VAL DA JIMMY BROWN ALS BOKSER SANAT0GEN Wie wordt opvolger van Stalin? Communistische leiders in Bremen werden ontslagen HE SIIÏTEL 0 De namen Moloiov en Malenkow zijn beide genoemd Winkelierster overvallen AUTO REED IN DE MAAS Amerika moet tin te duur inkopen f Pim, Ram en Pom aan zee^l Het Zenuwsterkende Voedsel W 'n kwaliteitsproduct Het Radioprogramma Neem een doos echte UW HOEST MAANDAG 5 MAAUÏ 1851 (Van onze correspondent te Berlijn). If AARSCHALK STALIN, voorzitter van de Sowjetrussische minister raad en algemeen secretaris der Rus- dsclie communistische partij, behoort miet meer tot de jongsten. Sinds het •genblik dat hij in Georgië het levens licht aanschouwde, zijn reeds 71 jaar verstreken en daarmede heeft hjj fle gemiddelde leeftijd van de mens een stuk overschreden. Stalins geneesheren beweren, dat hij desondanks geen mens van iedere dag is en zelfs nog twintig jaar kan leven, mits hij zich voldoende in acht neemt. Doch dit zijn mense lijke berekeningen, die al zo dikwijls onbetrouwbaar zijn gebleken. Het feit, dat de vraag, wie Stalins opvolger zal zjjn, telkens opnieuw wordt gesteld, spreekt in dit verband duidelijke taal. Normaal zou men kunnen aannemen, dat Stalins opvolger zich in ieder ge val onder de ministers der Sowjetunie moet bevinden. Zowel Molotov als maarschalk Boelganin zouden dan een uitstekende kans maken. Zij zijn beiden plaatsvervangers van premier Stalin en daarenboven lid van het Politburo der communistische partij. Tevens is het bekend, dat zij uitermate het ver trouwen van de generalissimus genie ten. Naast deze beiden zou men ook de naam van Nikolaj Schwernik kunnen noemen, ware het niet dat hij in naam Staatshoofd der Sowjetunie is, een functie die in alle volksdemocratieën slechts representatieve waarde heeft. Schwernik werd politiek op dood spoor gerangeerd, een feit dat doorzijn candidaatstelling bij de jongste verkie zingen voor de opperste Sowjet nog eens duidelijk werd onderstreept. Op de kieslijst kwam hij pas op de elfde plaats voor. Het Politburo TN DE SOWJETUNIE is echter niet de regering het belangrijkste lichaam maar het politburo van de commu nistische partij, CPdSU genaamd. Alle maatregelen van bestuur en beleid worden hier besproken en voorbereid. De regering is slechts uitvoerend or gaan van hetgeen in het politburo werd behandeld. Daarom moet men hier en niet in de regering de mach- tigsten onder de grootheden der Sow jetunie zoeken. Stalin buiten beschou wing gelaten, wordt in dit milieu de scepter gezwaaid door drie personen, namelijk Molotov, Malenkow en maar schalk Beria. De invloedrijkste onder hen is Malenkow, die Stalin als alge meen secretaris vertegenwoordigt. Malenkows ster steeg in 1948 als een komeet ten hemel, toen hij de overle den Zdanow opvolgde. Of Zdanow een natuurlijke dan wel een gewelddadige dood gestorven is, is onbekend. Zeker is, dat hij door zijn vriendjespolitiek, die hoofdzakelijk tegen Malenkow en Beria was gericht, vele vijanden had en met grote praal ten grave werd ge dragen. Het eerste wat Malenkow in zijn nieuwe functie ondernam, was het uitschakelen van alle personen, die hun positie aan Zdanow dankten. Hij verving hen gedeeltelijk door eigen getrouwen, gedeeltelijk door vrienden van maarschalk Beria. Malenkows zuivering werd tot in de onderste regionen van Staats- en par tijleven doorgevoerd, zodat hij na Sta lin als de machtigste man der Sowjet unie wordt beschouwd. Onbeperkt vertrouwen. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat Malenkow zoiets als een staatsgreep zou kunnen uitvoeren. Zijn macht is in de eerste plaats gegrondvest op het onbeperkte vertrouwen, dat hij bij Sta lin geniet en ten tweede op het bond genootschap, dat hij met maarschalk Beria gesloten heeft. Beria beheerst het gehele politie-apparaat, de MVD en de NKWD-troepen in het rode leger. Daarom heeft Malenkow hem een re delijk aandeel gegeven in de te bezet ten functies. Hieruit ontstond een m1 dus vivendi, dat voor beide partijen vruchtdragend is. Hoewel Malenkow en Beria de groot ste macht in het politburo vertegen woordigen, mag de betekenis van Mo lotov toch niet worden