Als Reclame Willem Henstra UW OMZET VERGROTEN 3e Abonnementsvoorst. Serie C. „De kinderen van Eduard Langedijks Raad besluit tot bouw van een lagere tuinbouwschool BESOMMINGEN IjMUIDEN Beurs Middenmeer Scheepvaartberichten Het concertgebouw GULDEN VUES-ALKMAAR ROTTERDAMS TONEEL HANDEL-M" „COMBINEX BLOKKER een filiaal geopend voor de verkoop van sproeimiddelen (H s] SI De avonturen van De Slimme Kabouter DONDERDAG 1 MAART 1951 Parkeerverbod en maximum snelheid en Gistermiddag kwam de gemeenteraad van Langedijk bijeen onder voorzitter schap van burgemeester H. Schelhaas. Besloten werd het bedrag, bedoeld in art. 55 bis, le lid der 1.0. wet 1920 voor bet jaar 1951 vast te stellen als volgt: 25.52 per leerlingn voor het openbaar g.l.o. 23.25 zonder kosten van in standhouding der school) en f 28.69 voor het openbaar u.l.o. Vervolgens werd voor de bijzondere ï>olen in de gemeente 't totaal bedrag gepaald van de vergoedingen en de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven over het tijdvak 1943 t./m. 1947. Deze bedroegen respectievelijk voor de school met de bijbel te Noord-Schar- woude 4417.36 en 1 6457,28, de R.K. scholen f 29.952,16 en f 30.238,76 en voor de Chr. Nat. School te Broek op Lan- gendijk f 16.465,69 en f 23.293,86. Door de heer J. Heeringa (prot. chr.) werd de vraag gesteld of de raming op grond van art. 55 niet te laag is, waarop door de voorzitter werd opgmerkt, dat deze raming berust op gegevens van de gemeente-architect. Door de heer W. Balder (prot. chr.) werd eveneens de wens geuit dat de ramingen reëel wor den gehouden en rekening wordt gehou den met de stijging der prijzen. Besluit tot bouw Van een lagere tuinbouwschool te Broek op Lan- gendjjk. Door het bestuur van de chr. boeren- en tuindersbond, afd. Broek op Lan- gendijk, was tot het gemeentebestuur het verzoek gericht de bouw van een nieuwe lagere tuinbouwschool, bestaan de uit twee leslokalen, kantoortje en fietsenbergplaats, benevens een ambts woning voor het hoofd te willen bevor deren. Tot nog toe werd het tuinbouw- onderwijs gegeven in een localiteit van de chr. school te Broek op Langendijk, wat evenwel door stijging van het aan tal leerlingen dezer school niet langer mogelijk is. De totstandkoming van de school werd door het gemeentebestuur bepleit bij de inspecteur van het tuin- bouwonderwijs en de rijkstuinbouwcon- sulent, die hun medewerking toezegden. De architect J. Roggeveen te Heiloo kreeg opdracht tot het vervaardigen van het bouwplan. De stichtingskosten worden geraamd voor de school op f 52000.en het woon huis op f 17000.—, totaal f 69000.— De kosten van aanleg van een centra le verwarming f 8700.werden door het gemeentebestuur niet verant woord geacht, zodat het voornemen be staat de beide leslokalen te doen ver warmen met zgn. Hewagasradiatoren, die een uitgave van f 3000.vergen en zuinig zijn in het gebruik. De terugkerende jaarlijkse lasten als schoonhouden, onderhoud tuin, onder houd en aankoop van meubelen, ver warming, verlichting, bureaubehoeften, leermiddelen enz. komen geheel voor rekening van het rijk. Ten laste der ge meente blijven de rente en