LAATSTE NIEUWS „Rood als Scharlaken" r Vietnam-Nederland (tafeltennis) op 10 April in Den Helder Nu is hei eindelijk lenie Beschuit en ontbijtkoek duurder Gasten namen deel aan wereldkampioenschap Incidenten aan grens tussen Israel en Jordanië Scheepvaartberichten BESOMMINGEN IJMUIDEN LETTERKUNDIGE VERSCHIJNINGEN Levend boek in pointillistisch proza W. Mengelberg overleden DONDERDAG MAART 1951 Een aantal Zaanse fabrikanten van beschuit en ontbijtkoek heeft besloten tot prijsverhoging over te gaan, tenge volge van de stijging van de prijzen voor suiker en vetten. Voor de beschuit verwacht men een stijging van 1 of 2 cent per rol, de kleine ontbijtkoek zal 2 cent en de grote 4 cent duurder worden. Men is nog niet gekomen tot een collectieve regeling en ook in andere plaatsen zijn nog geen uniforme besluiten genomen. Men beweert wel eens, dat de intuïtie van de tuinder een zekerder baro meter is dan het apparaat waarvan het meteorologisch instituut zich be dient. De tuinder kijkt ook niet naar de kalender om te zien op welke dag de Lente in het land komt. Neen, op de akkers wordt het Lente als de nieuwe aardappelen worden uitgepoot. Het strekt tot eer van de tuinbou wers uit Broek op Langendijk en Opperdoes, dat men daar het eerst achter de sombere wolkengevaarten de Lente-zon heeft bespeurd en met het uit- poten van de nieuwe aardappelen is begonnen. De andere tumoouwstreken van dit gewest moeten hiermee nog volgen. Verder ontdekte onze foto graaf een Lente-teken in een boomgaard in West Friesland, waar de vrucht bomen de eerste voorjaars-bespuiting ondergaan. ENGELAND SLUIT CONSULATEN IN CHINA Groot-Brittannie zal zes van zijn '•onsultaten in China, n.l. die te Tsjoenking, Koenming, Hankou, Nan king, Tsjingtao en Amoy sluiten. Zo doende zullen in China slechts vier Britse consulaten geopend blijven, na melijk die te Sjanghai, Tientsin, Kan ton en Peking. Voor ongeveer 600 gemeenten in ons land heeft de ondernemingsbelas ting over 1950 meer opgebracht dan oorspronkelijk was geraamd. De meer opbrengst beloopt in totaal 31 millioen. Revanche wordt in Dordrecht gespee'd Op Dinsdagavond 10 April organiseert de afdeling Noord-Holland-Noorder- kwartier van de Nederlandse Tafeltennisbond in restaurant „Formosa" in Den Helder een interlandwedstrijd tussen Nederland en" Vietnam. Het Vietnamese team bestaat uit vier spelers, die ook hebben deelgenomen aan de wedstrijden om het wereldkampioenschap die onlangs te Weenen werden gehouden. Het Nederlandse team zal worden samengesteld uit de Sterkste spelers die op Tweede Faasdag te 's Hertogenbosch uitkomen in de strijd om het kampioen schap van Nederland. Oosterse tafeltennissers beschikken over enkele gevreesde eigenschappen, waarvan snelheid en rustige concentra tie de belangrijkste zijn. Dat juist Den Helder voor deze wed strijd werd uitgekozen, moge het over duidelijke bewijs zijn, dat in Nieuwe- diep de tafeltennissport enthousiast wordt bedreven. De Vietnamese spe lers, die van Parijs direct naar Den Helder door reizen, zullen bij particu lieren worden ondergebracht. De orga nisatie is vrijwel geheel in handen van de heren J. Nortier en J. Sinjewel Jr. Na de wedstrijd op 10 April wordt in Dordrecht een revanche-ontmoeting georganiseerd. Deze mededeling zal in Den Helder ongetwijfeld met blijdschap worden