Handgemeen met dodelijke afloop Ckefarirae» JIMMY BROWN ALS BOKSER Schulte-Peters moesten de baan uit DE SLEITEL Viervoudige... zéér krachtige werking. Het Radioprogramma [akkers Luit.-kol. den Ouden wordt morgen begraven Opheffing zonegrenzen voor bezettingstroepen O Gottwald en Zapotocky ook gearresteerd? Nieuw K. P. M.-proces Richtlijnen voor de Herdenkingsavond ..OLNSDAG MAAHï 1 9Ji Jongeman mishandelde zijn vriendin Een jaar geeist Een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest werd door de officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank geëist tegcp de 25-jarige jongeman C. V. Deze eis werd gedaan op grond van de tenlastelegging, dat V. op 21 October van het vorige jaar zijn 21-jarige vrien din A. de W. opzettelijk zwaar mishan deld heeft, welke mishandeling de dood ten gevolge had. In de middag van die onheilsdag wa ren V. en zijn vriendin inkopen wezen doen. Hij had zijn horloge beleend om haar kleding te kunnen verschaffen. Bij thuiskomst is enig ongenoegen ontstaan, waarbij het tot een handgemeen is ge komen. V. gaf zijn vriendin, die buiten gewoon sterk was,een harde duw, waardoor zij achterover in het keuken tje viel, midden tussen de pannen, pot ten en eetgerei. Hij vreesde haar wraak voor deze klap en greep achter zich in zijn jasje, dat over een stoel hing. Daar uit haalde hij een vlijmscherp mes, dat in een niet zeer hechte lederen schede stak. Hij heeft het mes niet getrokken en speculeerde er op, dat de vrouw bij het zien van dit wapen haar handen wel verder thuis zou houden. Uit getui genverklaringen bleek, dat de vrouw V. toch aanvloog en hem in de haren greep, een worsteling ontstond, waar bij het mes door de schede heen de jonge vrouw in de hartstreek trof. Zij stierf kort nadien. Op verzoek van de verdediger mr. J. L. A. Vrijmoed, ging de rechtbank in raadkamer om over een verzoek tot Chelarine „4" werkt viervoudig, want elk tablei bevat vier ver schillende geneesmiddelen te gen pijnen en griep. Deze brach ten aan millioenen mensen in de gehele wereld baat, vaak ook wanneer andere middelen laaiden. De werking is bijzonder krachtig, maar weldadig. t TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 75 DONDERDAG 8 MAART HILVERSUM I, -102 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO. - 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Morgen wijding. 9.13 Gram.muziek. (9.30—9.35 Wa terstanden.) 10.30 De Antwoordman. 10.45 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Bariton en piano. 11.30 Gram.muziek. 11.45 Voordracht. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmedcdclingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Avro-allcrlci. 13.20 Dansmuziek. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Gram.muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Cello en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Djamileh". opera. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Reg'eringsuitzending: Jeugduitzending: Lydia Bos—Vergouw: ,,'s Lands wijs, 's Lands eer, ook op school". 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- praatje. 18.20 SportprShlemen. 18.30 Orkest concert. 19.00 „Gesprek met de brandweer man". 19.10 Gevarieerde muziek. 19.50 „Wer ving grondpersoneel Nederlandse Luchtmacht", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 „De groeten van Nuchteren". 20.15 Avro-allcrlci. 20.20 Ra dio Philharmonisch-orkest en soliste. 21.15 „Dc dreigende schaduw", hoorspel. 21.50 Musette- orkest. 22.15 Gram.muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteitcn. 23.30—24.00 Gram. muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 11.00-24.00 NCRV. - 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.-10 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram.muziek. 10.15 Morgen dienst. 10.43 Omroeporkest. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land- en tuinbouw medcdclingen. 12.33 Gram.muziek. 12.55 Zon newijzer. 12.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Zang' en orgel. 