Het Oranje-team is thans sterker illiardair m Cultureel Nieuws Na de débêcle van Deurne Van der Leek voerde in vijf maanden condiiie en techniek aanzienlijk op Gelijkspel mogelijk Geen prijzencontróle voor weeldegoederen Legervliegtuig valt op kampong Wegenwacht 0 IÉ s Domme Kriek ZATERDAG 14 APRIL 1981 ope, een muziekleraar, igs zijn vinding aan le commissie. Door een koptelefoon hoort alle klanken welke rument geproduceerd buitenwereld blijft ■loont van ieder ge ding, welk op ieder toepassing kan wor- biedt uitkomst voor- iren, die in het alge- steld zijn op de voort-'* in de muziekleerling. hij werkelijk was, is reten gekomen; in ieder toegegeven, dat hij in a met zijn schepen een nillioen gulden had ge- van zijn loopbaan was :r genoeg om Dodero idrachten toe te spelen; ïem ook credieten, op- er schepen kon kopen otels bouwen. Hij be- k tot lid van de Econo- i 1949 was daarom heel •ast, toen men hoorde, 'gen van Dodero tegen 'eding van 26 millioen liseerd was. Alleen de hij behouden. Dodero end terug en vestigde ièra, waar hij sindsdien a van zich deed spre- oons waren hem niet elk jaar nodigde nappe jonge meisjes en mannen uit, die op zijn jxe hotel hun vacantie engen en hem „Papa" i. „Ik wil wel eens ij te zeggen, „hoe zij ondenleven van een mil- m". Dodero verloste van alle pecuniaire gdc voor hun ver- ind van zijn gasten om geld, doch wel om ongelegenheden. Want van de „Tsaar van de eef niet zonder gevol- ïerste reis naar Frank- ;ril van Dodero 50 hu- /erd fing het bij de gezelli- 'P de 25ste verjaardag onsumeerdcn de gasten bedragen aan caviaar 2ijn grillen kostten erd werd, 20 millioen k, wat verklaarbaar •veet, dat liij iedere nillioen op zak aan de zitten. Hij hield ervan man te spelen; zo uik van taxi's om zijn noodzaken zijn Roils en. In Eden Roe, het ardairs-zwembad, or- :ns een „Romeinse or- iaggever en een foto- r in zich door een list haffen. Maar Dodero eiding en liet de twee met al hun kleren in gooien. Dit kostte ;eld en bezorgde hem ak slaag, waarover hij loit beklaagd heeft. BERICHTEN 'ril 1951. Witlof A 32 027, stek 1725; uien, 'f 5,807,40; breekpeen 1—9,10; bieten A 10,10 andijvie 3445; prei 8— 0—27,10; sla 11—14; St. than 2368; Goudreinet Seedling 19—33; Belle- April 1951. 4.000 kg ;,50; 3500 kg gele kool g uien, grove 6,40—7,90. 9.000 kg bieten I lang 4,40—5,20; 6100 kg wit- 37, III 21—26; 44.500 kg II 8,80—10,60, IV 7,30— 1951. Aardappelen 8 '7—75; uien 3.80—7,30; trei 12—18; gele kool bol 18—32; witlof 24— 0,40; rabarber 3943; 518; goudreinet 31 eland 3965; Zoete ap- n 3471; Winterjan 33 15. .951. Zuiderkogge. 12,60. uien, middel 2,60 witlof 23.40: andijvie Goudreinet S3—47; St. 1951. Deense kool 12.3014,50; uien 6— kroten A 6,20—1 '.,20. 6,30—8,30, C 6,60—8,80; 5—36, III 22—31, IV 18 NEDERLANDS Biesbrouck (R.C.H.) Schijvenaar (E.D.O.) Kraak (Stormv.) Terlouw (Sparta) De Jong (AJJ.O.) Van Schjjndel (S.V.V.) Grensrechters: Van do Mortel (Belgie). Twisterling (Nederland). Oroeneveld (Haarlem) Lenstra (Heerenveen) Van Melis (Eindhoven) Kuneman (H.B.S.) v. d. Tuyn (HDVS) Van Gestel (Lyra) Hermans (Anderl.) Anoul (F.C. Luik) Ohaveo (La Cantolse) Scheidsrechtert Leafe (Engeland) v. d. Auwera (R.C. Mechelen) Valet (Anderl.) Carré (F.C. Luik) Deenen (Tïlleur) VaiUant (Anderl.) Mees (Antw. F.C.) (AnderL) BELGIE: /\NGEVEER VIJF MAANDEN GELEDEN zaten een paar duizend Nederlanders in Antwerpen mistroostig toe te zien met welk een gemak elf Rode Duivels de Nederlandse Leeuw naar hun püpen lieten dansen. Zonder gerucht te maken verdwenen de „OUaanders" na afloop van de wedstrüd uit de Sinjorenstad. Het was alsof die Nederlanders een begrafenis hadden bügewoond inplaats van een voetbal wedstrüd. Hoewel er belangrüker zaken zün, waarover men in de put kan zitten, was die stemming zeer goed te verklaren. De derby der lage