ontvangen, daar de gehele organisatie gerust een unicum voor deze stad mag worden genoemd. Wanneer zich tijdens- de wedstrijden op tweede Paasdag geen verrassingen voordoen, dan kan men aannemen dat voor ons land m deze tafeltennisontmoeting de spelers worden aangewezen die ook in Wenen acte de présence gaven. In Den Helder ligt de demonstratie wedstrijd van de internationale kam pioen Aloysi Ehrlich met de Neder landse cracks Cor du Buy en Wil van Zoelen ongetwijfeld nog vers in het ge heugen. De wedstrijden die op 10 April ln Den Helder worden gespeeld, staar natuurlijk op een nog hoger peil. Wie de Vietnamezen heeft zien spelen in de open Nederlandse kampioenschappen te Utrecht of, eventueel, in Oostenrijk, zal dat onmiddellijk met ons eens zijn. De Glimlachje ,Jiij leeft alleen maar voor zijn kleinzoon" Zowel aan de Israelisch-Jordaanse grens in de Noordelijke Negef, als in de „corridor" tussen Jeruzalem en Tel Aviv hebben zich incidenten voorge daan. Arabische legionnairs en leden van de Jordaanse nationale garde zouden op 'sraelische soldaten en burgers heb, be' geschoten, die Arabische herders op Jordaans gebied wilden terugdrin Poten en verplanten J")E TIJD breekt nu aan, dat er gepoot en verplant kan worden. Vrijwel alle vaste of overblijvende planten kan men "u poten of verplanten. Speciaal de 'aatbloeiende soorten worden bij voor keur in deze tijd van het jaar gepoot Wie dus in de border nog veranderin gen wenst aan te brengen kan dat nu ;og doen. maar dan moet men niet te ang wachten. Mocht uw budget niet toelaten een -antal nieuwe planten aan te schaffen lan wil dat nog niet zeggen, dat er dan ■eiemaal niet gepoot behoeft te worden Verschillende vaste planten zullen eens •erzet moeten worden; als ze jaren lang ■P de zelfde plaats staan, verlangen ze -el eens een ander plekje U kunt zulke uanten dan vrijwel steeds in verschil- -nde delen splitsen, doch daarbij make aen zo min mogelijk gebruik van een aes. Dat werkje noemt de bloemist -heuren en als zodanig moet u het ook oor elkaar zien te brengen. Nu maakt de leek hierbij grote fouten: at middenstuk wordt meestal weer ge- lant. terwijl de zijstukken, indien men die over heeft, verwijderd worden Dat is verkeerd, juist dat middenstuk is het oude gedeelte van de plant en daarom kunnen beter de buitenste delen op nieuw geplant worden: daarmee zult u veel meer succes bereiken Planten heb ben er een hekel aan indien ze weer op het zelfde plekje geooot worden Zoek liever een ander hoekje, hetgeen niet bezwaarlijk is. indien toch meer soorten verzet moeten worden Dan kunt u ook nog eens veranderingen aanbren gen en dan is de tuin deze zomer önge- twiifeld weer aantrekkelijker. Verschillende heesters (en dan denk nk nu voornamelijk aan groenblijvende soorten) kunnen nog met succes gepoot v/orden. Tracht die zware grondkluiten ik nu voornamelijk aan groenblijvende heesters heel te houden Als ze uit el kaar rollen zullen ze niet zo snel aan groeien en kan men doden verwachten Daarvoor zijn zulke struiken veel te duur In deze tijd van het 1aar kan de grond al droog zijn: daarom verdient het aanbeveling, zulke struiken na het noten een emmer water te geven. Ook bladverliezende soorten kunnen nog gepoot worden, doch dat stelle men niet te lang meer uit Deze zijn over het algemeen niet voorzien van