afschrijving van het gebouw, gemiddeld gedurende de eerste 30 jaren ongeveer per jaar f 2750.Hiertegenover kunnen de schoolgelden worden gesteld, alsmede eventuele bijdragen van andere gemeen ten, die eveneens van de school profijt trekken. Van het schoolgeld, dat plm. maximum 1000.zal bedragen, zal 80% aan de gemeente worden uitgekeerd. Burgemeester H. Schelhaas merkte op, dat de situatie der school, welke in 1933 werd opgericht, verre van ideaal was. De nieuw te bouwen school moet eigenlijk met September klaar zijn Verwacht mag worden dat het rijk hiertegen geen bezwaar zal hebben. Op een desbetreffende vraag van de heer K. van Dijk (P.v.d.A.) deelde de voorzitter mede, dat het schoolbestuur een verzoek zal richten tot de bestu ren der buitengemeenten. Het aantal leerlingen der school bedraagt thans 67, waarvan 40 uit de Langedijk en 27 uit de buitengemeenten. Het schoolgeld zal worden vastgesteld op de basis van soortgelijke scholen in de omgeving, zulks om concurrentie te voorkomen Dit bedraagt gemiddeld f 20.voor het le leerjaar en f 12.50 voor de an dere klassen. Het schoolbestuur zal niet nalaten de kosten zo laag mogelijk te houden. Alle luxe aan de school wordt vermeden. Na enige discussie werd tot de bouw van de school besloten. Voorts deelde de voorzitter op een vraag van de heer Van Dijk mede dat ingevolge de wegenverkeerswet thans aan beide zijden van de weg moet wor den geparkeerd. B. en W. stellen zich evenwel voor zo spoedig mogelijk met een voorstel te komen om weer alleen aan de westzijde van de Dorpstraat mo gelijkheid tot parkeren te geven. Te vens om een maximum-snelheidsver bod in te stellen voor de Dorpsstraat te Broek op Langendijk vanaf Van 't Riet tot het huis van de heer Doekheer. Zuid-Scharwoude vanaf Luyting tot Dongelmans en te Noord-Scharwoude van de Mosselbrug tot de kruising en voorts een in- en uitrijdverbod voor de Spieringbuurt te Broek op Langen dijk. Hierna sluiting. IJMUIDEN De besommingen van Woensdag zijn trawlers IJm. 54, f 10600; 20, f 18500; 2 trawlers met een gez. be somming van f 37500; loggers Kw. 147, f 1910; 6, f 4370; SCH. 333, f 2830; WR. 67, f 1550; 7; f 1770; Kw. 66, f 320; 189, f 400; 21, f 1080; 77, f 800. Per 1 kg.: heilbot 2.451.85; gr .tong 2.302.15; grm. tong 1.961.83; kim. tong 1.85—1.74, kl. tong 1 1,50—1,30; kl. tong II 1.41—1,27; tarbot I 2,20—1,85. Per 50 kg.: Schartong 2413.50; gr. schol 2721; grm. schol 4941; kim. schol 65—62; kl. schol I 53—41; kl. schol II 318; schar 45.508; bot 148; v. haring 22.5041; makreel 22.5012.50 gr. schelvis 4838', grm. schelvis 50 40; kim. schelvis 47.5036; kl. schelvis I 5035; kl. schelvis II 40.508. wijting 148; gr. gul 3526.50; mid. gul 3123; kl. gul 3018; ham 5650; poontjes 30- 19; kl. koolvis zw. 129; id. wit 3429, Per 125 kg.: gr. kabeljauw 17672; MIDDENMEER, 28 Februari. Tarwe f 22—f 23.60, gerst f 34—f 17, haver f 32.50f 34.50, duivenbonen f 32f 38, capucijners f 50f 75, groe ne erwten f 36f 38.50, schokker erw ten f 38f 42, bruine bonen f 40— f 45.50, koolzaad f 59f 60.50, lijnzaad f 165I 180, blauwmaanzaad f 160 f 180, pootaardappelen (2835) voor binenland