Waar men haaien in voorraad heeft Wil E.V.C. ook staking bij de Blikfabrieken ontketenen? Warmenhuizens raad sprak uitvoerig over de straatverlichting VERVOLG STADSNIEUWS Militairen varen thuis „Jong Holland" heeft winst kansen HEILOO Burgerlijke Stand KERKELIJK NIEUWS Heer-Hugowaard Eerste lustrumwedstrijd van bridgeclub Warmenhuizen Bergen «Wat doet m'n vrouw van twee tot vijf?" Zuid-Scharwoude Avond van „Staatspension- nering" MARKTBERICHTEN Actie op houtwerven En nu maar roken! Worden alleZaankanters doorgelicht? WETENSCHAPPELIJK CENTRUM IN DEN HELDER Kreeften en schelpdieren worden er bewaard in bakken met zeewater VRIJDAG IS APRIL 1951 De gemeenteraad van Warmenhuizen heeft Donderdagavond binnen een half uur een agenda van negen ponten afgewerkt. De meeste tijd werd in beslag genomen door de rondvraag, waarin gediscussieerd werd over de straatverlich ting. Op een vraag van de heer iilosk antwoordde de voorzitter, burgemeester Nolet, dat er drie aanvragen om lichtpunten zijn ingediend: één aan de Oostkant en één aan de Westkant van de Fabrieksstraat en één in de Gasbnurt. Die aan de Oostkant van de Fabrieksstraat komt er niet, omdat men van mening was, dat hier een lichtpunt overbodig is, Overigens, aldus de voorzitter, is de ver lichting de laatste tijd aanmerkelijk verbeterd, maar hij verwonderde zich er over, dat de gaslantaarn bij de gasfabriek niet meer gebruikt wordt. Het licht punt bjj de O.L. school zal aan de andere kant van de weg worden geplaatst; ver moedelijk komt hier nóg een lichtpunt, zodat de toestand daar aanzienlijk beter wordt. De heer Nannis kon het er niet mee eens zijn, dat de Oostkant van de Fabrieksstraat geen licht krijgt, terwijl de heer Mink ten slotte de discussie sloot met de opmerking, dat de verlichting „wel tamelijk goed" is, maar dat er altijd nog wel enkele verlangens overblijven. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Nannis nog naar de procedure, welke gevolgd wordt ten aanzien van de landerijen in het uitbreidingsplan. Voorzitter kon hierover nog niets me dedelen en vertelde aan de heer De Groot, dat de straat bij de Zuiderbrug eigendom is van de spoorwegen. De heer De Groot was slecht te spreken over de toestand van deze straat, waar op voorzitter beloofde, dat aan de spoorwegen verzocht zal worden ver beteringen aan te brengen. De heer Vergay wees op de „watersnood" in de tuin van de hoofdonderwijzer van de O. L. school. Een onderzoek werd toe gezegd. Bouw van twintig huizen een meevaller D« agendapunten gingen voor het merendeel vlot onder de hamer door. Een adres van de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur met het verzoek bij nieuwe projecten voor we genaanleg en woningbouw gronden voor bloembollencultuur te sparen, werd voor kennisgeving aangenomen. In voorkomende gevallen zal met het verzoek rekening worden gehouden. De mededeling, dat de gemeente de eerste drie jaar twintig huizen mag bouwen, werd zeer prettig gevonden: het aantal viel de raad kennelijk mee- Onderwijs kost geld. Van het r.k. schoolbestuur was een verzoek ontvangen gelden beschikbaar te stellen voor veranderingen in de r. k. jongensschool. Zes bouwvallige toiletten zouden moeten worden afge broken. Er was over dit verzoek nog overleg tussen B. en W. en het school bestuur gaande, zodat de beslissing werd aangehouden. Wel kreeg de heer Nannis te horen, dat het hier niet gaat om dezelfde zaak als waarvoor destijds reeds een verzoek was ingediend: de slagjukkwestie is nog niet