Stad en Omgeving GRATIS! Bioscopen stellen hogere tarieven vast AGENDA DE LIEFDE IN HET BALLET R.K. Bakkerspatroons in Victory bijeen Modelflats froom&Dreesmaon Stad- en streekgenoten voor het Amsterdams Gerechtshof abonnement! Finale Pers. kampioen schap Klasse 3 tot 4'/2 Vele moeilijkheden besproken Sombere klanken Een straaltje hoop 5729 Boswachter voelde zich beledigd KREMER'S KOFFIE KBEMER'S Juffie en^hjze HEILOO Hensbroek Heer-Hugowaard Plannen voor zuurkool- fabriek gereed LAATSTE NIEUWS Regeringsverklaring zal worden uitgezonden Verdediger van Van der Waals veroordeeld Nieuwe ministers beëdigd De f 25.000 is er uit 1 Neemt nu een Maar het heden niet verwaarh DONDERDAG 15 MAART 1951 Vermakelijkheidsbelasting ernstige handicap De direoties der Alkmaarse bioscoop-theaters hebben zich genoodzaakt gezien de entree-prijzen voor de voorstellingen met gemiddeld tien procent te verhogen. De zogenaamde „voorstellingen tegen gereduceerde prijs", op Donderdagavond en Zondagmiddag vallen eveneens onder deze regeling. In onderling overleg is hiertoe besloten, omdat het voor de eigenaren van de bioscopen onmogelijk was geworden hun theaters renderend te exploiteren, In tal van andere plaatsen in Nederland waren de entreeprijzen voor de verschillende theaters reeds ver hoogd, in enkele gevallen zelfs tot 25 procent boven het bestaande niveau. Van deskundige zijde werd ons mede gedeeld, dat een belangrijke aanleiding tot de prijsstijging de verhoging van het percentage der vermakelijkheids belasting was. De gemeente ontvangt van de entreegelden niet minder dan 35 proc. In tientallen andere plaatsen (waar de bioscoop-tarieven overigens soms ook gestegen zijn) bedraagt dit percentage minder. Verder is het bios- scoopkaartje het enige artikel, dat tegen vooroorlogse prijs wordt ver kocht. Het was lange tijd mogelijk deze vooroörlogse prijs te handhaven, om dat na de bevrijding het bioscoopbezoek enorm was toegenomen. Nu het dub beltje echter weer wordt omgedraaid, alvorens het wordt uitgegeven, loopt het aantal theaterbezoeker-s terug. Ook ae filmhuren, de lonen voor het perso neel, onderhoud- en exploitatiekosten stegen. Dit alles heeft er toe geleid, dat de in verhouding geringe verhoging van gemiddeld tien procent noodzake lijk werd. In verband met de moeilijkheden waal-mee de theaters in andere plaat sen van ons land te kampen hebben, In café De Lindenhoek werden gis teravond de wedstrijden om bovenge noemd kampioenschap voortgezet. Er werden goede gemiddelden gemaakt Alleen A. Dekker bleef beneden zijn kunnen. Hij verloor twee partijen met voor zijn kracht te lage gemiddelden. W. Schong, een stoere speler, behaalde twee zeer goede overwinningen (gem. 5.00 en 4.41). Ook W. Barten toonde zich sterk. Hij won o.a. van J. de Boer, die toch met 4.39 gem. speelde. In zijn partij tegen A. Dekker was Jan de Boer in beste vorm. Zijn gem. van 5.17 toont dat duidelijk. De uitslag was 15069. J. Poestkoke moest hoewel spelend met 4.80 gem. de zege aan Schong la ten. P. Rolie won een vrij gelijkop- gaande partij van J. Strijbis met 150— 136. v. d. Berg speelde gisteren nieti Hedenavond zal door een wijziging in het programma toch gespeeld wor den. De gedetailleerde uitslagen van gis teravond waren: besloten B. en W. van zulke plaatsen, de vermakelijkheidsbelasting te stellen op twintig procent van de entreeprijs. Voor culturele films werd