De blauwe troepen bereikten in bijzijn van de Prins hun doelen Oefening Crescendo geëindigd Engeland en Amerika steunen Italiaanse aanspraak op Triëst Grotewohl beschuldigt Adenauer De levensloop van de vijf nieuwe ministers Bijzonderheden over de nieuwe koffiebon rieteors StreKen neer bijna onafgebroken met af en toe een OD de rOde linies ren. Morgen na een nacht van welver diende rust zullen zij echter met ge- Vijfjarenplan voor Oost-Duitsland Engels-Amerikaans overleg over Korea De Heemskerkse strand- bepalingen Schokker bij Scheveningen gestrand Italiaanse technici naar Britse koloniën Duitse socialisten eisen heengaan van Adenauer PLAN-SCHUMAN VOOR PASEN GEPARAFEERD Drie runners en Urker visserman verdronken DONDERDAG 15 MAART 1951 RUST OP DE VELUWE TERUGGEKEERD (Van onze speciale verslaggever te velde) 0E oefening Crescendo, de bekroning van de opleiding van de lichting 1949 n ia afgelopen. Vanavond gaat de 44ste regiments-gevechtsgroep, voorstellende de le divisie van het blauwe leger, rondom Njjkerk in bivak. De rode troepen zijn eveneens in die omgeving gelegerd. K/i I ben drie lange dagen in weer en wind uurtje slaap moeten sjouwen en ploete- Om 11.10 gistermorgen ontplofte de eerste granaat op de heide tussen Er- melo en Putten. Deze en andere ont ploffingen luidden de verwachte aan val in van het 46ste bataljon infante rie van de 44ste regimentsgevechtsgroep op de rode linies rond Putten. De blauwen trokken op onder dekking van carriers .Hun aanval liep echter spoe dig vast op een imitatie-mijnenveld voor de rode linies. Terwijl de troep zich in ging graven doken uit de grijze wolkenlucht vier Meteor-straaljagers neer op de rode linies. Viermaal werd deze aanval herhaald. Zelfs de roden, drie compagnieën sterk, waren het er over eens, dat hierna in werkelijkheid „geen kip meer zou bewegen". De blau we linies werden „bestookt" door twee spitfires van de rode luchtmacht. Hun brave pogingen vielen echter in het niet vergeleken bij de neerduikende razend snelle Meteors. De vliegtuigen gaven geen vuur af op de gronddoelen. Ingebouwde camera's noteerden de „treffers". Het verdere verloop van de aanval verliep volgens plan. De opmars van de blauwen was beperkt tot onge veer 1500 meter, maar werd hedenmor gen hervat. Onder dekking van artillerievuur en rookgordijnen en gesteund door Meteor straaljagers rukte de nu op volle ge vechtssterkte gekomen gevechtsgroep op naar Putten en Garderen. Beide plaatsen waren omsreeks het middaguur bezet. Het blauwe verkennings-eskadron constateerde vervolgens, dat de roden verder naar het westen terugtrokken. De opmars werd dus voortgezet en zal tegen de avond, ditmaal voor goed, tot staan komen. Morgens om zeven nur was de in specteur-generaal van de Koninklijke Landmacht, Z. K. H. Prins Bernhard ai op het operatieterrein aanwezig, om de verrichtingen van de troepen gade te si san. Zo is dan de eerste grootscheepse manoeuvre na de oorlog van Neder landse troepen voorbij. Rode en blau we tegenstanders zijn weer soldaten ge worden van één strijdmacht, het Ne derlandse leger. De mannen, dat geven z(j ronduit toe, zijn doodop. Zij heb- Productie moei verdubbeld De Oostduitse „Volkskammer" heeft met algemene stemmen een wetsont werp voor het eerste jaar van het vijf jarenplan goedgekeurd. Het plan heeft ten doel tegen 1955 de tegenwoordige industriële productie te verdubbelen. De Oostduitse regering hoopt tegen het einde van dit jaar de industriële productie met 128 procent ten opzichte van 1936 en met 17,9 procent ten op zichte van het vorige jaar vergroot te hebben. De buitenlandse handel moet met 60 procent ten opzichte van 1950 verhoogd zijn en het aantal arbeiders met 330.000 toegenomen. Voorts ver meldt het programma voor dit jaar het opbouwen van een „grote en doeltref fende zware industrie". In gewoonlijk welingelichte kringen te Lake Success wordt