Duitse kinderen vertrokken gezond en wei naar de Heimat De kunst van het schiemannen verdwijnt meer en meer Boerderijenbouw moet aangepast worden aan de mechanisatie De werktijden in d e banketbakkerijen DINSDAG 13 MAART 1951 (Van onze Haagse redacteur) JJE behoefte aan betere agrarische bedrijfsruimten is enorm groot. Immers, zeker de helft van de arbeid in de landbouw moet in en om de bedrijfs gebouwen verricht worden en wil men derhalve in de landbouw streven naar een hogere productie op meer economische wijze, d.w.z. tegen lagere kosten en met minder arbeid, dan zal men ook terdege aandacht moeten besteden aan d« functie welke de gebouwen in dit proces vervullen. aan denken een boerderij te kopen wanneer hij de nieuwe bouwkosten van thans volledig zou moeten betalen, ongeacht de bepalingen van de prijs- beheersing. Solide, maar ouderwetse bedrijven [Noor de betrekkelijk lange levensduur van de gebouwen in Nederland is men gewend solide te bouwen beschikt de landbouw thans over een. voorraad boerderijen, welke voor een belangrijk deel stammen uit de tijd. toen de mechanisatie nog moest aanvan gen en de nieuwe inzichten omtrent stalhygiëne en stalvoedering nog geen gemeengoed waren. Wanneer men in onze tijd boerde rijen bouwt, zonder dat men daarbij gesteund wordt door de wetenschap, dat hetgeen men bouwt ook volkomen verantwoord is. dan wordt het hoog tijd, dat landbouwpractijk, landbouw wetenschap .en bouwkunde de handen ineen slaan om de agrarische bouw tot voorwerp van onderzoek te maken Een belangrijk onderdeel daarbij zal zijn het streven de bouwkosten te druk ken. Men vergisse zich echter niet. In dien men de indexlijst der prijzen op slaat, maken de bouwkosten met 300 pet. nog niet zo'n heel slecht figuur. Niettemin is de algemeen gangbare opvatting, dat investering in gebouwen van dit prijsniveau niet verantwoord is. Dit blijkt terstond uit de verkoop prijs van een boerderij. Zelfs, nu de vraag naar boerderijen zo bijzonder groot is, zal in de regel niemand er Vliegdekschip „Eagle" vaart uit voor proefvaart Eén conclusie. j^e boer is wel bereid over te gaan tot aanschaffing van dure bedrijfsmid delen. doch hij is dat niet ten aanzien van (naar verhouding) even dure ge- boüWen. Hieruit kan maar één conclu sie getrokken worden en wel deze, dat de bouw van agrarische opstallen al leen maar voortgang kan hebben óf tegen lagere bouwprijzen bij eenzelfde rendement als thans, öf tegen desnoods dezelfde bouwprijzen maar dan met een hoger rendement voor de bedrijfs voering. of tegen lagere bouwprijzen bij een-hoger rendement. Men zal goed doen zijn pijl op de laatste mogelijkheid te richten. Het paard zou men achter de wagen span nen, indien men in een tijd van hoge bouwkosten zijn toevlucht zou zoeken in de primitieve bouw. De behoefte hieraan wordt in ver schillende landen de laatste tijd open baar. Zweden heeft zijn Bouwbureaux, die in samenwerking met het ministe rie van Landbouw wegen zoeken naar een goedkopere bouw. Denemarken stimuleert de goede agrarische bouw door het optreden van consulenten. Noorwegen is plannen aan het voor bereiden voor de oprichting van Bouw bureaux. Duitsland heeft de Arbeits- gemeinschaft zur Förderung des Land- wirtschaftlichen Bauwesens. Ook Zwit serland heeft een Bouwbureau voor de Landbouw. In Nederlang heeft het vraagstuk een bijzonder aspect gekregen door de Gisteren zijn ongeveer veertig vun cle tuchtig erkende opkopers van. oud materiaal begonnen met de inzameling. Het ov.de materiaal, dat weer tot diverse grondstoffen verwerkt wordt, zal een grote deviezenbesparing op leveren. Eén minuut na de start meldde zich reeds de eerste klant. geheel onttakelde en