LAATSTE NIEUWS Deelnemers internationale ploegwedstrijd vermoeid, maar voldaan terug nders nam Het Wit-Gele Kruis vergaderde nche eva F.C. de zege „De Duinstreek" had een goed jaar De Rijp krijgt bouwvolume voor negen woningen erend met 5—2 verslagen jaar voorkwam >oys' ondergang Onenigheid tussen het Men wil een eigen magazijn wit-gele en witte kruis De viering van het zilveren jubileum De nieuwe verkeerswet Hoofddoel was: Vergroting van kennis en onderling begrip Ernstige fout in de organisatie Verbroedering Tuinders vragen bijzondere sieun Beemster Sportuitwisseling met Westzaan HEILOO Hensbroek Langendi'jk Burgerlijke Stand heeft Zondag op afdoende che genomen op Purmerend. ir direct aan toevoegen, dat ;r verdiend was, vooral na ór de rust wogen beide par- 5l tegen elkaar op. Verder neld dat het veld zeer zwaar a aftrap ontwikkelde zich jpgaande strijd en bleek di- e rechtervleugel van Pur- r gevaarlijk was. Zo golfde eeds op en neer. Eenmaal Sol te zien scoren, maar de i Purmerend stond op de s. Een doelpunt van Stroet ;urd wegens buitenspel. Aan cant speelde de Purmerend- gevaarlijk terug, hetgeen i. Een kwartier vóór rust alf Bakker een vrije schop hoofd van een der Purmer- loel trof (10). Even later ilman van de gasten vergeefs ogel van Schot (20). Met ging de rust in. :ede helft was Randers veel kwam Purmerend er prac- aeer aan te pas. Aanval op e op het Purmerend-doel af. Ie v. d. Plas met een mooi in voorzet van Stroet. Even e Schot met een listig schot er en back er 40 van. Uit weinige Purmerend-aanval- de gasten er 41 van te ids stond Randers weer voor end-doel, doch verschillende en bleven onbenut. Totdat een houdbaar schot 51 i. Kort vóór tijd wist Pur- tweede doelpunt te scoren, ïduitslag 52 werd. chooi in vijf minuien naai in de roos algemeen was het geen i wedstrijd, welke Bergen isteren speelden. Het begin sensationeel: binnen het id Bergen een 5—0 voor- aanvallen waren zeer ge- de voorhoede schoot nu naast", maar „in" de roos. moment gedacht mocht i een ruime overwinning stheren, zag al spoedig, dat 1 vergist: de bezoekers be- verwoed aan te vallen en doelpunten was de achter- t tweede kwartier voor een >en (53). Bij enkele doel- de verdediging van Ber- heel vrij uit. Het terrein, oij de aanvang in minder verkeerde, was er intusi.%} op geworden. ee eenzelfde spelbeeld met en beurtelings in de aan- hachelijke momenten voor n leverden geen doelpun- ide partijen schenen hun de rust te hebben verscho- eef 53. cht, maar het verdiende (unt bleef uit. Het laatste ond St. George haar vorm wordt er gewerkt voor de maar de bal belandde of naast het Alkmaarse lit offensief raakten enkele hun spel, zodat van eigen weinig kwam. Letterlijk c was midhalf Tijm de gro- de AFC-verdediging. Meni- or bezoekers wist hij te on- in zette met lange passes voorhoede aan het werk. eef het bij aanvallen en de nnende wedstrijd eindigde iende AFC-overwinning. ndag gespeelde wedstrijd LSVV, was het de Hugo- .folenaar, die op listige rij zeker doelpunt wist te t fluitsignaal van scheids- i. Wal de beide teams in, acht, trokken reeds direct gowaarders ten aanval m een schotvaardige voor- irden zij enkele zeer goede p het heiligdom van de aeper Schuyt. Deze weet- leze snelle aanvallen af en lftal ging, na van de eer- e zijn bekomen, tot de Van tijd tot tijd wist hun le verdedigende linie van ;e passeren, tot een doel- het echter niet. Toch tegen het einde van de kwartier door het beken de naald. Een hard schot o-Boysvoorlinie trof pre- rkant van de doelpaal, eer een half uur spelen vlak voor het heiligdom o-Boyskeeper een straf- nemen. Jammer genoeg jSVV-mannen zich iets te op en zo kon de H.