GRATIS! Hoornse Crediet- en Effectenbank had goed jaar Hervormde kerk te St. Pancras fraa,i gerestaureerd Geladen stemming ontlastte zich in twee moties aan de regering abonnement! PREDIKBEURTEN HEILOO Koninginnedag en de nat. feestdagen worden luisterrijk gevierd Groot-Schermer SchoorI De heer Selhorst ten grave gedragen Hensbroek Wijdingsvol Paasspel Geen export in April en Mei Langendijk Nationale herdenking Neemt nu een I DONDERDAG 23 MAART 19S1 Dividend op 4 pet vastgesteld Vanmorgen is de algemene verga «lering van aandeelhouders van de Hoornsa Crediet- en Effectenbank N.V. gehouden. Aan het jaarverslag uitgebracht door «ie directie ontlenen we het volgende Als gevolg van het feit, dat de land en tuinbouw dooreengenomen niet on gunstig hebben gewerkt, kan het be drijfsleven in het gebied van Noord- Holland, waar zich het arbeidsveld van de Bank bevindt, en waarin de zo juist genoemde takken van bedrijf een zeer voorname plaats innemen, op een vrij bevredigend jaar terugzien. De vooruitzichten voor land- en tuinbouw laten zich evenwel als vrij onzeker aanzien. Het boekjaar 1950 heeft voor de Bank bevredigende resultaten opgeleverd Ook in het afgelopen jaar breidde de kring der relaties zich opnieuw uit, waaruit blijkt, dat nog steeds door velen de waarde wordt erkend van de regionaal werkende bankinstelling, die geheel aangepast is aan en ingesteld op de streekbelangen. Mede door de belangrijke prijsstij gingen, die tal van producten en goe deren te zien gaven, nam de crediet- behoefte der relaties toe. Deze crediet- vraag werd nog vergroot door de on geveer tijgelijker hiermede optreden de extra-voorraad vorming bij handel en bedrijf. Als gevolg hiervan steeg het debiteurencijfer. Anderzijds liepen de creditsaldi door de hiervoor genoemde factoren vrij belangrijk terug. Het totaal der inkomsten uit hoofde van rente, provisie, enz. beliep in 1950 f210.465,86. Het totaal van onkosten en salarissen vertoont slechts een be perkte stijging boven het cijfer van 1949. Het stemt tot voldoening, dat uit dit totaal een groter bedrag dan in 1949 voor individueel hogere beloningen ten goede is gekomen aan hen, die bij de vennootschap werkzaam zijn en dat minder aan onkosten besteed behoefde ta worden. Aan het kantoor te Alkmaar werden de reeds langs noodzakelijk geachte werkzaamheden verricht om het ge bouw te doen beantwoorden aan zijn bestemming. Vasthoudend aan het sinds jaren ge volgde beginsel om zoveel mogelijk middelen in het bedrijf te houden werd besloten het dividend op 4 pet. te bepalen. Het winstsaldo beliep f20880. Gereserveerd voor belastingen en vol gens art. 42 der stauten werd f29766,86. Aan de balans ontlenen we, dat aan voorschotten tegen onderpand van ef fecten uitstaat een bedrag van f217.433,03, het bedrag aan debiteuren in rekening-courant is f 2.533.318,16. aan credietpromessen f 77.575. De gebouwen en safe-inrichtingen te Alkmaar, Hoorn, Medemblik en Scha- gen staan te boek voor f80.000. Het bedrag aan deposito's voor een maand of langer is f 744.021,15, dat der korte deposito's en saldi in rekening-courant f 3.208.566,29. Marijke Jonker droeg voor Marijke Jonker heeft gisteravond in de kleine zaal van de Harmonie de slechts in geringen getale opgekomen Nutsleden geboeid met haar voordracht over Cuchulain van Murhevna, de Ierse halfgod wiens kracht door de jalouzie van zijn minnares wordt vernietigd. Met vrouwelijke tederheid beschreef mej. Jonker de liefde van de Schotse vrouw voor haar dappere krijgsman, maar scherp en dreigend klonk haar stem toen zij het tafereel behandelde, waarin de vrouw haar zoon Colnoch op zet tegen zijn onbekende vader Cuchu lain De onheilspellende climax van