Voorlopig vast „bedieningsgeld" in de restaurants VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Amerikaanse steun voor de actie tegen Frankrijk in Marokko? Amerika geeft Berlijn niet op In een etmaal elfduizend doden Vrfcfeg 9 Maart 1951 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN HET FOOIENSTELSEL MOET VERDWIJNEN Kellners krijgen minimum garaniieloon Men houde zich aan de percentages KIND ONDER DE TREIN Frankrijk zou proiesieren te Washington Rangers krijgen zware opleiding Mohammedanen boycot willen een Prof. Reuter op Schiphol: Werkloosheid vormt het grootste probleem in de puinstad Weerbericht Plan voor een Duitse ambassade in Den Haag Dochter van Leopold te Laeken gedoopt Tegen speculatie met meel en bloem De aflevering onder controle Labour-blad meldt Bevins aftreden ,,Evertsen" in actie aan de N.O.-kust De Franse kabinetscrisis is thans opgelost De beer en de slager Nationalisatie van de Perzische olie? Vier arrestaties in Tsjechoslowakije Medewerkers van Sling KoJit B&ilek BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN 148e Jaargang No. 58 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 13 ct. p. m.m. Familieberk .n 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. UET HORECABEDRIJF heeft een begin gemaakt met de afschaffing van het fooienstelsel. Met ingang van 19 Maart is iedere werkgever, die een hotel, restaurant, café-restaurant, café of cafetaria exploiteert, verplicht een bedie ningsgeld vast te stellen dat een percentage is van het bedrag verschuldigd voor logies of vertering. In aansluiting aan dit systeem is een garantie-inkomen regeling ontworpen voor personen, die geacht worden bedieningsgelden te ont vangen.- Over een bepaalde periode wordt telkens nagegaan hoeveel het gemid deld weekinkomen en bedieningsgeld van een werknemer is geweest. Ligt dit weekinkomen lager dan het voor de functie van de betrokken werknemer vast gestelde garantie-inkomen, dan is de ondernemer verplicht dit verschil bij te betalen. Deze garantie-inkomens zijn zodanig, dat zij de werkgever voldoende bestaanszekerheid bieden. maakt dat het bedieningsgeld in de prijs voor logies en bediening is inbe grepen. Perronkellners brengen voor verkoop van chocolade, verpakt ijs en tabaksartikelen geen bedieningsgeld in rekening, doch ontvangen van de werkgever een provisie van de ver koop. Garantie-lonen. Voor de inkomens, die door de werk gevers worden gegarandeerd, is een schaal vastgesteld. Zij bedraagt voor een hotel-, café- of bar-kellner f 53.35 tot f 49.50 per week. Voor een restau- rantkellner, hotel-, café-restaurants- kellner en café-restaurantkellner f 55.55 tot f 50.05. Voor een chef de rang f 61.05 tot f 55, voor een eerste ober- kellner f 68.20 tot f 61.60. voor een ser veerster f 37.50 tot f 34.10, voor een eerste barkeeper f 61.05 tot f 55.00. In seizoenbedrijven liggen deze ga rantie-inkomens minstens 10 pet. en hoogstens 20 pet. hoger. Bovendien kan r\OOR deze nieuwe regeling van lo nen en andere arbeidsvoorwaarden, die een beperking van het fooienstelsel inhouden, is een voorzichtige aanvang gemaakt met de afschaffing van het fooienstelsel. Naar in een conferentie door de federatie van -werkgevers-or ganisaties in het Horecabedrijf werd medegedeeld, zou het Ideaal geweest zijn, indien men het fooienstelsel radi- eaal had kunnen afschaffen. Dit kon echter niet plotseling gebeuren, doch men zal geleidelijk te werk moeten gaan. Zulks hangt voor een groot deel van het publiek af. Nu in elk Horeca bedrijf van 19 Maart af het percentage voor bedieningsgeld is vastgesteld en wordt bekend gemaakt en het publiek weet, dat het inkomen van de betrok ken werknemer op een behoorlijke wij ze is geregeld, zal het voor de werkge vers in het Horecabedrijf van het pu bliek