Was Den Helder de bakermat van een sprookjesprinses? Geen A.R. in 't kabinet Verhoging van de suikerprijs lokt scherp protest uit VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Tito wil kwestie-Triëst laten rusten Westen doet water in de wijn Frankrijk speelt met de vrede Geruchten over executies in China I Maandag 12 Maart 1951 148e Jaargang No. 60 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Romance tussen Hollands meisje en neef van Briise Koning Hardnekkige geruchten in Engeland «Niets van waar!" zegt vader van het meisje Beste baan Aartsbisschop Beran in arrest buiten Praag Karas Harry Limed" Groot- en kleinhandel zijn ernstig gedupeerd Stappen bij minister Aansnijding zou Moskou in de kaart spelen De conferentie te Parijs Maar Gromyko nog niet voldaan Als de tijd rijp is Thans Ir. Sial en Mr. Mulderije gepolst Abd El Krim: DE kruiclenierswereld overweegt, zo vernamen wjj nog, stappen bij de minister van Landbouw, Visserjj en Voedselvoorziening te ondernemen, ten- KoJit ReAlek s «.ranui De voedselpositie van West-Europa niet rooskleurig „Wie wint de pot?" In twee maanden 20.000 personen gefusilleerd Gewapend verzet in rood-China groeit Weerbericht 2 BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE C0Ü8ANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. IN HET JAAR 1929 WERD IN" DEN HELDER EEN MEISJE GEBOREN, dat op het ogenblik het onderwerp is van een romantisch gerucht, dat in Engeland de ronde doet. Zij zou namelijk het hart hebben veroverd van een neef van de Engelse koning, namelijk van de 27-jarige Gerald Lascelles, zoon van de Princess Royal en van wijlen de Earl of Harewood, en dus een jongere broer van de tegenwoordige Earl of Harewood, die zoveel van zich deed spreken door zijn huwelijk met de Weense pianiste Marion Stein. Gerald Lascelles, die thans verblijf houdt in St. James' Palace in Londen, zou blijkens een bericht dat wij Zaterdagmiddag uit Leeds ontvingen zeer vriendschappelijke betrek kingen onderhouden met een Helders meisje, waarvan men in Engeland alleen de familienaam en de geboorteplaats kent. enige maanden heeft gelogeerd, werd ook hier de correspondentie tussen de bescheiden burgerwoning in Nieuwe- diep en het vorstelijke landgoed in de omgeving van Leeds trouw voortge zet. Op gezette tijden bracht de post dikke brieven, waarvan de enveloppen gekroonde wapentjes vertoonden. Ze ker was, dat tussen beide jonge men sen een diepe genegenheid was ont staan, maar nog nooit was over een verloving, laat staan over een huwe lijk, gesproken. Wel wist onze zegs vrouwe, die zelf enkele brieven had mogen inzien, zich te herinneren dat de correspondentievriend ook een le vendige belangstelling voor de familie van het meisje aan de dag legde. (Zie verder elders in dit blad). DIJ NADERE informatie in Den Hel der is ons gebleken, dat een meisje van die naam in 1929 in de marine- stad werd geboren, als doch'ter van een officier. Zij is in 1939 met haar ouders naar elders verhuisd, en woont thans in een Zuid-Nederlandse gemeente Haar vader, die de militaire dienst met pensioen heeft verlaten, neemt thans in het politieke leven van ons land een vooraanstaande plaats in. Eén van haar naaste familieleden is nog in Den Hel der woonachtig. Wij hebben deze da me een bezoek gebracht, en haar de vraag voorgelegd of het meisje inder daad betrekkingen onderhoudt met ren Engelse jongeman van vorsteljjken hui ze. Zeer tot onze verrassing ontvingen wij geen ontkennend antwoord Nog geen „happy ending". J^OE WEET U dat allemaal?", klonk lichtelijk verbaasd de wedervraag, wat ons de overtuiging gaf dat onze Engelse informatie van goede kwaii- teit moest zijn. In het