WÊÈÈÊÊÈiSIM derVrouwèn n (I M 1 V h 1 J n w ggb. KL Het Jaarbeursschip in de storm Sport ii 't kort geen oude japon Kleine veranderingen kunnen een nieuw geheel scheppen in de voddenzak H 511 Duitsland neemt maatregelen voor economisch herstel TE GROND Bij ons in de provincie Nylon-nachtjapon m Lied van de week Maart roerde z'n staart Kruiswoordpuzzelaars aan de slag! Ka Pü 7 7 J/ 18 li «7 4ö <7 IÉ 7 Invoerplan schept nieuwe mogelijkheden Velsens burgemeesters bood raad excuus aan Toestand in Perzisch oliegebied verscherpt Minister Lieftinck kan het alleen wel af Joh. v. Oldenbarneveldt kwam te IJmiden terug Mr. Milius over de komende Voorjaarsbeurs: Buitenlands aandeel omvat zestig procent der producten Voorlichting over productieverhoging wel weer moe de moeite niet. lat ik er dage- moet halen en 1 om je telkens rown keek dit d van zwem- ogen aan. „U i» grond van: zijn een greintje Pasen-vieren, hart in gro- mogen er. waarlijk opge- - dan blijft het volle uur in da ian dragen we die vreugde wereld in, en alledag in. Dan ang van Maria Hof van Ari- vaar alles nog en van Zijn af- iensen spottend 'anneer we met van „welke n, die treurden geloven die bben, evenals r dan de alles tde blijdschap aardse narig- in zijn gezicht luidt: gestaan: Lach! een maar den- tos wezen bent, niet meetreurt 'oe niet langer lelijke koor van op met pieke- je nodeloos de dood te zijn rees niet, geloof 'aar je dagelijks je benen je overweldigend al denk je: Na terug naar „de Je moet wèl Nu pas heeft rakere aarde te veet waar het te voet zijn der Opstan- aar „Weest niet bericht Mijn Galilea gaan, en en. En tevoren eeds voorspeld: naar Gal ilea; En de leer- i berg waar Je- heeft (Matth. em moeten de niet op de verschrikkelijks Jorgemaakt, niet Wonder, maar hun eigen als gewone vis- hebben ater met Jezus nezend hebben ervers van God, huis niet langer niet wisten waar nn brengen zou. te beginnen zien. Nadat zijn van de glorie van hun eigen omgeving zij nu eigenlijk ten dóen; daar ontvangen, daar practijk, i is heerlijk, het in de wereld is wordt pas Pa- erlijke door ons 'ot de andere het wagen de voering weer te ol ontgoochelin- Zijn kracht ZATERDAG 31 MAART 1951 *k 1°. ot en toe moet een mens er eens uitbreken. Zelfs een vrouwmens. Van al dat aardappelen koken en bed den opmaken en kachels leeghalen, zou iemand na een poosje lelijk in de sleur geraken en de wereld hoe langer hoe kleiner en benepener gaan zien, ook al leest men drie kranten en een stapel week- en maandbladen waar men onder bedolven dreigt te worden. Neen, een frisse neus halen, ook in het geestelijke, is altijd een probaat middel tegen huisbakkenheid. En daarom ben ik onlangs, met het mooie excuus van een spreekbeurt, maar weer eens twee dagen naar Amsterdam getogen en het heeft mij meer goed gedaan dan een hele fles tonicum. Het begint al zo genoeglijk met de Installatie in "n geriefelijk Dieselhoekje. Wat een tractatie, om op het moment waarop men anders de groente schoon maakt en de koffie inschenkt, prins heerlijk in een fauteuil geleund naar 't winterse landschap te staren, ln het rijke vooruitzicht van enige uren ongestoord de tijd te hebben voor het interessante boek dat thuis altijd maar moest blijven liggen. Hoe prachtig om het IJ met de „trage smoor der wereldschepen" onder de grijze Novemberhemel te zien opdoemen, om over het Damrak te kuieren terwijl de Beursbengel klept als was dat als 'n welkomstgroet bedoeld. Hoe genoeglijk om op de Dam tussen de grote en kleine kinderen naar de poppenkast te staan kijken, en langs de grachten te dwalen die altijd mooi en altijd imposant zijn. jelfj in de droefgeestige