Romme thans belast met vorming van nieuwe regering Verloren dag te Parijs VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Koningin drong aan op spoed Bankdirecteur gaf slechte adviezen De toestand in Barcelona Dinsdag veel minder gespannen W.-Duitsland vraagt crediethulp om economische positie te redden DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN m EINDE VAN KABINETSCRISIS ZEER NABIJ Amerikaanse tanks in défilé Nieuwe team Zaterdag voor Tweede Kamer? Triest en defensie kwamen ter sprake Delegaties draaien in cirkel rond Geen resultaten Wegens oplichting twee en een halt jaar geëist Bijna vier ton in mislukte ondernemingen Weerbericht Eenheden van vloot en politie naar de stad Dr. Adenauer minister van buitenlandse zaken „Vrije Russische Radio'' wekt op tot revolutie JtoAt B&jJteJfc Raadslid siemde onder bedreiging Petitie voor Faroek van Egyptische vrouwen Zuidkoreanen op elf KM van breedtegraad De Koreaanse ervaring wordtin praktijk gebracht R. T, C. over „kleine blokkade" te Berlijn? Memorandum aan de O.E.E.S. BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Woensdag 14 Maart 1951 148e Jaargang No. 62 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. Nadat prof C. P. M Romme gisteravond door H.M de Koningin op het paleis Soestdijk was ontvangen voor het uitbrengen van een rapport, werd een communiqué uitgegeven, waarin werd medegedeeld, dat H.M de Koningin prof Romme heeft ont heven van de opdracht te informeren, welke mogelijkheden er zijn tot de vorming van een kabinet en hem het vormen van een kabinet heeft opgedragen. De heer Romme heeft deze opdracht in beraad gehouden. TEVOREN heeft de woordvoerder van de nieuwe kabinetsformateur bekend gemaakt. dat prof. Romme van de voorzitters, resp. wnd. voorzitters van de Tweede Kamerfracties van de KVP, PvdA, CHU en VVD de mededeling heeft ontvangen, dat zij de hun door de informateur voorgelegde vraag om hun mede werking tot de bevordering van de totstandkoming van een kabinet van de politieke samenstelling als hun door prof. Romme was uiteengezet en op de grondslag van het door hen aanvaarde ontwerp-program, instemmend beant woorden. De vraag, welke prof. Romme aan de fractieleiders heeft voorgelegd, behelsde of deze bereid zouden zijn aan een partijgenoot, die wordt uitgenodigd deel uit te maken van een kabinet als voren bedoeld, te adviseren aan zulk een uitnodiging gevolg te geven. Parade voor Koningin De tot lichting 1949-II behorende troepen, welke deelnemen aan de oefe ning „Crescendo", zullen Vrijdag op de Leusderweg te Amersfoort defileren voor H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. De Prins der Nederlanden zal Donderdagmorgen te half zeven een bezoek brengen aan het operatieterrein om de verrichtingen van de mannen van de 44ste regiments-gevechtsgroep tijdens de manoeuvres gade te slaan. Aan het défilé op Vrijdag zullen eveneens honderd vliegtuigen van de luchtstrijdkrachten deelnemen. Tevens zullen voor het eerst de zware Ameri kaanse tanks aan het Nederlandse pu bliek getoond worden. Deze kolossen, die 48 ton wegen, worden ook door de UNO strijdkrachten in Korea gebruikt Dit zijn de eerste zware tanks die het Nederlandse leger tot zijn beschikking heeft. Aan de oefening Crescendo kunnen de M. 3's of M 4 A's zoals zij in de mili taire terminologie heten, niet gebruikt worden, omda zij grote schade aan de wegen toebrengen. DE voorzitter van de Tweede Kamer is voornemens om de leden van de Kamer voor Zaterdag 17 Maart bijeen