verklaard, dat er tussen Engeland en de Verenigde Staten besprekingen gaande zijn over de strategie der verbondenen, indien hun strijdkrachten in Korea de 38ste breedtegraad bereiken. In delegatiekringen verklaarde men, dat de besprekingen van vertrouwelij ke aard zijn, wegens haar militaire as pecten. Het Britse standpunt zou nog steeds zijn, dat de 38ste breedtegraad de grens tussen Noord- en Zuid-Korea, als uitgangspunt voor onderhandelin gen zou kunnen dienen. rechtvaardigde voldoening en trots voor de Koningin en Prins kunnen defileren. De rust is op de Vale Ouwe terug gekeerd maar niet voor lang, want over enkele weken zal een regiments gevechtsgroep van de weer tijdelijk op geroepen Indonesie-veteranen, het weer eens dunnetjes overdoen. In totaal zul len deze zomer nog vijf van soortge lijke oefeningen als Crescendo worden gehouden. De mannen van de 44ste re gimentsgevechtsgroep zullen dan in de burgermaatschappij zijn teruggekeerd, want het ligt in de bedoeling de lich ting 1949 II op 1 Agril te demobiliseren. B. en W. wijzigen hun standpunt Bij Gedeputeerde Staten van Noord- Holland zijn ernstige bedenkingen ge rezen tegen de bepaling van de Heemskerkse raad dat „het verboden is in zee te baden of te zwemmen of op het strand zonnebaden te nemen op een ander gedeelte of gedeelten van het strand dan door burgemeester en wethouders daarvoor aangewezen. In dien zodanige aanwijzing niet is ge schied, is dit verbod van kracht voor de gehele gemeente". Gedeputeerde Staten concludeerden dat krachtens het bepaalde in de laat ste zinsnede, het baden of zwemmen in zee of het nemen van zonnebaden aan het strand in deze gemeente wettelijk geheel onmogelijk kan worden ge maakt, wat schadelijk wordt geacht voor de volksgezondheid. B en W. van Heemskerk overwegen nu de bepalin gen zodanig te wijzigen dat aan B. en W. wordt opgedragen één of meer ge deelten strand voor baden of zwem men en een of meer gedeelten voor het nemen van zonnebaden aan tewij. zen. Deze aan te wijzen gedeelten zou den dan moeten behoren tot een in ex. ploitatie of pacht uitgegeven gedeel te. Vliegende storm over West-Europa Bemanning sprong over op de reddingboot Doel van conferentie te Londen bereikt Hoop op verzoening met Joego-Slavie De besprekingen tussen de Italiaanse premier, de Gasperi, minister van buiten landse zaken Sforza en de Britse minister van buitenlandse zaken, Morrison, zijn Woensdagmiddag besloten* Men is in Britse en Italiaanse kringen van mening, dat hun doel het tot stand brengen van een hecht begrip tussen beide landen, gebaseerd op wederzijdse welwillendheid bereikt is. De Gasperi noemde de conferentie „ten volle geslaagd". Er zijn twee concrete resultaten op de conferentie bereikt, aldus Reuter, t.w. Engelands bevestiging van de driezij dige verklaring over Triëst daterend van 1948 (waarin het teruggeven van geheel Triëst, met inbegrip van de Joegoslavische zóne, aan Italië wordt voorgestaan), met de toevoeging, dat Engeland hoopt op verzoening tussen Italië en Joego-Slavië, alsmede over eenstemming over het opnemen van Italiaanse technici in Britse koloniën. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde, dat men een grondig onder zoek had ingesteld naar economische samenwerking en grondstoffenproble- men. Ook de positie van de Raad van Europa werd bestudeerd. V.S. op zelfde standpunt Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken heeft gezegd dat ook de Ver enigde Staten de terugkeer van de vrije havenstad Triëst naar Italië blij ven steunen. De V.S. stellen zich wat betreft de verzoening met Joego Sla- vië op hetzelfde standpunt als Enge land. Ex-circuskoning thans leraar in Valkenburg Vijf ijsberen en twee bruine beren zullen onder het wakend oog van Karl Hagenbeek van 26 Maart tot' 1 April hun opwachting maken in de Venlose veilinghallen. Voor de ijsberen zal dit optreden een zeer