Nationalisatie van Perzische olie Hongtsjon gevallen Dr. Schouten wenste politiek en parlementair ervaren personen Extra winsten voor gemeenschap Westerse concessies bereiken de grens van het uiterste Meisje op straat doodgestoken Zesduizend Parijse studenten gingen midden op straat zitten Vrijdag 16 Maa*t 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 148e Jaargang No. 64 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Engeland ziet zijn belangen in gevaar en overhandigi noia Tegenstand neemt toe Zege voor de Nationale Partij Gevolg van de moord op minister-president Waarom geen A.R. in het kabinet? IJskasttheorie voor kwestie Nieuw-Guinea Productieverhoging en consumptiebeperking Weerbericht Militaire petten blijven zoals zij zijn Leeuw terroriseerde bevolking Na dagenlange jacht neergelegd GRAAF SFORZA WIL MET TITO SPREKEN Schooljeugd in staking r~ Nieuwe wijziging van eerste agenda-punt Kobus werd dubbel gefotografeerd Na tien uur de borrel uit het Lagerhuis KoJii B&iieJk Drama in Amsterdams steegje Dader poogde zich van het leven te beroven Demonstratie tegen regeringsmaatregel BUREAÜ: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie; J. BIJLSMA ev C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. Het Perzische parlement heeft met algemene stemmen het voorstel van de oliecommissie, om tot nationalisatie van alle oliemaatschappijen over te gaan, onderschreven. Voorts is besloten, het mandaat van de commissie met twee maanden te verlengen. Zij heeft kortelings een aanvullende overeenkomst inet de Anglo Iranian Oilcy verworpen. De huidige overeenkomst van de maat schappij met de Perzische regering is geldig tot 1993. De verbonden troepen, die bij hun langzame opmars iets meer tegenstand ontmoeten, zgn gisteren Hongtsjon binnengetrokken, ongeveer dertig kilo meter ten Zuiden van de 38ste breedte graad. Bij Seoel vonden de Zuid-Kore- anen de omgeving verlaten, maar 15 km ten Noord-Westen van de stad zijn 6000 communisten bezig zich in te gra- President Truman heeft verklaard, dat het besluit of de legers de breedte graad zullen overschrijden genomen diende te worden door de bevelhebber te velde en niet door de opperbevel hebber, dis 7000 mijl van Korea zit. In «en brief aan de Zuidkoreaanse presi dent Syngman Rhee heeft generaal MacArthur gewaarschuwd, dat een on middellijke terugkeer van de regering naar Seoel niet verstandig zou zijn. Hij wees er op, dat de toestand een ingrij pend verschil vertoont met die in Sep tember toen de stad op de Noord- Koreanen werd veroverd. Thans is de vijand in goede orde teruggetrokken en heeft hij geen beslissende nederlaag ge leden. aldus de generaal. Radio Moskou maakte melding van bijzonder zware gevechten in het ge bied van Seoel. Verkiezingen in Suriname Volgens de voorlopige stembusuitslag van de algemene verkiezingen, die Don derdag in Suriname werden gehou den, krijgt de Nationale Partij Surina me 12 zetels, de Veienigde Hindustaanse Partij 6 en de Kaum Tani Persatuan Indonesia 2 zetels in de staten. Welke partij de resterende zetel toevalt is nog niet bekend. Van de 35.000 kiezers van Paramaribo hebben slechts 9.800 hun •tem uitgebracht. Engeland is vastbesloten zijn olie- belangen in Perzie te beschermen. Reeds is een krachtig gestelde nota aan de Iraanse regering overhandigd, waarin dit voornemen tot uitdrukking wordt gebracht. Uiteraard zal de Britse regering moeten beslissen over de wij ze, waarop dient te worden gereageerd op het besluit tot nationalisatie van de buitenlandse oliebeiangen in Iran. Ech ter zijn welingelichte kringen van oor deel, dat het nationalisatiebesluit neer komt op verbreking van de thans gel dende overeenkomsten. De beslissing van het Perzische parlement wordt be schouwd als een direct gevolg van de moord op minister-president Ali Raz- mara, wiens dood een van de voor naamste belemmeringen voor de natio nalisatie zou hebben doen wegvallen. Naar te Londen verluidt gaan het Perzische parlement en de oliecommis sie tot 14 April op reces. Daarna zou de commissie nog twee maanden tijd krijgen om de bijzonderheden