een grond- kluit. de wortels moeten ongeschonden in de grond komen Tracht ze niet in de grond te dwingen, zodat alle wortels kris-kras donrelkaar en over elkaar heen liggen: dat is verkeerd. Aagtekerk» Yokohama—R'dam, 21-3 van Ma nilla te Cebu Alk aid, Cabedelo—Antwerpen, pass. 20-3 Casquets Alwaki, Buenos Aires— New York, pass. 20-3 Kaap Frio Agamemnon, 21-3 van Maracaibo naar Philadelphia Am stelveen, 19-3 van Baltimore naar Nederland Arendsdijk, 20-8 van New York naar Boston Arkeldijk, 20-3 te Houston BengTcalis, R'dam—Charleston, pass. 20-3 Bermuda Bli- tai, Djakarta—R'dam, 20-3 van Belawan naar Colombo Caltex Delft, 20-3 van R'dam naar Sidon Caltex Pemis, Sidon—R'dam, pass. 21-3 Gibraltar Cottica, Paramaribo—A'dam, 20-3 van Porto del Gada Castor, 21-3 n.m. te Curasao verwacht Clavella, 21-3 van Bahrein te Avonmouth Delft, A'dam-Chili, 20-3 van Iquique naar Ac tof Vagasta Eem- dijk, 20-3 van R'dam naar Cuba Eemland, Buenos Aires—A'dam, 21-3 te Recife Farm- sum, verm. 28-3 van Baltimore te R'dam Friesland, New York—Surabaja, pass. 20-3 (9 uur) Gibraltar Hera, Guananamo—R'dam, pass. 20-3 Ouessant Jagersfontein, Kaapstad -A'dam, 20-3 van Kaapstad naar Teneriffe Kota Inten (repart.), Surabaja—R'dam, 21-3 (18 uur) te Hoek van Holland Kota Agoeng, R'dam—Makassar, 20-3 te Belawan Lopper- sum, verm. 22-3 van Sfax naar Vlaardingen Loenerkerk, A'dam—Perzische Golf, 20-3 van Genua naar Port Said Maetsuycker, 20-3 von Djakarta naar Fremantle Meerkerk, 20-3 van R'dam te Melbourne ten rede Meliskerk, Japan—R'dam, 20-3 n.m. te Port Said Metula (t), Rouen—Curasao, pass. 20-3 Martinique Modjokerto, Makassar—R'dam, 20-3 van Dja karta naar Singapore, verm. 22-3 te Singapore Mijdrecht (t), Buenos Aires—Le Havre, 21-3 bij St. Pauls Rock Malvina (t), Yokohama- Buenos Aires, pass. 20-3 Noordpunt Luzon Noordam, 20-3 van New York te R'dam Oranjefontein, A'dam—Kaapstad, 20-3 n.m. van Teneriffe Orestes, 21-3 van Valparaiso te Talcahüano Parkhaven, 19-3 van R'dam naar Hampton Roads Polydorus, New Orleans Djakarta, 21-* te Gibraltar verwacht Poly phemus, Surabaja—New York, 22-3 te Halifax Prins Willem II, 21-3 van Baltimore te A'dam Roepat, Balik Papan—A'dam, 20-3 nm. te Port Said Samarinda, Vancouver— Perzische Golf, 21-3 van Semarang te Belawan Sliedrecht, Bandarmashur—Nynashamn, pass. 20-3 Gibraltar Stentor, A'dam—Levant, pass. 20-3 Finisterre Sibajak (emigr.),. Syd ney—Surabaja, 20-3 bij Oostpunt Flores Stad Alkmaar, 20-3 van Emden te Narvik, 24-3 naar R'dam of Vlaardingen Stad Dord recht, 20-3 van Setubal naar Kralingse Veer Stad Maassluis, 20y3 van Saffi te Vlaardingen De besommingen van Woensdag waren: trawlers: IJm 9» 19.800, IS 21.700, 1 trawler met 21.900: loggers: Vli 61 2370 Sch 36 I 3260. 45 3520, 250 2830, IJm 129 t 2930. Kw 67 3020: Kotters: WR 67 t 1345, IJm 227 t 240. 