Bij het spoor gonst het van activiteit De strijd tegen de runder-t.b.c. zal stevig worden aangepakt WERKERS IN DE NACHT 's Nachts klinkt er de kreet van de rangeerder Veilig, vlug, voordelig enverantwoordelijk Predakbeurten WE LOPEN het uitgestorven perron op. Ergens rinkelt een emmer. Een drietal rijtuigpoetsers veegt en poetst de electrische trein, die morgenoch tend in alle vroegte zal vertrekken. Dan klinkt er in de verte het gekne pen signaal van een rangcerhoorn. Een stoomfluit antwoordt. Er wordt iets geschreeuwd. Het rangeren is be gonnen. Bergen Pensionhouders protes teren bij ministers HEILOO Heer-Hugowaard Nieuws uit De Langedijk Weekoverzicht van de Langedijker veilingen Noord-Scharwoude Het vijf-ja ren plan is praciisch al begonnen Wie exporteert witte kool naar Amerika? Zuid-Scharwoude Propaganda-avond van „Alkmaar en Omstreken'! St. Pancras VRIJDAG 23 FEBRUARI 1951 r)E STAD maakt zich reeds gereed om te gaan slapen, als tegen elf uur één van de laatste treinen uit Amsterdam het station Alkmaar binnendavert. Op het perron, in de wachtkamc. s, op de trappen is het even wat beweeg van mensen. Een heer met een hoge >ed op kennelijk zó van een bruiloft talmt nog wat. Hij kan de uitgang niet vinden en wil nu dwars over de rails naar buiten. Een spoorman wijst hem de weg. Dan liggen de perrons uitge storven en stil. De kellner in de wachtkamer gaapt. Zijn dienst zit er weer bijna op. De perronchef loopt nog even langs een duistere trein en verdwijnt dan in de bevelpost op het 2e perron. Maar daar is het alles leven en activi teit. Er klinkt gebel, getik, geratel, gegons. Want bij het grote „bloktoestel", waardoor men de controle heeft over alle wissels van het emplacement en tot ver daarbuiten, wordt nog hard gewerkt. Er ratelt een telefoon, één van de vier, vijf, die er hangen. „Den Helder is binnen," klinkt het. Direct belt de perronchef alle posten langs de lijn AlkmaarDen Helder op en wenst het personeel van die posten een goede nachtrust. Want tot het moment, dat de laatste trein in Den Helder is gearriveerd mag niemand van het personeel langs deze lijn naar bed. ten, maar op het station gonst het van activiteit. In de goederenloodsen laadt en lost men de vrachttreinen. In de locomotieven-loods houdt de nacht stoker de vuren brandend, zodat de „meesters" om halfvijf hun machines rijklaar vinden. „Het is een verantwoordelijke baan, op deze bevelpost", zegt de perronchef, de heer Bouman. We kijken naar het bloktoestel", waardoor men alle wis sels beheerst. Door dit apparaat, dat jaren geleden door de Alkmaarse Ijzer gieterij werd vervaardigd, kan men de mensen op de verschillende seinposten letterlijk „de handen binden". Geen wissel kan er in de seinhuizen omge legd worden zonder toestemming van deze bevelpost. Een hefboom grendelt elke handel, óók die in de andere pos ten. Wil de man in het seinhuis bij de spoorwegovergang b.v. een wissel om leggen, dan draait hij aan een slinger, en drukt een bepaalde nok in. In de bevelpost ratelt dan een wijzertje voor een venster, boven een bepaalde hef boom. Men controleert dit „verzoek" tot het vrijzetten van een wissel, drukt de hefboom onder het venstertje in, waar door de corresponderende handel in het seinhuis bij de overweg vrijkomt. Dat gaat tot diep in de nacht door. De straten van de stad liggen verla- VOOR