<31 ERIE Het plan-Schuman zal Dinsdag a s. ondertekend worden Schrijver beledigde de Joden Verpleegster vergiste zich McArthur vertrekt Maandag Praag eist de sluiting van Frans instituut en consulaat-generaal JtORIA DEHIVBI gew" k j en Nacht VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Zes ministers van buitenlandse zaken bijeen De eerste besprekingen tussen Adenauer en Robert Schuman Het gezagsorgaan in Luik of Luxemburg En hier is de Kroningssteen Weer 100 Nederlanders uit krijgsgevangenschap grondoorzaak De „New York Times": Truman staat sterk Mao Tse Toeng is met ziekteverlof Lemberechts niet tegen Nederland Onbeperkt Amerikaanse troepen voor Europa Kaht Reited Als vriendschap verkeert in haat De stroom houdt aan Reeds meer dan zes ton voor de „Haak-in" actie VAN VRIJDAG 13 APRIL AF Voor- i «A..i «de wrvAN stelling DE lyOENDSOWVS ALTER. SLEZAK. EWMRPARTO JAMES 61EAS0N '«f' tijden ien. Dan wordt snel worden de dat Blue Band erancier voor W i. Vraag morgen zien, U blijft BB 80.«M>1 rstarring heeft losge- een zijdeur, slaat de tweede klasse Johan- i rechtse directe par en verdwijnt (terwijl it als zeven orkanen), i het nachtelijk duis- den later springt de ;in in de loge. juist ki vertwijfelde pogin- vrouw in naam van Barend.se zelf schijnt overleefd, want van m: „Houdt ze, grijpt BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel, 5541 Directie: J. BIJliSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Vrijdag 13 April 1951 148e Jaargang No. 87 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: .16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goéderen) tot 15 woorden 1.—, elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. r*E conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van Duitsland, Frank- rijk Italië. Belgie, Luxemburg en Nederland over het plan-Schuman is Don derdagmiddag op hel Franse ministerie van buitenlandse zaken begonnen. De eerste bijeenkomst werd gekenmerkt door een vriendschappelijke sfeer. In een communiqué werd medegedeeld, dat vandaag gesproken zal worden over: de samenstelling van de assemblee van het plan-Schuman, de bevoegdheden van de raad van ministers en de wijze waarop het hoge gezagsorgaan zal w orden samengesteld. Woensdagavond had de Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, een informatieve voorbespreking met Robert Schuman, waarin alle problemen bij dc Duits-Franse betrekkingen werden besproken en waarin Adenauer de Franse minister met nadruk liad gewezen op de noodzakelijkheid van wijziging der legenwoordige bezettingsverhoudingen in een tweezijdig veiligheidsverdrag, Adenauer toonde zich over de eerste conferentie zeer voldaan. Ten aanzien van de besprekingen over het plan-Schuman zeide hij te verwachten, dat het plan Dinsdag zal worden ondertekend. over het plan-Schuman dit vraagstuk tot een oplossing zullen brengen. J7VEN voor de opening van de confe rentie van de ministers ontving dr. Adenauer een telegram van de Ame rikaanse Hoge Commi „aris in Duits land John MacCloy. Deze deed Ade nauer zijn beste wensen toekomen ter gelegenheid van diens deelneming aan de conferentie. „Ik vertrouw, dat uw bezoek het begin zal zijn van een pe riode van meer begrip en vrede onder de Europese volken", aldus McCloy in zijn telegram. Luik of Luxemburg. DE agenda van de conferentie, die achter gesloten deuren wordt ge houden en gisteren twee en een half IN het onderhoud tussen Adenauer en Schuman heeft de Duitse bondskan selier verder een uiteenzetting gegeven van de Duitse economische moeilijkhe den. die vooral in verband staan met de export van steenkool. In Duitse kringen verwacht men dat de besprekingen uur duurde, bevat onder meer de vraag, waai- het gezagsorgaan van de kolen- en staalpool zijn zetel zal hebben (Luik en Luxemburg zijn genoemd i 'u: de vraag, welke de