MacArthur ontheven van bevel in Korea Thans ook een staking bij de Verkades fabrieken Verlaging van de Britse levensstandaard VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Opnieuw klonken schoten het Meer van Galilea aan De Westduitse arbeiders krijgen medezeggenschap ilW Bijna 3000 vacatures bij het lager onderwijs Woensdag II April 1951 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „Niet in staat, regering en Verenigde Naties van harte te steunen" Luit. generaal Ridgway wordt zijn opvolger Geen brand meer op de „Johan" De Marshall-hulp in het derde jaar Bloemencorso te Lisse een week uitgesteld Arbeidsonrust in de Zaanstreek Honderd meisjes leggen het werk neer De verliezen der V.N. Rechtbank benoemt elfde lid beheersraad Auto slipte en sloeg tegen een boom Weerbericht ONDER DE DRUK DER ENORME UITGAVEN Belangrijke belastingverhogingen Niet langer gratis brillen en kunsttanden -:;V:5V mÉÈte. ..-I .mist KaAt BtAizk De Nederlandse atoom deskundigen voor Oslo POESJES-PERIKELEN Gehuwde vrouwen en gepensionneerden op de open plaatsen BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel, 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN 148e Jaargang No. 85 ALKMAJU2SCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. TRUMAN NEEMT DRASTISCHE MAATREGELEN DRESIDENT TRUMAN HEEFT GENERAAL DOUGLAS MACARTHUR VAN AL ZIJN BEVELHEBBERSFUNCTIES ONTHEVEN EN LUITENANT- GENERAAL MATTHEW B. RIDGWAY ALS ZIJN OPVOLGER AANGEWEZEN. TRUMAN HEEFT DIT HEDEN OP EEN PERSCONFERENTIE MEDE GEDEELD. Generaal James A. van Fleet volg-t generaal Ridgway op als bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger in Korea. Truman verklaarde tot de slotsom te zijn gekomen, dat generaal MacArthur „niet in staat is van ganser harte zijn steun te geven" aan de Verenigde Staten en de politiek der Verenigde Naties. „Miliaire bevelhebbers moeten zich laten leiden door de politiek en de richt lijnen der regering en in een tijd van crisis is deze overweging in het bijzonder dwingend", aldus Truman. MacArthur werd in Juli 1950 tot opperbevelhebber van de strijdkrachten der Verenigde Naties in Korea benoemd, toen de Veilig heidsraad de V.S. machtigde daar een verenigd commando in te stellen. GENERAAL MACARTHUR onhoudbaar optreden De persconferentie werd des nachts om 1 uur gehouden, opdat deze naar berekening zoveel mogelijk zou samen vallen met het ogenblik, waarop gene raal MacArthur te Tokio de order zou ontvangen, waarin hem het „direct in gaande" ontslag wordt gemeld. Tegelijk met de verklaring van Tru man heeft het Witte Huis een memo randum gepubliceerd over de verschil len tussen de verklaringen en hande lingen van MacArthur en de politiek van de president. De order van de president, die over het net van de legerverbindingen aan de generaal werd getelegrafeerd, luid de als volgt: „Tot mijn diep leedwezen is het mijn plicht als president en opperbevelheb ber der Amerikaanse strijdkrachten u in uw functie van opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten, opper bevelhebber van het commando der Verenigde Naties, opperbevelhebber in het Verre Oosten en bevelvoerend ge neraal van het Amerikaanse leger in het Verre Oosten te doen vervangen. Gij draagt uw commando's met onmid dellijke ingang over aan luit.