gesprek dat volgde, werden wij verplaatst in de sfeer, die „good old" Andersen in zo menig sprookje op zo toverachtige wij ze heeft geschetst. Het spijt ons, dat wij de naam van de vrouwelijke hoofd persoon niet mogen verklappen. Het sprookje heeft namelijk nog geen „happy ending" gevonden, en het is zeer de vraag of het ooit zover zal ko men. Maar daarover later Vast staat, dat de jongedame in kwestie iop een studentenreisje in «e zomer van 1949 ergens aan de Duits- Nederlandse grens kennis heeft ge maakt met een alleraardigste, eenvou dige jongeman, aan wie niets verried dat hij tot de Engelse adel behoor ie. Het meisje, dat zich sterk tot het Engelse volk en de Engelse taal aan getrokken gevoelt (overigens een ia-, milietrek) werd getroffen door het har telijke en sympathieke optreden van de donkere, slanke jongeman, die een uiterst beschaafde indruk maakte, Ui was pr< tig verrast door zijn aanbod, haar na afloop van het reisje per auto naar huis te brengen. De jongelui had den zoveel indruk op elkaar gemaakt, dat zij besloten met elkaar te corres ponderen. D" eerste brief uit Engeland bracht grote verwondering in de familiekring. De envelop vertoonde een wapen met een kroontje, en de afzender was Go- rn'd Lascelles, een telg uit het geslacht der Harewoods. een zeer voorname Enjeise familie die nauw geparenteei-.l is =an het Britse Koningshuis Met eer zucht herinnerde het meisje zich, 'dat zi liidens de eerste ontmoeting met haar adellijke vriend gekleed was in een sportief truitje met een eenvoudig plooirokje. Volgens haar familielid in Den Hel der, bij wie het meisje verleden laar Bobby Driscoll, de li-jarige „ster" van Treasure Island, zal de stem van Peter Pan spreken in de tekenfilm, die Walt Disney van het klassieke verhaal van James Barnes heeft gemaakt. Bobby zal 4200 dollar voor de film krijgen en 150 dollar voor elke dag, die hij aan dit werk wijdt. IlilllllllillllllllllllllllllllllltlllllllllllllllilllllllltllllllllilllJlllllllllllltillltHlIHilKIIIIHIHimijHmifl Twee generaals worden van verraad beschuldigd Radio Praag meldt, dat aartsbisschop Beran, de Rooms-Katholieke primaat van Tsjechoslowakije, buiten Praag in arrest is gesteld. Als reden voor 'lè overbrenging werd gegeven, dat Mgr. Beran zich schuldig gemaakt zou heb ben aan een „daad tegen de wet". De 63-jarige Mgr. Beran had sinds Juni 1949 huisarrest gehad in zijn aartsbisschoppelijk paleis te Praag. Dr. Opatrny, vicaris van het kathe drale kapittel van St. Vittus in Praag, is afgetreden, aldus radio Praag, dat hieraan toevoegt, dat dr Antonin Stehlik, „een goed democraat", hem opvolgt. Dr. Stehlik zal het aartsbis schoppelijk ambt overnemen, aldus de radio. In het kader van de zuivering, die zich thans ook uitstrekt tot de hogere regeringsfunctionarissen, zijn generaal Reicin. plv. minister van defensie en generaal Kopold, lid van de gnnerale staf. van verraad beschuldigd. Men ge looft, dat beide generaals zijn gearres teerd. In westelijke kringen te Praag meent men te weten, dat ook generaal Josef Pavel, adj. minister van nationale veiligheid, is aangehouden. Pavel was de organisator en de bevelhebber van de arbeidersmilitie. Drie Tsjechoslo- waken, die schuldig bevonden zijn aan moord op een plaatselijke communis tische leider, zijn ter dood veroordeeld. De mani van het Harry Lime thema Anton Karas, speelde tijdens een receptie op de Oostenrijkse legatie in Den Haag onder grote belang stelling op zijn cither. Zittendlinks van Karasde ster van de Weense IJsrevue, Eva Pavlik, de vroegere kampioene schoonrijden van Europa- 'Van onze Haagse redacteur) JJE door dc regering met ingang van j.l. Zaterdag ingevoerde verhoging van