officiële talen zul len zijn. De meeste gedelegeerden ach ten Duits en Frans voldoende, doch de Italianen wensen ook Italiaans als offi ciële taai. Na de eerste zitting waren Adenauer en Schuman de laatsten, die de trap van het ministerie afkwamen. Zij trok ken zich, nadat de anderen waren ver trokken. terug voor verdere onder linge besprekingen. Bolsing lussen Israëlische soldaten en Arabieren Woensdagavond is het ten Zuidwesten van Jeruzalem tot een botsing gekomen tussen Israëlische militairen en Arabi sche schaapherders op Israëlisch grondgebied nabij de grens van Jor danië bij Bcithdjibrin. Een Israëlische soldaat werd gedood en drie wei-den gewond. Naar verluidt leden de Ara bieren grotere verliezen. Sowjetunie deeli mede Van officiële Russische ztfde te Ber lijn is aan de Nederlandse militaire missie ter plaatse medegedeeld, dat daar binnenkort een groep van circa 100 uit Russische krijgsgevangenschap ontslagen Nederlanders verwacht mag worden. Van Russische zijde is medewerking toegezegd om deze groep, via Helm- stedt rechtstreeks aan de Nederlandse autoriteiten over té dragen. De namen der thans vrijgelaten Ne derlanders zijn nog niet bekend. Na dere gegevens hieromtrent zullen zo spoedig mogelijk worden gepubliceerd. Op 4 Nov. j.l. kwam een dergelijke groep uit Russische krijgsgevangen schap ontslagen Nederlanders in Ber lijn aan die korte tijd later naar Ne derland gerepatrieerd werd. DR GRUfiEK NAAR ENGELAND Dr Kart Gruber. de Oostenrijkse minis ter van buitenlandse zaken, zal van 24 tor 26 April als gast van de Britse regering een bezoek aan Engeland brengen. Driehonderd gulden boete geëist De vijftigjarige schrijver K. N. heeft in zijn boek „De Tyrannie verdrijven" een reeks opmerkingen gemaakt over de Joodse Nederlanders in verband met het verzet tegen de Duitsers, die voor deze groep niet vleiend was. Hij is deswege vervolgd, maar de Amster damse rechtbank sprak hem vrij van de tenlastegelegde belediging. De offi- Jeugdige patiënte kreeg dodelijke injectie Overbelasting de James Wishart, de beheerder van de abdij van Arbroath stftat bij de terugbezorgde kroningssteen, welke bedekt is met de Schotse vlag. Twee verpleegsters van het R. K. zie kenhuis te Groningen, de 24-jarige A. M. S. en de 40-jarige J. M. M. hadden zich Donderdag voor' de arrondisse mentsrechlbank te Groningen te ver antwoorden wegens hel veroorzaken van dood door schuld. Voor deze zaak bestond een enorme belangstelling, vooral van medische ztfde. Op 19 December van het vorige jaar kreeg de verpleegster S. opdracht om de specialist voor oor-, neus- en keel ziekten te assisteren bij het verwijde ren van amandelen. De patiënte was een zestienjarig meisje uit Groningen De verpleegster S., die thans terecht stond, heeft een zilmetabakje gevuld met pantocaine 2 procent in de veron derstelling, dat het novocaine 1 pro cent was. De specialist, die de operatie verrichtte, diende de patiente 10 cm3 van deze stof in de nabijheid van de amandelen toe. Nog voordat de patiën te kon worden geopereerd overleed Ooi kind. Tijdens de behandeling voor de recht bank bleek, dat de verpleegster S. in de veronderstelling heeft verkeerd, dat de voorraad novocaine op was. Zij ging naar de afdeling, waar zij de hoofdzus- Consul van spionnage beschuldigd De Tsjeclioslowaakse regering heeft de Franse regering verzocht het con sulaat-generaal in Bratislawa (Slowa kije) uiterlijk 26 April en het Franse instituut in Praag alsmede de bijkanto ren te Brno en Bratislawa met ingang van 1 Mei te sluiten. Zowel de consul- generaal Maurice Michslot, die van spionnage wordt beschuldigd, als de Franse professoren en leraren van het Instituut moeten het land verlaten. Op 17 Februari verzocht de Tsjecho- slowaakse regering, eveneens op be schuldiging van spionnage, *de Franse consul-generaal Manach terug te roe