afhangen of het fooienstelsel in de toekomst geheel kan worden afge schaft. Het publiek zal dus geen groter bedieningsgeld moeten geven dan in de desbetreffende zaak is vastgesteld. Het ls de kellners op straffe van ontslag verboden meer bedieningsgeld in reke ning te brengen dan het vastgestelde. De percentages. In de vaststelling van het bedienings geld is de werkgever gebonden aan de volgende minimum percentages: 15 pet., 12 y, pet. of 10 pet. van het ne- drag verschuldigd voor het verstrek ken van logies, logies met ontbijt pf ontbijt, al naar gelang de verblijfsduur. 10 pet., 12 pet., 10 pet. en 15 pet. van het bedrag, verschuldigd voor het ver krijgen van verteringen, in restaurants, café-restaurants, cafeteria's en café's. Werknemer en werkgever zijn ver plicht het bedieningsgeld afzonderlijk in rekening te brengen, tenzij door de werkgever aan de gasten bekend is ge- Op de onbewaakte overweg te Hui ten aan de spoorlijn BredaTilburg is Donderdagmiddag de vierjarige Joke Broers onder een trem gelopen. Het kind werd vrijwel op slag gedood. een werkgever, na verkregen toestem ming, het garantie-inkomen nog met hoogstens 10 pet. verhogen. Beroepskleding. Aan het tot stand komen van deze regeling, die thans door het college van rijksbemiddelaars is goedgekeurd, is drie jaar gewerkt. Zestig pet. van per soneel in het Horecabedrijf was afhan kelijk van fooien. Tot nu toe bestond er een laag basisloon. Thans hebben ook deze werknemers een garantie-in komen. Voorts werd door de federatie van werkgevers in het Horecabedrijf nog besloten te trachten een eenvou dige beroepskleding in te voeren, be staande uit een zwart colbert met wit hemd en zwarte das. Dit wordt door de werknemers betaald. Willen de in- dernemers andere kleding, dan zullen zij daarvoor een bedrag aan het perso neel moeten betalen. Er is een over gangstijd van drie jaar vastgesteld, waarin men zowel de oude als de nieu we kleding mag dragen. Hoewel er geen officieel commentaar van het Franse ministerie van buiten landse zaken te verkrijgen was, geven leidende Franse functionarissen in particuliere gesprekken uiting aan hun overtuiging, dat het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken de anti-Franse beweging in Marokko en andere delen van Frans Noord-Afrika aanmoedigt. Zij zeggen zelfs „onweerlegbare" bewijzen te dien aanzien te hebben. Er is in regeringskringen sprake van, dat Frankrijk te Washington protesteert via de diplomatieke kanalen en zonder publiciteit door middel van de pers. Met het vliegtuig, dat gistermor gen uit New-York op Schiphol landde, arriveerde de burgemeester van Ber lin „let wel ik ben burgemeester van Berlijn en niet van West-Berlijn alleen" prof. Ernst Reuter, die op uitnodiging van de Amerikaanse de mocratische actie deel heeft genomen aan het jaarcongres, dat vorige week te Cleveland werd gehouden. Prof. Reuter was op doorreis naar FrankfurtBerlijn en had slechts en kele minuten tijd. In verschillende steden had hij ge sproken over de situatie van Berlijn, Duitsland en Europa, in openbare bij eenkomsten, voor de radio en voor de televisie. In Washington ontmoette de Berlijnse burgervader belangrijke autoriteien, t.w. president Trumann, Marshall, generaal Clay, de vroegere militaire commandant van Amerika in Verwachting tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige neerslag, over wegend in de vorm van sneeuw. Temperaturen om het vriespunt. Langs de Waddenkust aanvanke lijk nog af en toe harde, overi gens krachtige tot matige Noord- Oostelijke wind. Zaterdag: Zon op 7.08, onder 18.34; Maan op 7.46, onder 22.07. Duitsland en de heer man, die feitelijk op Wilson, „de het ogenblik Amerika regeert," zoals prof. Reuter opmerkte, „Mijn indruk? Ik geloof te mogen zeggen, dat Berlijn