-B. lar verhinderen dat ztj e leiding in handen zou- et feit dat er geen goal- worden gemaakt is het ïtrekkelijke en sportieve sweest, welke door de jeschouwers dan ook met rd gevolgd. De belangstelling voor de in het St. Jansgebouw gehouden algemene ledenver gadering had groter kunnen zijn. De ter animering ener grotere opkomst in uit zicht gestelde gratis verloting onder de aanwezigen had ditmaal geen succes. In het verslag van de secretaris over de ja ren 1949 en 1950 werd o.m. een overzicht gegeven van de werkzaamheden van de zuster. In 1949 waren afgelegd 1745 zie kenbezoeken en 347 zuigelingenbezoeken, in 1950 bedroegen die aantallen resp. 2902 en 255. Er werd verder gewag gemaakt van plannen om binnen afzienbare tijd te ko men tot inrichting van een eigen maga zijn. Het ledental bedroeg in 1949 390 en in het afgelopen jaar 451. De rekening van de penningmeester over 1949 sloot in ontvangsten en uitgaven voor het Wit-Gele Kruis met f 6455,50 en een batig saldo van 1651,37 en voor de ge zinsverzorging met 3676,84 en een nade lig saldo van 614,14. Voor 1950 sloot de rekening voor het Wit-Gele Kruis met 11.364,55 en een batig saldo van 2143,38 en voor de gezinsverzorging met f 6802,67 en een nadelig saldo van f 744,34. Voor 1951 werden benoemd tot leden van de kascommissie de heren F. G. Mosch en A. J. v. d. Velde. De begroting voor 1951 werd voor het Wit-Gele Kruis vastgesteld op 8766,98 (waarbij 900 voor medegebruik van het magazijn van het Witte Kruis) en op f 3604.34 voor gezins verzorging. Bi1 de bestuursverkiezing werden de aan de beurt van aftreden zijnde leden, me vrouw Beekman—Van Foppel, mej. M. C. Schaap en de heren J. J. Kaldenbach en J. Reinders. herkozen. Het bestuur werd uitgebreid met twee leden, *.w. de heren H W. J. M. Poot en P, van Hooff. In plaats van de heer P. J. Borst, die zteh niet weer herkiesbaar stelde, werd tot voorzitter gekozen de heer J. H. M. de Sonnavilïe. Dr Poot sprak zijn bewondering uit voor de buitengewone wijze, waarop de schei dende voorzitter in deze drie jaren de ver eniging had geleid en bracht hem namens de vereniging dank voor alles wat hij voor bet Wit-Gcle Kruis had gedaan. Mevr. Beekman—Van Poppel gaf nog oen werkoverzicht van gezinsverzorging. Het aantal verzorgingsdagen had in 1949 en 1950 resp. bedragen 718 ep 642. Tn totaal hadden in beide jaren 50 en 58 gezinnen JruTo ontvangen van reso. 17 (2 vaste en 15 losse krachten) en 12 helpsters (2 vaste en 10 losse krachten). Inrichting van nieuw magazijn overwogen. Medegedeeld werd, dat er plannen in overweging waren om binnen afzienbare tijd te komen tot inrichting van een eigen magazijn. De 900, die het Wit-Gele Kruis telken jare voor het medegebruik aan het Witte Kruis had af te dragen, achtte men een bezwaar. Besprekingen met het Witte Kruis om te komen tot verlaging hadden geen succes gehad. De heer Poot vond de contributie nog niet het ergste. Zijn groot ste grief was, dat de 450 leden van het Wit-Gele Kruis het volle pond moeten betalen, maar toch totaal afhankelijk zijn. De heer v. d. Velde vroeg of het Wit- Gele Kruis zich niet tot Alkmaar zou kun- 1 nen wenden. De heer Poot meende, dat alles veel beter zou gaan „als de penning meester van de zustervereniging maar meewerkte". Hij beschouwde dit bestuurs lid als de grootste tegenstander. Pastoor Van Beers informeerde of de gemeente, die beide Kruisverenigingen subsidieert, het Witte Kruis niet zou kunnen opleggen een tegemoetkomender houding aan te nemen. Medegedeeld werd dat het Witte Kruis geheel gratis een zuster heeft en het Wit-Gele Kruis 90 procent vergoed krijgt. Afgesproken was, dat Bergen niet zou worden gesplitst in een Katholieke en een niet-Katholieke wijk. Maar nu komt de zuster van de gemeente in dienst van het Witte Kruis en zal iedere zuster de le den van haar eigen vereniging helpen. De mensen willen, geholpen worden door hun eigen zuster en dat is normaal. Zodra de zaak beklonken is, komt in principe d« ene zuster bij de Wit-Gele Kruis-leden en de andere bij de Witte Kruis-leden. Nadat de heer Van Hooff nog in over weging had gegeven het Witte Kruis in een dwangpositie te dringen en zo tot toe geven te bewegen, stelde de heer Borst voor het nog eens te proberen met een verzoek om verlaging. Ten slotte werd nog gewezen op het be lang van ledenwerving. De zuster van het Wit-Gele Kruis zal elke nieuwe bewoner daartoe bezoeken. 