ZONDAG 25 FEBRUARI ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur ds Kiem Wassink. Kapeikerk, 10 uur ds Dcu Oudsten, 5 uur ds. Wesseldijk, 7 uur ds. Van Wijk. Rem. geref. gem., 10.30 uur ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegracht), 10.15 uur ds. Haan. Doopsgez, kerk, 10.15 uur ds. v. d. Sluis. Geref. kerk, 10 uur ds. Von Meijen- feldt, 5 uur ds. Veliinga. Geref. kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, 10 en 5.30 uur, ds. v. d. Dingen. Baptisten gem. (in Nieuwe Doele) 10 uur de heer Planting' van A'dam, 8 uur Jeugddienst (Wilh. school). Herst. Ap. Gem., Toussaintstraat, half 10 en 4 uur en Donderdagavond 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., in Waakt en Bidt, Za. 7.45 uur Jeugdclub Kr. v. Elten- weg, Di., 7.30 uur Bijbelkring Kr. van Eltenweg 22, Do. 3 uur Evangelisatie samenKomst in W. en B., evangelist Dammuller. Leger des Heils, Lim- ir.erhoek (William Booth) 10 uur Bri gade kadetten, 3 uur Openluchtmeeting bij Berger bushalte, 8 uur Openbare samenkomst kapt. Hassoldt, luit. Bul- terman, brigade kadetten; Do. Heili- gingsdienst luit. de Hartog uit R'dam. Ned. Leger des Heils, Sliksteeg 4, 10 uur Heiligingsdienst, 3 uur Zondags school, 8 uur Verlossingssamenkomst, kapt. Foluyt uit Scheveningen; Di. uur Ontspanningsavond, Wo. 8 uur Wij- dingsdienst, serg. maj. Elzinga. Kerk van Jezus Christus van de heiligen dei- laatste dagen (in Valk's lunchroom), half elf Zondagsschool; 5 uur gods- dienstbijeenomst. Kruisleger, Hekel straat 9, Zondag geen dienst; Di. Thee- samenkomst; Wo. 8 uur Openbare sa menkomst, kapt. de Haas. Verbrei ding der Waarheid, Brouwerstraat 31 10.30 uur ds. Ruys. Ver. van spiritis ten Harmonia, 10.30 uur morgenwijding ln Hotel de Nachtegaal. Spr. mevrouw Loots—v. d. Lugt uit Zaandam. AKERSLOOT, 10 uur, ds. Kaptein. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds. E Kies. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds Knoppers van H'sum. Rehoboth Ver breiding der Waarheid, v. Borselenlaan 2, 8 uur ds. Ruys. BROEK OP LANGENDIJK. Geref. kerk, 10 en 5 uur cand. Bakker van Amsterdam. Doopsgez. kerk, 10 uur ds. Broer van Hoorn. DIRKSHORN. Herv. kerk. 10 uur ds. Karon van Bellingwolde. Geref. kerk 9.30 en 2.15 uur, ieesdienst. DRIEHUIZEN, 10 uur, dhr Albertz. EGMOND AAN ZEE, Geref. kerk, 10 uur, ds. Veliinga, 5 uur ds. Von Meijen- feldt. Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. GROOT SCHERMER, 7.30 u.. de heer Albertz. HEILOO. Herv. gem., 7 uur d? Bloemhoff. Evangelisatie Kerklaan 10.15 cn 5 uur de heer de.Bruin. Ge ref. kerk (in evang.gebouw aan dc Kerklaan), 8.30 uur ds. Veliinga, 3.30 Uur ds. Von Meijenfeldt. HEER HUGOWAARD, herv. gem., 10 uur ds. Wiltink Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur cand Pauwels van Vlaardingen KOEDIJK, geen dienst. LIMMEN, 10 uur ds. Teriet. NOORDSCHARWOUDE, geref. kerk. 10 en 4 uur ds. Vegter. OUDORP, 10 uur ds. Plug van Egmond a/ö 'Hoef. SCHERMERHORN, geref. kerk, 10 en 2.30 uur ds. Donner van Broek op Langendijk. 