ongewone gewaar wording zijn, want de veilinghallen worden voor deze gelegenheid getrans formeerd in een „African jungle", welke wordt georganiseerd ten bate van de missie van een Venlose mis sionaris. Karl Hagenbeek, eens de eige naar van de bekende dierentuin in Hamburg-Stellingen en van het circus Hagenbeek is werkzaam bij Klants dierentuin in Valkenburg als leraar dompteur. Crediet bij E.B.U. slinkt snel De socialistische fractie in de West- duitse Bondsdag heeft het aftreden van de gehele bondsregering-Adenauer en het uitschrijven van nieuwe verkie zingen geëist. De fractie stelt de rege ring geheel verantwoordelijk voor de heersende economische moeilijkheden in West-Duitsland. Het program van de socialisten voorziet in verhoging dei laagste lonen en pensioenen, een prijs- stop voor ingevoerde goederen, pro ductieverhoging en belastinghervor ming. West-Duitsland, dat in November een crediet van de Europese betalingsunie van 120 millioen DM kreeg, dat net zelf aanvulde tot 180 millioen, heeft thans al weer 137 millioen van dit be drag verbruikt. Het had tot November toereikend moeten zijn. Van steun aan de Amerikanen De Oostduits» premier Grotewohl heeft in de Vol! ikamer een regerings verklaring voorgelezen, waarin wordt aangedrongen op een vredesverdrag voer Duitsland en op hereniging van 't land. Hij beschuldigde de Westduitse kanselier Adenauer ervan, dat hij de Amerikaanse expansionistische politiek in Europa steunne en de VS in feite had uitgenodigd, zijn dictatuur over Oost Duitsland uit te breiden. Hij zou Eisenhower een contingent van 200.000 man hebben toegezegd. Grotewohl verwierp dan ook de voor stellen van West-Duitsland om alge mene, rechtstreekse, vrije en geheime verkiezingen te doen houden en het al dus samengestelde orgaan een regering voor geheel Duitsland te laten vormen Hij noemde deze „op last van Amerika opgesteld". Het gehele Duitse volk moest zich om tafels verzamelen om de vrede en de eenheid van Duitsland te besprekr- en te verhinderen, dat Duitsland in 'r> oorlog zou worden gesleept. Desnoods moest zelfs nationaal verzet worden gepleegd, teneinde te bereiken, dat nog in dit jaar een vredesverdrag voor Duitsland wordt afgesloten. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft Woensdag verklaard, dat de overeen komst betreffende het plan-Schuman waarschijnlijk vóór Pasen zal kunnen worden geparafeerd. „De toestand ont wikkelt zich zeer gunstig", zo zeide hij. TIJDENS de storm, welke gisteren over West-Ejiropa woedde en o.a. tot ge volg had, dat de loodsdienst voor IJmui- den, waar een windkracht 8 werd ge noteerd, gestaakt moest worden, is de schokker Sch. 183 ten Noorden van het Noorderhavenhoofd te Scheveningen ge strand. De uit vier koppen bestaande bemanning was, voordat het schip strandde, op de reddingboot „Arthur" overgesprongen. IhE SCH. 183 kreeg Dinsdag op 40 mijl ten Noordwesten van Scheveningen machinestoring. De „Goeree 8", die in de buurt was, nam het schip op sleep touw, doch voor de kust van Scheve ningen brak de tros. In verband met de krachtige wind werd de toestand van de Sch. 183 spoedig hachelijk. De be manning liet het anker vallen, doch toen de reddingboot „Arthur", die in middels was uitgevaren, tijdens de vlie gende storm nog poogde vast te maken, gaven schipper J. van Dam, zijn broer C. van Dam en de overige bemannings leden C. Lokker en J. Grenves, allen uit Goeree er de voorkeur aan op de „Ar thur" over te springen. Zij kwamen be houden in Scheveningen aan. De schok ker, eigendom van de rederij A. van der Zwan en Zn. te Scheveningen, was thans aan het spel van wind en golven overgeleverd en strandde om half ne gen. We drukken hieronder de zeer ver korte levensbeschrijving af van de vijf nieuweministers, die hun intrede in het kabinet-Drees hebben gedaan. MINISTER WEMMERS. De heer H. H. Wemmers, die thans 53 jaar oud is, trad op 1 