de maximumverbruiksprijs voor huishoudsuiker met 15 cent tot 91 cent per kilogram, heeft niet alleen onder de verbruikers, maar ook in de kringen van de groothandel en de detaillisten in kruidenierswaren grote deining ver oorzaakt. Een storm van protest is tegen de handelwijze van de regering opgegaan. Allen, die ook maar enigermate bij de handel in huishoudsuiker betrokken zijn, hebben er hun scherpe afkeuring over uitgesproken, vooral omdat voor taan zeer veel geld meer in de suiker, waarop de winstmarge toch altijd al Maarschalk Tito heeft zich Zondag' uitgesproken tegen een thans aansnijden van het vraagstuk-Triëst. In een toespraak tot het tweede congres van Joego slavische oorlogsveteranen zcide hij o.m.: „Men moet dc Sowjetunic niet toe staan thans het vraagstuk-Triëst aan de orde tc stellen; dat kan slechts nadelige gevolgen hebben. Het is in het belang van de volken van Joegoslavië en Italië dit probleem thans niet aan te snijden. MAX REIMANN WERD HERKOZEN De huidige voorzitter van de com munistische partij in West-Duitsland, Max Reimann. is op een partijbijeen komst. die in München gehouden zou zijn, met algemene stemmen tot eerste voorzitter van de partij herkozen. De Westerse mogendheden hebben op de conferentie van de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken te Parijs Zaterdag een nieuw ontwerp van redactie ingediend voor het eerste punt van een agenda voor de ministers conferentie, om te pogen aan de bezwaren van Russische zijde tegemoet te komen. Het eerste punt handelt over bestudering van de oorzaken van de huidige internationale spanning. Dochter van Tweede Kamerlid Fens Gisteravond deelde onze cor respondent te Londen mede, dat de Engelse Zondagsbladen vol uit de naam publiceerden van de Nederlandse jongedame, die ge noemd wordt als de a.s. verloof de van Gerald Lascelles. Er is voor ons thans geen reden meer om te verzwegen, dat zjj is de 22-jarige Louise Marie Antoi nette Fens, dochter van het lid der Tweede Kamer J. J. Fens, de militaire specialist van de K.V.P. Intussen deelt de „Sunday Despatch" mede, dat Gerald Lascelles ontkend heeft, dat een verloving op handen is. Gezien de vele ontkenningen die vooraf gingen aan het huwelijk van zijn broer met Marion Stein, hecht men aan deze mededeling weinig waarde. Op de Nederlandse ambassade te Londen staat de telefoon geen moment stil. De Nederlandse ko lonie is in rep en roer. Als Loes Fens inderdaad gaat trouwen met Gerard Lascelles zal het hèt huwelijk van het jaar zijn. Les- celles staat als nummer veertien op de lijst van Briise troonopvol gers. De nieuwe Westerse redactie van het eerste punt van de agenda luidt: „be studering van de oorzaken van interna tionale spanningen in Europa en van de middelen ter verzekering van een werkelijke en duurzame verbetering in de betrekkingen tussen de Sowjetunie, het Verenigd Koninkrijk, de V.S. en Frankrijk, zoals maatregelen tot het uitschakelen van de vrees voor aggres- sie, nakoming van huidige verdragsver plichtingen eri de bestudering van het huidige peil van bewapeningen en vraagstukken betreffende Duitsland in dit verband". De drie Westerse afgevaardigden spraken zich allen uit voor het nieuwe ontwerp De Russische afgevaardigde Gromyko behield zich een gedetailleerd antwoord tot later voor. Hij gaf even wel te kennen, dat het nieuwe Wester se voorstel niet aan de Russische wens, dat Duitslands demilitarisatie en remi- litarisatie uitdrukkelijk zouden worden genoemd, tegemoet kwam. Een Franse woordvoerder verklaarde. dat de sfeer van de bijeenkomst van Zaterdag niet erg bemoedigend was ge weest. Hij achtte het verschil van ziens wijze zeer moeilijk te overbruggen. De