pen. Terwijl het consulaat spionnage wordt verweten, luidt de beschuldiging Weerbericht Verwachting tot Zaterdagavond. In het Zuidoosten van het land aanvankelijk nog zwaar bewolkt met enige regen. Overigens wis selende bewolking met enkele buien, sommige met hagel. Over wegend matige Westelijke wind Iets kouder vooral des nachts Zaterdag: Zon op 5.48, onder 19.34. Maan op 10.19, onder 3.16. tegen hel Franse instituut, een cultu rele instelling van het Franse ministe rie van Onderwijs: „systematische schendingen van Tsjechoslo waakse be palingen" ter mej. M. had bezig gezien met het koken van een vloeistof en vond daar op een comfoor een kroesje niet een vloeistof, welke uiterlijk volkomen overeen kwam met novocaine. Na Je dood van de patiënte werd ontdekt, dat het kroesje geen novocaine, maar pan tocaine had bevat. Het kroesje hs<j> reeds de gehele dag op het comfoortje gestaan en was niet voorzien van een etiket, terwijl in hetzelfde kroesje re gelmatig novocaine werd gekooid. Zuster S. gaf toe zich schuldig te hebben gemaakt aan een grote onnauw- lettendheid. De hoofdzuster zag het laten staan van het kroesje op het comfoor niet als een grove fout, om dat de regels voorschrijven dat nie mand behalve zij en haar assistent-zus ter de werking van het koken van pan tocaine mogen verzorgen Verder wees zij op de overbelasting van 't personeel. De officier zocht de grondoorzaak in het landelijk gebrek aan verpleegsters en overbelasting van het personeel in het ziekenhuis. Hij achtte zuster S. evenwel schuldig. Zij moest niet ver onderstellen. doch weten. Hij eiste te gen haar vier dagen voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Voor de hoofdzuster eiste hij vrijspraak Volgende week rede Winston Churchill in Lagerhuis? Een conservatief Brits parlementslid heeft gezegd, dat Churchill volgende week Donderdag in het parlement een „belangrijke" verklaring zal afleggen over de Noordatlantische verdediging Verwacht wordt dat Churchill de voorstellen om de Amerikaanse admi raal Fechteler te benoemen tot opper bevelhebber van de vloot voor het At lantische oceaangebied zal aanvallen. cier van justitie tekende appel aan en zo diende de zaak dezer dagen voor het Amsterdamse Hof. Ter zitting sprak N. er zijn leedwe zen over uit, dat hij geen uiting had gegeven aan zijn meeleven met het lot van het Joodse volk. Overigens achtte hi> deze passages niet beledigend. Ge tuigen betoogden echter, dat de bedoel de passages f—, waarin bedoelde groep als laf en geslepen, werd afgeschilderd wel degelijk als beledigend moesten worden opgevat, en dat .zij in elk geval in strijd waren met de tijdens de bezet ting gebleken feiten. De proc.-generaal, mr. J. Fabius, keurde de gewraakte passages streng af en eiste f 300 boete De verdediger, mr. N. van Gelder, meende, dat dc inhoud van bedoelde gedeelten misschien onjuist was, maar dat de vorm allerminst beledigend kon worden genoemd. Bovendien heeft N. in andere werken veel goeds van de Joden gezegd. Uitnodiging voor een triomfale intocht QENERAAL Douglas MacArthur zal Maandag a.s. uit Tokio vertrekken. Gister avond heeft de generaal zijn bureau ln het hoofdkwartier te Tokio voor goed verlaten. Voor het Daitsji-gebouw stond een grote, zwijgende menigte. Mae- Arthur leek enigszins opgewonden. Hij trok zenuwachtig aan zijn pijp. Da nieuwe opperbevelhebber, generaal Ridgway, heeft onmiddellijk na zijn aan komst te Tokio een onderhoud met MacArthur gehad in diens particuliere wo ning in de voormalige Amerikaanse ambassade. Na dit onderhoud vertrok Ridg way direct weer per vliegtuig naar Korea. |-[ET perseoncern van Hearst en an dere aanhangers van de generaal hebben MacArthur uitgenodigd een „triomfale intocht" in Los Angelos, Chicago en New York te houden als sein voor grootscheepse openbare aan hankelijkheidsbetogingen. De