deze belas ting zelfs gereduceerd tot minder dan tien procent. Dit is bijvoorbeeld in Amsterdam het geval. B. en W, van Alkmaar hebben tot een voorstel tot vermindering van de vermakelijkheids belasting geen aanleiding gevonden. Plannen voor de viering van Koninginnedag Het bestuur van de Algemene Oranje vereniging te Alkmaar heeft besloten ook dit jaar en wel op 27 April, in het Gulden Vlies ter gelegenheid van Ko ninginnedag een grote feestavond voor de leden te organiseren. Met diverse Alkmaarse verenigingen zijn al besprekingen gaande over de sa menstelling van een aantrekkelijk pro gramma. Het belooft weer een mooie avond te worden. Tijdig zal aan de le den bekend gemaakt worden, wanneer de plaatsen besproken kunnen worden. Eventuele nieuwe leden kunnen zich reeds nu schriftelijk aanmelden bij de secretaris, mr. A. V. M. Leesberg, Ken- nemerstraatweg 25 te Alkmaar. VERGETEN Men verzoekt ons te melden, dat di heer Sem Dresden in zijn toespraa'. op de propaganda-avond van de Stich ting „Jeugd en Spel" een vergissin heeft begaan. Hy noemde als oprich ters van de afdeling Alkmaar wel tic heren Visser, Jonker, maar vergat d heer W. A. Barten, leraar aan de HB. te Alkmaar. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG Cinema Americain, 8 uur: De tijgerin (alle leeftijden): Victoria Theater, 8 u: Alles goed in Hollywood (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Het beste paard van stal (alle leeft Harmonie Theater, 8 uur: Louisa (alle leeftijden). Gulden Vlies, 8 uur: HOV-concert. Laatste abonnements-concert. VRIJDAG Victoria Theater, 8 uur: IJscoman kijk uit (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Het liefdeleven van Carmen (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Man nen (14 jaar); Cinema Americain, 8 u.: The big lift (14 jaar). Aardbeving ook in Alkmaar waargenomen Op verschillende plaatsen in West-Europa is gistermorgen om tien minuten voor elf een aardbeving waargenomen. De beving blijkt ook in Alkmaar te zijn gevoeld. De fotografe, mej. T. Vlaanderen, deelde ons gisteren mede, dat in haar atelier om tien minuten voor elf een reloucheerspiegel bewoog. Aantrekkelijke voorstelling van Sonia Gaskells dansgroep De danser Serge Llfar zeide eens met een variatie op het woord van Johannes: „In den beginne (van de kunst) was de dans" en uit de historie blijkt ook inderdaad dat onder de vroegste voorouders van de mens deze wijze van bewegen van het liohaam de eerste uiting was van diepgevoelde emoties en zlelerocrselen Daarom is de dans dan ook wel het middel bij uitstek om de liefde uit te beelden, zoals gisteravond voor een maar matig gevulde zaal in het Gulden Vlies ge schiedde door- de Stichting „Ballet-Re cital" onder leiding van Sonia Gaskell. Sonia Gaskell, die bU iedere dans een inleidend woord sprak, wees er op hoe ditmaal het accent meer op de in houd van de balletten dan op de tech niek was gelegd en haar toelichtingen waren dan ook meer van algemeen historische dan van technische aard, waardoor de instructieve waarde ervan niet bijzonder hoog was. W. Schong 150 30 18 5.00 J. Poestkoke 144 30 34 4.80 J. de Boer 150 29 35 5.17 A. Dekker 69 29 8 2.37 P. Rolie 150 37 23 4.05 J. Strijbis 136 37 16 3.67 W. Schong 150 34 16 4.41 A. Dekker 103 34 11 302 W. Barten 150 28 25 5.35 J. de Boer 137 28 26 4.89 Nederl. Volkstoneel brengt: „Toen wij trouwden" De commissie voor