3INT-PANCRAS, geref. kerk. 9 en 4 uur ds. Middelkoop. STOMPETOREN, Evangelisatie, 10 uur de heer Koch van Alkmaar. URSEM, 10 uur ds. Meyboom. WARMENHUIZEN, 7 uur ds. Post. g^OND HET middernachtelijk uur ver trekken en arriveren er nog negen treinen op dit station. Er moet nog een goederentrein voor de vrachtloods ge rangeerd worden; een reeds Volgeladen trein moet er weggehaald worden en verdeeld worden in drie. kleinere vrachttreinen, die morgenochtend vroeg weer kunnen vertrekken. Zo blijft er steeds een groep van het personeel gedurende de nacht in de weer. Het vuilste baantje. en TOE stapt er iemand de bevel post binnen om instructies te ont vangen, waarbij hij zich tevens een weinig warmt. Daar is de „parkeer- chef', de man, die de nieuwste functie bij de N.S. bekleedt. Sedert verschil lende treinen uitgevallen zijn en de N.S. de diensten met bussen onderhoudt zorgt hij dat alles bij aankomst en ver trek netjes verloopt. Hij moppert een beetje, want voor een spoorman met het hart op de rechte plaats is een autobus maar een ongelukkig vehikel. Dan komt er een rangeerder binnen. Blauwe kiel, vet en vuil, pet op half zeven en de rangeerhoorn nonchalant over de borst. Hij heeft nachtdienst en zal straks moeten zorgen, dat alles op het rangeerterrein een vlot verloop heeft. Hij bekleedt een der smerigste baantjes, die er bfj de N.S. te vergeven zijn. Dag in, dag uit kruipt hij onder, langs, door en over stoffige, vettige trei nen. Staat van uur tot uur aan levens gevaar bloot en heeft een grote verant woordelijkheid. Op de bevelpost stórt hij zijn hart nog eens uit. Hij vindt er gehoor, want de mannen hier kennen het bedrijf als zichzelf en begrijpen de moeilijkheden van hun collega op het rangeerterrein. Bouwen aan een kathedraal. £N ZO, midden in de nacht, ontwikkelt zich hier een gesprek. Een gesprek van vier mannen, die op een uur, dat ieder ander slaapt, medehelpen, het ge raffineerd goed georganiseerde bedrijf, dat Nederlandse Spoorwegen heet, draaiend te houden. Goed, ze mopperen wat, de nachtwerkers, maar het is met een soort goedmoedige zelfspot. Er schijnt in alle spoormensen een ingeboren verantwoordelijkheidsbesef en kameraadschapsgevoel te liggen. Een gevoel van zoals de heer Singeling, die het bloktoestel bediende het uit drukte „te bouwen aan een kathe draal, waarbij geen man, groot of klein, gemist kan worden, zonder dat dc bouw narigheden ondervindt". En dat is zo. Het uiterst gecompliceerde bedrijf zou zeker stagnatie ondervinden, als niet iedere man, of hij nu in Utrecht, Ap pingedam, Tilburg of Broek op Lange- diik zijn werk doet, wist wat zijn plicht was. Wéér rinkelt de telefoon in de be. velpost. „Kabels Jan en Nico uit". De chef zet enkele handels om, waardoor de spanning van de bovenleiding ge nomen wordt. Op dit moment beginnen de monteurs ergens langs de lijn aan het onderhoud, of eventuele reparatie aan de bovenleiding. QVER HET duistere rangeerterrein, tussen en langs de zwarte schim men van goederenwagons bereiken we „post 2", het glazen hokje, hoog boven het rangeerterrein, waar de seinhuis wachter feilloos de ritsen wagons, die tot treinen geformeerd moeten wor den, bestuurt. Vochtige vlagen stoom en rook slaan door het open venster zijn post binnen. De adem van Je Spoorwegen. De adem van de arbeid in het nachtelijke uur. Buiten klinkt de kreet: „Brug! Ne gen en tien!" De seinhuiswachter gooit enkele handels om. Buiten wordt een lamp gezwaaid. Zwaar hijgend drukt een rangeerlocomotief een rits wagons langs het seinhuis. De rangeerhoorn gilt weer in het duister. De locomotief stopt en dan maakt zich het laatste deel van de