Stad en Omgeving r Modelflats Ambts-jubileum in Schermerhorn Muzikaal soirée in Wapen van heemskerk Veiling-omzet liep in 1950 terug In de hoek van de tuinder vielen de slagen De exploitatie-rekening toont een batig saldo AGENDA Palmpaasoptocht ïrMHuBrmaaii De heer Krul 25 jaar kassier J VEE-MARKT OF VEE-KWELLING? De kalveren zijn er het slechtste aan toe Debuut van het Dameskoor Consonantwerd succes Een afwisselend en goed verzorgd programma Politie deed goede vangst In de toekomst beter spoormateriee op de lijn naar Den Helder In Mei weer per trein naar Hoorn? Oudorp $TftTE (KPi^ESS ter enjoy, one, oj tfie State SxpieM farruly Bestuur van Noordermarktbond wenst ontwerp plan industrieterrein Morele steun van Coöp. Zuurkooltabriek De eerste Zoi „Is het mogelijk MAANDAG 19 MAART 1951 De Alkmaarse exportveiling; van land- en tuinbouwproducten heeft in het af gelopen jaar een omzet geboekt van ruim 1,200.000, aldus werd medegedeeld, toen de aandeelhouders van deze veiling Zaterdag in het Gulden Vlies in jaar vergadering bijeen waren. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer Joh. Noort er op dat het jaar 1950 niet ongemerkt is voorbijgegaan. De tuinder heeft vooral in de hoek gezeten waar de slagen zijn gevallen en de benarde positie van de tuinbouw heeft zich begrijpelijkerwijs ook in veiling kenbaar gemaakt. Toch was deze nog steeds in staat zich redelijk te handhaven en hoewel er geen reden is voor gegronde hoop; een zeker optimisme mag men zeker wel koesteren. Wellicht kan er van de zijde van het Centraal Bureau daadwerkelijke hulp verwacht worden. Uit het jaarverslag' bleek, dat de Alkmaarse veiling een juiste weerspiegeling geeft van de gezamenlijke omzetten van de veilingen in geheel Noord-Holland. Vrijwel alle veilingen geven een zelfde teruggang in de omzet te zien, hetgeen te wijten is aan de grotere concurrentie met andere groenten- producerende landen in Europa, het uitblijven van het handelsverdrag met West- Duitsland en de sterk verminderende binnenlandse koopkracht. Het omzet cijfer van de Alkmaarse veiling is als gevolg van deze omstandigheden belang rijk gedaald, n.l. van 1.413.768 in 1949, tot 1.216.248 in het afgelopen jaar. verwachtte hij geen overstelpende vloed Mede onder de invloed van de natte zomer in 1950 liep het aantal aange voerde colli van 611.500 terug tot 570.000. Het prijspeil heeft in het vo rige jaar 7.8 procent lager gelegen dan in 1949. De zomerproducten, behalve bloemkool, andijvie en postelein wer den vrij vlot van de hand gedaan, even als de vroege aardappelen, de spruiten en witlof aan het eind van het jaar. Ex port vond er practisch niet plaats. Door de aanvoerders werd 36.050.- aan het minimumprijzenfonds bijgedragen. In het eigen bouwfonds was door de leden een bedrag van 29.054 gestort. De exploitatie-rekening geeft aanlei ding tot optimisme. Zij sluit met een batig exploitatie-saldo van 8269.te gen het jaar daarvoor 2270.78. Dit is bereikt door ver doorgevoerde be zuinigingen. Een bedrag van 2250. kan voor winstverdeling worden be stemd. De vergadering keurde het be stuursvoorstel goed over dit bedrag evenals in vorige jaren een dividend van 5 procent aan de aandeelhouders uit te keren. Het restant wordt bestemd voor de gewone reserveringen. De jaar rekening sloot met een bedrag van 312.101.84. De notulen, het jaarverslag en de balans werden goedgekeurd. Veilen tegen vier procent Het bestuur vroeg de goedkeuring van het voorstel om over 1950 en 1951 een vcilingpercentage van 4 uit te keren. Na enige discussie accepteerde de vergadering dit voorstel. De heren D. Blom, Jn. Blom en C. Hartog werden met vrijwel algemene stemmen in het bestuur herkozen. Ver der stelde het bestuur voor de dividend bewijzen, die ouder zijn dan vijf jaar vervallen te verklaren en het dividend