en export f 18f 35, poot- aardappelen (3545) voor binnenland en export f 15f 30, pootaardappelen (boven 45) voor binnenland en export f 12f 20, consumptie-aardappelen binnenland en export f 18f 35, poot- f 9f 10, glas practisch afgelopen wit hooi f 110f 125, rood klaverhoo' f 110f 115, Luzerna-hooi f 110f 130, haverstro f 50f 55, vers stro f 55 f 60, tarwestro f 55f 57.50, groen erw tenstro f 70f 77.50, onder erwtenstro f 50f 60, bovenstro f 30, voerbieten (hoog gehalte) f 26f 27, wortelen f 20f 22, ingekuild bietenblad f 18 f 25, vooraardappelen f 5f 5.75. Over zicht: hooi en stro prijshoudend; ruw- voeders: kalme handel. Akkrumdijk, Mombassa—A'dam, pass. 27-2 Djeddah Almdijk, 27-2 van R'dam naar Mo bile Aardijk, 27-2 te Houston Abbedijk, 27-2 te Norfolk Ariadne, 27-2 van Lissabon naar Tunis Arkeldijk, 26-2 van R'dam te Vera Cruz Almkerk, R'dam—Japan, 27-2 van Aden naar Singapore Aludra, Duinker ken—Cuba, pass. 27-2 Turks Eiland Am- penan, R'dam—Balik Papan, pass. 27-2 Gibral- tai naar Genua Amstelstad, Duinkerken— Calcutta, pass. 27-2 Messina naar Port Said Annenkerk, R'dam—Melbourne, 27-2 te Genua - Arnedijk, R'dam—Mexico, 27-2 van Antwer pen naar Houston Alhena, 24-2 van R'dam te Buenos Aires Bloemfontein, 25-2 te Kaap stad Blitar, Hollandia—R'dam, 27-2 van Surabaja naar Semarang Borneo, A'dam— Hollandia, 28-2 te Surabaja Chama (t), 27-2 van Port Said naar Stanlow Corilla (t), Cura sao—Lissabon, pass. 27-2 Martinique Danae, 27-2 van Palermo naar Gibraltar Delfland, Buenos Aires—A'dam, pass. 27-2 Kaap Verde Eiland Drente, San Francisco—Basrah, 27-2 van Bombay naar Karachi Delft, A'dam- Chili, 28-2 v.m. te Buena Ventura Diemer- dijk, Vancouver—R'dam, 27-2 te Antwerpen Gordias, 28-2 van Spanje te A'dam Gaaster- land, Buenos Aires—A'dam, pass. 27-2 Kaap Santa Maria Grootebeer (emigranten), A'dam —Sydney, pass. 27-2 Kaap de Gata Hector, 27-2 van A'dam naar Algiers Indrapoera, 28-2 te Surabaja verwacht Kedoe, R'dam- Singapore, pass. 27-2 Sabang Kelbergen, R'dam—Civita Vecchia, pass. 27-2 Finisterre Langkoeas, R'dam—Balik Papan, 27-2 te Dja karta Laurenskerk, Abadan, 27-2 van Genua naar Barcelona Leerdam, R'dam—New York, pass. 27-2 Wight Limburg, Vancouver—Cal cutta, pass. 28-2 Jamaica Luna, 27-2 te Calamata Maashaven, R'dam—Rosario, 25-2 van Buenos Aires naar St. Nicolas Meliskerk, Japan—R'dam, 28-2 van Port Swettenham Merwede, New Orleans—R'dam, 28-2 te Ant werpen Malvina (t), Mena al Ahmadi—Yoko hama, pass. 27-2 Belawan Nieuw-Amster- dam, 27-2 van New York naar San Juan Oranje, A'dam—Djakarta, 27-2 van Singapore Parkhaven, Bona—IJmuiden, pass. 27-2 Kaap Si. Vincent Polyphemus, Surabaja—New York, 25-2 van Kozhikode Pirns Johan Wil lem Friso, R'dam—St. John, pass. 28-2 Flores Prins Willem van Oranje, 27-2 van Bilbao naar Valencia Ridderkerk, 28-2 v.m. van Kaapstad te Walvisbaai Rotula (t), Aruba— Spezia, pass. 27-2 Sombrero Roebiah, A' dam—Balik Papan, 27-2 in Golf van Suez Rotti, A'dam—Hollandia, 27-2 van Aden naar Belawan Sibajak (emigranten), R'dam—Mel bourne, 27-2 400 mijl zuid-oost van Cocos Eiland Soestdijk, Surabaja—New York, 27-2 van Boston Stad