„Titelgevechten" in het Westen de beste br J!MMY BROWN ALS BOKSER HE SLEUTEL WEK DE GAL IN UW LEVER OP Gerard van Beek na val overleden Geen sprake van wol-distributie 0 Zondag nog geen tweede kampioen Blauw Wit verleent ADO gastvrijheid en SVV brengt bezoek aan Haarlem VSV moet winnen Het Radioprogramma Alkmaarse primeur bij het draverijseizoen Pam en Pom aan zee Regering denkt er zelfs niet aan W Baarn heeft de primeur MaoTseToeng zou zwaar ziek zijn SPIERPIJN, SPIT.., VüIJDAG 16 MAART 1961 Hoewel Blauw-Wit nog steeds een voorsprong op zijn naaste concurrenten heeft zullen de Amsterdammers nog enkele krachttoeren moeten verrichten om het afdelingskampioenschap in de wacht te slepen. Zondag komt ADO naar het Olympisch Stadion en deze Hagenaars zullen de gasten het vuur na aan de schenen leggen. ADO heeft slechts twee verliespunten meer dan Blauw-Wit en als de ploeg van Clavan met de volle winst het Stadion verlaat ziet het er dus slecht voor de Amsterdammers uit. Twee andere candidaten voor de titel gaan elkaar in Haarlem de punten betwisten. De roodbroeken ontvangen daar SV\'. Het kon weieens gebeuren dat de Schiedammers daar op het Haarlemveld hun laatste kans verspeelden. racles en DOS, daar deze twee clubs op het ogenblik eveneens achtien ver liespunten bezitten. Leiders contra hekkesluiters. BW en Willem II, de leiders in 1D, spelen Zondag wedstrijden tegen Spar ta en TSC, twee clubs die naar de tweede klasse „solliciteren". Dat Wil Het zou voor VSV geen overbodige luxe zijn als Zondag een overwinning op Hermes DVS werd behaald. DWV begint zich namelijk te roeren en het is niet onmogelijk dat de Amsterdam mers de uitwedstrijd tegen KFC gaan winnen. Weliswaar mag worden ver onderstelt dat de ploeg uit de Koog hun aanhangers eindelijk weer eens een overwinning zullen willen presenteren, maar VSV heeft er maar rekening mee te houden dat KFC zou kunnen falen. Bij een overwinning van DWV en een nederlaag van VSV wordt de positie van de Velsenaren uiterst precair en dan is er nog maar weinig nodig om nog «en plaats op de ranglijst te dalen. Zwartemeer in veiligheid? Zwartemeer kan zich practisch veilig stellen als de uitwedstrijd tegen Velo- citas wordt gewonnen. Het zal niet eenvoudig zijn, want ook Velocitas heeft nog kans om zich voor degradatie te vrijwaren, als de punten thuis blijven. Ook de ontmoeting AchillesHSV wordt gespeeld met het degradatie spook op de achtergrond. Hoewel Zwol se Boys als één van de staartclubs Zon dag de zwaarste tegenstander ontmoet, geven wij de Zwollenaren toch de mees te kans op een overwinning. Sneek heeft namelijk niet zoveel belang meer bij winstpunten. Als Wageningen de wedstrijd tegen Heracles tot een goed einde brengt, zijn AGOW, 't Gooi. NEC en Ensche de uitgeschakeld als candidaten voor de Oostelijke kampioenstitel. Heracles is echter een lastig tegenstander, dat heb ben Ajax, Enschede en DWS de laat ste weken ondervonden en het zou ons niet verwonderen als Wageningen met één, of zelfs met twee verliespunten Almelo moest verlaten. Het schotloze DWS, geen enkel doelpunt in de laatste vijf wedstrijden, is nog immer de zwaarste concurrent van Wageningen. Misschien dat de Amsterdammers zich Zondag kunnen los maken van het fa tum van de nul. Zij gaan een bezoek brengen aan Enschede, dat over een matige verdedigingslinie beschikt. Vi tesse mag Zondag, na een indrukwek kende serie overwinningen, rust nemer De Arnhemmers zullen met belangstel ling uitzien naar de resultaten van He- lem II de thuiswedstrijd tegen TSC gaat winnen, daaraan twijfelen >vij geen moment. De Bossenaren krijgen het lastiger. Het wil ons voorkomen dat Sparta op die derde plaats van onderen beneden zijn stand leeft en zich als degradatiecandidaat hoogst on behaaglijk zal voelen. Hoewel BW Je beste papieren heeft achten wij sen puntenverdeling zeer goed mogelijk. PSV gaat rusten. De favoriet van het Zuiden, PSV, heeft morgen een rustdag. Slechts als Eindhoven van Sittardia verliest zullen de