Juni 1916 op 19-jarige leeftijd als bureau-beambte in dienst van de Staatsmijnen in Lim burg. In 1924 werd hij als bureau-chef overgeplaatst naar 't verkoopkantoor in Den Haag. Dertien jaar later werd hij belast met de verkoop van huisbrand kolen en cokes in Nederland en met de afwikkeling van alle financiële kwes ties, die met de verkoop in binnen- en buitenland verband houden. Sinds 1940 had hij de leiding van het ver koopbureau van het Rijkskolenbureau-, in 1946 werd hij directeur van het ver koopkantoor en ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Sinds 1949 is hij directeur van de Staatsmijnen. MINISTER PETERS. Ir. L. A. H. Peters is op 8 Juli 1900 te Well (Limb.) geboren. Hij studeerde aan het gymnasium in Rolduc en aan de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen, was eerst gedurende drie jaar directeur van het uitvoercontróle- buieau voor groenten, fruit en aard appelen, nadien landbouwattaché bij de Nederlandse legatie te Washington en bij die te Brussel (1927—1934; 1934 —1937) In 1937 ging ir. Peters weer als landbouwattaché naar Washington. Sindsdien vertegenwoordigde hij Ne derland op tal van internationale con ferenties, o.m. op die, welke betrekking hadden op het gebied der Caraibische Zee. In 1948 werd hij benoemd tot gouverneur van Curagao. Ir. Peters is drager van verschillende binnen- eri buitenlandse onderscheidingen. MINISTER ALBREGTS. Prof. dr. A. H. M. Albregts, die gebo ren werd in 1900, ontving zijn oplei ding aan de Bisschoppelijke Kweek school in Den Bosch, waarna hij de middelbare akten Staathuishoudkunde, Statistiek, Handelswetenschappen en Staatsinrichting haalde. Voorts stu deerde hij aan de Katholieke Econo mische Hogeschool te Tilburg, aan welke school hij thans buitengewoon hoogleraar is. Voorts is hij algemeen secretaris van de Alg. Kath. Werkge versvereniging, directeur-secretaris van het R.K. Verbond van Werkgevers vakverenigingen en plaatsvervangend lid van de Sociaal-Economische Raad. MINISTER STAF Ir. C. Staf, dia thans directeur-gene raal van de Landbouw is, werd op 23 April 1905 te Ede geboren. Na te Wa- geningen in de bosbouw te hebben ge studeerd, trad hjj in dienst van de Ned. Heidemaatschappij, waar hij alle ran gen doorliep. Intussen voltooide hij zijn opleiding. In 1940 werd hij directeur van de Ned. Heidemij. Ook was hij in 1939 benoemd tot directeur van het bureau Ontruiming en belast met de voorbereiding van de afvoer van vee- Achterste rij v.l.n.r. H. H. Wem mers; mr. A. M. Joekes; mr. J. H. van Maarseveen; prof. dr. A. H. M. Albregts; mr. H. Mulderije; mr. F. G. C. J. M. Teulings; prof. dr. F. J. Th. Rutten. Voorste rij v.l.n.r. mr. D. U. Stikker, prof. J. R. M. van den Brink; ir. C. Staf; mr. dr. J. in 't Veld; mr. P. Lieftinck; dr. W. Drees en de formateur prof. C. P. M. Romme. De minister Peters en Mansholt waren afwezig. en landbouwproducten uit de inundatie- gebieden en in-de oorlogsdagen met de uitvoering dier maatregelen. Later werd hi; belast met het herstel en met de afdoening der bezettingsschaden. Tij dens de bezetting was hij gemachtigde voor de oogst. Na de bevrijding werd hij eerst directeur-generaal van grond gebruik en landbouwherstel, en ten slotte directeur-generaal van de land bouw in vaste dienst. MINISTER MULDERIJE. Mr. H. Mulderije, die op 4 Januari 1896 te Zutfen werd geboren, vestigde zich na zijn promotie aan de Utrechtse universiteit in 1920 als advocaat en pro cureur te Amsterdam. Hij is secretaris geweest van verschillende werkgevers verenigingen en was mede-oprichter van het Hervormd Lyceum in de hoofd stad. Hij is lid geweest van de kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente te Am sterdam, van het classicaal bestuur en van het provinciaal kerkbestuur in Noord-Holland, van de algemene syno dale commissie, hoofdbestuurslid vau Kerkher6tel, enz. Thans is hij lid van de Oecumenische