24000 Katholieke mannen hébben in de nacht van Zaterdag op Zondag de traditionele processieweg door het oudste gedeelte van Amsterdam afge legd. Nog twee opeenvolgende Zondagnachten zullen duizenden volgen In de „Stille Omgangde massale zwijgende hulde aan het Sacrament van Mirakel. De bedevaartgangers trekken in de Kalverstraat langs de plaats, waar eeuwen geleden het Mirakel geschiedde Op 6 Februari 1926 richten een twintig tal fokkers langs de duinkant met 120 koeien een rundveefokvereniging op. In de thans verlopen vijf en twintig jaren groeide en bloeide de vereniging en nam het ledental dermate toe, dat splitsing in een Noordelijk en een Zuidelijk deel wen selijk werd geacht. In Augustus zullen ze zich weer verenigen voor een feestelijke herdenking van het zilveren jubileum van ,De Duinstreek" aan wie ze het voor e»** groot deel te danken hebben, dat ze thans zo vele en zulke uitmuntende melkkoeien bezitten. Op de in café Nieuwendijk gehouden algemene vergadering memoreerde de voorzitter, de heer N. Kaag, enkele feiten uit het afgelopen jaar. 1950 was voor de veehouders een goed jaar: de productie was best en de prijzen goed. Dat de pro ductie dit jaar zou dalen, was z.i. te ver wachten met het op op het slechte hooi en de onvoldoende krachtvoervoorziening. De melkprijs gaf een onbevredigend gevoel. Er werden enige mededelingen gedaan betreffende verschillende stierenkeurin gen, de melkcontröle en het monsternemen door het personeel. De rekening van de penningmeester sloot in ontvangsten en uitgaven met 24.851.60, met een batig saldo van 2.665,40 (het beginsaldo was groot 3256,08). Bij de verkiezingen werd he1 aftredende bestuurslid, de heer N. Kaag1, herkozen. In plaats van de heer J. v. d. Woude, die niet herkiesbaar was, werd tot lid van de financiële commissie aange wezen de heer J. Kroon. De heren v. d Oord en P. v. Assem zullen „De Duin streek" vertegenwoordigen op de op 28 Februari te houden algemene vergadering van d Prov. Bond van Rundveefokvereni- gingen in Noord-Holland. Coöperatieve Veeafzetvereniging De heer P. Ooms, commissionnair bij de Coöp. V.A.V. gaf een uiteenzetting van ontstaan en de werkwijze van de Coöp. Veeafzetvereniging voor Noord- en Zuid- Holland. In andere provincies, aldus de heer Ooms, heeft men reeds lang ingezien, dat organisatie, ook op gebied van de vee handel, voor de boer van grote waarde ia De Noordhollandse boer meent dat hij het wel alleen kan en vergeet, dat eendracht macht betekent. Een geanimeerde discus sie volgde op deze inleiding. Verschillende leden kwamen met bezwaren en in 't ver leden gemaakte fouten. Het zilveren jubileum Het bestuur was eerst de mening toe- gedaan, dat de herdenking van het 25-ja- rig beslaan moest geschieden door het houden van een fokveedag, maar was la ter van opinie veranderd. Niet alle leden zullen immers enthousiast zijn over zo'n herdenking. Ook aan het houden van een feestelijke bijeenkomst zijn bezwaren ver bonden. Een fokveedag zal grote offers van de kas vragen. Een leestavond organi seren geeft ook moeilijkheden: waar een geschikte zaal te vinden voor zo'n talrijk gezelschap? Het jubileumfonds van ''50 zal verre van toereikend zijn. Na uitvoerige bespreking werd het de beste oplossing geacht een fokveedag te houden met een gezellige koffiemaaltijd, en wel einde Augustus, daar anders de tijd van tentoonstellings-moeheid