Sowjetunie heeft het opgew* tijdens de besprekingen der plaatsver vangers te Parijs, doch uitsluitend >u, druk op Joego-Slavie uit te oefenen. Het Kremlin wil een tweede „Koreaan se oorlog" aan de Joegoslavische gren zen ontketenen, maar het Italiaanse volk weet dat het beter in vriendschap met ons kan leven. Indien wij en de •Italianen dit vraagstuk tezamen onder handen nemen, zou het in een dag :p zodanige wijze zijn opgelost, dat zowel Joego-Slavie als Italië voldaan zouden zijn. Het vraagstuk-Triest is geen groot probleem, doc-h slechts een klein. Het moet niet in de huidige gespannen in ternationale toestand worden behan deld. Het wordt opgelost wanneer ie tijd ervoor rijp is". Tevoren had maarschalk Tito in zijn toespraak een beroep gedaan op iet land om zijn kalmte te bewaren tegen over de bedreigingen van de Komin- form en daar slechts op te reageren door zijn verdediging te versterken. H. M. de Koningin heeft prof. mr. C. P. M. Romme verzocht haar gister avond te bezoeken ten einde haar in te lichten over het verdere verloop en de stand van zaken van zijn onderzoek naar de mogelijkheden tot het vormen van een kabinet. De beide leden van de Anti-Revolutionnaire Partij, de heren Meynen en Dc Gaay Fortman hebben Zaterdag na ernstige overweging aan de informateur laten weten dat zij niet voor een ministerszetel in aanmerking wensen te komen. De informateur, heeft daarop Zaterdag besprekingen gevoerd met ir. C. Staf, directeur-generaal voor de Landbouw en vervolgens met mr, H. Mulderije, advocaat te Amsterdam. Beide heren zijn lid van de Christelijk- Historisehe Unie. Voorts heeft hij met prof. Albregts een bezoek gebracht aan dr. Drees en vervolgens een onderhoud gehad met de staatssecretaris van Oor log en Marine, vice-admiraal Moorman. Men veronderstelt, dat de heer Meynen was gepolst voor de portefeuille van Oorlog en prof. De Gaay Fortman voor Justitie. Het ligt thans dus voor de hand, aldus deze welingelichte kringen, «m te veronderstellen, dat ir. Staf gepolst werd voor de portefeuille van Verkeer en Waterstaat en de heer Mulderije voor de portefeuille van Justitie. ilIIIIRliillllllllll De voormalige leider van de Riff- opstand in Marokko, Abd 'El .Krim, die thans in Egypte in ballingschap ver- einde alsnog een gunstiger regeling van buitensporig laag geweest is, geïnves teerd zal moeten worden. Die winst blijft ongeveer gelijk. Vroe ger varieerde de prijs af fabriek aan da grossier van f 65 tot f 68 per 100 kg. Volgens nauwkeurige berekeningen was; totdat de suikerprijs met f 0.15 per kg. verhoogd werd, de totale netto marge op suiker voor grossier en detaillist te zamen gemiddeld f 6.94.. Winstmarge gelijk. jyjAG het in het algemeen zo zijn, dat wanneer de prijs van een artikel met een bepaald percentage verhoogd wordt, de winst met een zelfde precen- tage stijgt, bij de suiker is dat niet het geval, want thans na de prijsverhoging bedraagt, eveneens volgens preciese be rekening, de totale netto marge voor de grossier en de detaillist tezamen gemid deld f 6.9.5. Een verhoging van de winst met 1 cent per honderd kg. mag uiteraard geen naam hebben. Het is ook niet hier waar vooral de schoen wringt, maar wel bij de noodzaak voor de groothan del en de kleinhandel om méér kapi taal in de suiker te beleggen. De totale omzet van kruidenierswaren bedroeg in 1950 rond f 1 milliard. Daarvan moet op rekening van de suiker geschreven worden 20 pet of f 200 millioen. De suikerprijs is sedert Zaterdag met 20 pet verhoogd: wil men dezelfde hoeveel heid suiker blijven afzetten, dan zal de totale suikeromzet dus met 20 pet van f 200 millioen of met f 40 millioen stij gen. De detailhandel