deze door A. Roland Holst geschreven sage nadert onweerstaanbaar als Colnoch voet aan wal zet in Ierland en hij uit dagend tegenover Cuchulain komt te staan. Een bitter gevecht volgt. Cuchu lain verslaat zijn tegenstander. Hij doodt hem met zijn speer als het goddelijk aureool van het helle, vreemde vuur rond hem straalt. Doch dan komt de diepe duisternis met het besef, dat het zijn zoon was, die hij versloeg. De waanzin grijpt de onkwetsbare strijder aan en voert hem ten ondergang in de branding. Marijke Jonker heeft het verhaal van Cuchulain van Murhevna zeer verdienstelijk voorgedragen, uitblin kend in die fragmenten, waarin zij haar vrouwelijke gevoel kon laten spreken, minder overtuigend in de passages, waarin de dreigende span ning tot uitbarsting kwam in het «Ireunend bonken van het staal op de bronzen schilden. Daardoor ging iets van de climax verloren. Voortreffelijk was zij in het on deugende gedicht Machtelt van Pot gieter, dat zij na de pauze voordroeg met een fragment uit een novelle van Bernard Shaw en het levenswijze lied van Pierlala. De nog jeugdige voordrachtkunste nares is geen onbekende in Alkmaar. Zij doorliep hier de Rijks H.B.S en stond als 3-jarig meisje reeds op de planken in de door haar vader gediri geerde kinderoperettes. Zjj heeft gisteren met haar voor drachten het Nutsdepartement te Alk maar een uitstekende slot avond van het seizoen 1950-'51 bezorgd. Daarvan getuigde ook de secretaris, de heer J. J. van den Berg, die mej. Jonker hartelijk dank zegde voor haar op treden. Liga vertoonde goede film In de bovenzaal van café Tom werd gisteren door de afdeling Alkmaar van de Nieuwe Nederlandse Filmliga de uitstekend verzorgde sportfilm „De midvoor" vertoond, Nadat de voorzitter de aanwezigen welkom had geheten, werd er, voorafgaande aan de sport- Him, een filmpje over het bekende Oeral-gebergte gedraaid. „De midvoor" handelt over de loop- baan van een voetballer. Als de mid voor van de kampioensploeg naar een andere stad verhuist, bemerkt hij pas zijn liefde voor de vrouwelijk arte, die de voetballers steeds op hun reis vergezelt. Drukke werkzaamheden el ders beletten hem evenwel hierop na der in te gaan en slechts als de mid voor in zijn nieuwe omgeving weder om de voetbalsport gaat beoefenen en daardoor tegen zijn oude vrienden uit komt. beeft een „happy-end" plaats. In de toekomst zal de Liga meer films in Alkmaar gaan vertonen. Alkmaar R.P. speelde gelijk tegen SVKMA Dinsdagmiddag speelde Alkmaar R.P. een uitwedstrijd tegen het elftal van de Koninklijke Marechausse te Amster dam op het terrein in de Watergraafs meer. Door de slechte weersomstandig heden werd het spel zeer bemoeilijkt. Na de aftrap namen de marechaus- see's het initiatief in handen en belaag den de veste van de Alkmaarders keer op keer. Zo nu en dan braken de Alk maarders door, maar door de felle wind belandde de bal meestal ver achter het doel. Tot de rust bleef de stand blanco. Hierna wisten de marechaussee's de score te openen met een goed geplaat ste kopbal. Kort hierop zagen de Alk maarders kans via een voorzet van hun rechtsbuiten, de gelijkmaker in 't doel te plaatsen. Met de stand 11 kwam het einde. Dit gelijke spel gaf de ver houding goed weer. Voor de thuisclub was het jammer dat zij geen overwinning kon boe ken, daar de kans om het kampioen schap te behalen hierdoor aanmer kelijk kleiner is geworden. Voor de gasten was het behaalde gelijk spel een goede steun om degradatie naar de 2e klasse te ontlopen. OP 2E PAASDAG GEEN VUILNISDIEN ST. In verband met de 2e Paasdag zal op Maandag 26 Maart a.s. geen vuilnis op gehaald worden. Men wordt verzocht in de Maandagse wijken geen vuilnisem mers op Dinsdag