trein los en rolt dreunend langs. Heen en weer schuiven de duis tere schimmen van wagons en machi nes. Er lopen kleine figuurtjes met lampen: de rangeerders. Terwijl de flarden rook uiteenwaai- en boven de slapende stad, worden in de locomotievenloods de vuren onder de ketels brandend gehouden. Verschil lende zware machines staan daar hij gend en blazend te wachten, alsof ze gevoelen, dat deze rust niet met hun werkzame aard overeenkomt. Alsof ze zó weg wilden stomen. Kleine raderen Neen, van nacht-„rust" is bij de N.S. geen sprake. Alles lééft en beweegt, terwijl de stad slaapt onder een ge staag neersluierende motregen. De man bij de overweg sluit nog ver na twaalf uur de bomen over de verlaten straten. Dat is plicht. De lichten boven het emplacement flappen om 1.15 uur uit. En geen seconde vroeger of latei- Trein 4506 moet om 1.10 binnenlopen. Dat gebeurt, want men werkt met seconden. Kijkend naar de activiteit in de vrachtloodsen overpeinzen we de bijna volmaakte organisatie van dit gigan tische bedrijf. Dag en nacht klopt in Utrecht het hart van de N-S„ en dag cn nacht stampt het bloed door de aderen, die lopen naar alle uithoeken van bet land. Dan denken we aan al die talloze, kleine raderen in dit enor me geheel. De man van het seinhuis, de perronchef, de rangeerder, de nacht stoker, de wagenpoetser, ja zelfs de controleurs en de mensen aan de lo ketten. Hun namen zijn onbekend, maar met ijzeren plichtsbetrachting vervullen ze hun taak, wetend, dat zonder elk van hen de nu soepel lo pende machine zou kunnen weigeren, met alle noodlottige gevolgen van dien. Een diep respect voor deze mannen, die zorgen. dag en nacht dat het wijdvertakte apparaat feilloos blijft lopen, is zeker niet misplaatst. Onze bewonderingrangeerder, nachtstoker, seinhuiswachter en perron chef Byrgerlijke Stand Geboren: Andries, z. v. W. P. Visser en C. Mooij. Tilly, d. v. C. Joon en W. Frielink. Josephus B. M., z. v. B J. Oortmeijer en E. E. M. L. Robert. Ondertrouwd: Frederikus J. Kor- ver en Magteltje Munniksma. Arnold Held en Nelly G. Kesselaar. Mindert van der Meer en Maria C. Swertz. Frie- drich H. L. Sambroes en Berendina H. Moraal. Gerrit Jonker en Agnus de Zeeuw. Overleden: Klaas S. Knijpstra, 54 jaar, gehuwd met G. Aukema. Het in „Hof van Holland" te Hilver sum gehouden congres van „Peruka", de Nederlandse vakbond voor het pension-, rusthuis- en kamerverhuur bedrijf, stond in het teken van het protest. De pensionhouders achten zich na melijk onrechtvaardig behandeld en ernstig benadeeld door de nieuwe huur wet en de personele belasting. In de werkvergadering hield de heer J. R. 'M. Schregel, secretaris van de ondervakgroep pensions van be- drijfshoreca, een inleiding over dezt- onderwerpen. De nieuwe huurwet, zo betoogde hij, houdt voor alle pensions een verhoging in van 13 procent. Waar deze nieuwe maatregel van kracht is voor meervoudige bewoning, bijvoor beeld met vijf betalende gasten, heeft een particulier met dezelfde inwoning slechts 4 procent huurverhoging te be talen, terwijl zes tot zeven inwonen- den 8% procent verhoging betekent. Minstens even onrechtvaardig voor de pensionsbedrijven noemde hij de wet op de personele belasting, daar deze wet als z.g. verteringsbelasting voor de erkende bedrijven in de hui dige vorm wordt gedenatureerd tot bedrijfsbelasting. Logisch