Stad en Omgeving Zestien padvinders overtuigden zich van de paraatheid van de brandweer AGENDA De wedergeboorte van Israël Automobilisten zochten in het duister hun weg naar... boerenkool Succesvolle jubileum-uitvoering vari echtpaar Pranger Procuratiehouder kreeg Koninkl. onderscheiding De eenheid zal terugkeren in het beloofde land De heer Elles ter aarde besteld Publiek was opgetogen MAANDAG 5 MAART 1951 Zestien padvinders, die Zaterdagmiddag In de brandweerkazerne vaardig- heidsproeven aflegden voor het insigne Brandweerman en op het punt ston den met één der motorspuiten het practisehe gedeelte van het examen uit te voeren, moesten ijlings de wagen verlaten, toen te 4.15 een uitslaande brand aan het Schermerpad gemeld werd. De auto, die juist het kazerneterrein ver laten had, keerde terug en nu konden de verkenners van nabij getuigen zijn van de snelle wijze, waarop de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer in actie komt. Enkele minuten nadat zij van de motorspuit waren afgestapt, rukte deze, ditmaal bemand door brandweerlieden, opnieuw uit. De brand aan het Schermerpad bleek overigens niet veel om het lijf te hebben. De defecte schoorsteen in het perceel van de heer Hoek had wellicht in de nachtelijke uren tot een felle brand kunnen leiden, maar thans waren enige emmersi water voldoende om verder onheil te voorkomen. Eén der balken bleek overi gens reeds voor driekwart verbrand te zjjn. De ladderwagen werd, nog voor dat het terrein van de „brand" bereikt was, teruggestuurd, terwijl ook het overige materiaal niet in dienst gesteld behoefde te worden. Brandalarm onderbrak vaardigheidsproeven Na de welkome onderbreking her vatten de negen verkenners van de Don Bosco-troep en de zeven leden van de St. Dominius-troep, die enige instructie-avonden onder leiding van brandmeester J. J. Hartog hadden ge volgd, hun proeven. Na een aantal vra gen inzake brandmelding en bestrij ding beantwoord te hebben, togen de jongens naar de Ruysdaelkade, alwaar gespoten werd. De knapen bleken uit stekend met de slangen overweg te kunnen en kweten zich met enthousi- asme van hun taak. Hoofdbrandmees ter J. Th. v.d. Idsert, die als examina tor optrad, kon dan ook na afloop aan gllen een certificaat uitreiken. Hij sprak daarbij de wens uit, dat de jon gens profijt zouden hebben van het vaardigheidsinsigne, vooral bij het kamperen en dankte brandmeester Hartog voor de tijd, welke hij beschik baar had gesteld om de jongens te in strueren. Ook de commandant, de heer J. v. Maarleveld, sprak de verkenners toe. Hij zeide, dat wie de jeugd heeft, verzekerd is van de toekomst en bond de padvinders verder op het hart het geleerde te onthouden en steeds pa raatheid te betrachten. „Een goed brandweerman moet 365 dagen per jaar paraat zijn", aldus de comman dant. De verkenners dankten de Alk maarse Vrijwillige Brandweer in de f^uïsspaarbank te Alkmaar u rtu. uari laaf In de loop van de maand Februari werd op de spaarbankboekjes ingelegd 41o.4ob,52 tv.j. 44U.856.82) en terug betaald 531.685,15 tv. j. 274.566,78) alzo minder ingelegd dan terugbetaald 116.221,63 tv. j. meer ingelegd dan terugoeiaaid 166.290,04). