Wordt U. L. O. door Algemene Middelbare School met ondergang bedreigd? Het was dertig graden onder nul Het Or. Hei „hondenleven" van een i Moeilijk probleem Het nieuwe boek De excentrieke Alberto Dodero de „tsaar van de Cote d' Azur Regering beraamt onderwijsvernieuwing Ongemotiveerde ongerustheid Vriend van Peron VIJF MENSEN GINGEN NAAR CANADA (33) Enderby doet sterk aan een Westernfilm" denken Van der Led conditie en Gelijkspel moe ZATERDAG 34 APRIL 1951 ALS er één vorm van onderwijs in Nederland is, die de wetgever veel hoofdbrekens kost, omdat het moeilijk is daarvoor de juiste organisatie te vinden, dan is het het voortgezette onderwijs na de lagere school voor zover dat niet een afgeronde H.B.S.-, Lyceum- of Gymnasiumopleiding is, of het nijverheidsonderwijs betreft. Met name de regeling van het voortgezet gewoon lager onderwijs en van het uitgebreid lager onderwijs - dit laatste vroeger M.U.L.O. genoemd - zit vol haken en ogen. Het is ons bekend, dat men op het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op het ogenblik werkt aan een nieuwe organisatie van ons gehele onder wijs die zich wel aanpast aan de bestaande toestand, doch - mocht zij worden ingevoerd - verschillende veranderingen zal brengen. In de kringen van het U.L.O. heeft dat tot enige ongerustheid aan leiding gegeven, omdat men daarvan een bedreiging vreest van de school voor uitgebreid lager onderwijs. Naar wij vernemen onge motiveerd. UOE staan dc zaken op het ogenblik? In 1948 werd onder minister Gie- len de Lager-onderwijswet 1920 gewij zigd. De nieuwe bepalingen hielden in de afschaffing tot 1 Januari 1950 van het achtste leerjaar en een regeling van het voortgezet gewoon lager on derwijs kortweg v.g.l.o. geheten dat is het onderwijs na het zesde leer jaar van de lagere school. In het be gin van 1950 nam het parlement een wetsontwerp van minister Rutten aan, waarbij bepaald werd, dat er een zes jarige school voor gewoon lager on derwijs zou bestaan en daarnaast een tweejarige school voor v.g.l.o. In stre ken met weinig kinderen, waar de stichting van een school voor v.g.l.o. bij gebrek aan leerlingen niet moge lijk zou zijn, zouden een zevende en achtste leerjaar aan de lagere school „Dit gebeurde in de Wetering schans". Einde dezer maand verschijnt bij de N.V. Internationale Uitgeversmaat schappij „Het Wereldvenster" - Hee rengracht 433 te Amsterdam een boek van D. Wakker, getiteld „Dit ge beurde in de Weteringschans". Ongetwijfeld is dit verzetslectuur en de tijd, dat men zich daarvoor al gemeen interesseerde ligt reeds voor een groot deel achter ons. Toch komen in dit genre nu nog boeken uit, welke recht hebben op blijvende belangstel ling, omdat zij geen romantisch karak ter dragen, maar voor een bepaald tijdperk werken van min of meer historische betekenis zijn. In dit spannende boek, dat geen enkele litteraire pretentie heeft geeft de heer Wakker, die in oorlogs tijd enkele jaren als gevangene in het gebouw aan de Weteringschans heef* vertoefd, een zeer interessant over zicht van alles wat hij als „admi nistrateur" voor honderden lotgenoten heeft kunnen doen en van het con tact, dat hij voor hen met de buiten wereld en de illegaliteit heeft onder houden. Ook de misluke aanslagen op deze beruchte gevangenis worden hier zeer uitvoerig beschreven. Voor de honderden die daar binnengebracht zijn en later naar diverse kampen wer den doorgezonden en voor de familie leden van de zeer velen, voor wie deze gevangenis het voorportaal van de dood was, is dit laat verschenen ver zetswerk een boek van ongetwijfeld grote betekenis. Jozef Rulof: „Jeus van Moeder Crisje". Uitg. Geest. Wet. Genootschap „De Eeuw van Christus", Den