is wanneer alleen het eigen woongedeelte van de pensionhouders zou worden belast en niet het deel, bewoond door de huur ders. Na deze inleidingen werd met alge mene stemmen door het congres be sloten bij de betrokken ministers tele grafisch op verbetering aan te drin gen. Wat betreft een „verkeerde toe passing der wet op de personele be lasting ten opzichte van het berekende pension- en kamerverhuurbedrijf werd 'de minister herinnerd aan een in de kamer gedane toezegging tot herstel. DamcEub Heiloo Adrichem wist Tuinman Donderdag avond in de onderlinge competitie een remise af te dwingen. De stand in groep 1 luidt thans als volgt: C. de Graaf 13—20; K. Tuinman 1216; J. de Geus 1416; J. Sprenkeling 1415; H. Verver 1314; J. Geuzebroek 1313; O. Dekker 13—12; P. Beukers 1411; S. de Geus 1511; C. Adrichem 114. Groep 1: C. AdrichemK. Tuinman 1— 1; J. de Geus—C. de Graaf 11; P Beu kersA. Dekker 20; J. SprenkelingH Verver 2—0; S. de ,GeusJ. Geuzebroek 1—1; A. DekkerJ. Sprenkeling 11. Groep II: SlijkermanDe Jong 11; J Spaans—S. Schurer 02; De Kroon—P. Oud 11; C. van LieshoutJ. Helder 00; HofmanLangedijk 20. HET KABELPAD WORDT VERBETERD Het ligt in de bedoeling van het pol derbestuur van Heer Hugowaard om het Kabelpad te verbeteren zodra de weersomstandigheden dit toelaten. Dit pad, dat ook als rijweg voor auto's wordt gebruikt, verkeert al en kele jaren in minder goede conditie, waaraan ongetwijfeld het autoverkeer geen goed gedaan heeft. Het is de bedoeling het middenpad, dat uit straatstenen bestaat te laten verdwijnen en een gesloten teerdek te leggen. De zeer omvangrijke verladingen van witte kool voor de Verenigde Staten beheersten het beeld van de koolveilin gen in de afgelopen week. Dag en nacht is men in de weer geweest om de kool in kratten te verpakken. Door het af en toe niet voorhanden zijn van genoeg emballage werd de regelmatige verlading niet bevorderd. De veiling- aanvoeren van witte kool waren groot, sommige dagen meer dan 400 ton op de drie veilingen samen. De markt was echter niet vast, de prijs schommelde sterk heen en weer. Sommige dagen werd boven de 10 cent betaald voor het mooiste goed. De meeste kopen kwamen echter- tot stand tussen de 8 en 9 cent. Groter dan 2»/» kg. worden ze vrijwel niet voor overzee gekocht en de minimum gewichtsgrens was 214 pond. Grote witte zijn nog niet te verkopen en draaien nog door. Dit be wijst ,dat wanneer de vraag voor Ame rika weg zou vallen er momenteel nog geen ander land is, dat het restant op kan nemen. Rode kool toonde vrijwel hetzelfde beeld als de vorige week, de aanvoeren waren niet groot. Het meest gevraagde goed bracht 15 a 16 cent op, met 16.90 als hoogste notering. Grote kool mits van goede kwaliteit gold 7— 7.50. Gele kool leek iets vlotter, er draai de tenminste wat minder door. De aan voeren waren echter maar klein, zodat het totale beeld hierdoor niet wordt be ïnvloed. Noord-Scharwoude noteerde de hoogste markt met 8.5 cent. De groe ne kool-aanvoeren zijn niet meer van veel betekenis, goede gr. kool bracht 20 a 25 cent op. Uien brokkelden nog verder af. Middel uien noteerden van .2.20 tot 3.60, grove van 3 tot 5. Bieten bleven eveneens slecht in de markt liggen. Bieten A maakten 67 en bieten B waren bijna niet te plaat sen. De witlofmarkt was zwak. Lof 1 no teerde 29—32 en lof 2 20—25 ct. Volgens