213 300, Bu 33 2900, Tx 19 1 1430, 32 t 1355, 33 1270. Ee 188 465. De prijzen per kg waren: heil bot 3,60—2,80, gr. tong 2,05—1,72, grm tong 1,60—1,30, kim. tong 1,46—1,13, kl. tong I 1,34—0,95, kl. tong II 0,95—0,72, tarbot 1 4,153,35. Prijzen per 50 kg: schartong 2718, gr. schol 35, grm. schol 6250, kim. schol 65, kl. schol I 5442, kl. schol II 33 —9, schar 28—12, bot 14—11, v. haring 21,50—8, makreel 30.50—11, gr. schelvis 79 68. grm. schelvis 6967. kim. schelvis 69, kl. schelvis I 69—67, kl. schelvis II 5649, wijting 17,50—8, gr. gul 49.50-^45. midd. gul 44—37,50, kl. gul 42—34; kl. leng 28. ham 88—70, poontjes 25—14. kl. koolvls zw. 16.50 —12. kl. koolvls wit 39—35. Prijzen per 125 kg: gr. kabeljauw 192—124. gr. koolvls zw. 3130, gr. koolvls wit 7466,50, gr. leng 70—58. De totale aanvoer bedroeg 4850 kisten. In een fabriek te Hilversum is tij dens het verplaatsen van een zware ketel een ijzeren balk losgewrongen. Deze trof de 40-jarige arbeider P. Muis. die op slag werd gedood. De man laat vier kinderen achter. Oud- minister mr. W. F. Sehokking heeft zich bereid verklaard het voor zitterschap te aanvaarden van het be stuur van het prot. interkerkelijk thuisfront (P.I.T.). Dertien meisjes werden gedood en elf zwaar gewond, toen een muur rondom de speelplaats van een klooster in Milaan door een hevige windvlaag ineenstortte. - Soestdijk, 21-3 tc Beaumont Texas - Tamo, Buenos Aires-R'dom, 20-3 van N'icocliea Tawali, 20-3 van A'dam naar Indonesië Tiba, Antwerpen—Buenos Aires, 21-3 te St. Vincent verwacht om te btinkcren Tero, 21-3 ven R'dam te Buenos Aires Tjibesar, Japan- Kaapstad, pass. 20-3 Zuid Formosa Volen- dam (emigr.), R'dam-Halifnx, 20-3 950 mtjl oost van Kaap Race Waterland, Buenos Aires -A'dam, pass. 20-3 St. Pauls Rock naar Las Palmas Willem Ruys, R'dam—Djakarta, pass. 20-3 (16 uur) Gibraltar Door totnogtoe onbekende oorzaak is in het perceel le Oosterparkstraat 174 te Amsterdam een ernstige brand uitgebroken, die aan de driejarige Mieneke Meulemans het leven heeft gekost. Elf mensen moesten uit de ramen of op naburige daken springen, waardoor enige van hen verwon- digen hebben opgelopen en naar het O.L.Vrouwe gasthuis zijn gebracht. Boven: De brandweer tijdens het blussingswerk. Onder: Mevr. Homan met haar twaalfjarig dochtertje, die naar beneden zijn gesprongen en door buren opgevangen zijn. Har Scheepens: Bood als Schar laken. Roman, ultg. Nijgh en Van Ditmar N.V., Rotterdam 's Gravenhage. van fijngevoeligheid welke Anna mist. Het spel van aantrekken en afstoten tussen deze beide naturen beheerst de roman en is zeer knap getekend. Zo knap, dat het ons de zwakheden in het verhaal wel vergeven doet. De grootste er met al haar zwakheid is de onwaarschijnlijk snel- energie aan gaat werken om van haar le opbloei van Anna Bastiaense's zaken, het er vier. „Grillig Geld", „Het gevecht kleindochtertje Anna dan een wat ge- Van een klein dorpsnerinkje groeien die met de Duivel" „Godin" en „Rood als slaagder lid van de maatschappij te in betrekkelijk luttele jaren tot een zó Scharlaken". Maar zeker met dit laat- maken. En deze Anna blijkt inderdaad winstgevende textiel-groothandel, dat bakker. Zodat de oude Majorie Kuipers, ai a i 8 b 3 Dskkcfo Zodat do oud ste boek plaatst Scheepens zich in de over alle capaciteiten te beschikken om, geld in het geheel geen rol meer speelt rij van auteurs die wat te vertellen wat men in een stuiversroman zou noe- en het oude Van Baerle-bezit weer op- Dij gebrek aan ten goede definitie van hebben en bepaaldelijk boven het pro- men: de vloek van de Van Baerle's te- gekocht en in ongekende luister her- het begrip „streekroman" ziet men vincialistische genre, al speelt het ver- niet te doen. 6» alle mogelijke oer-vervelende boeken haal dan honderd keer op het Brabantse De ondertoon van de