De kloof kan overbrugd worden Professor Romme's bouwsel stortte ineen Geruchten over prijsstijging van brood, suiker en margarine De Haagse Justitie wil processen voeren tegen rouletteclubs Amerikanen weer over de Han Woensdag 7 Maart 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 148e Jaargang No. 56 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Oosien West steunden gisteren echter alleen de eigen ontwerp-agenda Ernstig gevaar voor propaganda-wedstrijd Leden worden verwend met diners en drank Ook third man" Mollet faalde Formateur kreeg niet het vertrouwen Tastend zoekt hij een smallere weg en Nieuwe moeilijkheden over program zetelverdeling Betere promotiekansen voor de vierde klassers Vier schepelingen door kolendamp omgekomen op BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE CODBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. ra.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. Davies over de conferentie te Parijs: CRNEST DAVIES, het hoofd van de Britse delegatie op de conferentie van plaatsvervangers te Parijs, heeft verklaard, dat er weliswaar een grote kloof is tussen de wensen tot het verlenen van voorrang van agendapunten in de Sowjet-voorstellen en de voorstellen der Westelijke geallieerden, doch dat er geen oorzaken zijn, die het onmogelijk maken de kloof te overbruggen „als er tenminste bij beide partijen de oprechte wens tot overbrugging heerst". Op de vergadering van gisteren hielden de Westelijke geallieerden krachtig vast aan de stelling, dat voorrang verleend diende te worden aan de kwestie der alge mene oorzaken van spanning. Gromyko steunde op zijn beurt de door de Sow- jetunie ingediende agenda. Pogingen om de agenda's samen te stellen werden niet gedaan, aldus een Westelijke waarnemer. niNSDAG hebben alle vier vertegen- woordigers het woord gevoerd. De Amerikaanse afgevaardigde Jessup opende de rij met een speech van der tig minuten, waarna de Fransman ?a- rodi twintig minuten sprak. Gromyko had anderhalf uur nodig om het Rus sische standpunt te verdedigen en Da- vies (Engeland) voor 't Westerse voor stel slechts vijf minuten. De bijeen komst die om acht uur gesloten werd, wordt heden te vier uur voortgezet. Vóór de vergadering van Dinsdag wa ren de drie westelijke plaatsvervangers bijeengekomen om hun standpunten te coördineren. Verschil van inzicht. UEN westelijke woordvoerder zei, dat de agenda die namens de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk is inge diend, in zeer ruime termen is vervat en niet wil vooruitlopen op de oplos sing der problemen. „Op de Russische agenda daarentegen", aldus de woord voerder, „komen punten voor die wel op de kwesties schijnen vooruit te lo pen. en dit terwijl de Russen steeds verklaard hebben, dat niet moest wor den getracht op het wezen van de kwesties in te gaan. Dit moest aan de ministers zelf worden voorbehouden Propagandazucht De rustige, propagandaloze atmosfeer, die de vergadering van Maandag kenmerkte, bestond niet ten volle meer toen Gromyko klaar was met spreken, aldus waarnemers die ter conferentie aanwezig waren. De westelijke afge vaardigden enerzijds en Gromyko an derzijds hadden ieder voor zich dc neiging de eigen agenda te steunen. Gromyko zei op de vergadering van Dinsdag, dat de kwestie van het Oos tenrijkse vredesverdrag als aanvullend punt op de agenda kon worden toege laten. „Het optreden van Gromyko van Dinsdag", aldus Reuterj correspondent Sylvain Mangeot, „stelt de Westelijke afgevaardigden voor de keus hem na. te volgen met het risico, dot de con ferentie in een propaganda-wedstrijd ontaardt of te trachten de discussie weer in de overeengekomen banen te leiden". Suikerleveranties onder controle In industrie- en handelskringen doen hardnekkige geruchten de ronde, dat de subsidies op levensmiddelen zouden verdwijnen, althans sterk ingekrompen zouden worden. Reeds worden stijgingen van