buiten te zetten, doch hiermede te wachten tot Donderdag 29 Maart a.s. OUDE MAN BEZWEEK PLOTSELING Gistermiddag omstreeks twaalf uur zakte de 72-jarige heer K. voor zijn woning in de Stationsstraat alhier, in elkaar en, p verlegd ter plaatse. Het stoffelijk overschot is per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis ver voerd. VOOR GOEDE VRIJDAG ALKMAAR, Grote Kerk, 10 uur ds Wes- seldijk (voorbereiding H.A.); 7 uur ds Van Wijk (H.A.) Kapelkerk, 10 uur ds Dikboom (voorbereiding H.A.); 7 uur ds Den Oudsten. Rem. Gereform. Gem., 7,30 uur, bediening Heilig Avondmaal door ds Van Dijk. Lutherse Kerk (Oudegr.), 6,30 uur, ds Haan (H.A.), Doopsgezinde Kerk, 7 uur ds v. d. Sluis (H.A.) Geref. Kerk (onderh. art. 31 K.O.) in Waakt en Bidt, 8 uur ds v. d. Lingen. Verbreiding der Waarheid, 7 uur ds Ruys. Leger des Heils (William Booth), 3,30 uur Wijdings- stonde, 8 uur Lijdensmeditatie, kapt. Has- soldt en luit. Hartjes. Ned. Leger des Heils, Sliksteeg, 8 uur Lijdensoverdenking o.l.v. sergeant maj. Elzinga. Kruisleger, Hekelstraat, 8 uur Lijdensherdenking o.l.v. kapt. De Haas. AKERSLOOT, 7,30 uur ds Kaptein. BERGEN, Ruïnekerk, 7 uur ds Bekius (H.A.). Rehoboth, 7 uur Avondmaals viering. Verbreiding der Waarheid, 8,30 uur, ds Ruys. EGMOND AAN ZEE, Herv. Gem., 10 en 7 uur ds Roobol (H.A.) EGMOND AAN DEN HOEF, 7 uur H.A. HEELOO, Herv. Gem., 7,30 uur ds Bloem- hoff (H.A.) Evangelisatie Kerklaan, 7 uur ds Brongeest van Haarlem. HEERHUGOWAARD, Herv. Gem.. 7,30 uur ds Wiltink. HENSBROEK, 10 uur ds Meyboom (H.A.) KOEDIJK, 7,30 uur de heer Slager. SCHERMERHORN, Herv. Gem., 7,30 uur Heilig Avondmaal. URSEM, 7 uur ds Meyboom (H.A.) TOUWTREKKEN VOOR „HAAK-IN" Op de feestavond van de Landbouw- Huishoudschool werd door middel van een touwtrekkerij een bedrag an f 193,47 bij elkaar gebracht ten bate van het „Haak-in"-fonds. Een mooi succes voor degenen, die hieraan heb ben medegewerkt. Gisteravond kwam het „Comité tot Vie ring van Nationale en Oranjefeesten" ter bespreking van de vastomlijnde plannen bijeen in café „Spoorwacht". Uit de be sprekingen bleek, dat alles wat georgani seerd wordt, afhankelijk is van de collec te, die in de eerste week van April huis aan huis te Heiloo zal worden gehouden. Op 30 April zal ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana, in de St. Willibrordusstichting een voorstelling voor kleuters van 6—9 jaar worden gegeven. De kinderen van 10—14 jaar kunnen een film voorstelling bijwonen. In de Rustende Ja ger zullen voor de kleinste Jan Klaassen en Katrijn in de gezellige poppenkast op treden. Iedereen ontvangt de traditionele tractatie. Op 4 Mei zal de herdenking van de ge vallenen plaats vinden. De „stille tocht" zal wederom van de Bergeonstraat ver trekken. Bij het monument zullen de drie plaatselijke zangkoren onder leiding van dirigent Koeman uit Limmen enkele liede ren <Jten gehore brengen. Verder worden verschillende kerkdiensten gehouden. Op 5 Mei viert men dan het bevrijdingsfeest 's Middags wordt de Ronde van Heiloo ge lopen. Tenslotte zal de instructeur Fr. de Jager en zijn ruiters gevraagd worden deze middag op te luisteren met demon straties en hinderniswedstrijden. De dag wordt besloten met een dansavond in „De Rustende Jager", onder leiding van Toon Dekker en zijn band. In de St. Willibror dusstichting is 's avonds een cabaretavond, waarvoor het comité „De Drie Musketiers" uit Oostzaan heeft geëngageerd. Zowel in de Rustende Jager als in de St. Willibror dusstichting is de toegang vrij. Kaarten moeten echter vooraf bij de comité-leden afgehaald worden. Als clou van deze dag zal er 's middags een groot bloemencorso gehouden worden, waaraan groot en klein kunnen