moet dus f 40 mil lioen per jaar méér in de suiker be ieggen. De kruideniers, die, het lot van alle. middenstanders delend, toch al 'n moei lijke tijd beleven, zijn van oordeel, dat zij dit bedrag onmogelijk kunnen op brengen en dat zij dus zwaar gedupeerd zullen worden. Verzoek aan minister. toeft, heeft in de politieke commissie van de Arabische Liga alle Noord- Afrikanen opgeroepen zich „tegen de gemeenschappelijke vijand Frank- rijk te verenigen". Hij waarschuwde degenen, die met de Fransen samen werkten, dat „hun uur geslagen" had. De democratiën dienden zich niet af zijdig te houden „terwijl Frankrijk met de vrede speelt". De volken van de Maghreb (Noord Afrika) hadden hun geduld verloren. ..Wij willen onvoor waardelijk onze vrijheid en onafhan kelijkheid"-, aldus Abd El Krim. De adjunct-secretaris-generaal van de Arabische Liga Ahmed El Sjoekeiri Bey heeft Spanje een nota doen toe komen, waarin uiting zou worden ge geven aan de hoop, dat de Spaanse re gering met de Arabische Liga zal sa menwerken inzake de Mai-okkaanse kwestie. (Apenbare dronkenschap was het delict waarvan de Ier Richard O'Shaugh- nessy uit Roscommon beschuldigd werd. Hoewel twee (oog) getuigen verklaarden dat Richard met bloeddoorlopen ogen zaöj le portland in Oregon beloofde dc over straat gezwalkt had werd hij toch vadel. van de driejarige Betty Quetulio vrijgesproken. O'Shaughnessy kon n.l. de kadi plechtig dat hij ernstig zou po- bewijzen dat een van zn ogen een gen zijn dochter het roken van zware kunstoog was. Vsin kunstogen naar havanna's af te leren, kunstmensen: Op de Marshall-afdeling van een internationale tentoonstelling Tan;ce Murphy een tweejarig meisje te Kopenhagen werd een aantal van L Eeach Californie maakte tronische robot, van Zwitserse makelij, Sabor geheten. Sabor gaf bij de ver schillende stands een korte uiteenzet ting over de samenwerking tussen de Marshall-landen en maakte tenslotte de opmerking dat er „toch ook wel een zeker voordeel in scheen te schuilen een mens te zijn". „Een aap kun je ten minste beter niet zijn", was Theodoors (droeve) overpeinzing toen hij vernam dat een Zuid-Afrikaanse schooljongen aan de burgemeester van Manchester een gedroogde apenhuid heeft aangebo den in ruil voor bijzonderheden over het leven en de handel in deze stad. O Brandweerman Bimel Wheelis uit het Amerikaanse stadje Poplar Bluff was zijn mensenhuid ook bijna kwijt ge weest. Terwijl hij zich naar een brand spoedde ontdekte hij plotseling veel dichterbij ook rook: Z'n hoed stond in brand. Nog meer rook: In de rechts- van ontbijt een half busje aspirine, een Zouden, al die brieven naar Den Helder met een heuse kroontjes pen geschreven zijn, Theodoorf doosje laxeerpillen, een potje cold-cream en een kwart flesje mercuro-chroom. Moet een kind met een stalen maag zijn want volgens de. dokter mankeert ze niets meer. O Volwassen mensen hou den er trouwens ook wonderlijke eet methoden op na: Op een huisvrouwen vergadering in het Engelse Scalford won ene mevrouw Rudlin een wedstrijd door met twee breinaalden als enig be stek een potje gelei leeg te eten. Nee dan gaat Theodoor liever eens eten bij Koning Frederik van Denemarken voor zijn 52ste verjaar dag van z'n echtgenote Koningin Ingrid een speciale ontbijttafel met electrisch draaibaar middenstuk gekregen Elke aanzittende kan door een druk op de knop de verlangde ingrediënten bin nen zijn bereik „rangeren". Bij de familie Macfadden te New York gaat het niet zo rustig toe: „Ik heb m'n vrouw trijf keer duidelijk gemaakt dat ik geen Spaanse peper in mijn sla lust", aldus de heer Macfadden in het schei dingsproces, dat mevrouw tegen hem voert als getuige gehoord, „de