de consumentenprijzen van suiker van 75 cent op een gulden per kilogram, van margarine van 37 op 60 tot 65 cent per half pond en van „regeringsbrood" van 26 op 40 cent per 800 gram ge noemd. Deze geruchten worden versterkt door het bericht, dat de vijf grote suikerleveranciers in ons land in opdracht van het bedrijfschap de aflevering van suiker hebben moeten stopzetten. Slechts met speciale toestemming van het bedrijfschap mogen de suikerfabrikanten aan enkele industrieën, zoals chocolade en suikerwerkfabrieken, die voor de export zijn ingeschakeld, nog suiker af leveren. Grossiers e.d. zullen evenwel bij normale aflevering geen moeilijkheden ondervinden. Bevestiging, noch ontkenning Van officiële zijde wordt naar aan leiding van bovenstaande geruchten medegedeeld, dat de aflevering van suiker formeel onder controle van het bedrijfschap is gesteld, teneinde ab normale bestellingen van industrie en grossiers te voorkomen. Normale leve ranties kunnen onder goedkeuring van het bedrijfschap gedaan worden, zodat industrie en handel gewoon hun gang kunnen gaan. De maatregel is slechts genomen om grote voorraadvorming en speculatie op abnormale winsten bij een vaststelling van een hogere consumentenprijs tegen te gaan. Wat de stijging van de prijzen be treft, kan niemand zeggen wat gebeu ren gaat. Een beslissing op deze pun ten ligt geheel bij de nog te vormen regering. Alle geruchten, die omtrent deze zaken rond gaan, hangen dan ook volkomen in de lucht, weshalve men ze niet kan bevestigen of ontkennen. In handelskringen grondt men de bewe ringen op de stijging van de grond stoffen prijzen op de wereldmarkt, waardoor de subsidies uit het Land- bouwegalisatiefonds ontoereikend zou den zijn en dus verminderd zouden worden of zelfs geheel zouden komen te vervallen. ERNEST DAVIES brug over kloof SJEFKE WEER „THUIS" Gevluchte brandkastkraker te Utrecht gearresteerd Sjefke Demmers, de 62-jarige Bra bantse recidivist, „laatste der Mohiea- nen" uit de Brabants-Rotterdamse on derwereld der twintiger jaren, die op 9 Februari door het Amsterdams Ge rechtshof tot 314 jaar werd veroor deeld wegens een poging tot het force ren van de kluis in het gebouw van de gemeente-ontvanger te Velsen, zit op nieuw achter slot en grendel, nadat hij veertien dagen geleden met twee andere gevangenen had weten uit te breken uit het Huis van Bewaring aan de Levantkade te Amsterdam. Een van hen meldde zich reeds weel de volgende morgen. Maandag meldde de tweede zich vrijwilig bij de politie te Nieuwerkerk aan de IJssel en ten slotte is gistermorgen Sjefke, die van zijn 62 jaren er 26 in de cel heeft door gebracht, weer in handen van de poli tie gevallen, die hem in Utrecht ar resteerde. Hij is met de gevangene, die zich Maandag meldde, op transport ge steld naar Amsterdam. Omzet van duizenden per week De Justitie in Den Haag is voornemens processen te gaan voeren tegen een aantal verenigingen, dat verschillende rouletteclubs exploiteert. Het roulettespel heeft te Den Haag grote vormen aangenomen en op het ogenblik is men op de hoogte van het bestaan van veertig speelgelegenheden, waarvan sommige meer dan duizend leden bezitten, anderen daarentegen vrij exclusief zijn. Wekelijks wordt voor aanzienlijke bedragen in de clubs omgezet. De le den ontvangen doorgaans spijs, drank en rookgerei gratis en sommige „ver enigingsbesturen" verwennen hun le den zelfs met diners tijdens het spel en laten hen 's avonds met taxi's naar huis brengen.