Bouwer van het Olympisch Stadion Stad en Omgeving Hartelijke woorden bij het eerste lustrum P.v.d.A. Ex-KNIL militair werd bedrogen Afdeling V Interessante causerie voor de Mij. voor Nijverheid en Handel Reclame moei men waar maken Van magnetiseurs en somnambules Dr. Tenhaeff besloot zijn serie voordrachten AGENDA N.S. beambte had vlugge vingers Nieuwe verkeersregels Bij krachtig bestuur is toekomst niet zorgwekkend Vreemde houding van de officiële instanties Bij de transacties werden geen prijzen genoemd Oud-Alkmaarder Jan Wils 60 jaar Beroemd architect oniwierp ook de tribune in Gem Sportpark Berlage zijn meester Net Melsj Twee Alkmaar: DONDERDAG 22 FEBRUARI 1951 De psychologie van de reclame Niettegenstaande de reclame tot één der jongste wetenschappen gerekend mag worden, is door het baanbrekende werk in Amerika en Engeland over deze materie reeds een uitgebreide litteratuur ontstaan, welke gevoegd bjj ztfn eigen rijke ervaringen, de heer Han G. D. Coppens in staat stelde voor de leden van het departement Alkmaar van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel een gloedvolle en zeer Interessante causerie te houden over het onderwerp „Psychologie van de reclame". In een duidelijke uiteenzetting, welke gegrond was op-de resultaten van wetenschappelijk onderzoek en prak tijk, heeft de heer Coppens de tairjjke aanwezigen, die zich gl .u-middag aan de maandelijkse lunch verzameld hadden, binnengeleid in het rijk der adver tenties. reclamefilms, affiches e.d., dingen, welke niet alleen een belangrijke post uitmaken op de begrotingen van zaken en industrieën, maar tevens een onmisbaar contact geworden zijn tussen publiek en zakenwereld. „De reclame," aldus de heer Cop pens, „heeft ten doel binnen te drin gen in het domein van het individu teneinde artikelen te verkopen, men sen van onze diensten gebruik te laten maken, goodwill te kweken of de naam van een artikel of zaak in de herinne ring te laten voortleven." Dr. Hermen» noemde in zijn proefschrift de reclame de massale beïnvloeding van hel vraag-en-aanbod-potentieel en prof. Roels heeft gezegd, dat de psychologie van de reclame beoogt een gunstige, waarderende zin te creëren ter bevre diging van de behoeften, waartoe de mensen in staat zijn. Een scherp on derscheid wilde de heer Coppens ma ken tussen propaganda, reclame en Voorlichting. Propaganda heeft slechts ten doel een idee kenbaar te maken, waarbij in de ongunstige zin vaak misbruik wordt gemaakt van denk fouten. Voorlichting behoort te zijn het geven van niet-tendentieuze medede lingen, terwijl de reclame de wet keni van het waar maken van hetgeen men aankondigt. De heer Coppens stcna uitvoerig stil bij de waarneming, de lering, het onthouden, het denken en de motieven, welke het publiek kun nen bewegen over te gaan tot de daad, waartoe de reclame opwekt. Aan de hand van vele voorbeelden be lichtte hij de gedachten-associatie, de belangrijkheid van de ondervinding, welke de koper opdoet met een be paald artikel, de habituele gesteldheid van de waarnemer, de reactie, de aan- dachtswaarde van kleuren, alsmede de intensiviteit, waarmede de massa ver schillende vormen van reclame be ziet. Reclame moet aan vier eisen vol doen; zij moet de aandacht trekken, de belangstelling wekken, de begeerte doen ontstaan en ten slotte de stimu lans geven tot de koopdaad. Om de aandacht te trekken zijn de blikvan ger en -geleider van groot belang, al moest spreker waarschuwen tegen 'n De bekende Utrechtse psycholoog, dr. W. H. C. Tenhaeff, hield gister avond voor de contribuanten van de Volksuniversiteit in het Landbouwhuis de laatste van zijn drietal boeiende voordrachten over „Magnetiseurs en Somnambules". Na nog eenmaal gere capituleerd te nebben wat hij de vo rige malen had behandeld, legde