfde jaar in de tabaks branche werkzaam is en zich door zijn opgeruimd humeur tal van vrien den heeft verworven, woont ruim zes tig jaar in Alkmaar. Honderden men sen heeft de 72-jarige in die tijd leren kennen. Hij was dikwijls „langs de weg", soms met tabaksproducten, maar ook met zuidvruchten. Evenals de 71- jarige mevrouw Van Es voelt hij zich nog uitstekend en praat nog graag over de talrijke ervaringen, die hij heeft ongedaan. Beiden hebben een ECHTPAAR MADIOL jaar vrolijk karakter, hoewel het leven ook hen niet heeft gespaard. Van de drie kinderen, die ze hadden, zijn er nog twee in leven. Vier kleinkinderen, allen jongens, bezitten de heer en me vrouw Van Es. Mevrouw Van Es is de jongste zuster uit een groot gezin, die nu haar vijf tigjarig jubileum viert. De oudste zus ter is een en tachtig jaar. De vele familieleden en vrienden zijn vandaag in het gezellige huis in de Hekelstraat verenigd en zeker zul len er nog heel wat herinneringen aan vroeger worden opgehaald. Want het gouden paar heeft een levendige geest en ziet er naar uit, dat het nog tal van jaren voor de boeg heeft, wat ieder hun uiteraard graag toewenst. Persoonlijk kampioenschap 2—3 Libre De strijd om het persoonlijk kam pioenschap 2 t/m 3 libre is de gehele week enerverend geweest. En met de laatste partijen in het zicht (heden- en Zondagavond) kan men spreken van een grote climax. Van de acht candi- daten zijn er vier die een goede kant •op de begeerde titel maken. De laatste partijen zullen dus de beslissing moe ten brengen. Dit tournooi door de B.B. opgedragen aan de biljartvereniging Alcmaria Victrix, mag zich in een zeer grote belangstelling verheugen. De stand, zoals die nu is, luidt voor wat betreft de hoogste serie: 1. Blank 17; 2. Vet 20; 3. Bellis 15; 4. C. Dekker 28; 5. Beers 23; 6. L. v. d. Aakster 18; 7. J. P. te Bos 25. ZONDAGSDIENST VOOR HUISARTSEN. Zondag 18 Februari zijn beschikbaar de huisartsen Dr. K. H. Kolk, Geester- sir.gel 36, (telefoon no. 2017) en Dr. R. T. Westerkamp, Emmastraat 93 (tele foon no. 4357). ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Te beginnen hedenavond 18 uur zal deze week buiten de normale openings tijden voor spoedgevallen geopend zijn de apotheek „De Bever", apotheker P. J. Meurs, Emmastraat 36. Nagekomen predikbeurten Alkmaar; Ned. Leger des Heils, Slik- steeg 4, 10 uur, Heiligingsdienst, 3 uur Zondagsschool, 8 uur Hosanna-avond, Di. 8 uur Ontspanningsavond, Wo. 8 u. Wijdingsdienst, serg. maj. Elzinga. Ned. Chr. Gem. Bond, Do, 8 uur sa menkomst in „Waakt en Bidt", evan gelist J. H. van Oostveen uit Voorburg. Oude Niedorp: 10 uur ds. Appel. Nieuwe Niedorp, Doopsgezinde gem., 10 uur dhr. Lont. Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 17 Februarij 1851 vinden wij de volgende kennisgeving van een toneelavond in de schouwburg. Schouwburg te Alkmaar. Door het personeel van den Am- sterdamschen Schouwburg, on der directie van M. Westerman en J. Eduard de Vides, op Vrijdag 21 Februarij 1851 (No. 5 van het abonnement). Stille waters hebben diepe gron den, Tooneelspel in vier bedrijven, naar het Hoogduitsch, volgens Beaumont en Fletschers (in vele jaren niet vertoond.) Gevolgd door: Een kind aan dienstboden toevertrouwd. Blijspel met zang, in één bedrijf, naar het Fransch, door de Heer P. A. Ma- nus. Aanvang ten zes uure precies. HARMONIE THEATER: LIEBE '47 Deze Duitse film is in vele opzichten een verrassing. Zij is dat allereerst voor de bezoekers, die verondersteld hebben dat zij een normale film zouden zien, dat wil zeggen een film met een lach en een traan, een beetje humor en een tikje ver driet, zoals er dertien in een dozijn gaan. Zij is eveneens een verrassing voor hen, die gedacht hebben, dat de Duitse film industrie nog niet de kracht heeft ieta van betekenis