m Geen lichtvoorTechnische Commissie van afdeling Noordholland Woning in de Berkmeer verbrand Nieuwe vliegvelden voor de RAF in Duitsland De Arabische Liga en de Marokkaanse kwestie Scheepvaartberichten li De Pannekoeken van Tante KRUISWOORD PUZZLE DONDERDAG 15 MAART 1961 Oefensirijd in Schagen verregende Het is, omdat D er misschien iets van wilde lezen, maar anders waren we beslist niet gaan kijken naar de lichtwedstrjjd tussen twee proefelftal- len van de Afdeling Noord-Holland, Woensdagavond in Schagen- Het was brandslecht weer en het licht brand de slecht de Technische Commissie van de bond heeft dan ook een koude en vrfl nutteloze avond beleefd. Vóór de rust ging het nog, kon al thans van voetbal gesproken worden. Een geheel witte B-ploeg had de wind mee, was wel iets meer in de aanval, maar bereikte tegen de goed verdedigende oranje-zwarten niet zo heel veel. Zelfs moest de witte ploeg een doelpunt toestaan. Ramler van WGW maakts het, toen hij na een half uur Schouten (Schagen) ontliep en een lange ren afwerkte met een voor treffelijk geplaatst schot. Wat later liet midvoor Kossen (MFC) zijn elf tal en de toeschouwers zien, dat hg kan schieten. Een oorspronkelijk af geslagen aanval kreeg de volle waarde door Kossens felle kogel van tien meter. Een minuut of tien na de rust na men bondsvoorzitter Sougé en com petitieleider Van Ketel het wijze be sluit scheidsrechter Lutjeharms ver lossende fluittonen te laten geven. De ijskoude regen was bepaald gevaar lijk voor de reeds doorweekte spelers. Neyenhuis van RCZ had toen reeds kans gezien zijn elftal met een ferme kopstoot aan de leiding te helpen. Opstellingen: A (Oranje-zwart) doel Berkhout van RKEDO; achter Stukje van Sporters en Koot van KERKELIJK NIEUWS Ned* Herv. Kerk. Drietal te Rotterdam, vacature P. G. de Vey Mesdag: J. Dodthelp te Zwijn- drecht; J. J. van der Krift te Katwijk aan Zee en P. A. Lefebre te Alfen aan de Rijn. Beroepen te HemmenV. E. Schae- fer, voorheen predikant bij de protestant se kerk in Indonesië, thans hulpprediker te Amersfoort; te Ernst: B. Haverkamp te Veen, die bedankte voor Benschop en voor Westbroek. Aangenomen naar achlum: W. A. Verhey, candidaat en hulp prediker te Tweede Exloërmond. Be dankt voor Amsterdam-Watergraafs- meer: J. de Vries te Apeldoorn; voor Hei louw: P J. Dorsman te Schelluiden. Gereform. Kerken. Beroepen te Heerjansdam: J. A. Boumeester, candidaat te Maassluis. Aangenomen naar Oosthem: M. E. van Heezen, candidaat te 's Gravendeel, die bedankje voor Oosterend (Fr.) Gerform. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Niezijl-Kommerzijl: B van Riet te Pieterburen; te Treebeek: W. Verwoerd te'Ommen. Remonstrantse Broederschap. Tweetal te Groningen: dr. L. J. v. d. Lof te Nijmegen en drs. D. Tjalsma, waarnemend predikant te Leiden. VIOS; midden Back van Sporters, Hegstek van Uitgeest en Van Amers foort van WGW; voor Hamier van WGW, Boerhave en Bouma van Flevo, Neyenhuis van RCZ en Hartog van Geel Zwart. Elftal B (wit) doel Moog van SchoorI; achter Honig en Schou ten van Schagen; De Graaf van Ves- do, Van der Schaaf van ODIZ en Duyvis van LSW; voor