te roepen, indien alsdan een nieuw ka binet zal zijn gevormd. De vergade ring is gesteld om 12 uur. De voorzitter zal dan voorstellen de regering de ge legenheid te geven een verklaring af te leggen.' Voorts zal hij voorstellen om de beraadslagingen over de regerings verklaring op Maandag 19 Maart om 13 uur aan te vangen. Aandrang van Koningin. QNZE parlementaire redacteur meldt nog, dat in de gistermiddag gehouden bijeenkomst van de fractievoorzitters Prof. Romme niet alleen een uiteenzet ting heeft gegeven van de stand van zaken, doch tevens de aandacht geves tigd heeft op de groeiende noodzaak de crisis snel te doen beëindigen. Nederland zit nu reeds zeven weken met een clemissionnaire regering met al de nadelen, die daaraan verbonden zijn Gewichtige besluiten bijvoorbeeld kun nen niet genomen worden en de tijd dringt, wat betreft de uitvoering van prof. Romme's program, dat wel hoofd zakelijk gebaseerd zal zijn op de plan nen. die het kabinet-Drees. kort nadat het zijn ontslag had aangeboden, heeft opgesteld. Het lijdt geen twijfel, dat de informa teur. die Zondagavond op uitnodiging van H.M. de Koningin een bezoek aan het Paleis Soestdijk heeft gebracht, met zijn aandrang tot spoed de wensen van ons Staatshoofd heeft overgebracht. Het initiatief tot het onderhoud van prof. Romme met de Koningin was namelijk niet van de informateur uitgegaan, maar van de Koningin. Dat was gedurende deze crisis nog niet eerder gebeurd. Dat prof. Romme in de vergadering met de fractievoorzitters niet direct tot resultaten is gekomen, bewees de on derbreking van deze bijeenkomst om aan de politieke leiders de gelegenheid tot beraad te bieden. Zij kwamen Dins dagavond voor een tweede keer bijeen. Aaangenomen mag worden dat thans, ook bij de heren het inzicht gerijpt is. dat voor het landsbelang de partijbe langen moeten wijken en dat men einde lijk tot een beslissing moet komen. De Gasperi in Londen Men gelooft, dat De Gasperi en graal' Sforza Donderdagmiddag te Lon den met Britse politieke leiders ge sproken hebben over de verdediging van het Middeliandse-Zeegebied. en de kwestie-Triëst. Tevoren hadden de Ita liaanse staatslieden twee uur verga derd met premier Attlee en minister van buitenlandse zaken Morrison. Engeland heeft Italië de verzekering gegeven dat het, ter bevordering van de verzoening tussen Italië en Joego slavië, nog steeds staat echter de drie- landenverklaring van 20 Maart 1948 over Triëst, zo wordt nader vernomen De Italiaanse eerste minister De Gasperi (rechts) en zijn minister van 'buitenlandse zaken Graaf Sforza (links) bij hun aankomst in Londen. De Dinsdag gehouden achtste bijeen komst van de plaatsvervangers dei- Grote Vier is de langste vergadering tot dusver geweest. Zij duurde 4!- uur, doch bracht geen nieuwe voorstellen. Er werd ook geen overeenstemming bereikt over enig voorgesteld agenda punt. De Westerse gedelegeerden poogden Gromyko er van te overtuigen, dat alle punten waaraan hij belang hechtte, gedekt werden door het Westerse agen dapunt, betrekking hebbend op de oor zaken van de internationale spanning. Gromyko achtte deze zienswijze „vol komen onaanvaardbaar". De Rus ver zocht Jessup ill de loop van de verga dering twee keer. of hij de Maandag voorgestelde wijziging van het tweede punt van de Russische agenda wilde aanvaarden. De Amerikaanse afgevaar digde vroeg meer tijd om zich hierover te beraden. De Franse afgevaardigde juichte het amendement op de Russische agenda toe. maar betreurde het. dat „deze