hiervan in de kas der N.V. te storten. Na een korte gedachtenwisseling werd besloten de inleveringstermijn van deze bewijzen te sluiten op 31 December van dit jaar. Verder werd de agenda voor de jaarvergadering van het Centraal Bureau, die n 21 Maart te Utrecht zal worden gehouden, besproken. De heer Van Diepen zeide begrepen te hebben, dat het Centraal Bureau in samenwerking met o.a. de Boerenleen bank een crediet van tien procent over de omzet van het afgelopen jaar wil verstrekken. Volgens hem ging het hier bezijden de goede weg. De directeur der N.V.. de heer E Mak. zette bondig uiteen, dat het bestuur in deze kwestie gaarne afziet van aanbevelingen in deze richting. Men zou zich aan de Boe renleenbank binden en alle rechten kwijt zijn. als zich moeilijkheden in de aflossing (die in hetzelfde jaar als de credietverlening moet plaatsvinden) zouden voordoen. De secretaris der pro vinciale Bond, de heer Vegter, die deze vergadering bijwoonde, lichtte een en ander nog toe. Voor b.v. oogstcredieten kon het C.B. goed werk doen, zo zeide hij, maar omdat het maximum der cre- dieten slechts duizend gulden bedraagt van aanvragen. De rondvraag „In Warmenhuizen worden na afloop van de veiling de doorgedraaide pro ducten gewoonlijk als veevoer geveild en brengen dan soms van fl.20ƒ1.30 per 100 kilo op. Waarom is dit op de Alkmaarse veiling niet mogelijk?", zo werd tijdens de rondvraag geïnfor meerd. De heer Mak zeide hierop, dat de hoeveelheden, die in Alkmaar over blijven de moeite van het na-veilen niet zouden lonen. Hij zou echter over leg plegen over de vraag of het na- veilen van doordraai-producten moge lijk is. Op desbetreffende vragen deelde de heer Mak verder nog mede, dat ge streefd zal worden naar verbetering van het transport van producten naar de veiling. De voorzitter beloofde in de algemene vergadering te spreken over de mogelijkheid van aanschaffing van koolkratten, jewel de aanvoer van dit product niet groot' is. Hetgeen de vei ling bereikt verkeert dikwijls in slechte staat, mogelijk door de ondoelmatigheid van de zgn. „28ers". Hierna volgde de sluiting. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). MAANDAG' Victoria-theater, 8 uur: IJscoman kijk uit (14 jaar). Rex-theater, 2.30 en 8 uur: Het liefdeleven van Carmen (18 jaar). Harmonie-theater, 8 uur: Mannen (14 jaar). Cinema Ameri- cain, 8 uur: The big lift (14 jaar). Gulden Vlies 8 uur: Toen wij trouw den (Ned. Volkstoneel). Wapen van Heemskerk, 8 uur Open bare Middenstandsvereniging. Valks' Lunchroom, 8 uur: Openbare voordracht Blavatsky Loge. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Wapen van Haarlem, 8 uur: Leden vergadering Witte Kruis. Harmonie, 2.30 uur: Ned. Ver. van Huisvrouwen „Het werk van de Na zorg". De Mollebonen De Groningse vereniging „De Mol- leboonen" kwam Zaterdagavond in 't Gulden Vlies voor de vierde maal in dit seizoen bijeen en ook deze avond is weer een feestavond geworden. De to neelgroep 't Gebelskop kwam voor de dag met „Elk mens lopt mit 'n hoan". van Jan Fabricius, door de schrijver ,.'n ainvoudeg dinkje" genoemd, maar dat toch in staat bleek de volle zaal 'n paar uren gezelligheid te brengen. De eigenaardige titel wordt in het derde (laatste) bedrijf verklaard en het blijkt, dat de schrijver bedoelt, dat ieder mens op een of ander punt een zeker bijgeloof koestert (b.v. dat „staartnummers" in een loterij geluk brengen). Na afloop bracht voorzitter Bos de spelers en mevr. Maats uit Hei- loo als regisseuse een welverdiend woord van dank. Gezellige kout en muziek en dans hielden de aanwezigen nog tot ver na middernacht bijeen. De traditie om ter ere van Palm zondag een optocht met versierde Palmpasen te houden, is in onze ge meente niet in het vergeetboek ge raakt. Tal van juichende kinderen wa ren, ondanks de minder