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij het begm van het jaar 11.433.256,82, be draagt thans 11.204.505,09 tvorig jaar li.789.104,47). Het aantal in de loop van t ebruari nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 151 tv. j. 181). Ingetrokken werden 151 boekjes tv. j. 103). Het aan- tai m omloop zijnde boekjes, bij het begin van net jaar 27800, bedraagt thans 27.762 tv. j. 27941). Van dit aantal benoren 17.465 tv. j. 17833) aan perso nen of instellingen te Alkmaar geves tigd; 6619 tv. j. 6641) aan personen of instellingen elders gevestigd en 3678 tv. j. 34671 aan schooispaarders. Onder de in Februari nieuw uitgege ven boekj.s zijn begrepen 31 tv. j. 32) boekjes Voor pasgeborenen top deze boekjes plaatst de Spaarbank een eer ste inieg van 1. In r eoruari bedroeg het aantal posten van mleg 3409 tv. j. 3365), dat v ~i te rugbetaling 2387 tv. j. 1616), tezamen 5796 tv. j. 4981). De lediging in de loop der maand Fe bruari van 578 tv. j. 649) spaarbusjes leverde een bedrag van 8508,01 tv. j. 9179,07) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde spaarbus jes, bij het begin van het jaar 5637, be draagt thans 567 tv. j. 5364). Tafeltennisnieuws Zondag zijn in de Vondelschool de steöenuitwisselingswedstrijden ver speeld, waaraan werd deelgenomen door: Alkmaar, Bergen, Langendijk, Grootebroek en Zuid-Scharwoude. Alkmaar, Bergen en Egmond, die in combinatie tegen West Friesland speel den, zijn wel de sterkste gebleken. De wedstrijden waren georganiseerd door de tafeltennisvereniging DSS uit Alk maar. Alkmaar, Bergen en Egmond won nen met 81 tegen 27 punten. Het tweede team van de dames kwam uit de bus met de eerste prijs voor het team dat de beste prestatie van die dag leverde. Hierin waren de volgende dames opgesteld: M. Offman, D. Krab, M. Seeder en F. Riesenbosch. De individuele prijzen, die welwil lend beschikbaar waren gesteld door de fa. Stadegaard, werden resp. ge wonnen door mej. L. Henke en de heer J. v. Spanje. Eerste hulp bij ongelukken Er bestaan plannen om hier ter stede te komen tot een plaatselijke organisatie van de Ned. Ver. „Eerste hulp bij on gelukken". Men acht dit noodzakelijk doordat het toenemende snelverkeer en het steeds meer gebruiken van machi nes in huis, fabrieken en landbouwbe drijven de ongevallen steeds groter ma ken. Op Donderdag 8 Maart, 's avonds half acht wordt in Het Wapen van Heemskerk een filmavond gegeven, waarbij ieder boven 17 jaar toegang wordt verleend ep waarbij de taken van de diverse organisaties hier ter stede op dit gebied nader besproken zullen wor den. vorm van een yell, waarna een dei hoplieden woorden van erkentelijk heid sprak tot de commandant voor het beschikbaar stellen van de kazerne, hoofdbrandmeester v.d. Idsert die de examens afnam en brandmeester Har tog voor de wijze lessen. Laatstge noemde ontving voor zijn moeite een doos sigaren, waarvoor hij op zijn beurt hartelijk dankte en de medede ling deed, dat hij de verkenners met genoegen de eerste beginselen van brandbestrijding had bijgebracht. Burgerlijke Stand G e b o ï- e iiReinder K., z. van G. Zoet hout en J. Goslinga. Frederik, z. van T. Wolda en H. Terpstra. Daan W., z. van H. C. A. Koppejan en W. Gonlag. Overleden: Johannes H, M. Peeper- korn, 93 jaar. Jan Commandeur, 69 jaar, weduwnaar van E. Laan. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Als mannen willen (alle leeftijden); Cinema Ame- ricain, 8 uur: Rode havik (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Westwal 1944 (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Gabriela (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Abonnements voorstelling, serie C: Rotterdams Toneel met „De kinderen van Eduard". Hotel Victory, 8 u.: Vereniging „Oud Alkmaar" Vroom en Dreesman, 2.30 en 8 uur: Modeshows. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Film avond van Vereniging „Oost en West". Vroom en Dreesman, 2.30 en 8 uur: Modeshows. De N.V. Kaashandel-Maatschappij .Gouda" nam Zaterdag afscheid van de procuratiehouder, de heer R. Thie, die na 49-jarige dienst om gezondheids redenen ontslag heeft gevraagd. De directeur, de heer De Wolff Pee reboom, sprak de scheidende functio naris toe en roemde zijn nauwgezette ijver en werkkracht. Bij deze gelegenheid overhandigde burgemeester mr. dr. Wytema, de heer Thie de gouden ere-medaille, hem voor trouwe dienst toegekend bij Ko ninklijk Besluit van 27 Februari j.l. Nadat namens directie en personeel enige geschenken werden overhandigd, dankte de heer Thie ontroerd voor de hem toegesproken afscheidswoorden, onderscheiding en cadeaux. Hierna bleef het gezelschap nog enige tijd in intieme kring bijeen. Op een door de Culturele Commissie van de Ned. Israëlietische Gemeente be legde bijeenkomst, heeft gisteren de be kende journalist Dr. M. van Blanken- stein een gloedvolle rede gehouden over het onderwerp: De wedergeboorte van een verleden". Voor de aanvang herinnerde de voor zitter van het Kerkbestuur, de heer E. S. Hamburger, er aan, dat het de voor avond was van de vijfde Maart, de dag, waarop 9 jaar geleden zovele Joodse burgers Alkmaar moesten verlaten als eerste etappe van de reis naar de Poolse moordkampen. Spr, verzocht hun nage dachtenis te willen eren door zich een moment van de zetels te willen verhef fen. Vervolgens verleende de voorzitter der Culturele Commissie, Dr. L. Kuken- heim, het woord aan de spreker. Dr. Van Blankensten wees er op, hoe een tweetal elementen oorzaak was van de wonderbaarlijke geboorte van de Staat Israël. Allereerst was deze een onontkoom baar gevolg van hetgeen er in de jongste wereldoorlog met het Joodse volk is ge schied en verder heeft het verraderlijk optreden van de Groot-Moefti van Je ruzalem, Hitler's vriend en adviseur bij de vernietiging van de Joden daartoe veel bijgedragen. Op zijn last moesten tenslotte 800.000 Arabieren het toenma lige Palestina ontwijken. Toen daarna een stroom van immigranten het oude land eerst illegaal en later legaal bin nenkwam, vestigde deze zich in de door de Arabieren verlaten plaatsen en bestond er geen mogelijkheid tot re- evacuatie. Voor wat de politieke zijde betreft, willen de Arabische landen met uitzon dering van Irak met de jonge staat Is raël tot een regeling komen. Mannen als de Egyptische premier Nahas Pasja en koning Abdullah van Transjordanië zijn geen vijanden van het Israëlische volk. Intussen heeft de jonge staat, voor wiens leger de nabuurlanden terdege re spect hebben met tal van moeilijkheden te kampen, doch deze zullen zeker wor den overwonnen. Zo beschikt Israël practisch niet over deviezen. Toch koopt de staat een han dels- en vissersvloot omdat de bevolking voor een belangrijk deel op de zee is aangewezen. Uitvoerig stond spr. stil bij de ver schillende groepen van emigranten, die na de stichting van de nieuwe staat het land zijn binnengekomen. Van hen staan de Bulgaren en de Nederlanders op de hoogste trap. De Iaatsten hebben nog altijd een sterke band met Neder land. Het leven in Israël is zeer duur. Bouw vakarbeiders zijn er nagenoeg niet be schikbaar, doch zij kunnen er 60 tot 70 per dag verdienen. De Amerikanen zijn wel bereid gif ten te verstrekken, doch investeren geen kapitaal, zulks in tegenstelling met de Nederlandse firma's Philips en Van Leer. Het zou onjuist zijn te menen, dat Is raël een orthodoxe natie is, aangezien de orthodoxie slechts 20 pet. der bevol king uitmaakt. De