schemer van een vroege wintermiddag. Er is geen stad als Amsterdam, en er is niets te wereld waarnaar men, zelfs op de schoonste plek ter aarde, zo'n ver terend heimwee kan hebben als naar een stille oud-Hollandse gracht met trap gevels en oude bomen. Het moet toch wel heerlijk zijn Om hier te wonen, denkt de jaloerse provinciaal. Om al die overvloed van kunst en cultuur, al die levendigheid van handel en bedrijf vlak om de hoek te hebben. Om elke dag als het ware naar de Nachtwacht te kunnen kijken of de Unvollendete te horen spe len door het schoonste orkest van de wereld. Zo denkt men in de morgen, zo peinst men nog op de middag. Totdat men in de vallende avond, als alle lichten geel en groen en rood aanflitsen, na in de knoop geraakt te zijn op het Muntplein en met provinciale hardnekkigheid het hele Rokin te zijn afgewandeld, in de mallemolen van Leidsestraat en Kalver- straat wordt meegezogen. Och ja, de winkels zijn mooi en 't bekijken dubbel waard, maar al die dringende en jachtige voetgangers gunnen iemand nauwelijks de tijd om te blijven staan. Al die mensen, vooral de vrouwen, zien er zo verveeld en vermoeid uit, de ogen kijken zo leeg en de gezichten heb ben op de een of andere manier iets een vormigs, iets confectie-achtigs, de kleren zijn te sjiek voor een gewone werkdag en zelfs de lippen van de jonge meisjes zijn zo nadrukkelijk geverfd. Het is misschien voor een groot ge deelte maar schijn: houd een zo onder vol tuig winkelde dame staande en vraag haar naar de weg: tien tegen één dat zij u met bloemrijke uitvoerig heid (die de duidelijkheid wel wat in het gedrang brengt) haarfijn zal uit duiden hoeveel maal u links en rechts moet afslaan, met gratis bijvoeging van karakteristieke herkenningspunten en eventuele tramlijnen. Alles in het goed moedigst en zangerigst dialect ter we reld gecompleteerd met de aanbie ding om effentjes met u mee te lopen CEN zomerjurk, weke veel gedragen beelde model. Men kan een aantrekke- is en slijtage vertoont, behoeft bij lijk geheel verkrijgen door het te com- een zuinige huisvrouw geenzins in de pieteren met een vest van donker voddenzak te verdwijnen. Men kan de blauw velours chiffon, met driekwart rok met een breede tailleband of een rimpelmouw en een lijfje, dat de voor- brede lederen ceintuur bij voorkeur zijde vrijlaat. Zelfs bij een vest laat in de hoofdkleur van de gebloemde of Balmain een corsage niet achterwege, van motiefjes voorziene rok afwer- Wil men hiertoe niet overgaan, dan ken; een brede sjerp al dan niet in af stekende kleur misstaat evenmin. En als men hierbij een blouse fabriceert in de kleur van de ceintuur, wel, dan is men voorlopig weer uit de zorgen. Aar dig is ook altijd een wit piqué zijden blouse, zoals bijvoorbeeld naar hetmo- kan men het misschien proberen met een breed lederen ceintuur, waaraan een tasje of portemonnaie, ruim van omvang, is bevestigd. Heeft men het geluk zich een nieu we hoed te kunnen aanschaffen, denk er dan wel aan dat volgens de Parijse del van Pierre Balmain, de specialist mode pzactisch alle modellen een voile op het gebied van blouses. Heel een voudig van opzet is het hierbij afge- hebben. spant. welke het gehele gelaat om- IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllBIlllllllilP Variatie kan men bij de rok aan brengen door zoiets als een vastge- stikt, half schortje met twee grote overslagen, welke naar believen wor den gebruikt als een of twee losse pan den. De buitenzijde is van dezelfde stof ais de rok, en van binnen gevoerd meteen bijpassende afstekende kleur. En an der model krijgt men ook wel met je- hulp van de twee losse slippen, welke