Zwaan van Egmondia, Schaper van Blokkers, Kossen van MFC, De Graaf van Pet ten en Wit van Schagen. Het is re delijk, dat ze allen nog een kans krijgen. Boer had eigen omroep In Twente en Drente zijn de geheime zenders nog steeds actief. De PTT en de Rijkspolitie maken het de .Radio piraten" de laatste maanden echter zeer lastig en geregeld gelukt het, een ge heime zender tot zwijgen te brengen. Thans in Wierden weer, waar bij de landbouwer K. T. een volledige zend- installatie, alsmede een veertigtal gra- mofoonplaten werd aangetroffen. De landbouwer kreeg een proces-verbaal en de zendinstallatie en de gramofoon- platen werden in beslag genomen. Ambtenaar Burgerlijke Stand voor Ambonezen in Vught Tn het Ambonezendorp in Vught zal een hulpsecretarie worden ingericht, waai de akten van de burgerlijke stand kunnen worden opgemaakt. Tevens zal een administratieve kracht, die ook ambtenaar van de burgerlijke stand moet zijn, aldaar worden gedetacheerd. De omstandigheid, dat deze Ambone zen geen Nederlands spreken» noch verstaan, maakt het noodzakelijk, dat de betrokken ambtenaar de Maleise voertaal der Ambonezen volkomen be heerst. Het toeval wil, dat op de ge meentesecretarie te Vught een ambte naar is, die aan deze eisen voldoet. B. en W. van Vught stellen voor hem te benoemen tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand in het nieuwe woonoord. Gistermorgen is tengevolge van een gloeiende kachelpijp brand ontstaan in de woning van de heer C. Braake- boer in de Berkmeer onder Span broek. Door de storm stond het per ceel in een oogwenk in lichterlaaie. De heer Braakeboer was reeds naar zijn werk gegaan, en de vrouw met de zes kinderen bemerkten de brand pas toen deze reeds een grote omvang had aangenomen. Op het nippertje konden allen ge red worden, maar de inboedel ging totaal in de vlammen op. Het perceel ligt vrij afgelegen en er is in de buurt geen telefoon, zodat het vrij lang duurde eer de brand weer was gewaarschuwd. Toen deze arriveerde viel er aan redden van het perceel niet meer te denken. Huis en inboedel waren laag ver zekerd. Het gezin Braakeboer is bij buren ondergebracht. Voor 20.000 gulden aan dekkleden verduisterd Te Rotterdam is een jongeman aan gehouden, die twee dekkledenverhuur- ders in totaal 64 kleden heeft weten te ontfutselen. Hij wist deze door gefin geerde opdrachten in handen te krijgen en verkocht ze dan aan een koopman Voorts heben deze heren samen dertig vaten hars gestolen. De heren hebben samen voor een waarde van f 20.000 aan dekkleden laten verdwijnen. De helft hiervan is achterhaald. De vergadering van de Veilig heidsraad over de kwestie-Kasjmir, lie vandaag zou worden gehouden, is uit gesteld tot 21 Maart. Op de aan de Zuidlimburgse gemeen te Schinveld en Ubach over Worms grenzende Tevernerheide in Duitsland, welk heideveld één geheel vormt mei de Brunsummerheide, zal ten behoeve van de „Royal Air Force" een groot vliegveld worden aangelegd. Een tweede vliegveld voor de „Royal Air Force' is reeds in aanleg bij het ze ven kilometer ten oosten van het Lim burgse grensdorpje Vlodorp gelegen Duitse dorpje Wildenrath. De politieke commissie van de Ara bische Liga heeft o.a. de volgende re solutie aangenomen: 1. Namens alle Arabische landen zal bij de Franse re gering aangedrongen worden op een regeling van de Marokkaanse kwestie waarbij elk misverstand uitgesloten is. 2. De Liga zal aan de regeringen van de Islamietische landen vragen zich bij deze stap bij de Franse regering aan te sluiten. 