jrhorn nd wenst rrein De eerste Zomertentoonstelling van kunstenaars-centrum geopend Nio feestavond slaagde uitstekend Honderden kampeerders hielden een veldloop om een goed plaatsje rP ilfabriek NIEUWS UIT BERGEN „Is het mogelijk abstract kunstenaar te zijn?" Werken van Jaap Min werden druk bewonderd Chr. Gem. Zangveren, gaf goede uitvoering HEILOO Langendljk Koedijk Gebruik de Middenstand niet als credietbank Limmen Hensbroek I Pim, Pam en Pom aan zee Driehuizen Urk Marktberichten Goldrushin de Bakkummer duinen JK Enthousiasten stonden een nacht in de rij heer Krul na- n burgerij, s bood namens n kassiers een sprak als lid voor de vele 10k buiten de Zuivelbank ta Ammers her- ontact van bei- dank voor de ïg en hoopte jou voortduren. L. Slot uit de en diens echt- r het vele werk neer Krul voor r de mooie dag ingeboden. Nog bijeen, bilaris en diens sboden door het in Toezicht. ING Oudendijk aanbe- de begraafplaats lijkenhuisje met D. van Diepen ta het eerste object ;t een gedrag van fster was de fir- met 31.125. De de bouw van het i. J. de Geus uit De hoogste in- 100 en was af- mp uit Heerhugo- l aangehouden. KOOP /"esterstraat 9495. te Bergen, is bij i eigendom over- trdige bewoner de uis Heerenweg 13, H. te Alkmaar, is i de tegenwoordi- ïoogeboom. MAANDAG 19 MAART 1951 le mede, dat in en tegemoet zal n aanvragen om tot een maximum iet moet in 1 jaar Voorstellen n voorstel van de Sint Maarten, om ing van het indus- >pmaken door een De voorzitter deel- 'elijks bestuur het dit plan wordt ge- ak van bebouwing fustloods wordt In tegenstelling cht het een neer- rgent. Sint Maarten om Iken werd in stern iet 13 tegen 10 stem- t op de algemene Noordermarktbond gunstig prae-advies cht. n de vereniging e minimumprijzen iol hoger te stellen te trachten de op draaide producten :t in de desbetref- orten, werden niet rergenomen. ywaard-Noord stel- ren dat de areaal- roege aardappelen ;den van de late it voorstel kon geen Langedijk stelde ;gde autoriteiten op de minimumprijs jkende kool wordt werd voorgesteld onderzoeken naar t rijk op eventueel n koolbewaarplaat- en werden onder op. zuurkoolfabriek liging „Nieuw Le- .M.B. lid te worden koolfabriek „Nieuw gelijks bestuur was e veiling zich hier ouden. De heer K. :e als minderheid lestuur. aan de op- briek morele steun rige discussie werd mene stemmen be- vergadering voor jprichting van de [oolfabriek morele slotte de algemene jden op Woensdag Concordia" te Noord- De eerste door het KCB georganiseerde „zomer"-tentoonstelling in de Kunst zaal van De Rustende Jager was gewijd aan de Bergense kunstenaar Jaap Min. De heer H. J. M. Bouchette, inspecteur van het lager onderwijs te Amsterdam en lid van de gemeentelijke Kunstcommissie aldaar, opende de tentoonstelling in tegenwoordigheid van vele belangstellenden. Spreker begon met te zeggen, dat hij geloofde in de grote beperktheid van de mens. Een van de eerste eigen schappen van die beperktheid noemde spreker de concreetheid van de mens. Aannemende dat de mens abstract kan denken, moet men toch weer geen al te hoge dunk krijgen van zijn abstraheringsvermogen. Voortgaande wees de spre ker er op hoe de mens zo sterk gebonden is aan het geschapen beeld, dat hij er eigenlijk niet buiten kan treden. Wat is nu de abstracte kunstenaar? Naar mijn mening, aldus de heer Bou chette, kan hij op zijn best meer zijn dan de man, die in de metaphysiek af wil van de woorden „oneindig", „eeu wig" of „volmaakt". Maar wat zal dan rijn nieuwe taal zijn? De mens blijft gebonden aan het hem gegeven beeld en hij kan daar niet buiten treden. De abstracte kunstenaar