geschiedenis die per ongeluk'tussen plattelanders en dorpelingen spelen, aldus betitelen. Maar het was, menen we. Du Perron die per slot ook een streekroman is. Met die uitspraak zou men het genre dan met een tot de hoogste hoogten kunnen verheffen, wat natuurlijk ook gevaarlijk is. De bevrijding ligt echter hierin, dat steld kan worden. Dit alles ondanks de aanvankelijke tegenwerking van Hein, platteland. vindt men n.l. in het Jesaja 118 ont- die volkomen tevreden was met een r\e „flap" om het boek sticht, voor de leende vers „Al zijn uw zonden rood ais dagloners-bestaantje en die een gruwe- L»1i4 „„v,„„loten ze zullen witter worden lijke hekel had aan het dan ook bijna De zonden van het gede- maniakaal-zakelijke van zijn vrouw. Hein is in dit huwelijk de verliezen- zoveelste maal, verwarring in het scharlaken, eens constateerde, dat Madame Bovary gemoed van de lezer. Er wordt daar dan sneeuw' o.a. in gezegd: „Dit is dan ook geen genereerde geslacht Van Baerle worden boek over een goed maar over een door Anna Kuipers, door het leed dat de partij. Zijn aanvankelijke fijngevoe- sterk huwelijk. Het is bovendien zij te lijden krijgt en de goede werken ligheid raakt begraven onder zijn haat, méér: het is tevens de met gevoel, zo- welke zij doet, geleidelijk geboet. Na- die opgewekt wordt door alles waar- wel voor boeiende romantiek als voor tuurlijk, dit is r.k. moraal welke geen mee zijn gemoed zich niet verenigen een roman die op het platteland speelt, scherpe waarneming van de werkelijk- calvinist zal aanvaarden, omdat deze kan. Het keerpunt ligt in de dagen, dat niet per sé een „streekroman" (in de slechte zin) behoeft te zijn. En voor het heid, geschreven levensgang van Bra- op het standpunt staat dat niet de goe- het gezin drie kinderen verliest aan de bants familie- en dorpsleven". Op dit de werken, maar alleen de genade onze griep van '18. Dit is het aangrijpend- óverige geeft al dat rubriceren iets on- laatste komt het in dit boek nu juist zonden „witter dan sneeuw" kan ma- ste deel van het boek. De dorpslaster bevredigends, omdat, zoals Goethe al zei. elke consequentie naar de duivel leidt. precies niet aan. Er is een vage ach- ken. Scheepens bedoeling, om die ge- beweert, dat de kinderen wel vergiftigd tergrond van dit dorpsleven, zonder dat nade te personifiëren in de figuur van zullen zijn: het komt zover dat er sec- men dit nu specifiek Brabants kan Anna Kuipers is voor ons gevoel niet tie op de lijkjes wordt verricht en Hein Dit alles overwegende voelen we ons noemen, en ook het familieleven is geslaagd en ook weinig ter theologische timmert daarna haastig de kistjes dicht ontslagen van de plicht, de jongste ro- maar héél mati„uit de verf' geko- zake dienende. Doch dit punt laten we om zijn diepbedroefde vrouw de blik men. Die achtergrond is nu eenmaal verder rusten, omdat we de literaire op de geschonden lichaampjes te nodig, om er de figuren tegen te laten waarde van het boek slechts willen be- sparen .En wanneer dan uitkomen; de sprekende kwaliteit van oordelen, J man van Har Scheepens in een vakje te stoppen, hoewel zijn antecedenten deze schrijver schijnen voor te bestem men om door de vak-eritiek tot de ver achte streekromanciers gerekend te huwelijksleven van de hoofdpersonen, hoofdzakelijk bepaald door de wij- worden. Hendrik Johannes