nadert. Bij de rondvraag drong de heer Blan- kendaal aan op strikte naleving van het reglement op de verplichte stierenkeuring en sprak de hoop uit dat het bestuur in deze waakzaam zal zijn. WAT VOOR HET GRIJPEN LAG Gedurende het tijdvak van 16 tot 23 Februari werden aan het Politie-bureau te Bergen de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven: Een paar rode wanten, idem bruine, een gebreide handschoen, een leger- handschoen, portemonnaie met inhoud, ceintuur van kindermantel, Malthezer leeuwtje, kip (bruin), arm van ruiten wisser, muntbiljet, lap zwarte stof, al pinomuts, wieldop, springtouw, dames rijwiel. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: Spaarbankboekje, rubberstempel: P. Bierman, rode autoped, oliebroek, por temonnaie met busabonnement, fiets tas, wollen shawl. Inlichtingen te bekomen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17, tel. 2444, elke werkdag tussen 10 <jn 11 uur v.m. Ongecorrigeerd) 25.000 op lof 19626 In de 3e klasse, eerste lyst van de Staatslotery is de 25.000 gevallen op 19626. Wü hadden het genoegen een onderhoud te hebben, met de heer Kuiper uit Nieuwe Niedorp, één van de negen jonge Hollandse boeren, die hebben deelgeno men aan de internationale ploegwedstrijd, die in Ierland in het plaatsje Malush nabij Belfast werd gehouden. De heer Kuiper was vol lof over de ontvangst en organisatie. Het had hen aan letterlijk niets ontbroken en de deelnemers hebben een schat van ervaring opgedaan. Bovendien was er gelegenheid geweest om een prachtige propaganda voor de Hollandse landbouw en veeteelt te maken, als de gasten geweest van de Ierse jon ge boeren en het heeft deze organisa tie tienduizenden guldens gekost. Opgetogen was de heer Kuiper over de prachtige kameraadschappelijke geest, die er in die Young farmer clubs heerste, zowel tussen vrouwen als mannen. De ploegwedstrijd Natuurlijk hebben we ook gespro ken over de ploegwedstrijd. Daarvoor waren de jonge Hollandse boeren ten slotte uitgezonden. Maar voorop dient te worden gesteld, dat dit niet het hoofddoel is geweest. Dat was om jon ge mensen uit verschillende landstre ken bij elkaar te brengen en elkanders problemen en gewoonten te leren ken nen. En dat werd juist zo gemakkelijk gemaakt, doordat er slechts één orga nisatie was, die zich met de regeling bad te bemoeien. De ploegwedstrijd stelde de Holland se deelnemers voor grote problemen. Er wordt in Ierland op een geheel an dere wijze geploegd. Men ploegt in verband met de vele stenen in de bo dem niet dieper dan 15cM en het ploeg ijzer is niet breder dan ook ongeveer 15cM. in tegenstelling met de onze, die wel veertig bedraagt. Doordat we daar op niet voorbereid waren, ondervonden we vele moeilijkheden. Een volgende keer zullen we daar terdege rekening mee houden. En bovendien hadden ver schillende ploegers bij elke ploeg hel pers. Maar dat we desondanks toch nog met vier prijzen gingen strijken; stem de tot voldoening. De deelnemers kwamen uit Ierland zelf, de Verenigde Staten, Engeland, Schotland, Wales, Zwitserland, Cana da, Zuid Afrika, Kenia, Arabië en Egypte. Een zee van indrukken Ontzaglijk veel hebben we in die ach' dagen gezien, gehoord en geleerd, aldus de heer Kuiper, die het voor deel had, dat hij de Engelse taal mach tig was. De algemene indruk was wel, dat de Engelse zowel als de Ierse boer derijen bij de Hollandse ver ten ach ter staan en de producten tegen de Als er van Hollandse zijde geen grote organisatiefout was gemaakt. Als leider van deze ploeg toch, was iemand meegegeven, die geen woord Engels verstond. En zo konden we het allesbehalve fraaie schouwspel zien, aldus onze zegsman, dat onze leider naast de premier van Noord Ier land zat, maar geen woord met hem kon wisselen. Dat wil niet zeggen, dat de teamgeest niet goed