verwaarlou scheepje opnieuw moest worden ui - gerust. Bootsman Bolier ontving voor zijn werk een schriftelijke dankbetui ging van Z.K.H. Prins Bernhard en hij is daar terecht trots op. Bijna vijf en zeventig is bootsman Bolier nu, maar hi.i onderhoudt nog i steeds het tuig van „Kaatje", het oefenschip van de Kweekschool voor de Zeevaart en van de sloepen. De ge hele dag scharrelt hij op de takel zolder. Als de kwekelingen hem daar zien, zeggen ze op respectvolle toon: „Daar heb je de Python" Die bijnaam kreeg hij, toen hij een onordelijk op gestelde colonne kwekelingen met de woorden: „Moet dit een colonne ver beelden?, het lijkt wel een python" i in het gelid zette. Als de bootsman van de hoge takel zolder door het raam kijkt, dan ziet hij het wijde Oosterdok en de Marine werf. In zijn jeugd zag men daar nog een woud van masten. Toen waren er nog velen, die de kunst van hét schieman nen verstonden. Nu moet men hen zoeken. Met de kunstenaars verdwijnt de kunst. „Dat bedroeft me erg, meneer", zegt de grijze bootsman bij het afschèid- nemen, „het is zulk mooi werk en zo rustgevend". De grijze bootsman Leendert Bolier, dié in zijn jeugd nog op een bewapend zeilschip voer en een. der weinig overgebleven zee lieden is, die de kunst van het schiemannen nog verstaat Grootmoedigheid bij ex- politieke gevangenen Een normaal 'afscheid dus zou men zeggen. Ontroerend door de hartelijk heid, die erbij aan het licht kwam. Ont roerend ook om de opréchte sentimen ten, waarvoor even zomaar in het open baar de sluizen werden opengezet. Een normaal afscheid.., maar toch... „Ja meneer, u ziet het goed'zei ons een niet zo jong moedertje die de tra nen in de ogen blonken. „Ja meneer, ex-politieke gevangene uit de bezet tingstijd". We zagen het aan het insig ne, dat zé op de revers van haar man tel gespeld had. ..Toch neem ik ze graag iyeer op. Me dochter heb zo'n joch ge had .Zo'n schat! Kaak, méneer, die lek kere dikkerd daar is 't. Die daar. in 't hoekie van de coupee. Van 't zomer komt-ie tenig. Met ze broertje, bij le ven en welzijn". Èx-politieke gevangene.mijmer den we, met stille bewondering voor de grootmoedigheid van dit dus niet door angst en leed verkilde moederhart. Maar misschien een uitzondering, dach ten we verder. Nee, geen uitzondering, werd ons even verder te verstaan ge geven. „Drie jaar Dachau", wist ons ee.n van de mensen te vertellen, die als Humanitas-lid de vereniging voor maatschappelijk werk zo'n belangrij ke rol speelde oni deze ontvangst van Duitse kinderen in ons land mogelijk te maken. „Drie jaar Dachau, en vader en broer vier maanden in Amersfoort. Een SS-er daar, die vloeiend Neder lands sprak, omdat hij het geleerd had als pleegkind in Holland na '14'18. Hij heeft vader met een stok geranseld. In valide nu. Een hartader kapotgesla gen". KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Elburg H. Goedhart te Middelharnis; te Noord-Scharwoudé- Oudkarspel M. R. Pliester te Vries. Aangenomen naar Naarden J. A. Mul der te Oosterwolde; naar Winterwijk (5e pred. plaats) J. H. Hartsheim te Kampen. Benoemd tot bijzonder hulpprediker te Noordeloos P. J. Steenbeek, emeritus predikant en bijzonder hulppredker te E verdingen. Ger. Kerken. Beroepen te Lekmond J. E. Bredeveld, cand. te Huizen (N.