goede toneelkunst uit het I. V. A. O.en de Alkm. bestuur- dersbond organiseren voor Maandag een toneelvoorstelling, te geven door het Nederlands Volkstoneel. Werd de beide voorgaande malen „zware kost" opgediend ditmaal zal de toeschou wer een lichter gerecht worden geser veerd. Aan het gehalte zal dit overi gens geen afbreuk doen. De keus is ge vallen op een blijspel van de fijnzin nige Engelse schrijver J. B. Priestley getiteld: „Toen wij trouwden". Het wordt een waardig besluit van de uit stekende serie voorstellingen in d't seizoen, die door beide organisaties binnen het bereik van het werkende deel der bevolking zijn gebracht. Verplaatsingen rijkspolitie Met ingang van heden Is de wacht meester le kl. der Rijkspolitie J. van Leeuwen van de Verkeersgroep Alk maar verplaatst naar de Farketgroep Alkmaar. De Wmr. J. H. C. Spoor 'an laatstgenoemde Groep is op dezelfde datum verplaatst naar 's-Gravenhage terwijl de daardoor ontstane vacature wordt ingenomen door de Wmr. le kl N. J. Commandeur van de groep Leid - achendam. De jeugd exposeert Do opening van de tentoonstelling „De jeugd «tposeert" zal Zaterdag 24 Maart om drie uur plaats vinden in de aula van het Murmellius- gymnasium te Alkmaar. Deze opening zal geschieden door de heer A. Oosterlee, raadsadviseur aan het Departe ment van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, hoofd van de afdeling „Vorming buiten schoolverband". Onze modern ingerichte aan de Karl Marxstraat 14-16 en 16a zijn morgen Vrijdag 16 Maart geopend van 19-21 uur V. J In hotel Victory kwamen gistermid dag de leden bijeen van het gewest Noord-Holland van de Nederlandse Katholieke Bakkerspatroonsbond. De opkomst was buitengewoon gunstig voor deze eerste voorjaarsvergadering. De voorzitter van het gewest Noord- Holland, de heer F. C. Bosch, opende de vergadering met de Christelijke groet en een kort welkomstwoord, waarna mr. P. J. Wintels sprak over „De bak ker in de stad en op het platteland". „Ik moet u enige sombere klanken laten horen", aldus spreker, „en alvo rens hiertoe over te gaan zal ik hier van de oorzaken noemen". De oorlog heeft grote verwoestingen nagelaten, zowel materieel als geestelijk. Toen Nederland zo volkomen aan de grond zat en grote schulden had, kwam de Marshall-hulp. Deze hulp verschafte aan de door de oorlog getroffen lan den renteloze credieten, wat practisch neerkwam op giften. Wat moet er ech ter gebeuren, wanneer deze hulp wordt stopgezet? Om dit plotselinge verlies op te vangen zullen we harder moeten gaan werken en de lasten zullen ge leidelijk verdeeld moeten worden over de verschillende bevolkingsgroepen. Toch moet er voor een ieder nog een zekere bestaansmogelijkheid blijven bestaan. Wat zijn de consequenties hiervan voor de bakker en het bedrijfs leven? De prijzen van het brood waren vlak na de oorlog hoog en de lonen konden hier niet mee in overeenstem ming worden gebracht. De regering gaf toen subsidie, waardoor we lange tijd in een soort schijnwelvaart hebben geleefd. De broodprijs-politiek van de regering heeft gefaald. Deze politiek biedt geen gelijke kansen aan alle bak kers. De winst voor de bakkers moet liggen in de prijs van het wittebrood. Dit brood wordt echter niet over het gehele land in gelijke mate verkocht. Hierdoor verdient het ene deel van de bakkers goed en het andere deel slecht. Stijging van broodprijs. Waarschijnlijk zal zeer