gunstige weersgesteldheid, gisteren tegen het middaguur bijeengekomen om met hun eigen gemaakte, kwistig van alle soor ten koek, fruit en snoepgoed voorziene Palmpasen een optocht te houden. Met de kapel, tamboers en hoorn blazers van „St. Caecilia" voorop, werd een wandeling gemaakt door het wes telijk gedeelte der gemeente, waarna de karakteristieke stoet op het Varne- broek ontbonden. Onze modern ingerichte aan de Karl Marxstraat zijn vandaag geopend 19 21 uur en morgen Dinsdag 20 Maart, wegens enorme toe loop, van 14 17 uur en 19—21 uur. ALKMAAR Burgerlijke Stand Geboren: Jacoba, d. van A. Vo gelpoel en M. de Graaf. Adrianus C. G., z. van A. J. Dekker en H C. van Hooff. Nicoline, d. van F. J. Schmidt en A. Hildering. Gehuwd: Levinus van Dierendonck en Johanna J. Lantman. Arnold Held en Nelly G. Kesselaar. Overleden: Antje jaar, geh. met A. Doets. Blokker, 76 JJE VRAAG of een veehouder ruw met zijn dieren omgaat is net zo moeilijk te stellen als die of een tand arts zijn patiënten wel met de gewens te zachtheid behandelt. De mening van de observerende leek verschilt be langrijk met die van het slachtoffer zelf, dat ten slotte alle gewaarwordin gen op de meest directe wijze onder gaat. Voor de leek moet het lossen van het vee op de slachtveemarkt van Maan dag een walgelijke vertoning zijn. Men ziet geweldige kolossen van koeien met vlammende ogen van neergelaten laadplanken hobbelen en verwacht, dat onze melkleveranciers onmiddellijk door de in verhouding te dunne poten zullen storten. Het gehele Waagplein davert van het krijsen der varkens en het schreeuwen van de veeboeren. Maar vooral de manier waarop men met de kalveren omspringt lijkt de toeschouwer wreed. In vele gevallen vraagt hij zich af of het nu beslist no dig is een kalf aan een achterpoot uit een klein luikje te trekken. Men kan een varken comfortabeler langs een loopplank op de begane grond krijgen. In het holst van de Zaterdagnacht arresteerde de politie in een Alkmaars hotel een 24-jarige kantoorbediende uit Sneek, die gezocht werd wegens verduistering van een bedrag van en kele duizenden guldens. De man hac! zich een andere naam aangemeten, die hem echter niet aan de arm der wet kon onttrekken. Blijkbaar beschikte hij niet over de in noodgevallen zo ge wenste gemoedsrust, want hij verliet net het hotel door een zijdeur, toen de politie hem onder de gebruikelijke woorden in de kraag nam. Hij kreeg enkele uren logies op het politie bureau, waarna hij naar Sneek werd overgebracht. Aanrijding Een twintigjarige wielrijdster wercl Zaterdagmiddag om ongeveer half twee het slachtoffer van een ongeval dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Bij het oversteken van de vlotbrug passeerde ze een vrachtauto en kwam plotseling te vallen, toen haar fiets vaste grond verloor, doordat de wielen van het schuine gedeelte aan de zijkant van de brug, weggle den. Gelukkig bemerkte de chauffeur in zijn spiegel het ongeval en stopte onmiddellijk. Het meisje had evenwel een hoofdwond bekomen en klaagde over hoofdpijn, terwijl ze tevens braak neigingen had. Vermoedelijk kreeg ze een hersenschudding, doordat haar hoofd in onzachte aanraking is geko men met de laadbak van de auto. Ze is naar het Centraal Ziekenhuis over- GESLAAGD Te Deventer slaagde voor het exa men landbouw-huishoudlerares mej I. Bos te Alkmaar. Voor het jaarlijks muzikaal Soirée van dit ensemble was in de concertzaal van „Het Wapen van Heemskerk" een zeer grote belangstelling. Zowel vocaal als instrumentaal was het programma rijk aan variatie. Het dubbelmannenkwartet zong oel.v. dirigent Gerard Pranger een aantal werken, die wel bijzonder in de smaak vielen, zoals: de Negro Spirituals, Steel Away" en Nobody Knows". Benedictur" van Pranger klonk goed en genuanceerd. Ook op het „Jager ehor van Weber