Scheepens en dan speciaal van de dominerende ze waarop Anna Kuipers levensgang (roepnaam „Har") werd 1 Augustus 1911 te Gilze in Noord-Brabant gebo ren, werd voor het onderwijs opgeleid haalde de hoofdacte. ging taal- en let terkunde studeren en werd in 1941 le raar aan de RHBS te Alkmaar. Voelt zich veel meer leraar dan auteur. Als hij maar één van deze twee dingen zijr mocht, koos hij het eerste! Zo schrijf' hij ons inde biografische gegevens wel ke wij hem "roegen Men kan er eer provinciaalse zelfs dilettantistische mentaliteit uit afleiden. Een naarstig be- het zoveel kleiner geworden gezin tot de bedoel- het verhaal is echter uitsluitend het Welnu, die literaire waarde wordt de fabelachtige welstand komt, en man <ji-■-»en vrouw steeds verder van elkaar af drijven, dan zullen nog ééns die hamer- beschreven wordt. Als klein kind moet slagen in Heins hoofd klinken. Het is op het moment dat 't Duitse executie peloton op hem vuurt nadat hij op het verbergen van piloten en een geheime figuur, de vrouw. Anna Kuipers stamt, in vrouwelijke zij reeds de „toer" met de bakkerskar Hjn, af van een Brabantse edelman, die maken omdat haar vader het gebeurde de gekke jonker" genoemd werd en geld maar verdrinkt. Die harde jeugd eenzaam leefde op een vervallend bui- schept bij haar de begeerte, hogerop te zender in zijn huis betrapt is. „Duizend 'ensoed met een illegitiem dochtertje komen, maar ze is vrouw, en ook 'de dat hij achteraf „geëcht" had. Na de liefde stelt haar eisen. Eisen die tegen herinneringen sprongen op, maar slechts één haalde zijn bewustzijn. Hij stond dood van haar vader stond dat dochter- haar „machtsbegeerte" schijnen in te voor een kleine kist en hamerde ais ie zonder een cent op straat en huwde gaan, want zij forceert een huwelijk 'weemaal achtereen, in de naburige met de plaatselijke nietsnut, Hein Bas- iorpsgemeenschap. Haar eerste man tiaense, in wien haar intuïtie de aan- •erongelukte en haar tweede man was gewezen levenspartner beseft. Want een gek op het deksel, opdat zij die bloedvlek niet zou zien. Klap, klap. klap. Hij was zo moe, hij voelde zich wankelen, voor zijn hoofd neersloeg op en bakker met weinig fut in het lijf. deze Hein is aanzienlijk beter dan de de rand van de kist... gen, nadat dezen met hun kudden op I onderwijs-man, die in zijn vrije tijd Uit dit huwelijk bleef een zoon in le- plaatselijke roddel-reputatie hem wil Uet pleit volstrekt niet tegen een boek, Israëlisch gebied waren gekomen. I dan wat boeken schrijft. Tot dusver zijn ven, andermaal een weinig energieke hebben en hij beschikt over een mate wanneer men daraaan gevoelen» en (Ongecorrigeerd) Prof dr. Willem Mengelberg, de ex- dirigent van het Amsterdamse Concert gebouworkest is in de afgelopen nacht in zijn villa te Schuls (Zwitserland) overleden. Hij zou 28 Maart tachtig jaar geworden zijn. Willem Mengelberg overleed aan bronchiale pneumonie. Willem Mengelberg werd 28 Maait 1871 te Utrecht geboren als zoon van de bekende beeldhouwer en bouwkun dige Wilhelm Mengelberg. Van jongs af aan werd hij voor de muziek opge leid. Zijn eerste leermeester was jhr C. M. van Riemsdijk. Daarna bezocht hij de Utrechtse Muziekschool en ver volgens het Conservatorium te Keu len. In 1892 verliet hij dit insti uut, waar zijn buitengewone muzikale ga ven al spoedig waren