merkbare vordering geneutraliseerd werd door het feit, dat de meningsver - „Een Fatale vergissing", riep de ver dediger van G. A. A„ oud-directeur van het bijkantoor Scheveningen van de Rotterdamse Bank Vereniging. „Hij is ontmaskerd ais een groot zwendelaar", aldus de woorden van de officier van justitie te Den Haag, die tegen A we gens oplichting twee-en-een-half jaar gevangenisstraf eiste. De oud-directeur, die inmiddels ge- pensionneerd is. raadde zijn aanklaag ster. mevrouw H. J. C. in Maart 1947 aan haar liquide middelen te gebrui ken als kortlopende lening tegen vijf procent aan een bedrijf te Hilversum. De rente van de 71.500 gulden, die mevrouw C. tegen schuldbekentenis aan dit bedrijf geleend had is altijd betaald, doch aangezien het bedrijf medio 1949 failliet sloeg heeft mevrouw C slechts vijfduizend gulden van haar kapitaal terugontvangen. Ook aan vele anderen, die echter geen klachten hebben ingediend, heeft A raad voor beleggingen gegeven. In totaal is op die manier bijna vier ton in later mislukte ondernemingen be legd geworden. De bank heeft geen verantwoordelijkheid voor de adviezen van haar ex-directeur op zich genomen omdat deze volhoudt als privé-persoon gehandeld te hebben en, naar gebleken is, de bank niet in deze affaires heeft gemengd. Aan de oud-directeur was oplichting Verwachting, geldig tot Donder dagavond: Wisselend bewolkt mei vooral aanvankelijk enkele plaat selijke ouien. Langs de Wadden- kust vanavond nog stormachtige, overigens krachtige en later tot matig afnemende wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. ten laste gelegd, omdat hij „door een samenstel van verdichtselen, listige kunstgrepen en door het aangeven van valse hoedanigheid" zijn cliënten ot afgifte van haai' gelden ten behoeve van een derde bewogen zou hebben Zelf heeft de heer A., naar gebleken is.-geen voordelen van de transacties genoten. Hem werd verweten, dat rij de juiste stand van zaken in het oe drijf van de N.V. „Aerodyna" te Hil versum kennende, de slechte kanten verzwegen had en het bedrijf als prima had aanbevolen. Hoewel de toestand in Barcelona Dinsdag aanzienlijk minder gespannen was dan de dag tevoren, staakten er nog altijd 150.000 arbeiders. Een groot aantal weigerde het werk te hervatten, zolang niet allen, die waren gearres teerd. weer in vrijheid waren gesteld. Vele bouwvakarbeiders zetten de sta king uit protest tegen de sterk geste gen kosten van levensonderhoud voort. Het taxiverkeer was echter weer nor maal en ook de openbare diensten werkten weer gewoon. Winkels en markten waren als gewoonlijk open. De autoriteiten r.adcien de taxi chauffeurs gewaarschuwd, dat zij zich blootstelden aan zware straffen en zelfs aan het in beslag nemen van hun auto's, wanneer zij hun werk niet her vatten. De regering, demonstreerde ook op andere wijze, dat zij bereid was, drastische maatregelen te nemen: in de loop van de dag stoomden de kruiser Mendes Numez en drie torpe doboot jagers de haven van Barcelona binnen. Voorts arriveerde een speciale trein met politie uit Madrid ter ver sterking van de plaatselijke politie macht Officieel werd medegedeeld, dat Maandag 98 personen gevangen zijn genomen. De Spaanse regering heeft Dinsdag avond medegedeeld, dat alle arbeiders, die in verband met de staking gearres teerd zijn, onmiddellijk ontslagen moe ten worden en dat tegen alle werkge vers, die hun arbeiders voor de tüd ge durende de staking betalen, strenge maatregelen genomen zullen worden. Franse en Amerikaanse