mededingen naar aardige prijzen. Veel werd in het oude kerkgebouw veranderd Gistermiddag is de geheel gerestau reerde Nederlands Hervormde Kerk te Sint Fancras in een bijzondere kerk dienst, waarin voorging de predikant der Ned. Herv. Gemeente, ds. H. Pos ma, in gebruik genomen. Treft reeds het fraai gerestaureerde exte rieur van het kerkgebouw het oog, bij het betreden van de kerk komt men onder de indruk van het thans wel bijzonder schone interieur, dat een voorname stijl ademt. Het wit en lichtblauw van muren en gewelf vor men de dominerende kleuren, die de kerk welhaast een VTolijke aanblik geven en onwillekeurig symbolen zijn van de vreugde, die er ligt In hoe christelijk geloof. Nadat ds. Postma het votum had uit gesproken, droe bij het bedehuis in gebed op aan de Heer der kerk. Ver volgens zong de gemeente de 150e psalm. De president-kerkvoogd, de heer C Duif, voerde hierna het woord namens kerkeraad en kerkvoogdij. In de eerste plaats gewaagde hij van de dank aan God, die de voltoooiïng van dit werk mogelijk maakte. Van het oude, ver trouwde in het kerkgebouw is weinig overgebleven; niettemin is er enorm veel verbeterd. Spreker releveerde de geschiedenis der restauratie, waarvoor de plannen in 1947 voor het eerst naar voren kwa men. Advies werd ingewonnen van de heer Ringers, die twee plannen ont wierp. Van groot belang was de steun van Monumentenzorg, welke in 1948 werd toegezegd- Door de architecten Boeyenga en Dirkmaat werden teke ning en begroting ontworpen en onder voorwaarde, dat een overheidssubsidie van 75 pet. zou worden verkregen, werd door kerkeraad en gemeente Be sloten het grote plan, waarvan de kos ten f77 500.zouden bedragen, uit te voeren. De heer Duif bracht dank aan alle organisaties, instellingen en particu lieren, die bij de restauratie hun steun hadden verleend. Met de bede dat het Woord van Goa steeds de centrale plaats zou mogen innemen, droeg de president-kerk voogd het kerkgebouw namens het college van kerkvoogden en notabelen over aan de kerkeraad. Ds. Postma Na het zingen van het „Te Deum" geschiedde «te schriftlezing uit Openb. 21, waarna ds. Postma het woord be diende n.a.v. Openb. 215 „Zie, Ik maak alle «lingen nieuw". Hierbij wees ds. Postma op de eis, waaraan een bedehuis zo mogelijk moet vol doen. Dit voorop stellende legde hij de nadruk op het vergankelijke van wat voor ogen is en daartegenover de eeuwige vreugde, die Christus door zijn sterven en opstanding aan zijn kerk heeft gegarandeerd. Tal van sprekers Felicitaties werden uitgesproken door ds. J. H. Klein Wassink namens het moderamen der generale synode van de Ned. Herv. kerk, ds. C. M. de Jong namens het classicaal bestuur Alkmaar en de ring Scharwoude, J- Louwaars namens het hoofdbestuur der Vereniging van kerkvoogdijen, de architect, de heer W. Dirkmaat, ds. J P. Buiskool, namens de voormalige predikanten van Sint Pancras, ds. D. Middelkoop namens de geref. kerke raad en burgemeester C. K. Kroonen- burg namens de burgerlijke gemeente Namens de Hervormde jeugdraad bood de heer S. Kloosterboer een tafel en kleed aan voor de consistoriekamer. Ds. Postma richtte zich in zijn dank woord nog in het bijzonder tot ds. Middelkoop, waarbij hij zeide ver heugd te zijn over de verhouding, welke er tussen de gereformeerde en her vormde kerk bestaat. De dienst werd besloten met het zin gen van Gezang 272 en een aegenbede, welke gezongen werd door het koor met begeleiding van de heer Van Westrienen, organist te Alkmaar. GESLAAGDE OUDERAVOND Vorige week bad te Driehuizen een ouderavond plaats in combinatie met de ouderavond van de kleuterschool. De aftredende leden der oudercommis sie, mevrouw Spaan en mevrouw Hol lander, werden herkozen. Er werd een definitief bestuur benoemd voor de kleuterschool. Dit bestaat uit de da mes Brouwer, Doorenbos, de heer Hollander en mej. BoekeL Door de leerlingen der o.l.