hü er de nadruk op. dat er naar zijn mening naast de invloed van de suggestie therapie, waarvan eveneens vele genees heren bewust of onbewust ge bruik maken, bij de magnetiseurs ook nog sprake moest zijn van een, nog onbekende en op te lossen x-factor Hiernaast, speelt het magisch prestige van de magnetiseur nog vermeer derd door zijn dikwijls vreemde kle ding en zijn telepathische vermogens een belangrijke rol. De moderne fonds dokter bezit dit magische prestige niet meer, in tegenstelling to de vr egere dokter met zijn hoge hoed en zijn koets. Hierbij speelt de „mann" een rol, de geheimzinnige kracht, die de primitieve volkeren aan hun vorsten en aan vele voorwerpen toeschrijven. Vele magnetiseurs blijken ook over ziekte-beschrijvende gaven te beschik ken en kunnen dikwijls feilloze dia gnosen stellen. Dit berust op telepathie en volgens spreker schuilt bier ener zijds een groot gevaar in, daar aan het oordeel van deze z.g.n. psycho- skopen, ook mdien het foutief is, door de patiënten zeer grote waarde waarde wordt gehecht. Alle mensen zijn in zekere mate telepaath, doch bij de meesten komt dit zelden of nooit tot uiting. Henri Bergson zeide eens, dat het een van de taken van onze harse nen is, de herinnering en het onder- beluste weten te vervagen. Dr. Ten- V»-rf besloot zijn ongemeen interes sante mededelingen met er nogmaals op te wijzen, dat hij een feJle tegen stander was van een zelfstandige ves tiging van practiserende magnetiseurs Wel meende hij dat de wetenschap in bepaalde gevallen een nuttig gebruik van hun eigenschappen zou kunnen maken. FIETSEN-PUZZLE Een dame, die bij een rijwiel-verhuur- inrichting een fiets had gebuurd, 'en einde boodschappen te gaan doen be merkte na enkele winkels te hebben bezocht, dat ze een andere fiets be reed dan die haar door de verhuur inrichting was verschaft Of deze fiets beter is dan de eerste is niet bekend In elk geval kunnen zij, die inlichtin gen kunnen verschaffen zich melden bü het politiebureau. overvloed aan aandachtswaarde, waar door de adverteerder zijn doel voorbij schiet, hetgeen hij aan de hand van verschillende advertenties bewees. Vervolgens wees de heer Coppens o.a. op de vergeetachtigheid van het pu bliek en sprak als zijn oordeel uit, dat 't plaatsen van één grote advertentie in de drie maanden geen zin heeft. Om het beoogde doel te bereiken, kan men beter met kleinere annonces regel matig de aandacht vragen. De waar heid in de reclame zag spr. als de enige garantie, dat men met deze re clame kan doorgaan. Men kan de men sen enige tijd voor de mal houden, doch niet altijd, aldus de heer Coppens, die zjjn met grote aandacht gevolgde le zing besloot met de opwekking om bij de samenstelling van de reclame voor al niet te hoog te grijpen. Men dient de reclame te richten naar de bevolkingsgroep, welke men wil be reiken en haar voor het publiek be grijpelijk te maken. Men vermijde daarbij het gebruik van vreemde woorden en het toegeven aan de eigen smaak. De voorzitter van het departement, de heer J. F. ie Blansch, dankte de heer Coppens hartelijk voor zijn inter essante lezing en sprak de wens uit, dat men over kortere of langere tijd nog eens een beroep op hem mocht doen. Vóór de causerie besloot het departement de contributie voor 1951 vast te stellen op 11. STATUTEN VERZONDEN Verzonden zijn de statuten van de „De Keyzer", zuivelproducten en kolo niale waren N.V. te Alkmaar. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG. Victoria Theater, 8 uur: De wraak van een vrouw (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De onoverwinnelijken (14 j.); Harmonie Theater. 8 uur: Liebe '47 (18 jaar): Cinema Americain, 8 uur: Het meisje van de zonde (18 jaar). Galden Vlies, 8 uur: HOV concert. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Feest avond Partij van de Arbeid. VRIJDAG Rex Theater, 2 30 en 8 uur: De harten breekster (alle leeftijden); Harmonie Theater, 8 uur: Annie get your gun (alle ioeftüden); Cinema Americain, 8 uur "a. tain China (14 jaar); Victoria The- ter, 8 uur: Straaljager no. 3 ant woordt niet (14 jaar-). Gulden Vlies, 8 u.: Filmavond Volks universiteit. In samenwerking met de recherche dienst der Nederlandse Spoorwegen heeft de gemeentepolitie de hand kun nen leggen op een tweetal Alkmaar- ders, die gedurende de laatste tijd herhaaldelijk diefstallen pleegde uit goederen, die met de Nederlandse Spoorwegen ter verzending waren meegegeven. Een van het illustere vriendenspan was een beambte der Nederlandse Spoorwegen te Alkmaar. Reeds geruime tijd werden vermis singen geconstateerd uit goederen, die door de N.S. werden vervoerd De die ven waren kennelijk geen lieden met voorkeur. De ene keer verdwenen er rijwielbanden, dan weer waren het levensmiddelen, een stofzuiger, lakens, kortom artikelen van de meest uiteen lopende aard. Hetgeen uit hun buit in beslag kon worden genomen besloeg een ruimte van twee grote kasten. Dank zij goed gecoördineerd speurwerk door de N.S.- recherche en de gemeentepolitie slaag de men erin de daders van de diefstal len te achterhalen. De N.S.-beambte en zijn makker zijn in verzekerde bewa ring gesteld. Een ander lid van het vingervlugge gilde was een 34-jarige magazijn bediende, die herhaalde malen bij zijn patroon dozen bonbons en chpcolade stal. Een deel van de zoete buit kon in beslag worden genomen De magazijn bediende heeft zijn diefstallen bekend. Voorrang b|j wegkrnisingen Bestuurders van voertuigen, ruiters en geleiders van rij- en trekdieren en vee, die een kruising of splitsing van een of meer wegen naderen, zijn ver plicht de doorgang vrij te laten voor hen, die uit een andere richting langs een der wegen gelijktijdig of nagenoeg gelijktijdig met hen die kruising of splitsing naderen en daar volgens de hier onder opgesomde regels voorrang hebben: Bij kruisingen en splitsingen van een voorrangsweg en een andere weg, heeft het verkeer op de voorrangsweg voor rang boven het verkeer op de andere weg Het verkeer op een weg, welke kruist of zich splitst van een weg waar langs een bord staat met het woord „stop", heeft voorrang boven het ver keer dat het kruispunt of de splitsing nadert langs de weg waar het bord staat. Bij kruisingen en splitsingen van een verharde weg en een onverharde weg, heeft het verkeer op de verharde weg voorrang. Onverminderd het hierboven bepaal de hebben bij kruisingen en splitsingen van wegen bestuurders van motor rijtuigen voorrang boven andere weg gebruikers. Zij moeten echter het ver keer, dat de ook door hun gebruikte weg blijft volgen, bij het kruisen van de weg laten voorgaan. Overigens heeft het verkeer van rechts voorrang. In afwijking van de hierboven opge somde voorrangsregels hebben motor rijtuigen ten dienste van politie en brandweer, voor zover zij gebruik ma ken van bel of sirene, begrafenisstoe ten, militaire colonnes en trams voor rang boven het overige verkeer. De ge noemde categorieën hebben in de volg orde waarin zij zijn opgesomd, voor rang boven elkaar. Het eerste lustrum van de Partjj van de Arbeid is in Alkmaar niet onop gemerkt voorbijgegaan. De zaal van Valles Lunchroom, waar het plaatselijke bestuur gisteravond recipieerde, was feestelijk versierd met tal van bloem stukken en rode vlaggen en vele afgevaardigden van aangesloten bonden ge tuigden in hartelijke bewoordingen van hun vriendschappelijke gevoelens jegens de jubilerende partij. De bijeenkomst werd geopend dooi de voorzitter, de heer G. W. de Jong, die een beschouwing gaf waarin hij de groei van de partij schetste. Hij noem de de vorming