-generaal Matthew B. Ridgway. Gij hebt de be voegdheid de noodzakelijke regelingen te treffen voor het volbrengen van rei zen naar plaatsen, die gij wenst. Mijn redenen voor uw vervanging zullen openbaar worden gemaakt gelijktijdig met de overhandiging van deze order" Israëlische politiepatrouille onder vuur Incident bij Ein Gef Naar het ANP radio-telegrafisch van een der opvarenden van de Johan van Oldenbarnevelt heeft vernomen, heb ben zich aan boord van dit emigran tenschip geen brandjes meer voorge daan sinds bet schip voor de tweede maal IJmuiden heeft verlaten. De Jo han van Oldenbarnevelt bevindt zich op het ogenblik in de Rode Zee. De ECA heeft in het derde jaar van de Marshall-hulp in totaal voor een bedrag van 2.369.469.000 dollars aan aankoopvergunningen uitgegeven. Dit totaal beliep in het eerste jaar 4.767.239.000 en in het tweede jaar 3.959.211.000 dollars. In het derde jaar is bijna de helft van de hulp aan voe dingsmiddelen besteed. Gistermorgen is een Israëlische po litiepatrouille ten noorden van de ne derzetting Ein Gef op de oostelijke oever van het Meer van Galilea in de gedemilitariseerde zone tussen Syrië en Israel beschoten. De patrouille be antwoordde het vuur niet. Vorige week werden in dezelfde streek zeven Is raëlische politiemannen gedood. Een woordvoerder van het Israëli sche leger verklaarde, dat de Israëli sche patrouille vanaf heuvels aan de Syrische zijde van de demarcatielijn werd beschoten toen zij per vrachtwa gen het Arabische dorp Nöekein ver liet. De schoten zouden volgens hen zijn gelost door Arabische ongeregelde troepen uit Syrië. Er is tot heden geen melding gemaakt van slachtoffers. Israel diende onmiddellijk een klacht in bij de wnd. stafchef der V.N. Ter wijl op de oostelijke oever van het Meer van Galilea van tijd tot tijd nog geweerschoten klonken, begon de wnd. stafchef met besprekingen om een ein. te te maken aan het incident. Toen de waarnemers van de V.N. echter Ein Gef hadden bereikt, weigerden zij ver der te gaan naar het dorp Noekelb. Volgens een Israëlische zegsman ver klaarden zij te zullen wachten tot het vuren had opgehouden. Het grote bloemencorso te Lisse, dat aanvankelijk was vastgesteld op Za terdag 21 April a.s., is definitief uitge steld tot Zaterdag 28 April. De directe aanleiding hiertoe zijn de slechte weersomstandigheden van de laatste weken, waardoor de bloei van de bloembollen aanzienlijk is vertraagd. Men acht het uitgesloten op de vast gestelde datum voldoende hyacinten, die voor de versiering van de corso wagens gebruikt worden, in bloei te hebben. (Van een onzer redacteuren) Na de staking by Albert Heyn is thans ook bij Verkades Koninklijke fabrieken te Zaandam een arbeidscon flict ontstaan. Gisteren zijn, nadat een woordvoer der van de EVC in de recreatiezaal een deel van het meisjespersoneel had LIET secretariaat van de Ver enigde Naties heeft medege deeld, dat de strijdkrachten van de U.N-O. in Korea tot heden 228.941 man verloren hebben. Gesneuveld zijn 25.374, gewond 128.394 en vermist 75.173 militai ren. De verliezen, verdeeld over de landen, die aan de strijd op Korea deelnemen, waren als volgt: Zuid Korea 188.652 man; Ver. Staten 57.120; Turkije 1169; Verenigd Koninkrijk 892; Frank rijk 396; Australië 265; Neder land 112; Siam 108, Griekenland 89: Canada 68; Philippijnen 55; Nieuw-Zeeland 9? Zuid-Afrika 6, Belgie en Luxemburg 0. De Westduitse bondsdag heeft Dins dag het veelomstreden wetsontwerp over het gemeenschappelijke beheer van de Westduitse ijzer- en staal industrie door werkgevers en werkne mers m derde lezing aanvaard. Dit re sultaat werd bereikt, nadat Adenauer Een dode. een zwaar gewonde Op de rijksweg Roosendaal-Bergen op Zoom onder de gemeente Wouw heeft zich Dinsdagavond een ernstig ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 69-jarige gepen- sionneerde kapitein der kustvaart G Pepping uit Stadskanaal. De heer P. reed met zijn dochter per auto van Roosendaal. Toen de bestuurder vrij plotseling afremde, slipte de wagen en keerde een halve draai om, schooi naar de linkerzijde van de weg en botste daarna tegen een boom. De heer P., die bekneld raakte in de