Israëlische regering is sterk anti communistisch georiënteerd en kan als een betrouwbare steunpilaar van het Westen worden beschouwd, evenals die van Turkije. Eenheid gevonden. Het pad van de regering van premier Ben Gurion gaat niet over rozen en de uit diverse landen afkomstige emigran ten behoorden nog lang de kenmerken van het land van herkomst. De eenheid wordt echter gevonden in het modern uitgeruste leger, waarin een strenge dis cipline wordt gehandhaafd en dat geheel naar Engels model is uitgerust. Ondanks al deze aan een snelle ge boorte verbonden moeilijkheden zal de jonge staat er in enkele jaren volkomen boven op komen, vooral wanneer met de nabuurlanden een vredesverdrag kan worden gesloten. Van de gelegenheid tot vragen stellen we -d door enige aanwezigen een dank baar gebruik gemaakt. Bij zijn repliek vond Dr. van Blanken- stein, die de Oriënt veelvuldig heeft be reisd, de gelegenheid op te merken, dat hij geen oorlog in West-Europa ver wachtte. Dr. Kukenhelm dankte hierna de spre ker voor zijn even interessante als boei ende rede. Op de algemene begraafplaats werd Zaterdagmiddag onder buitengewoon grote belangstelling het stoffelijk overschot van de heer C. Elles ter aarde besteld. De heer Elles bereikte de leeftijd van 69 jaar. In 1897 trad hij in dienst bij de gasfabriek, waar hij in 1947 zijn gouden jubileum vierde. Een jaar eerder had hij reeds de pen sioengerechtigde leeftijd bereikt. Bij dit ambtsjubileum ontving hij van H.M. de Koningin de gouden ereme daille in de orde van Oranje Nassau. Veel heeft de heer Elles evenwel niet van zijn welverdiende rust kunnen ge nieten, want reeds spoedig werd hij ziek. Hiervan herstelde hij niet. Vele kennissen en vrienden, gemeen te-autoriteiten en andere notabelen, w.o. de heer Wesdorp, directeur der Gem. Lichtbedrijven, hadden in de aula van de gemeentelijke begraaf plaats plaats genomen, toen ds. W. Wesseldijk aan de baar een korte toe spraak hield. De broer van de over ledene had tevoren alle aanwezigen voor hun belangstelling dank gezegd, vooral hen, die ook tijdens de ziekte van de heer Elles van hun medeleven hadden getuigd. De wens van wijlen de heer Elles was, dat slechts een do minee zou spreken. Ds. Wesseldijk citeerde enige ver zen uit de bijbel, waarin hij sprak over het leven van de heer Elles, die hij vooral roemde om diens grote activi teit. Nadat het gebed was uitgespro ken, volgde velen de overledene naar zijn laatste rustplaats. Reiscentrale opende bij kanfoor Enige tijd geleden organiseerden negen zelfstandige touringcaronder nemers uit Noord-Holland boven het IJ zich in de Noordhollandse Reis centrale. Deze combinatie biedt vele voordelen boven de zelfstandige be drijven. De mogelijkheden worden gro ter, de 21 wagens worden veel econo mischer gebruikt, kortom de efficiency* van de zaak wordt zeer verhoogd. Geen der negen ondernemer,-3 woonde echter in Alkmaar, wat toch feitelijk het centrale punt vormt in hun ge bied. Dus werd besloten hier een bij kantoor te openen, welk heugelijk feit Zaterdagmiddag geschiedde. De Noordhollandse Reiscentrale heeft haar intrek genomen bij de heer Kreijermaat op Mient no. 1. De Cen trale heeft hier de beschikking gekre gen over een etalage met een ont- vanggelegenheid er achter. Bij de ope ning van het bijkantoor waren de ne gen ondernemers aanwezig om de nieuwe aanwinst te bezichtigen, waar na zij een gezellig samenzijn hadden in café Tom. Van nu af aan zal de heer Kreijermaat de honneurs voor de Reiscentrale waarnemen en kan dus iedere reislustige stadgenoot bij hem de gewenste inlichtingen inwinnen. Helers gearresteerd Sedert wij in dit blad berichtten over ap uee sip 'uaaapaog jm ueRejsjeip ap Nederlandse Spoorwegen ter vervoer waren aangeboden, heeft de gemeente politie, in samenwerking met de N.S.