legt in lijn en kleur zijn eigen fantasiebeeld vast, maar dan ook alleen maar voor zich zelf. Wil men, zo vervolgde spreker, hetzij auditief, hetzij visiueel, aan een ander iets mededelen van zijn eigen er varing, dan zal men het moeten doen in een voor een ander verstaanbare taal. Men is gebonden aan Paulus' woord: „Zo gaat het ook met uw taal, zo ge geen verstaabare woorden doet horen, hoe zal men dan begrijpen, wat er gesproken wordt?" zuiverder gebruik van de kleur. On getwijfeld vormen deze drie factoren een geheel. De een zou bij Min niet denkbaar zijn zonder de ander. Schilderkunstig beschouwd: dus naai de kleur, zien we een belangrijke voor uitgang, vergeleken bij vroeger werk. Nog niet zo lang geleden lagen de spanningen als het ware samengebald binnen de lijst, leken de voorwerpen elkander in de weg te zitten, en was de kleur soms wat troebel, In de beste van de thans geëxposeerde werken ziet men alle spanningen opgelost, er is vrijheid van compositie en kleur. Deze werken zijn weldadig door de stilte die er uitspreekt, de religieuze onder grond (onafhankelijk van de religieuze voorstelling), de kracht der kleuren- compositie. De verdieping van Mins ta lent op deze wijze, stemt tot verheuge nis; niet omdat wij ooit getwijfeld heb ben aan zijn begaafdheid, maar omdat dergelijke stem in een nogal cynische wereld de kracht der getuigenis en dei- overtuiging leeft. v.d. W. I Distanciëren Spreker zeide steeds meer te vrezen dat een stroming onder de beeldende kunstenaars doende is, zich tet distan ciëren van de algemene cultuur. Voor heen waren de beeldende kunsten vol strekt verweven met het algemene cul turele beeld en het denken van de tijd. Is de abstracte kunstenaar van mening, dat deze abstractie moet passen in ons huidige cultuurbeeld? Niets lijkt min der waar. Vorige generaties werden gedragen door het Christelijk gods dienstig denken en aan deze levensvisie is de abstractheid zeer zeker veel meer eigen dan aan ons huidig rationalisme en de toenemende materialisering. De vroegere mens zag de vraag van het be gin, het doel en het einde van het men selijk bestaan veel minder materieel. Niet alleen onze existentiefilosofie, onze modern zakelijke architectuur, en onze materiële levensvisie enerzijds, ook ons modern psychologisch weten schappelijk denken, dat alles schept ren cultuurbeeld, waarin de abstract beel dende kunstenaar maar kwalijk past. De Kunst die hier een eigen weg meent te mogen gaan, distancieert zich dus steeds meer van het algemeen gel dende cultuurbeeld en komt zo buiten de cultuur te staan. Zij dreigt een spel te worden van ontwortelden en brengt zichzelf in een isolement. De kunstenaar, die zichzelf doelbewust in een isolement heeft gebracht, mag niet mokken over gebrek aan waardering. Hierna sprak de heer Bochette over hetgeen het werk van Jaap Min voor een groot deel beheerst heeft „.Alleen de Kunstenaar die de medite rende voor zijn kruiswegstaties kan doen wenen over zichzelve en over zijn kinderen, is pas werkelijk ge slaagd", aldus spreker, „en die heeft de ware zin der christelijke kunst begre pen. Of ook Jaap Min's werk aan deze zeer hoge eisen volledig kan voldoen? Hij heeft het in ieder geval oprecht getracht. Spreker eindigde zijn met de grootste aandacht gevolgde openings rede met te wijzen op de gelukkige omstandigheid dat deze expositie wordt omlijst met de tijd, -die er ongetwij feld de meest geëigende voor is, de. Goede Week. Een rusteloze werker Onze kunstrecensent schrijft over deze expositie: Jaap Min behoort tot de schilders, die hard werken, die steeds bezig zijn; hetzij