binnenkort ook de gehele of gedeeltelijke subsidie van het volksbrood worden gehaald, wat natuurlijk een stijging van de broodprijs tengevolge heeft De laatste inlichtingen wijzen er op, dat er wei twee broodsoorten zullen blijven, zo dat we op de mogelijkheid van één soort meel niet behoeven te rekenen", aldus spreker. Vervolgens besprak de heer Wintels nog de financieringsvoorstellen, de vor r.ring van een reserve- en een weer standsfonds, waarvan de voorstellen echter voorlopig zijn afgewezen. Ook de wenselijkheid van een deskundige op fiscaal en economisch gebied aan het hoofd van de stichting, zoals vóór de oorlog prof Gerbrandy adviseur was, werd onder ogen gezien en de beer Van Deutekom kwam met een motie, die een verzoek inhield aan het hoofdbestuur om bij de eerstvolgende verkiezingen zulk een voorzitter te kiezen. De motie werd door de verga dering goedgekeurd. De uitgaansdag. Ook de uitgaansdag van bakkerpa troons met hun dames kwam in be spreking en er werd besloten de uit* nodiging van een meelfabriek in Rot terdam te aanvaarden, terwijl de voor lopige datum werd gesteld op 23 Mei. Rector Van Ginkel hield vervolgens een godsdienstige beschouwing over Paaszondag en memoreerde, dat de godsdienst het fundament van het le ven moet zijn, en niet door zakenbe- langen vèrdrongen mag worden. Bij de rondvraag kwamen nog ver schillende punten ter sprake, zoals de vacantieregeling en de contributie. Men besloot een protest in te sturen naar het hoofdbestuur tegen het ten ge schenke geven van een spaarbankboek je met een inzet van f 2,50 door een Haarlmee coöperatie bij de geboorte van een bakkerstelg. De voorzitter sloot met de Christe lijke groet. LIET GAAT de tuinder niet best, de laatste maanden. Ettelijke duizenden kilogrammen groenten werden „doorgedraaid". Vooral door de stopzetting van de export naar Duitsland kreeg de tuinbouw een gevoelige slag. Thans echter aarzelt er een straaltje licht door de duistere wolken rond de vei ling. De Verenigde Staten hebben door oogstmoeilijkheden in het eigen land besloten grote hoeveel heden van de zgn. „Deense witte kool" uit Nederland te importeren. Ook Zwitserland en Oostenrijk deden reeds bestellingen. Er zijn reeds grote voorraden onderweg, maar toch werkt men hier en daar weer aan het gereedmaken van nieuwe partijen. Onze foto: De Langedijker kool wordt in speciale kratten verpakt. Ze moet er pro per uitzien en daarom wordt het buitenste blad van de kool ver wijderd- De Langedijker tuinder schept even adem: er is weer een zekere mate van export. Geopend werd met een pavane en een boerendans op middeleeuwse mu ziek, die de hoofdsheid van dè kasteel bewoners en de leutigheid van de plat telandsbevolking uitbeeldden en uitge voerd werden door Maria Huisman, Marianne Boedijn en Conrad v. d. Wee tering. Deze eerste dansen waren nog wat stijf en aarzelend, maar langza merhand werd dit beter en vooral de Czardas, de dans van de hartstocht in de liefde, op muziek van Johannes Brahms, werd met veel gloed en verve gedanst door Maria Huisman en Con rad v. d. Weetering. Spectre de la rose, op muziek van Carl Maria von Weber, werd dromerig en sfeervol gedanst door Aart .Verstegen en Louki van Oven. Hierbij viel vooral de cho reografie op, evenals bij het volgende „La belle et la béte", naar het bekende middeleeuwse verhaal, op muziek van Henry PuroelL Marie Jeanne v. d. Veen en