-school werd een to neelstuk in drie bedrijven opgevoerd, dat aller waardering wekte. Tot slot werd het schoolwerk der kinderen be zichtigd. De „Haak-in-actie" Dat de Haak-In-Actie, die gevoerd wordt ten bate van de kankerbestrijding, ook in Heiloo aan populariteit begint te winnen, is wel gebleken toen de gemeen teraadsleden vorige week na afloop van de raadsvergadering hun presentiegelden voor deze actie beschikbaar stelden. Het Ontluikende Roosje zal op I April een ex tra-uitvoering in De Rustende Jager ge ven met het prachtige toneelstuk „Van ander ras". Ook hiervan komen de baten ten goede aan de Haak-In-Actie. De kaar ten voor deze avond zijn 1 verkrijg baar bij de heer A Greeuw, Holleweg, of in De Rustende Jager. De R.K. gemengde zangvereniging „Nieuw Leven", dirigent P. Groot, zal eveneens een belangrijk deel afzonderen van de baten van het concert dat zjj op 1 April a.s. in de St. Willibrordusstichting geeft. Na een langdurige ongesteldheid over leed Zaterdag in de ouderdom van ruim 63 jaren onze plaatsgenoot Hendrikus Sel horst, Jarenlang was de thans ontslapene lid van de gemeenteraad en wethouder van SchoorI, voorzitter van Maatschappelijk Hulpbetoon en van de Woningbouwvereni' ging. Met hem ontvalt SchoorI één van zijn beste burgers. Stil en schier onopgemerkt ging hfj door het leven. Even stil was zij11 laatste gang naar de dodenakker: geen klokgebeier van de oude toren in welks schaduw hij zijn leven geleefd had, geen lange redevoeringen aan het graf, alleen van het raadhuis hing als teken van rouw de vlag halfstok. Vele vrienden en bekenden waren naar de algemene begraafplaats gekomen om hem nog een laatste groet te brengen. Burgemeester mr C. A. J. Jochems sprak enkele woorden aan de groeve en begon met er op te wijzen, hoe SchoorI in Hen drikus Selhorst één van de meest geziene en geachte burgers heeft verloren. „Dank zij uw persoon en uw karaktereigenschap pen vonden wij in u een medelid, waar mee het een vreugde was samen te wer ken. Gij hebt u met grore liefde en toe wijding aan de publieke zaak gegeven en daarvoor belangrijk werk verricht. SchoorI is u grote dank verschuldigd". Hierna dankte de burgemeester de overledene voo de hulp, die hij persoonlijk steeds van hem had ontvangen. „Uw woord woog bij mij zwaar. Het is een groot voorrecht voor een burgemeester om met zulk een wet houder te hebben mogen samenwerken". Spreker noemde de overleden wethouder een rechtschapen en kundig, maar bovenal een onkreukbaar mens. „Zo zult gij in mijn herinnering en in die van allen, die u gekend hebben, blijven voortleven", al dus de burgemeester. Ten slotte memo reerde hij de grote verdiensten van de overledene in zijn verschillende andere functies, die hij te Schoor! heeft bekleed. Eén der familieleden dankte namens moeder en broer voor de laatste eer aan de overledene bewezen. Burgerlijke Stand Geboren: Cornells G., zv H. H. Koel en G. Tailleman; Antonius J„ zv J. Bakker en C. M. Nannes; Jan, zv J. Hoogvorst en H. Damiaans; Cornelia G„ dv A Kager en C. G. de Waard; Catha- rina M. P„ dv J. A. Kooijman en C. A. M. Hof; Theodoras A., zv J. C. Schot vanger en A Schouten; Rudi, zv J. de Hart en G. Koelemeij. Ondertrouwd; A. P. Kooijman en M. A. Leek; P. N. van Dijk en D. Tim mer. Getrouwd: G. P. Stam en J. H. Delis; A. J. Jonker en M. W. Stoop. Overleden: H. Selhorst, 63 jaar. Dinsdag werd in het kerkgebouw der Ned. Herv. g'emeente een Paaswijdingsavond ge houden, waarin voorging ds. Meijboom van Obdam. Ds. Meijboom