Toestand ernstig, niet hopeloos Plan-Schuman is de eerste stap Kabinetscrisis in Indonesië Oude combinatie hersteld VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Parijse stakingen breiden zich nog steeds uit „Ambassadeurs van de jeugd" bezoeken tal van bedrijven 148e Jaargang No. 68 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Dr. Prees verdedigt het regeringsprogram Geen sprake van devaluatie Subsidie op melk blijft gehandhaafd Regering geeft iets toe Gangster-rechtbank Regering struikelt over motie-Hadikusoma De Unie in het geding? NAAR EUROPA'S EENHEID Donderdag vergaderen N.V.V.-besturen Koningin en Prinsesjes naar Sankt Anton Weerbericht Ons land heeii er voor- en nadeel van Ratificatie over enkele maanden te wachten Montgomery plaatsvervanger van Eisenhower Prinses Beatrix naar het Lyceum De Perzische olie wordt genationaliseerd KoJii B&iteJk Twaalf jonge mensen die een wedstrijd wonnen BUREAU: ADMINISTRATIE /oordam 1) fel 3320 Postgiro 187294 Redactie chterdam 20, Te], 2274 Directie J. BIJLSMA eD C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Woensdag 21 Maart 1950 ALKMAARSCHZ COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Familieberichten 20 ct. p m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen: tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.72 per maand, f 5.15 per kwar taal plus incassokosten. IN antwoord op de redevoeringen van de fractieleiders der verschillende par- tijen heeft de minister-president, dr. W. Drees gistermiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de toestand hoogst ernstig is, maar niet hopeloos. Tegen de fantastische stijging der prijzen op de wereldmarkt staan wij machteloos, aldus de premier, die verklaarde, dat er in het kabinet niet de minste gedachte over devaluatie bestaat. Het begrotingstekort is op 21 October 1950 geraamd op f257.000.000. Honderdvijftig millioen zou gedekt moeten worden door bezuinigin gen. Dr. Drees becijferde, dat er uiteindelijk een bedrag van f 80.000.000 tekort gou blijven. Deze positie achtte hij niet gevaarlijk. Over de orde van grootte der bezuinigingen moet men zich geen overdreven voorstelling maken. De regering zal bezuinigen waar het kan gebeuren. Globaal zal evenveel bespaard moeten worden op investeringen als op verbruik. Vijf procent aan investering staat daar bij gelijk aan één procent vermindering van consumptie. Over overwerkvergun- Uingen is in de regering nog geen woord gewisseld. bouwplannen aan het oordeel van de minister van Oorlog moet onderwerpen, niet bekend. De bouwstop houdt geen verband met monetaire moeilijkheden en beperking van investeringen en vormt geen deel van het programma. Overleg onmogelijk. r\R. DREES bevestigde in zijn rede, dat de Nederlandse regering haar taak in Nieuw Guinea blijft verrichten, get bestuur zal op de juiste wijze ge voerd worden. Wordt de kwestie weer Itan de orde gesteld, dan zal blijken dat er meningsverschillen bestaan. Wij staan dan voor een zeer moeilijk vraag stuk, dat met het parlement zal worden besproken. De heer Gortzak (CPN) be antwoordende, zei de minister-president, dat Rusland zegt te bewapenen om een eventuele Hitler-bandiet te kunnen af slaan. Waarom mag Nederland zich met ditzelfde doel niet bewapenen? Mi nister In 't Veld is een circulaire, waarin zou staan, dat hij zijn woning- QVER andere dan de gepubliceerde belastingvoorstellen kon dr. Drees niets mededelen. Een verhoging der weeldebelasting dient om de consump tie van minder noodzakelijke verbruiks- artikelen te beperken. Vermindering der subsidies moest ingevoerd worden zonder overleg, omdat de regelmatige voorziening met artikelen anders in ge vaar zou kunnen komen. De regering is gebleven binnen de begroting. De subsidie op melk blijft onverminderd gehandhaafd. Een regeling ten behoeve van ouden Groot ongerief voor burgerij De Parijzenaars ondervonden Dinsdag groot ongerief van een lage gasdruk, een ongeregelde treinenloop en een nagenoeg volledige afwezigheid van bussen. Ernstige storing in de levering van stroom heeft zich echter niet voorgedaan. Nog