onderschat. Omtrent de persoon van de Russi sche vice-premier lopen de laatste tijd vreemdsoortige geruchten. Men meent een tanen van zijn invloed te kunnen ontdekken in het feit, dat zijn vrouw als minister voor Cosmetische indu strie werd afgezet. Dit heeft in de Sow jetunie echter niets te betekenen. De loopbaan van de man kan niet door het werk van de vrouw geschaad wor den. Dit zijn twee dingen, die streng „Vluchtschip" te water gelaten Een scheepswerf bij Amsterdam heeft voor het scheepvaartbureau Holland, optredende namens een opdrachtgever, die onbekend wenst te blijven, een „vluchtjacht" gebouwd, dat Zaterdag ochtend te water is gelaten. Het scheepje, dat een lengte heeft van 12 meter bij een breedte van 3.55 meter, is volkomen zeewaardig gebouwd. Het heeft een diepgang van 1.40 meter en is uitgerust met twee 100 pk Osco Ford Va motoren, die elk een schroef aandrijven. De ingebouwde benzine tanks kunnen 3800 liter brandstof mee nemen, zodat het jachtje een bijzonder grote actieradius heeft (1500 Engelse zeemijlen). EERSTE VRIENDSCHAPSVERDRAG VAN INDONESIË ONDERTEKEND Indonesië heeft zijn eerste vriend schapsverdrag getekend. Dit verdrag voorziet in „vrede en voortdurende vriendschap'' tussen Indonesië en In dia „tot blijvend voordeel van beiden". van elkander gescheiden worden ge houden. Ten gunste van Molotov spreekt in ieder geval, dat hij op ae candidatenlijst voor de opperste Sow jet onmiddellijk achter Stalin kwam en dat hij op de jongste ontvangst van het Chinese gezantschap als eerste gast werd afgeroepen. Politiek en protoco lair overvleugelt hij dus nog steeds 't duoviraat Malenkow-Beria. In het algemeen wordt er dan ook niet aan getwijfeld, dat Molotov de aangewezen persoon is om maarschalk Stalin te zijner tijd op te volgen. Het is alleen de vraag, of hij zich na de dood van de generalissimus in een machtsstrijd tegenover zijn beide me dedingers zal kunnen handhaven. Zon der Stalins steun kan ook Molotov weinig gewicht leggen in de schaal, die over de opvolging van de genera lissimus beslist. Zes Belgische mijnwerkers bij ontploffing omgekomen Zaterdagnamiddag zijn in de mijn van de „Charbonnages du Boubier" te Chatelet in Belgie zes mijnwerkers door mijngas om het leven gekomen. De mijngasontploffing deed zich voor terwijl twee der mijnwerkers aan het houwen waren. De vier andere slacht offers bevonden zich in de nabijheid. Drie der omgekomenen zijn Italianen. Behalve een van deze laatsten, die niet gehuwd was en een der gehuwden, la ten alle slachtoffers kinderen achter, in totaal negen. TSJECHISCHE AMBASSADEUR IN INDIA VERDWENEN De Tsjechoslowaakse ambassadeur te New Delhi, dr. Kratochvil die voor besprekingen naar Praag ontbo den was, is spoorloos verdwenen. Vrijdagavond om zeven uur stapte een onbekende man binnen in het kruidenierszaakje, dat een 58-jarige weduwe drijft in de Vrouwjuttenstraai te Utrecht. Zonder iets te zeggen sprong de man op de bewoonster toe die nog in haar winkeltje aanwezig was. Hij gaf haar een klap op het hoofd met een hard voorwerp. De hevig bloedende vrouw begon hard om hulp te roepen en de aanvaller nam haastig de vlucht zonder iets mee te nemen. Aangezien het vrijwel don ker was, kon het slachtoffer, dat ter plaatse werd verbonden, geen enkel signalement van haar aanvaller geven. Gezondheid van Engelse koning wekt bezorgdheid Naar aanleiding van een verkoud heid, waarvoor koning George van Engeland onder doktersbehandeling is publiceert de „Sunday Pictorial" op de voorpagina een bericht volgens het welk men op Buckingham Palace be zorgd is over de gezondheidstoestand van de koning, en niet alleen naar aan leiding van de verkoudheid van thans. Men zou een mogelijke herhaling vre zen van de kwaal, die in November 1948 een operatie aan 's konings rech terbeen noodzakelijk maakte, aldus het blad. PRINSES ELIZABETH NAAR ROME Prinses Elizabeth van Engeland en haar echtgenoot de Hertog van Edin burgh brengen van 11 tot 24 April op uitnodiging van de Polo Club te Rome een informeel bezoek aan de Italiaan se hoofdstad. Zaterdagmorgen is aan het Prinse- hoofd te Rotterdam door tot nu toe onbekende oorzaak een auto