wrakstukken van de carosserie werd op slag gedood Zijn dochter moest naar het ziekenhuis „Charitas" te Roosendaal worden overgebracht. Haar toestand is zeer ernstig, maar niet hopeloos. nog eens met vertegenwoordigers van de vakorganisaties had gesproken over de wijze, waarop de elfde plaats in de raden van beheer zou worden bezet. De benoeming van dit uitermate be langrijke lid van de raden zal nu wor den opgedragen aan de rechtbanken Dit compromis voorkwam verwerping en zodoende een staking van acht honderdduizend arbeiders. Het heeft echter de regeringscoalitie uiteen doen springen. De liberalen en de Duitse partij, twee leden van de coalitie, hebben n.l. niet alleen tegen de wet gestemd, doch ook bezwaar gemaakt tegen het feit. dat op het laatste mo ment, toen de stemming ai was begon nen, de zitting werd geschorst om nog een compromis voor de „elfde man" te vinden. Verwachting, geldig tot Donder dagavond: Vannacht flinke opkla ringen en op vele plaatsen nacht vorst. Morgen overdag toenemen de bewolking met plaatselijk eni ge regen. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Aanvanke lijk zwakke tot matige, later vrij krachtige Zuidwestelijke wind. Donderdag: Zon op 5.52. onder 19.31. Maan op 8.13. onder 1.51. Dl Britse minister van financiën Hugh Gaitakell heeft gisteren in zijn be grotingsrede in het Lagerhuis zijn landgenoten medegedeeld, dat er enige verlaging van de nationale levensstandaard zal moeten komen. De totale uit gaven voor het jaar 1951/1952 worden geraamd op 4500 millloen pond Sterling, hetgeen 939 millioen hoger is dan voor het lopende begrotingsjaar. De uitgaven voor de defensie zouden in totaal 1490 millioen bedragen, ter betaling waarvan een extra bedrag moet worden gevonden van 250 millioen. De minister meent, dat de uitgaven, die door belastingen gedekt moeten worden, niet minder dan 4197 millioen pond moeten bedragen. De inkomsten op de bestaande belasting basis zouden in het komende jaar 4098 millioen opbrengen. Op die basis zou er een tekort zijn van 99 millioen. Ook voor het Britse volk liggen belangrijke belastingverhogingen in bel nabije verschiet. QAITSKELL kondigde aan, dat on danks de herbewapening het weke lijkse bedrag voor ouderdomspensioen verhoogd zal worden tot 30 shilling per week voor ongehuwden en 50 shilling voor echtparen. Voor kunsttanden en brillen, die tot dusverre in het kader van het National Health Scheme kosteloos werden ver strekt, zal voortaan de halve prijs moe ten worden betaald. Het trekken van tanden zal kosteloos blijven geschie den. Deze mededelingen waren zeer verrassend, daar Aneurin Bevan, tot voor enkele maanden minister van ge zondheid, de vorige week nog had ver klaard. nooit deel te willen uitmaken van een regering, die de patiënten kos ten in rekening brengt voor de natio nale gezondheidsdienst. Wat de belastingen betreft stelde de minister verhoging van indirecte be lastingen op luxe en andere goederen in het vooruitzicht. Benzine penny duurder. DE omzetbelasting' voor auto's en voor radio- en televisietoestellen zal ver hoogd worden van een derde tot twee derde van de waarde. Voorts vindt een Gisteren verzamelden zich voor het Lagerhuis vele vrouwen van de Britse vrouwenhond om te protes teren tegen wat men noemt: „het voedseltekort dat een ondervoede natie tot gevolg zal hebben, het welk wel niet in het defensie programma zal zijn opgenomen". Door het verbranden van de distri butie-bescheiden en identiteits kaart geeft mrs. Winifred Sykes uiting aan haar verbolgenheid. toegesproken, een honderd meisjes on twee volwassen mannen in staking ge gaan, nadat men gistermorgen direct al gepoogd had zo mogelijk het vol tallige personeel in dit conflict te be