was. Maar al te dikwijls en te duidelijk hebben onze deelnemers toch ge voeld, dat er een fout van de eerste grootte ig gemaakt. Propagandamateriaal voor onze Hollandse producten, over de werk wijze en methoden van onze land bouw en veehouderij was in het ge heel niet aanwezig. Wat dat betrot stak b.v. de Zwitserse ploeg, die met tassen vol voortreffelijk materiaal kwam over de landbouw en veeteelt in Zwitserland, stukken boven ons uit. In dat gezelschap bevond zich een landbouwkundig ingenieur, te vens voortreffelijk spreker, als lei der. En wat dat betrof waren ook de gastheren, de Farmerclubs en Young farmerclubs voortreffelijk voorbereid en uitgerust. PRACHTIGE EENHEID Wat onze boeren wel in de eerste plaats opgevallen is, is de prachtige eenheid. Wat een verschil met Hol land, waar de boeren in drie verschil lende organisaties uitéén zijn geval len. Hier is alles in één organisatie georganiseerd, aldus de heer Kuiper, toen hjj ons in enthousiaste bewoor dingen van de veertiendaagse reis vertelde. Alle boeren zijn georgani seerd in de Farmerclub en de jonge boeren in de Your.g farmerclubs. Wat wordt daardoor niet een kracht ont wikkeld. Wat zou het in Holland een moeite gekost hebben om iets derge lijks te organiseren en te bekostigen Want niet minder dan honderd en tien jonge boeren zijn acht dagen is verre van economisch, de gebouwen liggen meestal zeer versnipperd en er werken op boerderijen van dezelfde grootte veel meer mensen dan bij ons Maar toch is het gemiddelde inko men van de boer er hoger dan bij ons. De oorzaak er van is, dat er geen over schotten zijn, maar alle producten in Ierland en in Engeland geplaatst kun nen worden. En de regeringspolitiek is er op gericht, allereerst de eigen producten af te nemen. Was er sprake van vrije handel, dan zouden wij met onze kwaliteitsproducten een prachtige kans maken. Tenminste, als we onze propaganda voor onze zuivelproduc ten doeltreffender gingen voeren. Want de meeste huisvrouwen en winkeliers hadden wel van Hollandse tulpen ge hoord, maar dat de Hollandse zuivel zo uitmuntte door kwaliteit, was hen volkomen onbekend. Ook daar: Je zelf redden Ook de Ierse en Engelse economie wordt beheerst door het dollarvraag- stuk. Evenals bij ons, moeten die lan den trachten zich te behelpen met de producten van eigen bodem en moet de invoer van veevoeder zoveel mogelijk beperkt worden. Wat dat be treft, is de Engelse landbouw volledig omgeschakeld en treft men er zeer veel gemengde bedrijven aan, waar door veel veevoeder op het eigen land wordt verbouwd. Voor het overige neemt men het op de boerderijen met de voedering van het vee niet zo nauw. Op tal van boer derijen wordt uitsluitend kuilgras gevoerd, Het inkuilen is er zeer populair en on der meer worden ook haver en bonen in- ingekuild. De Hardelandt-methode heeft er nog weinig of geen ingang gevon den. Maar wel hebben de boeren daar een bijzonder handig soort silo's. Ze zijn niet van rond, maar van lang werpig formaat. De boer kan er met de lorries zo inrijden en ze ieegkiepen. In Ierland viel het op, dat bijna al het vee buiten liep. Er was een over dekte plaats, waar de koeien voor slecht weer konden schuilen, maar het eigenlijke stallen kende men er niet. De heet' Kuiper had veel lof voor de varkensteelt in het land. Maar daar tegenover staat, dat het met de t.b.c. onder de runderen in Schotland en Engelind slecht gesteld is. In Schot land is niet minder dan 70 en in En geland 30 besmet. Landbouwonderwijs Het landbouwonderwijs is er op ge heel andere leest geschoeid dan bij ons. Het lager landbouwonderwijs, zo De wereld rondom ons is dik wijls duister en vol wantrouwen. Er zijn echter ook verschijnselen, die er op wijzen, dat wij niet alle hoop behoeven te verliezen en dat er op ander gebied interna tionale toenadering en