in de Maas gereden, terwijl de bestuurder er nog in zat. Door middel van een bok, die in de buurt lag, kon de auto na ongeveer anderhalf uur boven water worden gebracht. De bestuurder be vond zich niet meer in de auto, maar toen de rivierpolitie een dreg uitwierp, haalde men zijn reeds levenloze lichaam op. De subcommissie van de Amerikaan se senaat voor de militaire voorberei ding heeft verschillende buitenlandse tin producerende maatschappijen, voor al in Engeland, Nederland, Belgie er. Bolivia ervan beschuldigd, dat zij de belastingplichtige Amerikaan schade berokkenen door de Amerikaanse e- gering te nopen het tin tegen hoge prijzen te kopen. Sedert het begin van de oorlog in Korea is de prijs van dit product meer dan 150 procent geste gen. De subcommissie heeft de rege ring voorgesteld de tinaankopen te verminderen zolang geen overeen komst is gesloten tussen de betrokken regeringen. Cassatieberoep verworpen De Bijz. Raad van Cassatie heeft het beroep van de Amsterdammer H. Hol- dert, die te Amsterdam tot 12 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest was veroordeeld, verworpen. H is lid geweest van de Waffen SS en heeft, blijkens het vonnis, het dagblad De Telegraaf dienstbaar trachten te maken aan de verbreiding van natio naal socialistische beginselen en doel einden. Voorts heeft hij de hoofdadmi nistrateur van dit blad, G. J. van der Linden bloot gesteld aan 15 maanden Duitse gevangenschap. De verwerping van dit beroep is overeenkomstig de conclusie van de procureur-fiscaal. Wederom een handelaar in effecten gearresteerd De douanerecherche te Amsterdam is dezer dagen overgegaan tot de arrestatie van de handelaar in effecten 1., tot 31 December van het vorige jaar firmant van de commissionnair v R., die, zoals men zich zal herinne ren, veertien dagen geleden werd ge-, arresteerd, maar de volgende dag wist te ontsnappen. Evenals v. R. wordt E. ervan verdacht illegaal Nederlandse aandelen van het buitenland uit naar Nederland te hebben gebracht en op de beurs te Amsterdam te hebben ver handeld. Zware straffen in de zaak der valse honderdjes Het Hof van Anssen te Gent heeft Vrijdag vonnis gewezen tegen een aan tal verdachten in de zaak van de valse 100-guldenbiljetten. Negen verdachten, allen Belgen, werden veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van 12 jaar dwangarbeid tot 2 jaar gevange nisstraf. Negen andere verdachten, on der wie de Nederlander M. F. uit Rot terdam, werden vrijgesproken. 61. He* is Zacharias niet kwalijk te nemen, dat hij Pim, Pam en Pom niet gezien heeft. Wie zou trouwens ver wacht hebben, dat drie jonge hondjes de moed zouden hebben om zich op de rug van de zeeslang mee te laten drij ven? Zacharias zeker niet! Hij weet maar al te goed, dat alle badgasten op de vlucht zijn geslagen, toen zij het monster, in de verte in zee zagen. Ze gevierend pakt de oude zeeman de zeeslang op en draagt hem naar het bol van de smokkelaars. „Zo diertje, ga maar rustig slapen, je hebt jt plicht gedaan", roept hij vrolijk en te gelijkertijd horen de hondjes, dat hij de autobanden, waaruit het monster bestaat, leeg laat lopen. „Nou, wat zeg je me daar van?" zegt Pim, zodra hij bij de tent is aangekomen. „Dat is een mooie truc, die Zacharias met ons en de andere badgasten heeft uitgehaald. Maar.met ons is hij nog niet klaar! Wij zullen hem ook eens een trucje laten zien". Haal gezondheid in trais, een reserve aan gezondheid, waaruil gij patten kant na dagen van inspan ning of zorgen, om Uw vermoeide lichaam en zenuwgestel weer snel te versterken en te herstellen. Wilhelm Knigge, voorzitter van de communistische partij te Bremen, is als zodanig ontslagen. Voor hem wer den reeds de voorzitters van de com munistische partij-afdelingen in zes andere staten van de uit elf Lander bestaande Westduitse federatie ont slagen. Mede ontslagen werden de be stuursleden Rudolf Rafforth, afgevaar digde in het parlement van Bremen en Willy Hundertmark, hoofdredacteur van het communistisch orgaan te Bre men. Knigge zou zich niet voldoende heb ben-ingespannen voor de ideologische 89. Met zekere plechtstatigheid hield het schillenkarretje