Philipsmensen Zondag reeds kam pioen worden. Wij hebben de indruk dat zij dat niet eens prettig zullen vinden. Het is altijd veel aantrekkelij ker de titel te bemachtigen door het winnen van een wedstrijd en PSV heeft nog slechts één overwinning te behalen om de kampioensvlag in top te kunnen hijsen met drie wedstrijden voor de boeg. Jack Sewell de duurste Briise speler Sunderland sparring-partner voor het Nederlands elftal CJ zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen Elke dag moet uw lever een liter gal is uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL» LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen •tremen. Eist CarU«r's Leverpilletiea. ZATERDAG 17 MAART HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.18 Onderons gezegd". 8.23 Orgelspel. 8.45 Gram.muziek. (9.30—9.35 Waterstanden.) 10.00 Medische cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 11.35 Pianor voordracht. 12.00 Gram.muziek. 12.30 Land en .Tuiiibouwmededelingen. 12.33 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Politiekapel. 13.50 Gram. muziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Pianoduo. 14.50 SallancLs-programma. 15.15 Banjo-ensem ble. 15.45 „Van de wieg tot het graf", cau serie. 16.00 Gram.muziek. 16.30 Sportpraatje. 16.45 Kamerorkest' en soliste. 17.30 „Neder land industrialiseert", klankbeeld. 17.40 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Gram.muziek. 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.15 Weense muziek. 21.45 „Azie en het Westen", lezing. 22.00 „Old Chelsea", muzikale romance. 22,40 „Onder de pannen", hoorspel. 23.00 Niéuws. 23.15 Sport. 23.25' Orgelspel. 23.45-24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Sport. 8.25 Amusementsmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram.muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Angelus. (12.30—12.33 Land- "en Tuinbouwmededelingen) 12.50 Sport. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws 13.20 Gram.muziek. 14.00 ,Wij maken een Paasgroep". 14.10 Gram.muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Harmonie-orkest. 15.10 Kroniek van letteren en kunsten. 15.45 Vrouwenkoor. 16.05 Gram.muziek. 16.30 Meerstemmige liturgische muziek. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Film muziek. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Lichte mu- ïiek. 18.48 Sport; „Dit is leven"; Voor de Jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Sport. 19.23 Gram.muziek. 19.52 Journalistiek weekoverzicht 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er *t zijne van. 20.12 Gram.muziek. 20.15 «.Lichtbaken". 20.40 „Steek eens op, heren!". 21.00 Amusementsmuziek. 21 30 ,,Uit het dag boek van een dorpspastoor", hoorspel. 22.30 „Wij luiden de Zondag in!". 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Gra- mofoonmuadek. Jackie Sewell, de 23-jarïg;e inter van Notts County, is de duurste speler in de geschiedenis van het Britse voet bal geworden toen Sheffield Wednes day, dat zich inspant om degradatie naar de tweede divisie te ontgaan, voor hem een transferbedrag betaalde, dat naar verluidt de 30.000 pd.st. over schrijdt. Tot nu toe werd het record gehouden door de internationaal uit Wales, Trevor Ford, voor wie Sunder land in October aan Aston Villa bijna 30.000 pd.st. uitkeerde. Naar wij vernemen heeft Sunder land, de bekende Engelse eerste divisie club, een uitnodiging aanvaard om op 4 April in het Feijenoordstadion te Rotterdam een oefenwedstrijd te spelen tegen het voorlopig Nederlands elftal. Deze ontmoeting is bedoeld als laatste practische training van de Oranjehem den met het oog op de Landenwedstrijd tussen Nederland en Belgie, welke is vastgesteld op 15 April te Amsterdam. In de stampvolle Tscbaj kofski concerthal te Moskou heeft de ope- Zag het er eerst naar uit dat er dit seizoen geen paardencourses op het Sportpark te Alkmaar zouden worden gehouden, de onderhandelingen tussen het gemeentebestuur en het bestuur van de