landen werd voor het Nederlands elftal een debacle zo als wü na de oorlog nog niet hadden meegemaakt. Nederland was in het Deurne-Stadion gedaald tot de laagste sport van de internationale voetballadder. Zo was algemeen de gedachtengang en in derdaad lieten de cüfers, 7—2 in het voordeel der Belgen, aan duidelükheid niets te wensen over. En nu staan wü aan de vooravond van de eerste interlandwed- »trijd van 1951. De Rode Duivels komen naar het Olympisch Stadion en zü zullen belust zün op een reprise van 12 November, maar. werd gelopen hebben zich kunnen MAAR in die vijf maanden is er iets met het Nederlandse elftal gebeurd. In twee oefenwedstrijden tegen sterke Engelse eerste divisie clubs, Middles brough en Sunderland, heeft het Ne derlands elftal weer een belangrijk deel van zijn good-will herwonnen en dat waarlijk niet alleen omdat Midd lesbrough werd verslagen en Sunder land met een geflatteerde 21 over winning naar Engeland terugkeerde Deze successen werden niet behaald door een (voorlopig) Nederlands elf tal dat slechts met enthousiasme ge laden in het veld trad. Integendeel, de lichaamsconditie, het spelpeil en de balbehandeling was aanzienlijk bete. dan in die laatste interlandwedstrijd van 1950. Hoewel wü niet zo optimis tisch mogen zün te veronderstellen dat trainer Van der Leek in vyf maanden ■üjd zijn pupillen op het zelfde niveau heeft kunnen brengen als de tegen standers van morgen, toch achten wij het mogelijk, dat de wedstrijd van morgen met een gelijk spel eindigt. Zes spelers gehandhaafd. Slechts zes spelers van het Oranje team dat in Deurne onder de voet handhaven. De Graaf, Snoek, Clavan. Stoffelen, die naar Frankrijk ver huisde, en Mertens werden vervangen (respectievehjk) door Van der Tuyn, Kuneman, Groeneveld, Biesbrouck en Schijvenaar. Stuk voor stuk bleken deze veranderingen verbeteringen Vooral de verdedigingslinie heeft veel aan kracht gewonnen. Biesbrouck bleek een uitstekende aanwinst, Van Schündel heeft zün goede vorm weer terug, Schijvenaar heeft bewezen, dat hij als back van het nationale elftal nog niet heeft afgedaan en Terlouw is gelukkig weer geheel hersteld van zün blessure. Met een dergelijke ver dedigingslinie voor zich, zal Kraak met aanzienlijk meer zelfvertrouwen zijn heiligdom verdedigen dan in de laatste wedstrijd tegen de Belgen het geval was. Hoewel wü van de voorhoede geen wonderen mogen verwachten, kan toch gezegd worden, dat deze linie in staat is goals te maken. De buiten spelers Groeneveld en Van der Tuyn zullen zonder twüfel beter voldoen dan hun voorgangers Clavan en De Graaf en het binnentrio heeft met Kuneman eveneens aan kracht ge wonnen. Hoewel Van Melis nog steeds niet de ideale middenvoor is, kan deze speler met de hulp van Lenstra toch voor verrassingen zorgen. De Belgen Het Belgische elftal heeft slechts enkele veranderingen ondergaan. Dae- nen heeft Meert onder de lat verdre ven en linksback staat Valet opgesteld inplaats van Brandt. De snelle en gevaarlijke Torke Lemberechts zal niet van de partij zün, evenmin als Van Steelandt, die in November met Torke zovele gaten in de Nederlandse verdedigingslinie wist te vinden. Van Gestel en Chaves zullen hun plaatsen innemen. In Belgie heeft men geen grootse verwachtingen van dit elftal. Het wil ons echter voor komen, dat de Rode Duivels weinig of niets aan kracht hebben ingeboet. Het zal slechts de vraag zijn of de Oranjehemden onze Zuiderburen gelegenheid zullen geven deze kracht ten volle tot ontplooiing te brengen. Veel ongevallen me!1 brom fietsen Verleden jaar zijn in 1549 verkeers ongevallen bromfietsen betrokken ge weest. Zes-en-dertig berijders van der gelijke vehikels verloren daarbij het leven. Vierhonderd-zes-en-twintig wer den zwaar, 304 licht gewond. Van di 36 slachtoffers waren er 27 boven vijf tig jaar, van deze 17 