13.35 Pianorecital. 14.00 Promenade-orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw, 15.15 Strijkkwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gram.muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Omroeporkest. 17.50 Gram.muziek. 18.00 Ge wijde muziek. 18.30 Land- op Tuinbouw-cau- serie. 18.45 Gram.muziek. 19.00 Nieuws. 19.15 „Levensvragen van allerlei aard en een pasto raal antwoord". 19.30 „In dienst van het Va derland". 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.10 Gram. muziek. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram.muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. zijn alle vormen van besmetting der lucht wegen, die, bij ver waarlozing, spoedig ontaarden in ernstige aandoeningen der ademhalingsorganen. }Denk er aan dat akkers abdijsiroop' mdadelijk keel en luchtpijpen zuivccl, »|cfe. hoest stiltkou en griep bestrijdt onmiddellijke invrijheidsstelling te be slissen, omdat men voor dood door schuld geen voorarrest kan opleggen. Het verzoek werd ingewilligd. Uitspraak op 20 Maart. Pater L. de Vrande, die Dinsdag te Tokio voorging in oen herdenkings dienst voor luitenant-kolonel M. A. P. den Ouden, die enkele weken geleden te Hoengsong sneuvelde, zal zich Don derdag naar Poesan in Zuid-Korea be geven om daar de begrafenisdienst van de bij de overval van de Chinezen ge sneuvelde Nederlandse militairen te leiden. Hun stoffelijk overschot werd verleden week uit de voorlopige gra ven opgedolven, toen de verbonden legers Hoengsong heroverden. De her begrafenis zal Donderdag op een kerk hof van de Verenigde Naties plaats vinden. Nederlandse brigade zal in Duitsland oefenen Naar aanleiding van een bericht van „London Press Service", dat het Ne derlandse legercommando plannen heeft om een brigade van zesduizena man voor oefeningen in West-Duits- land te legeren, heeft de legervoorlich- tingsdienst verklaard, dat er inderdaad door de Nederlandse regering naar ge streefd wordt zo spoedig mogelijk een Nederlands aandeel te leveren in dc ter beschikking van -generaal Eisen hower staande troepen. De uitvoering van de plannen is echter nog in het stadium van voorbereiding SU Onderwijzer zou leerlingen mishandeld hebben Tegen de 35-jarige onderwijzer P. K. uit Rozenburg eiste de officier van Justitie voor de Rotterdamse rechtbank gistermorgen veertig gulden boete, subs .tien dagen hechtenis, wegens mis handeling van zijn leerlingen. Er wa ren diverse klachten binnengekomen, waaruit bleek, dat o.a. een van dc leer lingen tegen het bord was gegooid en dat een ander aan zijn oor werd ge draaid, waardoor hij een bloeduitstor ting kreeg. De officier zeide in zijn re quisitoir, dat de onderwijzer niet de geschikte man voor deze school is. Als de klachten zullen aanhouden, zal hem enige tijd zijn onderwijzersbevoegdheid moeten worden ontnomen. Uitspraak over veertien dagen. De inbraak in het Vredespaleis De officier van Justitie bij de Haag se Rechtbank eiste gister tegen de oud- portier van het Vredespaleis G. J. M. H., de kellner A. C. H. B. en twee „zwa re jongens" S. S. en H. de B. drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De officier noemde het feit, dat deze verdachten in de nacht van 14 op 15 October van het vorige jaar tracht ten de brandkast van het Vredespaleis te forceren, zeer ernstig, daar zij zich hadden vergrepen aan het vertrouwen, dat internationaal in de veiligheid van Nederland wordt gesteld. VAN DE TRAP GEVALLEN Maandag is een 84-jarige weduwe, die in -de Valeriusstraat te Amsterdam woonde, van een keldertrap gevallen en aan de gevolgen daarvan overle den. Op dezelfde dag overleed in het Binnengasthuis een 80-jarige vrouw, die op 20 Februari in haar woning in de 2e Van der Helststraat eveneens van de trap was gevallen. Gaan Chinezen Jongeren mobiliseren voor Korea Volgens in Honkong lopende geruch ten zijn de Chinese communisten bezig met het mobiliseren van nieuwe man schappen voor de strijd in Korea. De communisten zouden hebben besloten 250.000 jongeren van scholen en fabrie ken op te roepen voor de militaire dienst en in Zuid- en Midden-China zouden reeds 500.000 boeren in hel leger zijn opgenomen. Tevens is er eer. grootscheepse werving gaande onde: artsen en verpleegsters. Zij, die maa enigszins gemist kunnen worden, moe ten zich beschikbaar stellen voor de dienst in Korea. Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger in Europa heeft meege deeld, dat het accoord van de ministers van buitenlandse zaken der westelijke Grote Dri$, in September 1950 te New York gesloten, thans in werking zal treden. Het accoord geeft machtiging tot het stationneren van geallieerde bezettingstroepen in West-Duitsland zonder te letten op de zonegrenzen. Het accoord opent de mogelijkheid van een herindeling van de troepen teneinde een betere verdediging te verkrijgen. Reeds zijn Franse troepen in de Ame rikaanse zone aangekomen. Indonesië best-elf achttien havenboten in Zaandam Scheepswerf Kraaier te Zaandam heeft een opdracht gekregen van de In donesische regering voor het bouwen van achttien zogenaamde havenboten. De voertuigen, die tien meter lang wor den, zijn bestemd voor het vervoer van passagiers van cn naar de voor de kust liggende schepen. De boten moe ten nog dit jaar worden geleverd. Twee andere Zaanse werven zullen zich be lasten met de bouw van de stalen cas co's, de verdere afwerking cn aftimme ring geschiedt door eerstgenoemde scheepswerf. DE ZEVEN HELGOLANDVAARDERS WERDEN VEROORDEELD De zeven communistische Helgoland- vaarders zijn door een gerechtshof van de controle commissie veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Zes van hen werden met een termijn van een jaar voorwaardelijk in vrijheid ge steld. De zevende was de leider. 91. Onder luid sirene-gehuil kwam de auto van commissaris Slimkccs aanrij den cn het was een heerlijk ogenblik in het leven van Jimmy Brown, toen hij met een zwierige zwaai van zijn arm de twee boeven aan de politie kon overhandigen. „Ik heb ze een beetje moeten kreukelen en deuken, meneer de commissaris'', zei hij eenvoudig, ,want ze waren aanvankelijk wat we- derspannig, maa voor het overige heb ik hen geen kwaad gedaan, ,,'t Is wel les", riepen Mike en Pat als uit één mond. „Hij heeft ons aan onze tenen in een pereboom opgehangen". Dc com missaris sloeg daar echter geen acht ■op. Hij was dolblij, dat hij de daders in het cachot kon zetten en hij stond goed gunstig toe dat enige fotografen hen van verschillende kanten kiekten, ter wijl hij Jimmy Brown langdurig de hand schudde. Meneer Goochum glom van plezier. En zich weer tot de pers wendend, riep hij uit: „Ook ik heb nog iets mede te delen mijne heren. Van morgen heeft Jimmy Brown officieel eci. uitdaging gericht tot de wereld kampioen aller gewichten, de weledele heer Joe Dynamite!" „Oorlog op laatste dag van Parijse Zesdaagse Dinsdagavond, kort vóór het einde van dc Zesdaagse te Parijs, is het Neder landse koppel SchultePeters uit de strijd genomen, omdat onze landgenoten de course van de Belgen BruylandAdriaenssens begunstigden. In de laatste uren heerste er een complete „oorlog" op de baan en werd de sfeer ondraaglijk. De Zesdaagse werd door AdriaenssensBruyland gewonnen (3713.500 km in 145 uur) met op een ronde BruneclDebeiickclacrc (Belgic) en GoussotVan Steenbergen (FrankrijkBelgic). Als zevende op drie ronden eindigden Arie van Vliet cn dc Zwitser Buchcr. De Frans—Italiaanse combinatie Lapebie— Tcrruzi, die door SchultePeters werden „murw" gereden, werd achtste m t maar liefst vijf ronden achterstand. tiende plaats duikelden met respec tievelijk 7 cn 8 ronden achterstand op de leiders. Ten slotte maakte de wed strijdleiding, die al een maai een waar schuwing had uitgedeeld, een einde aan de vertoning door de Nederlanders uit de strijd te nemen. Bruyland en Adriaenssens hadden dankbaar van de situatie gebruik ge maakt cn een uur voor het einde van de Zesdaagse hadden zij een voorsprong van twee ronden op hun concurrenten. Bruyland - Adriaenssens werden winnaars'' Het