Schiedam, Philadelphia— 'dam, 27-2 van Ponta del Gada Sumatra, New York—Calcutta, 22-2 van Basrah naar Khorramshar Tjipanas, Buenos Aires—Japan, 24-2 te Yokohama Tomori, R'dam—Balik Papan, 27-2 van Surabaja naar Panarukan Venus, 27-2 te Istanboel Volendam, 27-2 van New York naar R'dam Wieldrecht (t), Lyttleton—Palembang, pass. 27-2 Christmas Eiland Willem Ruys, Djakarta—R'dam, pass. 27-2 Finisterre Woensdrecht (t), Curasao— R'dam, pass. 27-2 Flores Zijpenberg, R'dam Savona, pass. 28-2 v.m. Finisterre. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der red.) Met veel belangstelling las ik het ar tikel: „De affaire Concertgebouw-or kest" van de heer Anthony van Kampen en naar aanleiding hiervan verzoek ik u beleefd gastvrijheid in uw blad voor de volgende regels, waarvoor mijn dank. Over het al of niet geweest zijn van aartscollaborateur en publiek kunste naar van de heer Paul van Kempen spreekt de schrijver zich niet uit. Ook de opmerking: „anderen zeggen, de or kestleden zich alleen maar op sleep touw hebben laten nemen door ultra rode elementen (lees communisten)", is geen bewering. Het moge inderdaad waar zijn dat Mengelberg, zoals de heer van Kampen zegt, kans heeft gezien het orkest een naam te bezorgen, die in alle werelddelen genoemd werd; dit recht vaardigt m.i. niet, dat na een ellendige tijd (19401945), waarin Mengelberg in de door de bezetter overrompelde landen vooropging om concerten te ge ven, ter inleiding van de cultuur, die zij ons zouden brengen en van welke cultuur een groot gedeelte onzer bevolking nog de wrange smaak in de mond heeft, wij dergelijke mensen naar weer voor het voetlicht zouden halen, terwijl duizenden in den lande nog treu ren over de verliezen hunner verwan ten, gevallen door de barbaren, die door Mengelberg en van Kempen werden vereerd. Het is .mijnheer van Kampen, toch zeker begrijpelijk en tevens gelukkig te noemen, dat een groot gedeelte on zer bevolking tegen het optreden van Paul van Kempen (welk optreden m.i. demonstratief was om Mengelberg' weer hierin te krijgen) heeft geageerd op de wijze zoals dit geschiedde. Al moge een dirigent als Pierre Mon- teux o.a. gezegd hebben: „het is mijn orkest niet meer", waaraan vast uw opmerking: „maar het zal lang duren alvorens Pierre Monteux kan zeggen: „Zie het is mijn orkest, zoals ik het vroeger kende"; liever deze uitspraken over het orkest onder leiding van een dirigent, wiens artistieke kwaliteiten misschien minder zullen blijken, dan die der heren Mengelberg en van Kempen, maar die in de veel bewogen tijden, die achter ons liggen, blijk heeft gegeven een goed vaderlander te zijn en hier mede beschut men zijn beste bloemen uit zijn tuin tegen slechte invloeden. Hetgeen thans is geschied met ons na tionaal orkest is inderdaad betreurens waardig. maar dit betreurenswaardige is ook nog de nasleep van hen, die ons alle ellende hebben gebracht. Tot slot mijnheer van Kampen wil ik mij volledig aansluiten bij uw woor den: „de mensen in de zaal zullen de affaire vergeten, want mensen vergeten snel zulke dingen", hieraan toevoegen de, dat uit stukken als de uwe duide lijk