opgelost, vertelde de voorzitter. Het bestuur van de r. k. meisjes school vroeg gelden voor de inrichting van een bestaand lokaal tot huishoud- kundelokaal en voor de aanschaffing van de benodigde leer- en hulpmidde len. De gevraagde medewerking werd verleend. Voorschotten voor de bijzon dere scholen voor 1951 werden verleend: de r.k. jongensschool f 4.666.20, de r.k. meisjesschool f 4.310.93 en de Gerefor meerde school f 1.315.20. Bovendien kreeg de meisjesschool nog een bedrag van f 888 als voorschot op de vergoe ding van een vakonderwijzeres. Het perceel „Het Midden Rietweid- je", voorheen in huur bij de heer W. Molenaar Jzn„ werd voor de tijd van drie jaar verhuurd aan de heer M. Schipper, Dorpsstraat 152. Het ging hier om de eerste Noordelijke midden akker, groot 0.54.03 ha. Enkele admini stratieve punten leverden geen moei lijkheden op, terwijl tenslotte besloten werd om het maximum crediet van in rekening courant bij de N. V. Bank voor Nederlandse Gemeenten op te ne men gelden voor 1951 nader te bepalen op f 200.000. Op een vraag van de heer Mink antwoordde voorzitter, dat de rente oorspronkelijk 1 3/4 pet. be droeg, doch nu werd vastgesteld op 2 pet. B, en W. zullen nog trachten voor het oorspronkelijke percentage te slagen. Met het troepentransportschip .Dor setshire", dat op 29 April in Rotterdam wordt verwacht, zullen de navolgende stad- en streekgenoten in het vader land terugkeren: K. Eriks, Reekerstraat 27, Alkmaar: J. Pols, Volgerweg 21, Beemster; Th. Eeken, Zevenhuizen 6, Alkmaar; P. Bus, Benedenweg 102, St. Pancras; C. J. de Graaf, Laat 191, Alk maar en N. C, Koning, Heereweg 9, St. Pancras. Als do weersomstandigheden geen roet in het eten gooien en dus de terreinen bespeelbaar zijn, trekt Jong Holland morgenmiddag naar de stad van Jan Pz. Coen om daar HCSV te ontmoeten. De Horenaars hebben een punt meer dan Jong Holland en staan ook op de ranglijst juist boven onze plaatsgenoten. Een overwinning zou dus de rollen omdraaien. Hoewel in de Overdie-polder destijds door allerlei noodlottige omstandigheden met 3—1 werd verloren, verwachten we nu van onze plaatsgenoten een beter resultaat en een revan che. Gespeeld wordt in de volgende opstelling: Jager; Kouwen en Van Westrienen; Rol, Har- tog en Van Til; C. Goosens, K. Goosens, Jan sen, Hoekstra en Tesselaar. Óverige wedstrijden: HCSV II—Jong Holland II, DEK I—Jong Holland III, Egmondia a— Jong Holland a. Geboren: Franciscus Jacobus Nico- laas, z. v. Hendrikus Thomas Pronk en Anna Maria de Wit, Runxputteweg 18. Bonfilius Maria Joseph, z. v.. Joh. Hoetjes en Catharina Alida Maria Erkamp. Stati onsweg 8. Ondertrouwd: Christiaan Duin- meyer, 29 jaar, vrachtrijder, Egmonder- straat 313, Egmond-Binnen en Johanna Ca tharina Olgers, oud 24 jaar, Westerweg 184 te Heiloo. Toekomstig adres: Herenweg 337, Egmond-Binnen. Overleden: Arle Wezel, oud 65 j„ gehuwd met Cornelia Wagemaker, Kenne- merstraatweg 318. Neeltje Nap. 77 jaar, gehuwd met Frans Anthonie Boekesteln. Bergeonstraat 9. Elizabet Ton, 86 jaar, weduwe van Trieblinig, Herenweg 48. Maria Theresia, d, v. Johannes A. S. Soo- nius en Cornelia E. van der Kolk. Kanaal- weg 22. KVP-RAADSLID ZUURBIER VERTREKT. Naar wij vernemen zal de heer P. J. Zuurbier binnenkort Heiloo gaan ver laten. Als secretaris van de afdeling Noord-Holland van de Nederlandse Wolfederatie zal hij zich in Alkmaar vestigen. Voor het lidmaatschap van de Raad komt thans in aanmerking da heer A. Ham, die als wij juist zijn ingelicht wegens drukke werkzaam heden hiervoor zal bedanken. De vol gende candidaat is de heer Jn. C. Borst, die in het organisatieleven een voor aanstaande plaats inneemt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te GlesenRijswijk: W. -T. Hottinga te Vuren en Dalem. Be dankt voor Maarsen: A. L. van der Smit te Onstwedde; voor Westbroek: H. K. van Wingerden te Kokkenga. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Paesens (Fr.J: J. J. Goumare, cand. te Rotterdam-Z. Gereform. Kerken (onderh. art. 31 K.Ö.) Tweetal te Hattem: R. H. Bremmer te Zwolle en.J. Waagmeester te Baarn. Aangenomen naar Zalk en Voecate L. Moes te Blokzijl, die bedankte voor Wijnjeterp. Christ. Gereform. Kerken. Bedankt voor NoordeloosA. Hilbers te Oud Beierland. UIT HET ZAKENLEVEN De arrondissementsrechtbank in Alk maar heeft in zake de Stichting Hypo theek-Spaarfonds „Stad en Land" te Alkmaar wijzigingen in de rechten van de bouwkas en van de schuld eisers uit de bouwovereenkomst vast gesteld. Iedere schuldeiser kan tegen de beschikking van de rechtbank in hoger beroep komen bij het gerechts hof binnen de daartoe vastgestelde ter mijn. JEUGDDIENST De Hervormde Jeugdraad vestigt de aandacht van jonge mensen op de jeugddienst, die om 7 uur n.m. in de Kapelkerk g'ehoudën wordt onder leiding van één van de Alkmaarse Herv. predikanten, ds. A. G. van Wijk, met het onderwerp: „Geloof en Arbeid". „DF HENGSTMAN" WORDT \T;RBOUWD Naar wij vernemen is aan de caféhouder Jac. Baars vergunning verleend tot verbouwing van het café „De Hengstman". Is onlangs een niouw woonhuis gezet en in het oude café een mooi buffet aangebracht, nu zal ook het café zelf worden verbouwd. De zaal zal als De bridgeclub „Warmenhuizen" heeft haar eerste lustrum gevierd in café „De Ooijevaar" van Gebr. de Groot Naar aanleiding hiervan was een wed strijd uitgeschreven, waaraan niet min der dan 116 personen deelnamen. Voorzitter P. J. Pronk opende de avond. Door de zustervereniging „Zij dewind" werden bloemen aangeboden. De spelers waren ingedeeld in zes groepen; de uitslag van de wedstrijd was als volgt: Groep A: 1. A. P. Hoogeboom—S. Kwant 70</s p 2. A. de Ruiter—K. Groot 65 p.; 3. M. LigthartJ. Zutt 56^ p. Groep B: 1. K. WitJ. Tesselaar 64 p.; 2. C. JonkerTh. Bommer 61'/s P-! K. FaberP. Ooijevaar 60l/2 p. Groep C: 1. T. Blankendaal—C. Spaan 681/2 p.; 2- M. HoogeboomJ. v. Rijn 6614 p.; 3. M. J. de RuiterJ. Hooge boom 61 p. Groep D: 1. Jb. BregmanBosman 671/, p.; 2. M. HoogeboomP. Kemper De Maskerspelen weer preseni De Maskerspelers, die enige tijd niets van zicih konden laten horen, daar enkele leden door ziekte en militaire dienstplicht waren uitgevallen, traden thans weer voor het voetlicht. Er was heel wat belangstel ling voor het blijspel van Ladislaus Fodor in de bewerking van Henk Bakker: „Wat doet m'n vrouw van twee tot vijf?" Door vlot samenspel hebben De Maskerspelers deze opvoering volkomen doen slagen. De Bergenaren hebben getoond wat dilettan ten met grote toewijding en volle over gave kunnen bereiken. ,Wat doet m'n vrouw van twee tot vijf?" vraagt Rudolf Grundt (Chris Meyer) aan zijn vriend mr. Ernst Faber, .,wat kan een vrouw uitvoeren, een vrouw die geen kin deren en geen beroép heeft, die niet schrijft, niet musiceert, niet schildert, niet handwerkt.die de gehele dag niets doet?" En als zijn vriend, de specialist in echtscheidingszaken, hierop het antwoord schuldig blijft, vervolgt hij: „Die voert kattekwaad uit!" Rudolf vertrouwt zijn vrouwtje Lily niet en is niet te overtuigen van zijn ongemotiveerde