steeds vertoont de stakingsactie de neiging, om zich uit te breiden. Ook in de textielindustrie hebben thans groepen arbeiders het werk neergelegd. van dagen was reeds in een vergevor derd stadium van voorbereiding. De wetsontwerpen voor een definitieve ouderdomsverzekering en een regeling voor de ziekenfondsen zijn reeds een goed eind op weg. Dr. Drees sprak ten slotte de hoop uit. dat de verhouding tussen regering en staten-generaal zich zo zal ontwikkelen, dat zij bijdraagt tot de wil tot samenwerking in ons volk. gij de replieken zei de heer Burger (PvdA) van oordeel te zijn. dat al kon de uiteenzetting van de minister president niet zo concreet zijn als wel gewenst, men omtrent de algemene te neur gerust kan zijn. Dit kabinet moet volgens spr. gezien worden als gedragen door twee grote partijen. Er bestaat z.i. geen andere mogelijkheid dan een ka binet waarvan de kern bestaat uit K. V. P. en P. v. d. A. De heer Schouten (A.R.) was niet volledig bevredigd. Hij drong er op aan. dat de regering de kwestie van de Antwerpen-Rijnverbinding nog eens rustig zal overwegen. Het is z.i. ge wenst, dat bekend worde in welke rich ting de beperking van de rijksuitga ven zal worden verwezenlijkt. (Zie verder elders in dit blad) De regering poogt thans een oplos sing voor de moeilijkheden te vinden. Reeds heeft zij toegestemd in verho ging van de lonen voor de mijnwer kers, teneinde te voorkomen, dat de zen het werk neerleggen. De advies commissie voor de lonen is tegen Don derdag bijeengeroepen en een kleine commissie van ministers moet de ver hoging van de minimumlonen bestu deren. De premier Queuille, heeft Dinsdag avond in een radiorede verklaard, dat deze verhoging een belangrijk punt in zijn regeringsprogramma uitmaakte. Hij deed een beroep op de arbeiders, het werk te hervatten en veroordeel de de „opstandige elementen,' die de stakers misbruiken". De bladen zijn echter van oordeel, dat het hier om een „orthodoxe" staking gaat, ver oorzaakt door de sterke stijging der levensmiddelenprijzen. Politieke eisen worden er thans niet gesteld. De christelijke vakorganisaties heb ben hun leden, werkzaam in het gas- en electriciteitsbedrijf, opgeroepen, het werk te hervatten. Drie kwart van de arbeiders is echter aangesloten bij de CGT, zodat de staking voorlopig nog wel zal voortduren. Volgens, de beschrijving van de vroegere burgemeester van New YorkWilliam O'Dwyer, bestaat er een rechtbank in de onder wereld, die doodvonnissen velt over hen die de gang ster-mor aal overtreden. Voorts bestaan er onderwereld-troepen, die door één man geleid worden. Hij ver telde de senaats-commissie, die een onderzoek instelt naar moge lijke banden tussen politiek en onderwereld, dat de gangster rechtbanken gewoonlijk 's nacht! zitting houden en dat „er in be paalde gebieden van het land mensen zijn, die de bevelen van deze rechtbanken uitvoerenen dat er maar één bevel zou zijn: dood, executie MONTGOMERY In Indonesië is een kabinetscrisis uitgebroken. De partij Indonesia Raya heeft haar ministers Wongsonegoro en Johannes verzocht, zich uit de rege ring terug te trekken, omdat zij zich niet langer met het regeringsbeleid kan verenigen. Naar aanleiding hier van hebben mr. Moh. Natsir en zijn regering zich gistermorgen naar presi dent Sukarno begeven voor een be spreking van de politieke toestand. Na afloop van het onderhoud heeft Natsir aan de pers medegedeeld, dat hij zijn mandaat ter beschikking van de pre sident heeft gesteld. Sukarno heeft het ontslag aanvaard. De prijsverhogingen Het hoofdbestuur van het NVV heeft tegen Donderdag a.s. de hoofd besturen van de aangesloten organisa ties in vergadering bijeengeroepen, teneinde de situatie te bespreken, die is ontstaan door de regeringsverkla ring en de daarop gevolgde maat regelen. De prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet zullen Woensdagmorgen naar Sankt Anton vertrekken, waar zij hun Paasvacantie zullen doorbrengen. De Koningin zal Prins Bernhard Zater dag bij zijn vertrek naar Zuid-Amerika tot Zurich vergezellen en vandaar doorreizen naar Sankt Anton, waar