- recherche het onderzoek voortgezet. Dit leidde tot de aanhouding van twee per sonen in Amsterdam, die de gestolen goederen hadden opgekocht. De diefstal len bij de N.S. werden gepleegd in de periode van Augustus 1950 tot medio Februari van dit jaar. Verschillende nieuwe diefstallen, door het illuster tweetal een N.S.-beambte en zijn handlanger gepleegd kwamen tevens aan het licht. In totaal hebben zij goe deren ontvreemd tot een waarde van vele duizenden guldens. RIJDERS IN DE NACHT Het spel-element heeft in de menselijke, en in het bijzonder de manlijke natuur immer een grote rol gespeeld. Daarom is het ook niet te verwonde ren, dal behalve de sportlieden van professie talrijke zakenlieden, doctoren, mensen uit liet autobedrijf en vele anderen, die ongetwijfeld in de sleur van het dagelijkse leven soms wel eens min of meer mopperend in hun wagen stappen, Zaterdagavond vol vuur en enthousiasme als deelnemers aan de Boerenkoolrit van de R.A.C.-VVest (district Noordholland-Noord) van de startplaats bij garage Met aan de Friescheweg wegschoten om hun weg gebruikende krachten te meten. Alle factoren werkten mede om ook dit maal de rit uitstekend te doen slagen. Er was een groot aantal deelnemers, de lucht was helder en het weer uitstekend, al begon het hier en daar in de loop van de avond een tikje glad te worden, maar daar heeft niemand enige nadelige gevolgen van ondervonden. De organisatoren en in het bijzonder dr. P. Groenhart, die het parcours had uitgestippeld hij heeft hiervoor acht honderd kilometer moeten rijden hebben eer ingelegd met hun werk, want de autorijdende „homo ludens" heeft een kostelijke avond gehad. R A C.-rit slaagde uitstekend Bij de start, waar een tachtigtal auto's opeengepakt stonden, kregen de deel nemers de kaart met de daarop aange geven route, de horloges werden ge- lijkegzet en 'dan ging het, de een na de ander, op het vastgestelde tijdstip de donkere avond in. De kaartlezers naast de bestuurders tuurden op de pietepeu terige lijntjes op de kaart en gaven wijze adviezen aan hun strijdmakkers. Langs de Oudorperdijk! Wat zit daar nou voor rare kronkel? Remmen, daar is al een controlepost! Op de con- trölekaart werd het stempel van die waakzame Cerberus gedrukt en voort ging het weer. Ook de tijdnormen voor de rit waren nauwkeurig vastgesteld op een gemiddelde snelheid van veertig kilometer, en je had zo een achterstand te pakken. Concentreren op de weg en concentreren op de kaart! St. Pancras, Broek op Langedijk, Hcerhugowaard. Felle lichtbundels zwaaiden door het duister van de avond over het vlakke land. Een eenzame witte zwaan in een plas stak plotseling scherp contraste rend tegen de donkere achtergrond af... Dan een paar strubbelingen met die scherpe hoek op de kaart. Verdraaid, dit is een doodlopende weg, mooie kaartlezer ben jij! Gas geven maar, we zijn achter op het tijdschema. Weer de groene vlag van een controlepost. Veel succes en karren maar! Hier moeten we het water blijven volgen. Dirkshorn, nou, als jij hier de weg niet weet, hier komt je eigen vrouw vandaan! Het werd warm in de gesloten auto's, jassen gingen uit en hoeden af. De spanning nam toe. Daar was St. Maartensbrug, even verder bij Krabbendam was het eindpunt van de