Haag. De heer Rulof zou een vrij lezens waardige streekroman hebben kunnen schrijven over het leven van een klein landarbeidersgezin in de Achterhoek van Gelderland, zo'n halve eeuw ge leden. Hij heeft daartoe de capacitei ten. Een moeilijkheid echter is, dat hij zich geroepen voelt tot „hogere dingen" en er sterk mystiek getinte opvattingen op na houdt. Dies heeft hij zich gezet tot het schrijven van een autobiografie in romanvorm, waarin hij te pas, maar nog meer te onpas, laat uitkomen, dat zijn mystieke roeping al heel vroeg voor de buiten wereld duidelijk is geweest. Deze me lange van mystiek gefilosofeer, onge camoufleerde eigenliefde en roman kunst resulteert in een onleesbaar ge schrift. Jammer van de nogal kost bare uitvoering. Willem van Iependaal: „Gantel- hovens Ereprijs". ABC-serie. - Uitg. N.V. De Arbeiderspers. Amsterdam. De ABC-serie bevat uitsluitend goedkope herdrukken van werken, die ïeeds vroeger zijn verschenen. We zouden dus welhaast kunnen volstaan met een simpele aankondiging. Het werk van Van Iependaal met zijn felle bewogenheid over het lot van de „verworpenen der aarde" en zijn vaak rauwe schildering van hun levensom standigheden is voldoende bekend. Dit boekje is er een uitstekend exempel van. Het zal stellig zijn weg wel vin den de aparte school voor v.g.l.o. kunnen vervangen. pEN bezwaar tegen het ontbreken van een zeven en achtste leerjaar aan een gewone lagere school vloeit voort uit de Leerplichtwet. De ouders kunnen namelijk aanvoeren, dat bin nen de vier kilometer van hun woon plaats niet een onderwijsinstelling van hun richting aanwezig is en op die grond weigeren hun kinderen naar een afzonderlijke v. g. 1. o.-school te sturen. De practijk heeft bewezen, dat uit een oogpunt van beginsel niet vaak geweigerd wordt een kind het onder wijs in een zevende en achtste leerjaar na de lagere school te laten volgen. Wanneer een leerling namelijk reeds zes jaar op dc lagere school geweest is, kan moeilijk aangenomen worden, dat bij het zevende leerjaar plotseling principiële bezwaren bij de ouders rij zen. Als bezwaren gemaakt werden, dan vloeiden deze bijna steeds voort uit de verlenging van de leerplicht. Verscheidene ouders vinden het na zes jaar welletjes en zij zouden bezwaar gemaakt hebben tegen elke voortzet ting van het onderwijs voor hun kin deren, onverschillig op welke onder wijsinstelling en onverschillig het principiële karakter daarvan. In alle delen van het land heeft het verschijn sel, dat ouders hun kinderen na zes jaar van school halen, zogenaamd om dat binnen de vier kilometer geen school van liun richting aanwezig is, zich voorgedaan, zo vernamen wij uit beste bron. Van overheidswege was daar niets tegen te doen. De enige oplossing was de kinderen op de gewone lagere school te laten en daarvan een achtja rige school te maken. Als ouders dan bezwaar maken tegen het volgen van het onderwijs in een zevende en een achtste leerjaar heeft de inspecteur van het lager onderwijs toetsingsrecht. Moch blijken, dat de weigering der ouders op onvoldoende gronden be rust, dan kan de kantonrechter hen dwingen hun kind toch naar de desbe treffende school te sturen. Verzei iegen V.G.L.O- rjE opzet van minister Rutten was derhalve, overal achtjarige scholen te maken. Bij de behandeling van het wetsontwerp rees hiertegen verzet, vooral van de kant van de heer Van Sleen van de P. v. d. A„ die de kin deren. na de zes jaar van de lagere school zo veel mogelijk onderwijs wil. de doen volgen op een aparte school voor v.g.l.o. De minister maakte aan de heer Van Sleen en aan enkele an dere Kamerleden, die er precies zo over dachten als de socialistische woordvoerder, duidelijk, dat