Westerse plaatsvervangers zijn het eens r VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nieuwe kabinet in frivole bui? Sowjetunie dreigt met uittreden uit de Verenigde Naties Vrouw sloeg oude man neer Maandag 5 Maart 1951 J48e Jaargang No. 54 De voorbereidende conferentie te Parijs Bewapening van Oost-Europa zou oorzaak van de spanning zijn De Russen gearriveerd Tot verificatie van de bewapening Echtpé >aar verongelukt op de huwelijksreis MEVROUW CLEMENTIS GEARRESTEERD? Een zwevende plaat Tien millioen leden bij nieuwe socialistische internationale Verloofd paar fietste in kanaal en verdronk Britse troepen vijf k.m. van Jongdoeri Stoffelijk overschot in een beerput geworpen Wachtmeester hielp bij luguber werk Een meisje door boom getroffen en gedood Boekenmarkt in de Haagse Bijenkorf Communisme in Europa daalde met 30 procent H.K.H. Prinses Wilhelmina exposeert De kunst verkeert in moeilijke overgang Professor Romme pleegt nader overleg De grenscontrole tussen Oost-en West Duitsland verscherpt Nu Mollet formateur BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdara 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAJU2SCHE COÜ DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, En geland en de V. S. hebben volledige overeenstemming bereikt over de houding, die zij zich voorstellen aan te nemen op de Viermogendhedenconferentie van plaatsvervangers die vandaag om 16 uur te Parijs geopend zal worden. Zij waren het er over eens, dat de agenda van de Viermogendhedenconferen tie van ministers van buitenlandse zaken, die mogelijk op de conferentie der afgevaardigden zal volgen, „de ware oorzaken van de spanning in Europa" moet bevatten, waartoe naar hun mening in de eerste plaats behoort „de overmatig grote bewapening", van de Oosteuropese staten en van de Sowjetunie zelf. Naar verluidt waren de plaatsvervangers het er verder over eens, dat kwesties betreffende het Verre Oosten niet op de agenda moeten worden genomen. De plaatsvervangers zouden alles in het werk stellen om een Viermogend hedenconferentie op het hoogste ni veau mogelijk te maken, zo wordt in kringen, die in nauw contact staan met de delegaties, vernomen. De Sowjetrussischc onderminister van buitenlandse zaken, Andrei Gro- myko. is Zaterdagmiddag per vlieg tuig te Parijs aangekomen. Hij was vergezeld van enige adviseurs. Spoe dig daarna kwam een tweede vlieg tuig met de andere leden van de Sow- jet-delegatie. De Amerikaanse delegatie is Zater dagavond te Parijs aangekomen. De leider van de delegatie, de reizende ambassadeur der V.S. Jessup, ant woordde op vragen van journalisten of hij optimistisch gestemd was: „Daar gaat het niet om. Als de conferentie goed afloopt, zullen wij blij zijn. Gaat het echter slecht, dan zullen wij te leurgesteld zijn". Sowjetunie uitgedaagd De Amerikaanse gedelegeerde in de commissie voor de conventionele be wapening der Ver. Naties, Frank Nash, heeft de Sowjetunie in een officiële verklaring uitgedaagd een internatio nale verificatie toe te staan van de Sowjetverklaring als zouden de Wes terse landen twee maal zoveel troepen op de been hebben als de Sowjetunie. Indien de Sowjetunie werkelijk ernst met dit vraagstuk wenste te maken, aldus de Amerikaanse afgevaardigde, diende zij haar oppositie op te geven tegen de plannen voor een controle door de Verenigde Naties van de troe pensterkte. De meerderheid der Ver enigde Naties hadden de desbetreffen de plannen goedgekeurd. Indien de Sowjetunie bereid zou zijn een inspec tie toe te staan, zouden haar „bewe ringen omtrent vredelievende bedoe lingen hun tegenwoordige holle en spottende klank verliezen". Auto vloog tegen een boom Gistermorgen reed op de rijksweg onder Herten (L.) een auto tegen een boom. In de wagen waren gezeten de heer en mevrouw