Aart Verstegen, die dit laatste bal let uitvoerden, en zonder wie het pro gramma veel aan kracht zou hebben ingeboet, vormen een klasse apart in de dansgroep van Sonia Gaskell. Hun techniek, hun souplesse en hun lichaamsbeheersing beloven veel voor de toekomst. De overigen zijn nog zeer jong Marianne Boedijn is pas vijf- tie. jaar maar weten door hun jeug dig enthousiasme en hun brutaliteit, wat hun vooralsnog aan technische vaardigheid en lichaamscontröle ont breekt voor een groot deel te maskeren. Zeer goed was het ballet „Rhythme en Klank", op muziek van Bela Bartok en gechoreografeerd door Sonia Gaskell, strak en fascinerend gedanst door vier van de jongeren en zonder enig sen timent, symboliserende het „leven zon der liefde". Marie Jeanne van der Veen muntte vervolgens nog uit in „Judith' de Joodse verleidster van de veldheer der Assyrische legerscharen, en ten slotte als Calypso uit het epos van Ho meros, waarbij Aart Verstegen een overtuigende Odysseps uitbeeldde. Deze beide balletten werden gedanst op »u ziek van Nederlandse componisten, resp. Hendrik Andriessen en Arnold Juda. De eenvoudige begeleiding van Nico Verkruysen was uitstekend. De costumering tijdens dit programma, dat hoewel niet geheel bevredigend toch boeiend en interessant was, was zeer goed gekozen. 13£aemetunaga}ijn. G. W ESSELS is vanaf heden telefonisoh te bereiken onder: Speciaal adres: Bruidsbouquetten Tafelversieringen Grafwerken. HOOGSTRAAT 4, ALKMAAR Inhaalverbod overtreden De Alkmaarse fabrikant C. A. J., die naar een trouwpartij in Utrecht moest, welke om elf uur 's morgens zou plaats vinden, reed die ochtend om tien mi nuten vóór tien op de Wandelweg in Wormerveer, waar een inhaalverbod voor motorrijtuigen van kracht is. Voor hem reed de expediteur D. B. Deze verminderde zijn snelheid voort durend tenslotte tot ongeveer drie Él vier km. De man was van plan met zijn auto een zijweg in te slaan. De bruiloftganger maakte dan ook aan stalten om te passeren. Juist op dat moment sloeg de expediteur met zijn wagen links af en een botsing volgde. De kantonrechter te Zaandam achtte de fabrikant schuldig en veroordeelde hem conform de eis van de ambte naar tot f 25 boete of vijf dagen. Schaakclub DOS De uitslagen van de voortgezette onderlinge wedstrijden voor de wintercompetitie luldem A Burgert—J. Nijman 1—0; W. Speets»-P. Ob- dam l-0f P. van Hoven-J. Boekei afgebr.j S. de Boer—A. Nijman 0—1; J. Slikker—C. Mazereeuw 0—lj F. Appel—M. Pranger 0—lj A. Burgert-F. Jongkind 1-0; P van Hoven- S. de Boer 0-1; J. Slikker-R. van Wezop 1-0; F. Appel—M. Speets 0-1; P. Obdam-P. v» Hoven 0—1. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna C. M., dochter van J. Nootebos en M. A. Zuurbier. Jo zet F. D., zoon van J. A. G. Vader en P. M. Zeldenthuis. Gehuwd: Aart de Jong en Johanna M. Ubrink. Gijsbertus P. Verhageen Grietje Schipper. Jacob Kuis en Geertruida C. Scheltinga. Overleden: Jacobus Spaans, oud 54 jaar, geh. met A. W. Haaker. Als getuige gehoord verklaarde de 35-jarige W. de Vet, dat het zijn taak was geweest toezicht te houden en houtdiefstallen te voorkomen. Als na tuurvriend kon hij wel degelijk een eik van een beuk onderscheiden. Door het gepubliceerde stuk had hij zich bele digd gevoeld. De procureur-generaal mr. Hoeffel man achtte het artikel beledigend, maar omdat verdachte nog nooit was veroor deeld, vroeg spreker f 15 boete of 5 da