was het kwartet be hoorlijk ingesteld. Dan was er deze avond het debuut van het Dameskoor „Consonant" dat eveneens onder leiding staat van Ge rard Pranger. Het was wel een zeer aangename kennismaking, want dit koor dat nog slechts een half jaar bestaat gaf muzikaal verantwoorde zang te ho ren. Het stern-materiaal is heel goed Het „a cappela" gezongen „Mei-liede- ke" van Willem Wiesehahn en de A- vond-Cantate van Cath. van Rennes, waarin mevr. Narold-Bas zong klonken zuiver en genuanceerd. Met dit ensem ble kan in de toekomst nog veel goeds worden bereikt. Het succes was terecht verdiend. Pianosoli Gerard Pranger trad als pianosolist op met een Polonaise van Chopin en „Arabesque" van Debussy. Zijn spel was uitstekend en zeer muzikaal. Als toegift speelde de pianist op verzoek het zo populaire Warschau- concert. Deze pianist kan het zich per- miteren meerdere malen op te treden en met succes. Het zeer afwisselen de programma bood verder nog een voordracht, levensliedjes, en niet te vergeten de medewerking van Gré Pranger's ballet-klassen. Dat de zigeu nerdans, het kinderballet en de ande re balletten, die we nog kort geleden in t Gulden Vlies zagen, ook bij dit pu bliek enthousiast ontvangen werden behoeft wel geen betoog. Het geheel zag er zeer goed verzorgd uit. Het dubbel mannenkwertet „Zang en Vriendschap" heeft er slag van der gelijke avond te organiseren, en boven- dien gezellig en attractief te maken Het enthousiasme van de aanwezigen, gold alle medewerkenden en met vol doening zal men het Wapen van Heems kerk, na de verloting en een geani meerd bal hebben verlaten. Ms. dan het plompverloren uit een wagen te laten vallen. En deze dingen gebeuren; en telkens zegt de toeschouwer: „vreselijk", hoe weinig bevallig een varken er ook uit ziet. Maar er zijn andere dingen, die minder opvallen, omdat We ze dage lijks zien en niet als dierenmishande ling kenmerken. Daar zijn bijvoorbeeld de paarden die dit vee naar het marktplein heb ben getrokken en bezweet en dampend na hun lange rit in de morgenkou staan. Een heel enkele maal zien we hoe een voerman zijn paard be schermt door een deken of jas over de bezwete rug te leggen. Meesta! echter is men té veel geïnteresseerd bij het lossen, zodat het paard wordt ver geten. De nodige organisatie ontbreekt voor een groot deel. Alles gaat te zenuwachtig en té vlug. om vlot te kunnen lopen. Vraagt men de mensen, die zich in alle vroegte met het lossen van het vee bezig houden echter, dan hoort men, dat er geen sprake is van mishande ling. Het is uitermate moeilijk hier over een oordeel te vellen. Elke vee houder zal verklaren, dat men een koe slechts „irriteert" als men het dier met een wandelstok op de schroften slaat! Men kan het de koe zelf moei lijk vragen! Een krijsend varken levert geen be wijs, geestelijk of lichamelijk geschokt te zijn. Anders is het naar onze mc~*"".g ïïïfft de kalveren. Dachten we aanvankelijk dat de manier waarop de kalveren werden gelost „normaal" was, het tegendeel bleek weldra. Toen we nauwlettend observeerden hoe kalve ren nonchalant in de boxen werden gesmeten, hoe ze over een afstand van vier meter minstens driemaal onzacht met de straatstenen in aanraking kwa men, informeerden we of dit nu wel nodig was. De betrokken, veehouders veranderden daarop plotseling van tac tiek. Ze tilden de kalveren met een zekere voorzichtigheid uit de wagen en zétten ze in de boxen, inplaats van ze erin te laten vallen. Later gingen ze over tot de eerste manier.Want alles moet gauw gaan. Er staat een ongeduldig toeterende file auto's en boer A. wil zijn bijzonder vette var kens eerder aan de eventuele gega digde laten zien dan boer B. dit kan doen. Bij deze omstandigheden móet het weieens ruw toegaan. Dieren hebben overigens de ge woonte een ruwe behandeling goed te