droeg allereerst voor „Bar Abas" van Jan H. de Groot en „De laatste week" van E. Eijbers. Vervolgens gaf spreker een toelichting op het Paasspel „Rabbi Jozef", dat werd opgevoerd door een jeugdgroep uit Hoorn. In dit stuk werd op actuele wijze het paasgebeuren belicht, waarbij tevens tot uit drukking kwam hoe men in het begin van onze jaartelling over dit gebeuren dacht. Na enige aarzeling welicht een gevolg van het feit, dat de spelers gedurende één jaar het spel niet meer hadden g'espeeld, kwam men spoedig op dreef en veliepen het tweede en derde bedrijf heel vlot. Over het geheel geno men is er heel goed gespeeld. De costumes waren fraai. Voor een dergelijk spel had de belangstel ling ongetwijfeld groter kunnen zijn. Wellicht is deze bij een volgende gelegenheid talrijker, nu men weet wat een dergelijk spel kan brengen. Een kwartet, eveneens afkomstig uit Hoorn, zong verdienstelijk enkele liederen. Ook hier naar werd geboeid geluisterd. In gebed en gemeentezang kwam eveneens het Paasfeest tot uiting. ERRATUM In ons verslag van de jaarvergadering van de begrafenisvereniging „Memento-Mori" stond vermeld, dat de heer J. van Leijen benoemd was tot voorloper. Dat is niet juist. De heër Van Leijen is n.L benoemd tot reserve-voor loper. Ontploffing in Engelse raffinaderij In een van de grootste Engelse olie raffinaderijen, in de buurt van More- cambe (Lancashire), heeft zich Woens dag een ontploffing voorgedaan. De arbeiders werden als kegels tegen de grond geworpen. De schok werd tot op zes kilometer afstand gevoeld. Na de explosie brak brand uit, maar men was in een uur het vuur meester. Er waren geen slachtoffers. PAARD TRAPTE WERKMAN Dinsdagmiddag werd de heer W. de Jong uit Schagerwaard bij het opladen van een wagen aan de Blokkerweg te Zuid-Schermer door een trap van het paard, dat voor de wagen stond, ge troffen. De ijlings ontboden genees heer, dr. Gerritse uit Akersloot achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk. Nederlandse tuinders vergaderden in Utrecht Toen voorzitter Prins de algemene jaarvergadering van het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen in Nederland opende, was de schouwburg zaal van het N.V. Huls te Utrecht vrijwel gevuld. Een gedeelte van zijn openingsrede namen we reeds op in ons blad van gisteren. Melding dient ech ter nog te worden gemaakt van een tweetal belangrijke kwesties, die door hem werden aangesneden. In de eerste plaats beklaagde hij zich over het feit, dat de Nederlandse lnvoerpolitiek meer was gericht op vrijheid dan op doelmatigheid. Daarbij baseerde hij zich er op, dat Nederland, dat zelf grote massa's vers fruit exporteert, in de loop van 1950 niet minder dan ongeveer 100 millioen kg. vers fruit ter waarde van ongeveer 56 millioen gulden in voerde. Daarnaast vestigde hij de aandacht op de hoogst onbevredigende gang van zaken met Duitsland. Over de invoerstoppen is in Nederland ern stige ongerustheid ontstaan en spreker vroeg zich af, niet alleen hoe de op lossing van dit probleem zou zijn, maar zelfs of een oplossing mogelijk zou blijken. De toekomst van de Nederlandse tuinbouw hangt evenwel van deze oplossing af. Onmiddellijk nadat de voorzitter zijn rede had geëindigd, vroeg een afge vaardigde van Rotterdam het woord, «lie aan de vergadering een motie voor legde waarin de regering werd ge waarschuwd, dat wanneer gedurende April en Mei geen uitvoer van tuin bouwproducten naar Duitsland kon geschieden, niet minder dan een natio nale ramp is te verwachten. Met een daverend applaus hechtte de vergadering haar goedkeuring aan de motie en het bestuur belastte zich met de opdracht deze aan de regering ter kennis te brengen. Ontevredenheid over