dan nog meer moeilijkheden zouden rijzen. Na een korte onderbreking van de mon delinge behandeling van het wetsont werp werd een oplossing gevonden, in deze zin, dat in de wet de zesjarige ge wone lagere school werd vastgelegd In de overgangsbepalingen werd op genomen, dat er tot een nader te be palen datum achtjarige scholen zou den zijn, doch dat het onderwijs onder zekere omstandigheden tot zes jaar beperkt kon worden. Met de scholen voor v.g.l.o. bleef het sukkelen. Ook in 1950 vonden zij nog niet hun verwe zenlijking. Onbevredigende toestand PEN bevredigende toestand werd niet verkregen. De meisjes kunnen na het zesde leerjaar van de lagere school wij hebben hier voornamelijk oog op het platteland naar een huis houdschool; de jongens na het door lopen van de zevende klasse naar een landbouwschool. De ambachtsscholen bleven echter leeg. Verscheidene jon gens volgden het onderwijs in het ze vende en achtste leerjaar. De minister bedacht daarop iets nieuws. Hij kwam met het denkbeeld aan de ambachts school een voorbereidende klas te stichten waar voortgezet lager onder wijs gegeven zou worden. Hij vond in de Tweede Kamer, behalve uit Chris- telijk-historische kring, evenwel geen toestemming. Merkwaardig vond de Eerste Kamer dit denkbeeld ideaal. In de Tweede Kamer kwam men met het bezwaar, dat het kind zijn bestemming op te jeugdige leeftijd moet kiezen en dat het karakter van de ambachts school meestal neutraal is, zodat de kinderen van confessionele ouders terecht zouden komen op een school, die door hen niet gewenst wordt. De Tweede Kamer nam een inge wikkelde motie van de R.K.-heer Pe ters aan, waarin aan de minister ge vraagd werd een plan te maken van onderwijsvoorzieningen voor het ze vende en achtste leerjaar. Het was geen gemakkelijke opdracht, doch op het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is men aan de arbeid getogen en stelde men een rapport samen, waarin een globale re geling werd ontworpen voor het on derwijs van de kleuterleeftijd tot aan de universiteit. Dit rapport berust thans bij de Onderwijs Raad voor ad vies. Alg. Middelbare school? JN dit rapport is ook de levensperiode in ogenschouw genomen, die op het ogenblik door de u.l.o.-jaren om vat wordt. 'JTegen het u.l.o. zijn name lijk in de latere jaren nog al eens be zwaren geopperd, vooral omdat bij dit onderwijs verscheidene leerlingen te recht blijken te komen, dit niet in staat zijn het met vrucht te volgen. Van verscheidene kanten is aange drongen op de stichting van een school, zoals Thorbecke vroeger met de H.B.S. bedoeld heeft, een maat- schappijschool. Het onderwijs op de H.B.S. is in be langrijke mate voorbereidend hoger onderwijs geworden. Daarom zijn wel stemmen opgegaan er een zesjarige school van te maken en daarnaast een school in het leven te roepen, zoals Thorbecke zich die heeft gedacht, een school dus, die meer gericht is op de maatschappij. Voorstanders van een dergelijke onderwijsinstelling hebben zich getoond o.a. dr. Elzinga, inspec teur van het middelbaar onderwijs, de vroegere minister van O. K. en W. dr. Bolkenstein, de Maatschappij voor Handel en Nijverheid en de Fundatie „Werkelijk Dienen", waarvan Oud-mi nister Neher de voorzitter is. Laatst genoemde fundatie heeft zich duide lijk uitgesproken voor de stichting vaS een algemene Middelbare School (A M.S.) Nog geen rust JNTUSSEN mag men niet blind zijn voor de practische bezwaren, die aan dc A.M.S. verbonden zijn. Het is op het ogenblik uiterst moeilijk zo niet onmogelijk voor de grote mid dengroep van leerlingen uit te maken, waar zij het best naar toe kunnen gaan. En heeft het wel zin nog een school tussen de lagere school .