zij in gezelschap van haar dochters van de wintersport hoopt te genieten. Verwachting tot Donderdagavond Vannacht tijdelijk nog licht be wolkt met op vele plaatsen nacht vorst. Overigens toenemende be wolking met morgen later kans op enige regen. Aanvankelijk weinig wind. later matige en aan de kust vrij krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. (Van onze Haagse redacteur) Di VERWACHTING bestaat, dat het Schuman-plan door de parlementen van Frankrijk, Duitsland, Nederland, Belgie, Luxemburg en Italië in Juni a.s. zal worden aangenomen. De Hoge Autoriteit, het supernationale orgaan en centrale uitvoerende lichaam, zal dan worden benoemd en zes maanden daarna, wanneer de Hoge Autoriteit het apparaat heeft opgebouwd om zijn taak te kunnen ver richten, waarmee de eerste volledige integratie van een deel der Europese econo mie beoogd wordt, zal een begin worden gemaakt met het scheppen van een vrije Europese eenheidsmarkt voor kolen en staal. Dit zal dan de eerste maal in de Europese geschiedenis zijn, dat zes landen vrijwillig afstand doen van een deel van hun souvereiniteit ter wille van het algemene Europese belang. gE SAMENSTELLING van de Hoge Autoriteit is het enige punt, waar over de zes deelnemers nog van ge dachten moeten wisselen. Men zal moe ten bepalen uit hoeveel leden de Hoge Autoriteit zal moeten bestaan. Het merkwaardige hierbij is, dat de leden onafhankelijk zijn van de regering van hun eigen land. Zou een Nederlander in de Hoge Autoriteit benoemd wor den, dan- heeft hij geen zitting als ver tegenwoordiger van Nederland maar als behartiger van Europese belangen Men hoopt mede hierdoor te bereiken, dat de Hoge Autoriteit inderdaad su- pernationaal zal werken. Taak en doel De Hoge Autoriteit, het voornaamste Generaal Dwight D. Eisenhower, de opperbevelhebber van de Westeuropese verdediging, heeft Dinsdag negen plaatsvervangers en commandanten officieel benoemd. Daarbij is een wapenbroeder uit de tweede wereldoorlog tot een der hoogste posten geroepen: de Britse veldmaarschalk burggraaf Montgomery, tot dusverre opperbevelhebber van de Westeuropese Unie, is aangewezen als plaats vervanger van Eisenhower. Plaatsvervanger van Eisenhower voor de luchtmacht wordt de Britse hoofdluchtmaarschalk Sir Hugh Saunders, thans opperbevelheb ber van de Westeuropese luchtstrijdkrachten. bevelhebber van de Britse vloot in het Verre Oosten, tot opperbevelhebber van de vloot in de Noordelijke sector van Westeuropa' admiraal Brind tot opperbevelhebber voor de noordelijke sector van West- Europa,; luit.-generaal Wilhelm von TangenHansteen nu chef-staf van het Noorse leger, tot commandant van de geallieerde landstrijdkrachten in Noor wegen; luit.-generaal Ebbe Gortz van het Deense leger, tot commandant van de geallieerde landstrijdkrachten in De nemarken, en gen.-majoor Robert Tay lor, nu hoofd van de inlichtingendienst bij de commandant van de Amerikaan se landstrijdkrachten in Duitsland, tot bevelhebber van de geallieerde lucht macht, in de noordelijke sector van West-Europa. Officieren voor de Zuidelijke sec tor van Europa zijn nog niet benoemd. Dat zal te zijner tijd geschieden. Het opperbevel over de landstrijdkrachten zal dan aan een Italiaan worden op gedragen. Wanneer zulks noodzake lijk blijkt, zal voorts een plaatsver vanger voor de vloot worden aange wezen. Uit de benoemingen blijkt, dat de verdediging «an West-Europa in drie sectoren, Noord, Centrum en Zuid, wordt georganiseerd. Juin opperbevelhebber der landstrijdkrachten Verder zijn benoemd: generaal \lphonse Juin. presideni- generaal van Marokko en inspecteur- generaal van de Franse strijdkrachten, tot bevelhebber van de geallieerde landstrijdkrachten in de centrale sec tor van West-Europa. Voorshands blijft hij tevens inspecteur-generaal van de Franse strijdkrachten. luit.