verbroe dering in de praktijk beoefend wordt. Daarvan wordt gewaagd in nevengaand artikel, waarin wordt verteld over de uitwisse ling van jonge boeren, die in dit verband hebben deelgenomen aan de internationale ploegwedstrijd in Ierland. Met een van hen, de heer Jaap Kuiper uit Nieuwe Niedorp hadden wij daags na zijn terugkomst een onderhoud. onze niet opkunnen. De bedrijfsvoering als aan onze landbouwwintersoholen, kent men er niet. Maar wel heeft men er tal van middelbare scholen, die te vens boerderijen zijn en waar de leer lingen een cursus meemaken van een jaar en dan theorie en praktijk door elkaar krijgen. Die scholen vormen een voorbereiding tot de landbouwuniver siteiten. Wat men in Engeland ook niet kent, tenminste in veel beperkter mate dan in ons land, zijn de coöpera tieve zuivelfabrieken. De meeste boer derijen verwerken hun melk zelf. Ook dat werkt een economische bedrijfs voering niet in de hand, want op tal van grote boerderijen moeten machi nes worden aangeschaft en de kwali teit van de producten is uit de aard der zaak zeer verschillend. Samenvatting Zo hebben tien Hollandse boeren acht dagen lang door Ierland gezwor ven en vier dagen in de omgeving van Londen hun ogen de kost gegeven. Ze z|jn in Silsoe geweest, waar ze op het station voor proefondervindelijk on derzoek van landbouwmachines wer den rondgeleid. Ze hebben landbouw scholen in Engeland en Ierland be zocht, ze waren in de geweldige Rope's fabrieken, ze werden rondge leid op het landbouwkundig proefbu- reau te Hillsburo, ze hebben gezien on der welke omstandigheden hun colle ga's werken in andere landen en ze hebben met vele mensen van gedach ten gewisseld. Ze stonden aangetreden op het heuvelachtige stenen terrein in Malush, in hun blauwe overalls, de laarzen aan, de alpino's met de Holland se leeuw op het hoofd en ze hebben de onderlinge solidariteit geleerd, die er tussen de boeren van de verschillen de landen kan en moet bestaan. Ze wa ren dodeltfk vermoeid, toen de Har- wichboot ze weer in Rotterdam aan land zette, maar ze waren een schat van ervaring rijker. Dat leerde ons het on derhoud met een Westfriese boerenzoon, die uitverkoren was om deze prachtige trip mee te maken. Vrijdagavond vergaderde de raad van De Rijp. In zijn openingswoord memo reerde burgemeester Dalenberg ver schillende belangrijke gebeurtenissen uit het afgelopen jaar. De voorzitter noemde de verschillende werken, die tot stand zijn gebracht. Hoewel enkele kapitaalswerken niet zijn uitgevoerd meende hij dat men tevreden mag zijn over hetgeen in 1950 werd verricht. Twee duplex-woningen werden ge bouwd en de o.l. school vergroot en ge moderniseerd. Door plaatsing van cen trale verwarming e.d. zijn ook hier vele verbeteringen aangebracht. Achttien bouwvergunningen zijn verstrekt. De bevolking was met 12 personen uitge breid, op 1 Januari stonden 1572 perso nen ingeschreven. De vooruitzichten voor 1951 waren niet zo rooskleurig, hoewel er geen re den tot ongerustheid bestaat. Gehoopt werd dat de nieuwbouw van een twee tal bruggen, in 1951 mogelijk zal zijn. Een en ander is afhankelijk van de fi nanciële positie der gemeente. De plannen voor het nieuwe jaar zullen in belangrijke mate beïnvloed worden door maatregelen van Ged. Staten. Tuinders vroegen steun. Een ongunstig beeld voor de toekomst zag de voorzitter in het feit dat een 15-tal tuinders zich hadden opgegeven voor bijzondere steun. Eventuele uit keringen komen voor een belangrijk deel voor de gemeenten. Na dit over zicht deelde de voorzitter mede dat voor De Rijp een bouwvolume be schikbaar was gesteld van 9 woningen voor de komende drie jaren, tot een maximum van 3 per jaar. Uit een cir culaire bleek voorts dat in deze gemeen te 2 gezinnen van gerepatrieerde gehuis vest moeten worden. Indien vóór 15 Maart voor