jalouzie. De spe cialist in echtscheidingszaken, prachtig ge speeld door Henk van Zanten, zal een onderzoek instellen naar dat vermeende „kattekwaad" en laat Lily (Rie Kosteiv- Ruis) schaduwen door de detective Punch (Gerard Meyer). Al gauw komt er meer werk aan de winkel: de specialist meent reden te hebben z'n eigen vrouw Mary (To Oldenburgv. Geemen) te moeten wan trouwen. De speurhond volgt de dame, verliest haar geen seconde uit het oog, maar kan niets vinden. Mevr. Van Wesseïy (prachtig gespeeld door Hans de Carpen- tier—van Gulik) weet hij te ontmaskeren, maar van Lily en Mary is niets verdachts te rapporteren. Drie bedrijven lang geniet j de zaal van dit stuk. waarmee de schrijver alleen maar de mensen heeft willen ver maken. En hierin is hij volledig geslaagd. Met een geanimeerd bal werd de succes volle avond besloten. In de zaal van de heer P. Kramer te Zuid- Scharwoude werd gisteravond door de afdeling Zuid-Scharwoude, te Broek op Langendijk door de Bond voor Staatspensionnering voor de oudjes een gezellige avond gegeven. Naast het klein-orkest „Ons Genoegen", dat het programam inleidde en besloot, werd door de vakvereniging BSV een gedeelte uitgevoerd van het programma, dat vorige wèek door haar to Broek op Langendijk ten tonele was ge bracht. Ook gisteravond werd van de prestaties ten zeerste genoten. 64 p.; 3. K, NannesP. Vlam 59 p. Groep E: 1. W. SchipperN. Blokker 541/2 P-; 2. J. WitK. Suiker 44 p.; 3. D. ZuutJ. Groot 42p. Groep F: 1. P. StamK. Komen 64 p.; 2. M. de GrootJb. Smit 63 p.; 3. C. de NijsA. de Nijs 621/1 p. Na afloop maakte de voorzitter .de uitslag bekend en overhandigde met een toepasselijk woord de prijzen aan de gelukkige winnaars. De wedstrijd was uitstekend geregeld door de heer A. Slijkerman. NOORDERMARKTBOND, 13 April. - 1600 k* witlof: I 37-38, H 33-36, IIB 30 en afw. 18-26; 3500 kg bieten: A 8,60 en B 4.30; 28.000 kg uien 6,70-7,20, grove 6,10- 7,10 en drielingen 1,20; 17.000 kg rode kool 20.90-33.50; 12.000 kg gele kool 7,80-12,60; 18.000 kg witte kool: Deense 5,50-8,40. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 13 April. 22.000 kg uien 5,20—7 en grove 4,30-5,80; 1200 kg peen C 7,50-8,10; 2000 kg witlof: I 32-40 en II 28-32; 2000 kg rode kool 32,50-32,90; 2000 kg gele kool ll,90r 10,30; 45.000 kg witte kool: Deense 5.50- 8,50. WARMENHUIZEN, 13 April. 13.400 kg gele kool 9—16.10; 16.900 kg Deense witte kool; 6.30—7.80; 5900 kg uien 6.406.60; 1300 kg bieten 4.204.30. OPPERDOES, 12 April 1951. Uien, ge woon 5,30—7; grof 6.50—6,80; Peen II 9,60 Hl 10,20; voerbieten 3,33. MEDEMBLIK. 12 April 1951. Rode kool 14,80—25,60: gele kool 7—7,50: witte kool 5,50; peen II 6,50—9,60. ni 9,40—9,70; uien, gewoon 6,30—7,20, grof 6,80—7,60; bieten I rond 6,70, I lang 6,60; witlof I 34 —36; witlof II 31—33, Hl 23. Het slechte weer kan niet verhin deren, dat de narcissen in bloei komen. Zodoende kon met de wei nige perioden van zonneschijn dit aardige voorjaarsplaatje toch nog genomen worden. Directie van Albert Heijn stelt stakers voor keuze (Van een onzer redacteuren) "piJDENS een gisteravond gehouden vergadering van de bij de bona fide vak bonden aangesloten personeelsleden van Albert Heijn, die onder leiding siond van de heer T. Elzinga, voorzitter van de bond van Chr. personeel in de bedrijven voor voedings- en genotmiddelen, heeft de N.V.V.