op de rug kunnen worden gestrikt. De paraplui van de mannequin heeft aan de stok een overtrek van de stof de japon en als foudraal de stof rikaanse nachtjapon van nylon. In Amerika is nu eenmaal alles nylon wat de klok slaat. Ditmaal een rose geval met wijde, korte mouwen. Het model werd geplisseerd en blijft na het was sen de zelfde vorm behouden. Strijken van zo'n nachtjapon is uit den boze. Dat de nachtkleding bij lingerie-shows een grote plaats inneemt, spreekt van zelf. Kanten modellen, hoofdzakelijk met allerlei tierlantijntjes aan mou wen, zoom en hals; de sjerp geniet voorkeur als garnering. Deze nachtja pon heeft echter nog een bijzonder- van het vest. Alleraardigste handvat- heid' Zij.nJ: n!f va" ^wone nylon wü „1=vervaardigd, doch met een speciaal ten zagen wij van plastic in haken en knoppen; afbeeldingen van vogelkop pen doen het ook wel. De charmante jongedame van de tweede afbeelding toont een Ame- procedé verwerkt tot het z.g.n jersey nylon wat pretiger en gezonder dragen moet zijn, dan de bij ons bekende ny lonsoorten. RITA. Dat maand Maart zijn staart geroerd heejt, Nu, dat werden wij gevaar. Het was knudde met een rietje, Alles leek wel even naar. De natuur had ons te grazen, 't Leek wel Kerst instêe van Pasen, Want inplaats van lentezon Sneeuwde het zo hard t maar kon. En wat Maart nog meer gebracht heejt Is olie» welbekend. Holland kreeg weer loonsverhoging Met maar even vijf procent. En mama maar zitten kienen Met de dure margarine, Suiker, havermout en vet. Lente, Lente, wat een pret'. Ook werd de ministerorisis In de Maartmaand opgelost. (Tussen haakjes, heejt dit grapje Twintig millioen gekost!) Doch dat mag 'm hens niet deren Sijme dokt wel, mijne heren, Onze daden bennen groot, Van de wal zó in de sloot. Doch waarom te sikkeneuren, d'Ooievaar is weergekeerd En de kievit heeft haar ei weer Vorstelijk geproduceerd. En dat zijn toch maar symptomen Dat de Lente gekomen, En Urie weet wat of April Ons straks nog vergoeden wil! JABSOE want anders vindt u 't niet zo gemakke lijk, ziet u. Want de Amsterdammers, en de huismpeders en tramconducteurs met name, zijn hartelijke lieden. Maar met dat al: in die schuifelende drukte, onder al dat neon-licht begint er aan het provinciale vrouwenhart een klein begin van heimwee te knagen. En de volgende dag, als zij juist op tijd uit de volle tram springt, in ijlende haast een kaartje neemt en door tunnels en over trappen naar het bij uitstek pro vinciale vijfde perron draaft dan weet zij het meteen. Daar lopen ze, kalm en op hun ge mak, de reisgenoten met de scherpe, smalle gezichten en de waakzame ogen, tussen wie men zich opeens weer wer kelijk thuis gevoelt. De vrouwen in stevige degelijke jassen, op solide schoenen, met gezichten waaraan hoog stens een stuifseltje poeder te pas is gekomen. De mannen met ruige haren, vaak blootshoofds en zonder sjaal of hana- schoenen, die straks hun lijfblad uit de binnenzak halen of een verwonderlijk ouderwets boek uit hun tas. Zij stap pen bedachtzaam in en installeren zich als voor een rustig en langdurig bezoek De vrouwen beginnen meestal voor Hilversum al te breien, de mannen le zen of kijken met aandacht allerhan de paperassen door.En niet zelden ont wikkelt zich omtrent Hulsthorst een algemeen gesprek, dat steevast via het weer- en de nieuwsberichten in de po litiek en de wereldsituatie verzeilt, en waarbij het vrouwvolk, nog altijd maar breiende, niet zo zuinig een verstan dig woordje meepraat. En dan weet men opeens, waarnaar in het hart van de Kalverstraat het heimwee uitging. Naar die goeie ver trouwde rustige provincie. Waar men nog geen haast heeft