spelletje van SchultePeter begon reeds in de middaguren van deze laatste dag. Elke poging van het koppel AdriaenssensBruyland om hun positie te verbeteren werd door de Nederlanders toegelaten en wan neer de andere deelnemers een aanval op de Belgen wilde inzetten werd hun dit door Schulte—Peters vrijwel on mogelijk gemaakt. Speciaal op het koppel LapebieTcrruzzi had het Ne- dei'landse tweetal het voorzien cn ten slotte werd dit duel zo hoog opge voerd, dat van normale strijd geen sprake meer kon zijn en beide koppels uit de kopgroep naar de negende en 63. Zodra Zacharias ver genoeg uit de buurt is, laten Pim, Pam en Pom zich vallen. Ze kunnen niet meer van het lachen. „Wat een held!" roept Pom maar steeds weer, „Zelf maakt hij iedereen aan het schrikken met een verschrikkelijk monster en als hij een onschuldig spookje ziet, gaat hij er meteen van door!" „De bedrieger be drogen!" voegt Pim er aan toe. „Maar dat zet me toch weer aan het denken. Waarom zou die zeeman dat toch ge daan hebben? Hij moet er toch een reden vcor gehad hebben om iedereen van het Noorderstrand weg te jagen!" „Vooruit, laten we eens een kijkje gaan nemen in dat hol", stelt Pom voor. „Misschien vinden we daar de oplos sing. Zacharias zal voorlopig wel niet terug komen en als hij terugkomt, zul len wij ons tentzeiltjc weer omdoen". En meteen stapt Pom als eerste het hol binnen. Patricia Wcnlhworth 451 Lamb was er helemaal niet op ge steld, dat zij er nu over zou naden ken. Daarom stelde hij een pertinente vraag. „Die kleren, welke u borstelde.... had meneer Madoc die de avond te voren gedragen?" „O, ja". „Op die Dinsdagavond?" „O, ja". „En zag de sleutel die er uit viel, er zo uit?", vroeg hij verder, de sleu tel van Bush in de palm van zijn hand houdend. „O, ja!" zei juffrouw Madoc stralend. „Wat heeft u er mee gedaan?" Ze keek hem ietwat onthutst aan. „O, ik heb hem weer in de zak ge daan. Mijn broer wil absoluut niet, dat anderen aan zijn zakken komen". Lamb vond het welletjes en stond op. „Dank u wel, juffrouw Madoc. En nu willen we meneer Madoc zelf spre ken". Verschrikt stond ze op, terwijl ze de sokken liet vallen. „O, maar ik ben bang, dat het niet gaat.hij werkt.ik kan heus niet. We storen hem nooit als hij werkt". Als hij wilde, kon de hoofdinspec teur heel resoluut optreden. Hij deed het nu met zoveel succes, dat juffrouw Madoc gedwee het verboden pad naar de laboratoriumdeur insloeg, ér aan klopte en, over de drempel aangeland, haastig enige inleidende woordell sta melde. Waarna ze met een vaartje be nen maakte en opgelucht de deur hoor de dichtslaan. Evan Madoc, die met een proef buisje ir. de hand opstond, keek de indringers uit de hoogte aan. Ook toen ze zich hadden voorgesteld, bleef hij even hooghartig en informeerde hij op vrij wel dezelfde manier naar hun wensen, als hij tegenover mevrouw Williams of zijn zuster zou hebben gedaan. Be leefdheid jegens vreemden of eerbied voor de wet speelden bij hem geen rol. Hij was aan het werk en ze hadden hem gestoord. Zouden ze zo goed wil len zijn, te zeggen wat ze op het hart hadden en dan onmiddellijk vertrek ken? Al zei hij het niet met zoveel woorden, zijn toon en manieren hadden niet duidelijker kunnen zijn. „Die zit hoog te paard", merkte Frank Abbott bij zich zelf op. „Nu, dan kon hij er wel eens lelijk afvallen." Lam trad beleefd doch zakelijk op. „Ons is verzocht, een onderzoek in te stellen wat betreft de dood van meneer Michael Harsch. Ik geloof, meneer Ma doc, dat u ons kunt helpen." Nu gingen de ruige zwarte wenk brauwen omhoog, terwijl er een scher pe harde blik in de ogen kwam cn een ijzige stem zei: „Dat acht ik al heel onwaarschijnlijk. Wat wenst u eigen lijk?" Lamb ging recht op het doel af. „Ik wil weten wat u deed op het kerkpad om en bij kwart voor tien, toen het schot, dat meneer Harsch doodde, werd afgevuurd." De vraag had een merkwaardig re sultaat. Madocs wenkbrauwen zakten zó diep, dat ze boven de nu samen geknepen ogen een donkere, boze lijn vormden. Zijn hand liet het