te produceren en voor hen, die niet geweten hebben, dat men ook stemmingen en gevoelens kan fotograferen. Deze rolprent brengt reeds vóór zij nog begonnen is de bijzonderheid, dat zij door een korte gesproken toelichting wordt in geleid en de regisseur Wolfgang Lieben- einer, die ze naar een toneelstuk van Wolfgang Borchert heeft geschapen, brengt onmiddellijk daarna niet alleen de Dood in de gedaante van een dikge- vreten individu maar zelfs Onze Lieve Heer zelf op het doek, die hij het uiter lijk heeft gegeven van een man, die een oude zeeman of een zendeling zou kunnen zijn. Dit alles wijst er al op, dat hij gepoogd heeft iets uit te beelden dat boven het menselijk-normale uitgaat en in werkelijk heid is deze film eigenlijk niets anders dan een vertolking van menselijke dro men, gedachten en waanvoorstellingen, wefke leven in de ongelukkigen, die door de ellende van de wereldoorlog elk hou vast aan het normale leven hebben ver loren. De waanzin drijft ze langzaam maar zeker naar de zelfmoord in de hoop, dat de dood eindelijk de zo hevig begeerde rust zal brengen. Hier worden afschuwe lijke dromen verfilmd, de beelden, die een uit Rusland terugkerende oorlogsvermink te in zijn slaap ziet, de vrouwen en kin deren die hem ter verantwoording roepen omdat hij haar mannen, zonen en vaders in de dood heeft gedreven, macabere voor stellingen, een film van negatieve beel dden, die de activiteit der doden het tref fendst kan illustreren. Twee mensen, wie het leven te zwaar ie geworden, een man en een vrouw, ont moeten elkaar op de plaats waar zij zich willen verdrinken. Zij vertellen elkaar hun geschiedenis; zij krijgen uit mede lijden het gevoel, dat zij voor elkaar moe ten zorgen en beginnen samen een nieuw leven. Wat zij beiden hebben doorgemaakt vóór zij aan de rand van het water ston den, wordt hier op een bijzondere wijze in beeld gebracht. Men kan er om huilen of lachen of zelfs alleen de schouders op halen, maar vast staat, dat Hilda Krahl die voor haar prestatie in deze film te recht werd onderscheiden en Karl John, als de uit Siberie teruggekeerde krijgs gevangene, hier spel geven, dat, ondanks alles wat men hier twee uur lang te ver werken krijgt, het publiek tot het laatst toe blijft boeien. CINEMA AMERICAIN; ER IS GEEN PARADIJS OP AARDE Niemand, die de producten der Ameri kaanse en Europese filmindustrieën volgt, zal kunnen ontkennen, dat de Italiaanse filmmaatschappijen na de oorlog opmerke lijke prestaties hebben geleverd, welke haar menigmaal op het eerste plan brach ten. „Fietsendieven", „Paisa" en „Vulca- no" om maar een drietal te noemen waren treffende voorbeelden van de wij ze, waarop de Italianen met beperkte mid delen een even verrassende als indruk wekkende filmstijl creëerden. Dat de sce narioschrijvers niet schroomden tere on derwerpen aan te snijden, past in het ka der van het neo-realisme, dat na de oor log in Italië en daarbuiten appelleerde aan de gevoelens van een talrijk publiek, het geen de auteurs heeft gesterkt op de in geslagen weg voort te gaan. Zij konden dit doen zonder al te groot gevaar voor banaliteit en drakerigheid, omdat zij zich gesteund wisten door het bezit van voor treffelijke actrices en acteurs, regisseurs en cameramensen. De film. welke thans in de Cinema Ame ricain draait, verhaalt van een meisje, dat om haar ouders te kunnen onderhouden. ontmoet aan het strand een jong rechter en er ontspint zich een liefdesidylle. Het meisje zwijgt over haar verleden met het voornemen hiermede te breken en haar geluk te verzekeren. Als zij op het pun1 staat het „pension" te verlaten, stelt de Justitie een onderzoek in naar een sterf geval en komt zij tegenover haar geliefde te staan. Een sprong van de hoogste ver dieping vormt het einde. Men kan over het onderwerp