overleven. Men zou vrij wat zachtzin niger te werk gaan als er flessen ge lost moesten worden De grote zaal van de Rode Leeuw was Vrijdagmiddag geheel gevuld met bezoekers uit Schermerhorn, de Scher mer en Alkmaar om de kassier der Boerenleenbank, de heer Joh. Krul te mplimenteren met zijn 25-jarig jubi leum. Reeds in 1920 nam de heer Krul zitting in de raad van toezicht van de Boerenleenbank, enige jaren later werd hij gekozen tot bestuurslid en op 16 Maart 1926 volgde hij de heer H. Zee man op als kassier. Door de grote een voud en de grote hulpvaardigheid die de heer Krul gedurende zijn loopbaan heeft getoond, heeft hij een warme sympathie verworven, wat wel duide lijk bleek op de druk bezochte receptie. De receptiezaal had door de bloemen- tooi een feestelijk aanzien. Onder de bloemstukken zagen wij er van het be stuur en directie van de Coöp. Centr. Raiffeisenbank „De Utrecht", de kassier vereniging kring Purmerend, notaris Kruimel te Oterleek, Bestuur en Raad van Toezicht der bank te Schermer horn en vele anderen. De directeur van de Boerenleenbank, de heer H. Zeeman, die de kwaliteiten van de jubilaris schetste, bood hem na mens de leden en spaarders een gouden horloge met ketting aan en een album met de namen der schenkers. Mevr. Krul werd verrast met een fraaie sche merlamp. Hierna sprak de directeur der Cen trale Raiffeisenbank De Utrecht, de heer Th. J. Visser, die zijn welgemeen de felicitaties overbracht. „Een kassier moet aan veel eisen vol doen. Hij moet administratiekennis be zitten, tact hebben, actief zijn. eerlijk en betrouwbaar zijn, en een door en door gezond verstand bezitten", aldus spreker. „Aan al deze eisen voldoet de heer Krul in hoge mate". Met de wens, dat de jubilaris het kas sierschap nog vele jaren zou vervul len, overhandigde de spr. een oorkonde Ds. Y. van Dijk bracht namens de Ner. Herv. Gemeente dank voor het beheer der gelden van de kerk. De 'burgemeester, de h eer W. J. Viering vijftigjarig bestaan „Turnlust" De viering van het vijftigjarig be staan van Turnlust wordt eerstdaags voortgezet. Op 27 Maart wordt een kindermiddag georganiseerd voor le den van zeven tot twaalf jaar. De uit voering van de adspiranten zal op 4 en 5 April plaats vinden. De oudere ad- spiranten krijgen een speciaal bios coopprogramma. dat hun op 7 April in Cinema'Americain wordt aangeboden De kleuters wacht een aantal verras singen op hun lesuurtje van 11 April. Voor de oudere leden wordt een avond in het Gulden Vlies georganiseerd. Het zal een avond worden waarran zij nu eens geen medewerking behoeven te verlenen. Na het clubdiner zal name lijk niemand minder dan Toon Her man sen zijn gezelschap optreden. Naar aanleiding van de in de verga dering der Kamer van Koophandel te Alkmaar naar voren gebrachte klachten over het slechte spoorwegmaterieel op de lijn AlkmaarDen Helder en de nadien met de Spoorwegen gevoerde besprekingen, ontving de Kamer thans bericht, dat de materieelpositie nog niet van dien aard is om deze dienst met moderner materieel te bewerkstel ligen. Inmiddels is echter de onderhouds- toestand van de gebruikte wagens ver beterd en zijn enige van de meest er gernis gevende rijtuigen door andere vervangen. De directie tekent hierbij aan, dat de Kamer ervan verzekerd kan zijn dat deze aangelegenheid bij voort during haar aandacht heeft en het tra ject AlkmaarDen Helder als één der eerste is genoteerd, waarop nieuw mt' terieel gaat rijden, zodra daarover de beschikking is. Tot zolang zal de direc tie genoodzaakt zijn een beroep op het geduld der reizigers te doen. De Kamer merkt hierbij nog op, dat haar vertegenwoordiger in de Spoor- wegraad in het begin van het vorige jaar in deze raad opnieuw heeft aan gedrongen op het inleggen van enkele dieseltreinen op de lijn AlkmaarDen Helder. De directie heeft toen