3. Indien haar pogingen niet slagen, zal de Liga de gehele Marok kaanse kwestie op de komende alge mene vergadering bij de Verenigde Na ties aanhangig te maken. 4. Reeds nu zal de Liga aan het V.N.-secretariaat vragen de Marokkaanse kwestie op de agenda te plaatsen van de kleine as semblee, met het oog op een mogelijk debat voor de algemene vergadering. Deze resoluties zullen voorgelegd worden aan de raad van de Arabische Liga, die 17 Maart bijeenkomt. De Belgische regering overweegt, met Duitsland diplomatieke betrekkin gen te hervatten en te Bonn een am bassadeur te benoemen. Brandstichter aangehouden? Door de Rijkspolitie te Sint Jansteen werd dezer dagen aangehouden de 50- jarige vlasser E. B. te Heikant. De aanhouding geschiedde in verband met enkele branden, die gedurende de laat ste maanden op vlassersbedrijven in de omgeving van Sint Jansteen en Koe wacht ontstonden en waarbij kwaad willigheid werd vermoed. ER KOMT POST VAN GEALLIEERDE KRIJGSGEVANGENEN IN CU NA. Radio-Peking heeft medegedeeld, lat een Chinese commissie bereid is, zich te belasten met het verzenden van post van geallieerde krijgsgevangenen, die zich in Chinese handen bevinden. Reeds zou de eerste zending brieven voor in Amerika en Engeland wonende familieleden gepost zijn. Woensdagmiddag werd in de landelijke omgeving van het kasteel Bever- weert te Werkhoven een slipjacht achter de meute gehouden. We zien hier Mr. Gilissen en zijn echtgenote met de meute van de Kon. Ned. Jacht- vereniging aan de kop. Felle brand ieisierde kurkwarenfabriek In de nacht van Dinsdag op Woens dag is een grote brar.a uitgebroken in de N.V. Asbest- en Kurkwerk H. Geerdink te Beekbergen. Met ongeveer 20 stralen werd het vuur van alle zijden ingesloten en na een gevecht van enige uren bleek het gevaar geweken te zijn. De schade is zeer aanzienlijk. Een overzicht van de brandende maga zijnen. 300 GEZINNEN NAAR' BRAZILIË? Woensdag scheepte zich te Rotterdam in aan boord van het s.s. „Altair" de heer R. Weis, die zich met zijn vrouw en twee kinderen gaat vestigen in Macae in Brazilië. De heer Weis gaat, zoals hij ons mee deelde, op verzoek van de stichting „Landverhuizing Nederland" een onder zoek instellen naar de mogelijkheid van vestiging voor 300 Nederlandse gezin nen. Gemeenten werken samen in wederopbouwkwesties Het ontwerp van een opnieuw vast te stellen gemeenschappelijke regeling tus sen de gemeenten Callantsoog, Castri- cuf, Egmond-Binnen, Egmond aan Zee, Velsen, Wieringermeer en Zijpe tot vorming van een orgaan dat tot taak heeft de gemeenten technische en ad ministratieve bijstand te verlenen bij de wederopbouwwerkzaamheden heeft de betrokken gemeentebesturen thans be reikt. Deze regeling moet opnieuw worden vastgesteld door de