niet officiële gegevens zou van de veiling te Broek op Langendijk 40 procent van de voorraad witte kool geruimd zijn, voor rode kool is dit eveneens ca. 40% en voor gele kool nog maar 15%. Begin Maart zal weer ge ïnventariseerd worden. FILMAVOND In hotel De Burg te Noorlscharwoude werd gisteravond een filmvoorstelling ge geven door de Vacuum Olie Mij N.V., die speciaal bestemd was voor de deelnemers aan de motorcursus van de Hollandse Mij van Landbouw, maar waarvoor ook ande ren hun belangstelling 'toonden. De avond werd geopend door de heer H. Witte, die in zijn welkomstwoord tevens onder het oog bracht van welk een groot belang de te vertonen films waren in verband met de mechanisatie in de landbouw. Ter be sparing van onkosten en tijd is het van de meeste betekenis als men kleine repa raties zelf kan verrichten. Nadat nog een korte verhandeling was gehouden over diesel- en benzine-motoren en nog even gesproken was over het gebruik van olie bij de moderne machines, werd met de vertoning van de films een aanvang ge maakt. Hoewel de uitvoering van het 5-jarenplan ter bestrijding van de t.b.c. onder het rundvee in Nederland officieel nog steeds niet is begonnen, komt er toch langzamerhand geducht schot in de zaak. Onder degenen, die er straks van nabij bjj betrokken zullen zijn, schijnt de opvatting te bestaan, dat het begin van de uitvoering moet worden gesteld op de dag, waarop voor het eerst het zogenaamde boerenkwartje zal worden geheven. Dit boerenkwartje Is, zoals men zal weten, een heffing van 0.25 per 100 kg. over alle in ons land ge produceerde melk. De hoop bestond, dat het op 15 Februari zo ver zou zijn geweest. Deze wens is niet in vervulling gegaan en op het ogenblik is deze „streefdatum" gesteld op 25 Maart. de voorbereiding van maatregelen, die moeten worden getroffen, reeds min of meer is te rekenen tot de uitvoering van het plan zelf, is het niet geheel on gerijmd vast te stellen, dat eigenlijk met het plan al reeds is begonnen. Moeilijkheden Een van de dingen, die moeten worden geregeld, alvorens tot de heffing van het boerenkwartje kan wordenover gegaan, is de organisatie van de in ning der gelden. In Noord-Holland met zijn nog ongeveer 300 zelfkazende boe. ren, die dus niet bij een fabriek zijn aangesloten, levert dit al moeilijkheden op. In Zuid-Holland, waar het aantal zelfkazers nog veel groter is, zijn deze moeilijkheden dienovereenkomstig. Ook degenen, die een koe houden voor eigen gebruik, moeten in de inning worden betrokken en het Bedrijfschap Zuivel, dat met het incasso zal wor den belast, pleegt niet eerder tot zulk een^maatregei over te gaan, dan nadat ze zorgvuldig is voorbereid. De uitvoering van het 5-jarenplan brengt met zich mee, dat alle koeien worden geschetst. Ook dit werk wordt voorbereid en men is daarmee zo ver heen, dat er wellicht in de loop van de volgende week reeds toe zal worden overgegaan. Op het ogenblik is de Ge zondheidsdienst in deze provincie druk bezig zich te verzekeren van het daar toe nodige personeel. Zo kan dus in derdaad worden gezegd, dat we staan aan de vooravond van het officiële in werkingtreden van het plan. Geen geschilpunten De grote geschilpunten, die in het recente verleden nog bestonden, zijn uit de weg geruimd. Deze betroffen o.a. het beheer van de geïncasseerde gelden. De minister schijnt