Sparenburgh, die Zaterdag waren gehuwd. De Citroen schoot door onbekende oorzaak plotse ling van de weg, botste tegen een boom aan de linker kant van de weg en draaide vervolgens een hele slag om. Door de kracht van de botsing werd de heer S. uit de wagen geslingerd en op slag gedood. Zijn echtgenote werd in zorgwekkende toestand naar het zieken huis te Roermond overgebracht. Het echtpaar was op de huwelijksreis. Het is nog niet bekend, hoe het on geluk werd veroorzaakt. Volgens een onbevestigd bericht is ook Ludwila Clementis, de echtgenote van de vroegere Tsjechoslo waakse mi nister van buitenlandse zaken, wiens arrestatie kortelings bekend gemaakt werd, te Praag gearresteerd. Ge vergist u geachte lezers. Het zijn twaalf Engelse studenten, die naar het Lagerhuis trokken om een verzoekschrift in te dienen teneinde de overheid te bewegen het ver vaardigen van zakkenstof'in de textielindustrie stop te zetten. Al hoewel ze van boven correct ge kleed waren voor deze gelegen heid werd hun toch verzocht een broek aan te trekkenalvorens de publieke galerij te betreden. Als aan eisen van de Wereldvredesraad niet voldaan wordt In de Prawda, het blad van de Sow- jetrussische communistische partij, is een artikel verschenen, waarin ver klaard wordt, dat de Verenigde Naties moeten kiezen tussen voldoen aan de eisen van de „Wereldvredesraad", die kortelings in Oost-Berlijn geconfereerd heeft, of het lot delen van de Volken bond en „zichzelf in verval te laten geraken". In ambtelijke kringen ziet men in de gedane publicaties een mogelijke dreiging van de Sowjetunie de Ver- De Salon des Arts Menagers, die op het ogenblik in de Grand Palais in Parijs gehouden wordt, geeft de nieuwste snufjes op huishoudelijk ge bied te zien. Een der grootste attrac ties is een metalen plaat, die boven een magnetisch veld zweeft. Deze plaat geeft grote warmte af, waardoor b.v. in enkele ogenblikken een ei gebakken kan worden Diverse resoluties De leiders van een en twintig socia listische partijen uit de gehele wereld hebben een nieuwe „socialistische in ternationale" gevormd, een opvolgster van de tweede socalistische interna tionale, die door de tweede wereld oorlog van het toneel verdween. Ach ter deze nieuwe organisatie staan 33 partijen met ongeveer tien millioen le- den.Ook Nederland was op de confe rentie te Londen vertegenwoordigd. De nieuwe internationale begon haar werkzaamheden met het waarnemen van resoluties over de Europese een heid, Spanje en Griekenland. Besloten werd in een telegram aan de Griekse minister-president te protesteren tegen de komende processen tegen de socia listische leiders Mertzos en Melanidis. In andere resoluties werd geprotes teerd tegen de strafvermindering van nationaal-socialistische oorlogsmisda digers en tegen het regiem van ter reur dat in Argentinië heerst. De Ne derlandse delegatie was van oordeel dat Weerbericht Verwachting tot Dinsdagavond. Aanvankelijk nog weinig bewol king met vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen half tot zwaar bewolkt met later van het westen uit enige regen. Zwak ke tot matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. Duitsland in defensie-aangelegenheden dezelfde status moet hebben als andere deelnemende landen. „Gelijke plich ten, gelijke rechten", zo was haar me ning. Van 30 Juni tot 2 Juli zal te Frankfort de eerste volledige confe rentie der nieuwe socialistische inter nationale worden gehouden. Prinsessen onopgemerkt in circus Strassburger De prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet brachten Zaterdagmiddag haar traditioneel geworden bezoek aan circus Strassburger in Carré. Temidden van een groepje vriendinnen genoten de kinderen, bijna onopgemerkt door het publiek, dat Carré geheel vulde, van het programma en een grote lolly en