proefbuisje los, dat kletterend op de vloer viel. Maar Madoc sloeg er geen acht op. „Wie zégt, dat ik daar was?" vroeg hij. De hoofdinspecteur haalde een papier tc voorschijn, dat hij bedaard ontvouw de. „Men heeft u gezien en gehoord, meneer Madoc. Ik heb hier een verkla ring, waarin staat: „Meneer Madoc kwam uit de richting van de kerk het pad af. Ik zag hem duidelijk bij het licht van de maan. Juffrouw Brown sf nd juist buiten de tuin van de pas torie. Meneer Madoc vroeg: „Waar ga je heen, Medora?" cn zij antwoordde: „Ik heb niets met je te maken." Heeft u iets op de verklaring te zeggen? De getuige is bereid er een eed op te doen, ook wat betreft het nog volgende ge sprek. Hij beweert, dat u juffrouw Brown verbood, naar de kerk te gaan, dat u haar de sleutel afnam, die ze in de hand had en ermee wegging. Ik kan er bijvoegen, dat juffrouw Brown er kent, ter plaatse te zijn geweest." Evan Madoc lachte bitter, In zijn ver wilderde gezicht brandden de ogen van boosheid. „O, ze zegt dus dat ik het pad op liep? Wat zegt ze nog meer?" „Ik ben niet hier, om u in te lichten over de beweringen van een derde, maar om u te vragen wat u te zeggen heeft. Een getuigenis wijst uit, dat u een van de kerksleutels bezat op het ogenblik, dat meneer Harsch werd doodgeschoten. Ook is verklaard, dat u met juffrouw Brown over hem heeft getwist. Heeft u naar aanleiding van deze twee punten iets op te merken?" Madoc richtte zich op. „Als u zoveel getuigenissen heeft, wat wilt u dan nog meer?" vroeg hij. „Erkent u, dat u Dinsdagavond over halftien op het kerkpad was?" „Waarom zou ik het niet erken nen?" „Is u bereid, een verklaring af te leg gen over 't geen daar gebeurde?" Weer lachte Madoc. (Wordt vervolgd) Het special comité „Vrij Tsjechoslo- wakije" heeft te New York een verkla ring uitgegeven volgens welke ge heime, onbevestigde berichten uit Tsjechoslowakije waren ontvangen, waaruit bleek, dat de vroegere Tsjecho- slowaakse minister van buitenlandse za ken Clementis was gedood toen hij poog de uit zijn hechtenis te ontsnappen. Verder zouden volgens deze berichten president Gottwald en premier Zapotoc ky zich in arrest bevinden wegens verzet tegen Russische eisen. De minis ter van buitenlandse handel, Gregor, zou naar verluidt van zijn functie ontheven en onder arrest gesteld zijn. Alleen liet goede blijft en overleeft de tijden. Purol geniet reeds een ruim 40-jarige wereld reputatie. Houdt de huid gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpelvrij. 1 '1 I „Wild" voetbal in Zandvoórt ujlOrl SU KOlt f_iei ejffai van Je R0de Duivels Het is bijna een jaar geleden dat een badgasten-elftal, waarin verschei dene prominente Amsterdamse voetbal lers meespeelden, in een wedstrijd te gen Zandvoortmecuwen uitkwam. Het wgs een „wilde" wedstrijd en het be stuur van de KNVB voelde zich in zijn eer aangetast, dat deze elftallen zo maar eelis een balletje waren gaan trappen. Zonder rekening te houden met het feit dat de opbrengst van deze wedstrijd voor een liefdadig doel be-' stemd was, werden de spelers en het bestuur van Zandvoortmeeuwen ge schorst. De strafcommissie hield zich echter niet aan het gezegde „Gelijke monniken, gelijke kappen". De „bad gasten" kwamen er n.l. met een voor waardelijke straf af. Het bestuur van Zandvoortmeeuwen ging in hoger be roep. Het is komen vast te staan, dat alle spelers op de hoogte waren van het feit dat een dergelijke wedstrijd niet mocht worden gespeeld, zodat de commissie van beroep de Zandvoort meeuwen eveneens een voorwaardelijke §traf oplegde. Giel de Roode heeft bij zijh laatste wedstrijd op 15 Febr. te Liverpool te gen Waly Thom, van wie hij door een zeer dubieuze stoot verloor, zoveel in druk gemaakt op het publiek en de promotor dat hij is uitgenodigd voor een wedstrijd tegen Ivor Kid Germain, Maandagavond 26 Maart in het Liver pool Stadion. Het elftal van de Rode Duivels, dat 14 Maart te Rotterdam tegen de Zwalu wen uitkomt, is als volgt samengesteld: Seghers (La Gantoise); Dirix (Union St. Gilloise) en