-H.i; te Oude Miidum J. van Leeuwen, cand. te Amsterdam. Bedankt voor Elburg K. Talsma, res. legerpredikant te Utrecht. Ger. Gemeente. Beroepen te Moerkapelle W. de Wit te Middelburg. Examens. Aan de Vrije Universiteit slaagden voor het cand. examen theologie de heren J Goumare te Rotterdam en J. P. Haspels te Bussum. Aan de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken onderhoudende art. 31 K. O. te Kampen zijn geslaagd voor het propaedeutisch examen, de heren H. Stolk te Amstelveen en M. van Veene te Rotterdam. RADIOPROGRAMMA'S OVERGENOMEN UIT „VRIJE GELUIDEN" Het bestuur der stichting „Het Ra dioprogramma" van de vereniging van 'radioluisteraars heeft een brief aan de VPRO gezonden, waarin wordt ver klaard, dat de in „Het Radioprogram ma" opgenomen Nederlandse program ma's uit „Vrije Geluiden" (het pro grammablad van de VPRO) zijn over genomen buiten medeweten en zonder goedkeuring van de VPRO. Dan glijdt onze blik langs de blozen de gezichtjes daar in de verlichte trein onder de donkere overkapping vanhet Centraal Station. Langs de bravour- schoppertjes en de velen, die stilletjes in een hoekje wegduiken, omdat al dit ongewone hen wat overweldigt. Met de beste wil van de wereld kunnen we' van die gezichtjes geen bestialiteit af lezen. Wel van sommige gezichtjes een levenswijsheid die niet meer kinderlijk is. „Wij zijn geen Moffen", had er een tegen zijn pleegouders gezegd. „Moffen, dat waren de Nazi's. Wij zijn Duitsers". In hoevere bij deze en andere gedach ten milieu-invloeden een rol spelen, het valt moeilijk te bekijken. Zeker is, dat deze uitwisseling tot stand kwam door een contact van Nederlandse zijde met de Duitse Arbeiterwohlfart, een sociaal democratische instelling. die in 1933 werd geliquideerd en onmiddellijk na de capitulatie weer in het leven terug kwam. „Wat wil je later worden", vroegen we de 12-jarige Patzelt Werner uit Berlijn, een volle wees, wiens vader ae laatste maanden van de oorlog spoor loos verdween, en wiens moeder van honger is omgekomen, en die nu naar een oud-tante terugkeert, waar hij eer der ook ai bezorgd was. ..Dat weet ik nog niet", is zijn antwoord op onze vraag. „Soldaat?" houden we ons wa genspel vol Hij, en met hem enkele kornuiten, die hem omringen, reageren fel en in goed Nederlands. „Waarom zouden we sol daat worden? Er is toch geen oorlog" Zou je graag naa.r Holland terug komen?" willen we verder weten. „Als m'n vriendjes en zusje hier ook waren, zou ik gebleven zijn", is het niet erg verrassende antwoord. Kritiek gebrek aan grondstof in Joegoslavië Joegoslavië zal Engeland en de Verenigde Staten om hulp verzoeken teneinde te voorkomen, dat de Joego siavische fabrieken gesloten zullen moeten worden wegens gebrek aan grondstoffen. De hoeveelheid mate riaal, die Jagoslavie onmiddellijk nodig heeft, zou ongeveer 30 millioen dollars kosten. Er bestaat voorname lijk tekort aan katoen, wol, benzine en smeeroliën. Brand in Mokum. Nog maken we een gesprek mee, dat een Duits journalist, met een van de knapen heeft. De journalist stelt zijn vragen uiteraard in het Duits. Steevast antwoordt de knaap in het Hollands met een kort „Ja, meneer". Men trekke hieruit geen voorbarige conclusies. Want het is ook voorgeko men, dat ze weigerden een andere dan hun moedertaal te spreken. De jongen, die het onderwijzend personeel van die school in Amsterdam-N. eenvoudig ver: steld deed staan over zijn voortreffe lijke kennis van de Nederlandse taal in woord en geschrift na deze drie maanden, was een ander uiterste, dat ontmoet werd. Maar de canon „Brand in Mokum" kennen ze toch allemaal. Even spreken we op het drukke per ron nog met de consul-generaal voor de Bondsregering van Duitsland in Am sterdam, de heer Du Mont. ..Het is een heel mooie tijd geweest voor de kinde ren", zegt hij met zachte stem. „De- pleegouders hebben zich zeer vee! moeite en opoffering getroost en de kin deren ontzettend veel liefde gegeven Het is een bijzonder edele geste van Holland, die niet na zal laten diepe in druk te maken in Duitsland Een actie van zeer zuivere menselijkheid. Dat is het wat