van de Partij van de Arbeid, nu vijf jaai geleden, een grote gebeurtenis in het politieke leven van ons land. De samenbundeling van de progressieve groepen betekende een belangrijke vernieuwingsgedachte in 't volksleven. Er is in de afgelopen pe riode een berg werk verzet en vele sociale en economische maatregelen zijn er het bewijs van dat men, zo niet geheel dan toch ten dele, geslaagd is. Ten dele, doordat compromissen moes- sen worden gesloten en door econo mische tegenwind. De heer De Jong deelde mede, dat er bij de oprichting van de partij 508 leden waren. Thans is hun aantal gègroeid tot 668. Het zijn vrienden met verschillende levens overtuigingen, die elkaar hebben ge vonden in de strijd voor sociale ge rechtigheid. Spreker betoogde, dat de Partij van de Arbeid ais doorbraak partij zeker is geslaagd. De negen raadsleden vertegenwoordigen ruim dertig procent van de Aikmaarse be volking. Spreker zeide te hopen, dat men het vertrouwen van de kiezers zou behouden en uitbreiden. Activiteit. De heer A. Sietsma, die het woord voerde namens de raadsfractie, gaf een historisch overzicht van de ge meentepolitiek. Spreker zeide veel waardering te hebben voor het werk van Jhr. Van Kinschot, Prof. Koelmn en mr dr. Wytema, die allen hun bes te krachten hebben gegeven voor de bioei van Alkmaar. Het deed spreker veel genoegen, dat burgemeester Wy tema een partijgenoot is. Door zijn be noeming is een lang gekoesterde wens in vervuiling gegaan. De heer Siets ma zeide mr. Wytema niet- te zien als de burgemeester van Alkmaar, doch als een Aikmaarse burgemeester. Ver volgens wijdde spreker zjjn aandacht aan de bevolkingsaanwas de finan ciën, de volkshuisvesting en de wo ningbouw. De heer Sietsma noemde de sterke stijging van de uitgaven en de vermeerdering van dq schuluenlast 'n weerspiegeling van de activiteit van het gemeentebestuur Spr betoogde, dat hier de cost voor de baet uit gaat Bij een krachtig bestuur zag hjj de 'oekoms. niet zorgwekkend. Zwaartepunt in de gemeenten Na de pauze werd het woord ge voerd door burgemeester mr. dr. H. J Wytema, die niet uit hoofde van zijn kwaliteit, doch als lid van de partij aanwezig zeide te zijn. Spreker keerde zich tegen de voorgestelde wet op de financiële verhouding tussen Rijk en gemeente, omdat deze regeling zal uit lopen op een financiële aderlating voor de gemeenten, waar juist het zwaarte punt van het werk der partijen ligt. Spreker noemde de plaatselijke be stuurders in de meest letterlijke zin de dragers van de partij. I.Ir. Wytema zeide te hopen, dat de Partij van de Arbeid zou voortgaan met het uit dragen van haar idealen, want daar mee bereikt men de burgerschapsge dachte, die onontbeerlijk is voor een democratische samenleving. Gewestelijk biljartkampioen- schap Het district Schagen van de Ned Biljartbond heeft van het gewest „Het Noord-Westen" (waaronder de distne ten Alkmaar, Amsterdam, 't Gooi. Haarlem, Den Helder, Schagen, Utrecht West-Friesland en de Zaanstreek resor- teren) twee gewestelijke kampioen schappen toegewezen gekregen, name lijk van de vijfde en de tweede k'asse libre. De eindstrijd van de vijfde klas se zal worden gehouden op 2, 3 en 4 Maart in de zaal van de heer D. Ka per te Wieringerwaard onder leiding van de WBC. De volgende districts kampioenen zullen deelnemen: P. Boe der uit Hauwert; J. Griek van VOG uit Den Helder; J. van Heerde uit Haarlem: J. May van „De Posthoorn" uit Zaandam; J. Noot uit Amsterdam; D. Smit van WBC uit Wieringerwaard; J. Tersteeg uit Utrecht en G. Wester van „De drie ruiten" te Alkmaar. De wedstrijden beginnen 's middags om twee uur en 's avonds om acht uur. Zondagmiddag 4 Maart worden de vier slotpartijen gespeeld, waarna om streeks vijf uur de prijsuitreiking plaats vindt. Er wordt voor deze