leefden met alles intens mee. Tijdens de pauze bezichtigden, de prinsessen de stallen en toonden grote belangstelling voor de vele soorten die ren. Het publiek liet het groepje kinde ren ongemoeid, zodat het zich onge dwongen tussen de andere bezoekers kon bewegen. Aan het amateurrijden aan het slot der voorstellingen, nam een der meisjes uit het groepje deel tot grote vreugde van de prinsessen, terwijl Mevrouw Pierson intussen Karei Strass burger dankte voor de goede circusvoor stellingen, waarvan de prinsessen elk jaai weer genieten. Daarna verliet het gezelschap even onopgemerkt als het gekomen was in opgewekte stemming het circus. enigde Naties te zullen verlaten zo niet aan de eisen van de Wereldvredesraad wordt voldaan. Vorige week zou F. N. Oleschoek, lid van het centrale comité van de com munistische partij van Rusland zich, in een openbare lezing te Moskou in een dergelijke geest hebben uitgelaten. Verrassende verklaring Malik spreekt niet over vredesverdrag met Japan De Sowjetrussische permanente af gevaardigde bij de V.N., Jacob Malik, heeft naar aanleiding van het feit, dat John Foster Dulles, de speciale afge zant van Trumali, op een persconfe rentie te Washington zeide te ver wachten spoedig met Malik over een vredesverdrag met Japan te zullen spreken, in een verklaring aan de Sow jetrussische delegatie bij de N V. ge zegd: „Ik acht het nodig te verklaren, dat ik geen besprekingen met Dulles voer over het vredesverdrag met Ja pan. Zijn verklaring ten aanzien van zijn aan mij gerichte boodschap over deze kwestie en bereidheid van mijn kant om de onderhandelingen over een vredesverdrag met Japan te her natten, is geheel ongegrond". Maliks verklaring heeft verrassing gewekt, aangezien hij en Dulles in de afgelopen zes maanden minstens twee maal over deze kwestie gesproken hébben. Naar eerst thans bekend is gewor den is Vrijdagnacht te Emmer-Erfschei- deveen een verschrikkelijk ongeluk ge beurd, dat aan een verloofd paar het leven heeft gekost. Op tot nu toe on verklaarbare wijze zijn de 28-jarige R. W. B. uit Zwartemeer en zijn ver loofde H. N. uit Oudeschans in net kanaal gefietst en jammerlijk ver dronken. De stoffelijke resten zijn dooi de politie geborgen. De fiets van het meisje werd uit het kanaal opgehaald, het rijwiel van D. lag nog op de berm van de weg. De Britse 27ste brigade is Zondag up ruim 500 voertuigen waar, die zuid- het centrale front opnieuw drie km opgerukt en heeft een punt bereikt, dat 5 km ten zuidoosten van Jongdoeri ligt. Een gevechtsgroep van de Ameri kaanse zevende divisie in midden-Korea is in vier dagen ruim dertig kilometer opgetrokken. Zij bevindt zich thans op ongeveer veertig kilometer afstand van de achtendertigste breedtegraad en stuit te toen op een Chinese versperring, even ten zuiden van Tsjongpjong. De tweede Amerikaanse divisie rukte in eën dag vol aanvallen en tegen aanvallen een kilometer op. Franse en Amerikaanse troepen op de flank moes ten zich na twaalf uur harde strijd te rugtrekken. Zaterdag, een der dagen met de meeste activiteit in de lucht, namen meer dan duizend vliegtuigen der Ver. Naties aan de strijd deel. Zij namen Stoffelijk overschot van It.-kol- Den Ouden herkend? Volgens het Franse persbureau AFP is het stoffelijk overschot van overste Den Ouden Zaterdag door soldaten van een eenheid van het Nederlandse ba taljon herkend. Het persbureau voegt er aan toe, dat het lag nabij de commandopost, waar overste Den Ouden op elf Februari door een granaat was gedood. Bij de com mandopost bevonden zich eveneens de stoffelijke overschotten van elf Neder landse soldaten, waarvan sommige in camouflagekleding, aldus AFP. De lijken zijn overgebracht naar de huidige Nederlandse commandopost ten zuiden van Hoengsong. Drama te Bergen op Zoom opgehelderd