-bestuurder, de heer J. Kuyper medegedeeld, dat men over Inlichtingen beschikt, dat volgende week door de E.V.C. een staking bij de Blikfabrieken in Krommenie zal worden ont ketend, waarbij men ook nu weer de meisjes als gangmaaksters zal gebrniken. rectie aan een klein aantal stakers en staaksters een aangetekend schrijven heeft gezonden met de mededeling, dat dit personeel met ingang van Maan dag a.s. het werk zal moeten hervat ten bij gebreke waarvan dit personeel zich ontslagen moet achten. Het overgrote deel van het stakende personeel heeft tegelijkertijd een brief ontvangen, waarin met klem van re denen wordt gewezen op het onver antwoordelijke van deze actie en waar in geadviseerd wordt vrijwillig het werk te hervatten. Bovendien geeft de directie in dit schrijven nogmaals de garantie, dat iedere door de regering toegestane loonsverhoging aan al het personeel zal worden uitbetaald, zo nodig met terugwerkende kracht. I"\E stakingen bij Verkades fabrieken had zich gisteren enigszins uitge breid, doch op geen stukken na op de wijze, zoals de E.V.C.-bestuurders had den verwacht. Om de stakende meisjes enigszins bezig te houden heeft de stakingsleiding gistermiddag in „Ons Huis" een clandestiene filmvoorstel ling georganiseerd, waar de Russische film „Wanda" van de Waarheid-film dienst werd vertoond. De Zaandamse recherche heeft tegen de leden van het stakingscomité proces-verbaal opge> maakt omdat zonder vergunning een film werd vertoond en tevens wegens ontduiking van de vermakelijkheids belasting. Bij Albert Heijn blijft de staking vrije stationnair. Uit verschillende voorvallen in de laatste dagen is ech ter gebleken, dat de verhouding tussen het nog werkende personeel en het stakende personeel zich verscherpt. Schrijven van directie J^ADAT de directie van de N.V. Al- bert Heijn ruim anderhalve week een afwachtende en tegemoetkomende houding ten opzichte van het stakende personeel heeft aangenomen, is geble ken, dat bepaalde stakers en staak sters nqg steeds voortgaan onrust on der de werkwilligen en onder de ove rige stakers en staaksters te zaaien. Dit is aanleiding geweest, dat de di- KOTTER VISTE LANDINGSGESTEL OP UIT DE NOORDZEE De Duitse kotter „Katherina" is gis termorgen te IJmuiden binnengelopen met een gedeelte Van een vliegtuig aan boord, dat vermoedelijk afkomstig is van een viermotorige bommenwerper. Het wrakstuk werd opgevist op onge veer 40 km afstand van Borkum. Dit onderdeel, een landingsgestel, dat een gewicht heeft van 500 kg, kon nog niet worden geïdentificeerd. QOK op de Zaandamse houtwerven heeft de EVC propaganda gemaakt. In strooibiljetten is aan de losse ar beiders medegedeeld, dat zij zeer bin nenkort in de D.U.W. zullen worden geplaatst opdat de havenarbeiders, in verband met de geringe aanvoer in de haven, hun plaatsen zullen kunnen innemen. Het NW heeft tegen deze actie stelling genomen, omdat de ha venarbeiders niet op de houtwerven mogen werken zolang er nog hout werkers beschikbaar zijn. In een lokaliteit, die blauw stond van de rook, is gisteravond in Purmerend de eerste Neder landse pijprokersclub opgericht. Gestart werd met 17 leden, allen Purmerenders. Het bestuur wordt gevormd door een sigarenhande laar voorzittereen predikant (secretaris) en een administra teur van een ziekenfonds (pen ningmeester). Onder de leden bevinden zich een apotheker, een makelaar, een onderwijzer en voorts vertegen woordigers van tal van andere beroepen. In een ten gemeentehuize gehouden vergadering van de commissie voor de Volksgezondheid in de Zaanstreek is in principe besloten de bewoners van alle Zaangemeenten in 1952 zo mo gelijk te doen doorlichten. Men zal