Belgie. Onmiddellijk hierop sprak de heer Van Kampen, voorzitter van de K.B. T.B., als zrjn overtuiging uit, dat de Nederlandse regering onmiddellijk maatregelen diende te treffen om de verhouding mei Belgie, die in flag rante strijd is met de Benelux-gedach- te, in andere banen te leiden. Ook deze gedachte vond vorm in een mo tie, die eveneens met daverend ap plaus werd ontvangen en waarin de vergadering als haar oordeel uitsprak: dat de export van groenten en fruit naar Belgie in plaats van toe te ne men, voortdurend vermindert, op grond waarvan er bij de regering wordt aan gedrongen onmiddellijk zodanige stap pen te doen, dat deze leiden tot een verruiming van onze export naar Bel gie. Noord-Holland in oppositie. Hierop werd begonnen met de be stuursvoorstellen. Het eerste, dat de politiek van het bestuur over het af gelopen jaar goedkeurde, werd zonder discussie aangenomen. Minder vloi liep het echter met het tweede, waar in het bestuur werd opgedragen hei stelsel van ophoud- en vergoedings- prijzen en van heffingen te blijven hanteren gelijk dit tot dusverre ge schiedde. De bezwaren kwamen zeer in het bijzonder uit Noord-Holland. De heer De Wijs (Obdam) bepleitte de wenselijkheid om de suppletie der productenfondsen nog voor één jaar uit het afzetfonds te doen geschieden Het volgend jaar zou dan een afzon derlijk fonds kunnen worden gesticht, dat deze verliezen zou moeten opvan gen. De heer Volkers (Noordermarkt- bond) meende, dat het ogenblik was gekomen, waarop de tuinbouw, als deei van de natie, aan de regering om medewerking behoorde te verzoeken. Dit zou weliswaar neerkomen op prijs geven van de tegenwoordige autono mie, dit was naar zijn oordeel echter geen bezwaar meer. De heer Visser (Langedrjker Groen te Centrale) wees er op, dat sanering niet kan geschieden zonder algehele areaalbeperking. Het antwoord van de voorzitter was voor alle Noordhollandse sprekers af wijzend en de heer de Wijs noemde het „teleurstellend". Hij vroeg stemming aan en werd daarbij voldoende ge steund. Het resultaat van deze stemming was echter van zulk een aard, dat het be stuur alle aanleiding had om tevreden te zijn. Het bestuursvoorstel werd aan genomen met 413 stemmen voor en 49 stemmen tegen. Deze 49 tegenstemmen waren met enkele uitzonderingen vrij wel geheel afkomstig van Noordhol landse veilingen. Over de .erdere voorstellen werd nauwelijks meer gediscussieerd. De heer Volkers voerde nog even het woord over het voorstel van Noord- Scharwoude, dat er op aandrong om, wanneer de prijzen der koolsoorten zouden moeten worden verlaagd ten einde de exportkansen te behouden, zodanige stappen te ondernemen, dat toch 60 van de LEI-prijzen zou wor den uitbetaald. Hij gaf toe, dat dit voorstel eigenlijk al door het tweede bestuursvoorstel was afgedaan en zag af van stemming. De Veilingvereniging Obdam ging accoord met het antwoord van het be stuur op haar voorstel, waarin de op heffing van de wettelijke veilplicht voor breekpeen werd afgekeurd. Het bestuur zegde toe diligent te zul len blijven, maar kon weinig hoop ge ven, omdat een groot deel der telers op de Zuidhollandse eilanden weinig ge organiseerd is en bezwaren heeft tegen het veilen van dit product. Broek op Langend ijk wasge- komen met twee voorstellen. Het eerste was een verzoek om maandelijks een kosten-indexcijfer voor de verschillende typen tulnbouwbedrij ven te berekenen en dit te doen pu bliceren. Een en ander om bij het niet ingewijde publiek de gedachte weg te nemen, dat het de tuinbouw nog heel goed gaat Het bestuur wilde zich beperken tot het vermelden van de Invloed derkos tenstijging op de jaaromzetten van *50; waarmee Broek op Langedjjk accoord