het allerlaatste punt is, dat Amerika zal opgeven. Berlijn geniet een goede reputatie in de Verenigde Staten en mijn stad zal zeker alle hulp krijgen, die het nodig heeft." Een groot vraagstuk vorhit het le ger van werklozen. West-Berlijn telt 2.150.000 inwoners en 290.000 werk lozen. Het probeem is bijna niet op te lossen omdat in West-Berlijn dagelijks 200 vluchtelingen uit Oost-Berlijn bin nenkomen, die uiteraard geen werk hebben. Voorlopig echter consulaat Men verwacht, dat de eerste W'est- duitse diplomatieke missies gevestigd zullen worden te Den Haag, Rome, Brussel, Athene, Kopenhagen, New Delhi, Stockholm en misschien Ottawa en Pretoria. In de eerste drie plaatsen zouden dan ambassades gevestigd wor den en in de andere legaties. Met de landen van genoemde plaat sen was reeds overeengekomen, dat er consulaten gevestigd zouden worden. Men is echter niet van oordeel, dat de consulaten spoedig tot diplomatieke missies verheven zullen worden in ver band met de daaraan verbonden kosten. Kanselier \denauer heeft als reden voor een vertraging gebrek aan geoefend personeel opgegeven. In het leger der Verenigde Staten is men weer begonnen met het oefenen van de „Rangers", de sol daten, die tot de keurtroepen be horen. De huidige „Rangers" wor den met zorg uit het leger gekozen en krijgen een speciale opleiding, waarin o.m. de ervaringen, opge daan in Korea, benut worden. „Ran gers" in opleiding trekken een rivier over. Om de werkelijkheid zo veel mogelijk te benaderen worden tijdens de oefening springladingen tot ontploffing gebracht. Het bestuur van de Mohammedaanse Wereldconferentie heelt op een spoed vergadering te Karatsji besloten de Verenigde Naties te verzoeken in Ma rokko tussenbeide te komen. Het be stuur dringt er bij de Mohammedaanse landen op aan economische sancties te gen Frankrijk te nemen als het niet aan de eisen van de .NJarokkanen tege moet komt. Gistermorgen is prinses Maria- Christina, Daphne, Astrid, Elisabeth, Leopoldine, dochter van koning Leo pold III en van de 34-jarige prinses van Rethy, in de kapel van het koninklijke paleis te Laeken ten doop gehouden. De doopplechtigheid voltrok zich in de intimiteit van de familiekring en er waren geen functionarissen aanwe zig. Het prinsesje was gewikkeld in een kleed van oude kant, dat nog ge diend heeft bij de doop van Koning Leopold zelf. Prinses Maria-Christina werd ge doopt door kardinaal van foey, aarts bisschop van Mechelen. Bij de doop waren aanwezig koning Leopold, de prinses van Rethy, prins Boudewijn, peter van het prinsesje, koningin Elisa beth, prinses Josephine, zuster van ko ning Albert, prinses Josephine-Char lotte en prins Albert, de leden van het hof, prinses Maria-Christina, infante van Spanje, gravin Marone, meter van het prinsesje 'graaf Marone en hun dochter. De broer van de koning, prins Karei, was niet aanwezig. Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten heeft de fabrikanten van tarwemeel, tarwebloem en tarwe- griesmeel verplicht met ingang van vandaag deze producten ter beschik king te houden van het bedrijfschap. Deze verplichting geldt evenwel niet voor hoeveelheden, die per week afge leverd worden in een kwantum, dat niet groter is dan de hoeveelheid, die in de periode 13 Januari tot 11 Februa ri gemiddeld per week is afgeleverd. Voor de bereiding van tarwemeel, -bloem en -griesmeel is eveneens een dergelijk voorschrift uitgevaardigd. Het bedrijfschap neemt op deze wijze de productie en de aflevering van deze artikelen onder contróle. Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede deelt, betekent deze maatregel, dat de maalindustrie kan blijven zorgen voor een normaal verloop van de normale leveranties aan de bakkerij, de verwer kende industrie en de handel, zodat moeilijkheden voor de normaie voor ziening niet kunnen optreden. Nu het bedrijfsleven een prijsverhoging, met name van brood en broodgrondstoffen verwacht, acht de overheid het nodig aan de mogelijkheden van speculatieve uitbreiding van productie en voorraad- vorming evenals bij de suiker een einde te maken. Het blad van de Britse I.ahour-partii, „Daily Herald", schrijft, dat het meent te weten ,dat Ernest Bevin, de minister van Buitenlandse Zaken, heeft beslo ten af te treden. Dit zal binnenkort door premier Cle ment Attlee worden meegedeeld, aldus het blad, dat voorts meldt, dat Bevin in een minder zware functie in het kabinet zal blijven. De verliezen der communisten in de afgelopen 24 uur worden van geallieer de zijde geschat op meer dan 11.000 do den en gewonden. 260 Communisten werden krijgsgevangen gemaakt. Amerikaanse superforten hebben een zwaar bombardement op de stad Tsjoentsjon uitgevoerd Tsjoentsjon ligt ongeveer 50 kilometer ten noorden van de huidige centrale frcntlijn en is een belangrijk bevoorradirgscentrum. De toestellen ondervonden geen tegen stand in de lucht en werden niet van de grond af beschoten. De communisten bieden hevig verzet tegen het geallieerde offensief. Ten oosten van Seoel hebben zij nieuwe versterkingen in de strijd geworpen waardoor het Amerikaanse offensief, dat gesteund wordt door massaal artil lerievuur en luchtaanvallen, slechts zeer langzaam vordert. Veertig km. ten oosten van Hoengsong ondernamen de noordelijken hevige tegenaanvallen. De Nederlandse torpedobootjager ..Evertsen" heeft zich Woensdag bij de Amerikaanse kruiser „Manchester" ge voegd bij het bombardement van noor delijke troepenconcentraties, geschuts- stellingen en weg- en spoorwegknoop- punten bij Wonsan, aan de noordooste lijke Koreaanse kust. Queuille heeft aan de president van de republiek bevestigd, dat hjj defini tief de formatie-opdracht aanvaardt. Di partijen van de traditionele rege ringsmeerderheid hebben Queuille ver zekerd dat zij voor zijn investituut zullen stemmen, zodat het behalen van de vereiste meerderheid zo goed als vast staat. Queuille zal zijn Kabinet ge durende het weekeinde vormen. Het zal niet veel afwijken van dat van Pleven. De slager Mario Severo kwam, toen hij op weg was naar een plaats in de Pyreneeën, plots tegenover een beer te staan. Hij maakte ijlings rechtsomkeert en zette het op een lopen. Toen hij. buiten adem, nog eens om keek, zag hij dat de beer in tegenover gestelde richting wegrende.... De commissie voor olie van het Perzische parlement, welke onlangs de aanvullende olie-overeenkomst met de Engels—Iraanse olie-maatschappij van de hand heeft gewezen, heeft Don derdagavond een briei gezonden aan liet parlement, waarin zij de nationa lisatie van de maatschappij goedkeurt. Generaal Razmara, de Woensdag vermoorde Perzische premier, was te gen nationalisatie gekant. Rude Pravo, het centraal orgaan van de communistische partij in Tsjecho slowakije, heeft vier voormalige lei- IEHWn»!tlH £)at het overigens oppassen is met die oppassers bleek in Chicago, alwaar twee particuliere detectives die een drukpers moesten bewaken, gearres teerd werden, aangezien zij op die pers een groot aantal valse cheques gedrukt hadden. Een vette cheque was ook het droombeeld dat de vroede vaderen ^iet dat Theodoor stoken wil, maar ten gerieve van diegenen onder onze geachte clientele, die langzamerhand genoeg hebben van allerlei prijsverho gingen, bericht hij toch maar even, dat de inwoners van Barcelona met him tiendaagse boycot van de tram als pro- enl§e levende tenor is die waardig is test tegen de tariefverhoging, thans be- Caruso s kroon te dragen. Met de reikt hebben dat het oude tarief zal „Met' lzoals de New Yorkers hun ope- vaJ1 j,et Britse stadje Buckfostleigh terugkeren. Als de