wed strijden veel belangstelling verwacht. DEN BURG, 19 Februari 1951. Aange voerd werden 4 koeien van 650900 30 nuchtere kalveren 3056; 10 schapen van 80 tot 125 en 30 biggen van 40 tot 47,50. In de week van 1217 Febr. werden 84.929 eieren aangevoerd, welke een ge middelde kiloprijs opbrachten van 1,90. Vervolgens werd het woord gevoerd door mevrouw Frieiink namens de Vrouwengroep, de heer E. Prins, voor zitter van de afdeling Nieuwe Koers, de heer J. Meijer, voorzitter van de A.B.B., de heer s. Tump namens da A.J.C. en Jonge Strijd, de heer W. van der Vall, de heer C. Couwen hoven als voorzitter van de Woning bouwvereniging Rochdale, de heer Bakker namens de VARA, mevrouw Meijer namens de Vrouwenbond van het N.V.V. en de heer Kirpensteijn. I tl ai •- ONVRIJWILLIG VOETBAD Een zachte berm langs de smalle Holweg tussen Heerhugowaard en Hensbroek was de oorzaak, dat een zogenaamde spoorbus van de NACO langzaam met de linkervoorzijde in de sloot zakte, toen de chauffeur Aets te veel naar links uithaalde. De passagiers konden ongedeerd de bus verlaten. Het voertuig zelf had geen schade van dit on vrijwillige voetbad opgelopen. „Deze verdachten hebben zich op schandelijke wijze bevoordeeld ten koste van mensen, die een zeer moeilijke tijd achter de rug hebben en die niet op de hoogte zijn met de toestanden hier te lande," zo zeide de officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, gisteren in zijn requisitoir tegen de Aikmaarse tex tielhandelaar S. H. en diens zoon P. H., die terecht stonden ter zake van prijs opdrijving. Het slachtoffer van de handelwijze van H. en zijn zoon was de jeugdige ex-KNIL militair R. Lejjdekke, thans sergeant bij de K.L. dese zaak eiste mr. Vellinga tegen S. H. drie maanden gevangenisstraf en tegen diens zoon f 200,— subs, twee maanden. Nadat II. verklaard had dat hij f 16,— had teruggestort, zodat de militair de jas niet had gekregen voor f 77,—, maar voor f 61,—, deed mr. Markus uitspraak. De politierechte: bracht de wachtmeester hulde voor zijn nauwkeurig proces-verbaaL Spreker noemde het misbruik maken van de onwetendheid van deze jongeman, een zeer laakbare wijze van handelen. Hij veroordeelde H. tot twee maanden gevangenisstraf en de zoon tot f 100,— subs, één maand en twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De vader van de Schoorlse slager P. de W. trok enige tijd profijt van het geld, dat hem toekwam vanwege de kinderbijslagwet. De vader werkte ge durende enige maanden in het bedrijf van zijn zoon, die de lijsten voor de kinderbijslag invulde als was zijn va der bij hem in loondienst. De officier zeide het moeilijk te vinden om uit te maken of vader en zoon onder één hoedje speelden. In elk geval had de vader van de financiële voordelen ge profiteerd. De zoon nam de nadelen van dergelijke transacties in ontvangst: f 150 boete of een maand hechtenis. De eis luidde f 200 of twee maanden. Harry M. uit Heiloo stond voor een zelfde zonde terecht. Hij had een valse opgave ingediend, waardoor hem een bedrag van even vijf gulden onrecht matig was toegevallen. Hij verweerde zich door te zeggen, dat zijn werkge ver gewoonlijk de ingediende aanvra- gen-lijsten nakijkt en dan aangeeft hoeveel dagen er per maand gewerkt is. Blijkbaar was ditmaal de werkge ver in gebreke gebleven, aldus Harry. De officier eiste veertig gulden boete of twintig dagen hechtenis, alsmede een maand voorwaardelijk mei jaar proeftijd. De politierechter besloot echter de zaak nog even aan .e hou den om de aspecten betreffende de lijsten-corrigerende werkgever e studeren. Sergeant Leijdelcke had voor zich en zijn. gezin kledingkaarten ontvangen, die hij in een beperk c aantal zaken in Alkmaar kon besteden. Spoedig leerde hij de textielhandelaar H. ken nen, die hem uitnodigde