«et de H.B.S. te schuiven? Bovendien zou de n.l.o.-school nodig blijven voor een be paalde categorie van leerlingen, doch zij zou blocdarm dreigen te worden. In de kringen, van het onderwijs en bij de regeringen kampt men thans nog met dit probleem. Door een rap port van de Fundatie „Werkelijk Die nen" is de kwestie weer acuut gewor den. De u.l.o.-mensen zijn van dit rapport geschrokken. Men blijkt daai bevreesd te zijn, dat er een aanslag' o> hun onderwijs gepleegd zal worden. De moeilijkheid is thans, hoe te ko men tot een A.M.S. zonder de u.l.o scholen te schaden. De beste toestam zou zijn, dat de H.B.S. en de gymnasi.' hun zwakke leerlingen afstoten naa. de A.M.S. en dat de u.l.o.-scholen hui: beste leerlingen ervoor bestemmen. Hoe het zij, het u.l.o. is stellig nici ten ondergang gedoemd en er zal nog wel heel wat water naar de zee vloeien, voordat bij het Nederlandse onderwijs de rust bereikt is, die het zo nodig heeft. Frankrijk sluif twee Tsjechi sche instellingen De Franse regering heeft het Tsje- ehosiowaakse consulaat in Algiers en het Masaryk-instituut te Parijs geslo ten, als represaille voor soortgelijke maatregelen van de Tsjechoslo waakse regering tegen het Franse consulaat in Bratislava cn het Franse Instituut te Praag. PLAN TOT ELECTRIFICATIE VAN DE SPAANSE SPOORWEG De Spaanse regering zal bij de Im- en Exportbank te Washington een plan indienen tot electrificatie van de spoor lijn tussen Hendaye aan de Franse grens en Algeciras aan de Straat van Gibraltar. Deze 1.382 kilometer lange spoorlijn is het hart van de Spaanse spoorwegnet en kan een belangrijke verbinding tussen Europa en Afrika worden. Mr. Jesse Roope, een muziekleraar, toonde onlangs zijn vinding aan een officiële commissie. Door middel van een koptelefoon hoort de muzikant alle klanken welke op zijn instrument geproduceerd worden. De buitenwereld blijft echter verschoont van ieder ge luid. De vinding, welk op ieder instrument in toepassing kan wor den gebracht, biedt uitkomst voor al voor de buren, die in het alge meen niet gesteld zijn op de voort brengselen van de muziekleerling. (Van onze correspondent in Frankrijk). £TEN bizarre, half belachelijke, half aandoenlijke persoonlijkheid is met de Argentijnse milliardair Alberto Dodero heengegaan, over wie aan de azuurblauwe kust van Nice en omgeving met haar stampubliek van niet meer in deze tijd passende genotzoekers nog lang zal worden gesproken. Dodero heeft een sprookjesachtige loopbaan achter zich,, waaraan ook Gene raal Perón geen onbelangrijk aandeel heeft gehad, al heeft de Argentijnse dictator zijn beschermeling ten slotte weer het meeste afgenomen van wat hij hem met grootmoedig gebaar en uit dankbaarheid had gegeven, omdat hy als enige in de society van Buenos Aires de mooie presidentsvrouw Evita Perón bij het begin van haar carrière in zijn huis als gast ontving. £jODERO was de zoon van een Ita liaanse immigrant uit Uruguay, vanwaar Alberto naar Buenos Aires verhuisde, om zijn eerste vrachtschip op crediet te kopen en reder te wor den. Na de eerste wereldoorlog speel de hij het klaar om met een crediet van 10 milliocn dollar uit het overge bleven oorlogsmateriaal der Verenig de Staten 148 Amerikaanse schepen te kopen, die hij reeds enkele- dagen la ter met geweldige winst doorverkocht. Van de opbrengst kocht hij aandelen in de Mihanowitsch-Lïjn, die zich in moeilijkheden bevond; 15 jaar latei- was hij enig eigenaar van de lijn en maakte van haar dp Compagnia Ar gentina de Navigacion Dodero. In 1948 bezat deze maatschappij 383 schepen met een totaal van 400.000 ton. Ze zorgde over andere voor de dienst tussen Buenos Aires en Montevideo cn vervoerde maandelijks 150.000 