denken hoe men wil, doch men zal moeten erken nen dat Geraldine Brooks en Vittorio Gassmann opnieuw eminente c eaties schiepen, dat Giorgio Pastina de regie voerde op een wijze, de huidige Italiaanse filmkunst waardig en dat zo ten slotte een rolprent ontstond, welke het aanzien vol komen waard is. Een film. qua inhoud aanvechtbaar, maar qua spel, regie en fotografie veel beter dan talrijke peper dure Hollywood-producten. In het voorprogramma neemt em tech nicolor over een Mexicaans fiesta, waarin alle kleuren van de regenboog schitteren, een ruime plaats in. VICTORIA THEATER: DE WRAAK VAN EEN VROUW De film, die deze week in Victoria Thea ter draait, stelt geen problemen of blinkt niet uit door het originele van het gege ven. Integendeel, „De wraak van een vrouw" is een oud gegeven, zo oud als de wereld zelf, doch de nieuwe versie, welke de schrijver van het scenario, Huxley, op dit gegeven heeft gemaakt, is zo goed da» men van het begin tot het einde onweer staanbaar wordt geïnteresseerd. Een vrouw wordt verliefd op een getrouwde man, wiens vrouw aan een ziekbed is gekluis terd. De verliefde vrouw denkt de man te kunnen winnen door zijn vrouw te ver giftigen. Na de dood van deze vrouw vindt de man echter een andere levensgezellin. Gedreven door haatgevoelens zorgt de te leurgestelde dat de man van haar dromen verdacht wordt van de moord op zijn vrouw. De vertegenwoordigers van vrou we Justitia nemen aan dat de man inder daad de moord heeft gepleegd en hij wordl ter dood veroordeeld. Een symphatieke dokter ziet kans op het laatste moment het oudste beroep ter wereld uitoefent. Zij het drama op originele wijze te beëin digen. Tot de laatste meters van deze filmband blijft er spanning. Het uitsteken de scenario, dat Huxley naar zijn eigen roman „A Woman's vengeance" maakte, heeft hiertoe in belangrijke mate bijgedra gen, maar niet minder het uitstekende spel van Charles Boyer, Ann Blyth en Je§- sica Tandy. REX THEATER DE ONOVERWINNELIJKEN Deze film brengt in fraaie gekleurde beelden een belangrijke episode uit de tijd (ongeveer 1768) toen de Engelsen en Fransen alles in het werk stelden om in de uitgestrekte Amerikaanse wildernis een koloniale macht te vestigen, met Fort Pitt (thans de stad Pittsburgh) als middelpunt. Avonturiers waren er ook genoeg in die tijd en zij trachtten zich te vèrrijken met de handel in mensen en wapenen. Garth was wel de machtigste en meest meedo genloze onder deze handelaars. Maar hU vond in kapitein Holden een geduchte te genstander. En dan speelt de uit Engeland verbannen Abby Hale, een aantrekkelijke schoonheid, een grote rol in de strijd tus sen de sterke hoofdfiguren. De meest verrassende avonturen en spannende scè nes spelen zich in het woeste land me1 zijn rivieren, watervallen en bossen af. met als hoogtepunt de aanval van het In diaanse opperhoofd Guyasuta op Ford Pitt. Dat ten slotte kapitein Holden na een beleg van negentig dagen van Fort Pitt door de Senecas en Delawares, bekendê Indianenstammen, de overwinning behaalt, laat zich wel raden en dat Abby Hale met Holden gelukkig wordt eveneens. De bekende actrice Paulette Goddard trekt bijzonder de aandacht als het uit Engeland gedeporteerde meisje. Zij is nog steeds een temperamentvolle actrice. En Gary Cooper speelt zijn rol van Holden op de van hem zo bekende wijze. Verder treden op de voorgrond Howard da Silva als de verraderlijke Garth en Boris Kar- loff als het Indianen-opperhoofd. Verder trekken ook nog enige goed getypeerde vrouwenfiguren de aandacht. Ais geheel een film vol actie, spanning en avontuur in zeer aantrekkelijke beelden. Het uitgebreide hoofdnummer werd in geleid door een tweetal zeer actuele jour naals, n.l. Wereldnieuws en Holl. Nieuws.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2