we nodig hebben. Alleen door daden van hart tot hart, kan de muur die het nationaal socialisme tussen uw volk en het mijne optrok, verbroken worden Hoe bescheiden van opzet deze actie misschien geweest is, vertrouwen en begrip zijn er door aangekweekt Het is goed, daarmee bij het kind te be ginnen. Dat heeft de toekomst". En dan glijdt de vriendschapstrein met zijn opgewonden kinderschaar on der de overkapping vandaan de duistere avond in. Het laatste wat we" horen is een schelle jongensstem: ..Grüsse 'mal in der Zeitung Willem Koomen aus As sendelft" Het is de stem van Joh. We ker uit Brünswijk, die drie maanden ge leden 36 kg woog en nu 45 kg. en voet bal de mooiste sport vindt. TSJECHOSLOWAAKSE BISSCHOPPEN ZWEREN TROUW AAN DE STAAT Vier Tsjechoslowaakse Roonis-katho- iieke bisschoppen en enkele andere ho ge geestelijken hebben de eed van trouw aan de staat en het volksdemo cratische regiem afgelegd. De vier bisschoppen zijn dr. J. Cars ky, bisschop van Kosice in Slowakije, dr. M. Picha, bisschop van. Hradec Kra- love in Bohemen, dr. S, Trochta, bis schop van Litomerice in Bohemen en dr. A. Lazik, bisschop en apostolisch administrateur van Travana in Slowa kij*. Het Britse vliegdekschip H.M.S „Eagle" verlaat het Gladstone-dok te Liverpool voor een proefvaart, na geruime tijd in reparatie te zijn geweest. Nieuw Amerikaans plan voor achterlijke gebieden? De Amerikaanse adviesraad voor in ternationale economische ontwikke ling heeft m een rapport aan presi dent Truman uiteengezet, dat de ver lening van economische hulp aan laag ontwikkelde landen moet worden be schouwd als een belangrijk onderdeel van Amerika's eigen militaire inspan ningen. De V.S. ontvangen uit dez» gebieden ongeveer 73 pet. van al hun strategische en uit ander oogpunt on misbare materialen. De raad heeft aanbevolen, voor deze ontwikkeling vijfhonderd millioen dollar per jaar beschikbaar te stellen en een oi'gam- saite in te stellen, die zal worden be last met de uitvoering van alle pro gramma's voor hulp aan het buiten land. Ontheffing electricifeifs- beschikking 1950 De directeur-generaal van de energie voorziening heeft ontheffing verleend voor het bepaalde in de electriciteitsbe- schikking 1950 ten aanzien van: 1. het ver bruiken van electriciteit voor lichtrecla me, inhoudende de aanduiding van naam/ en/of bedrijf ten behoeve van de navol gende inrichtingen: a. hotels, cafe's en restaurants, b. verkoopautomaten, c. taxi standplaatsen, benzinestations, garages en oriderhouds- en reparatie-inrichtingen ten dienste van het wegverkeer, d. ziekenhui zen, kraaminrichtingen en apotheken. e. Theaters, bioscopen en andere amu sementsinrichtingen, doch slechts voor de tijd, dat de inrichting' ter bediening van liet publiek in bedrijf is en voor zo ver de lichtreclame voor een doelmatige dienstverlening aan het publiek nood zakelijk is, 2. Het verbruiken van electriciteit voor lichtreclame in voor het publiek toegan kelijke inrichtingen gedurende de tijd dat deze voor het publiek geopend zijn. VERVOLG STADSNIEUWS Voor hen die vielen Zaterdag was het zes jaar geleden, dat in de Oostzijde te Zaandam vlak bij de Prins Bernhardbrug vijf Alk- maarders. t.w. G. H. Ce vat, A. J. v. d. Kamer. J. P. J. van Roon, A. Rempt en W. Zwart, door de Duitsers werden dood geschoten, omdat zeven Engelse piloten met behulp van de verzetsbe weging kans hadden gezien te ontvluch ten. nadat hun vliegtuig was neerge schoten. Op de plaats, waar dit drama gebeurde, wapperde de vlag halfstok, terwijl het bestuur van de Zaandamse Gemeenschap en familie-leden van de slachtoffers bloemen neerlegden. Keuring van dekberen In onze provincie wordt in zeven plaatsen een