- Een der grootste clubs, die een wekelijkse omzet heeft van on geveer f 5000 organiseert eens in de veertien dagen gratis loterijen, waarbij bontmantels, radiotoestellen, dames tassen, parfums en andere kostbare prij zen gewonnen kunnen worden. Het is in Den Haag een publiek geheim, dat bewoners van grote woningen, die een gedeelte daarvan verhuren als club lokaal aan een roulettevereniging bedragen van driehonderd tot vijfhon derd gulden per week aan huur tou cheren. Diverse clubs zijn luxueus ïn- .gericht met kostbare tapijten, schilde rijen en prachtige meubelen en be schikken over goed en deskundig per soneel. Er is in Den Haag thans zelfs een schooltje voorcroupiers BRITSE STRAALBOMMENWERPER IN DE V.S. IN PRODUCTIE Het Amerikaanse departement van landsverdediging deelt mede, dat de Britse straalbommenwerper van het type „Canberra" in de Verenigde Staten in productie zal worden genomen. Weerbericht Verwachting, geldig tot Donder dagavond: Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen Zuidoost en Oost. In het Noordoosten van het land droog weer met weinig be wolking en vannacht plaatselijk nachtvorst, morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als van daag. In het Zuidwesten van het land tijdelijk zwaar bewolkt met een kleine kans op enige regen. Vnnacht iets hogere en morgen overdag over het algemeen iets lagere temperatuur. De socialistische leider Guy Mollet, die Bidault en Queuille als kabinets formateur opvolgde, heeft in de Fran se Nationale Vergadering niet de ver eiste 311 stemmen voor het premier schap behaald. Mollet kreeg 286 stem men, 259 afgevaardigden stemden te- geen en 60 onthielden zich. Nadat Mollet zijn program had uit eengezet, vroegen verschillende frac tieleiders hem om nadere toelichting. De Volksrepublikeinen schiepen zelfs een nieuwe moeilijkheid door te ver klaren, dat de katholieke scholen dit jaar belastingverlichting „moeten" krij gen. Het financieren van godsdienstige scholen is een even groot twistpunt als de kieshervorming. Tijdens zijn rede verklaarde Guy Mollet, dat er in Marokko onderhan delingen tussen de sultan en de Fran se resident-generaal worden gevoerd over een aantal hervormingen, waar onder het houden van vrije gemeente raadsverkiezingen en garanties voor de onafhankelijkheid van de rechtelijke macht. De besprekingen ontwikkelden zich gunstig, aldus Mollet. De Alge rijnse afgevaardigde verklaarde even wel, dat „de Franse politiek in Marok ko een politiek van ware aggressie is". Deze opmerking ontlokte heftige pro testen van alle afgevaardigden, behal ve de communisten, die de spreker luide toejuichten. Op het ogenblik wordt bestudeerd, welke maatregelen de justitie zal moe ten treffen om de komende processen met succes te kunnen voeren. GEWONDE PLANTER OVERLEDEN Dc Nederlandse planter, die, zoals bekend is, Vrijdagnacht het slachtoffer van een moordaanslag werd, is aan zijn verwondingen overleden. (Van onze parlementaire redacteur) pROF. ROMME had zijn blokken zo netjes opgestapeld tot een mooie, zij hot wankele toren. Een der blokken is er onderuit getrokken en het bouwsel i» in elkaar gestort. Hij moet opnieuw beginnen. Daar komt het inderdaad op neer. Dc anti-revolutionnairen hebben geen genoegen genomen met de hun toege dachte portefeuilles, naar we mogen aannemen, die van Oorlog en Marine en van Verkeer en Waterstaat. Wel was overeenstemming bereikt over de getals verhouding, maar toen het op de toewijzing van de departementen aankwam, liet dr. Schouten weten, dat bij de betekenis van deze departementen niet hoog genoeg aansloeg om het d.eelnemen van de anti-revolutionnairen als een vol waardige medewerking te beschouwen. Dat heeft in Den Haag verwondering gewekt en men vraagt zich af, of de anti-revolutionnairen misschien achteraf toch niet liever in de oppositionele hoek blijven zitten. van de anti revolutionnairen mogelijk te maken. Het is echter de vraag, of bijvoorbeeld de PvdA nog bereid is tot deze concessies, nu de ARP niet mee doet en of zij nu niet enkele scherpere formuleringen verlangt, of maatregelen wenst, die verder gaan. dan oorspron kelijk was vastgesteld. Zo kunnen ook de andere partijen op een herziening van het program aandringen. Aannemende, dat de informateur deze klip omzeilt, dan staat hij nog voor de moeilijkheid van de nieuwe