toeristen, die uit Barcelona, te Perpignan aan de Frans-Spaanse grens aankwamen, ver klaarden, dat zij de indruk hadden, dat de staking spontaan was opgekomen en onmiddellijk door een doelmatig wer kende machtige geheime organisatie in handen was genomen. I RANS—ITALIAANSE OEFENINGEN IN MIDDELLANDSE ZEE. Dinsdagmorgen zijn ten Zuiden var Sardinië gecombineerde Frans-Italiaar se vlootoefeningen begonnen, die t:>t Donderdag zullen duren. Zij staan on der leiding van de Italiaanse vice-ad- miraal Pecori-Giraldi en maken deel uit van het oefenprogramma krach tens het Atlantsche Pact. Er nemen torpedoboot jagers, onderzeeërs en vlieg tuigen aan deel. In afwachting van Duitslands volledige souvereiniteit De Westduitse bondskanselier dr. A.denauer zal behalve als premier tij delijk ook optreden als minister van buitenlandse zaken. Deze toestand zal voortduren, totdat Duitsland volledig souverein is. Zo spoedig mogelijk zal een West duits departement van buiten landse zaken worden gevormd. Dit zal onder leiding staan van prof. Hallstein, de leider van de Duitse delegatie bij de besprekingen over het plan-Schu- man en het voorstel-PIeven tot vor ming van een Europees leger. Een radiostation, dat zich Vrije Rus sische Radio" noemt, is Dinsdag voor het eerst gehoord. Het drong aan op het organiseren van een revolutie in de Sowje tunie. „Het bolsjewistische regiem wan kelt reeds", aldus het „Russische Revo- lutionnaire comité", waarvan de oproep uitgaat. De radio ried aan de letters N.T.S., welke betekenen „dood aan de tyrannen", op de muren van fabric ken, scholen en collectieve boerderijen te schrijven. De uitzending werd door een krachtig station gestoord. Bij K.B. is benoemd tot gezagheb ber van Curagao (Ned Antillen) de heer M. P. Gorsira. thans vertegenwoor- ger van de Antillen bij de lïed. rege ring, tot gezaghebber van Bonaire te heer H. C. M. Kruger. Tijdens de Boerenoorlog kreeg Samuel Stratford uit het Engelse plaatsje Withernsea van Koningin Victoria een doos ehocolaadjes Hij heeft er nooit één van gegeten. Toen hij dezer dagen op zevenentachligjarige leeftijd over- CiiilHlIlllliillllliiHiiiilülllliililtllUIIKlHIillllHUWIilMikiiiUillliiktltMItiilMiMiUiUUllttfi station haar tenminste de gebruikelijke vraag stelde, deelde deze dame bedeesd mede dat ze een koffertje kolen, haar door bezorgde vrienden meegegeven, wenste in te voëi'eri. Hoe liet ook zij, ken Drie Russen, die een rekenboekje dominee Whipp uit St. James in Lei leed stond de onaangebroken doos op ioor de Sowjetjeugd hadden samenge- cestershire behoeft zich voorlopig over een tafeltje naast z'n bed. Roland steld hebben in de ..Prawda" een hevige de kerkverwarming geen zorgen te ma- Colmart. een Franse boerenknecht, wist schrobbering gekregen. Omdat een van ken .Toen hij zijn gemeenteleden ver- z'n snoeplust heel wat minder goed te de sommen begon met zestig koeien, zocht wat kolen voor dit doel beschik- beheersen en kreeg dientengevolge zo'n die samen 2847 r, liter melk geven, baar te stellen, kreeg hij zo veel aan - duvelse kiespijn, dat hij niet eens kon „Zestig Russische koeien produceren geboden, dat hij niet Weet waar hij het wachten op het spreekuur van de tand- veel meer", aldus „Prawda". Serieus! allemaal moet bergen. Nog een arts doch besloot de kies in kwestie staaltje van gemeenschapszin: De R.K. zelf te trekken. Kostte Roland een ge- parochie van Chellaston in Derbyshire broken kaak, weshalve zijn vrouw hem Mevrouw Lampson, schoondochter van heeft haar