per sonen tussen deze beide steden. Dodc ro was met. dit succes niet tevreden; hij was ook nog op andere gebieden werkzaam, richtte een luchtvaart maatschappij op, bouwde hotels, zie kenhuizen, bioscopen en vacantiekam- n ARMSTRONG, Maart „UET IS VOORJAAR", schreef ik de vorige maal.'s Morgens was het (lat ook inderdaad, maar 's middags was het winter en 's avonds hadden we het idee in de Poolstreken te zitten. De wind gierde door de Okanagan. Dc radio kwam vertellen dat de temperatuur dertig graden beneden het vriespunt was. De voorjaarsbloemen, die 's morgens hoopvol hun kopje hadden opgericht hingen 's avonds levenloos ter aarde. Gelukkig is de periode van onverwachte koude nu weer voorbij. Opnieuw is de Lente ingetreden. De dagen lengen al aardig en dc zon komt steeds hoger boven de bergen uit. Overal hebben de vogels hun bivakken gereedgemaakt; in de dennen, de struiken cn de riet- pollen langs de kreek. De duiven broeden en.ons eerste kalfje is geboren. Het is een genot elke ochtend de dag te zien groeien in de nog witte vallei. Want het is nog wit rond Armstrong. De sneeuw smelt heel langzaam. Het water in de kreek stijgt langzaam cn we zullen wel spoedig aan de dijk moeten beginnen. nibus" op de weg on Tinus geeft de wagen een fikse start. den. Ook de buren zijn druk aan het werk. Ze rijden mest op een slee, die door een paard over het besneeuwde land wordt getrokken. Een koppel koeien, de bellendrager voorop, gaat naar de bron om te drinken. Achter de heuvel puft een tractor en ergens gilt een cirkelzaag. Allemaal sympto men van de Lente, die op het land nu eenmaal bestaat uit weer oplevende arbeid. De Zaterdagavond is nu ook echt weer een verademing. Gisteren waren Tinus en Willie hier op visite en ter wijl Willie de Zaterdagavond-koffie dronk, ging Tinus nog even naar En- derby. Ik ging mee. De reis ging langs donkere wegen en slechts ternau wernood zagen we in de verste <ie lichten van de stad achter het dichte gordijn van natte sneeuw. Zoals in alle plaatsen op Zaterdag avond stonden ook hier de auto's r.aast elkaar langs de trottoirs. Veel indianen, mannen en vrouwen afkomstig uit het .reservaat buiten de stad, kuierden gezellig rond. Deze mensen geven Enderby zo'n speciaal cachet. De mannen schijnen een voor keur te hebben voor zware cowboy hoeden, waarvan de randen omgesla gen. Uit een „Beer-parlor" klonk wat geroezemoes van stemmen, terwijl de rode neonverlichting van het „Mo narch-theater" aan en uit flitste. De schoorsteen vertoonde vreemde eigenschappen "JDT de eerste arbeid, die we moeten gaan verrichten, behoort zeker ook wel de 'reparatie van onze schoor steen. Het bouwsel, waaraan we een half jaar geleden onze beste krachten hadden gewijd, heb ik kortgeleden weer moeten afbreken. Tussen de voe gen, vlak onder het dak ontsnapte er rook en het heeft niet veel gescheeld of we waren net zover als verleden- jaar geweest. Schoorstenen bouwen is zeker niet ieders werk. We zitten in een lastig parket. Er moet eerst nog een fundering onder het huis, maar we kunnen er niet eerder mee begin nen dan de volgende maand. We moe ten wachten tot na de dooi. Ander werk is er intussen te over. We kun nen nu eindelijk aan het land begin nen. Verleden week heeft vader twee paarden gekocht. Aan één hadden we eigenlijk genoeg gehad, maar het was nu eenmaal een span en bovendien had één der dieren een diepe wond aan de voet, zodat vader ze kon krijgen voor 50. We zien nu al op tegen de tijd, dat we één van beide weg moeten doen. De dieren zijn zo ontzettend aan elkaar gehecht. UET WERK op het land heeft nu veel aantrekkelijks. Als je opkijkt van je werk en de blauwe rotsen ziet, kun je hartstochtelijk