beginnen met de doorlichting van de bewoners der buitengemeente, terwijl daarna de Zaandammers weer aan de beurt zullen komen. Tot nader order mogen geen vlieg tuigen over Syrische steden vliegen. Het verbod heeft in het bijzonder be trekking op de grens tussen Syrië en Israel. De KLM kon op Damascus weer normaal worden bevlogen. (Van onze speciale verslaggever) jJOMS DRINGT HET TOT ONS DOOR, dat vele en wonderlijke zaken het pad eens krantenmans kruisen. Zo zit hij in een vergadering van ernstige lieden, betrokken bij de zuivelhandel, of heeft hij een minnelijk contact met de belagers van Manus Oly, en een volgend ogenblik zit hij midden in de taalproblemen van de emigranten naar Australië. Het voordeel van deze romantische wisselvallig heid is, dat hij zich niet licht meer laat verbazen, over wat diepgeïnteresseerde lieden in vervoering brengt. Tenminste zo denkt deze uw verslaggever dan weer telkens, wanneer hij voor dag en dauw er op uit trekt, om weer een of andere merkwaardigheid onder de loupe te nemen. Edoch, het leven is onberekenbaar. Wat de mens betreft.laten we erover zwijgen. Vandaag willen we het alleen hebben over het dier. E" dan over een groep van dieren waarmee we gemeen lijk niet alle dagen contact onderhou den. Begeven we ons te dezer zake naar Den Helder. Wist u, dat daar zeedieren bewaard worden in levende lijve, waar naar ons Amsterdamse Artis afdeling aquarium op regelmatige tijden be geerlijk de handen uitsteekt? Goed, ook ons was dit bijzondere feit tot nog toe ontgaan. En toch dateert het niet van vandaag of gister. Maar liefst sinds 1890, toen daar gevestigd werd het Zoölogisch Station van de Nederlandse Dierkundige Vereniging, nadat het sinds 1874 al een reizend bestaan had geleid. In dit Station resideert dr. J. Ver- wey als directeur. Hij wordt ge assisteerd door twee biologen en één chemicus, die academisch gevormd zijn, alsmede vier analysten en enig ander personeel. Honderden soorten. De levende have, die hier in beton nen bakken met stromend zeewater onderdak gegeven wordt, telt bij bena dering geschat zo'n vijfhonderd soorten zeedieren van de ééncellige zeeslang sterren tot hondshaaien en levend- barende puitaaltjes. De vissersbevol king van Den Helde\ zorgt steeds voor aanvulling van die levende have. Zodra ze wat bijzonders in him netten krijgen, weten ze het Zoölogisch Station te vin den. Het Zoölogisch Station is daar dai.kbaar voor. Die dankbaarheid wordt uitgedrukt in een geldelijke beloning. Zo bijvoorbeeld vijftig cént voor een kreeft. En wanneer Artis dan kreeften nodig heeft, gaat er een telegram naar ■Den Helder „Stuur vijftig kreeften". Een merkwaardig bedrijf, dit Zoölo gisch Station van de Ned. Dierkundige Vereniging. Het zal waarschijnlijk wel het enige instituut zijn, dat per jaar zo'n goede duizend.haaien verstuurt. Van de verschillende soorten haaien is de kleine hondshaai de enige die met goed fatsoen in een kleine ruimte kan worden gehouden. Hij is de enige, die zich vrij rustig houdt in zijn gevangen schap. Hij is verzot op garnalen, en wordt daarmee dus gevoerd. Zijn des sert bestaat uit sappige heremietkreef ten. Wanneer die, of de garnalen of zeepieren niet in voorraad zijn, omdat de vissers niet uitgevaren waren, mag de haai een paar dagen vasten. Hij kan zo'n vastenperiode best verdragen. Niet alleen Artis is vaste afnemer van de zeedieren. Ook de universiteiten weten het Zoölogisch Station te vin den. Utrecht verzocht dezer dagen tien botten en tien schollen te sturen