aan nieuw werk, hetzij aan de verbetering van oud, hetzij aan de uit werking van schetsen. Er is een ge stadige ontplooiing van energie, een bijna rusteloze werkdrift. Deze kant van zijn wezen behoeft men niet het belangrijkste te noemen, maar men zal er toch het element in terugvinden dat vele grote kunstenaars groot gemaakt heeft. Van meer importantie is, dat Jaap Min deze energie geheel in dienst stelt van zijn ideeën, dat bij hem de kunst een dienende functie heeft, zo Biet opzettelijk gewild, dan toch ma nifest genoeg in haar uitingen. Deze grote tentoonstelling met 28 schilderijen en talloze tekeningen, doet zien dat Min meer en meer terugkomt van doorgevoerde abstracties en zich strakker houdt aan de natuurlijke vor men. Het door de schilders altijd ge huldigde principe, dat de kunstenaar mag deformeren, blijft overigens on verzwakt gehandhaafd. Drie factoren Men zou in dit nieuwste werk van Jaap Min drie factoren kunnen noe men, die richtinggevend zijn en psy chologisch beschouwd niet van elkan der onafhankelijk zijn. Sterker dan vroeger treedt het reli gieuze op de voorgrond. Reeds de ti tels zeggen daaromtrent voldoende (Schepping, Salomé, Geseling, Bespot ting, Emmaüsgangers enz.). Men ziet hier de beïnvloeding door de oud- Russische iconen en door de modern- Italiaanse Campigli, respectievelijk door de devote idee en door de vorm. De religieuze factor zeker de grond voor zijn scheppen wordt begeleid door de beide andere factoren: het reeds genoemde stabiliseren van de natuurlijke vormen en het vrijer en De Chr. Gem. Zangvereniging „Ber gen "gaf Vrijdag in de Geref. kerk een concert o.l.v. haar dirigent Paul Kok. Medewerking werd verleend door Eli sabeth Leguyt-v. d. Zande uit Amster dam sopraanzangeres, en de pianist Hop uit Oost-Graftdijk. Er was grote belang stelling voor dit concert en geen plaatsje bleef er onbezet. Het koor, dat beschikt over mooi stemmenmateriaal, zong met begrip en volle overgave. Alleen meer juiste klankverhouding zou hier en daar het succes nog hebben kunnen verhogen. Begonnen werd met een tweetal composities van J. S. Bach „Paaszang" en „Komt Zielen", die na een enigs zins aarzelend begin een goede ver tolking kregen. Vervolgt-ns werd ten .gehore ge bracht het bekende „Naher, mein Gott zu Dir", dat ontroerend mooie lied, dat nog steeds droeve herinneringen aan de eerste wereldoorlog wakker roept. Bij zijn tweede optreden zong het koor „Die sterretjie" van Wierts, „In de stilte" van Spaanderman Sr. en „Daar is een lied" van Jac. Bonset. De koorzang werd besloten met „Ave verum corpus" van Mozart en „Sanc- tus" van Nico Hoogerwerf. De sopraan zangeres, die aan de piano werd bege leid door Hop uit Oost-Graftdijk, wist met haar zuivere heldere stem haar auditorium te ontroeren. De pianist begeleidde heel bescheiden, alleen wat krachtiger ondersteunend waar dat no dig was. Ook als solist had hij succes. Mevrouw Elisabeth Leguyt besloot de avond met het zingen van het „Onze Vader". De soliste, haar begeleider en de di rigent werd een blijk van waardering aangeboden, waarmee de aanwezigen met een hartelijk applaus instemden. GEVONDEN EN VERLOREN VOOR WERPEN Gedurende het tijdvak van 8 tot en met 16 Maart werden aan het politie bureau te Bergen de navolgende voor werpen als gevonden aangegeven; portemonnaie rood plastic, bruine glacé handschoen, rechter glacé handschoen, sleutel W S, armbandje met olifantje, hondje, witte leghorn, riem, foudraal voor parapluie, zakje met twee zakdoe ken, eetlepel, kinderwantje, grijze glacé handschoenen r„ welpenpet, rode hond (setter), paar lederen wanten, glacé dameshandschoen, witte rechterwant, beige rechterwant, zilveren sigaretten koker, witte gebreide poppenmuts. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: bruine vulpenhouder, zwart paard, lichtbruin etui met zwarte vulpenhou der en zilveren vulpotlood, rode auto ped op luchtbanden, gebreide bruine kinderwantjes, wollen bivakmuts, bank biljet van ICO.zilveren armbandje met paddestoel, twee nieuwe luiers J.S., Cyperse kater, paar zwarte gebreide wanten, rode autoped op luchtbanden. Inlichtingen te bekomen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17. Telefoon 2444, elke werk dag tussen 10 en 11 uur v.m. VOLKSHOGESCHOOL BERGEN In de Paasvacantie zal van 27 Maart to' 31 Maart op de Volkshogeschool te Bergen een cursus worden gehouden, die de ex pressiemogelijkheden van het kind aan de orde stelt. Grote aandacht zal woraen be steed aan de beoefening van verschillende vormen van handenarbeid als het maken van maskers en décors, stempelwerk, li- noleumsnijden, boetseren, maken van af fiches. tekenen, enz. In kleine groepen zal gewerkt worder aan het opzetten en uit werken van een toneelstuk voor kinderen Deze cursus is speciaal bestemd voor leer krachten, ouders en jeugdleiders. AVENHORN, 17 Maart 1951. 3.000 kg rode kool 6,80—19,60, 4100 kg gele kool 6— 9,30; 25.500 kg uien, grove 3,404,70, ge wone 2,20—3,40, drielingen 1,60—2,20; 25.700 kg bieten rond I 6,50—7,50,, rond II 4,40— 5,40, lang 2,50—6; 1 000 kg witlof I 34—35, II 28—34, in 25—27: 72.700 kg peen II 4— 6,40, Hl 4—5,40, IV 4—5,70, Zaterdagavond werd door de ULO- schoolvereniging N.I.O. een feestavond gehouden. De zaal was niet geheel be zet, hetgeen voor deze avonden niet ge bruikelijk is. De opening werd verricht door mej. Rie Veen. De proloog was „een praatje" door het bestuur, waarin werd uitge beeld, welke moeilijkheden er overwon nen moesten worden voor dergelijke avonden tot stand komen. Daarna wer den bij een kunstmatig kampvuur lied jes gezongen. Ham van der Molen ver vulde hierbij de komische rol. De sam ba gedanst door een ezel die was sa mengesteld uit twee jongens ver wekte veel hilariteit, wat eveneens het geval was met „Het gelukaanbrengende hoefijzer", gespeeld door Gerda Staal duinen en Joop Jonk. Hierna zong Hansje Olthuis enkele liedjes waarvan het refrein dapper door de jeugd werd medegezongen. De Hongaarse dans door Rie van Veen en Ellen van Lienen was knap en ongetwijfeld het resultaat van goede oefening. Verder danste Rie van Veen nog „Riders in the sky". Deze dans werd uitstekend uitgevoerd. Na de pauze werd de een-acter „Op afbetaling" gespeeld. Op vlotte wijze met hier en daar echter een kleine ha pering werd door alle medewerken den dit stuk ten beste gegeven. Na afloop bracht de heer Gerling, hoofd der ULO-school alle medewer kers hartelijk dank voor het gebodene. De voorzitster overhandigde de onder wijzers De Vries, Oets en Jan Zwaag, die belangeloos hun medewerking had den verleend, een aardige surprise. De goed geslaagde avond werd besloten met een gezellig bal. jeugdkampioen dammen Door achtereenvolgens te winnen van M. A. Langras en C. Bay werd de 21-jarige Langedijker Fr. Slot jeugdkampioen dam men van het district Noordhollands Noor derkwartier. Burgerlijke Stand Geboren: Clementia C. M., d. v. J. Komen en C. Kager. Pieker, z. v. P. Greeuw en A. Swager. Tineke T., d. v. P. Ruiter en T. Cappon. Theodorus P., z. v. P. C. Mul en C. Bakker. Maria J., d. v. S. A. Bruin en E. G. Zijp Ondertrouwd: N. van Kleef en C. van der Vliet. 