boven zestig jaar. In verhouding vallen de ongevallencij- fers voor de bromfiets sterk in het na deel van deze uit. De ANWB, die deze feiten meedeelt, raadt daarom de brom fietsers aan, zich qua snelheid en plaats op de weg te scharen by de wielrijders. Het rijden met grotere snelheid dient men te beperken tot de zeer zeldzame gelegenheden, dat dit zonder gevaar voor zichzelf en voor het verkeer kan. Toestand van Vandenberg gaat achteruit De toestand van de Amerikaanse senator Arthur Vandenberg, de voor naamste deskundige van de Republi keinse Parrij inzake buitenlandse aan gelegenheden, die reeds maanden ern stig ziek is, geeft aanleiding tot toe nemende bezorgdheid. Twee jongemannen van twintig en negentien jaar, zijn wegens een over val op een sigarenwinkelierster, door de Amsterdamse rechtbank tot resp. vier en drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Twee jonge Haarlemmers hebben zich schuldig gemaakt aan overvallen op taxichauffeurs en een manufacturier. Zij zijn door de Amsterdamse recht bank veroordeeld tot vyf jaar gevan genisstraf elk. De oudste is bovendien ter beschikking van de regering ge steld. PRINSES ELIZABETH EN ECHTGENOOT BIJ DE PAUS Paus Pius XII heeft prinses Eliza beth en de hertog van Edinburgh in audiëntie ontvangen. De paus sprak twintig minuten met de prinses en haar echtgenoot. Dit is het zesde bezoek van leden der Engelse koninklijke familie aan de paus, in vijftig jaar. Over het algemeen kunnen goederen, die zijn onderworpen aan weeldebelas ting of aan omzetbelasting volgens het z.g. tussentarief, niet worden beschouwd als voor het normale huishoudbudget belangrijke artikelen. Voor deze arti kelen is dan ook door middel van een ontheffingsbeschikking de Prijzenbe- schikking Handelsmarges 1951 buiten werking gesteld. De door minister Van den Brink in de Tweede Kamer aange kondigde voorschriften voor de groot- en klein-industrie zullen evenmin gel den voor deze weeldegoederen. Tot de uitgezonderde artikelen behoren o.m. behangselpapier, haarden, linoleum en sigarettenpapier. Zes doden ie Surabaja Tüdens een demonstratie ter gelegen heid van het 5-jarig bestaan der AURI (de Indonesische luchtmacht) is een Mustang-vliegtuig neergestort op een kampong te Surabaja. Hierbij kwamen vijf kampongbewoners om het leven, evenals de inzittende van het toestel, de kapitein Muljono. ZEEPOST VOOR OVERZEE Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: ms PoelaU Laut (24 April); Nieuw Guinea: schip? (19 April); An tillen: ss Baarn (23 April); Suriname; ms Hecuba (17 April); Canada; ss Nieuw Amsterdam (14 April); Australië: via Engeland (14 April). Lied van de week Maandag bestaat de Wegen wacht 5 jaar. Mijn lied zij uit erkenflijkheid Ditmaal de Wegenwacht gewijd, Die over anderhalve dag Zijn eerste lustrum vieren mag, Een feit, dames en heren, Dat ik moet memoreren! Want ieder, die in dorp of stad Contact met deze wachten had, Kan enkel maar waarderen Hetgeen die lui presteren! Dat zijn de Gele Rijders, De motorpechbestrijders. Bij hagel, wind of regen Ziet men hen langs de wegen. Vraagbaak en vriend van allen, Die langs de wegen knallen. Geen taak die hun te zwaar is, Geen zaak die ooit te raar is. Wie ergens zit met panne, Van ieder oord verbannen, En moppert, klaagt en foetert Terwijl hij vrucht'loos ploetert. Kijkt dadelijk al blijder Als daar een Gele Rijder Met zijspan aan komt jachten En opheft alle klachten. Dan stuift hij al weer henen Om hulp te gaan verlenen Aan nieuwe pechgevallen. Die men bij honderdtallen In Holland langs de weg ziet, Want wie kent er de pech niet? Dus Maandag, dames, heren, Die in 't verkeer verkeren, Zet ied're weggebruiker Op fiets of slee een ruiker Van Hollands rijke bollenpracht Ter ere van de Wegenwacht! JABSON DE IN DE Sowjetunie geboren pro fessor Teodoro Riba heeft