toetreding van de gemeente Wieringermeer. SCHOOLBUS WERD DOOR TREIN GEGREPEN. Bij Farmville (Virginie) werd een schoolautobus met negerkinderen op een spoorwegovergang door een trein gegrepen. Vijf kinderen werden gedood en een groot aantal gewond. Alcyone, R'dam—Calcutta, 13-3 van Karachi naar Bombay Aldabi, Buenos Aires—R'dam, 13-3 dwars Casablanca Alnati, R'dam—Bahia, pass. 13-3 Finisterre Arnedijk, R'dam— Houston, pass. 13-3 Bahamas Averdijk, 13-3 van New York naar Antwerpen en R'dam Andijk, R'dam—Antwerpen-New Orleans, 14-3 te Vlissingen ten rede Amstelclijk, R'dam— Galveston, pass. 13-3 Ouessant Boschfontein, Beira—A'dam, 13-3 dwars Massawa Bonaire, A'dam—W.z.-Indie, pass. 13-3 Finisterre Caltex Utrecht (t), R'dam—Sidon, pass. 13-3 Ouessant Celebes, A'dam—Indonesië, 13-3 Golf van Biscaye —Drente, 13-3 van Basrah naar Bahrein Dalerdijk, R'dam—Vanvoucer, 13-3 van San Francisco naar Tacoma Edam, R'dam—Halifax, pass. 13-3 Scilly's Gaaster- land, Buenos Aires—A'dam, 13-3 van Las Pal mas Groote Beer (emigr.), A'dam—Sydney, 13-3 660 mijl zuid ten westen van Dondra- head Haarlem, A'dam—W,-Indie, 13-3 van Curasao naar Aruba Hermes, A'dam—W.- Indie, 12-3 van Belize naar Port Cabezas (Nica ragua) Kertosono, Djakarta—R'dam, 13-3 (20 uur) te Port Sudan Kedoe, 14-3 van R'dam te Singapore Lawak, 13-3 van Ran goon naar Tandjong Priok Langkoeas, R'dam Balik Papan, 13-3 (22 uur) van Cheribon te Semarang Luna, Oran—A'dam, 13-3 e Lis sabon Midas, 13-3 van Catania naar Palermo Mataram, R'dam—Hollandia, 13-3 Golf van Biscaeye Muiderkerk, Beira—A'dam, 13-3 van Aden Nieuw-Amsterdam, 14-3 van Havanna te New York verwacht Orion, 13-3 van Istanbul naar Izmir Ridderkerk, Beira—A' dam, pass. 13-3 Kaap Blanco Rondo, Port land—Lorenzo Marques, 14-3 van East Londen te Durban Rotti, A'dam—Hollandia, 14-3 te Singapore Sibajak, 13-3 dwars Brisbane, daarna van Sydney naar Surabaja Sloterdijk, New York—Makassar, 13-3 te Semarang Schiedijk, 12-3 van New Orleans te Havanna Stad Haarlem, 13-3 van Vla ar din gen naar Savona Stad Maassluis, 13-3 van Saffi naar R'dam of Vlaardingen Stad Vlaardingen, 13-3 van R'dam naar Narvik Tibia, 13-3 van Curasao naar Montevideo Tjimenteng, Kobe—Kaapstad, 14-3 vn Lorenzo Marques, te Durban Vulcanus, 13-3 van Gibraltar naar Antwerpen Weltevreden, R'dam—Djakarta, verm. 14-3 (v.mvan Vigo Waterland, Buenos Aires—A'dam, 13-3 van Santos Wil lem Barendsz, Vangstgebied—Kaapstad, nog 1200 mijl van Kaapstad, ca. 18-3 aldaar ver wacht IJssel, San Ju an de Haiti—Antwerpen, pass. 13-3 Azoren Zeeland, Makassar—R'dam, 13-3 (14.30 uur) van Aden, SC GÜ dl 0 a 13. H SCHILDEREN EN SCHILDEREN Jongens en Meisjes, jullie hebben natuurlijk wel ge hoord van onze grote schil ders als: Rembrandt, Jan Steen. Paulus Potter, Ruys- dael, Frans Hals etc. Deze schilders waren zeer grote kunstenaars maar daarnaast waren het ook grote vak mensen. Wanneer een 'on- gen wat voor schilderen voelde ging hii naar een van deze grote schilders toe om te vragen of hji als „hulpje" in dienst mocht komen. Verdienen deed hij niets maar hg leerde het schil dersvak tot ln de puntjes. De eerste weken moest