ging. Ten slotte was er het voorstel om doorgedraaide groenten, waarbij in het bijzonder werd gedacht aan kool, niet meer stuk te snijden, maar te behande len met een niet giftige kleurstof. Het bestuur meende, dat dit niet ge makkelijk zou zijn, maar de heer de Boer zei, dat hij er met de planten- ziektekundige dienst over had gespro ken en dat men daar van oordeel was, dat het wèl ging. Het plan was gere zen in de boezem van de aanvoerders. Deze mensen, die hun producten maan den en maanden goed hadden opgepast, hadden steeds groter bezwaren om de kool, wanneer ze was doorgedraaid, te moeten vernietigen op de wijze als thans geschiedde. Het bestuur beloofde hierop de zaak nog eens te zullen onderzoeken. De nationale herdenking zal ook dit jaar plaats hebben met een défilé bij he£ monument aan de provinciale weg. Voorts wordt overwogen het houden van een kerkdienst voor de Gereformeerden ew. Hervormden in de drie Noordelijke dor pen. Deze kerkdienst zal eventueel plaat® hebben in de Ned. Herv. kerk te Noord- Scharwoude. Het programma voor de herdenking op Zaterdag 5 Mei wordt nog nader vastge steld. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Veemarkt of veekwelling? Helaas moeten wij op bovenstaand» vraag antwoorden, dat veemarkt ets veekwelling geen gescheiden begrip pen zijn. Zjj zijn jammer genoeg nauw met elkaar verbonden. Want al schrijft men, dat „de dieren de ge woonte hebben een ruwe behandeling goed te overleven", de practijk heeft wel anders uitgewezen. Op de abattoir* weet men maar al te goed hoeveel kalveren daar dood aankomen en dun ongeschikt zijn voor de consumptie. Verschillende dieren, die naar de slachtbank worden geleid vertonen duidelijk sporen van de ruwe behan deling, die zij hebben ondergaan. Ge broken en gekneusde ledematen, on derhuidse bloeduitstortingen en ande re 'kwetsuren zijn aan de orde van de dag. Dit ondraaglijk lijden hebben d® dieren te danken aan de „superieure" mens. Wanneer het stomme vee zon kunnen spreken zou het dan niet zeg gen: „Het zijn maar mensen, die ons dit aandoen?" Een lid van de Ned. Vereniging tot Bescherming van de «lieren. Veekwelling (2) Geachte Redactie, Nu U met Uw artikel Veemarkt al Veekwelling een dringende kwestie in het openbaar heeft aangesneden wil ik gaarne een ervaring vertellen, die ik had in een dorp in de provincie Utrecht. Ik was daar getuige van het verladen van een koe met een pasgeboren kalfje blijkbaar bestemd voor noodslach- ting en werd zo zeer geschokt door de beestachtige behandeling, dat ik ter stond de politie er van in kennis stelde. Deze vertelde mij, dat een dergelijke wrede handelwijze gewoonte was en dat ik het beste deed mij niet op vee markten of bij abattoirs te vertonen al* ik de dieren niet wilde zien mishande len. Er werd echter goede nota van mijn klacht genomen en een onderzoek bij de desbetreffende slager en veehan delaar zou worden ingesteld, zo werd mij verzekerd. Mijn vraag is nu of er geen mogelijk heid bestaat, dat in deze onverkwikke lijke toestand een ingrijpende verande ring wordt gebracht. Volgens mij zou den hoge geldboetes zeker effect sor teren. Een mens mag dan voor de die ren zo hard zijn als een spijker, voor zijn portemonnaie heeft hij doorgaan* de grootste liefde De Dierenbescher ming doet al veel en goed werk, maar kan ook niet overal tegelijk zijn. Het blijft treurig, dat een mens alleen door een aanslag op zijn portemonnaie wat zachtheid moet worden bijgebracht, maar het is m.i. de enige weg. Hoogachtend, H. M. K. J„ Alkmaar Zij. die zich nu op dit blad abonneren, ontvangen de tot 31 MAART a s. ver schijnende nummers De Directie

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5