I Na vijftig dagen een nieuwe regering Vijf ministers keerden niet terug Duitse invoerstop duurt tot 1 Juni a.s. Drdt Verbonden legers trekken het verlaten Seoel binnen DeSowjetunieaanvaardteen van Westerse agendapunten De nieuwe regering-Drees en haar formateur hoest Koffie op bonnen 489 en 497 Nederl. regering is zeer ontsteld an de amma Donderdag 15 Maart 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 148e Jaargang No. 63 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Zes K.V.P., vijf P.v.d.A., twee C.H.U., een V.V.D., een partijloos Staatssecretariaat Economische Zaken werd opgeheven Na negen en zestig dagen Chinezen op terugtocht Prof. Albregts moet de productie opvoeren DE minister zonder portefeuille, prof. Staking in nagenoeg Barcelona ten einde Het nieuwe Kabinet NEDERLAND VERONTRUST EN VERBAASD Import veertig procent minder Land- en tuinbouw tussen hoop en vreze En sieH nieuwe redactie van de resterende delen van eigen ontwerp-agenda voor De demilitarisatie van Duitsland eerste eis DE opnieuw geredigeerde punten van de Russische agenda hadden be trekking op Duitslands demilitarisatie, de oorzaken van de spanning en een vermindering van de strijdkrachten van de grote mogendheden. De Wes terse afgevaardigden verklaarden, dat zij bestudering vereisten. KoAt ïireAJteJk Weerbericht 'im, Pam ontsnap- olitie ver- smokkela- weet niet, larschuwd denk ik, rutaal op- e hondjes van Tom inister van if de fabri- met het oog grote ver- demission- s het lang- zou moeten in de oude lei'd, komt Hamsteren. Drmijdelijke smaatrege- ek was het lelijk merk- eer suiker oogden een de bedoe- iret betalen komen. Wij verschijnsel kelc andere dieerd zijn, "garine en zo veront- t uitbreken beleven we waarin ge- van de be au dat niet lere kant is n deze dure e prijzen zo t te stellen, aatschappe- iert hen, die den aan te lel in moei- werkt door :hillende on- it verschijn- VAH'l 0 AVRO, 7.50 7.00 Nieuws. 8.00 9.00 Morgen- Waterstand- „De Antwoord- 0 Voor de kin- 1.45 Voor de 2.30 Land- en „In 't spion- .45 Metropole- ■o-allerlei. 13.20 het geloven 14.00 Voor de piano. 15.00 crd programma. Smit: „Arclii- 18.15 Prac- 20 Sportproble- 0 Voor burger no. 19.45 „Hoe arabbars", hoor- Nieuws. 23.15 Gram.muziek. .00 KRO. 10.00 NCRV. - 7.30 en liturgische irbericbten. 8.15 ïuis vrouw. 9.40 10.15 Mor- 11.00 Voor de 12.00 Angelus. 2.33 Land- en Reportage, 13.20 Lichte 14.00 Gram.- 15.15 Gramo- Dubbelkwartet. .00 Bijbellezing. Voor de 17.45 Ka- C.M.B.-kwartier. des Heils. 19.00 5 „Levensvragen antwoord", 19.40 50.05 Gevarieerd 22.15 Buiten- muziek. 22.45 ws. 23.13-24.00 alt een onvol* zorgde kinder* wakke borst es ie aanleg kunnen Neem geen risi* kinderhoest on* de heerlijk ver* ijmoplossendei BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hahds goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. UA een kabinetscrisis van vijftig dagen is prof. mr. C. F. M. Eomme er in geslaagd een nieuwe regering te vormen, welke bestaat uit zes K.V.P.-ers, vijf leden van de P. v. d. A., twee van de C.H.U., een V.V.D.-er en een partijloze minister. Het gisteren bekendgemaakte kabinet, dat onder leiding staat van dr. W. Drees, onder scheidt zich van de regering Drees-Van Schalk door vijf nieuwe gezichten. Het zijn: mr. H. Mulderije (C.H.U.), ir. C. Staf (C.H.U.), H. H. Wemmers (Partijloos), ir. L. A. H. Peters (K.V.P.), prof. dr. A. H. M. Albregts (K.V.P.) De heren Van Schalk (K.V.P.), Struycken lK.V.P.1, s'Jacob, Spitzen en Götzen (partijloos) moesten hun zetel afstaan. Voorts vonden verschuivingen plaats: mr. Van Maar- sereen ruilde n.l. het departement van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen voor het ministerie van Binnenlandse Zaken en mr. Teulings werd vice-premicr. Prof Albregts deed zijn intrede in de regering als minister zonder portefeuille, belast met de bevordering van de productie. Voorts kan binnenkort de benoeming vernacht norden van inr. J. R. H. van Schaik tot minister van Staat. Hedehmorgen zal H. M. de Koningin de vier nieuwe ministers ten paleize Noordeinde in Den Haag beëdigen. Minister Peters vertoeft nog in de Nederlandse Antillen