en zich niet laat dringen, waar de mensen persoon lijkheden zijn, ook de vrouwen, en niet alleen maar nummers in een kaartsy steem. Waar men zich de tijd gunt om vormen. Waar men graag eens uitgaat, maar dan moet er ook wat degelijks gegeven .worden. Waar men 's avonds na half elf door uitgestorven buiten wijken wandelt, en 's morgens om ze ven uur de stofdoeken uit de ramen ziet wapperen. Waar de kinderen na schooltijd nog kunnen tollen en knik. keren. Waar men, rustig en geregeld, nog zijn eigen leven leeft en niet ge leefd wordt. Nee, wij hebben het nog niet zo kwaad in die gesmade pro vincie van ons. SASKIA z T" 7 T~ 9 15- 7T~ /z SJ ■ML '7 7I~ 4 ZO z/ m Zt mm i'M Zi zy zs zi zr zs ao sz SJ Jé ys w ryi Vf so S/ sz Sd sy SS Sé s/ De ministers van financiën en eco nomische zaken in West-Duitsland zijn bet eens geworden over de maatrege len, die moeten worden genomen om de economische moeilijkheden van het land de baas te worden. Voor investe ringen in de zware industrieën zullen de gelden worden bijeengebracht door een spaarsysteem en door gedwongen leningen. Subsidies op levensmiddelen en verhoogde sociale uitkeringen zul len worden betaald uit een speciale omzetbelasting op luxe goederen, die DM zeshonderd millioen moet opbren gen. Intussen werken Duitse deskundigen aan de opstelling van een vast invoer plan voor de tweede helft van 1951, dat moet dienen om de tekorten bij de Europese Betalingsunie teniet te doen. De raad van de OEES had de oorspron- spronkelijke Duitse plannen afgewe zen; deze voorzagen in handhaving van de vrije importlijst en binding van de geliberaliseerde invoeren aan de im portquota van 1950. De eis is gesteld, dat alle lopende invoervergunningen opnieuw worden bezien op hun doel matigheid. Het invoerprogramma moet worden afgestemd op het bedrag aan deviezen, dat maandelijks beschikbaar zal komen. Overigens is de Duitse regering be reid, in de komende handelsbesprekin gen met de verschillende landen, zoals Nederland, de in de verdragen vastge legde invoercontingenten ten volle te handhaven, wanneer de invoerstop af loopt. Men hoopt, dat de moeilijkhe- Het incident in de gemeenteraad van Velsen is gisteravond jeëindigd. Nadat burgemeester mr. M. M. Kwint zich bij het begin van de zitting bereid had verklaard de gewraakte passage in zijn Nieuwjaarsrede terug te ne men, zei de fractievoorzitter van de P.v.d.A., dat de raad pas genoegen nam met een excuus, aangezien de raad zich door de betrokken zin snede in de toespraak beledigd achtte. Ook wenste men een uitspraak, dat deze zinsnede onjuist was geweest. Nadat de gemeentebegroting verder was behandeld en met de communis tische stemmen tegen was goedge keurd, heeft de burgemeester het ver. langde excuus uitgesproken. Hoewel d'e'wb'öFcIVóerflel- van de raad nog OP' merkte dat de uitspraak over de on juistheid van de passage achterwege was gebleven, werd hierna het inci dent als gesloten beschouwd. De toestand in de Perzische olie industrie is versoherpt, doordat de thans 12.000 stakers in Aghadjari con trole eisen over de vervoersorganisatie van de Anglo-Iraanse oliemaatschap pij. De gouverneur van Choedjistan, het gebied waarin de olievelden liggen, heeft de regering om meer troepen verzocht. De oliemaatschappij vreest n.l. dat de stakers zich van de trans portmiddelen meester zullen maken. den zullen worden verzacht door cre- dietverstrekking bij nieuwe leveringen of door consolidatie van de thans be staande schulden. Bij levering op cre- diet denkt men vooral aan de import van groenten e.d. (Vervolg van pagina 1) Het verwijt, dat hjj de wet niet loyaal uitvoert, meende spreker niet