Belgen deze tip ra kortheidshalve plegen aan te dui- voor ogen stond toen zij hun uit 1912 ter harte nemen zullen ze het een tijd- den) zelf gaat het blijkbaar niet zo daterende brandspuit aan een museum je zonder telefoon moeten stellen want best. De sopraan Astrid Varnay heeft k00p aanboden. Toen er echter geen met ingang van 1 April worden de jaar- tenminste aangeboden voor vijfhonderd enkel bod gedaan werd hebben zij hem lijkse kosten van 900 tot 1080 francs, Per (vrije) avond als baby-oppas maar voor vijftig pond aan een Londen- de prijs per gesprek van 1,3 tót 1,5 °P te treden. Zulks ten bate van het franks verhoogd. O Nu we toch aan de °Pcta-fonds. telefoon hangen: In St. Louis belde de heer Hoskins het ziekenhuis op met het verzoek een ambulance te sturen voor z'n vrouw die in verwachting was. Vijf minuten later belde hij weer: of ze alsjeblieft zo snel mogelijk een dokter wilden sturen. Tien minuten latei- kreeg de portier voor de derde maal de heer Hoskins aan de lijn: „Hoeft niet meer, ik heb het zélf gefixed. Het is een meisje van 8 pond", klonk het trots. President Truman, ook al trots op z'n dochter, heeft een gramofoonpla- tenalbum met de eerste opnamen van dochter Margaret aangeschaft. D De meeste reden om trots te zijn heeft ech ter de uit Zweden afkomstige tenor van de Metropolitan Opera Jussi Bjoer- ling. Omdat de weduwe van Caruso verklaard heeft dat deze zanger de 12%% van f 3,87.ik denk dat ik in 't vervolg maar m'n logorithmen tafels meeneem. se autosloper verkocht. Van auto verleden naar toekomst-auto: In dat zelfde Londen werd dezer dagen een op Amerikaanse bestelling vervaardigd gesloten model van de bekende „Jaguar 120"-sportwagen gedemonstreerd, dat in 27 seconden een snelheid van 100 mijl per uur kan bereiken. Keerzijde van het Amerikaanse verlangen naar grote snelheden: Gedurende de laatste vijftig jaar werden in de V.S, 966.250 dodelijke verkeersongelukken geregis treerd, waarvan in 1950 alleen reeds 35.000. Nee dan stemt dat statistiekje dat Theodoor van het eiland Cyprus be reikte heel wat opgewekter: Het sterf tecijfer was daar in 1950 het laagste, dat het eiland ooit gekend heeft en te vens een der laagste ter wereld, name lijk 8.17 per duizend inwoners. Het aantal Cyprioten is bijgevolg met 8000 gestegen en bedraagt thans 488.000 dende figuren van de partij genoemd, die „nauwe betrekkingen" onderhiel den met Otto Sling, voormalig partij leider te Bnio. Sling wordt beschul digd van spionnage voor Engeland. De vier betrokkenen, waarvan men weet, dat zij eveneens in hechtenis zijn, zijn: Viteslav Fuchs, voorzitter van het re gionale partij-comité in Ostrava, Ha- nus Lomsky, secretaris van het partij - comité te Pilsen, Landa, eertijds hoofd van een Tsjechoslowaakse eco nomische missie in Brazilië en onlangs secretaris van het partij-comité te Usti-Nadolebem en Polak, oud-lid van de raad van commissarissen voor ge zondheid In Slowakije. De Tsjechoslowaakse communisti sche partij is vertakt in 19 regionale comité's, overeenkomend met de 19 administratieve districten van 't land. Voorzover thans bekend, zijn ten minste zes voorzitters of eerste secre tarissen van deze comité's gearres teerd in verband met een „samenzwe ring om van Tsjechoslowakije een tweede Joegoslavië te maken". Men weet verder, dat behalve deze partijleiders nog verscheidene andere hoge communistische functionarissen, onder wie mevrouw Roezena Doebova, lid van het centrale comité, zich in arrest bevinden. IN PAPIERSCHAARSTE NU OOK WEST-DUITSLAND De vereniging van dagbladuitgevers voor Noord-West-Duitsland heeft be sloten de dagbladen met ingang van 1 April slechts viermaal per week te laten verschijnen in verband mei de papierschaarste. I

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1