blijkt, dat zulke mensen nog wel erger dingen zijn vergeten. ALKMAAR, E. VLESSING. Naschrift: Over één ding zijn voor- en tegenstanders in de Concertgebouw affaire het zo langzamerhand wel eens: dat er niet uitsluitend edele, no bele en waarachtige wapens in deze strijd zijn gethanteerd. Maar de kwes tie is aan de kant en wordt verder bin nenskamers geregeld. Laat ons hopen tot tevredenheid van alle betrokken partijen. Overigens het volgende: men kan na tuurlijk heel goed tegelijk aartscollabo rateur zijn n een groot kunstenaar. Voorbeelden te over in alle takken van kunst. Eén van die voorbeelden is Men gelberg, van wie iedereen weet dat hij zich uitermate onsympathiek tijdens de bezetting gedroeg. In dit verband werd door ondergetekende 't beruchte cham pagne-verhaal genoemd. Iedereen in ons land kent dat verhaal. Maar na pu blicatie van dat Podium deelde een le zer mij mede, of het mij dan niet be kend was dat dit verhaalalleen maar legende was en zuiver verzon nen? Nee, dat wist ik niet. Ik onder zocht het enhet blijkt inderdaad verzonnen. Die kwestie is officeel on derzocht en officieel herroepen. Maar niemand weet dat blijkbaar. Zo ontstaan legenden. Het lag in mijn bedoeling binnenkort op deze „legen de" terug te komen, maar uw brief is een goede aanleiding om reeds nu dit champagne-sprookje te weerleggen. Ik ben het volledig met u eens dat de hele Concertgebouw-affaire een gevolg is van de ellende, die onze oosterburen, samen met de met hen collaborerende Nederlandse volksgenoten, over ons brachten, zoals ik het al niet minder met u eens ben dat alles snel vergeten wordt. De tijd, die objectieve rechter, zal leren of dat goed is of betreurens waardig. ANTH. VAN KAMPEN. Na de succesvolle Zuid- Af rika-filmavond CURSUS ZUID-AFRDKA door J. v. d. BRUGGE, Amsterdam. Ma. 5 en 12 Mrt. 20 u. i. h. Landbouwhuis. Cursuskaarten 1.25 v.a.h. Boekhandel Zwaan Zn. Ook voor niet- contribuanten toegan kelijk. V. U. Extra bericht voor on ze contribuanten: Zaterdag 10 Maart 20 uur Gulden Vlieg A. VIRULY „Verrassende ontmoe tingen 1. d. luchtvaart" Circulaire volgt. V. U. Tot en met 10 Maart worden geen nieuwe contribuanten inge schreven. TOT EN MET ZATERDAG 50 200 gr. Metworst 200 gr. Boterhamworst 50 200 gr. Hamworst 200 gr. Ontbijtspek 200 gr. Gekookte Ham 200 gr. Pekelvlees 200 gr. Rookvlees 50 70 90 80 90 Vl hg Rund- en Varkensgehakt 140 Kalfs- en Varkensgehakt 140 Kalfsgehakt 130 Sausjjsjes 140 RIDDERSTRAAT 20. Dit bereikt U door regel matig te dagblad Telefoon 2451 li MAANDAG 5 MAART a.s., 8 uur: (Dir. Ko Arnoldi en Richard Flink). Frans blijspel van Sauvajon en JacksonBottemley, met: Lily Bouwmeester in de hoofdrol en o.a.: Ko Arnoldi, Mariëtte Flink, Jan v. d. Linden, Jetty van DijkRiecker, Adolf Rjjkens, Lize Servaes. Losse kaarten v. ƒ3.50 tot ƒ2. Plaatsbespreken dagelijks van 11 tot 3 uur. matig te adverteren in dit f» Teneinde de afnemers behulpzaam te zijn, is vanaf heden op de DUBBELE BUURT te HOORN Geopend 's middags vanaf 1.30 uur tot 5.30 uur. SJ m BE PLAATJES IN DE KRANT Enige tijd geleden heb ik jullie iets verteld over de zetmachine en jullie hebben toen