in zijn zaak inkopen te komen doen. De sergeant had vertrouwen in de handelaar en deed daarom zijn inkopen in deze winkel. Toen hij later in zijn pension te Bergen terugkeerde en de pensionhoudster toonde wat hij op zijn kaarten had ontvangen, zeide deze dat hij was bedrogen. De heer Leijdekke deed op haar advies aangifte en het gevolg was, dat H. en zijn zoon gisteren voor de economische politie-rechter terecht stonden. Hoewel hun meerdere overtredingen verweten konden worden, was alleen prijsopdrijving van een mantel ten laste gelegd. H. had de mantel, die hij zelf had gekocht voor f 58,75, ver minderd met 10 pet. korting, aan de militair geleverd voor 77.—. Overbluft De verbalisant, wachtmeester Sieswerda, zeide dat het hem was opgevallen, dat H. steeds zo spoedig weet in welke pensions de militairen uit Indonesië zijn ondergebracht. Zelfs op Zon dag weet hij hen te vinden. De wachtmeester deelde voorts mede, dat H. de militair, die voor de eerste maal in Holland was, heeft overbluft en hem te weinig goederen op zijn kaarten heeft geleverd. Hij heeft dit later trachten goed te maken, doch dat was pas nadat aan gifte werd gedaan. Er zijn thans nog meer klaohten over H. in onderzoek. „Ze moeten mij altijd hebben", zeide H. Mr Markus: „Bij u is er ook altijd wat aan de hand." De sergeant, die hierna als getuige werd ge hoord, zeide dat de winkelier hem geen prij zen had genoemd. Hij had hem een aantal kledingstukken gegeven en gezegd, dat het zo wel goed was. Toen getuige op aanraden van de pensionhoudster een klacht bij de politie had ingediend, wilde H. hem alsnog een baby pakket en een lap textiel geven. Sergeant Ley- dekker zeide zich eerst bij de officiële instan ties in Haarlem te hebben beklaagd, doch daar had hij niets bereikt. De officier van Justitie achtte het ten laste gelegde volkomen bewezen. Mr. Vellinga vond het zeer ergerlijk,dat H. voor zijn practijken juist een man uitkoos, die al met zoveel moeilijkheden had te kam pen. De houding van de officiële instanties in Haarlem kwam spreker zeer merkwaardig voor. Spreker meende dat H. ten onrechte de be voegdheid is verleend aan gerepatrieerden te mogen leveren. Ook het halsstarrig schuld ont kennen had op de officier geen prettige in druk gemaakt. Gezien de gehele entourage van Y^ANDAAG herdenkt een oud-Alkmanrder, wiens faam tot ver over onze landsgrenzen is doorgedrongen rijn 60ste verjaardag. Op 23 Februari 1891 werd hier ter stede als zoon van een aannemer geboren Jan Wils, die in Ia- tere jaren vooral beroemdheid zou verkrjjgen als bouwmeester van het Olympisch Stadion te .Amsterdam. aldaar vertoonde destijds een geheel ander beeld dan thans. Nadien heeft de architect Wils behal ve een tweetal W' onhuizen aan de Westerweg, één aan de Wilhelminalaan en één aan het Nassauplein niet vee' meer in Alkmaar gebouwd en vestigde hij zich definitief in Voorburg, waar hi) thans nog woont. Van toen af aan werden zjjn werkzaamheden steeds drukker. Hü bouwde kerken, scholen, huizen, ja gehele stadskwartieren, doch vond bovendien nog tijd om meubelen en kunstglaswerk te ontwerpen en een achttal prijsvragen te winnen. Het Olympisch Stadion. JN 1924 wees het Internationaal Olym pisch Comité Amsterdam aan als de plaats waar in 1928 de IXe Olympiad» zou worden gehouden. De hoofdstad be zat echter geen enkele gelegenheid waar de spelen zouden kunnen worden georganiseerd. Wel stond aan de Am stelveenseweg het massieve, vierkanti Stadion, dat kort vóór het uitbreker van de eerste wereldoorlog door arclii tect Harry Elte was gebouwd, doch dii complex bleek voor een Olympiade on geschikt. Daarom schreef het N O C een prijsvraag uit, die glorieus door onze oud-stadgenoot werd gewonnen, In fy]A de toenmalige „Burgerscnool" van wijlen de heer