gen hechtenis. Door de Alkmaarse po litierechter was P. B. in 1948 tot f 35 boete of 14 dagen veroordeeld. In zijn laatste woord vroeg verdachte het Hof te overwegen, of de hoofd redacteur van het betrokken dagblad aansprakelijk moet worden gesteld voor zijn publicatie. Uitspraak over veertien dagen. Hond aan mes geregen De bankwerker A. S. uit Alkmaai was op 25 Januari 1948 met zijn hondje aan het wanuelen geweest in het Hei- looër bos. Het hondje was slaags ge raakt met een Hollandse herder en had hierbij verwondingen opgelopen. In op winding was verdachte toegesneld en had een Duitse herder, die Max heette, met een mes neergestoken. Het dier overleed onmiddellijk. Voor het Hot verklaarde verdachte, dat de hond hem naar de keel was gevlogen, maar dat hjj behendig uitwijkende, tezelfder tjjri een mes trekkende, de hond had neer gestoken. President: „U lijkt wel een stieren vechter". Sport-huwelijk Gistermorgen omstreeks half twaalf stond voor het Stadhuis de kernploeg van Turnlust te wachten op de koets,- waarmee de heer Jam- broes en mej. Moraal naar het Stadhuis zouden komen om zich in de echt te laten verbinden. De dames van Tumlust droegen het traditio nele costuum en vormden met de kootten een erehaag, waardoor het in Turnlust-kringen be kende paar zich naar de ambtenaar van de Burgerlijke Stand begaf waar de gebruikelijke ceremoniën plaats vonden. —De genationaliseerde Britse gasin- dustrie heeft in de eerste elf maanden sinds haar overgang in staatsbezit een netto verlies van f 10.575 geleden. Voor het Amsterdamse Gerechtshof stond Woensdag de 27-jarige Bergense onderwijzer P. B. in hoger beroep terecht. Hij had op 7 Juli 1947 in het voor malige dagblad De Vrije Alkmaarder een artikel doen plaatsen, waardoor de boswachter W. de Vet zich beledigd achtte. In dit artikel heette het o.m., dat deze boswachter „geen elk van een beuk kan onderscheiden" en in zijn loopbaan „slechts één proces-verbaal had gemaakt". Ten slotte werd hij „een weinig des kundig sinjeur" genoemd. De president van *et Hof, mr. Schaeck Mathon, noem de deze uitlatingen sensationeel en geringschattend. Verdachte zei, dat het hem als natuurliefhebber aan het hart was gegaan, dat het Berger natuurreservaat verwaarloosd werd. De lezing van de 65-jarige getuige J H. F„ eigenaar van beide herders luid de gans anders. F. had verdachte horen roepen, als je die honden niet vast houdt, steek ik ze dood. Hij had de daad bij het woord gevoegd en had de niets vermoedende Max aan het mes geregen. Verdachte: „Het was geen op zet. Ik heb nooit geweten, waar een hondenhart zat". Nadat mevr. F. had bevestigd, dat Max op de grond had gelegen en geenB zins verdachte had aangevallen, was het woord aan de procureur-generaal mr. Hoeffelman. Spreker achtte de op zet de Duitse herder Max letsel toe te brengen bewezen. Verdachte was boos. omdat zijn hondje door de Hollandse herder was gebeten. Daarom was hij op de andere hond toegelopen en had naai hem gestoken. Spreker eiste een ween hechtenis voorwaardelijk en een scha devergoeding va? f 100 te betalen aan F. met een bedrag van f 1 per week zodat de schade in twee jaar is afbe taald. Door de Alkmaarse rechtbank was verdachte tot f 10 boete of 5 dagen en f 150 schadevergoeding veroordeeld. Geestelijk geschokt Tegen de Alkmaarse C, A. M., die op 14 Mei 1948 pubiekeijk de waarnemend chef van Bureau voor Huisvesting te