kaartleesrit. Daar werden bij de blauwe vlag de aankomst tijden genoteerd en de deelnemers ont vingen de route-beschrijving voor het tweede gedeelte van de rit. De routc-beschrijvingsrit Voort ging de tocht weer. Bij ANWB wegwijzer no. 2783 rechtsaf, beval de beschrijving. Met behulp van een zak lamp werd het nummer eindelijk op de betrokken paal ontdekt. Dan het derde weggetje links. Een allerberoerdste weg, vol grote bikkels, die lange scha duwen vooruit wierpen. Brandkraan 53, waar rechtsaf gegaan moest wor den, werd slechts met veel moeite ge vonden. Dat kostte een massa tijd! Gas geven maar! Halte Sparrenlaan, zei een bord, dat opflitste uit de duisternis. Hé, dat was Bergen! Hadden ze geen notie van! Het Groeneweggetje langs en ein delijk op de Bergerweg: de Finish! De contrólekaarten werden daar ingele- werd en met ontspannen zenuwen toerden de nachtelijke rijders naar ho tel Victory, waar de uitslag bekend gemaakt zou worden. De uitslagen. In hotel Victory was het uitermate gezellig. Steeds nieuwe koppels arri veerden en vertelden elkander hun be- Tien jaar zang en ballet Zaterdagavond werd in 't Gulden Vlies het tweede lustrum gevierd van de Zang- en Ballet-klassen van de heer Gerard en mevr. Gré Pranger. De belangstelling van ouders, familieleden en verenigingen waarvan de heer Pran ger dirigent is, was zeer groot. Zowel in de zaal als op het balcon was geen plaatsje onbezet. Het programma was De balletgroep vormt 'n vrolijk geheel wel wat te lang, maar daarvoor was het dan ook feest. Het publiek volgde met grote belangstelling het gebodene en liet het aan waardering niet ontbre ken. Alle nummers afzonderlijk te bespre ken zou te ver voeren. Van de tweede zangklas releveren we met genoegen enkele goed gezongen canons van Praetorius. De volksliedjes, door de eerste klas gezongen, hadden vaak een zeer levendige voordracht en hadden begrijpelijkerwijs veel bijval. De rest van het programma werd geheel door de leerlingen van de ballet-klassen in beslag genomen. In het „Kinder Ballet" op muziek van Walter Carrol was het visuele beeld de sterkste zijde, maar bij het ballet „Rosamunde" van Schu bert bleek dat hier de danskunst met succes beoefend werd. De Zigeuner dans van Meyerbeer o.m, had terecht veel applaus. De Balletten van Rach maninoff en Luigini vielen op door een zeer goede choreografie. Huldiging. Op initiatief van Lyda Lagas werd een extra dansje gedaan, waaraan ver bonden een collecte ten bate van de kanker-bestrijding. Voor dit doel kwam op deze wijze weer f 107,46 beschikbaar. In de pauze werd het echtpaar Pran ger gehuldigd bij monde van mr. Schuurman, die namens de verenigin gen waarvan de heer Pranger dirigent is, de balletklassen, de pianoleerlingen, enz. het woord voerde. Spreker prees de bescheidenheid van de heer Pranger, de grote werklust en ook het geduld waardoor grote resul taten werden bereikt. Verscheidene ca deaux ,o,a. een groot schilderij, en voor al veel bloemen werden als blijk van waardering aangeboden. Uitstekende costumering Na de pauze werd opgevoerd het zangspel „Drome Loes", tekst van J. Schuitemaker en muziek van Gerard Pranger, de koorzang was goed en ook de solo-partijtjes werden alleraardigst gezongen. Ook in dit gedeelte viel de uitstekende costumering op. De zeer muzikale piano-begeleiding van de heer Pranger verdient eveneens alle lof. Het orkestje stond wel niet op het programma vermeld, maar zorgde voor een goede muzikale illustratie Het lijkt ons ten slotte wenselijk in de toekomst de tijdsduur