trekken. Terwijl een delegatie van het per soneel met de directie van Verkade'i fabrieken in bespreking was, liepen de eerste 25 meisjes, werkzaam in de bis cuitfabriek, reeds naar buiten om half één gevolgd door eenzelfde aantal, waarna aan het einde van het schaft uur om half twee nog eens 50 meisjes, deels afkomstig uit de biscuitfabriek deels uit de beschuitfabriek, het werk neerlegden. Aangezien het aantal sta- kers-staaksters slechts een klein ge deelte van het personeel bij Verkade betreft, had het conflict geen enkele invloed op de productie, die gisteren dan ook normaal doorging. Was bij Albert Heyn het conflict be gonnen omdat volgens de EVC de per- soneelskern was opgeheven,terwijl la ter de 5% loonsverhoging voor al het personeel aan de orde kwam, bij Ver kade werd direct een 5% loonsverho ging geëist om de eenvoudige reden, dat in dit bekende Zaandamse bedrijf geen personeeiskern bestaat. Gistermiddag hebben de staaksters onder leiding van EVC-propagandistea,1 die 's morgens reeds uit Amsterdam ge komen waren, vergaderd in „Ons Huis", waar een stakingsleider gekozen zou worden. Aan de staaksters werd het uitdrukkelijke parool uitgegeven vooral niet met verslaggevers te pra ten, behoudens vertegenwoordigers van het communistische dagblad „De Waar heid". Gisteravond tegen half zes is de zgn. Verkade-trein normaal uit Zaandam vertrokken, waarbij de honderden werkwilligen in dezelfde trein zaten als de staaksters. De politie had uitge breide voorzorgsmaatregelen genomen om ongeregeldheden te voorkomen. ^ERD ONS daar weer een dood schrik bezorgd. Hebben we net de vliegende schotels gehad en daar meldt de gezagvoerder van het Engel se vrachtschip „Kosgay", dat hij in botsing en werd met een dergelijk voertuig als het zijne (slechte be stuurd door een ander) naar het zie kenhuis gebracht. Hij is zonder ver dere ongevallen gearriveerd. Het Maandag bij de Canarische eilanden heeft in die hele tijd maar tweemaal was een slecht voorteken, toen tijdens een trouwpartij in Syston de sluier van het bruidje door de wind werd losgerukt en op het dek van de kerk terecht kwam. Bruidegom, getuigen een geheimzinnige duikboot heeft een complete film gezien, waargenomen van ongewone tonne- maat en vorm. Het ding beantwoordde de seinen van de „Kosgay" niet. LI ^NDER BEROEPSGRAPJE. De be- Op het Deense vrachtschip „Gala- stuurder van een ambulance-auto en ,je koster klommen op het dak om thea" heeft men een vis gevangen, die in Bury moest een vrouwelijke patiënt <jie onderdeel van het bruids-costuum een lange staart en een brede, ronde "aar het hospitaal vervoeren. Onder- terug te hai6n a In Duisburg is een kop heeft. De bek kan naar voren ge- weS kwara hÜ met een andere autc vereniging gevormd, die zich noemt bracht worden als een soort van slurf. Het beest was bij de geleerden onbe kend. Een volgend vissen-nieuwtje is dat uit Guatamala, waar de heer Lazaro Perez zuchtend en blazend gelijk een dolfijn een rondje aan het zwemmen was. Een tegenligger Cm casu een vis) vergat uit te wijken en ■•nm de geopende mond van Lazaro binnen. Door de schrik stierf de zwemmer. Tom Davis, de 62-jarige suppoost in een bioscoop te Stafford, gebruikte zijn ogen niet Bijzonder goed. Hij werkte de helft van zijn leven in een plaatsei^k theater Die Ghineaen wonden hem ooft ml „onhoudbaar"! .De ciub van niet-dansers". De leden zijn ervan overtuigd, dat 75 procent van de mislukte huwelijken te wijten is aan de danslust van een van beide echtelieden D Wat het huwelijk van meneer Robert Picot bedorven heeft, is niet bekend, maar het moet iets in grijpends geweest zijn. Hij werd op een brancard de rechtszaal binnenge dragen en luisterde zonder enige be weging te maken