'Overleden: S. R. van Buren, 11 maanden, z. v. R. van Buren en G. Bak ker. Maartje Boon, 79 jaar, echtgenote van J. Eecen. Aagje Vreeker, 69 jaar, echtgenote van H. Schrijver. Johanna „De Wesf" vergaderde De tuinbouw vereniging West heeft in haar bijeenkomst in café Butter de be schrijvingsbrief behandeld van de algeme ne vergadering van de Langedijker Groen- tencentrale, nadat de voorzitter, de heer S. Visser, in zijn uitvoerig openingswoord de verschillende problemen, welke de tuinbouw heden ten dage bezighouden, had toegelicht. De heer K. Koedijker besprak in grote trekken de steunregeling voor de tuin bouw en drong er bij de aanwezigen op aan de middenstand niet te gebruiken als een verkapte credietbank. Begint de toe stand zorgwekkend te worden, wendt uw schreden dan naar het gemeentehuis, aldus spreker. Van de afdeling tuinarbeiders was een verzoek ontvangen om de arbeiders by het verlaten van hun betrekking een ont- slagbewijs te geven. Tevens werd er op geattendeerd, dat elk bedrijf in het bezit moet zijn van een verbandtrommel, inge volge het landbouw-veillgheidsbesluit. De voorzitter van de afdeling, de heer P. Mul der, die deze punten ter vergadering nader toelichtte, merkte verder op, dat met kracht zal worden tegengegaan dat niet- tuinbouwarbeiders in hun vacantie op het land gaan werken, indien er onder de tuinbouwarbeiders werkloosheid mocht heersen. De heer Visser wees vervolgens op het belang van grondmonsters, die een nutteloze bemesting van het land kunnen voorkomen en deelde aan het slot van de vergadering mee, dat bestrijdingsmiddelen tegen duiven en kraaien verkregen kun nen worden bij de heer Herwijnen, amb tenaar van de Plantenziek*ekundige Dienst te St. Paneras. Behalve het bestuur zullen negen afgevaardigden de vergadering van de L.G.C. bezoeken. Naco-bus door personenauto aangereden Hedenmorgen omstreeks kwart voor tien is aan de Rijksweg, ter hoogte van de Vis- weg, een verkeersongeluk gebeurd, door dat een personenauto uit Amsterdam tegen een stilstaande bus van de NACO is op gereden. De personenauto werd dientengevolge aan de voorzijde opengereten en zo goed als geheel vernield. De bestuurder, de heer A. v. E., werd binnengedragen in de bloembollenschuur van de firma Seignette, waar dr. Oppen medische hulp verleende. De man had verschillende wonden aan het hoofd bekomen, doch gezien de hevigheid van de botsing viel het verkregen letsel nogal mee. De autobus werd aan de achterzijde nogal beschadigd. De buspassagiers kwa men echter met de schrik vrij. De bestuur der van de personenauto kon weinig bij zonderheden mededelen over de toedracht van het ongeluk. Men veronderstelt, dat hij geen acht heeft geslagen op het stop pen van de bus en zodoende deze van achteren heeft aangereden. Boerenleenbank boerde goed in 1950 In café Kossen te Hensbroek werd de 84e ledenvergadering gehouden van de Coöp. Boerenleenbank „Hensbroek- Ob- dam". De voorzitter, de heer Jac. Vis ser, noemde in zijn openingswoord 1950 heel ongunstig voor de leden der bank, die hoofdzakelijk op tuinbouw zijn aan gewezen. Voor de bank daarentegen was het een gunstig jaar, ondanks de ongunstige bedrijfsuitkomsten. Uit het jaarverslag stippen wij aan dat de geldzuivering langzaam maar zeker teneinde loopt. Als gevolg van gebrek aan export, in hoofdzaak naar Duitsland, en het dure levensonder houd, nam het aantal crediet-aanvragen bij de bank in omvang toe. Het aantal leden liep terug van 131 op 127. Het aan tal spaarrekeningen onderging uitbrei ding, n.l. van 389 tot 410. De rekening 1950 vermeldde o.m. aan ontvangen spaargelden f 279.305,45 en aan terugbetalingen f 304.892,39 Aan voorschotten werd terugbetaald