keuring van dekberen ge houden, welke uitgaat van het Groot Yorkshire stamboek. In Alkmaar waren gisteren 18 beren aangevoerd. De hoogste plaatsen ver wierven de beren P. 2240 van P. Bakker te Heerhugowaard. P 2343 van P. Rol te Starnmeer en P. 2371 van C. Boots te Ursem. In de serie 3+, die ook geprimeerd werden, plaatste de jury P. 2313 van Jb. Veld te Bergen en P, 2430 van J. Stuyt te Berkmeer. Geen premie in geld kregen in klasse 3 de goedgekeurde beren van P. Bak ker Sz te Heerhugowaard, J. de Jong te Heemskerk, Wed. de Groot te Stom- petoren, P. Leek te Uitgeest. Jb. Veld te Bergen, gebr. Polle te Schoorl en J. Stuyt te Berkmeer, gemeente Opmeer. Drie beren kregen het praedicaat 3 min, hetgeen betekent, dat de eigena ren geadviseerd wordt hun dieren op te ruimen. Afgekeurd werden drie be ren. Sfierenkeuring De burgemeester van Alkmaar brengt ter openbare kennis, dat in de plaatsen waarop de voorjaarskeuring voor stie ren, bedoeld in het „stierenreglement Noord-Holland 1949" zal worden ge houden, de navolgende wijziging is aangebracht: 15 Maart 1951: 9 uur te Hem bij het veilinggebouw: 13.30 uur te Binnenwij- zend bij café „De Zeven Groene Bo men". 16 Maart 1951: 9 uur te Stompetoren bij „Huize Wittenburg"; 13.30 uur te Heerhugowaard bij café „De Hengst man". KIND AANGEREDEN Op de Geestersingel, ter hoogte van het Gerechtsgebouw, werd een kind, dat plotseling de weg overstak door een passerende personenauto aangere den. Het liep een lichte hersenschud ding en vrij ernstige verwondingen in de mond op. Hoewel de chauffeur krachtig had geremd, was een onge luk niet te vermijden. Dr. de Jong ver richtte de nodige medische hulp. De staatssecretaris van sociale zaken (arbeid), heeft aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen vergund dat: 1. door mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder in de week van 19 tot en met 24 Maart, op 1 en 2 Mei en op 10, 11 en 12 Mei 1951 gedurende ten hoogste 11 uren per dag arbeid wordt verricht, in dier voege, dat de werktijd op die dagen in 2ijn geheel gelegen te tussen 7 en 20 uur en 'dat in de week van 19 tot en met 24 Maart 1951 de arbeidsduur niet meer dan 60 uren mag bedragen en in de we* ken,k waarin de overige genoemde dagen vallen, de arbeidsduur per week met zo veel uren mag worden vermeerderd als op die dagen langer dan normaal wordt gewerkt, 2. Op 30 April en 5 Mei 1951 door all# arbeiders arbeid wordt verricht tussen 6 en 7 uur. Fluitsignaal verbrak vriendschapsband (Van onze speciale verslaggever) Vijfhonderd Duitse kinderen, bijna allen uit Berlijn of naaste omgeving, hebben drie maanden gastvrijheid genoten in Nederlandse gezinnen van N.V.V.-leden en Humanitas-vrienden. Dezer dagen keerden ze naar de Heimat terug. Opgeto gen over het goede Holland, geroerd door de zorg, waarmee ze drie maanden omringd zijn geweest en waaraan nu dan toch weer een einde kwpm, en licha melijk zo'n tien tot dertig pond zwaarder geworden. Er werden heel wat tranen geplengd bij dit afscheid, zoals bij elk ander afscheid, dat zo gemakkelijk een afscheid voor het leven kan zijn. Het schrille fluitsignaal van de stationschef, dat de machinist van de electrische naar Amersfoort naar de handle deed grij pen, was als een vlijmscherp mes. Er werd zonder pardon als het ware een vriendschapsband mee doorgesneden, die van dag tot dag sterker geworden was, gedurende die drie maanden van liefdevolle zorg voor deze kinderen. Laatste der (Zee-) Mohikanen Inzamelingsactie oud materiaal gestart Behoefte aan betere bedrijfsruimte Bij bootsman Bolier in Amsterdam iVan onze speciale verslaggever) «N HET OUDE vergeelde scheepsjour- naai van de reeds lang geleden gesloopte