paardensportvereniging .Voor uit" hebben toch een oplossing gebracht welke voor beide partijen aanvaardbaar was. Zondag 18 Maart zal de eerste course op de Alkmaarse baan in dit seizoen worden gehouden, welke gelijktijdig de opening van het draverijseizoen 1951 betekent. En bedriegen de voortekenen niet, dan zal het aan de nodige spanning op de baan niet ontbreken. Het aantal in schrijvingen is groot, i.l. 105 paarden, waarvan voor de kortebaan 32. Hier onder zijn de meest bekenden van voor gaande jaren. Aan de baan zijn door de directie van het Sportpark de nodige voorzie ningen getroffen, zodat zeker weer grote snelheden zullen worden ontwik keld. Ook aan de verdere entourage van het park is aandacht geschonken en vele verbeteringen zijn aangebracht. Er is aan de zijde van de ingang een nieuwe open tribune gemaakt, waar door men ook van die zijde een goed overzicht over de gehele baan heeft. Opdat de courses vroeger zullen zijn afgelopen is de tijd van aanvang ge steld op half twee en de loketten zul len reeds vanaf 12 uur geopend zijn. ningsplechtigheid plaats gevonden vap de tweekamp om het wereldkampioen schap schaken tussen de beide Russi sche grootmeesters Botwinnik, titel houder, en Bronstein, uitdager. De tweekamp bestaat uit 24 partijen, en er wordt gespeeld op drie dagen in de week: Dinsdag, Vrijdag en Zondag. Het bestuur van de KNVB heeft besloten ook voor de landenwedstrijd Nederland—Belgie, geen kaarten voor particulieren beschikbaar te stellen. Men schat het aantal aanvragen voor deze ontmoeting op ongeveer 250.000 en deze zijn uitsluitend afkomstig van de voetbalclubs. Per spelend elftal wordt 2.50 kaarten beschikbaar gesteld en per spelend elftal in de onder-afdelingen 1.50. De uitslag van de derde etappe van de wedstrijd Parijs—Nice, St. Etienne— Privas (213 km), luidt: 1 Barbotin (Fr) 6.30.24: 2 Mahe (Fr.) 0.31.14; 3 Keteleer (B.) 6.34.14; 4 Dubuisson (B.) 6.34.40; 5 Coriere (It.) 6.35.25 In het algemeen klassement behoudt de Belg De Cock de eerste plaats met 3 min. 12 sec. voor sprong op Geminiani. Barbotin is 3e op 4 min. 3 sec., Mallejac 4e op 5 min. 6 sec. en Mahe 5e op 5 min. 10 sec. De bokswedstrijd tussen de Belgi sche lichtgewicht Souply en onze land genoot Nicolaas is onbeslist geëindigd. Bekend Zaans wielrenner De bekende Zaandamse wielrenner Gerard van Beek, die Zondag J.I. in de Berlijnse Zesdaagse zodanig ten val kwam, dat hij met een schedelbasisfrac- tuur in het ziekenhuis moest worden op genomen, is gistermorgen in een zie kenhuis te Berlijn aan zijn verwonding bezweken. Gerard van Beek was 26 jaar oud. Van Beek, al enkele jaren een van de Uitblinkende Nederlandse renners, ver wierf o.a. bekendheid door de twee eerste malen, dat de Ronde van Neder land werd gereden, als winnaar van de laatste étappe het Olympisch Stadion te Amsterdam binnen te komen. Verscheidene malen werd hij ook dooi de NWU afgevaardigd naar de wereld kampioenschappen achtervolging. Toen zijn koppelgenoot Arie Vooren, die na Van Beek's uitvallen een combi natie had gevormd met de Duitser Saa- ger, 't droevige nieuws vernam, staakte hij onmiddellijk de strijd. Van Beek's toestand was in de nacht van Woensdag op Donderdag plotseling verergerd en de geneesheren achtten een spoedoperatie noodzakelijk. Zij zijn er helaas niet in geslaagd het leven van de sympathieke Zaankanter te redden. De val van Gerard van Beek was te wijten aan het springen van een band waardoor de renner tegen de baan smakte en een hersenschudding kreeg, gecompliceerd door zware inwendige bloedingen. De directie van de Fl-rlijnse Sport- halle heeft een inschrijving geopend voor de nagelaten betrekkingen van onze landgenoot. De meeste andere renners, die aan de Zesdaagse deel namen, hebben hiervoor bijdragen ge stort. Rowson te Londen in arrest Michael Rowson, alias Howard, is m Londen gearresteerd. Men zal zich her inneren, dat deze man enkele maan den geleden de grote steden in op schudding bracht door zijn poging, „filmsterren te werven voor een maat schappij, waarbij hij betrokken was". Hij werd over de grens gezet; zijn be zittingen zijn dezer dagen verkocht om zijn hotelschuld met de opbrengst te kunnen betalen. In Engeland had hij reeds in 1949 terecht moeten staan we gens het in bezit hebben en uitgeven van valse biljetten van honderd dol lar. Hij zal zich nu binnenkort voor dit feit moeten verantwoorden. De Belgische regering overweegt de invoering van en uitvoerbelasting op industriële producten. 