geant woord, dat zulks op dat ogenblik niet mogelijk was, doch dat gehoopt werd; dat dit in Mei 1952 wel het geval zo- zijn. Ten aanzien van de treindienst Alk maarHoorn bereikte de Kamer van Koophandel berichten waaruit zou zijn op te maken dat deze dienst met in gang van de zomerdienstregeling met stoomtreinen zou worden hervat. VROUW AANGEHOUDEN In de nacht van Zaterdag op Zon dag verleende de politie „ontnuchte- rings-logies" aan een vrouw, die onder de invloed van sterke drank verkeer de en dit op de bekende, weinig aan vallige manier manifesteerde. Zon dagmorgen werd ze weer vrijgelaten Driessen, feliciteerde de heer Krul na mens gemeentebestuur en burgerij. De heer J. A. Woelders bood namens de kring Purmerend van kassiers een fraaie bloemenmand aan. De heer A. de Lange sprak als lid van de bank en dankte voor de vele hulp, die de jubilaris ook buiten de kantooruren verleende. De directeur der Coöp. Zuivelbank ta Alkmaar de heer P. van Ammers her innerde aan het lange contact van bei de banken. Spr. bracht dank voor de zeer goede samenwerking en hoopte dat deze nog jarenlang zou voortduren. Tot slot sprak de heer L. Slot uit de Beemster die de kassier en diens echt genote dank bracht voor het vele werk voor hem verricht. Bewogen dankte de heer Krul voor de vele cadeaux en voor de mooie dag hem en zijn familie aangeboden. Nog lang bleef men gezellig bijeen. 's Avonds werd de jubilaris en diens familie een diner aangeboden door hst bestuur en de Raad van Toezicht. AANBESTEDING Dezer dagen werd te Oudendijk aanbe steed de uitbreiding van de begraafplaats en het bouwen van een lijkenhuisje met nevenruimten. De firma D. van Diepen te Schermerhorn was voor het eerste object de laagste inschrijfster met een gedrag van 20.573. Hoogste inschrijfster was de fir ma N. Borst uit Spierdijk met 31.125. De laagste inschrijfster voor de bouw van het lijkenhuisje was firma G. J. de Geus uit Schermerhorn 7800). De hoogste in schrijving bedroeg 10.900 en was af komstig van de firma Kamp uit Heerhugo- waard. De gunning werd aangehouden. HUIZENVERKOOP Het dubbelwoonhuis, Westerstraat 9495, eigendom van mevr. L. te Bergen, is bij onderhandse verkoop in eigendom over gegaan aan de tegenwoordige bewoner de heer J. Smit. Het woonhuis Heerenweg 13, eigendom van de heer H. te Alkmaar, is onderhands verkocht aan de tegenwoordi ge bewoner de heer C. Hoogeboom. Zaterdagmiddag kwam het bestuur van de veilingvereniging „De Noor dermarktbond" bijeen onder voorzit terschap van de heer P. Duiives. Deze gaf in zijn openingswoord enkele cij fers met betrekking tot de omzet over het tijdvak van 27 Januari tot 26 Fe bruari. De omzet van groenten bedroeg f 367.019.81, die van fustproducten f 36,80, aardappelen en uien f 10.555,53 en pootaardappelen f 8.582,58. Het to taal was f 386.194,72. Aanvoerregeling De voorzitter merkte op, dat de vei ling 's Maandags, 's Woensdag en Vrij dags dreigt te verlopen. Het bestuur heeft daarom besloten om t.a.v. gele en rode kool op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag een derde gedeelte uit de markt te nemen en te bestemmen voor de volgende dag, met de verplichting om op die dagen te veilen. Dit is in het belang van de veiling, de handel en de tuinders zelf. Vrijdag 6 April zal in het „Wapen van Heemskerk" te Alkmaar een z.g. kooldag worden gehouden. Nadere mededelingen hierover zullen nog vol gen. De heer Duijves gaf de volgende in- ventariscijfers per 3 Maart j.i: rode kool 312 wagons, gele kool 251, witte kool 467, uien 185, peen 75, kroten 15. Kwaliteitseisen U.C.B. De heer K. Kliffen, hoofdcontroleur van de UCB, sprak er zijn leedwezen over uit, dat de bezwaren betreffende de kwaliteitseisen hem nimmer recht streeks, maar steeds zijdelings ter ore komen. De eisen zijn de laatste tien jaren niet