F. J. Aukes alhier te hebben doorlopen, bezocht de jonge Wils de Aikmaarse HBS waarvan hij in 1909 het diploma verwierf. Zijn liefde ging uit naar de bouw Kunst'en in 1910 werd hü tewerkgesteld op het bureau van de toen zeer beken de Haagse architect Mutters en enige tüd later bü diens Rotterdamse collega Otten. Vervolgens trad hü in dienst bü de grote bouwmeester dr. H. P. Berlage de schepper van de Amsterdamse Beurs Hoewel dr. Berlage meerdere jonge assistenten in opleiding had, ontdekte hü in de jeugdige Wils toch büzondere kwaliteiten. De oude meester en zü« jonge medewerker vervaardigen te zamen tekeningen, die zo groet waren, dat zü slechts op de grond konden worden gemaakt. De vriendschap tus sen dr Berlage en Jan Wils is tot de lood van eerstgenoemde in stand ge lieven. Inmid Iels was Wils zelfstandig ne het ontwerpen van gebouwen be gonnen. Zo ontwierp hü nauwelijk' twintig jaar oud, de toenmalige „Ken nemer Autogarage" thans meer bekend als de „Garage Pouwels" aan de Ken nemerstraatweg alhier. De omgeving nauwelijks een half jaar werd het grote bouwwerk, dat wij nog altijd onder de naam van Olympisch Stadion kennen, onder de opperste leiding van architect Wils voltooid. Duizenden vreemrielin gen maakte met deze schipping ken nis en verspreidden Wils' faam naar alle windstreken. Zo kwam het dat hü lezingen hield in Europa's hoofdsteden als Wenen, Brussel, Boedapest enz. De toenmalige Duitse Oostenrükse- en Hongaarse Architecter bonden benoem den Wils tot hun ere lid, de Tsjecho sïowaakse regering tot haar adviseur bü de stadionbouw in haar land. Koningin Wilhefmina onderscheidde de bouwmeester met een benoeming tot Officier in cc Orde van Oranje-Nassau. Bij het Olympisch Kunstiournooi/dat in 1S28 werd gehouden, werden de te keningen van Jan Wils bekroond met de gouden medaille van het Internatio naai Olmpisch Comité. De tribune Alkmaar bleek Wils niet te zün ver geten. In 1929 droeg het gemeente bestuur hem op de bouw van de tegen woordige tribune op het Gem. Sport park, die door de fa. Duinmeüer werd uitgevoerd voor de som van f 60.000. Ondanks het bereiken van de 60 jarige leeftü'd, denkt de heer Wils er nog in het geheel niet aan potlood liniaal en passer ei bü neer te leggen Daarvoor is hij ook te overladen met tal van grote opdrachten voor woning bouwcomplexen, service flats en an iere gebouwen owel hier te lande als op Curacao en Aruba. Daarenboven voelt architect Wils zich te vitaal om zelfs maar aan ruften te denken. Moge het onze oud stadgenoot gege ven zün zich nog vele jaren aan zijn geliefd beroep te wüden. >e- Clandest-iene koffie De Amsterdammer Frans S. en de Alkmaarder Trijntje H.H. stonden gisteren gezamenlijk bij de economi sche politierechter op het matje voor een deliet dat vroeger veelvuldig voor kwam, doch thans tot de zeldzaamhe den is gaan behoren: een overtreding van de distributiebepalingen. Frans werd aangehouden, toen hij met vier kilogram koffie op weg was naar Alkmaar. Aan de politie ver klaarde hij destijds dat hü voor deza koffie f 12 per kilo berekende en de koopster had dat bevestigd. Thans hal veerden beiden de prijs en verklaarden eensgezind dat voor een pak f 6 moest worden betaald. De officier van Justitie mr. dr. J. M. Vellinga, zeide de indruk te hebben dat S. zich regelmatig bezig houdt met de handel in koffie. Mr. Vellinga eis te tegen S. f 50 subs. 25 dagen en te gen koopster f 25 subs. 15 dagen. Mr. Markus vonniste overeenkomstig de eis. Pief-je Bell in "f Gulden Vlies Dat Pietje Bell nog een populaire fi guur onder de jeugd is bewees gisteren in het Gulden Vlies de grote kinder schaar die op de vrije Woensdagmid dag daarheen was gekomen om zün streken te gaan zien. Het Rotterdams kinderloneel wist op buitengewoon aardige en paedagogische