gelezen hoe tegenwoor dig al die lettertjes in de krant komen en hoe alle re gels even breed worden. Maar er staan ook tekenin gen in de krant en daar wil ik nu eens iets over zeggen. Thuis heeft je vader mis schien wel een gewoon stem peltje met een stempelkus- sen. Wanneer je de stempel op het kussen drukt worden alleen de lettertjes van inkt voorzien en deze lettertjes kan je dan op papier af drukken. Ja, zo wordt ook de krant gedrukt. De loden letters en alle lijnen van de plaatjes steken naar boven uit, er komt een inktrol overheen waarna alles op papier wordt afgedrukt. Voor het afdruk ken van een plaatje in de krant hebben we dus een stempel nodig waar de teke ning in spiegelbeeld op staat. Hoe wordt nu zo'n stempel (cliché) gemaakt? Laten we als voorbeeld eens nemen de tekeningen van Mies de Muis, hieronder. We nemen een fototoestel en maken er een mooie scher pe foto van. In het fototoe stel zit een gevoelige plaat. Dit is een vel doorschijnend papier dat aan één kant zo danig is bewerkt dat het zwart wordt als er licht op valt. Als de tekening met Mies er op, dus door de lens van het toestel op de gevoe lige plaat wordt afgebeeld valt er veel licht op die plaatsen waar het witte pa pier is en weinig waar de zwarte lijnen staan. Het wit te papier wordt op de ge voelige plaat dus helemaal zwart en de lijnen blijven wit. Als deze plaat is ontwik keld zien we dus op het „ne gatief" een witte Mies de Mies had weer een keertje honger Sn haar maagje knorde 't dd. Maar er lag een brood op tafel. Gunst.dat zag er heerlijk uit. „Ha", dacht Mies, „daar heb ik zin in, Brood heb ik lang niet gehad!" En ze knaagde en ze knaagde, Tot er een groot gat in zat. Plots hoorde Mies iemand komen, 't Arme muisje schrok zich dood. Snel zocht ze een goede schuilplaats, fn dat gaatje in dat brood. Goeie grut, dat werd gevaarlijk. Iemand sneed een boterham! Bn het mes ging vlak langs Mietje, Die aan 'n wisse dood ontkwam. Maar dat was nog niet het einde; Angstzweet brak ons muisje uit. Wéér kwam er dat scherpe mes En.rakelings langs Mies haar snuit. Bibberend van top tot staartje Vluchtte Miesje ijlings weg. Brrrrr.... dat is goed afgelopen, Mies was haast in tweeën zeg! Er was eens een kabouter die ze verschrikkelijk wüs was dat hij niet eens alles wat hij geleerd had kon ont houden. Je, het is waar, hij had wel honderd boeken vol geschreven omdat hij bang was dat hij al zijn geleerd heid zou vergeten. Nu weten jullie misschien wel dat de uil óók erg wijs is, en nu wilde het toeval dat de ge leerde uH haar nest juist had in de boom waar de wijze kabouter woonde, In de eer ste tijd ging dat wei goed. De uil en de kabouter waren zelfs erg vriendelijk voor elkaar. Maar na enige tijd werd dat toch anders omdat de eet, het steeds beter wist dau de ander en dan kre gen ze ruzie. Sedert die tijd zochten ze allebei naa- vra gen waar de mades geeo ant woord op wist. En zo ge beurde het dat de uil op ze kere morgen aanklopte bij de kabouter en sprak: „Dag buurman, ik wilde U wat vragen. Vanmiddag zaten er drie jonge vogels in de boom vlak naast mijn woning. Ze maakten verschrikkelijk