verscherpt; wel is de toe passing enigszins gewijzigd in verband met de abnormale exporten gedurende de laatste jaren. Op desbetreffende vragen antwoord de de heer Kliffen dat het UCB mee gaat met de op- en neergang van de kwaliteit, al naar de praktijk zulks vordert. De tweede kwaliteit is een tussenweg tussen goed en afwijkend. Men doet goed de kool op tijd om te leggen en door te schieten. Overigens wordt door de verschillende contro leurs zoveel mogelijk een zelfde ge dragslijn gevolgd. De tweede soort, zo zeide de heer Kliffen, behoeft niet van export te worden uitgesloten. Evenwel kan dit soort, zoals het de laatste jaren is aan geboden, onmogelijk worden geëxpor teerd. Indien er 25 pet. van zou wor den uitgeschoten, zou het hier bestaan, de bezwaar worden opgeheven. De heer J. Kliffen, oud-voorzitter van de N.M.B., was van oordeel dat de kool in het algemeen niet meer zo zorgvuldig wordt behandeld als b.v. twintig jaar geleden. Het vakman schap is gedaald. Sommige bestuurs leden waren van oordeel dat ook de vergoeding hier een rol speelt. De voorzitter deelde mede, dat in voorkomende gevallen tegemoet zal worden gekomen aan aanvragen om een z.g. oogstcrediet tot een maximum van f 1000. Dit crediet moet in 1 jaar worden afgelost. Voorstellen Ingekomen was een voorstel van de tuinbouwvereniging Sint Maarten, om een plan tot bebouwing van het indus trieterrein te doen opmaken door een terzake deskundige. De voorzitter deel de mede dat het dagelijks bestuur het beter acht, dat met dit plan wordt ge wacht tot de noodzaak van bebouwing zich voordoet. Een fustloods wordt noodzakelijk geacht. In tegenstelling met Sint Maarten acht het een neer- zetveiling minder urgent. Het voorstel van Sint Maarten om thans een plan te maken werd in stem ming gebracht en met 13 tegen 10 stem men aanvaard, zodat op de algemene vergadering van de Noordermarktbond op dit voorstel een gunstig prae-advies zal worden uitgebracht. De voorstellen van de vereniging 't Veld LTB om de minimumprijzen voor herfst witte kool hoger te stellen dan vorige jaren en te trachten de op brengst der doorgedraaide producten voor de volle 100 pet in de desbetref fende fondsen te storten, werden niet door het bestuur overgenomen. De LTB Heerhugowaard-Noord stel de voor te bevorderen dat de areaal heffing voor de vroege aardappelen zou worden gescheiden van de late aardappelen. Ook dit voorstel kon geen genade vinden. De LTB afdeling Langedijk stelde voor er bij de bevoegde autoriteiten op aan te dringen dat de minimumprijs van stort- en afwijkende kool wordt verlaagd. Bovendien werd voorgesteld de mogelijkheid te onderzoeken naar de subsidie van het rijk op eventueel te bouwen poter- en koolbewaarplaat sen. Deze voorstellen werden onder steund. Coöp. zuurkooltabriek De tuinbouwvereniging „Nieuw Le ven" verzocht de N.M.B. lid te worden van de coöp. zuurkoolfabriek „Nieuw Leven" i.o. Het dagelijks bestuur was van mening dat de veiling zich hier buiten diende te houden. De heer K. van Nienes bepleitte als minderheid van het dagelijks bestuur, aan de op richting van de fabriek morele steun te geven. Na zeer breedvoerige discussie werd met nagenoeg algemene stemmen be sloten de algemene vergadering voor te stellen aan de oprichting van de coöperatieve zuurkoolfabriek morele steun te verlenen. Besloten werd ten slotte de algemene vergadering te houden op Woensdag 25 April in hotel „Concordia" te Noord- Scharwoude. De eerste door het KCB geor zaal van De Rustende Jager wa De heer H. J, M. Bouchette, in: en lid van de gemeentelijke Ki in tegenwoordigheid van vele 1 dat hjj geloofde in de grote bep schappen van die beperktheid Aannemende dat de mens abstr; hoge dunk krijgen van zijn absi ker er op hoe de mens zo ster] er eigenlijk niet buiten kan tred Wat is nu de abstracte