71. Hijgend volgen de smokkelaars Pim, sPam en Pom van de ene duintop naar de andere. Telkens weer zijn de hondjes hen te vlug af. Enachter de laatste duintop wacht hun een ver rassing! Nu ja. een verrassing is het eigenlijk niet te noemen, want de smokkelaars die hijgend de zoveelste top hebben bereikt, kijken plotseling in de lopen van een dozijn geweren, die op hen gericht zijn. „Geef je over", roept de aanvoerder van de politie mannen bars, maar dat is helemaal niet nodig. De smokkelaars zijn zó ge schrokken, dat zij meteen hun knup pels laten vallen en de politiemannen hebben helemaal geen moeite met hen. Tom Teertouw snapt eindelijk, dat Pim, Pam en Pom hem in de val heb ben gelokt, maar het is nu te laat. De smokkelaars begrijpen, dat hun spel uit is! In enkele persorganen dook dezer da gen het verx-assende bericht op dat dis tributie van wol in ons land eerlang niet alleen onvermijdelijk, maar boven dien waarschijnlijk nog slechts een kwestie van tijd zou zijn. Het een noch het ander is juist. Aan de terecht alom levende teleurstelling over de toch al zo alarmerend stijgende wolprijzen kunnen wij, op grond van in formaties uit zeer bevoegde bron, de geruststelling toevoegen, dat de zojuist gevormde regering zelfs niet aan de mogelijkheid en nog minder aan de noodzakelijkheid van wol-distributie denkt, omdat daartoe geen enkel mo tief aanwezig is. Laat ons clit vooropstellen: de fei telijke liberalisatie in de wolwereld, een vorm van vrijheid dus om inter nationaal wolzaken te doen, staat lijn recht tegenover de mogelijkheid van woldistributie en is daarmee onver enigbaar. Een vrijhandelsverkeer in een gedistribueerd artikel is een nog niet eerder vertoonde figuur. Weinig schapen Het is in dijt verband wellicht in teressant, zij het uit nationaal stand punt bezien, ook wel wat triest, dat Nederland een schapen-arm land (ge worden) is. Velen onzer schapenboe- 99. Henkie Geldmaker was natuur lijk de eerste, die met een opgestoken zeil naar het trainingskamp van Jim my Brown trok. Hij zwaaide met het exemplaar van Het Nieuws van Giste ren en duwde Gerrit Goochum onder zijn neus. „Wat heeft al die poppekast te betekenen hè?" schreeuwde hij bui ten zichzelf. „Wie heeft er hier uit de school geklapt? Ben jij dat geweest, Gerrit Goochum?" Maar voordat deze ook maar één woord had kunnen te rug zeggen, sprong er iemand achter een gordijn vandaan! Het was niemand minder dan Piet Potlood, die wel ver wacht had, dat Henkie Geldmaker in het trainingskamp van Jimmy „ver haal" zou komen halen. „Neen, me neer Henkie, dat ben ik geweest", riep hij, „ik heb uit de school geklapt en ik zou je aanraden maar weer gauw je biezen te pakken, anders zul jij in het volgende nummer van mijn krant nog héél andere dingen lezen. En ook raad ik je aan meneer Joe Dynamite te zeggen, dat hij er niet op moet re kenen, dat Jimmy zich zal storen aan minderwaardige afspraken, die door jou en meneer Goochum zijn gemaakt. Boksen en zo goed mogelijk boksen, dat is het enige, dat er voor jullie op zit!" Henkie Geldmaker was zo bleek als een laken geworden. „Gemene op lichters zijn jullie", mompelde hij, toen hij wegliep, maar voor alle Zekerheid sprak hij zo zacht, dat niemand hem verstond. Patricia WenthivortJ (53 „Zullen we er vandoor gaan?We kunnen nergens heengaanik wil je het hof maken., o, neen, dat niet". En dan telkens weer dat gevoel van zijn wang tegen de hareniet zijn kussen, maar juist die wat harde en ruwe wang. Dit was het laatste wat ze zich herinnerde