Eindelijk na lang' speurderswerk van de Bergen op Zoomse recherche is een drama opgehelderd, dat zich daar thans ruim vier en een half jaar geleden voor deed. Toen verdween de 80-jarige Zeeuwse boer Schreurs uit Wolphaartsdjjk, die enige jaren in het St. Catharinagesticht te Bergen op Zoom was geëvacueerd geweest, spoorloos. Hij zou op zijn tachtigste verjaardag op 26 Augustus 1946 een uitstapje met een kennis naar Goes maken, maar hij is er nooit aangekomen en alle nasporingen naar hem bleven vruchteloos. aan te houden en naar Bergen op Zoom over te brengen. Zij legde een volledige bekentenis af, waarbij het volgende is komen vast te staan. De 80-jarige S. was op de dag, dat hij een uitstapje naar Goes zou maken, eerst bij haar op bezoek gekomen om nieuwe schoenen en een broek te ha len, die zij voor hem zou kopen, waar voor hij haar een bedrag van f 100 had gegeven. Terwijl de man in bukkende hou ding de schoenen het waren de nieuwe schoenen van haar eigen man aan het passen was, heeft zij hem met de gummiknuppel van haar man. een slag in de nek gegeven, waardoor de oude man voorover viel. Hij was op slag dood. Toen kort daarna haar man, de wachtmeester G., thuis kwam, lag het stoffelijk overschot nog op de zelfde plaats. Zij heeft haar man weten te overreden haar te helpen. Samen hebben zij het lijk 's nachts in de beerput achter de woning laten verdwijnen. Bij eeii onderzoek in een woning aan de Lieve Vrouwenstraat, waar S. vaak was gekomen en waar tot voor enkele maanden de weduwe G. woonachtig was, kwam de politie tot de ontdek king. dat zich achter de woning een beerput bevond. Toen zij ook deze plaats aan een onderzoek onderwierp, kwamen gedeelten van een skelet naar boven. Dat was voor de politie aan leiding de weduwe G, die sedert enige maanden in Zierikzee woont, aldaar waarts trokken. Amerikaanse mariniers hebben ten Noorden van Hoengson een voorraad wapens van de Chinese communisten ontdekt, waaronder behalve Ameri kaanse en Britse wapens van verschil lende typen ook licht Russisch en Ja pans oorlogsmaterieel werd aangetrof fen. Naar Admiraal Radford heeft bekend gemaakt zal vice-admiraal Strubie in Maart benoemd worden tot bevelhebber van de Amerikaanse zevende vloot, die in de Koreanse wateren opereert. Werklieden worden vervolgd Vrijdagmiddag is op de Lijnbaans gracht te Amsterdam een 13-jarig meisje door een vallendeboom ge troffen. Vrijdagnacht is het meisje in Onze Lieve Vrouwegasthuïs aan de gevolgen hiervan overleden. Het kind was met enkele vriendinnetjes op weg naar school en passeerde op de Lijn- oaansgracht enkele mannen die bezig waren in opdracht van de gemeente een boom te vellen. Plotseling viel de boom om. De boom was niet met tou wen of takels vastgezet. De beide houthakkers zullen worden vervolgd wegens dood door schuld. Op 14 Februari viel een 33-jarige woonwagenbewoner J. V. te Roermond in een café in de kelder. Hij is thans in het St. Laurentiusziekenhuis te Roermond aan de gevolgen overleden. Homer Berington, het hoofd van de af deling voor Westeuropese zaken van het Amerikaanse departement van buiten landse zaken, heeft Zondag te Washing ton verklaard, dat het ledental van de Westeuropese communistische partijen sinds de oorlog in elk land dertig per cent of meer gedaald is. In een radio-rede tot het gehele Ame rikaanse volk zeide Byington, dat Luxemburg het grootste percentage heeft, namelijk 85 percent sinds 1946, en Frankrijk het kleinste, namelijk 30 per cent. De communistische partij in Ne derland zou volgens Byington 17.000 le den, of 34 percent verloren hebben en thans 33.000 personen tellen. „Dit be moedigende bericht", aldus Byington, „is een eer vc-or de volken van West- Europa". in het kader van de boekenweek werd als sluitstuk een boekenmarkt ge houden in het