noodkerk, een verbouwde thans met een zuigfles moet voeden. de Britse ambassadeur in Egypte s*a'' *-cr beschikking gesteld van een Wie weet krijgt-ie weer melktandjes. Lord Killearn, heeft kennelijk minder dakloos gezin, p Hebben trouwens toch Bij de familie Cohier in Marseille ging vertrouwen in de Engelse kolenproduc- originele manieren om woningproble- het minder vredig toe. Hoewel de heer. tie dan de Prawda heeft in 't Russische |V,^n °P te lossen die Britten: Tn North- des huizes bezield door de edelste voor- vee. Toen de douane op het Victoria- en^en werd de kantoorruimte van het Wethoudersverkiezing ongeldig verklaard Bij Koninklijk Besluit is de verkiezing van de heer G. H. J. Vincken tot wet houder van Valkenswaard ongeldig' verklaard. De heer Vincken werd op 27 No vember van het vorige jaar bij tweede vrije stemming gekozen. Een der raads leden van deze gemeente verklaarde later echter onder ede, dat hij op dc heer Vineken stemde, omdat hem een anonieme dreigbrief werd toegezonden. Hem zou geweld worden aangedaan, indien hij zijn stem niet op deze candidaat zou uitbrengen. In het Koninklijk Besluit wordt over wogen, dat gezien de aard der geuite bedreigingen en de plaatselijke ver houdingen te Valkenswaard moet wor den aangenomen, dat het raadslid in derdaad door bedreiging met geweld werd beïnvloed. Aangezien de stem van dit raadslid blijkens de uitslag hierop van invloed is geweest, is de Kroon van oordeel, dat het raadsbesluit tot wethoudersverkie zing te Valkenswaard nietig moet wor den verklaard. Dit besluit kwam op een met het algemene belang strijdige wijze tot stand. nemens, welke in een azalea vertolking gevonden hadden, de echtelijke woning binnentrad, kreeg hij binnen twee mi nuten zo'n daverende ruzie met z'n eega, dat hij Haar, toen zij woedend het huis uit stormde, uit het raam azalea plus pot op het hoofd mikte. En om dat hieruit blijkt, dat het zelfs in het zo bloemrijke Frans riskant is alles met bloemen te zeggen, hebben de inwoon sters van Bad Wildungen in de Ame rikaanse zone van Duitsland alle Fran se woordenboeken uit de boekwinkels weggekocht. Nader wordt Theodoor ge meld. dat binnenkort in Bad Wildun gen Franse troepen gestationneerd zul len worden Over leerboeken gespro- Die Grote Vier denken zeker dat ze in de „Moulin Rouge" vergaderen i.p.v. in het Palais de Marbre Rose". politiebureau uitgebreid doof in een aantal cellen de tralies te verwijderen en het interieur wat op te vrolijken En in het goede stadje Stromness op een der Orkney-eilanden heeft de pen ningmeester van de oud-strijders ver eniging de duiten zo zuinig beheerd, dat als vergaderlokaal een oude distilleer derij aangekocht kon worden. Zul len overigens nog wel even duren, die Engelse huisvestingsperikelen, denkt Theodoor zo maar. want omdat de firma haar arbeiders geen onderdak kan ver schaffen, kan een van de grootste steen fabrieken in het land geen stenen bak ken om huizen voor haar personeel van te botiweh. schillen over het hoofdthema van de oorzaken van de spanning acuter ge worden waren". Parodi verklaarde, dat het een „grote dag" zou zijn wanneer de Sówjetunie de volken zou kunnen aantonen en overtuigen, dat hun vrees ongegrond was. Ernest Davies (Engeland) zag hoege naamd niet in, waarom de conferentie niet zou kunnen slagen als de Sowjei- russisehe delegatie haar goede wil toon de. Ook de Amerikaan Jessup sprak de hoop uit dat spoedig overeenstemming bereikt zou worden. Indien dit echter niet het geval mocht zijn, was