voor het terras van de sociëteit „Ons Genoegen" stil. Op de bok zaten meneer Goochum (die zich voor deze gelegenheid in een ge klede pandjesjas had gestoken) en Jim my Brown, die niet kon nalaten een enigszins triomfantelijk gezicht te trek ken. Achter hun ruggen zaten, stevig op de stoelen vastgebonden, de twee kidnappers die er nog al sip uitzagen. „Mijne heren!", riep Gerrit Goochum, terwijl hij van zijn plaats verrees en met een breed gebaar naar Jimmy wees, „mag ik u allen voorstellen. Jjjjjimmy Brrrown, de man die door twee onverlaten werd ontvoerd, maar die zich zelf door zijn weergaloze kracht en door wonderbaarlijke moed wist te bevrijden en die deze dag heeft uitgekozen om zijn belagers eigenhan- dig aan de politie-autoriteiten ter be schikking te stellen." Jimmy klauterde meteen van de bok en begon alle ver slaggevers handjes te geven. „Je kunt niet vriendelijk genoeg tegen hen zijn, had meneer Goochum hem gezegd. Patricia Wenthworüi 43) Hij ging weer zitten en juffrouw Brown vervolgde: „De sleutel moet uit mijn hand zijn gevallen toen ik schrok van die man. Dat was rechts tegen de muur, heel dicht bij de deurpost. Als de maan niet geschenen had, zou ik hem niet gevonden hebben", „En heeft meneer Madoc u soms ge holpen met zoeken?" Ze week achteruit en aarzelde even. „Hoe had hij me kunnen helpen? Hij was er niet". „U ontkent dus, dat u Donderdag nacht meneer Madoc daar ontmoette?" „Natuurlijk doe ik dat, want hij was er niet. Ik ben uitgegaan, heb de sleu tel gevonden en die weer in de bu- reulade gelegd". Lamb keek met gefronst voorhoofd, op zijn papier, daarop'naar juffrouw Brown en vroeg ploseling: „Was u heel goed bekend met meneer Harsch?" Die vraag bracht juffrouw Brown in 't geheel niet van haar stuk. „Ik kende hem goed... we stonden op vriend schappelijke voet met elkaar. Jufrouw Fell is dol op muziekze nodigde hem dikwijls uit". „Dus u waart vrienden?" „Zeker". „Niet méér dan vrienden?" Haar wenkbrauwen optrekkend, ant woordde juffrouw Brown koel: „Zeker niet". „En meneer Madoc?" Na een ogenblik zwijgen zeide ze: „Ik weet nietwat u bedoelt". De toon van haar stem was niet veel, maar naar Frank's indruk toch een tik je veranderd. Hij veronderstelde, dat ze bang was. „Ik vraag u", verduidelijke Lamb, „hoe goed u meneer Madoc kende". Nu kwam het antwoord snel, in een woordenstroom: „Ik ken hemwe kennen elkaar hier allemaal.... het is een kleine plaats. Steekt daar iets in?" „Noemt hij u bij de voornaam?" „Zeker niet! Waarom zou hij dat doen?" ,,'t Staat niet aan mij, dat te zeggen, juffrouw Brown." Meteen schoof de hoofdinspecteur zijn stoel achteruit en stond op. HOOFDSTUK XVII. Toen juffrouw Brown de kamer had verlaten, keek Frank Abbott de hoofd inspecteur even glimlachend aan. „En?" vroeg Lamb. „Och ze liegtheel energiek, ge loof ik, maar niet altijd zo flink. Som mige leugens Kwamen er neei gemak kelijk uit, andere minder. Er schuilt een addertje onder het gras". Lamb keek hem aan en zei: „We zullen eens naar Pior's End gaan om te horen wat Madoc te zeggen heeft. Natuurlijk kunnen ze een afspraak hebben gemaakt, opdat hun verklarin gen met elkaar kloppen, maar 't is mogelijk, dat ze 't niet hebben gedaan Nu het gerechtelijk onderzoek zo gladjes is verlopen en de uitspraak eveneens, hebben ze niet geweten, dat ze samen in dat laantje gezien waren en ze zullen wel niet het risico van een telefoongesprek hebben aangedurfd voor de bui helemaal over was", Hoe wilt u haar beletten, nu te te lefoneren?" Grinnekend antwoordde Lamb: „De telefoon van Madoc wordt buiten dienst gesteld, opdat niemand vóór onze komst zal kunnen opbellen. Ik betwijfel trouwens, of ze het risico zou durven nemen. Ze hebben me verteld, dat een van die gemeenschappelijke lijnen is, waarbij iedereen op z'n beurt een gesprek kan afluisteren. Hoe dan ook, ze zal de kans niet krijgen, maar de telefoonjuffrouw zal ons mededelen of ze 't geprobeerd heeft". Frank Abott deed een elastieken band om zijn notitieboek en stak het in de zak. Zijn lusteloosheid was voor bij en zijn ogen verrieden belangstel ling. ,,'t Is een slim vrouwspersoon", was zijn opinie. „Ze heeft zich kranig ge houden en 't was toch een lelijke slag voor haar, toen we juist op het ogen blik, dat ze buiten schot dacht te zijn, met dat getuigenis aankwamen". „Ja", zei Lamb, toestemmend knik kend. „Ze heeft geen slecht verhaaltje opgedist. Een verdediger zou daar, a's 't ooit zover komt, heel wat munt uit kunnen slaan. Tussen twee haakjes, controleer eens of die keukenmeid waar ze over sprak inderdaad „Dora" heet. Vraag het maar een van de meisjes hier, die weten het wel. Ik zal even met ma joor Albany spreken en dan stappen we op". 