Alkmaar van corruptie had beschuldigd eiste de procureur generaal bij het Am sterdamse Gerechtshof mr. Hoeffelman nen week hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Verdachte, die in hoger beroep moes' terechtstaan, maar niet ter zitting waF verschenen, verkeert aldus een rapport in grote moeilijkheden. Voorts is zij geestelijk geschokt. Op deze gronden eiste de procureur-generaal een voor waardelijke straf. NIEUWE KOFFIEBONNEN 489 en 497 Besteed deze goed en koop: U is dan verzekerd van de beste VOORTREFFELIJK ALLE TWEE! |/nr K/8 rn»P Koffiebranderij rVrcCflCK W Theepakkerij HAARLEM Windwijzer: Zuid-West Waarom waait de wind altijd uit het Zuid-Westen? vraagt ons een lezer. Wij hebben hem een ogenblik ver baasd aangekeken want wij herinner den ons, dat de wind of beter ge zegd de storm gistermorgen niet helemaal Zuid-West is geweest. Maar hij wees ons triomfantelijk op de windwijzer die op de dakruiter van de Grote Kerk staat en nooit anders dan Zuid-West wijst. Er schijnt zo nu en dan wel eens wat aan de mededelingen van die dak ruiter te mankeren. Het torenuurwerk slaat en speelt soms tegelijk en de avondverlichting van de wijzerplaten is vaak allesbehalve duidelijk. En nu is er die windwijzer weer, die „als maar" Zuid-West wijst. Het wordt wat de nodige voorzieningen betreft, wel tijd dat de wind eens uit een andere hoek gaat waaien. BURGERLIJKE STAND Overleden Jan Mourik, 59 jaar, ge huwd met C. Balk. BURGERLIJKE STAND Geboren: Franciscus M. J., zoon van A. J. Dignum en A. Ruiter; Petrus H„ zoon van A. Smal en M M. van Diepen. Getrouwd: Gerbrand Waal te Span broek en Cornelia P. Hartland. De LTB, afdeling Heerhugowaard-Noord heeft nog steeds grote interesse voor het stichten van een coöperatieve zuurkoolfa- briek, gezien de afname van de witte kool (zuurkool) in het afgelopen seizoen. Door de drie LTB-afdelingen van Heer- hugowaard is een commissie samengesteld, die hei plan zal bestuderen, dat kort ge leden is gereed gekomen. Een rapport, dat door de heer Machielsen uit Warmenhui- zen is samengesteld, zal aan de leden van de LTB, afd. Heerhugowaard-Noord wor den toegezonden. Het plan omvat niet slechts een zuurkoolfabriek, doch even eens een afdeling voor het conserveren van groenten. Hierdoor hoopt men een stil stand in het bedrijf na de seizoentijden, te voorkomen. Uitbreiding van het R.K. Kerkhof Door de geestelijke adviseur der LTB afd. Heerhugowaard-Noord, is aan de le den dezer afdeling een oproep gedaan ma teriaal en personeel beschikbaar te stellen voor de a.s. uitbreiding van het Kerkhof van de parochie van 't Heilig Hart. Het plan omvat een grote uitbreiding naar hei Zuiden en tevens een algehele verfraaiing van het geheel. De hiervoor benodigde grond is door de heer Cornelisse toege zegd. Door de heer T. Groot en personeel .zal dit met kipkarren naar de weg worden gebracht. Ongeveer 500 kubiekemeter is voor deze uitbreiding nodig. Door het be stuur zal een programma van werkverde ling samengesteld wordèn. Het werk zal ongeveer twee drie weken vorderen. (Ongecorrigeerd) De kabinetsformatie De regeringsverklaring, die de minis ter-president Zaterdag om twaalf uur in de Tweede Kamer zal afleggen, zal per radio worden uitgezonden over beide zenders, in de programma's van KRO en VARA. De 37-jarige advocaat en procureur J. E. van der Starp uit Rotterdam, die destijds optrad als verdediger van