en zal later beëdigd worden. heeft zich bereid verklaard dit voor zitterschap voort te zetten. Het ligt in de bedoeling, dat de beide genoemde heren, mr. Van Schaik en mr. Van Maarseveen, als voorzitters van de grondwetscommissie zullen fungeren. van Sociale Zaken, Economische Za ken, Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, Wederopbouw en Volks huisvesting, Verkeer en Waterstaat, Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en Financiën. De functie van staatssecretaris van Economische Zaken komt te ver vallen. De vraag van al dan niet handha ving van staatssecretariaten en de ver vulling daarvan lag buiten het terrein van werkzaamheden van de formateur. Intussen kan worden medegedeeld, dat (behoudens het gestelde omtrent het staatssecretariaat bij Economische Za ken)-, door de leden van het nieuwe kabinet zal worden -bevorderd, dat in de bestaande staatssecretariaten en hun vervulling geen wijziging komt. (Zie voor de levensbeschrijving van de vijf nieuwe ministers elders in dit blad) Negen en zestig dagen nadat de verbonden legers Seoel hadden ontruimd zön zij zonder slag of stoot de in een puinhoop veranderde stad weer binnengetrok ken. Een Zuidkoreaanse patrouille had zich Woensdagmiddag ai binnen de muren gewaagd en de vlag van de Zuidkoreaanse republiek op het parlementsgebouw gehesen. Bij de nadering van de geallieerde legers verlieten de laatste commu- nistische posten de Zuidkoreaanse hoofdstad. De Chinese en Noordkoreaanse troe pen zijn de laatste 24 uur zo snel re- ruggetrokken, dat de patrouilles dei- verbondenen geen contact met hen kon- IJ ET ligt in de bedoeling, dat de be noeming van ir. L. A. H. Peters tot minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen zal ingaan gelijktijdig met zijn ontslag als gouverneur van de Nederlandse Antillen. De heer Peters zal rond Pasen zijn ministeriële func tie kunnen gaan uitoefenen. Tot zo lang zal het bewind over MINUOR worden waargenomen door dr. W. Drees. INE minister zonder portefeuille tevens vice-minister-president, mr. F G. C. J. M. Teulings, zal naast de uitoefening van zijn lidmaatschap van de raad voor economische aange legenheden, waarin hij, gelijk in de andere uit de raad van ministers ge vormde vaste colleges, als vice-mi- nister-president zitting zal hebben in het bijzonder nog tot taak hebben de zorg voor de burgerlijke verdediging en de binnenlandse veiligheidsdienst, zulks in nauw overleg met de minister van binnenlandse zaken. Deze regeling is getroffen, opdat de nieuwe minister van binnenlandse za ken, mr. J. H. van Maarseveen, vol doende gelegenheid zal kunnen vin den, zich ook aan de departementale en parlementaire behandeling van de in voorbereiding zijnde omvangrijke grondwetswijziging te wijden. Reeds in het vorige kabinet had mr. J. H. van Maarseveen als vice-voorziter van de staatscomissie tot herziening der grondwèt met de op handen zijnde grondwetswijziging bemoeienis. Mr. J. R. H. van Schaik, die voorzit ter is van de genoemde commissie, Productie Albregts, zal in nauw overleg met dc minister van Economische Zaken in het bijzonder zijn belast met: a. De bevordering van de productivi teit in het gehele Nederlandse be drijfsleven; h. De coördinatie van het beleid met betrekking tot de publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie, in nauw overleg mede met de minister van Sociale Zaken; c. De behartiging der middenstands aangelegenheden. d. De kartelpolitiek. Bij de uitvoering van de onder a genoemde taak, die een uitgesproken interdepartementaal karakter draagt, zal prof. Albregts voortdurend nauw contact onderhouden met alle minis teries, die in het algemeen of in be paalde sectoren het productiviteits- vraagstuk raken, t.w. de ministeries den krijgen. Het betreft hier evenwel geen overhaaste vlucht, maar eèn ge organiseerde terugtocht naar de verde digingslinies ter hoogte van de 38ste breedtegraad. Het achtste Amerikaanse leger rukte Woensdag de gehele dag op door een verlaten niemandsland. De eerste Amerikaanse divisie cavalerie bereikte een punt ten Noord-Westen van Hongtsjon. De voortdurende beschietingen van* Wonsan