't Gesprek met Garth duurde slechts kort en Lamb was al bij het hek, toen Frank hem inhaalde. „De keukenmeid heet Doris, meneer. Juffrouw Brown was er dus een ietsje naast. Toch knap van haar, om eraan te denken". „Nu", bromde Lamb, „laten we maar gaan". (Wordt vervolgd) versterking van de partij en bij de jongste staking van de metaalarbeiders te Bremen te kort zijn geschoten. Tot nieuwe voorzitter en vice-voor- zitter werden gekozen Hermann Gauthier en Willy Litzau. Verdachte brandstichting Een geval van moord en brand stichting dat zich in de streek van Atrecht in Frankrijk heeft voorge daan, heeft plotseling een politieke kant gekregen door de verklaring van de betrokken veroordeelde, zekere Paul Pronnier, dat hij gehandeld zou hebben op order van een „communis tische organisatie". Pronnier heeft te rechtgestaan op beschuldiging van moord op een landbouwer, Frangois Beaucamp, die hem op brandstichting betrapt zou hebben en van brandstich ting in drie korenmolens. Hij was lid van de communistische cel van Lievin. Pronnier verklaarde dat het doel van zijn brandstichtingen was, de invloed der Gaullisten tegen te gaan. De poli tie zou tot nog toe zeven aanhoudingen hebben verricht. Minister Bevin sprak met adviseurs De Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, heeft Zaterdag op zijn ministerie met zijn adviseurs gespro ken. Hij ontving geen diplomatieke bezoekers. DINSDAG 6 MAART HILVERSUM I, 402 m.i 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. - 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Morgenwijding 9.15 Gram.muziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Amusementsmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Clavecimbel-recital. 11.30 Voor de zie ken. 12.00 Promenade-orkest en solist. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Promenade-orkest en solist. 13.00 Nieuws. 13.15 Avro-allerlei. 13.20 financieel weekoverzicht. 13.30 Orkestconcert. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano-recital. 15.00 Gram.muziek. 15.30 „Onze Amerikaans» Buren". 16.00 Musette-orkest. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Gram.muziek. 17.30 Amusementsmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muziek. 19.00 „Paria vous parle". 19.05 Gram.muziek. 19.30 Gram. muziek. 19.45 Stichting „Kunst en Bedrijf", 20.00 Nieuws. '20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.15 De Antwoordman. 21.30 Avro-allerlei. 21.35 Operamuziek. 22.00 „Goede moed", causerie. 22.15 Strijkkwartet, 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM n, 298 m.: 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. %.15 Symphonette orkest en solisten. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Gram.muziek. 10.40 School radio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land- en Tuinbouwmededelin gen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Sopraan en piano. 14.30 Omroeporkest en solist. 15.15 Gram. muziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de kinderen. 17.45 Regerings uitzending: Prof. Dr. W. J. Timmer: „Levens omstandigheden van de tropische boer", 18.00 Gram.muziek. 18.15 Politie-kapel. 18.48 Sport; „Dit is leven", causerie; Voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Piano-duo. 19.35 Lichte muziek. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gram.muziek. 20.30 Lij densmeditatie. 21.30 Kamermuziek. 22.10 Bari ton en orgel. 22.45 Avondgebed en liturgisch» kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. muziek. P=> A S T I L. L. E S VOOR

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7