f3.460 en uitgegeven f 9.400. Aan spaarders werd een rente vergoed van f 5.774,67, Het totaal aan ontvangsten en uitgaven werd goedgekeurd op f744.106,66. De balans vermeldt aan voor hypo thecaire voorschotten f 12.290 en voor schotten met borgstelling f 11.860. Het bedrag aan spaargelden bedroeg f343.347,85. Het reservefonds ad f18.017,72 werd vermeerderd met de winst ad. f 410,10. Er ging een stem op om de winst gedeeltelijk af te staan aan de kankerbestrijding. In principe werd wel voor dit idee gevoeld, doch men achtte het moeilijk op deze wijze te be schikken over gelden van de leden. Ook werd er een vraag gesteld of het wel noodzakelijk was de winst-aan de reeds vrij hoge reserve toe te voegen Hierop werd geantwoord dat bij een débacle de reserve van ruim f 18.000 niet hoog geacht kon worden bij een cpöperatie, waarbij elk lid verantwoor delijkheid draagt. De balans werd goedgekeurd op 'n totaal van f372.561,02. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Jac. Visser, Hensbroek en P. de Boer, Obdam herkozen. Als lid van de Raad van Toezicht werd de heer P. Fok Jr. herbenoemd en in een vacature be noemd de heer W. Dekker. De rentestandaard voor uitstaande spaargelden werd vastgesteld op 2Vz% voor een bedrag tot f2.500; van f 2.500 tot f3.500 U/,%; boven f3.00 V4%. De renten voor hypothecaire voorschotten zal bedragen 4% en voor voorschotten met persoonlijke zekerheidsstelling iV2%. De debetrente in rekeningcou rant zal 4% zijn bij hypothecaire ga rantie en 4j/2% bij persoonlijke zeker heidstelling. De creditrente in rekening courant 3/,%. Opvoering Paasspel in Ned. Herv. Kerk Dinsdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk te Hensbroek een Paasspel wor den opgevoerd door een jeugdgroep uit Hoorn. De titel is: „Rabbi Jozef". Hier in zal op actuele wijze het Paasgebeu- ren worden belicht. Tevens zal duide lijk worden hoe de mens uit 4iet begin onzer jaartelling hierover dacht. Ds. Meijboom zal een toelichting op een en ander geven. Een kwartet, eveneens uit Hoorn, zal enkele liederen ten ge hore brengen. Het is niet uitsluitend een jeugdspel; ook aan ouderen heeft het spel veel te zeggen. 73. Zacharias schrikt ongelofelijk, wanneer hij zijn vrienden als gevan genen voorbij ziet marcheren, maar hij schrikt nog meer, wanneer de troep halt houdt voor de melksalon en een klein hondje met opgewonden ge baren naar binnen vijst. Maar Zacha rias is niet gauw bang uitgevallen, tenminste zolang het niet om spoken gaat en hij besluit dan ook de aan voerder van de troep tegemoet te tre den. „Zo hebt h een paar ran die smokkelaars .gevangen genomen", roept hij uit. „Nu, als het ook maar tijd werd! Ik heb altijd gezegd, heeft die politie hier niet iets anders te doen dan op onschuldige t-odgasten te let ten?" Maar de commandant geeft hem geen antwoord en plotseling voelt Za charias van achteren een hand op zijn schouder. „Je spelletje is uit Zacna- rias", klinkt het „We weten, dat jij óók medeplichtig bent!" ZIEKENFONDS BENOEMDE SECRETARIS TOT ERELID In café K. Slooten te Driehuizen kwam vorige week het ziekenfonds De Voorzorg" in jaarvergadering bij een. Er traden drie nieuwe leden tot de vereniging toe. Over het jaar 1950 kon een batig saldo van f 119,13 wor den geboekt. De aftredende bestuurs leden, de heren C. Nap en Jb. Ouwel tjes, werden herkozen. Besloten werd met ingang van 1 April de uitkeringen te verhogen en te brengen op respectievelijk f 5, f 7.50 en f 10 per week. Het 50-jarig bestaan van de vereniging zal volgend jaar feeste lijk worden herdacht. Aan het einde der vergadering kwam men tot