oorspron- Intussen zijn de redenen, waarom de datum opnieuw moest worden ver schoven, van andere aard dan voorheen wel eens het geval was. De kwestie was voornamelijk, dat men met de voorbereidingen nog niet zover was gevorderd, dat tot de heffing kon wor den overgegaan; vroeger daarentegen moesten nog al eens geschilpunten uit de weg worden geruimd. Aangezien ev noeht wordt er gewaakt om het „Veilig" in het devies der Neder landse Spoorwegen waarheid te doen tiin. kelijk te hebben gewenst, dat ze zou den worden ingebracht in het Land- bouw-Egalisatiefonds. De gezondheids diensten hadden daartegen bezwaar. Besloten is nu, dat ze wel zullen wor den afgedragen aan dit Landbouw- Egalisatiefonds, maar dat deze instel ling ze zal storten in een afzonderlijk op te richten fonds. Wijzigingen Ook de extra-heffingen, die zullen moeten worden betaald door die vee houders, die "geen tbc-vrije stal bezit ten, zijn anders geworden, dan oor spronkelijk gedacht. Het voorstel luidde aanvankelijk om deze heffingen gedurende de 5 jaren van het plan te doen zijn respectieve lijk 2 pet, 2 pet, 2 pet, 3 pet en 4 pet van het eerste tot het vijfde jaar. De heffing zou dan gaan over de bruto- ontvangen melkprijs. Thans is vast gesteld, dat ze zullen zijn 3 pet, 3 pet, 3 pet, 3 pet en 4 pet dver de gegaran deerde minimumprijs van de melk ad 17,5 cent. Deze nieuwe regeling bevat stellig voordelen. Niet alleen wordt de bere kening vereenvoudigd, omdat alles gaat over een bepaalde grondprijs, bo vendien is de grootte van het ontvan gen bedrag niet onderhevig aan de prijsschommelingen van de melk en zal het daardoor veel stabieler zijn. Overigens worden deze extra-heffin gen grotendeels terugbetaald, wanneer de boer binnen de vastgestelde tijd de beschikking heeft over een tbe-vrtje stal. Alles bijeengenomen mogen we vast stellen, dat de zaak een flink stuk verder is gekomen. Tot op zekere hoogte mag zelfs wor den gezegd, dat het begin er is. En dit is een feit, waarmee we de Neder landse veehouderij wel mogen geluk wensen. OP DE CHR. SCHOOL. De 60-jarige architect Jan Wils deelt ons via een oude schoolvriend mede, dat hij in zijn jeugdjaren niet de school van de heer J. F. Aukes, maar de Chr school bezocht. Na deze onderwijsin richting doorlopen te hebben, was hij zoals gemeld, leerling van de H.B.S. alhier. In de gisteravond gehouden leden vergadering van de afdeling Langedijk van de Hollandse Maatschappij van Landbouw uitten de aanwezigen hun ontevredenheid over de export van witte kool naar Amerika. Op voorstel van de heer A. Dirkmaat werd beslo ten een onderzoek in te stellen naar de vraag door wie de witte kool wordt uitgevoerd, aangezien het vermoeden bestaat, dat niet uitsluitend eerste klas kwaliteit de grens over gaat. Eventueel zal bij de regering een klacht worden ingediend. Medegedeeld werd, dat met de eer ste bestelling bonnen voor koop wer den verstrekt oplopende van f 5.50 tot f7,Men was van oordeel, dat a'les in het werk moet worden gesteld om in elk geval de kostprijs te benaderen. Het veilingbestuur had hierop moeten toezien. Voorts werd gesproken over de rede van de heer Prins, voorzitter van het Centraal Bureau, met betrek king tot de teeltvergunningen, die naar de mening van de vergadering niet kunnen worden gemist, ook al kleven er nog zoveel fouten aan. De laatste