veel lawaai en daarom joeg ik ze weg. Maar in plaats dat ze alle drie tegelijk opvlogen, gingen er maar twee en de derde viel naar beneden. Hoe kan dat.. De kabouter ging diep rit ten nadenken. Hij bladerde wel tien boeken door en zuchtte tenslotte: „Ik weet het niet!" De uil schaterde het uit van het lachen „Ha- ha-ha, domme kabouter, ha- nog niet vliegen.... ha-ha...!" Grinnikend verliet de uil het kabouterhuis en ging trots naar boven terwijl hij luid riep: „Ik ben de wijste van het hele bos!!" Maar de kabouter was woedend, omdat hij erin ge lopen was. „Ik zal het die uil betaald zetten!" gromde hij. De volgende morgen klom de kabouter naar bo ven. „Goede morgen uil!" sprak hij. „Ik weet dat U de wijste van het hele bos bent maarnu heb ik een raad seltje dat héél erg moeilijk is, zó erg moeilijk dat ik U tien prachtige hazelnoten geef ais de oplossing weet!" De ttrl voelde zich erg gevleid. „Hc weet zer dan ik. Daar ben ik zo zeker van dat ik jou hon derd hazelnoten geef, als ik het niét weet!!!" „Afgesproken!" antwoord de de kabouter, „luister dan, Het heeft vier hoeken maar kan toch rollen. Het is lan ger dan breed en de kleur is 's morgens groen en 's middags rood.... ra-ra wat is dat??" „Prachtig!" lachte de nil. „kom morgenochtend maar terug dan weet ik het". Toen de kabouter de vol gende morgen weer bij de uil naar binnen stapte stond haar gezicht er lang met zo vrolijk meer bij. „Ik heb het haast'sprak ze. „Maar i ik tot «MStok len*" Weer verstreek er een dag en weer ging de kabou ter naar boven. In het ka mertje stond een grote zak met hazelnoten en de uil zat met een droevig gezicht in haar schommelstoel. „Hier zijn de honderd noten" sprak ze somber. „Ik weet de op lossing niet!!" „Oh", lachte de kabouter, „dan krijgt U van mij tien hazelnoten!" „Waarom?" vroeg de uil somber. „Omdat ik de op lossing óók niet weet. II bent de wijste, maar ik ben de sümsteH!" Toen stoof de uü woedend uit haar stoel maar de kabouter had reeds het hazepad gekozen met zijn muis op een zwart vlak. Zo'n negatief hebben juHie thuis misschien wel eens ge zien als vader foto's heeft gemaakt. Nu nemen we een stuk zink dat ook aan een kant lichtgevoelig is ge maakt. We leggen daar het negatief op en laten er een sterke lamp op schijnen. Nu is het wonderlijke dat de ge voelige laag keihard wordt als er licht op valt. Jullie begrijpen dat het licht nu alléén maar kan vallen door de witte lijnen in het nega tief. Nu wordt de zinken plaat in een bak met zuur gelegd. Direct begint het zuur in het zink te bijten maar.... aHeen niet op de plaatsen waar Mies de muis staat ge tekend, want daar is de ge voelige laag hard geworden. Keer op keer gaat de zinken plaat nu in het zuur en steeds meer zink wordt weg- gebeten totdataHe lijnen van de tekening boven het zink uitsteken. Kijk, nu is het een stempel geworden en wanneer je de plaat met inkt insmeert kan je net zo veel afdrukken van Mies de muis maken als je wilt. Op onderstaand tekeningetje kunnen jullie zien hoe of de lijnen, in de vorm van Mies, boven het zink uitsteken. M

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7