van dit land hou- Als een „Western-film", 2|0'N DORP is eigenlijk maar één straat, die vooral 's avonds heel druk kan zijn. In dc „drugstore" staat een groep jongens rond de toonbank, de koffiehuizen zijn vrijwel allemaai vol mensen. Een café hier is iets heel anders dan men in Holland gewend is. Sterke drank wordt er niet geschonken. Daar om varieert de leeftijd van de bezoe kers dan ook van zes tot tachtig. Het publiek zit als in een tram langs de wanden of aan de toonbank. Boven het geroezemoes uit zingt een juffrouw een langvergeten cowboyliedje. Het is al les net zo als de „Western-films" ons het vroeger lieten zien. Hoewel deze gelegenheden me eerst tegenstonden, vind ik ze nu veel gezelliger. Je ziet ten slotte de kilheid niet meer van dc harde banken, onbedekte vloeren- schreeuwende reclames en de volge stouwde planken cn kasten langs de wanden. De weg terug naar huis levert nog een avontuurtje op. Halverwege ont moeten we een Indiaan, die ons in krom Engels vraagt of we zijn auto een zetje willen geven. De accu is leeg. Tinus is natuurlijk direct bereid om de wagen met behulp van een ket ting uit het bos te slepen. Het is een Vreemde lui, die Indianen. Vreselijk traag en bijna overdreven beschei den. JO GAAT de ene dag na de andex-e. Het is verbazend hoe gemakkelijk het leven een sleur wordt, als je nooit anders ziet dan hetzelfde: sneeuw, sneeuw en nogeens sneeuw. Je begint het gemis aan comfort te voelen. Ge lukkig hebben we nu radio. Het toe stel speelt op een batterij. Een eigen wateiTeiding bezitten we echter nog niet. Zo'n systeem kost 200 dollar en je moet het zelf installeren. Maar Keulen en Aken is ook niet in één dag ge bouwd. En als er één ding op aarde is, dat het leven de moeite waard maakt, dan is dat het werken aan iets, dat je ziet groeien en dat resultaten op levert. oude luxe auto, waarin een aanzien lijk aantal passagiers gezeten is. Als ik nieuwsgierig door een portierruit kijk, zie ik zes of zeven paren ogen op me gericht. Weldra staat deze „om- MARKTBERICHTEN WOGNUM, 13 April 1951. Wi'lof A 32 —40, B 28—34, C 20—27, stek 17—25; uien, middel 6—7,10. grof 5,80—7,40; breekpeen B 8.10—8,60, C 7,60—9,10; bieten A 10,10— 10,40, B 6,607,50; andijvie 3445; prei 8 19; rode kool 21,80—27,10; sla 11—14; St. Remy 42—48; jonathan 23—68; Goudreinet 30—52; Bramley Seedling 19—33; Belle fleur 16—31. AVENHORN, 12 April 1951. 4.000 kg rode kool 22,50—34,50 3500 kg gele kool 6,4016,50; 31.000 kg uien, grove 6,407,90. gewone 5,607,50; 9.000 kg bieten I lang 6,40—6,80, II lang 4,40—5,20; 6100 kg wit lof I 35—41, II 28—37, III 21—26; 44.500 kg peen II 8,50—10, III 8,80—10,60, IV 7,30— 8,30. ZWAAG, 13 April 1951. Aardappelen 8 10,40; spinazie 5775; uien 3,807,30; bieten 4,50—8,80; prei 12—18; gele kool 11,40—13.70; rode kool 18—32; wi'lof 24— 41; breekpeen 610,40; rabarber 3943; andijvie 33—49; sla 5—18; goudreinet 31— 61; Present van Engeland 3965; Zoete ap pel 45—50; Jonathan 34—71; Winterjan 33 52; St. Remy 3845. HEM, 13 April 1951. Zuiderkogge. Aardappelen 11.80—12,60. uien, middel 2,60 7,20. grof 2,805,60; witlof 23.40; andijvie 45; Jonathan 25.60; Goudreinet SS—47; St. Remy 38—44. OBDAM, 13 April 1951. Deense kool 5,50—5,70; gele kool 12.30—14,50; uien 6— 6,60, grof 6,70—7,10; kroten A 6,20—11,20. B 5—7.20; peen B 6,30—8.30. C 6,60—8,80; witlof I 35—38, II 28—36, III 22—31, IV 18 —20. NEDERLAND I Blesbi (R.C.I SchQvenaar (E.D.O.) Kraak (Stormv.) Terloc (Spar De Jong (AJ5.0.) Van I (S.V.I Grensrechter»: Van de Mortel (Belgi Twisterling (Nederlar pen. Hoe rijk hij werkelijk was, is men nooit te weten gekomen; in ieder geval heeft hij toegegeven, dat hij in de oorlog alleen met zijn schepen