zetelver deling. De derde macht, waarvoor vier zetels bestemd waren, is uiteengevallen. Verder is er de vraag of er bij de VVD nog veel bereidheid is om deel te ne men aan een kabinet dat bedenkelijk veel lijkt op het demissionnaire, al mogen dan wellicht enkele oude minis ters door nieuwelingen vervangen wor den? De VVD heeft zich duidelijk op het standpunt gesteld, dat deze tijd een regering op brede basis.eist. Tastend zoekt de informateur zijn weg door het labyrinth, dat „Neder landse kabinetscrisis" heet. Inmiddels zitten wij ongeveer zeven weken zon der definitieve regering. EJE INFORMATEUR moet nu vrijwel opnieuw beginnen. Dat heeft hij dan ook gedaan door de waarnemende frac tievoorzitters van de KVP en de PvdA, de heren Stokman en Burger en de fractievoorzitters van de CHU en de VVD, de heren Tilanus en Oud bij zich te ontbieden voor een gezamenlijke be spreking, waarin de situatie onder het oog gezien werd en de mogelijkheden van een kabinet, steunend op vier par tijen zijn onderzocht. Inmiddels is hij bij H.M. de Koningin op Soestdijk ge weest voor het uitbrengen van een tus sentijds verslag en heeft hij met dr. Drees geconfereerd. In de loop van vandaag hebben de fractie-voorzitters aan de informateur hun antwoord op zijn voorstellen toegezegd. jyjEN zou eenvoudig kunnen redeneren, dat prof. Romme in elk geval bij zijn hernieuwde poging reeds zover is, dat hij een program heeft samengesteld. Doch dan ziet. men toch enkele dingen over het hoofd. Prof. Romme's program was het resultaat van een compromis tussen de vijf fractieleiders. Dezen heb ben gegeven en genomen. Men heeft consessies gedaan om de medewerking Ï'.V""I'V KjoJiI R&dteJi J_Jet zal de aangebedene van de Japan se student Hashagi Kuko anders ook wel rood voor de ogen geworden zijn toen zij een jaar nadat zij Hashagi's aanzoek had afgewezen een laatste "Tijdens een voetbalwedstrijd tussen twee politie-elftallen te Nice ont stond tussen de spelers een dermate hevig handgemeen, dat collegae-toe- schouwers tussenbeide moesten komen. Er werden echter geen arrestaties ver- te toen hy du w richt. Hazel Spurlock die te Detroit mateMau8 over diens hoofd le6ggoot. het waarzeggen beoefent, werd daaren- es tegen wèl gearresteerd. Omdat zij trouwlustige jongedames trouwdata voorspeld had die niet uit bleken te ko men. „Wat ziet u nu in uw koffiedik", vroeg de rechter. „Negentig ,dollar of honderd dagen", antwoordde Hazel. Het zij zo", luidde het vonnis. Dc Siciliaanse accountant Attillio Rulpetto is niet van zins zich zo gedwee te schik ken. Hij heeft bij de rechtbank te Pa lermo protest aangetekend tegen hel testament van z'n grootvader. Want z'n opa heeft hem een handgranaat, verge zeld van instructies aangaande de wijze waarop Attillio zichzelve het meest af doende kon opblazen, nagelaten. Q Nee dan was elie onbekende oude dame die naast de heer Ash in de bus naar Salis bury zat heel wat vrijgeviger. Toen in thuis z'n jas uittrok trof de heer As! in een der zakken een portemonnaie met twee pond achttien shilling aan. C Dat er overigens ook minder aardige buspassagiers bestaan bleek in Victoria alwaar John Gordon, uit pure woede over het feit dat de chauffeur niet Ik denk, dat ik ook maar voor croupic ga leren, dan kan jij tenminste de kruidenier blijven betalen, AU da! smeekschrift van hem ontving. In dat jaai had Kuko zichzelve n.l. zoveel bloed afgetapt, dat hij daarmee een poeëm van tweeduizend regels op pa pier had kunnen zetten. Toch betwijfelt Theodoor het of haar ontroering het winnen zal van haar (gezien des koe- koeks gewoonten, zeer begrijpelijke) af keer voortaan als mevrouw Kuko door 't leven te gaan. Q Nog een bloederig briefje: Gezien de minieme vleesrant soenen deponeren de Britse slagers' be stellingen voor kleine gezinnen tegen woordig voor 't gemak maar in de brie venbus. Soldaat Stroke was van oor deel ,dat hij er ook nogal minnetjes