voor haar voorstel uit te werken. Geduren de deze tijd verwacht men geen ver dere stappen tot nationalisatie. Sommige waarnemers te Teheran leggen de goedkeuring van de olie- nationalisatie door het parlement uit als een instructie aan de olie-commissie om de wenselijkheid en de mogelijkhe den te onderzoeken van uitvoering van het principe van olie-nationalisatie. Parlementsleden verklaarden het mo gelijk te achten, dat de regering de on derhandelingen met de Anglo-Iraanse oliemaatschappij heropent, maar allen schijnen van mening te zijn, dat de aanvullende olie-overeenkomst met die maatschappij vervallen is. De Kamer heet een amendement aan gebracht in het nationalisatiebesluit van de olie-commissie, op grond waar van zij buitenlandse deskundigen kan verzoeken het Perzische olieprobleem in het algemeen en de nationalisatie in het bijzonder te bestuderen. De A.R.-fractieleider in de Tweede Kamer, dr. Jan Schouten heeft giste ren te Rotterdam de vraag beantwoord „Waarom geen anti-revolutionnairen in het kabinet?" Ten aanzien van Romme's kabineis program had dr. Schouten op twee pun ten voorbehoud gemaakt, n.l. ten aan zien van Nieuw Guinea en de Antwef- pen-Rijnverbinding. Volgens spreker schijnt de regering inzake Nieuw Gui nea de „ijskast-theorie" te willen gaan toepassen. Mocht deze politiek falen en Nieuw Guinea opnieuw ter sprake ge bracht worden, dan hield de A.R.P. zich het recht voor overeenkomstig hun be kende standpunt te handelen en bij onenigheid de A.R.-ministers gelegen heid te geven uit het kabinet te treden. Een regeringsverklaring inzake het Antwerpen-Rijnkanaal achtte spreker praematuur en niet opportuun. Volgens Verklaring van de werkgeversorganisaties De centrale werkgeversorganisaties, t.w. het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werk- gevers Verbond, het R.K, Verbond van Werkgevers, Vakverenigingen en het Verbond van prot. chr. Werkgevers hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij zeggen, dat op het bedrijfs leven de zware plicht rust om onder de huidige "moeilijke en wellicht in de toekomst nog moeilijker omstandighe den zijn bijdrage in het landsbelang te leveren. Om niettegenstaande de stijging van de wereldmarktprijzen en de hogere uitgaven voor de defensie een sluitende betalingsbalans te bereiken, een cata- strophale daling van het levenspeil en een omvangrijke werkloosheid te voor komen, moet, naar hun mening, ge streefd worden naar een verdere op voering van de productie en tot een beperking van de consumptie op korte termijn. Ongetwijfeld zal een consump tiebeperking en een daarbij achter blijven van de inkomens spanningen te weeg brengen, die alleen kunnen worden gedragen, aldus de genoemde bonden, indien in alle lagen van de be volking het besef leeft, dat er inder daad door allen offers worden gebracht om onze bestaansmogeijkheid te hand haven. In het bijzonder zal moeten worden gestreefd naar een verlaging van dat verbruik, dat in de huidige omstandigheden als weelde moet wor den beschouwa. Verwachting, geldig tot Zaterdag avond: Veel bewolking met op vele plaatsen enige regen of mot regen. Zwakke tot matige, later vrij krachtige wind hoofdzakelijk tussen Zuidoos* en Zuidwest. Ho gere temperaturen, vooral in de nacht en ochtend. Zaterdag: Zon op 6.50, onder 18.48. Maan op 12.38, onder 5 17. Het is naar de mening der verbon den zeker vereist, dat eventuele win sten, die als gevolg van deze vergrote inspanning ten behoeve van de produc tie in sommige delen van het bedrijfs leven mochten worden behaald, voor zover zulke winsten reëel zijn, aan de gemeenschap ten goede dienen te ko men. De Nederlandse ondernemerswe- reld is er zich zeer wel van bewust, dat de offers gelijkelijk verdeeld moeten worden over de verschillende lagen der bevolking en dat het bedrijfsleven ten volle zijn deel zal hebben te dragen in de verhoogde lasten, die op ons volk zullen drukken. spreker moet zo snel mogelijk het rap port Van CauwelaertSteenberghe ge publiceerd worden, opdat de publieke opinie zich een oordeel kan vormen. Ook ten aanzien hiervan wilden de A.R. hun vrijheid van handelen behouden. De heer Schouten zeide zover te zijn gegaan als maar mogelijk was. Zijn uitgangspunt was de noodtoestand en daarom had hij de grootst mogelijke medewerking willen verlenen. Hij was al heengestapt over enige bezwaren, n.l. het nieuwe premierschap van dr. Drees de top-verantwoordelijke man voor de leiding van hel afgetreden kabinet het weder optreden van Van Maarse- veen om diens Indonesie-beleid en voorts de terugkeer van negen of tien demissionnaire ministers. Dr. Schouten meende echter aan zijn eis, dat de twee A.R.