bark van de Koninklijke Marine H.M. Sommelsdijk. staat onder de datum 12 November 1894 te lezen: „Passeerden vanmorgen op weg naar de West de Equator. Kwamen in plot seling opstekende hevige orkaan. Om vijf minuten vóór negen scheen de zon nog, om negen uur was het zo don ker, dat het voorschip aan 't zicht ont trokken was. Elke man gedurende vier nren vastgesjord aan nagelbanken en verschansing van de brug. Met ge- ■choten bramstengen en gereefde mars zeilen in bergen water bijna stuurloos gelegen". „Ja en toen het wat bedaarde kre gen we een oorlam", zo vult bootsman I.eendert Bolier, die als dertienjarige lichtmatroos de orkaan meemaakte, het sobere relaas aan, „maar we moes ten hem kruipend over het dek gaan halen". TV/E ZIJN niet bij bootsman Bolier op de Prins Hendrikkade in Amster dam op bezoek om over orkanen te praten. Er zijn in ons landje veel zee lieden, die de hevigste toorn van water en wind getrotseerd hebben, al zullen er niet veel meer zijn, die dat gedaan hebben aan boord van een gewapend zeilschip, dat weinig afweek van het schip, dat Van Speyk in de lucht deed vliegen, of waarmee Nelson streed in de slag bij Trafalgar. Tegenwoordig bewonderen we de techniek, die de moderné zeekastelen geschapen heeft, maar wie wel eens in een scheepvaartmuseum is geweest en daar de modellen van de vaartuigen heeft gezien, waarmee onze voorouders op de zeven zeeën zwalkten, zal wel licht nog meer bewondering hebben voor het geduld en de ongemeen knap pe handenarbeid, die nodig waren om de tuigage en al dat andere touwwerk van een zeilschip te maken. Zo'n oude scheepsmat vap gevlochten touw, zo'n kurkezak, zo'n ammiraal (zeildoekse putsen) zijn ware kunstwerken, ge wrocht door verweerde zeemansknuis ten. Veel ervaring Bootsman Bolier is één van de zeer weinigen, die deze kunst nog verstaat, de kunst van het schiemannen. Zestig jaar lang doet hij dit werk al. Eerst bij de Koninklijke Marine, later tot 1919 bij de Maatschappij Zeeland en daarna op de Kweekschool voor de Zeevaart in Amsterdam, waar hij tot 1941 de adspirant-stuurmansleerlingen de eerste beginselen van schiemannen, zeilen, roeien en wrikken bijbracht. In ai die jaren maakte bootsman Bolier honderden modellen van de schepen, die zorgden, dat de 17e eeuw de Gou den Eeuw voor ons land werd en van de schepen, die heden ten dage oe oceanen bevaren. Zo goed verstaat bootsman Bolier dit werk, dat hij al die verschillende tuigages van de oude zeilschepen uit het hoold kan maken. Ieder blok, iedere krovijnagel komt op de juiste plaats. Als men een antiek model van een zeilschip wil laten res taureren, dan klopt men aan bij boots man Bolier. Hij brengt het met groot geduld in zijn oorspronkelijke staat te rug. Hij maakt ook scheepsmatten, sterk als ijzer. Wij hebben nooit ge- weten, dat er zo veel soorten scheeps- ma'ten waren. Er zijn Hollandse, Fran se. Engelse en Spaanse matten, alle maal bestaande uit een ingewikkelde samenvoeging van knopen en lusjeè van touw. Dan de kurkezakken en am. miraals van bootsman Bolier, wonder lijke dingen, precies zoals onze voor vaderen ze gebruikten. Voor de „Piet Hein" Twee maal heeft bootsman Bolier de kurkezakken en ammiraals voor de .Piet Hein", het Koninklijk jacht, ge maakt. Eenmaal vóór de oorlog, toen het jacht werd uitgerust en eenmaal daarna, toen het door de Duitsers bijna Krijgsgevangenen keren terug uit Rusland Direct na aankomst in Wenen werden de terugkerende krijgsge vangenen bestormd door familie leden van hen, die zich nog steeds in Russische gevangenkampen be vinden, in de hoop dat ze nieuws geven van hun echtgenoten, vaders en broers.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5