Van der Waals, is hedenmorgen door de Rotterdamse rechtbank wegens smaad veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes weken. In 1949 was van zjjn hand een bro chure verschenen, getiteld „Demasqué der V-mannen", waarin hij had ge schreven, dat zijn cliënt (Van lor Waals) door een hoofdagent van politie was mishandeld. De eis was drie maan den gevangenisstraf. Vier van de vijf nieuwe ministers, n.l. de heren Staf, Mulderije, Wemmers en Albregts, zijn hedenmorgen door H. M. de Koningin ten paleize Noord einde in Den Haag beëedigd. Op no. 16.422 van de Staatsloterij is een prijs van f 25.000 gevallen. Zij, die zich nu op dit blad abonneren, ontvangen de tot 31 MAART as. ver schijnende nummers De Directie (Van c QM DE WAARHEID TE 1 Henegouwse huis ons in op de huidige dag is het or in ie opbouw van onze hec toe tekortschieten op dit l en kunnen dan ook de inte te duiken, om er het weze YJ/AAROM we de lezer dit j klappen? Wel, om u ee zicht te geven in onze gem heid, toen we een paar daj plotseling geconfronteerd die middeleeuwse periode vaderlandse geschiedenis. I de in Hoogwoud. Wie ooit doende voor geschiedenis op zijn schoolrapporten, di ten, dat daar in den jare Willem II van het Holland vader van der keerlen Goo een ontijdig levenseinde vc strijd tegen die vermaled: Friezen. Dat was dus veertig jaar voordat zoon wreed vermoord werd door van Aemstel c.s., een tragif ren, dat merkwaardig geno diepe indruk heeft achterj dan ook met geen mogelij] uit onze herinnering weg valt. Misschien dat onze voor roof- en moordgeschie de hedendaagse krant op veelzeggend is. Dood] Is dat zo, dan verbaast o onze vergeetachtigheid on jaartal 1256. We hebben ni dekt, dat het er daar bij tussen Medemblik en Hoo: van langs gegaan is. Wil] smetteloos gewaad, is daai schimmel door het ijs geza door de West-Friezen, die zaten in het riet en natuur wisten daar de heer er doo gaan, doodgeknuppeld. Vee] ontdekten de West-Friezen i hoge heer vermoord hs schrokken zich dood. inplaat vcudig te bedenken, dat het i feit was om in latere ge boekjes vermeld te worden. Ze hebben de dode Willei paard getild en hem ergens schouw-plaat te drogen gez Later hadden die West-Fi toch geen vree mee en ze h weer naar elders versleept, plek heeft Floris V het ger en-twintig jaar later gevon zij de aanwijzingen van een netje, dat natuurlijk een probeerde te krijgen bij Fli dat dit inmiddels kans had vier veldtochten de West-I verslaan, en daarmee dus d< zijn pa behoorlijk te wreken Welnu, dank zij dat oui Florisz het geraamte naar 1 laten overbrengen, waar hi eeuwige nagedachtenis aan in de kerk een praalgraf 11 Tevens liet hij echter op de zijn vader zo jammerlijk oir gekomen was aan het Co ven Paede te Hoogwoud, sindsdien heette een abd L Y^AN die abdij is niets n Maar naast het land, w abdij gestaan heeft, ligt e Noordhollandse boerenpla West-Frisia genoemd werd. werd in de gevel geflanki twee jaartallen. 1256 en 128: teken van dt voorliefde dei voor de historische plek... ons weldra bleek, voor de h Het is de familie Donker, boerenplaats bewoont. Vad< en zoon. De zoon Adriaan w spoedig de historievorser. Nii halve, maar uit pure liefhei dat hij het heden ervoor v als men wellicht zou verwi werkt n/arstig me* in het tende veehoudersbedrljf met tig koeien en vaarzen, die durende zorg eisen. Maar

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2