wijze dit stuk voor de jeugd te spelen. Het bracht een aantal kwajongensstreken ten tonele, waarmee het de jeugd vol komen wist te boeien. Opgewonden schreeuwden de kinderen juist op de meest kritieke momenten waardoor 't gesproken woord soms geheel overstemd werd. Een middag als deze is leerzaam omdat het toneelgezelschap de inhoud zo naar voren brengt, dat het accent telkens weer op een paedagogische strekking wordt gelegd. Ook deze mid dag heeft Pietje Bell voor de kinderen weer tot een onvergetelijke gemaakt. Burgerlijke Stand Geboren: Dirk, z. van J Rens en D. astenburg. - Hendncus C. j„ z. van H. J, 'elmer en A. J. M. Kroeders. Overleden: Gerritje Wonder, 70 jaar, wed. van D. Scbuljtemaker, Jannetje Dros, 75 jaar, wed. van M. R. Versteeg. - Gustaaf A. L. Erdtsieck, 61 jaar, gehuwd met M. A. Schuring. Heden overleed, na Langdurig en smar ijden, onze gel vlan, Vader, Behuw rootvader, de He KLAAS SIJTZ] KNIJPSTRA, in de ouderdom va jaar. Uit aller naar G. KNIJPSTRA— AUK Alkmaar, 21 Febr. 1 Oudegracht 64. De begrafenis zal i hebben a.s. Zaterda de Gemeente Beg daats. Vertrek var terfhuis voormiddai Gevraagd een voor halve dagen. Mevr, HOLLENBÏ Bierkade 19 Tegen 1 Mei gevraag EEN NET MEIS boven 20 jaar, voor dag en nacht. W aanwezig. Aanm. nft Mevr. BULTHUIS Langestraat 106. "WIE WIL, bij bej klein benedenhuis ir te Amsterdam bei huishouding verzo tegen verg. van kc tnw. Brieven onder 458 bureau van dit Dinsdagavond werd in i Stompetoren een vergade dooi de centrale Helder va einde te komen tot bet op: afdeling van die partij, traden op mevrouw G Teengs en mr dr C. E Alkmaar. Niettegenstaand» weer was er grote belani beiae sprekers werden met aangehoord. Mevrouw Ho: in het bijzonder tot de aa de vraag: „wat doet u met Er zijn vele jaren strijd 1 weest eer het zover was vrouw passief en in 1919 kreeg. Lang niet alle vrou de politieke gelijkstelling m ls gemakkelijker anderen ze stemmen dan zelf uit U candidaat men de meest Doch men mag zich nie den. want ieder is een dec gemeenschap en die hebbi lien. Wanneer men zich n een politieke partij kan m invtoed uitoefenen bij het een candidatenlijst. De VVD neemt een bijzo: VERVOLG STAD Motorsport-ka De bij de K.N.M.V. aa; torclubs in Noord-Hollar men te Alkmaar büeen spreking van de compe kampioenen 1950, de he koop uit West-Graftdijk i uit Noord-Scharwoude 27 Februari op de feest M. C. Alkmaar in de bloe gezet. Besloten werd et leggeld te heffen van f moeten de clubs tien eer aankoop van prijzen. Dt lichte en zware motoren op 200 cm3. De ritten vo tie zullen in hoofdzaak o; worden uitgezet, terwül lijk de bebouwde kom worden. In iedere rit honderd km zullen twee punten zijn. Op deze wü de riiders die geen kilt hun motor hebben met i deelnemen. Voor 1951 is Beverwijk bü Noord-Hol] gedeeld. Voor de compet den de volgende data va ringen 15 April; Texel 3 der 27 Mei; Schagen 17 J 22 Juni De jaarlijkse Van Z Jaar op Zaterdag 18 Aug en op 9 September treed verwijk als gastvrouwe Schermeer te Oterleek tocht op 7 October en de ritten wordt af"esloten t dorp, waar dus uitgemaa wie kampioen 1951 woi kampioenschap zullen de ten van zes van de acht Verder werd de avond c de M.C. Schermeer op 28 vastgesteld. 29 April, 1 J tember organiseert de IV der flinke ritten. Land en volk van 2 Voor de filmavond „I van Zuid-Afrika", welke door de samenwerkend* in 't Gulden Vlies wore staat, naar het bestuur ons mededeelde, veel be De avond wordt geopei toning van een film, opg feesten ter inwijding va trekkers-Monument in 2 Het bestuur van de V ons belangstellenden er attent te maken, dat, ernstige karakter van de de deuren van de zaal ti toning daarvan gedurenc nuten gesloten blijven. Men zorge dus op tü zün

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2