avond van de motorcursus werd vastgesteld op 27 Februari. Getracht zal worden een excursie te organiseren naar de Kromhoutfabrie- ■ken te Amste-dam en het stoomge maal in de Haarlemmermeer. De 'ei- ding van deze excursie zal berusten bij de onderwijzer, de heer H. Witte, over wiens wijze van les geven men zijn grote tevredenheid uitsprak. Naar de algemene vergadering wer den afgevaardigd de heren S. Worms- becher, J. Hink en W. Kaan. Deze laat ste hield na de rondvraag een lezing over het Proefbedrijf. DE BOERENLEENBANK In het verslag van de algemene jaar vergadering van de Coöp. Boerenleenbank te Broek op Langendijk zijn twee foutjes geslópen. De rente voor spaargelden be neden f 3000 werd niet vastgesteld op 2,03 procent, maar op 2,3 procent. De pro visie werd bepaald op één achtste procent. In de zaal van de heer P. Kramer te Zuid-Scharwoude werd gisteren een propaganda- en filmavond gehouden door de coöperatieve verbruiksvereni- ging „Alkmaar en Omstreken" in sa menwerking met de Ned. Coöp. Vrou wenbond. Nadat de voorzitter, de heer de Vries, de bijeenkomst had geopend, werd het woord gevoerd door de ge wezen presidente van de Coöp. Vrou wenbond, mevr. Petter te Amsterdam, die Engeland tot voorbeeld stelde wat betreft de doorwerking van de coöpe ratieve gedachte. In 1844 vond men reeds het begin van het optreden in gezamenlijk ver band, toen 28 flanelwevers van hun karig bestaan in Rochdale een winkel tje openden. Thans vindt men in Enge land coöperatieve broodbakkerijen, vee stapels, woningbouw enz. In Zweden kent men de coöp. margarinefabriek. Spreekster meende dat de coöperatieve beweging de vrede zou kunnen bevor deren b.v. indien men de olie in han den zou hebben. Oprichting vrouwenolub. Na de interessante lezing ging men over tot de oprichting van een vrou wenclub, die twintig leden telt. Op 8 Maart zullen deze opnieuw bijeenko men ter verkiezing van een definitief bestuur. De avond werd opgeluisterd door de vertoning van enkele films. Verder werd een verloting gehouden ten bate van de coöperatieve vrouwen club. Kerkelijk ontvanger benoemd In de plaats van de heer Kroeze werd tot kerkelijk ontvanger der Ned. Herv. gemeente te Zuid-Scharwoude be noemd de heer C. van Exter. Oogst van de straat Over het tijdvak van 1 Januari 1951 t/m 20 Februari j.l. zijn de navolgende voorwerpen bij de postcommandant der Rijkspolitie alhier als gevonden en verloren aangegeven. Gevonden; 2 bossen sleutels, 1 paar blauwe kinderwantjes, springtouw, een rood kinderwantje, rood-bruin kinder wantje, rood gewerkte want, blauw gewerkte want, een vulpen, een knip mes, grijze want, bruine dameshand schoen, bruine kinderportemonnaie met inhoud; wit-bruine dameswant en een bruin lederen dameshandsehoen. Verloren: een bruine lederen porte- monnaie, inhoudende 22 kwartjes en 3 dubbeltjes, een grijs wollen hand schoen, een zwart lederen portemon- naie inhoudende f 8.04 (2 x f 2.50; 3 x f 1.00 en 4 cent)een blauwe kin- derwant met rood randje, een bruine etui (inhoudende vulpen, vulpotlood, ballpointpen, potlood en stukje gum mi), een huissleutel, een paar bruine kinderwantjes en een blauwe alpino pet. Over bovenstaande voorwerpen kan men inlichtingen verkrijgen bij de Postcommandant der Rijkspolitie te Sint-Pancras. Tel. 521, K.2267.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3