en de bezetting van enkele eilanden door Zuidkoreaanse mariniers hebben de plaats als aanvoerhaven voor de communisten onbruikbaar gemaakt. Vijf-en-ncgentig procent van de ar beiders in Barcelona heeft Woensdag het werk hervat, nadat „vliegende bri gades" van vakbondsleiders de stad waren rondgegaan om er bij de arbei ders op aan te dringen zulks te doen. De arbeiders in de textielindustrie voornamelijk vrouwen staken nog. Er worden stakingen in enige steden in de provincie Barcelona gemeld. Ge meld wordt, dat in totaal 500 arresta ties zijn verricht in de stad Barcelona. Het nieuwe Kabinet bestaat uit de volgende personen: Bovenste rij van links naar rechts: Prof. mr. C. P. M. Romme, de formateur, die zelf geen zitting in bet Kabinet heeft; dr. W. Drees, (PvdA), minister-president; mr. F. C. G. .1. M. Teulings, (KVP), vice-premier en minister zonder portefeuille; mr. D. U. Stikker, (WD), Buitenlandse Zaken; mr. J. H. van Maarseveen. (KVP), Binnenlandse Zaken; prof. dr. P. Lieftinck (PvdA), Financiën; prof. dr. J. R. M. van den Brink (KVP), Economische Zaken; prof. dr. F. J. T. Rutten (KVP), Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Onderste rij van links naar rechts: Prof. dr. A. H. M. Albregts (KVP) minister zonder portefeuille, belast met productieverhoging; mr. H. H. Mulderije (CHU), Justitie; S. L. Mans- holt (PvdA), Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening; mr. A. M. Joekcs, (PvdA), Sociale Zaken; H. H. Woramcrs, (partijloos), Verkeer en Water staat; ir. C. Staf, (CHU), Oorlog en Marine; mr. J. In 't Veld (PvdA). Volkshuisvesting en Wederopbouw; ir. L. A. H. Peters (KVP), Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. We hebben weer een kabinet, De eer van Holland is gered, Dank zij professor Romme. We zingen weer: „Wij zijn niet bang!" Al duurde het dan wel wat lang Maar dat kan minder bommen. Doch waarom dit het „Nieuwe" heet, Is werk'lijk iets dat ik niet weet Want hoe ik zit te kijken, Ik zie slechts in het kabinet, Dat thans is in elkaar gezet, Vijf nieuwe namen prijken. Was dit nu zó'n groot landsbelang, Dat men wel zeven weken lang Non-stop moest confereren Met informaties hier en daar, (En hoge kosten, reken maar!) Doch 't schijnt 'm niet te deren. De suiker maakt het wel weer goed, z' Is peperduur en houdt ons zoet. Wat kan men meer verlangen? En daarbij komt, dat 't schoon maak is, Dus moest in 't Kabinet, heel fris, De boel óók eens verhangen. Dat Mansholt aan de ploeg bleef staan In 't Veld zich niet uit 't veld liet slaan Kon men wel raden, vrinden. En Lieftinck, onze grote Piet, Verlaat ons ook in dezen niet, Weet ons 'wel weer te vinden. Wij zien dus dat het schip van Staat Met volle zeilen verder gaat, Maar waar het zal belanden Dat is alsnog een grote vraag En ik wens vader Drees heel graag Aan 't roer twee sterke handen! JABSON pRANZ BLüCHER, de vice-kanselier van West-Duitsland, heeft Woensdag op een persconferentie verklaard, dat de invoerstop, die de Bondsregering op 20 Februari heeft ingesteld, op 1 Juni a.s. zal worden opgeheven. De Duitse invoer in het kader van de Europese Betalings Unie rzai gedurende de komende maanden niet meer dan 140 millioen dollar mogen bedragen, hetgeen een ver mindering van veertig procent betekent, aldus de vice-kanselier. De invoer zal voor rond zestig procent uit geliberaliseerde invoer en voor veertig procent uit gecontingenteerde import in het kader van handelsverdragen bestaan. Verder zal, zo verklaarde Blücher, het stelsel van aflevering van vergunningen volledig gereorganiseerd worden. Deze mededelingen, welke ook zijn vastgelegd in een memorandum aan het directoraat van de E.B.U., hebben in Nederlandse kringen van land- en tuinbouw, handel en industrie verontrusting, zowel als verbazing gewekt. het bestaande handelsverdrag behoor lijk ruimte voor tuinbouwproducten is gelaten, hebben de kwekers hiermee bij de aanplant rekening gehouden. Zou het Westduitse afzetgebied voor twee maanden wegvallen, dan is de ellende nog niet te overzien. JLJEN vraagt zich af, of de regering te Bonn werkelijk van zins is de imporlstop tot 1 Juni te handhaven. Dit zou