Raad der Kerken in Nederland en voorzitter van de Chr. vacantie-kolonievereniging Bos en Duin. Op het vliegveld Ypenburg werden een twaalftal vliegtuigen van de Rijksluchtvaartschool door de storm ernstig beschadigd, doordal verschillende toestellen in en op elkaar schoven en een zelfs geheel ondersteboven op een ander te recht kwam. De schade beloopt enige duizenden guldens. Verscheidene vissersschepen, die uit de Noordzee naar IJmuiden en Sche veningen onderweg waren, moesten de dichtstbijzijnde haven binnenlopen. Het Noorse schip Marga, dat op elf Maart achter een sleepboot uit Brest vertrok met bestemming Rotterdam, verging ter hoogte van de Engelse Zuidkust. Er was niemand aan boord. Schip te pletter, JJven ten Zuiden van de golf van Bis- kaje sloeg het 2000 ton metende Engelse schip „Ulsterdnke", dat werd gesleept door de Nederlandse sleepboot .Hudson" op de rotsen te pletter, toen de kabel brak waarmee het schip met de sleepboot was verbonden. Men neemt aan dat drie van de zes runners zijn verdronken. Een van de vijf Nederland se runners, die zich aan boord van do „Ulsterduke" bevonden Stork nit Vlaardingen is in een ziekenhuis in Spanje opgenomen. De anderen wor den nog vermist. Ongevallen, JN Dover en Folkestone bereikte de storm een snelheid van 110 k.m. per uur. In West- en midden Frankrijk werd voor verscheidene honderden mil- lioenen francs schade aangericht. Nan tes werd gedeeltelijk overstroomd. Vijf personen werden gewond. Bij Brest raakten vier mannen van een vissers boot te water, twee verdronken. In Lyon werd een man gedood en werden twee andere personen gewond door vallend gesteente. In een voorstad viel een vrouw van haar fiets. Zij overleed in het ziekenhuis. Urker visserman over boord geslagen. Vanmorgen om half vijf is de Urker vissersboot U.K. 126 de haven van Den Helder binnengelopen met een dode aan boord. Gistermorgen om half acht bevond de botter zich op 30 mijl N.N.W. van Terschelling toen de 57-jarige T. Bak ker door een overkomend zeetje over boord werd geslagen. Zijn zoon Sijmen, schipper Baarse en matroos Hakvoort sprongen ondanks het water onmiddel lijk toe met haken en een lijn. De drenkeling greep de lijn en Hakvoort en Bakker Jr. hadden hem met de ha ken te pakken. Bij het naar boord halen scheurde het oliegoed en moest Bakker Sr. de lijn loslaten. Hij ver dween toen aan bakboord onder het schip. Toen hij aan stuurboord boven kwam werd hij door drie paar handen gegrepen en aan boord getrokken. Hij was toen reeds buiten bewustzijn. Ge durende anderhalf uur heeft men kunstmatige ademhaling toegepast, maar de levensgeesten keerden niet weer. Bakker was gehuwd en vader van 7 kinderen. De koffiebon welke vandaag wordt bekendgemaakt, heeft voor vele huis vrouwen dubbele waarde. In de eerste plaats kunnen zij zich nu weer verkwikken met een pittig kopje koffie. Maar bovendien komen zij ook dichter bij de vervulling van een van hun liefste wensen. Dat is het kostbare „Safira"-tafel- bestek, door en door vlekvrij! Zonder enige kosten ontvangt U die schitte rende lepels, vorken en ander bestek in ruil voor de waardebonnen op elk pakje Niemeijer's pittige Paarsmerk- Koffie. U geniet nu dus dubbel van elk kopje Niemeijer's Koffie. De beroemde kwaliteit schenkt U volledige vol doening en tevens kunt U straks Uw luxe „Safira"-tafelbestek vol trots gebruiken. Oók op elk pakje Niemeijer's geuri- rige Gala-Thee en Princess-Thee vindt U een waardebon voor het prachtige „Safira"-tafelbestek. U ontvangt reed# een lepel of vork vo'or een betrekke lijk gering aantal Niemeijer's waarde bonnen. Besteedt Uw koffiebon zó, dat U er dubbel van geniet; vraagt Niemeijert Koffie! Een briefkaartje aan Theodoru# Niemeijer N.V„ afdeling Geschenken te Groningen en U ontvangt de ge- schenkenlijst franco thuis. (Advertentie, In#. MeëJ

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5