-ministers, die Oorlog en Marine en Verkeer en Waterstaat zouden be zetten, politie! en parlementair ervaren personen zouden zijn, te moeten vast houden. Prof. Romme evenwel kende aan de betekenis ervan vergelijkender wijs een zo geringe waarde toe, dat hij meende dit punt niet te mogen laten wegen. Dr. Schouten heeft toen ver klaard er een conditio sine qua non van te moeten maken. „Mijn persoon", aldus dr. Schouten, „was hier niet in het geding". Naar wij van officiële zijde verne men is binnenkort een legerorder te verwachten, waarbij het invoeren van de nieuwe onderscheidingstekenen op militaire petten tot nader order wordt opgeschort. Na het verschijnen dezer thans aangekondigde legerorder zullen dus de onlangs ingevoerde onderschei dingstekenen niet meer mogen worden gedragen. De Westelijke vertegenwoordigers op de conferentie van plaatsvervangers t» Parijs hebben Donderdag een nieuwe redactie van het eerste punt van de Westelijke ontwerp-agenda voorgesteld, luidende: „Het onderzoek naar de oor» zaken van de huidige internationale spanning in Europa en naar de middelen om een werkelijke en blijvende verbetering in de betrekkingen tussen d« Sowjetunie, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk te verzekeren, zoals het huidige bewapeningspeil, zijn gevolgen voor de kwestie van de ontwapening, maatregelen ter verwijdering van de vrees voor aggressie, nakoming van do huidige verdragsverplichtingen". Een Westelijke woordvoerder verklaarde, dat Davies Gromyko had gezegd, dat het nieuwe Westelijke ontwerp het uiterst* was, waartoe de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk konden gaan. Een Kongolees jager heeft een einde gemaakt aan de wandaden van een leeuw, die het gebied om Nianzalalc, in Oeroendi, op de oostelijke oever van het Tanganika-meer, onveilig maakte Op een mxlo door de Italiaanse ministerpresident De Gasperi bijge woonde pers mferentie te Londen ver klaarde de Italiaanse minister van bui tenlandse zaken, graaf Sforza, dat En geland, Frankrijk en de Verenigde Sta ten opnieuw verklaard hebben dat zij een teruggave van Triest aan Italië voorstaan, doch hij zelf evenwel de voorkeur gaf aan rechtstreekse onder handelingen met de regering van maar schalk Tito. Meer dan 1.300 schoolkinderen te Gelsenkirchen in het Ruhrgebied zijn Maandag op bevel \>an hun ouders van school weggebleven. De „staking" werd uitgeroepen uit protest tegen de lange duur van de reparaties aan het door bommen beschadigde schoolge bouw en 't niet-openen van een tweede school. „Stakingsposten" stonden rond om het schoolgebouw opgesteld. Het beest had reeds verscheidene inheemsen, onder wie twee nachtwa kers, en een jongen verscheurd. In het begin van de maand werd een klop jacht georganiseerd en op 8 Maart j.J werd gemeld, dat de leeuw aan een van zijn poten gewond was, toen hij in een val was geraakt. Dank zij de bloedsporen kon de jacht worden in gezet door het gezelschap, dat talrijke met lansen gewapende inlanders om vatte. Toen het dier ongeveer 20 km was achtervolgd, kon het eindelijk niet verder meer. In een laatste poging tot afweer sprong het op zijn aanvallers toe, maar werd in de sprong door een kogel in de hartstreek getroffen, De leeuw woog 303 kg en was ruim drie meter lang van kop tot staart. Het nieuws werd door de plaatse lijke bevolking met groot gejubel ont haald. De Kongolezen waren door het dier zodanig geterroriseerd, dat de nachtwakers v.an Nianzalak een dubbel loon en bovendien bouw van waar nemingsposten op palen hadden geëist De