magazijn van de Bijenkorf te Den Haag, waar bekende amateurs hun eigen boeken verkochten. Bij een der stands: v.l.n.r.: Van Emmenes, M. Gatsonides (bekend ralley-rijdev) en Jan Strijbos In de kunstzaal Van Lier te Amster dam is Zaterdagmiddag door burge meester d'Ailly een tentoonstelling van schilderwerken van HKH Prinses Wilhelmina geopend. De burgemeester zeide, dat deze expositie wel een zeer bijzondere is. Bijzonder omdat de wer ken die zijn gemaakt, vervaardigd werden uit liefhebberij en ontspan ning, maar tcch zal een aandachtig be schouwen onmiddellijk het karakter van HKH in het werk terugvinden. De burgemeester besloot zijn rede met te zeggen, dat hij HKH gaarne een „ere- Amsterdamse joffer" zou willen noe men om haar zo te trekken binnen de kring der Amsterdamse kunstenares sen. Prinses Wilhelmina schreef zelf een kort voorwoord in de catalogus, waar in zij o.m. zegt: „Zoals u allen bekend zijn, verkeert de kunst in het alge meen in een moeilijke overgangstoe stand, totdat betere tijden aanbreken. Hier denk ik niet in de eerste plaats aan materiële bezwaren, al is het geenszins mijn bedoeling hun belang voor mijn mede-kunstenaars te onder schatten. Ver boven dit belang zie ik echter de erkenning van de kunste nares en de kunstenaar, door onze na tionale samenleving, als een deel van ons gemeenschappelijk bezit, van onze culturele en geestelijke schat. Mogen eenmaal „de betere tijden", waarop ik zoeven wees, deze erkenning algemeen doen worden en zowel de schepper van het schone, als hetgeen hij voort brengt, ten volle de plaats gegeven worden, die ze in onze volksgemeen schap toekomt". De opbrengst van catalogus en toe gangsbewijzen zijn ten bate van het Nederlands steuncomité voor beelden de kunstenaars. De 56-jarige rangeerder D. is op het emplacement te Schiedam door een ongeluk onder een goederenwagen ge raakt en ter plaatse overleden. Zaterdagmiddag en -avond heeft de informateur prof. Romme zijn afzon derlijke besprekingen met de fractie voorzitters of waarnemende fractie voorzitters van de KVP, P. v. d. A„ AR, CH en VVD over de zakelijke kanten, betrekking hebbende op de samenstelling van het kabinet, voort gezet. Deze besprekingen zijn nog niet tot afsluiting gekomen. Zondagmiddag had de informateur een langdurig on derhoud met dr. Drees. A.R. geen voetveeg Dr. J. Schouten, A.R -fractieleider in de Tweede Kamer, verklaarde in een rede te Nijverdal. dat de Anti-Re. volutionnaire partij zich niet zou laten gebruiken als „voetveeg". De Anti- Revolutionnaire partij wil deelnemen aan de regering, niet uit een oogpunt van reclame, zo zeide hij, maar wel uit het oogpunt van de verantwoorde lijkheid. Deze verantwoordelijkheid wil men dragen om uit de moeilijkhe den te komen en men zal dit gezamen lijk betrachten. De Westelijke geallieerden hebben hun goedkeuring gehecht aan een Duits voorstel, de controle aan de in terzonale grens te verscherpen ten ein de de grensoverschrijding door com munisten tegen te gaan. Volgens deze nieuwe bepalingen, die 1 April van kracht worden, moet elke Oost-Duitser, die naar West-Duitsland wil komen, in het bezit zijn van een verblijfsvergunning van de Westduitse autoriteiten van de plaats, waarheen hij zich wil begeven. Deze vergunning wordt hem eerst verleend, wanneer hij een West-Duitser kan noemen, die verzekert, dat hij geen agent der Oost- duitse autoriteiten is. Ook Queuille taalt Henri Queuille heeft zijn poging een nieuwe Franse regering te vormen, op gegeven. De leider der radicalen kon geen overeenstemming met de ver schillende partijen bereiken over de kwestie van de kieshervorming. President Auriol heeft nu Guy Mol let, secretaris-generaal van de socialis tische partij, verzocht een regering te vormen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1