een winst van 350 millioen gulden had ge maakt. Bij het begin van zijn loopbaan was Perón dankbaar genoeg om Dodero alle regeringsopdrachten toe te spelen; hij verleende hem ook credieten, op dat hij nog meer schepen kon kopen en nog meer hotels bouwen. Hij be noemde hem ook tot lid van de Econo mische Raad. In 1949 was daarom heel Argentinië verrast, toen men hoorde, dat het vermogen van Dodero tegen een schadevergoeding van 26 millioen pesos genationaliseerd was. Alleen de hotels mocht hij behouden. Dodero trok zich zwijgend terug en vestigde zich aan de Rivièra, waar hij sindsdien door zijn grillen van zich deed spre ken. 'JIJN twee zoons waren hem niet meer genoeg elk jaar nodigde hij een dozijn knappe jonge meisjes en evenveel jonge mannen uit, die op zijn kosten in een luxe hotel hun vacantie mochten dooi'brengen en hem „Papa" moesten noemen. „Ik wil wel eens zien", placht hij te zeggen, „hoe zij zich door dit hondenleven van een mil liardair heenslaan". Dodero 'verloste zijn „kinderen" van alle pecuniaire zorgen en zorgde voor hun ver strooiing. Niemand van zijn gasten vroeg hem ooit om geld, doch wel om raad in liefdesaangelegenheden. Want de gastvrijheid van de „Tsaar van de Cöte d'Azur" bleef niet zonder gevol gen: sinds zijn eerste reis naar Frank rijk heeft deze gril van Dodero 50 hu welijken opgeleverd „Excentriek" ging het bij de gezelli ge feesten toe; op de 25ste verjaardag van zijn nicht consumeerden de gasten voor reusachtige bedragen aan caviaar en champagne. Zijn grillen kostten hem, naar beweerd werd, 20 millioen francs per week, wat verklaarbaar lijkt, als men weet, dat hij iedere avond met een millioen op zak aan de speeltafels ging zitten. Hij hield ervan de eenvoudige man te spelen; zo maakte hij gebruik van taxi's om zijn chaufeurs niet te noodzaken zijn Roils Royce te besturen. In Eden Roe, het beroemde milliardairs-zwembad, or ganiseerde hij eens een „Romeinse or gie". Een vei-slaggever en een foto graaf slaagden er in zich door een list toegang te verschaffen. Maar Dodero ontdekte de misleiding en liet de twee ongenode gasten met al hun kleren in het zwembassin gooien. Dit kostte hem een hoop geld en bezorgde hem een behoorlijk pak slaag, waarover hij zich overigens nooit beklaagd heeft. rvNGEVEER VIJF MAAND! in Antwerpen mistroostig de Nederlandse Leeuw naar verdwenen de „Ollaanders ■was alsof die Nederlanders voetbalwedstrijd. Hoewel er xltten, was die stemming zee voor het Nederlands elftal e meegemaakt. Nederland was van de internationale voetbs derdaad lieten de cijfers, 7 te wensen over. En nu staan strijd van 1951. De Rode I sullen belust sljn op een rep 1DIAAR in die vijf maande: met het Nederlandse elft In twee oefenwedstrijden t< Engelse eerste divisie club; brough en Sunderland, hee derlands elftal weer een deel van zijn good-will her dat waarlijk niet alleen on lesbrough werd verslagen i land met een geflatteerde winning naar Engeland t Deze successen werden nie door een (voorlopig) Nede tal dat slechts met enthou laden in het veld trad. Inte lichaamsconditie, het spell balbehandeling was aanzie dan in die laatste interla van 1950. Hoewel wij niet tisch mogen zijn te veronde trainer Van der Leek in vi tijd zijn pupillen op het ze heeft kunnen brengen als standers van morgen, toch het mogelijk, dat de wee morgen met een gelijk spel Zes spelers g Slechts zes spelers van 1 team dat in Deurne onde „Ik weet mee", sprak de veldwach een praatje „Werkelijk, wat ik met moet beginn zo verschril kan nog nii len!" De ve eens met zij kin en krabi ter zijn oor Krelis!" ze „Er is een daan een kl koop. Waai jouw zoon r

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 10