-gen. Norstadt, sinds 1950 opper bevelhebber van de Amerikaanse lucht macht in Europa, tot opperbevelhebber van de geallieerde luchtmacht in de centrale sector van Westeuropa; vice-admiraal Jaujard, raadsman voor marine aangelegenheden bij de perma nente militaire commissie voor West- Europa in de Westerse Unie. tot vlag officier van marine in de centrale sec tor van Westeuropa; admiraal S>r Patrick Brind. opper orgaan van het Communauté europé- enne du eharbon en de l'acier (Euro pees genootschap van kolen en staal zoals het nu m het stadium van ver wezenlijking verkerende plan-Schu man. officieel wordt genoemd, heeft in het algemeen tot taak te zorgen voor een regelmatige voorziening van de gemeenschappelijke markt, de ver bruikers gelijke toegang tot de pro ductiebronnen te verzekeren, de prij zen zo laag mogelijk te houden, de productie-methoden te verbeteren en te verhogen en te zorgen voor een goed levenspeil van de arbeiders. Alle beperkende en beschermende maatre gelen ten behoeve van de industrie in één der deelnemende landen zullen worden opgeheven. Er zullen geen kartels en andere overmachtige orga nisaties in de kolen- en staalindustrie meer mogen worden gevormd. (Zie verder elders in dit blad). Het conflict in de Indonesische re gering is een gevolg van een voorge stelde bespreking over de regerings verklaring inzake de motie-Hadikuso- mo, waarin ontbinding van de daerah- raden wordt gevraagd Het parlement zou hierover Dinsdagochtend debatte ren. maar door het wegblijven van de PNI, de psn en enkele kleine linkse groeperingen werd het quorum niet bereikt. De weggebleven leden hadden aan de voorzitter van het parlement geschreven, dat zij de besprekingen over de motie-Hadikusomo na de aan neming ervan als geëindigd beschouw den en verdere besprekingen schade lijk achtten voor het prestige van het parlement. Er waren reeds enige weken moei lijkheden. Men dacht deze te kunnen oplossen, door de Partai Nasional In donesia in de regering op te nemen, doch deze wenste een volkomen reor ganisatie van het kabinet en een her ziening van het regeringsprogramma, De regeringspartijen waren het hier mee niet eens. Verwacht wordt, dat de PNI op dracht zal krijgen, een nieuwe rege ring te vormen. De vraag is echter, of de Masjumi mee zal willen doen. Zon der deze partij is evenwel elke for matiepoging tot mislukking gedoemd. De PNI staat op het standpunt, dat het Unie-statuut moet worden opge zegd, dat de overeenkomsten van de RTC moeten worden geannuleerd en dat de pas ingestelde omzetbelasting moet worden ingetrokken. Nieuwe school ie Soestdijk Na bijna zes jaren van vruchtdragen de opvoeding en ontwikkeling in de breedste zin van het woord op de „werkplaats" het instituut van ir. C. Boeke te Bilthoven te hebben door gebracht, zal prinses Beatrix na de Paasvacantie deze inrichting veriaten en voortgezet onderwijs gaan genieten op een te Soestdijk te stichten school. Daar wordt met een eerste klasse begonnen, maar de bedoeling is, dat deze school in de komende jaren tot een volledig lyceum zal uitgroeien. De leiding hiervan hebben de koningin en de prins opgedragen aan dr. J. A. vor der Hake, oud-rector van het lyceum te Baarn, terwijl de koningin en prins Bernhard prof. dr. H. W. F. Stellwag, hoogleraar in de paedagogiek aan de Amsterdamse universiteit, als paeda- gogisch adviseur aan de nieuwe inrich ting hebben verbanden. Het onderwijs zal worden gegeven door docenten van verschillende scholen voor voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs in de omgeving van Soestdijk. Senaat aanvaardt besluit van de Kamer De Perzische Senaat heeft in het be sluit van de Kamer, om alle buiten landse oliebelangen in het land te na tionaliseren, goedgekeurd, Evenals het besluit, om alle grote coupures uit de geldcirculatie te nemen en door kleine re te vervangen. Men hoopt, dat vele niet zullen worden ingeleverd. De Sjah heeft voor de tijd van twee maanden de staat van beleg afgekondigd wegens de moord op generaal Razmara en de aanslag op dr. Zangoeneh. Het perso neel der PTT is in staking gegaan. Maandag j.l. werd liet plan-Schu- man op de Quai d'Orsay getekend door de gedelegeerden van de 6 deelnemende landen: Duitsland, Belgie, Frankrijk, Italië, Luxem burg en Nederland. Van links naar rechts: Swetens (Belgie), Wehrer (Luxemburg) en Spierenburg (Nederland). Hl was een welbesteed weekend voor Charles Jackson, de auteur van het boek „Lost Weekend", dat de roman is van een chronische drinkebroer, toen hij een boete kreeg wegens het bestu ren van een auto, terwijl hij onder de invloed van sterke drank was. Hoe is het mogelijk, moet je zeggen, 'n Uit larb«if uit de zak van een der solisten Warschau komt de tijding? dat een aan- a Het zeventienjarige meisje, dat te vang zal worden gemaakt met het pro ces tegen zeven leiders van de lande lijke afdeling van „Jehova's getuigen" Ze werden beschuldigd van spionnage en deviezensmokkel. q Zal Theodoor niets verwonderen als ze ook de man die in de Pacific National Bank in Seattle een inbraak pleegde veroorde len wegens verkeerde uitoefening var zijn beroep. Deze dief roofde namelijk de sigaretten en het snoepgoed uit de automaten van de cantine en liet de millioentjes onaangeroerd. Q Serieuzer gilde-broeder was zijn maat uit New York. Deze woonde een kerkdienst bij in Manhattan terwijl van de kansel vermanend de woorden klonken in ..Wie zegt. dat we politiek niets het kader van de preek: „Wie is een meer in te brengen hebben? En dief?". De vlugvingerige man wei niets onee „Grote Drie" danf" Oslo optrad als leidster van een dieven bende doet ook grote verwachtingen van zich koesteren. Ze beschikte niet alleen over een revolver, maar ook over organisatie-talent. Onder haar commando stal de bende niet minder op deze vraag, maar pikte een tien dol- („„Vvillot „i+ „V Aar onlioton a twintig attto S glliot Roosevelt, de tweede zoon van de beroemde president, is te Miami in Florida met mejuffrouw Minnewa Bell Rose in het huwelijksbootje ge stapt. Het was voor beide prille echte- ieden de vierde maal. dat ze de reis sp de huwelijkszee waagden. Q Waar om moest professor Perotti juist gelijk- ijdig een levenselixer uitvinden, dat olgens hem al 1500 mensen een ver- ongd aanschijn heeft geschonken? Tot Vlida's geruststelling ziet de Romeinse irofessor er zelf jaren ouder uit, dan lij in werkelijkheid is. Q In Engeland riet men waarschijnlijk de mogelijkhe den van deze ontdekking met somber oog aan. Daar gaat een koninklijke commissie gauw een onderzoek instel len naar de Britse echtscheidingswet- ten. Arbeidscontract voordrie uur Vrijdagmiddag 25 Mei zullen twaalf jongelui in dienst treden bjj de N.V. Chemische Fabriek „Naaiden", om drie uur later op de meest eervolle wijze weer ontslagen te worden. Deze onge wone gang van zaken wordt duide lijk, indien men weet dat het hier een twaalftal „ambassadeurs van de jeugd" betreft, die kennis maken met de Nederlandse industrie. Het twaalf tal is gekozen uit vele duizenden jon ge mensen, die deelnemen aan een door het ministerie van economische zaken georganiseerde wedstrijd onder de titel „Zo werkt Nederland". De prijswinnaars, wier leeftijd va rieert van vijftien tot twintig jaar. krijgen laboratoriumjassen of andere werkkleding aan, zij ontvangen con tracten en alle officiële papieren die aan de in diensttreding bij een be drijf zijn verbonden en worden ten slotte in het bezit gesteld van een oon- erete opdracht, die zij samen met er varen krachten zullen uitvoeren. Aan het einde van hun „arbeids tijd" ontvangen de „werknemers" hun salaris, punctueel vastgesteld met alle toelagen en af'rekken, wel ke er aan huidige salarissen plegen te kleven. Dit salaris en de door de prijswinnaars vervaardigde producten zullen een nuttige bestemming krg- gen. Een week lang zullen de twaalf „ambassadeurs van de jeugd" door ons land trekken en een kijkje nemen bij de diverse bedrijven. Zij bezoeken o.m. de Hoogovens, de Staatsmijnen, de Kon. Mij „De Schelde" en de N.V. Seholtens Aardappelmeelfabrieken te Hoogezand. Deze rondreis wordt be sloten met een jeugdconcert in een der Hilversumse studio's. DE KWESTIE DER TOPSALARISSEN. In de vergadering der Tweede Ka mer op Woensdag 28 Maart zal ander maal aan de orde worden gesteld de begroting van het departement van Binnenlandse Zaken, ter bespreking van de kwestie der topsalarissen. y

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1