voor het NederlandsDuitse han delsverkeer wel eens funeste gevolgen kunnen hebben. Verwacht wordt, dat van Nederlandse zijde, wellicht eerst informeel, opheldering over deze kwes tie zal worden gevraagd. Voorts vraagt men zich in Nederland af of de aangekondigde zestig procent van de geliberaliseerde invoer en veer tig procent van de gecontingenteerde invoer tot een totaal bedrag van 140 millioen dollar per maand zich zullen uitstrekken over alle impoxdgoederen, of dat luxe en andere niet essentiële goederen geheel van de importlijsten geschrapt zullen worden. Vooral voor Nederlandse tuinbouw producten klemmen deze vragen zeer. De export van fruit naar West-Duits land staat reeds lang stop en de import vergunningen voor groenten naar dat land lopen aan het einde van deze maand af. Zou het werkelijk de bedoe ling van de regering te Bonn zijn om tussen 1 April en 1 Juni bijvoorbeeld geen Nederlandse tuinbouwproducten te importeren? Slag voor tuinbouw. IN vooraanstaande tuinbouwkringen kan men zulks moeilijk geloven. In dien dit voornemen juist zou zijn, dan zou zulks opnieuw een zware slag voor de tuinbouw betekenen. In die maan den immers komt op de Nederlandse veilingen grote aanvoer van verse, jonge groenten. Waar in het kader van Men wijst er echter op, dat het me morandum aan het EBU-directoraat in algemene termen is gesteld en dat een uiteindelijke beslissing nog niet is ge vallen. Men hoopt, dat de Westduitse regering rekening zal houden met sei zoenproducten en verwacht, dat hier voor een speciale regeling zal worden getroffen. Men zou zicli kunnen voor stellen, dat meer seizoengoed per maand zou worden geëxporteerd, dan overeen zou komen met het daartoe be schikbare bedrag, doch dat een deel der betalingen naar volgende maanden onder garantie van de Duitse regering zou worden opgeschort. „Men leeft na kennisneming van het Duitse memorandum „in hoop en vre ze", doch de hoop is het grootst omdat men een redelijk standpunt en tege moetkoming van Bonn verwacht", al dus een der ondervraagden bij het ge ven van diens mening over het onder havige memorandum. ANDREI GROMYKO, plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken der Sowjetunie, heeft zich Woensdag verenigd met een van de drie punten van de voorgestelde Westerse agenda voor een conferentie van de Grote Vier. Het agendapunt luidt: „vraagstukken met betrekking tot het herstel van de Duitse eenheid en de voorbereiding van een vredesverdrag met Duitsland". Gromykn diende voorts nieuwe redacties in van twee punten van de Sowjctrussische ont werp-agenda. In de nieuwe versie van het eerste Russische agendapunt heeft Gromyko de verwijzing naar de overeenkomst van Potsdam en de demilitarisatie van Duitsland, die hij een „brandende kwestie" noemde, gehandhaafd. De Sowjetunie, aldus Gromyko, wenste nog steeds het vraagstuk van- Duits lands demilitarisatie bovenaan de agenda geplaatst te zien. De nieuwe redactie van het eerste Russische agen dapunt slaat op: „het naleven voor de Grote Vier van de overeenkomst van Potsdam aangaande de demilitarisatie van Duitsland". In de vorige redactie werd opk gewaagd van „het verhinde ren van de remilitarisatie van Duits land". Het andere gewijzigde Russische agendapunt luidt thans: „Het onderzoe ken van de oorzaken van de huidige [)r. Auerbach, oud-hoofd van het resti tutiebureau van de staat Beieren, is gearresteerd op beschuldiging dat hij de handtekeningen van 111 verplaatste personen vervalst zou hebben om zich in het bezit van de hen toegekende uit keringen te stellen. Over verplaatsen gesproken: Viceradmiraal Mountbatten heeft dezer dagen medegedeeld dat een lid van z'n staf hem, toen hij nog op perbevelhebber in Z.O.