Van Brandt (Lierse S. K.)De Buck (Eendracht Aalst), Van Pottelberghe (FC Brugge) en Delmulle (La Gantoise)De Bruyne (St. Niklaas), Van Steenlant (St. Niklaas), Annicq (FC Renaisien), Givard (AS Herstal) en Chaves (La Gantoise). De Dinsdagavond te Tilburg ge speelde ijshoekey-wedstrijd Nederland Noorwegen is na spannende strijd ge ëindigd in een 75 zege voor Neder land. De tussenstanden waren 11 32 3—2. De Belg René Vingerhoedt heeft te Barcelona het Europees kampioen schap bandspel behaald. Alleen Bevin bleef onkundig Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Dinsdag voor het eerst van een diplomatiek geheim gehoord, dat bekend was bij alle Britse diplo maten in binnen- en buitenland en aan alle employé's van legaties en ambassades, behalve aan hem. Ieder van de buitenlandse dienst, van de Britse ambassadeur te Washington tot de kantoorbedien de in Lima heeft een bedrag van six pence gegeven voor een ver jaardagsgeschenk voor minister Bevin. Op deze wijze zijn 150 pond (ongeveer 1.500 gulden) bijeen gebracht. Dinsdag heeft men de minister gevraagd wat men naar zijn wens er voor zou kopen. Ver moedelijk zal Bevin een bureau of- een ander kantoormeubel vragen. Gisteren is door twee bewoners van Ambon voor de rechtbank te Amster dam een nieuwe procedure op verkorte termijn aanhangig gemaakt tegen de KPM. De aanvoer van oorlogstuig en troepen door de KPM was onrecht matig, aldus de dagvaarding, omdat persoon en goed der Ambonezen daar door in dodelijk en hoogst ernstig ge vaar werd gebracht. Een beroep op contractuele verplichtingen met de Re- publik Indonesia kan niet gelden als vrijbrief voor de KPM tot het plegen van onrechtmatige daden in een andere staat, namenlij k die van de RMS (Zuid-Molukse republiek). In tegen stelling tot de vorige procedure wor den de gedragingen van de KPM niet meer afhankelijk gesteld van de on rechtmatige handelingen van de repu- blik Indonesia, daar de Nederlandse rechter, blijkens de vorige uitspraak van het Amsterdams gerechtshof, niet bevoegd is de gedragingen van een vreemde staat te beoordelen. Door dc commissie Nationale Her denking zijn de richtlijnen ontworpen voor de Nationale Herdenkingsavond op Vrijdag 4 Mei 1951. Herdacht zullen worden de militai ren van de Nederlandse strijdkrach ten, de zeelieden, de verzetstrijders, de geallieerde militairen en alle overigen, die waar ook ter wereld in de jaren van.de oorlog te land, ter zee of in de lucht voor de vrijheid van het koninkrijk zijn gevallen dan wel als Nederlander of als Nederlands onder daan ten gevolge van tegen hen ge richte vijandelijke actie zijn omgeko men. Van 18 uur af zullen van alle open bare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlaggen halfstok wor den gehangen. Te 19.30 uur zal een ieder kunnen deelnemen aan een „stil le tocht", welke zal aanvangen van een punt, niet verder dan ongeveer 30 mi nuten verwijderd van die plaats in de gemeente of naburige gemeente, waar Nederlandse militairen, verzetstrijders of militairen onzer bondgenoten in de strijd de dood hebben gevonden of zijn begraven. Van 19.45 uur af tot 30 seconden vóór 20 uur zullen de klokken van al le kerken luiden. Te 20 uur precies zal, nadat 30 seconden tevoren door mid del van het voor elke gemeente meest geschikte signaal dit tijdstip is aange kondigd. op de plaatsen der herden king gedurende twee minuten volko men stilte in acht worden genomen. In overeenstemming met de geest, welke de gevallenen bezielde, zullen geen toespraken worden gehouden. De weg naar de plaats der plechtigheid zal te voet en in volkomen stilzwijgen zonder vlag of vaandel worden afge legd. In aansluiting aan en in over eenstemming met vorenstaand pro gramma zullen in de kerken of andere gebouwen herdenkingsbijeenkomsten worden belegd, terwijl verder verzocht wordt het daarheen te leiden, dat dtc avond van 18 uur af geen openbare vermakelijkheden worden geboden *n alle verkooplokaliteiten zijn gesloten

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6