van een leer lingenavond enigszins te beperken. Het publiek was zéér enthousiast en maakte deze avond voor de heer en mevr. Pranger tot een groot succes. Ms. levenissen. Voor de hongerigen en dat was bijna iedereen na de vermoei ende tocht stonden dampende scha len boerenkool met worst gereed,ter wijl een klein orkestje voor een intie me, muzikale sfeer zorgde. Ergens bo ven had de jury de examencommis sie zich afgezonderd teneinde haar zware taak zo spoedig mogelijk ten einde te brengen. Het was lang over twaalven, toen dit college achter de groene tafel in de stampvolle, onge duldige achterzaal plaats nam en de namen van de gelukkigen bij monde van de heer P. S. Krom werden be. kend gemaakt. Winnaar van de strijd, d!e heet wal weg-routine en vakmanschap gevraagd had, bleek te zijn de heer v. Beers uit Amsterdam met slechts 22 strafpunten. Dicht op hem volgden de heren C. de Jager uit Heiloo, 26 strafp.; de heer C. J Stapel uit Spanbroek, 30 strafp. en de heer Fr. Troost uit Hoofddorp, 36 strafpunten. Zij allen ontvingen een beker. Een medaille werd door de heer Krom aan de volgende prijswinnaars uitgereikt: de heren J. H. Dekker uit Schiebroek, 44 str.p.; K. Rus uit Alk maar, 44 str.p.; De Bie uit Amsterdam 52 str.p.; L. J. v. Sloten uit Rotterdam 58 str.p.; Oosterkamp uit 't Zand, 66 str.p. Bovendien had de heer J. v. Riet een doos bonbons beschikbaar gesteld voor de dame van de eerste prijs-win- naar: mevr. Van Beers. De heer Krom richtte verder hartelijke dankwoorden tot de rijks- en gemeentepolitie, die alle mogelijke medewerking verleend hadden, en tot alle anderen, die deze boerenkoolrit hebben helpen doem slagen. Na afloop van dit officiële ï- termezzo bleef het gezelschap nog tot diep in de nacht in een feestelijke sfeer van kout en dans bijeen. Gevonden voorwerpen De hieronder genoemde voorwerpen zijn gevonden in het tijdvak van 22 tot en met 28 Februari. Ze zijn te bevragen aan het bureau van politie op iedere werkdag van 17 tot 18 uur, behalve op Zaterdag. Zakmes, want (geel-rood), blauwe kin derwantjes, kinderwantje (rood), pijp, actetas met inhoud, koffer, twee wanten in elkaar, wollen want (Noors), benzine dop, twee kinderwanten, ring met sleutels, wanten (zwart), houten autoped, autoped op luchtbanden, ceintuur (zwart), gebreide kinderwantjes, glacé handschoenen, wan ten, kammetje in étui, rood kinderwantje, motor-kapwant, gymnastiekschoen, kin derschoentje, autowieldop, oorbel, broche, handschoen, glacé handschoen, portemon- naie met inhoud, kinderwantje, ring met sleutels, kammetje in étui, kinderwant, herenhandschoen. Van onderstaande gevonden voorwerpen worden aan het bureau van politie de adressen van de vinders verstrekt: Grjjze shawl, portemonnaie met inhoud, ballpoint, portemonnaie met inhoud, vul pen, rozenkrans in étui, vulpen, motor handschoen, handschoenen, enveloppen m. inhoud, zakdoek, ballpoint, portemonnaie m. inhoud, padvindersriem, armbandje, geldsbedrag, vulpen, armband, autoborstel, trainingsblouse, portemonnaie m. inhoud, kinderwantje, ballpoint, vulpen, vulpen, handschoen, wanten, sleutel, geldsbedrag, herenhoed, gewicht, armbandje, kinder armbandje (ringetje), portemonnaie met inhoud, plastic tasje, portemonnaie m. in houd, idem, jongens-overjas en autoped. Zonnesfraal-NVV-collecte was een succes Wij ontvingen mededeling, dat de collecte voor de TBC-bestrijding, die Zaterdag te Alkmaar werd gehouden door „Zonnestraal" en N.V.V., goede resultaten heeft opgeleverd. De netto opbrengst van de collecte bedroeg 