bekend gemaakt in de bibliotheek van het Va- ticaan een origineel handschrift te hebben gevonden van Dante, dat door de grote dertiende eeuwse Florentijn se dichter zelf zou zijn geïllustreerd. Het is een fragment van „Purgatorio", het tweede boek van de „Divina Co- media". De illustraties aan de kantlijn beelden de opeenvolgende stadia van een handeling uit, hetgeen in theorie met de werkwijze van een tekenfilm is te vergelijken. Professor Riba heeft de inkt van dit handschrift langs schei kundige weg vergeleken met die van het enig bekende handschrift van Dan te zelf en is er van overtuigd, dat ook dit nieuwe handschrift echt is. Dante deelt in zijn prozawerk „Vita Nuova" mee, dat hij een goed schilder is, maar tot nog toe was op dit gebied nog geen werk van zijn hand gevonden. De pers dienst van het Vaticaan zal het verhaal van prof. Riba's ontdekking publice ren, De voorzitter van de Italiaanse Dante-vereniging, prof. Vittorio Em- manuele Orlando, zal er een voorwoord in schrijven. De vorst van Monaco heeft de gro te letterkundige prijs van Monaco ten bedrage van ongeveer f 10.000 aangebo den aan de in Frankrijk uit Ameri kaanse ouders geboren schrijver Ju lian Green. De prijs werd hem toege kend op advies van een uit negen leden bestaande internationale jury. QP VERZOEK van het Curagaose Mu seum zal door bemiddeling van de Stichting voor Culturele Samenwer king in Juni te Willemstad een ten toonstelling worden gehouden van vijftien schilderijen van Prinses Wil- helmina. De Prinses maakte zelf een Handschrift van Dante ont dekt Schilderijen van de Prinses naar de West Rembrandt in Rome keuze uit haar werken en schreef voor de catalogus een persoonlijk woord. Daarna gaan de schilderijen naar Su riname, waar ze ook in Paramaribo een maand zullen worden tentoongesteld. Ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van Charley Toorop naar aanleiding waarvan wij reeds een uit voerige beschouwing over het werk van deze grote schilderes gaven wordt in het Gemeentemuseum te Den Haag van 17 April tot 24 Juni een ere- tentoonstelling van haar werk gehou den. In 115 schilderijen en tekeningen zal daarbij een beeld gegeven worden van de ontwikkeling van deze kunste nares. De expositie wordt Dinsdag avond in tegenwoordigheid van Char ley Toorop, in de aula van het mu seum, geopend door de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. J. M. L. Th. Cals. Via de West en Den Haag belanden we tenslotte in Rome, waar de Neder landse gezant, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, in het „Venetiaans Paleis" een tentoonstelling opende van een honderdtal tekeningen en etsen van Rembrandt. De tentoonstelling is geor ganiseerd door de directeur van het RÜksprentenkabinet, prof. dr. J. Q. van Regteren Altena. By de opening waren Italiaanse autoriteiten, personen uit de kunstwereld en leden van 't corps di plomatique aanwezig. Denken wij mede aan de tentoonstelling van Nederland se landschapschilderkunst, die in Pa rijs werd gehouden en de fraaie expo sitie van Franse landschapkunst, die men op het ogenblik in het Rijksmu seum te Amsterdam kan bewonderen, dan bewijst dit alles, dat de kunst als een practisch universele uiting van de mens een niet te veronachtzamen plaats inneemt op het terrein, waarop de vol keren elkaar nog kunnen ontmoeten, begrijpen en waarderen. Deze factor als stimulans voor internationaal con tact kan men daarom niet hoog genoeg aanslaan. „Ik weet er geen raad mee", sprak boer Krelis tot de veldwachter waarmee hü een praatje stond te maken. „Werkelijk, ik weet niet wat ik met myn zoon Kriek moet beginnen. De jongen is zo verschrikkelijk dom. Hy kan nog niet tot tien tel len!" De veldwachterstreek eens met zyn htfcid over zün kin en krabde zich toen ach ter zün oor. „Ik weet wat, Krelis!" zei hy