de ontdekking, dat de secretaris, de heer C. Molenaar Sr., al gedurende veertig jaar het secretariaat heeft verzorgd. De jubilaris werd door de voorzitter met dit zeldzaam jubileum' hartelijk gefeliciteerd. Hij herinnerde er aan, dat op de door de jubilerende secre taris gemaakte notulen nog nooit een aanmerking werd gemaakt. Spr. stelde voor de heer Molenaar tot erelid te be noemen, waartoe met algemene stem men werd besloten. ONGELUKKIGE VAL Onze plaatsgenoot, de heer J. Doo- renbos, kwam Donderdag op de ge vaarlijke rolbrug zodanig te vallen, dat overbrenging naar het ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk bleek. Daar constateerde men een gebroken knie schijf. VIS SERI JBERÏCHT URK, 17 Maart 1951. Door acht vaar tuigen werd aangevoerd: 2040 pond Noord zeevis 0,181,05; 225 pond spiering 0,23; 351 pond voorn 0,060,08; 18 pond snoek baars 1, alles per pond en 10 bak nest, 2,88 per bak van 40 kg. ALKMAAR, 19 Maart. Opgave van het aangevoerde vee: 5 stuks paarden f 500,— tot f 950,—, 56 vette koeien f 500,— tot f 1400,— en 400 nuchtere klaveren (slacht) f 25,— tot f 75,— per stuk, 373 varkens f 1,72 tot f 1.78 per kg. NOORDERMARKTBOND, 17 Maart. - 4300 kg aardappelen Eigenheimers 9.10; 23.000 kg uien 24.40, grove 3 3.80, drielingen 1-903.50; 3300 kg peen C 4—4.10; 130.000 kg rode kool 7—25.20; 46000 kg gele kool 6—9.70; 83000 kg Deense wite kool 5.507.20. Doorge draaid 10.000 kg gele en 17.000 kg witte kool. NOORDER MARKTBOND. 1000 kg peen c 4, 800 kg uien 2.60, 55.000 kg rode kool 6.9021.10, 15.000 kg gele kool 67.70, 20.000 kg Deense witte kool 5.508. Doorgedraaid: 8000 kg gele kool, 13.000 kg Deense witte kool. LANGEDIJKER GROENTENCEN- TRALE, 17 Maart- - 25000 kg uien 2.803.60, grove uien 34. 1500 kg groene kool 725.50; 72.000 kg rode kool 5.5023.50; 120.000 kg gele kool 610.60; 55000 kg Deense witte kool 5 507-40. Doorgedraaid 11.000 kg. gele en 8800 kg witte kool. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE 19 Maart 1951. 1000 kg uien 2,50, grove 3,50; 5500 kg rode kool 10,80; 14.000 kg gele kool 68,40; 22.000 kg Deense witte kool 6,80. Doorgedraaid; 1700 kg gele kool en 3400 kg witte kool. W ARMENHUIZEN, 17 Maart. - 129.500 kg rode kool 7.80—24.50; 16.500 kg gele kool 69.20; 29000 kg. Deense wite kool 5.507.80; 1725 kg. uien 2.502.90. Bevelanders 11.10. MEDEMBLIK, 17 Maart 1951. Rode kool 6,5019,30; gele kool 69,30; witte kool 5,50; uien gewoon 2,60—3,60, grof 3,20 —3,80, drielingen 2,30—2,90, nep 5,60; peen II 4,105,10, III 4,405,30; bieten rond I 6 6,60, rond II 4,204,40, lang I 6—6,20; lang II 4; witlof I 32—38, II 26—30, 111 18—22; voerkool 1,161,30; voerbieten 2,402,60; voerpeen 2,302,40; Meerlander 11,30; Doré 7,80. SllllsiSllɧ5gÊ« Met als inzet de mogelijkheid om ge durende deze zomer op een of ander fraai plekje van het provinciale kam peerterrein te Bakkum 'n zomerhuisje te mogen optrekken, heeft Zaterdag morgen een dróm Zaankanters, Am sterdammers en adspirant-kampeerders uit andere Noordhollandse gemeenten een veldloop over de lage duintjes van dit PWN-domein gehouden. De belang stelling voor dit gerenommeerde re creatie-oord was ditmaal zó groot, dat het de kampleiding bijna over het hoofd dreigde te groeien. Achteraf was al die vroege drukte niet eens noodza kelijk geweest, want toen alle hardlo pers hun uit het duin opgehaalde bord je in een bewijsje zagen omgezet, wa ren er nog tal van plaatsjes over. Het besluit van het PWN, om twin tig procent van de „stamgasten" te la ten uitvallen, zodat ook de nieuwelin gen een kansje kregen een plaatsje te veroveren, werkte in de hand