1335.85. SCHOORSTEENBRANDJE. In de Wildemanstraat werd Zaterdag middag om ongeyeer half drie een schoorsteenbrand gemeld. Het liet zich ernstiger aanzien dan nodig was. Een door roet verstopte kachelpijp bleek roodgloeiend te staan. Het gevaar dat hierdoor zou kunnen ontstaan was spoedig bezworen. Mevrouw Pranger met haar balletklas Het leven in de straf Alkmaar is op geheel nie; schoeid, zegt men. Wat d der daar doorgaans van niet veel meer dan het van een rij vrouwen of n weg is naar de Ringers- dc gestralten arbeid ve enkele maal dringt er oc door van wat er binnen e ren van de gevangenis pl boren van lezingen voor den, van tekenlessen dot van naam. Hoe geheel dan in de dagen, dal be gevangenen één trieste ling van grijze dagen w: straaltje licht. Alles is i Maar.... gevangene te altijd nog: opgesloten te sombere muren. En wat doet kan mei- begrijper gezichten eens observeer! die elke morgen naar hl fabriek trekken. Men zi vrouwelijke gestraften a staren naar een wagen m Hoe de mannen kijken iu lijke gordijnen, de kinde vensterruitWant d; dingen in vrijheid: bloei heid, We hebben een Zonda gevangenis doorgebracht kleine groep artisten e ring gaf. En toen begon begrijpen van Kunst. Ni het uitstekende gehalte gramma, maar door die ogen. Geen boek, geen arbeid kan mensen in d sen van het aardse, hi voeren naar het algeme ware kunst. Het was een ietwat s ning, toen de piano, zie het licht van een hoog, werd geplaatst. De zar drie brede gangen, hooj hartig. En in die gange straften, de vrouwen in ge, blauwe jurk, de ma bruine pakken. De eers ken als verloren in de nen ruimte, de piano Maar allengs leek het E gevuld raakte en alsof i bare band werd gelegd voerenden en het gram later werd het alsof de len en één geweldige rijk onbelemmerd naar bove onderging het ook het pi der luisterenden hingen keurig voorwerp, de kc vensterDie ogen ze zangers en voorbij de p ze mensen werden lost beklemmende atmosfeer ze muren en gevoerd tot buiten de gevangenis. Als een m Het programma bestol bekende operawerken. Largo al factotum van tesore van Mozart en vi ken van Verdi. De uitvi leden van de opera-kla zieklyceum te Amsterda zullen wellicht nimmer p'akbiljetten voorkome: geen ze brachten van eer halte was. Vooral de b Barend Buitenkant, en heer Jan Willems uit buitengewoon goede zar echo in het hoge gebo veel bij tot een goede Twee derde prijz Alkmaarse wo Onder leiding van d stelvereniging „Simson bouw „Amicitia" een met de Nederlandse ka worstelen tweede klass ste dag, het programn wedstrijddagen, stonde de klassen extra vederg vedergewicht op het deze beide klassen wis der van SSS een derdi len. In de extra vede 52 kg werd Mulder uit ste met 1 strafpunt. P. lemburg werd tweede punten en J. Bijltjes de derde plaats eveneer punten. In de lichtvedergew haalde Horn uit Zaant oenschap, gevolgd c Utrecht met drie en van SSS met zes straf| DAMCLUB De uitslagen van de Vrij derlinge competitie gespee! den: N. Oud—J. Schuyt 1- Oud 1-1; J. Joma-L. V Voonijk—M. Hemels 2—0; 1—1; N. Riebeek—M. J. I Bijwaard—N. Lengers 0—2; 0—2; N, Visser—M. J. Lan: Wijn—T. Kom 0—2; A. 0-2; Th. Hofman-A. Teil 'gers—N. Visset 2—0. SECRETARIAAT H COMMIS Het secretariaat var commissies voor Alkn Den Helder is voorlo het perceel SteynstraE (voormalig Prijzenburi rende Zaken). GROTE KERK-ORl MICROFC Het prachtige orgel Kerk alhier, zal Vrijt 9.4510 uur voor de r den beluisterd. De organist Simon voor de N. C. R. V. wijde muziek ten ge k

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2