hij be reid net zoveel tijd ais nodig te beste den om succes te bereiken. Een lid van de Britse delegatie ver klaarde na afloop van de .samenkomst: „Wij gaan voor- noeli achteruit". Vol gens een lid van de Franse delegatie draaide men in een cirkel rond. Met bloed geschreven Dinsdag is aan koning Faroek van Egypte een petitie overhandigd, ge schreven met bloed van vier vrouwe lijke studenten, waarin gelijke rechten voor vrouwen geëist worde. De petitie werd aangeboden door 300 leden van de Nationale Vrouwenpartij. Op de koning wordt een beroep gedaan „een eind te maken aan de dwaze status van de Egyptische vrouw, die bij haar Oosterse zusteren ten achter staat, ter wijl Oosterse staten naar Egype om leiding uitzien". De verbonden troepen hebben ook gisteren hun langzame opmars langs het gehele Koreaanse frons voortgezet. Er was weinig contact met de tegen stander en aan de Oostkust naderden de Zuidkoreanen de breedtegraad tot op slechts elf kilometer. De Chinese regering heeft de arbei ders en boeren in Chine gelast meer steun te verlenen aan de „vrijwilligers- eenheden" en aan het Noordkoreaanse leger in Korea. ..Dc in Duitsland gestationneerde Amerikaanse divisies moeten thans in overeensteming met de in Korea opge dane gevechtservaringen opgebouwd worden. In het bijzonder moeten zij zich oefenen in de bestrijding van het infiltreren van vijandelijke troepen', aldus heeft generaal Handy, opperbe velhebber van de Amerikaanse strijd krachten in Europa, te Frankfort ver klaard. Hij voegde er aan toe, dat binnen af zienbare tijd vier nieuwe Amerikaanse divisies in Europa, in het bijzonder in Duitsland, gestationneerd worden. Kleinere troepeneenheden, zoals technisch personeel en luehtafweer- personeel, zijn reeds in Duitsland aan. gekomen. De westelijke geallieerde autoritei ten hebben de vertegenwoordiger van dé Sowjetrussische controlecommissie te Berlijn uitgenodigd tot het houden van een rondetafelconferentie ter be ëindiging van de „kleine blokkade" van Westduitse schuiten in dc Sowjet-zóne en Oostduitse schuiten in West-Bellijn. Voor de sluizen van Rothensee lig gen thans tweehonderd schuiten voor Berlijn, bij de Westberlijnse sluizen liggen tengevolge ,/an de Britse maat regel negen sleepboten en 53 schuiten. De Oostduitse autoriteiten hebben verklaard, dat zij regelingen zullen treffen voor het overladen van steen kool in vrachtauto's. W'est-Duitsland heeft nieuwe credic- ten nodig om zijn economische moeilijk heden het hoofd te kunnen bieden en zijn -ongunstige betalingsbalans in even wicht te brengen. Dit is in het kort de samenvatting van het memorandum, dat de Westduitse delegatie naar de organi satie voor Europese economische samen werking gisteren op het bureau van de O.E.E.S. te Parijs heeft gedeponeerd. In het memorandum, dat voorstellen bevat om de bestaande moeilijkheden te overwinnen wordt naar voren gebracht, dat het eerste aan Westduitsland ver strekte crediet van 320 millioen dollar geheel en al onvoldoende was. De West duitse industrie en de handel hadden na de geldzuivering een veel grotere be hoefte aan crediethulp met het oog op de vergroting van de productie, waarop ook door de O.E E.S werd aangedron gen. Het memorandum bestaai. uit twee delen. Het eerste geeft een overzicht van de oorzaken van de huidige moeilijkhe den, het tweede bevat een technische uiteenzetting van de voorstellen, die tot ve' betering van de monetaire positie kunnen leiden.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1