af kwam en beklaagde zich bij z'n meisje in Milwaukee dat ze zulke korte brief jes schreef. Nu heeft hij een 25000 woorden tellend epistel van 12 meter 'engte ontvangen Hier en daar was er ren veertje opgeplakt: ..Daar kun je ezelf mee kietelen om wakker te bli.i- en", stond er bij. q Als' er dan toch rewekt moet worden dan gaat Theodoor naar liever een weekie logeren in dat lotel in Miami waar de directie zes, speciaal vanwege haar zilveren stemge luid geselecteerde, jongedames in.dienst heeft genomen om de gasten te wek ken. „Wakey-wakgy "-girls worden ze genoemd. Alida wordt er gewoonweg week van, zegt ze, maar da's natuurlijk de kW, Luim. Gen. Matthew B. Rjdgway (rechts), commandant van het Se leger in Korea, onderhoudt zich met een bataljonscommandant tij dens een inspectietocht in de front linie. Geen KNVB-bekerwedsirijden Voor de aanstaande kampioenen van de vierde klasse A, B C en D van de KNVB is er een belangrijk bericht. Aanvankelijk was namelijk bepaald, dat drie vierdeklasse kampioenen om één plaats in de derde klasse zouden spelen. De KNVB heeft thans bekend gemaakt, dat de kampioenen uit deze klassen twee aan twee zullen strijden voor een plaats in de derde klasse. De kans om te promoveren is hierdoor dus groter geworden. Dit jaar zullen geen wedstrijden worden gespeeld om de Nederlandse voetbalheker. Het verloop van de com petitie, de matige interesse van pu bliek en spelers zullen hoogst waar schijnlijk wel aanleiding zijn geweest tot dit besluit. Door de beoefenaren van zomersporten zal dit bericht met grote vreugde worden onvangen. Meest al kwam het gesloten seizoen van de KNVB. juist door deze bekerwedstrij den, ernstig in het gedrang. Aan boord van het m.s. Tarakan, dat in het Stenen dok te Amsterdam ligt, zijn gisternacht vier Indonesische sche pelingen door kolendamp om het leven gekomen. De slachtoffers werden 's morgens levenloos in hun hut aange troffen. Twee andere schepelingen, die even eens in de hut sliepen waren bewuste loos. Zij werden in zorgwekkende toe stand naar het Binnengasthuis overge bracht. Het ongeluk is te wijten aan een emmer gloeiende cokes, die de mannen in de hut hadden geplaatst om de koude te verdrijven. De cokes heeft een sterke ontwikkeling van koolmo- noxyde tot gevolg gehad, die door de enkele, geopende patrijspoort slechts onvoldoende kon wegtrekken. Troepen rukken naar Seoel Na een hevig trommelvuur, dat urenlang op de communistische stel lingen beukte, zijn Woensdagochtend bij het aanbreken van de dag Ameri kaanse troepen de Han overgestoken. De oversteek geschiedde zeven en twintig kilometer ten oosten van Seoel en is, naar men aanneemt, bedoeld als het begin van een omsingeling van ae- zc stad. Ook vanuit het westen rukken de verbonden troepen op de Zuidko- reaanse hoofdstad aan. die door de communisten in zware staat van ver dediging is gebracht. In de omgeving van Seoel zijn uitgebreide Chinese re serves samengetrokken. Enkele uren voordat de Amerikanen de Han overstaken en daar gewikk?ld werden in een veldslag van grote af metingen. vielen de communisten te- rug op beide flanken van het bijna honderd kilometer brede front in de centrale sector, waar de verbondenen sinds twee weken langzaam oprukken. In de nacht van Dinsdag op Woensdag voerden de Noordelijken tegenaanval len uit bij Tsjangpong en Jangpjon. Sneeuwstormen beperkten Dinsdag de omvang van de operaties. De commissie van goede diensten voor Korea heeft in een boodschap aan de communistische Chinese regering er op aangedrongen te antwoorden op :ie nota. waarin de medewerking van Pe king is ingeroepen om onderhande lingen over een vreedzame regeling van het Koreaanse geschil mogelijk te ma ken. De Maandag met een straaljager omgekomen piloot is de twee en twin tig jarige luitenant vlieger J. J. C. Heeren uil Amsterdam. Hij is onge huwd.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1