twee van dze gezinnen on derdak wordt gevonden, kan men nog twee woningen aanvragen. Een redelijke kans hiervoor werd echter niet gezien. Het voorschot aan de R.K. School, voor het jaar 1951, werd vastgesteld op 32.15 per leerlingn, zodat hiermee een bedrag is gemoeid van 6912.25. Tnverband met enige extra werk zaamheden welke waren verricht bij de verbouw van de o.l. school, is een gro ter bedrag nodig gebleken ter dekking van de totale kosten. Bij raadsbesluit van 27 October werd besloten een geld lening aan te gaan voor de bouw van deze school groot 44.000.dit zal nu in totaal zijn 45.000.Verder zal een bedrag van 2500.nodig zijn voor aankoop van meubilair. Overeenkomstig voorstel van B. en W. werd besloten de eerder genoemd geldlening te ver hogen tot 45.000.en een tweede geldlening aan te gaan tot een bedrag var. 2500.ter dekking van de in richtingskosten. Als gecommittee. de voor de vergade ring van de Mij tot bevordering van Nijverheid werd aangewezen de heer K. J. Luder. Uit mededelingen van de voorzitter bleek dat een winstuitkering wordt ge daan van f 3000. Het op 1 April a.s. af gelopen contract tot levering van gas ten behoeve van de straatverlichting door de N V. Mij. t.b.v. Nijverheid te De Rijp, zal wederom worden verlengd. In verband met de steeds stijgende ko- lenprijs werd het wenselijk geacht we derom een contractduur van een jaar te stellen. De sportuitwisseling tussen Westzaan en Midden-Beemster verloopt uitste kend. De groep Zaanse klaverjassers en kaarters, die een tegenbezoek bracht, had een gezellige avond in Midden- Beemster. Ze werden verwelkomd door de voorzitter der Beemster Gemeen schap, de heer Schagen, die zich er over verheugde dat de uitwisseling tussen beide plaatsen zo vlot verloopt. Hierna nam de strijd tussen de vijf biljarters en zestien klaverjassers een aanvang. De Zaanse biljartspelers le den een nederlaag met 47 matchpunten. Inmiddels waren de klaverjassers ook in vreedzame strijd gewikkeld. Het ging er net als in Westzaan weer vro lijk toe. Het eindresultaat was dat de Beemster won met 45028 punten, tegen Westzaan 40023 punten. Na het slotwoord van voorzitter Schagen dankte de heer D. de Vente namens de Westzaanse Gemeenschap voor de prettige ontvangst en hoopte op een spoedig weerzien. Op de terugtocht werd bij de Beem- sterbrug een controle gehouden door de politie. Men was op zoek naar Ma- nus Oly, die echter niet in de West zaanse bus bleek te zitten. Burgerlijke Stand Geboren: Antonius Petrus z. van P. Ootes en C. A. v. Etten. Agatha Antonia, d. van A. Roet en C. A. Jonker. Cecilia Maria Berne- dette, d. van J. Stam en A. G. Stam. Getrouwd: Johan Zwart en Jannetje Visser. Nicolaas Jacobus Kerssens en Johanna Catharina de Wit. Overleden: Aaltje de Waal. 68 jaar, echtgenoot van M. Boes. GESLAAGD Onze oud-plaatsgenoot, de heer J. A. Prost, hoofdcontroleur ter inspectie der belastingen te Purmerend. slaagde de zer dagen na vergelijkend examen, voor candidaat-ontvanger van 's Rijksbelas tingen. De heer Middelkoop vroeg, als voor zitter van de Woningcommissie, aar- om het advies dier commissie niet was gevolgd bij de toewijzing van de wo ning aan de Rietbuurt (woning H. Kamps). Z.i. had de woningcommissi® geen recht van bestaan wanneer haar advies door B. en W. werd genegeerd. De voorzitter deelde medé, dat B. :u W. uiteind-lijk een beslissing nemen, deze behoefde niet in overeenstemming te zijn met het advies van de Woning commissie. De heer Tromp zag gaarne alle aan dacht besteed aan de mogelijkheid voor aankoop van grond bij de brug aan het Langebrugspad. Een en ander had. al dus dé voorzitter, reeds alle aandacht. De heer Luder wilde ook grond aanko pen of althans maatregelen nemen in verband met het wegspoelen van grond bij de Kralingerbrug. Verder zou hij graag bomen willen planten