-Azie was, eens voorgesteld heeft van Birma naar Chi na een pijpleiding van 60 cn>. middel lijn aan te leggen, waardoorheen niet alleen wapens en voedsel doch ook ge demonteerde vrachtauto's en met zuur stofapparaten uitgeruste soldaten ver voerd zouden kunnen worden. Nu we het toch over leiding hebben: De Carnegie-stichting in New York (waar ze zelf niet erg op een vijfde colonne gesteld zijn) heeft voorlopig 22.500 dol lar bestemd voor een onderzoek „hoe krachtige leiders, die zich in onder communistische druk staande gebieden aan de zaak der vrijheid wijden, ont dekt en geholpen kunnen worden. Mocht het in Nederland ooit zo ver ko men dan heeft Theodoor nu vast een bijzonder krachtig adres in de Jan Steen straat in Den Haag. alwaar een Haginees die meende dat een stadge noot zijn echtgenote beledigd had, deze *n dusdanige opstopper verkocht, dal de ontvangende partij met .een dubbele armfractuur in het ziekenhuis moest I worden opgenomen. Nu mag hij z'n vuisten op de celdeur beproeven. Dat zo'n klap soms nog z'n goede kan ten kan hebben bleek in een Italiaans dorpje ten Z.O. van Florence, waar een 16-jarige blindgeworden boerenjongen plotseling onverwacht z'n gezichtsver mogen terugkreeg, toen z'n moeder, driftig geworden omdat hij een melk bus als slaginstrument bewerkte, hem een stevige draai om z'n oren gaf. A1 is dat gezichtsvermogen dan een van 's mensen grootste schatten, toch Na vijftig dagen een regering, tui negenenzestig dagen weer in Seoel Hoelang zouden de plaatsvervan gers over de vrede doen? vindt de aartsbisschop van Wenen dat de Oostenrijkers niet alles mogen zien weshalve hij van de kansels van alle katholieke kerken een verklaring deed voorlezen waarin de door een landge noot vervaardigde Duitse film „De Zon dares" veroordeeld werd daar hierin „prostitutie", „het doden uit genade" en zelfmoord verheerlijkt worden. Q En de vroede vaderen van New Orleans hebben een pas onthulde beeldengroep „De Familie" geheten, weer schielijk in zeildoek gehuld, omdat, zoals een cri ticus het nogal plastisch uitdrukte „de oorsprong van de familie nogal leven dig werd afgebeeld". En dan te beden ken dat in deze zelfde stad avond aan avond in vermaaksgelegenheden half naakte dansvoorstellingen gegeven wor den om de bloeddruk van de toeristen op te voeren", aldus het protest van de vervaardiger. O Nog meer drukte: De Franse minister voor Nationale Opvoe ding heeft bekend gemaakt dat het pa leis van Versailles in 1950 door 760.640 personen werd bezocht. Na het Vati- caan is Versailles hiermede de meest bezochte plaats in Europa. Radio Va- ticana tenslotte, heeft gemeld, dat een in Brazilië woonachtige Siciliaanse beeldhouwer een wedstrijd heeft ge wonnen voor het vervaardigen van een standbeeld van de Paus. dat in Sao Paulo een plaats zal krijgen. Het beeld wordt veertig meter hoog en zou het hoogste ter wereld zijn. internationale spanning in Europa en van de middelen ter verzekering van een werkelijke en duurzame verbete ring in de betrekkingen tussen de Sow jetunie, de V.S-, Engelapd en Frank rijk, waarbij begrepen de kwestie van het beperken van de strijdkrachten der Grote Vier". Het Bedrijfschap voor Granen, Za den en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 489 Algemeen (A- en B- kaarten) en bon 497 Algemeen (D- kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag 16 Maart 1951 worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 31 Maart 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat de eerstvolgende bon aanwijzing eerst op 26 April 1951 zal plaats hebben. Dc onveiligheid op Java Geëigende siappen worden overwogen In zeer goed ingelichte kringen in Den Haag bestaat op het ogenblik grote ontsteltenis over de toenemende algemene onveiligheid in Indonesië, die zich de laatste maanden heeft ge manifesteerd in een stijgend aantal moorden. Men beschouwt deze niet als uitvloeisels van een anti-Nederlandse actie, aangezien personen van zeer verschillende landaard er het slacht offer van zijn geworden. De Neder landse regering overweegt dan ook, om haar diepe teleurstelling over deze situatie binnenkort openlijk kenbaar te maken. Over de vorm van deze ver klaring wenste men zich nog niet uit te laten. Echter zal de onveiligheid der Nederlanders dan worden bezien tegen dc achtergrond der algemene onvei ligheid. Verwachting tot Vrijdagavond: Nu en dan overdrijvende wolken velden en overwegend droog weer. Matige tot zwakke Westelijke lot Noordwestelijke wind. Vannacht iets kouder, morgen ovei-dag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1