voor ze insliep en droomde, dat ze de bus gemist had en van Perry's Halte af moest lopen. Het was stikdonker en ergens in het open veld sloeg een klok twaalf uur. Toen de laatste slag was weggestorven, hoorde ze een voetstap achter zich. Ze bedacht, dat meneer Harsch een geest had gezien, toen hij in het duister de ze weg afliep. Ze begon te rennen en werd met schrik wakker; het maan licht wierp een schuine streep over oe vloer. HOOFDSTUK XXII. Juffi'ouw Silver ging ep theevisite. Dat deed ze vaak 's Zondags en of schoon het geen bijzondere gelegen heid was. zou het ditmaal zeker heel prettig zijn. Onlangs was een vriendin van haar nichtje Ethel in Putney (Lon- dense voorstad) komen wonen. Juf frouw Silver had haar op de thee ge vraagd. had goed met haar kunnen opschieten en bracht nu een tegenbe zoek. Daar de middag buitengewoon zacht was, droeg ze haar zomerjapon, een nu twee jaar oud kledingstuk van marineblauwe kunstzijde, waarover enige niet bijster harmoniërende kleu ren (grillig waren verspreid, zodat het geheel wel op de imitatie van een Morsecode leek. In overeenstemming met haar opvattingen omtrent voeg zaamheid, liet de rok niet meer dan enkele centimeters grijze katoenen kousen en zwarte Oxfordschoensn zien. Voor het geval het later op fle dag kouder mocht worden, had ze een oude, maar nog heel goed bruikbare mantel van zwarte alpacca bij zich. Dp haar net muiskleurig haar prijkte een zwarte strohoed, gegarneerd met (en linten strik en een soort tak met pur peren viooltjes. De japon had een no- ge stijve boord, die stevig werd geslo ten door een broehe met zwarte gou den rand en een middenstuk van ge. vlochten haar. Zwarte katoenen hand schoenen, een nogal onooglijke handtas en een keurige parasol voltooiden bet toilet. Terwijl ze door haar zitkamer naai de deur liep, wierp ze een goedkeuren de blik om zich heen, 't Was alles zo geriefelijk, zo gezellig. De pauwblauwe gordijnen stonden zo goed en het kar pet leek nauwelijks, gesleten, zelfs als de zon erop scheen! Juffrouw Silver was uiterlt dankbaar voor haar voor spoed. Alles: zowel de gordijnen en het karpet als gele stoelen van ahornhout met hun sierlijk gebogen ruggen, het schrijfbureau met zijn vele laden en de talrijke gravures met voor hun eigenares zeer dierbare onderwerpen, sprak van door eigen intelligentie ver worven welstand. Maar juffrouw Sil ver zou zich daarop nooit verhovaar digen. Ze wist, dat zonder de zegen der Voorzienigheid dit schone resultaat niet zou zijn verkregen. Buiten gekomen, wandelde ze naar het station van de ondergrondse, waar ze geduldig voor het loket haar beurt afwachtte. Dat geduld werd intussen op een wat zware proef gesteld, omuat een dame, wier geverfd haar betere ea- gen had gekend, met alle geweld van de geplaagde beambte wilde verne men, of ze al dan niet moest overstap pen bij haar reis naar een plaats, waar van de naam haai' scheen te zijn ont schoten. Achter juffrouw Silver spra ken twee vrouwen over een meisie, dat Janice heette. Een harer had een hoge fluitstem, de andere, die ouder was, een nogal ruw, onaangenaam stemgeluid. Juffrouw Silver luisterde omdat ze niets anders te doen had en omdat de naam Janice haar vreemd in de oren k! gl „Janet" gezegd. Neen, daar had je 't weer en ditmaal met een achternaam erWJ: Janice Meade. fcMfck. Ze vroeg zich af, of ze 't wel goed gehoord had. Misschien '--"Men ze De juffrouw met de ruwe stem zei: „Ik vond haar altijd een meisje, waar je niet van op aan kon". Waarop de andere: „Toch nogal knap, vind je niet?" „Och knap! Ik denk van wel, als ie daar wat om geeft. Natuurlijk wist iedereen op school, dat je geen woord van wat ze zei kon geloven". „Nu, je loopt hard van stapel", riep de jongste van de twee lachend. „Die arme Janiceze was toen heus niet kwaad. Een beetje veel ver beeldingskracht.dat is alles. Weet je waar ze gebleven is?" „Nog altijd in Bourne, geloof ik. Ik heb haar in geen tijden gezien. De „queue" schoof vooruit en er werd over wat