om en na bij het nu verbrede sportterrein. Met een toezegging een en ander na der te zullen bezien en in B. en W. te bespreken, sloot de voorzitter de verga dering. Feestelijke jaarvergadering Plattelandsvrouwen Zaterdagavond had in de Rustende Jager een feestelijke bijeenkomst plaats van de Bond voor Plattelands vrouwen, afd. Heiloo, voor welke ge legenheid ook de heren waren uitge nodigd. Mevr. Glynis-Schermerhorn heette als voorzitster allen hartelijk welkom en verheugde zich erover, dat deze avond geheel gevuld kon worden met eigen krachten. De jongedames Schermerhorn en Hoogschagen vulden deze avond met goede muziek aan. De heer Nienhuijs, die als goochelaar optrad, had een groot aandeel in het succes. Dat het zangkoortje van de Bond voor Plattelandsvrouwen, afd. Heiloo, onder leiding van mevr. Van Lienen, eveneens in de smaak viel, behoeft geen betoog. Onder leiding van mevr. Zwart had een geanimeer de wedstrijd plaats tussen twee ploe gen dames die een gevecht leverden met ballonnen, dat onder aanr i- ging van de aanwezige heren een op windende wedstriid werd, die tenslot te beëindigd werd door het winnnen van één der ploegen van een prach tige taart. Nadat de aanwezigen nog een uurtje gezellig gedanst hadden werd de avond door mevr. Glynis- Schermerhorn gesloten. JAARVERGADERING DER PLATTELANDSVROUWEN De Plattelandsvrouwen hebben haar jaarvergadering ghouden onder leiding van mevr. Van der MolenKuiper, die in een gedicht de wederwaardigheden memoreerde welke zij gedurende het eerste jaar van haar voorzitsterschap had beleefd. Het jaarverslag en het verslag van de penningmeesteresse werden goedgekeurd. Uit het laatste bleek, dat de afdeling dit jaar een ba tig saldo had. Daarna werd mevrouw M. LeegwaterBest tot bestuurslid herkozen. Besloten werd om te eniger tijd een „verkoopdag" te houden van goederen die door de leden zijn ver vaardigd. Voor de aanschaffing van materiaal zal een bedrag uit de kas worden genomen. Voorts zal men be ginnen met de vervaardiging van een kleed voor de bestuurstafel. Alle leden zullen hieraan haar medewerking ver lenen. Betreffende het zomerreisje werd nog geen definitief besluit genomen. Een voorstel om voor de volgende bij eenkomst, als da Leistra komt spreken, ook de ouden van dagen uit te nodigen, werd aangenomen. Door een viertal dames werd vervolgens het een en an der op het gebied van proza en poëzie ten beste gegeven. Een van de dames had een rijm gemaakt op het bezoek aan de kledingtentoonstelling te Alk maar. Ten slote werden nog enige huishoudelijke zaken afgehandeld. Geboren: Wilhelmina Hendrika, d. v. Nicolaas Cornells Rijper en Catharina Buter. Maartje, d. v. Hendrik Verburg en Agatha Catharina Kraan. Cornells, d. v. Maarten Oosterbroek en Cornelia Wallaart. Ondertrouwd: Albertus Gregorius Philip Kraanen (Amersfoort) en Hendrika Johanna de Groot. Maarten Barsinger- horn (Koedijk) en Jansje Dekker. Jan Kooij (Et. Pancras en Antje Smit. Gehuwd: Klaas Roos (Oude Niedorp) en Anna Maria Kramer. Overleden: Gerrit Stam, 65 jaar, echtgenoot van Trijntje Louw. Anna Ots, 80 jaar, echtgenote van Johannes Put. SCinP GEZONKEN. Heet moet voor de heer D. Keyzer te Broek op Langendijk een onaange name gewaarwording geweest zijn, etoen zijn schip enkele dagen geleden bij de veilin0 in de diepte verdween. Bij het vertrek maakte het schip, dat juist was geladen met groente, door de wind een hevige schommeling, waarbij het schip water schepte met het noodlottige gevolg. Met behulp van een hijsinstallatie zal men het vaartuig weer normaal in zijn element brengen. Een slepboot van de Amerikaanse marine heeft twaalf vermiste leden van de bemanning van het Noorse vracht schip Florentine, dat ter hoogte van Iwo Jima (Japan) is vergaan, gered.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7