kuns Naar mijn mening, aldus de hei chette, kan hij op zijn best m< dan de man, die in de metaphj wil van de woorden „oneindig' wig" of „volmaakt". Maar wat rijn nieuwe taal zijn? De mem gebonden aan het hem gegevei en hij kan daar niet buiten trei abstracte kunstenaar legt in kleur zijn eigen fantasiebeelc maar dan ook alleen maar voc zelf. Wil men, zo vervolgde i hetzij auditief, hetzij visiueel, ander iets mededelen van zijn ei varing, dan zal men het moete in een voor een ander verst: taal. Men is gebonden aan woord: „Zo gaat het ook met u zo ge geen verstaabare woordï horen, hoe zal men dan begrijpi er gesproken wordt?" Dista Spreker zeide steeds meer te dat een stroming onder de be kunstenaars doende is, zich tet eieren van de algemene cultuur heen waren de beeldende kunst strekt verweven met het algeme turele beeld en het denken van Is de abstracte kunstenaar van i dat deze abstractie moet passen huidige cultuurbeeld? Niets lijk der waar. Vorige generaties gedragen door het Christelijk dienstig denken en aan deze Ievi is de abstractheid zeer zeker vei eigen dan aan ons huidig ratio: en de toenemende materialiseri vroegere mens zag de vraag van gin, het doel en het einde van hi selijk bestaan veel minder ma Niet alleen onze existentiefi onze modern zakelijke architect onze materiële levensvisie er ook ons modern psychologisch schappelijk denken, dat alles set cultuurbeeld, waarin de abstrac dende kunstenaar maar kwalijk De Kunst die hier een eige: meent te mogen gaan, distancie dus steeds meer van het algemi dende cultuurbeeld en komt zo de cultuur te staan. Zij dreij spel te worden van ontwortel brengt zichzelf in een isolemi kunstenaar, die zichzelf doelbev een isolement heeft gebracht, m mokken over gebrek aan waarc Hierna sprak de heer Bocheti hetgeen het werk van Jaa] voor een groot deel beheerst hi „.Alleen de Kunstenaar die de i rende voor zijn kruiswegstatie doen wenen over zichzelve e zijn kinderen, is pas werkelij slaagd", aldus spreker, „en die h ware zin der christelijke kunst pen. Of ook Jaap Min's werk aa zqer hoge eisen volledig kan vt Hij heeft het in ieder geval i getracht. Spreker eindigde zijn grootste aandacht gevolgde op rede met te wijzen op de gei omstandigheid dat deze expositii omlijst met de tijd, /lie er on feld de meest geëigende voor Goede Week. Een rusteloze werkt Onze kunstrecensent schrijf deze expositie: Jaap Min behoort tot de sc die hard werken, die steeds bes hetzij aan nieuw werk, hetzij verbetering van oud, hetzij aan werking van schetsen. Er is i stadige ontplooiing van energi bijna rusteloze werkdrift. Dezi van zijn wezen behoeft men n belangrijkste te noemen, maar r er toch het element in terugvim vele grote kunstenaars groot g heeft. Van meer importantie is, da Min deze energie geheel in stelt van zijn ideeën, dat bij 1 kunst een dienende functie hi niet opzettelijk gewild, dan to nifest genoeg in haar uitingen. Deze grote tentoonstelling r Schilderijen en talloze tekeninge zien dat Min meer en meer ter van doorgevoerde abstracties e strakker houdt aan de natuurlij] men. Het door de schilders all huldigde principe, dat de kun mag deformeren, blijft overige verzwakt gehandhaafd. Drie i Men zou in dit nieuwste we Jaap Min drie factoren kunne men, die richtinggevend zijn i chologisch beschouwd niet van der onafhankelijk zijn. Sterker dan vroeger treedt b gieuzc op de voorgrond. Reeds tels zeggen daaromtrent vo (Schepping, Salomé, Geseling, ting, Emmaüsgangers enz.). M hier de beïnvloeding door d< Russische icohen en door de i Italiaanse Campigli, respecl door de devote idee en door di De religieuze factor zeker c voor zijn scheppen wordt I door de beide andere factore reeds genoemde stabiliseren t natuurlijke vormen en het vi

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2