jager werd in triomf rondgedragen en honderden inlanders hebben de ge beurtenis een etmaal lang gevierd. Andrei Gromyko (Sowjetunie) criti- seerde de nieuwe tekst, maar behield zich zijn standpunt voor. Hij verklaar de, dat de woorden „ontwapening van Duitsland" weliswaar in de nieuwe for mulering voorkwamen, maar dat het ontwerp de belangrijkste en brandende kwestie in een moeras van algemeen heden verdronk. De Sowjetunie kon geen agenda aanvaarden, welke da kwestie van de nakoming van de over eenkomst van Potsdam of de ontwape ning van Duitsland ignoreerde. De Westelijke mogendheden gaven verdere reacties op de Woensdag door de Sowjetunie ter tafel gebracht voor stellen. Hoewel zij hierin een duidelijke stap vooruit zagen, vonden zij deze nog onbevredigend op een aantal punten, vooral de formulering van het eerste punt op de Sowjet-agenda, waarin wordt aangedrongen op nakoming door de vier mogendheden van de overeen komst van Potsdam ten aanzien van de ontwapening van Duitsland. Zij betuig den opnieuw hun spijt er over, dat het nieuwe Sowjetontwerp voor hun derde agendapunt de besrreking van de ver mindering der bewapening scheen te be perken tot de vier grote mogendheden. Labour-eis: Meer dan' honderd Labourleden van het Britse parlement hebben een motie ingediend, die een eind wil maken aan de verkoop van sterke drank in het Lagerhuis na tien uur s avonds en aan de pogingen van de oppositie om door lange tot diep in de nacht durende vergaderingen Labour uit de regering te praten. Aangezien Theodoors oppasser een gruwelijke hekel heeft aan overbo dige reiskosten beginnen we vandaag in hetzelfde Sao Paulo waar we giste ren onze geachte clientele achterlieten. Komt trouwens goed uit, want het is een primeurtje. Niet van uw lijf-aap, doch van het nieuwe ziekenhuis ter plaatse: Daar werd als eerste patiënt opgenomen.de schilder, die de voor gevel nog een laatste kwastje zou geven en al doende van z'n stellage aftuimel de. De president van de „National Bank" in Kansas was daarentegen de vijftigste bezoeker, die op de lunch ter gelegenheid van het vijftigjarige be staan van z'n grootste concurrent de „State Bank" arriveerde. Hij ontving derhalve.een spaarbankboekje met een tegoed van vijftig dollar. Ware het niet zeer waarschijnlijk dat de censuur zulks schrappen zoude, wis en zeker had Theodoor hie, een overpeinzing aangaande duvels en grote hopen op laten volgen. Enfin, dan borduren we maar even op dat presidentschap voort: Volgens Radio-Moskou heeft een aantal functionarissen van de Baltische Sowjetrepublieken de Orde van Lenin, de hoogste Russische onderscheiding, ontvangen. De presidenten van Litau- en en Estland komen beiden op de lijst voor. O Een in Californie overleden Estlandse millionnair heeft beslist nooit op die lijst gestaan, want deze heeft een millioen dollar nagelaten aan „per sonen, die uit door de Sowjetunie op geslokte staten naar wr-ije landen zgn uitgeweken". q Harold Gilbert uit Manchester kón niet meer uitwijken toen de zware RAF-trailer, die hij met z'n auto(tje) inhaalde plotseling rechts af sloeg. Heer Harold, overwegende dat het soms wijzer is een onderkruiper dan een heer in het verkeer te zijn, reed maar onder de oplegger door. Geen schrammetje! [Aaar echter niet alle verkeersperike- len zo goed aflopen zullen de leden van Saarbrückens rechterlijke macht een drie maanden durende cursus in het trambesturen moeten volgen. Zodat Labour schijnt bevreesd, dat zich bij stemmingen situaties als deze sullen voordoen. ze voortaan tram-ongevallen uit eigen ervaring kunnen be- en veroordelen. Helemaal er naast met z'n oordeel was een Birmese agent, die teneinde een voor het politiebureau betogende me nigte te verspreiden, een, naar hij meende, niet geladen bom tussen de demonstranten wierp. Vier personen werden gedood en zes gewond, want de bom was wèl geladen. Theodoor ook. Op die groep Zuidafrikaanse blan ke handelaren, die blijkbaar niet te gen hun niet-blanke collegae kunnen concurreren: Zij stellen n.l. voor alle Indiërs in Transvaal bijeen te brengen (te concentreren heet dat met een