naar het drie uur durende pleidooi van zijn advocaat Toen de formule werd uitgesproken, maakte Robert zich van echtgenote en van ziekbed los en wandelde op gewekt de zaal uit, de rechters in ver buikig achterin Wnd. ag uc aertugm Mountbatten de ceremonie waar mee de nieuwe torpedo boot „H.M.S. Ditches" te water werd gelaten. belasting-verhoging plaats op huishou delijke apparaten voor gas- en electri- citeit, de toegangsprijzen voor biosco pen en op benzine, die ongeveer een penny per liter duurder zal worden. Voor huishoudelijke artikelen als keu kengerei, komt de omzetbelasting te vervallen. De directe belasting op uitgekeerde winsten van maatschappijen wordt van 30 op 50 procent gebracht en het standaardtarief van de inkomstenbelas ting op 47.5 procent. Tegenover laatst genoemde verhoging staat een kleine aftrek van belastingvrij inkomen voor gehuwden en voor kinderen. Voor de zeer rijken bood de minister een kleine verlichting aan. De belasting voor in komens groter dan 20.000 pond per jaar zal niet hoger zijn dan 97.5 procent. Zoals bekend zullen op 12, 13 en 14 April in Oslo besprekingen worden ge houden over wetenschappelijke samen werking op atoom-physisch gebied tus sen Noorse en Nederlandse natuur kundigen. Van Nederlandse zijde worden deze besprekingen gevoerd door prof. dr. H. A. Kramers (Leiden), prof. dr. J. M. W. Milatz (Utrecht) en prof. dr. C. J. Bakker (Amsterdam), aan welKe groep als secretaris is toegevoegd dr. W. J. Beekman De besprekingen wor den verder bijgewoond door de heer J. H. Bannier, directeur van de Ne derlandse organisatie voor zuiver we tenschappelijk onderzoek, welke orga nisatie een eventuele samenwerking financieel mogelijk zal maken. De president van de Haagse rechtbank moest dezer dagen beslissen in een ge schil tussen een bakker en diens bo venbuurman, die als waar dierenvriend een complete verzameling katten hield. De bakker zei, dat 't aantal katten vari eerde van tien tot tachtig, maar de bo venbuurman wist pertinent te beweren, dat hij op zijn hoogst dertien poesjes had gehad (hij sprak per se niet van katten) en dat het er nu maar twee wa ren. Hoe het zij, het zand uit de katten bakken had het toilet verstopt en door het kattenvuil waren de taartjes van de bakker bedorven, waarvoor deze be grijpelijk, zeer in woede was ontstoken. Hij eiste de ontruiming van de boven verdieping omdat de katten 'n ondraag lijke lucht en een grote „smeerboel" in zijn winkel veroorzaakten. Omdat het pand verbouwd moet worden, be paalde de president, dat de bovenbuur man Maandag zijn woning zal dienen te verlaten. Of hij er na de verbouwing weer in mag, daarover moet de kanton rechter te zijner tijd beslissen. Per 16 Januari j.l. bedroeg het aan tal vacatures in het verplichte perso neel bij scholen voor gewoon lager on. derwjjs, voorbereidend gewoon lager onderwijs en uitgebreid lager onder wijs, openbare: 661, rooms katholieke 282, prot. christelijke 199 en andere bij zondere scholen 19, Het aantal in het boventallig personeel bedroeg voor da genoemde richtingen resp: 193, 68, 39 en 26. Afwezig wegens ziekte, zuive ring, militaire dienst enz. waren resp.l 565, 585, 351 en 29. Deze vacatures werden tijdelijk ver vuld door 939 gehuwde vrouwen, 28 voorlopig gepensionneerden en 167 de finitief gepensionneerden. Een gedeel te van de rest van het aantal vacatu res wordt vervuld door 1472 andere tijdelijk aangestelde leerkrachten. Op 16 Januari j.l waren niet ver vuld 110 vacatures in het verplichts personeel en 43 in het boventallig per soneel Voor de wegens ziekte, mili taire dienst enz. afwezige leerkrachten waren in 208 gevallen geen plaatsver vangers aanwezig.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1