dat de gegadigden met zeer veel belangstel ling uitzagen naar Zaterdag 17 Maart, de dag waarop het kamp geopend zou worden. Die belangstelling was der mate groot, dat de eersten zich reeds Vrijdagavond voor de ingang van het terrein meldden om verzekerd te zijn van een plaatsje vooraan. In de vroege morgen heeft 't personeel op de daar voor aangegeven plaatsen nummer bordjes geplaatst, in totaal 1350. Elk bordje vertegenwoordigde de ruimte, waarop deze zomer een vacantiehuisje opgebouwd zou kunnen worden. Vorig jaar was dit neerzetten van de bordjes een dag tevoren geschied, maar deze methode voldeed niet, omdat men er niet zeker va/ was, dat alle bordjes er de volgende morgen nog stonden Het moment van de start was be paald op acht uur. Ongeveer twaalf uur eerder werden de eerste gegadig den dus al gesignaleerd. Het was bar en boos weer, maar dat kon de animo niet drukken. Het theehuis Johannes- hof; op enige honderden meters afstand, heeft er zowaar 's nachts nog wat klan dizie van gekregen. Bij het naderen van de morgen werd de rij langer. Ze kwamen op de fiets, met auto's en op ploffietsen. Alleen, man en vrouw, va der en zoon, vertegenwoordigers van familiecombinaties; allemaal gedreven door hetzelfde verlangen: ,Een mooi plekkie op te zoeken". Toen het aeiafc» grauwe Mabt van de Zo zag de ingang van het kam peerterrein van het P.W.N. te Bak kum er uit, een paar seconden na dat de candidaat-kampeerders „van start' waren gegaan. Nauwelijks hadden enige jachtopzieners het als geïmproviseerde afscheiding dienstdoende touw laten zakken, of de honderden wachtenden stort ten zich naar voren en de wed loop om de mooiste plaatsjes was begonnen. Het kon niet anders of deze grote haast moest tot enige pijnlijke gevolgen leiden. Het liep echter bijster goed af. Slechts haakte het touw enige dames achter de benen, waardoor een tijdelijke opstopping ontstond. Nie mand werd evenwel onder de voet gelopen. (foto H. J. van Roon - Beverwijk) Maartse morgen de duisternis uit het nog kale bos spoelde, stonden enige honderden popelend de minuten te tel len. Aan de andere kant van de af scheiding deed de heer P. L. Duinker van het PWN met zijn staf hetzelfde. Kort vóórdat „h t" zover was, vond de heer Duinker het nodig de geest drift en het ongeduld van de mensen een weinig te temperen. Blijkbaar vreesde hij, dat de drukte vervelende gevolgen zou hebben en die vrees was niet denkbeeldig, want het in beweging komen van die tien rijen dikke kluwen mensen, waaronder zich tal van oude ren bevonden, moest welhaast leiden tot valpartijen en wat daaruit kon voortkomen. Wel, het liep best af. De heer Duinker was nog niet goed en wel uitgesproken of daar ging het. Op het dak van een dienstgebouwtje klikte een batterij camera's en snorde een filmtoestel. De fotografen en de opera teur legden op het celluloid vast een horde dringende wriemelende en strui kelende mannen en vrouwen, die over het terrein uitwaaierde. Een paar mi- nr'-n .ter r.oest het administratief personeel in het geweer, ie. de pen ko men om de stroom van hijgende en 'tanspirerende terngkerondon le ver werken. Daarmede viel dan het doek over het eerste bedriif van het toneel spel. dal wij „PWN recreatie 1951" zouden till/ noemen. Voorzitter -Tansma van de kampeerverenï «nng Bak, um -cht meer aan een tragi- comedie „Het is een schande" sprak hij, daarbïi doelende op het egoïsme, waar door de kampeerders elkaar bij de start bijna stonden te verdringen. Nie mand had er op dat ogenblik oren voor. De bordjes waren veel belangrijker.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3