gene raal zou dit voorstel in overweging ge nomen hebben en meri acht het waar schijnlijk. dat hij er op in zal gaan Verscheidene republikeinse senato ren Wensen, dat het verschijnen van generaal MacArthur voor het con gres of een auditie van een commissie bespoedigd zal worden, omdat „de openbare mening op zijn hand schijnt te zijn en dit in mindere mate het ge- vafc zou kunnen zijn. als er drie weken gewacht werd". Mochten de democraten een dergelijke uitnodiging aan Mac Arthur bestrijden, dan zou men een van de grootste zalen huren voor een partijvergadering. De politieke com missie van de republikeinse partij zegt in een resolutie dat de regering Mao Tse l'oeng is met ziekte-verlof. Zijn functie als minister-president wordt waargenomen door Lioe Tsjao Tsji, vice-president van de Chinese centrale volksregering en secretaris generaal van de Chinese communisti sche partij. Dit is volgens een bericht van de Neue Zürcher Zeitung door het ministerie van buitenlandse zaken te Peking medegedeeld aan de daar gevestigde buitenlandse diplomaten. Expositie van kroningsgewaden te Logden van Truman getoond heeft niet in staat te zijn de vrede te handhaven, noch een oorlog te voeren. Zjj vreest thans een ..super-München-politiek". Volgens James Reston, de diploma tieke medewerker van de „New York Times" beschikt Truman over meer dan voldoende geheim bewijsmateriaal om het door liem aan MacArthur ver leend ontslag le rechtvaardigen, in dien deze gebeurtenis tot een nationaal Amerikaans vraagstuk zou worden. De Japanse minister-president Jos- jida heeft het leedwezen van het Ja panse volk met het ontslag van Mac Arthur betuigd. „MacArthur heeft de natie gered, het land tot herstel ge bracht en de basis gelegd voor de de mocratie. De bewondering voor hem zal altijd levend blijven in de harten der Japanners", aldus Josjida. Van Gestel vervangt hem De rechtsbuiten Lemberechts van FC Meehelen, die in het Belgische elftal voor Amsterdam gekozen was en Woensdag bij de training de indruk maakte dat hij zou kunnen spelen, al hoewel hij zeker niet in zijn beste vorm was, heeft thans bekend gemaakt dat hij zirh terugtrekt, omdat hy qju conditie onvoldoende oordeelt. De keuzecommissie van de Belgi sche Voetbalbond heeft in verhand hiermee bepaald, dat Van Gestel van Lyra de plaats van Lemberechts zal innemen. Congresmeerderheid garandeert: Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft met 192 legen 168 stem men een door de Repnublikeinen ge steund amendement verworpen, dat het gebruik van Amerikaanse troepen in het leger van generaal Eisenhower, zonder voorafgaande goedkeuring van het Congres, wilde verbieden. Het amendement had geen betrekking op de reeds toegewezen vier Amerikaanse divisies. Dief had voorkeur voor kanarievogels De recherche te Apeldoorn neeft een ongewone dief gearresteerd. De man. de 31-jarige inwoner dezer ge meente J. G. sloeg n.l. zijn slag in volières, welke buitenshuis waren ge plaatst en zocht daar dan de kostbaar ste kanarievogels uit. Bij een zestal inbraken alle te Apeldoorn ge pleegd maakte hij zo in totaal meer dan vijftig van deze fraaie vogeltjes buit. Zeventien werden bij huiszoe king nog weergevonden. De overige hod G. te Amsterdam verkocht, waar thans nog getracht wordt de diertjes op te sporen. inkers die in de haven van Kopen hagen bezig waren met (onderwa- terspiegelse) werkzaamheden, ontwaar den plotseling hoe een auto, waarin een vrouw was gezeten, naar de bodem trainde in het pikken van kuikens. Hij liet deze voorjaarstekenen netjes tot aan zijn voordeur apporteren. In Sjanghai schijnt de politie niet anders te doen dan autoriteiten en gezagsdra zonk. De duikers slaagden erin de nieuws vergoeilijkte de prille Harriet: gers te arresteren. Kortgeleden werden vrouw Uit de wagen te bevrijden en "Dat zit 'm in de lente twee