zesde keer heb ik de slakom genomen en op de grond gesmeten, dat is nou alles" Nee. dan heeft de te Sunnyvale, in het zonnige Californie residerende heer Mahoney heel wat beter argumenten om te scheiden: Zijn echtgenote dwong hem n.l. om in een lijkwagen te slapen en dat was zelfs een man -net z ij n naam een beetje té houterig. In een rapport, voorgelegd aan de ministers van achttien Europese landen, die zitting hebben in de raad der OEES verklaarde de secretaris gene- aal Robert Marjolin, dat het waar schijnlijk niet mogelijk zal zijn om in de toegenomen vraag naar voedsel van West Europa te /oorzien door uitbrei ding van de invoer. Het is zelfs moge lijk, dat de voedselinvoer kleiner zal worden, zodat het gevaar bestaat, dat zich een ernstige situatie zal ontwik kelen, die leidt tot inflatie, sociale on rust en de noodzaak om weer tot rantsoenering over te gaan. de suikerprijs te verkrijgen. De organisaties verwachten, dat de regering aandacht aan de verlangens van de georganiseerde handel zal beste den en zijn vertegenwoordigers Dinsdag of Woensdag in audiëntie zal ontvan gen. Zou de regering „niet thuis" geven of zou zij totaal ongevoelig blijven voor de argumenten van de groot- en klein handelaren, dan zouden dezen in het uiterste geval 'n staking van de verkoop van suiker kunnen overwegen. Men zal daartoe echter niet gauw overgaan, om dat door deze drastische maatregel ve len gedupeerd zouden worden. Daa-^an werkt de handel niet gaarne mee Wel verlangt hij, dat met haar gerechtvaar digde en billijke wensen rekening ge houden wordt. Voor de derde maal Gedachtig het spreekwoord „alle goede dingen in drieën" zal wederom de grote nationale loterij van het oud- Hollandse ganzebordspel „Wie wint de pot" gehouden worden. Deze loterij- actie, die gedurende de maand April zal worden gevoerd door de Nederland se bakkers en banketbakkrs onder het motto „de bakker brengt u het lot thuis", wordt gehouden ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de vereniging „Ereschuld en Dankbaar heid". De baten daarvan zullen ten goede komen aan deze vereniging, als mede aan de gezamenlijke militaire fondsen. De trekking zal geschieden door middel van het ganzenbordspel onder leiding van Carel Briels in het Goffertstadion te Nijmegen op de Na tionale Feestdag, Zaterdag 5 Mei. Naar uit gewoonlijk betrouwbare bronnen te Hongkong verluidt, zouden de Chinese communisten honderden personen terechtstellen in het kader van een grootscheepse zuivering van •anti-revolutionnaire elementen". Vol gens sommige schattingen zouden de laatste twee maanden 20.000 personen zijn gefusilleerd. Zaterdag werd ge meld dat de militaire autoriteiten in Kanton Vrijdag 45 Chinezen hadden doen terechtstellen. In Hongkong komen bijna iedere dag berichten over executies uit alle delen van China binnen. Onder de terechtge- stelden bevinden zich vele oud-func tionarissen van de nationalistische re gering of legerofficieren. Het blad „Wen Wei Pao" citeerde een bekend making, volgens welke de executies ran Vrijdag waren voltrokken krachtens pasuitgevaardig'de bepalingen ter be straffing van 'contra-revolut'.onrnue daden Volgens waarnemers te Hong kong zouden deze bepalingen zo rul» zijn, dat de autoriteiten bijna iwiere— met succes kunnen vervolgen. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, wei nig wind en in de nacht hier en daar lichte vorst. Later weer toenemende bewolking met op vele plaatsen enige regen of sneeuw en overwegend matige, tijdelijk naar Oostelijke richtin gen draaiende wind. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vanrlane of iets lagere.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1