vreemd woord) in een gebied aan de grens van Portugees Oost-Afrika. Dat die Indiërs trouwens niet uit pure lol htm broodje elders in de wereld zoeken moge blijken uit de mededeling van India's minister van voedselvoor ziening: Tien- tot vijftienduizend ton graan van de oogst is door sprinkhanen- zwermen verloren gegaan. Elf be woners an een Slowaaks dorp, die in hun land ook zo iets zagen aanko men, kregen drie tot vier maanden ge vangenisstraf wegens het hamsteren van meel. Q Om nu den volke te tonen dat dit gehamster hélemaal nergens toe dient, is een aantal Slowaakse arbeiders" uitgenodigd om in een spoorwegstation aan de Slowaaks-Russische grens met eigen ogen te komen zien dat de ge ruchten als zou de Sowjetunie de graan- leveranties aan Tsjechoslowakije ge staakt hebben elke grond missen. Donderdagavond omstreeks 10 uur is op het Oosteinde te Amsterdam een meisje doodgestoken. De dader trachtte daarna zelfmoord te plegen door sich eveneens met het mes verwondingen toe te brengen. Vervolgens sprong hij in het water van de Amstel, maar men wist hem te redden. Het drama heeft zich afgespeeld in het Achter-Oosteinde, een nauw straat je tussen de Sarphatikade en de Sar- phatistraat. Een agent van politie, die daar surveilleerde, werd omstreeks 10 uur aangesproken door een burger, die hem mededeelde, dat hij een vrouw had horen gillen en een man snel in de richting van de Amstel had zien lopen. De agent vroeg de burger onmiddellijk op het gegil af te gaan en zette zelf de achtervolging van de man in. Bij de Amstel gekomen zag hij een man op ongeveer li/2 meter afstand van de wallekant in het daar zeer ondieoe water staan. Hij trachtte deze man te bewegen aan de wal te komen, maar in plaats van dat te doen, stak de man zijn hoofd onder water. De agent is toen snel naar het bureau van de rijks politie te water aan de Sarphatikade gegaan ep is teruggekomen met enkele wachtmeesters. Gezamenlijk heeft mer» de man uit het water gehaald. Hij bleek bewusteloos. De man had met een mes getracht zijn polsen door te snij den en had zichzelf een ernstige wond in de hartstreek toegebracht. Zijn toe stand schijnt overigens niet levensge vaarlijk te zijn. Hij kon nog niet ver hoord worden. De politie-agent was. nadat de GG en GD was gekomen, onmiddellijk naar het Achter-Oosteinde gegaan. Daar trof hij een ongeveer 25-jarige vrouw op de grond liggend aan. Zij was deerlijk verwond met een mes en gaf de geest voor het mogelijk was iets voor haar te doen. De burger, die de agent op het gillen van de vrouw attent heeft gemaakt, had zich gisteravond nog niet bij de politie gemeld. In de Rotterdamse Diergaarde Blij- Dorp worden de dieren regelmatig op T.B.C. onderzocht Bij pas aan gekochte dieren worden van de longen röntgen-foto's gemaakt. De Orang Oetang „Kobus" w met zijn oppasser bij de dierenarts Peters op bezoekKobus vindt het helemaal niet erg v<m binnen en van buiten gefotografeerd te worden. Duizenden studenten hebben te Partis gedemonstreerd tegen het verminderen door de regering van het bedrag, uitgetrokken voor maat schappelijke diensten te hunnen be hoeve, met 235 millioen francs. Het aanvankelijke bedrag was 535 mil lioen francs. De studenten, die o.m. recht hebben op kortingen op prijzen van restau-ants en hotels, eisen meer in plaats van minder staatssteun. In geheel Frankrijk hebben hon derd duizend studenten het univer- siteitsbezoek gestaakt. Zes duizend Parijse studenten gingen in de brede Rue Soufflot, in de studentenwijk het Quartier Latin op de grond zit ten. Op de boulevard Saint Michel ontstonden verkeersopstoppingen, toen talrijke studenten zich bij de „zitters" in de Rue Soufflot wilden voegen. De politie kreeg versterkingen. Daar op drong zij, gemoedelijk optredend, de studenten langzaam achteruit en zij straten in. In Parijs hebben vijftig duizend studenten het universiteitsbezoek ge staakt. Sommige hoogleraren gaven, als teken van solidariteit met de demonstrerende studenten, geen col leges. De Parijse politie heeft 163 studenten gearresteerd.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1