te kunnen aanvaarden. De minister ont kende niet, dat er een achterstand is bij de aanslagen en de invordering der belastingen en betreurde het, dat er herhaaldelijk ernstige fouten worden gemaakt. Alles moet worden gedaan om daaraan een einde te maken. De be windsman zegde toe te overwegen of er ook vrouwen tot da belastingao.aöe» mie toegelaten kunnen worden en ver klaarde het zijne te zullen doen on» verbetering te brengen in de tegen stellingen tussen Rijkspostspaarbank en particuliere spaarbanken, die da vruchtbaarheid van de spaarraad over schaduwen. De minister deelde mede, dat zeer binnenkort de Indiening van een wets ontwerp inzake toezicht op het crediet- wezen is te verwachten. Prof. Lieftinck zal voorts in overwe ging nemen bij de voorbereiding ven de uitgifte van gronden in de IJssel- meerpolders een vertegenwoordiger van de Stichting voor de Landbouw in te schakelen. Hij vond het echter be zwaarlijk allerlei servituten te aan vaarden. Da verdere behandeling van de be groting zal geschieden na de interpel- latie-Nederhorst Horizontaal: 1. Rijschool; 6. Hengst; 11. Drank; 12. Strijdperk; 14. Papegaai; 15. Erenaam; 17. Vaste koper; 19. Bui tendijks land; 20. Onderricht; 22. Spoe dig; 23. Bron; 24. Hoofddeksel; 26 Schutsluis; 28. Rondhout; 29. Tam; 30. Laag; 32. Bekende motorraces; 33. Wa terkering; 34. Wiel; 35. Lengtemaat; 37. Water in Zuid-Holland; 39. Mannetjes bij; 40. Rivier in Italië; 41. Weldoor voed; 43. Prozaverhaal; 46. Hoofddeksel; 46. Roofdier; 48. Keukengerei; 49. He vig; 50. Uitbouw; 52. Muziektempel; 54. Rivier in Engeland; 55. Adelijk per soon; 58. Plaats in Gelderland; 59. Toe stel voor geluidssignalen; 60. Insect. Verticaal: 1. Schaakterm; 2. Nieuwe regel; 3. Plant; 4. Bitter vocht; 5. Bijwoord; 6. Voegwoord; 7. Deel van een boom; 8. Schoeisel; 9. Plechtig gewaad; 10. Voch- (Vervolg van pagina 1) Hoe het zij, het rechte kwam natuur lijk niemand aan de weet. Er stond zo'n bitter koude wind, dat de velen, die deze middag de wacht aan het Kanaal betrokken omwille van de relaties aan boord, versteend geweest moeten zijn. Zeker degenen, die zich, alsof het mid- denzomer was, in het gras van de wal- lekant gevleid hadden, en het onder linge contact uren en uren volhielden... En tenslotte nog door hun geïmprovi seerde scheepsroeper de vertrekkende verwanten lieten weten, „morgen te zullen terugkomen",Als jullie er dan nog zijn"En we nemen Cor ook mee".... Dat bezoek kon hedenmorgen wor den herhaald. Want de officier van Justitie, mr. H. A. Wassenbergh. achtte gisteravond het onderzoek nog niet vol tooid en bleef vannacht met zijn man nen aan boord. Vandaag zou het worden voortgezet. Misschien vindt men de oor zaak van het brandje nabij Wight, dat tot teruggaan noopte en van de twee, die zich blijkens latere berichten op de te rugtocht nog hebben voorgedaan. tig; 13. Hoogstaand; 16. Boom; 18. Code na te denken en zich een mening tel zij lof; 20. Gomachtige stof; 21. Optel ling 23 Plaats in Limburg; 24. Deel van een huis; 25. Dwingeland; 27. Gelde lijk nadeel 29. Dwaas; 31. Grappenma ker; 36. Kledij van een bediende; 38. Deel van een servies; 39. Aanw. voorn, woord; 40. Indische tempel; 42. Rolvor mige doos; 44. Gebruik in kleding; 45. Smalle vaargeul; 47. Met voorbehoud van een mogelijke fout; 49. En derge lijke; 50. Room; 51. Kippenloop; 52 Grondsoort; 53. Troefkaart; 56. Lid woord; 57. Maanstand. (Voor de oplossing zie men ons blad van Dinsdag). „Het Jaarbeursschip kiest zee bij een stormachtig getij. De economische ver houdingen vertonen grote schommelingen. Voor de ter beurze geëxposeerde artikelen zal evenwel op een zeer levendige