anders gepraat. Jufrouw Sil- noteerde in gedahten een voor een haar nieuwe en nogal aardige naam en zette haar reis naar de theevistte voort. HOFDSTUK XXIII Janice trok aan de bei van Montague Mansions nummer 15 en werd ontvan gen door een forse bejaarde vrouw die, na met prettige „landelijke" stem een praatje over het mooie weer te hebben gemaakt, mededeelde, dat jufrouw Sil ver het bezoek verwachtte. „U is zeker de dame. die het telegram heeft gezondenjuffrouw Meade. Komt u dan maar binnen". (Wordt vervolgd) ren hebben weinig kunnen bevroeden, dat zij weliswaar niet het gouden kalf maar stellig wél het gouden schaap (met zijn „gulden vlies" na melijk) geslacht hebben, toen in 1949 en 1950 heel wat schapen in verband met de aanzienlijk gestegen vleesprij- zen de traditionele weg van de koe opgingen! Het gevolg is, dat de in de loop der jaren toch als zo aanzieniijk geslonken Nederlandse schapen-vee stapel gereduceerd is tot om en nabij de 180,000 schapen. (Een getal dat on geveer overeenkomst met de kudden van 2 schapenboeren in Australië, waar in totaal ongeveer 115 millioeu schapen rondkuieren) De vicieuze cirkel Dat overigens de prijzen ook van de ruwe wol abnormaal stegen is, hoe paradoxiaal het ook klinken mo ge, een normaal verschijnsel, van tij delijke aard overigens, in verband met de inmiddels weer wat geluwde ze- nuwoorlogsspanning. De gehele ge schiedenis van de wol, die te onzent al teruggaat tot ver vóór de bloeiende Noord- en Zuid-Nederlandse wolnij- verheid in de 15e eeuw, aanvankelijk in Leiden, later vooral rond Tilburg, vertoont hetzelfde beeld. Het beeld van stimulering van de schapenfokke rij, verhoging van de wolprijzen bij oorlogsdreiging. Een even logische als vicieuze cirkel: veel schapen, veel wol veel uniform-stoffen, oorlog, tekorten voor de particuliere wolconsumptie, hoge wolprijzen. Het beeld van de inderdaad enorm gestegen ruwe-wol-prijs (van onge veer 60 et. per kilo vóór tot 12 a 13 gulden per kilo na de oorlog!) is uiter mate geflatteerd, "want men vergeet maar al te gemakkelijk dat onze „wol- schapenboeren" óók zulke slechte ja ren gekend hebben, dat deze tijdelijke wolprijzen-weelde de vroeger geboek te schade nog in de verste verte niet kan inhalen. Maar van wol-distributie is en zal ook in de naaste toekomst geen sprake zijn. Een nieuw koftiesurroqaai Bepia net zo goed als echte... Twee inwoners van Baarn, de heren W. A. en F. B. Wolfs, hebben geduren de twee jaar gezocht naar een stof, die door haar smaak en haar aroma een goed vervangingsmiddel zou kun nen zijn voor echte koffie. Na talloze proefnemingen zijn zij thans voor de dag gekomen met een product, dat naar hun mening de echte lcoffiesmaak voor 85 pet. benadert. De vervaardigers zijn van oordeel, dat hun product geen deviezen be hoeft te kostendaarentegen op de duur een bron van deviezen zou kun nen worden en een derde tot een kwart behoeft te kosten van een ge lijke hoeveelheid echte koffiebonen. De heren Wolfs willen zo spoedig mo gelijk een fabriek voor hun product stichten. Op Taipeh (Formosa) verklaart men, dat de communistische leider Mao Tse Toeng ernstig ziek is en dat hij de hoge communistische functionarissen van Kanton naar Peking geroepen zou heb ben. Mao's ziekte zou een toeneming van de macht van Li Li San betekenen. Li Li San is in Frankrijk opgevoed. Hij verbleef 17 jaar in Moskou. Deze gang van zaken zou weer een toeneming van de invloed van de Kominform ten ge volge hebben. Li Li San kwam naar China terug als politiek adviseur van Lin Piao. Thans is hij voorzitter van het Centrale Vakverbond. EX-STAATSSECRETARIS WORDT HOOGLERAAR TE TILBURG Het curatorium der Katholieke Eco nomische Hogeschool te Tilburg heeft benoemd tot gewoon hoogleraar in het burgerlijk- en handelsrecht mr. W. C. L. van der Grinten, oud-staatssecre taris van Economische zaken. t Loert overal. De weldadige warm- «rdrtMn8ÖUe"'dS ThSnS verdrijft de snerende pijn.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 11