hij misschien de vloer vegen maar dan leerde de meester hem hoe hii het schilders linnen moest prepareren en hoe het linnen op het schil- dersraam bevestigd moest worden. Spoedig begonnen ze dan verf iv malen en te mengen, want de grote schil ders maakten hun eigen verf en eigen kleuren. Jul lie begrijpen dat het hard werken was voor zo'n jon gen voordat hii ook maar één streek verf op een doek mocht zetten. Nee. eerst moest hjj het vak kennen met al de fiine kneepjes. Jullie zullen het niet ge loven, maar soms liepen wel tien van die iongens bij zo'n schilder rond en dat ze een grondige opleiding kregen en een goede leermeester hadden hoef ik niet te zeg gen. Het is dan ook niet te verwonderen dat vele van die jongens uitgegroeid zijn tot grote artisten. Tegenwoordig komt alle verf klaar van de fabriek evenals het linnen. Ja, grote sch'lders zijn er ook nu nog wel, maarin vakkennis schieten ze toch wel iets te kort bij hun grote collega's van vroeger. Mies zat in een krant te lezen En daar stond een juffrouw in, Met een hoedje vol met bloemen, In zo'n hoedje had Mies zin. Een oude hoed van tante Neeltje, Vond Mies in een rommelkast. „Ha, die kan ik goed gebruiken, Als dat ding tenminste past!" Toen ging onze Mies de tuin in, Plukte bloemen, handen vol En die zette ze voorzichtig In de oude hoedenbol. Trots keek Mies toen in de spiegel, „Oh!" riep ze, „dat staat me goed, Ik ga nu een stukje wandTen Met mijn mooie nieuwe hoed!" Maar dat werd een strop, want toen ze Pas heel kort gewandeld had, Viel een heerlijk regenbuitje En de hele hoed werd nat. En de bloemen gingen groeien, Het hoedje kwam met blaadjes vol, Goeie grutjes, kleine Mies, Je hoofd lijkt wel een ragebol! Een stukje voor de poppenkast Jan Klaasen komt de poppenkast binnen en zingt een vrolijk liedje: Tralala en Hoempidéé Wie gaat er met Jan [Klaasen me Wie gaat er met me mee [naar huis Want mijn Catrijntje is niet [thuis. Pannekoeken dik en vet Heeft Trijntje in de ikast gezet Wie gaat er mee, we maken [schik en eten fijn ons buikje dik! Van de andere kant komt de agent er aan en roept: „Héé, Pierlala, ben jij een straatzanger?" Jan: „Ja, je hebt gelijk, diender, ik zing Van lings naar rechts: 2. Varkensvlees. 5. Ver rnigde Staten van Amerika J. Grootmoeder. 7. Hoofd- leksel. 9. Viervoetig dier 11. Laatst leden (afk.). 12. Niets meer over. 13. Zang- ïoot. 14. Kilometer. 16. iangnoot. 18. Wagen. 20 Nachtvogel. 21. Plaats in Gelderland. 22. Heer. Van boven raar beneden I. Hoger onderwijs. 2. Neem je als je eet 3. Schadelijk .nseet. 4. Zonder haren. 8. Voegwoord. 10. Bedrag. II. Prul. 14. Kledingstuk. 15. Vader. 17. Voedsel. 18. Nederl. Luchtvaart-Maat.ij. 19. Kippenhok. op straat!" Agent: „Hoe heet je, waar ben Je gebo ren, waar woon je, ben je getrouwd, heb je een ver gunning????" Jan: „Krabbelekoppie, je lijkt wel een vragenboekje:" Agent: „Geen vergun ning??, dan mee naar het bureau!!" Jan: „Ik naar het bu reau? Wil jij met je bolle wangen Jan Klaasen in de cel stoppen? Ik lach me een aap. Man, ik zing gewoon een liedje, mag dat soms ook al niet meer, mag ik soms niet vrolijk zijn?" Agent: „Aha, ben jij Jan Klaasen. Ik heb van je gehoord, jij bent die grote belhamel, niet?" Jan: „Wat is dat een bel hamel?" Agent: „Dat is iemand die kwajongensstre ken uithaalt!" Jan: „Niks er van, ik ben zoet, heb ik soms kwaad gedaan? Ik ben altijd t-olijk. Agent, je bent een grapjas. Heb je soms zin in een pannekoek?" Agent: „Pannekoek Mmmmmm, ja, daar voel ik wel wat voor!" Jan: „Ga maar mee naar mijn huls, agentje, dan zal ik je tracteren!" Agent en Jan verdwijnen samen en Jan zingt het liedje weer waar het stukje mee hegint. Catrijn komt op: „Dag allemaal, hebben jullie Jan Klaasen soms gezien? Ik zoek hem overal. Hij moet thuiskomen. Poeh, dat ke reltje slentert de hele dag maar langs de straat en ik? Ik heb het hele huis schoon gemaakt, ik heb 25 panne koeken gebakken voor een zieke tante van me en daar- >a heb ik boodschappen ge- - an. Ik werk de hele dag en Jan Klaasen doet niets. Maar, ik zal hem wel krij gen. Eerst even naar huis om de boodschappen weg te brengen!" Catrijn '1 weg gaan maar botst ha tegen de agent aan die juist op komt. Agent: „Oh, pardon mevrouw!" Cairijrf: „Hindert niets, ïgentje, ik kan wel een stootje hebben." Agent: „Nou, ik anders ook wel hoor. Ik was al dik, maar nu heb ik zo'n ver schrikkelijke pannekoeken- buik dat ik er ledereen mee onderste boven loop." Ca trijn: „Zo, heb jij pannekoe ken gegeten?" Agent: „Ja hoor, het waren er 25. Ik heb er 13 opgegeten en Jan Klaasen 12." Catrijn opvliegend: „Wie.'!-' Agent: „Ik zei Jan Klaasen. Ha-ha-ha... zijn vrouw niet thuis. We hebben alles op gegeten wat er was." Catrijn woedend: „Zal ik jou eens vertellen waar zijn vrouw is!!!" Agent (bibberend): „Nou?" Catrijn: „Die staat vlak voor je, lelijke dikzak. Hier... heb je een tik tegen je panne koeken hoofd!!" Catrijn geeft de agent een reuze klap en rent weg. Agent: „Noudaar zwaait wat voor Jan Klaasen...!" Agent verdwijnt snel. De poppenkast is nu leeg alleen hoor je de woedende stem van Catrijn tegen Jan Klaasen: „Zo, gulzige Jan... ben Je daarik zal je le ren de pannekoeken van tante op te etenklap.. patsboemau kom hierniet weglopen jijhieeeeeeer jij, lelijke dief Jan Klaasen en Catrijn komen op, achter elkaar aanrennend, en verdwijnen aan de andere kant weer. Catrijn roept steeds: „Kom hierik zal je krijgen en deelt rake klap pen uit. Tot driemaal toe rennen ze zo in de rondte. Eindelijk komt Jan Klaasen alleen hijgend op en zegt: „Ik geloof warempel dat die agent gelijk had. Ik ben een ehehbelhamel Maar ik wist echt niet dat die pannekoeken voor Tante waren anders had ik ze echt niet opgegeten... ge loven jullie dat???'' Dan verdwijnt Jan Klaa sen zingend: „Tralala en Hoempidéé Catrijntje die kan slaan [voor twee Ik heb de pannekoeken op maar ook de builen op [mijn kop." Wetenswaardigheden Atlas, wat eigenlijk „on vermoeide drager" betekent, was in de oudheid volgens de Griekse mythologie een geweldige reus, die de zui len vasthield, waarmede he mel en aarde gescheiden waren. Vandaar de naam Atlas-gebergte en ook het feit, dat onze bovenste hals wervel atlas wordt p noemd. «5. •PI

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7