belangstelling kunnen worden ge rekend. Ieder, die bij de handel is betrokken zal zijn uiterste best doen, zo moge lijk, zijn voorraad aan te vullen of zich willen oriënteren omtrent eventuele vervangingsartikelen", aldus sprak de directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs mr. J. Milius, ter gelegenheid van de 56ste Jaarbeurs te Utrecht. drijven onderling en het afstemmen van de productie op eikaars capaci teit. In dit kader zal op 4 April een Bouwdag worden gehouden. Behalve aan de overschakeling naar De aangekondigde overschakeling van de civiele op de militaire produc tie zal belangrijke consequenties met zich brengen. De schaarste aan tal van artikelen zal eerder toe- dan af nemen, terwijl inag worden aangeno men, dat de industrie met artikelen, vervaardigd uit nieuwe grondstoffen ter markt zal komen. De Jaarbeurs kan bjj deze over schakeling een belangrijke functie vervullen en niet alleen de Neder landse legerleiding, maar ook de auto riteiten van overige Westeuropese le gers in de gelegenheid stellen in tast bare vorm een overzicht te krijgen van de mogelijkheden van onze ge varieerde productie. Na gewezen te hebben op de uit gebreide technische afdeling, waar technische experts aanwezig zullen zfln om voorlichting te geven inzake de moeilijkheden bij de opvoering van de productie, brak mr. Milius een lans dm samenwerking tussen de be- mUitaire productie zal op de Jaar beurs ook aan de bevordering van de export veel zorg worden besteed. Tal rijke buitenlandse zakenlieden zijn uit genodigd. Technische gegevens De 56ste Jaarbeurs zal een opper vlakte beslaan van 50.123 m3 tegen 4.617 m2 tijdens de vorige Voorjaars beurs. Het aantal deelnemers be draagt 3989, van welke 1921 in het gebouwencomplex op het Vredenburg en 2068 op het Croeselaanterrein. Van het totaal aantal deelnemers zijn 1590 uit Nederland en 2099 met bui tenlandse producten ter beurze aan wezig, zodat het buitenlandse aandeel in totaal ongeveer 60% bedraagt. Snelheidsproeven van N S U- motoren Sympathieke geste van Van Scheltinga De zevende partij in de tweekamp tussen Botwinnik en Bronstein om het wereldkampioenschap schaken, werd na scherpe strijd, waarbij de titelhouder met wit speelde, afgebroken. Botwinnik leeft een pion meer. De schakers Van Scheltinga en Donner zullen te Amsterdam een tweekamp van zes partjjen spelen op 7, 8, 14, 15. 21 en 22 April. De winnaar var deze tweekamp zal Nederland, met Prins en Kramer, ver tegenwoordigen in het zone-tournooi te Bad Pyrmont. Van Scheltinga, die als eerste rechthebbende hiervoor reeds was aangewezen, meende echter dat zijn jonge landgenoot ook een kans moest hebben en heeft daarom Donner spontaan aaogebo- den voor deze plaats een tweekamp te houden. Het bestuur van de KNSB heeft zich met deze gang van zaken a ccoord verklaard. Op de autoweg Munchen—Ingolstadt hebben de NSU-motoren met compressor snelheidsproeven afgelegd. Alhoewel de tijden niet bekend zijn gemaakt stemmen ze, naar verluidt, tot bevrediging in ver band met de plannen om een aanval te doen op de wereldrecords voor Moln#»n met maximaal 350 en maximaal 500 cc cy- ltnderinhoud. Aan de belde belangrijke internatio nale concoursen hippique, welke van 14 tot en met 23 April te Nice en van 28 April tot en met 4 Mei te Rome worden gehou den, neemt een Nederlandse équipe deel, welke zal bestaan uit: ritmeester J. J. Grippelaar met „Random Harvest" en „Ampere" (chef d'equipe), J. Rijks met „Master" en „RomanichelJ. Gelderman met „Ambassadeur" en „Countess", D. Janssen niet „C-est sa soeur" en „Golden Vale".

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7