van 520 cm. lengte. Prompt kon aan het verzoek worden voldaan. Zo wordt een belangrijk wetenschappelijk doel ge diend. Daarnaast is het werk van de staf van het Zoölogisch Station direct op de practijk gericht. De vissers hebben opgemerkt, dat be paalde soorten vis, telkens op ongeveer dezelfde plaats te vinden zijn. Het waarom daarvan interesseert het Zoö logisch Station, en zodra men een ver antwoorde oplossing gevonden heeft, kan de visserij er haar voordeel weer mee doen. Zo is gebleken, dat de kleine kreeft alleen op zachte slik wenst te leven. En ook, dat het slik van de Waddenzee wordt vastgelegd door mossels en kok ken. Bij de inpoldering spelen de schelpdieren een fantastische rol. De helft van de aanslibbing komt zeker voor rekening van de schelpdieren. Ze leven altijd in ondiep water. Vandaar, dat het Waddengebied zo rijk aan deze dieren is. Voortdurend vers water. Van onze stranden weten we, dat er heel wat verschillende soorten schelpen zijn .Dat het er zeker zo'n tweehonderd zijn, was ons echter niet bekend. Mis schien twintig ervan behoren tot de bekende soorten. Over het leven van deze schelpdieren valt in het Helders instituut veel belangwekkends te zien en te horen. Ze tieren er welig, dank zij de regelmatige verversing van het zeewater in de bakken, dat uiteraard voortdurend in beweging is. Het wordt vers uit de vrijwel naast het gebouw gelegen buiten haven van Den Helder gepompt. Een ideaal-toestand, die ver loren dreigde te gaan door de voorge nomen afsluiting van de buitenhaven. Dat zou een ramp zijn geworden wan neer er geen duidelijk begrip was ge weest voor de betekenis van deze open verbinding met de zee voor het Station. Bij voorbaat is dan ook al te kennen gegeven, dat erop gerekend zal kunnen worden, dat deze toestand op een of andere manier bestendigd zal blijven, waarschijnlijk door middel van 'n buis leiding. Wat zullen we u nog meer vertellen van dit hoogst belangwekkende en nut tige hoekje van Den Helder? Dat de zee-anemonen hier zo welig tieren, dat ze zelfs een kleurloos plekje gevonden hebben in de kanalen, waarlangs het „verbruikte" water steeds wordt afge voerd? Dat we respect kregen voor de knijpkracht van een paar reuzenkrab- ben, waarmee de biologen vakkundig weten om te springen? Over de zee paardjes? Of boezemt u misschien de laatste biologische ontdekking belang in, dat een naakt slakje een slakje dus zonder eigen huis heerlijk pa rasiteert op de zeerasp, en dat die zee- rasp weer kostelijk profiteert van de slordige manier van eten van de here mietkreeft, alsmede van diens beweeg lijkheid in het gestolen slakkenhuis, waarop die zeerasp zich aan de bui tenzij heeft vastgezet? Laten we er mee ophouden. Vol doende is het te weten, dat hier een uiterst nuttig instituut gevestigd is voor wetenschap en practijk, dat nauw samenwerkt met de wetenschappelijke wereld en daar zelfs geheel voor open staat, alsmede met het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek. Gezwegen dan nog over het feit. dat er thans een gro te afdeling bijgebouwd wordt voor re kening van een industrie, die een mil- lioenenplan heeft, maar bij de uitvoe ring van dat millioenenplan enorme hoeveelheden giftige stoffen In zee wil spuien. Men wil dit niet doen, alvorens te weten, of dit schadelijke gevolgen zal hebben voor de visstand. Drie jaar lang zullen in Den Helder proeven worden genomen, die ongetwijfeld van vérstrekkende betekenis zullen blijken.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 9