rechters van een volksrechtbank naar Ho ^v.1 1 4. t_ v opgehaald om hun toga voor een ge- stakint 0ppervlakteJe brengen. De streept pak te verwisselen. Ze werden siasing van bloeddonors, waarover ^nder Lente-bericht. Stepherd Mi- beschuldigd van „contra-revolutionnai- chaud uit Chalons (in Frankrijk) re activiteit". Die Britten hebben Theodoor gisteren berichtte, is afgelo pen. De heren krijgen momenteel bijna werd gearresteerd, omdat hy vossen negen gulden voor een halve liter le vensvocht. Om nog even in sfeer te blijven: In een Londens weekblad stond verleden week: „Kannibaal van 34 jaar zoekt kennismaking met een meisje. Moet beslist vegetarier zijn.Sol daat Jake Macchia uit Chicago kwam voor echtscheiding bij de rechter. Zijn beschuldiging luidde: Elke ochtend bij het ontbijt moet ik voor mijn vrouw, die luitenante in het leger is. in de houding staan. Nee. dan dat roman tische nieuws uit Los Angelos. Daar waren de tienjarige Billy Sykes en Harriet Wilkinson zoekgeraakt. Ze werden zestig mijl van hun woonplaats teruggevonden en verklaarden: „We gaan trouwen". Na dit schokkende Na die Lente-stormen krijgen we ten minste de heerlijke Zomer- sneeuw! een geheime formule voor hun schat kist gevonden. De totale betalingsba lans voor het dollargebied vertoonde verleden jaar een tekort van slechts zes-millioen tegen 1123 millioen in 1949. Dit werd bereikt door een reductie in importbetalingen, vermeerdering van de export en door kapitaal-transacties. Een geleerde in Polen heeft be weerd, dat West-Europa zulk- slecht weer krijgt, doordat de Amerikanen in Nevada te veel atoombommen laten ex ploderen. De geweldige luchtdruk drijft depressies, neerslagen en wat dies meer zij over de oceaan. Alida vindt het ge lukkig, dat Nederland nu samen met Noorwegen ook in de atoom-branche gaat. Kunnen we die Amerikanen hun onaangename cadeaux terugsturen. u,t..er auspiciën run de Konink lijke School voor Naaldwerk wordt in het St. James-paleis te Londen een tentoonstelling gehouden van de kroningsgewaden, die door de Engelse koning en andere leden van de Koninklijke familie ge dragen werden. Deze gewaden werden op de Koninklijke School voor Naaldwerk geborduurd. Engeland werkt aan een vredesverdrag voor Japan Het Britse ministerie van buiten landse zaken werkt op het ogenblik aan een ontwerp voor een vredesver drag met Tapan, dat eerlang ter bestu dering aan Washington zal worden toe gezonden. Het zal waarschijnlijk gede tailleerder zijn dan het Amerikaanse, dat onlangs aan de belanghebbende landen is toegezonden. Het is de bedoe ling. deze ontwerpen tezamen te be oordelen, met het oog o» de samenstel ling van een concept, waarover beide landen het samen eens zijn. Dat kan dan bij de commissie voor het Verre Oosten worden ingediend. Thiessen contra Westerling Raymond Westerling en J. Thiessen Jr. zijn lange lijd zeer goede vrienden geweest. Sinds de vlucht van de Turk naar Belgie is er verlfoeling tussen de beide mannen gekomen. Westerling heeft zich enige malen uitlatingen ten aanzien van de integriteit van zijn vriend veroorloofd, die allerminst vleiend waren. Derhalve heeft de heer Thiessen hem thans doen dagvaarden voor de op 12 Juni te houden zitting van de Haagse rechtbank. Zulks in ver band met deze uitlatingen, die naar zijn oordeel beledigend zijn, subs, een onrechtmatige daad opleveren. In de 27e week van de „Haak in actie", die door de NCRV is opgezet ten bate van de kankerbestrijding, is men ruim over de f 600.000 gekomen. De vorige week werd het halve mil lioen bereikt, maar de stroom houdt niet op en in de afgelopen week werd een bedrag van f 100.479,61 bijeenge bracht, weliswaar geen recordop brengst. want die werd de vorige week geboekt met ruim f 135.000. Het totaal bedrag na 27 weken is nu f 600.74®.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1