opgemerkt, met eerste prijzc-n als pianist, dirigent en componist. Spoedig daarop werd hij stedelijk muziekdirecteur te Luzern en leider van de stedelijke muziekschool aldaar. Toen in 1895 ter vervanging van Wil lem Kes een nieuwe dirigent bij het concertgebouworkest te Amsterdam moest worden aangewezen, viel de keus op de jonge Mengelberg. Meer dan veetig jaar heeft hij zijn krachten aan dit orkest gegeven, dat onder zijn leiding tot grote bloei kwam en waar bij hij een wereldnaam verwierf. Zowel met het Concertgebouworkest als met het koor van Toonkunst oogst te hij grote successen in binnen- en buitenland. Hij dirigeerde onder ande re in Rome, Milaan, Moskou, Parijs, Londen, Berlijn en andere muziekcen tra. In 1945 werd hem, wegens zijn l-.ouding tijdens de bezetting, het recht tot dirigeren in Nederland ontzegd. Dr. Willem Mengelberg was sinds Zondag tengevolge van zijn ziekte bui ten bewustzijn. Hij overleed in de af gelopen nacht om half vier zonder tot. bewustzijn te zijn gekomen. Een vriend van Mengelberg zei dat het einde zeer rustig en vredig kwam. De ademhaling van de zieke werd steeds zwakker. Het stoffelijk overschot zal naast dat van zijn echtgenote te Luzern worden begraven. De datum der teraarde be stelling is nu nog niet vastgesteld, maar vermoedelijk zal deze na Paren zijn. waarderingen gaat verbinden die in druisen tegen wat de schrijver vermoe delijk bedoelde. We nemen aan, dat Scheepens voor liefde uitging naar Anna Kuipers. Hij stelt haar onvermoeid voor als de per sonificatie der liefde, van het „ewig weibliche". Zij lijdt aan die liefde, door de dood van drie harer kinderen, door het lot van een ander dat wegens een sexuele afwijking tot eenzaamheid is gedoemd en daaronder bezwijkt, door het lot van haar enig overgebleven zoon, die door de Duitsers gefusilleerd wordt. Zij lijdt vooral aan de ver wijdering van haar man, die haar niet begrijpt en die ergernis aan haar neemt ,doch die zij steeds weer tege moet komt. Tegen haar liefde de groeiende haat van Hein Bastiaense. En tochen toch hebben we een warm gevoel voor die Hein, die simpele ,aan~ vaarder van het leven, die gelukkig wilde zijn met vrouw en kinderen in een klein huisje en die de zakenvrouw haat, welke er uit zijn Anna groeit. J)e in het voorafgaande geciteerde weergave van Heins dood, die zo suggestief is, dat men de kwalificatie „knap bedacht" ervoor vergeet, is te vens kenmerkend voor de stijl van de schrijver. Het is moeilijk, daarvan een definitie te geven. Ware Scheepens oen schilder geweest, dan zou hij misschien het pointiilisme hebben toegepast, die vorm van impressionisme welke de uit drukking zoekt in het naast elkaar zetten, in kleine puntjes, van tegen el kaar contrasterende maar complemen taire kleuren, zó dat daardoor op een afstand een harmonisch geheel verkre gen wordt. Scheepens werkt dikwijls met korte stacato-zinnetjes die schijnbaar tegen elkaar ingaande of althans van elkaar los staande, beelden geven. Maar het effect blijkt zorgvuldig berekend en zeer suggestief te zijn. Aanvankelijk leest dit proza niet zo heel gemakkelijk, maar gaandeweg raakt men in de ban ervan en dan wordt dat een van de re denen, waarom men Scheepens ais een knap en boeiend schriiver gaat bewon deren. W1TSEN ELIAS.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3