plotseling. „Er is een eindje hier van daan een kleine boerdery te koop. Waarom zet je daar jouw zoon niet in? Dan is ie „De bloemen moeten water hebben, Want ze zijn als kurk zo droog", Dacht ons Mietje. Maar ze zag niet. Dat een wesp naar binnen vloog. zelfstandig en misschien wordt hü dan meteen een beetje flinker!" Krelis vond het een goed pian en reeds een paar dagen later was zün zoon Kriek eigenaar van de kleine Boerdery. De jongen liep trots in zün ka mertjes rond. Maar ja, er was geen koe en geen var ken en geen kip te beken nen. Vooral een kip wilde Kriek graag hebben, want hij was dol op eieren. Daarom ging hü op ze kere morgen naar de markt, en zocht zich een mooi beestje uit. Thuis gekomen timmerde hü een kippenhok en sprak: „Nu ga jij fijn ln je nieuwe hokje en je zorgt dat ik morgen een lekker eitje bü mün ontbüt heb." De volgende morgen vroeg rende Kriek al naar het kip penhok en tuurde naar bin nen, maar toen hü geen eitje kon ontdekken schreeuwde hü: „Heb ik daarvoor mün dure geld be taald? Ik geef Je nog één kans. Als ik morgen geen «1 ln het hok vind, zwaait m „Zoem-zoem-zoem" zo deed het utespje. Als maar om Mies kopje heen. Stoor me niet", riep Mies de muis kwaad, „Ga naar buiten, wesp. Meteen!" wat!!" Ook de morgen daar op rende Kriek in alle vroegte naar het kippenhok. Het arme dier zat er schuld bewust bü. Het had echt zün best gedaan maar... er was geen ei. „Nu is het genoeg", brom de Kriek teleurgesteld. Ik ga met jou eens naar mün vader toe". Kriek opendè het kippenhok, klemde het dier stevig onder zün arm en slofte er mee naar de boerderü van zyn vader. „Zo jongen!", riep deze hem vrolük toe: „Wat is er aan de hand?" „Ik wou U wat vragen", begon Kriek, „hoeveel eieren leggen Uw kippen per dag?" „Nou", antwoordde boer Krelis „minstens één, soms wel twee of drie!" „Waarom doet die kip van mü het dan niet?" jammer de Kriek. Krelis wierp een blik op het dier en kreeg toen een lachbui, zé hard dat hü ervan op een stoel moest gaan zitten. „Ha-hadomme Kriek da* ia een baant F* Sn ze sloeg toen met de gieter ln de richting van 't dier. ,Da's je straf", schreeuwde de muit kwaad. Kwaaie wesp, wat dot je hier?" Maar dat was verkeerd bekeken, Want het bloemetje was plat. Bn het wespje vloog het raam uit Bn klein Mietje was kletenat. W etenswaardigheden Diagnose betekent eigenlük herkenning. Je leest meest al van een dokter, die een diagnose stelt, om te weten aan welke ziekte een patiënt lijdende is. Claude Debussy was een zeer bekend Frans compo nist, die in 1918 gestorven ia De meeste bekendheid verwierf zün compositie „Pelléas et Melisande Aubade is een muzikale uit voering in de vroege mor gen ter gelegenheid van 'n feestelijke gebeurtenis- Het Franse woordje aube bete kent A 1 "V ■r r 4 -f 9 IO ii <1 "4 'f 5 16 lö '9 9o «1 99 93 94 as Zb V Sfl «9 so Wat zeggen Joi en Wim tegen elkaar? Hier zitten Jos en Wim hun huiswerk te maken. Het zün twee vlijtige leerlingen en meestal is het dan ook muisstil als ze zitten te leren. Maar vandaag zeggen ze Iets tegen elkaar. Nu is alleen maar de vraag: Wét zeggen ze, en dat moeten jullie nu eens gaan uitzoe ken. Je gaat als volgt te werk Onder de tafel bevinden zich twee regels met hokjes A en B. Vul nu op regel A. drie woorden in: eerste woord: Als Je meer krijgt dan Je verwacht krijg Je iets ex tweede woord: De voor naam van de dichter Vondel. derde woord: Daar sla Je een sPÜker mee ln de muur. Op regel a vul Je vier woorden achter elkaar ln: eerste woord: Het ls rond en het zit onder een wagen. tweede woord: Een ander woord voor angstig. derde woord; Van Noord- Holland naar Friesland loopt de Afsluit... vierde woord.' Je kan er mee eten en het heeft vier punten. Als je alle woorden ln de vakjes hebt geplaatst zie je dat er ln ieder vakje ook een cüfer staat geschreven. Nu wordt het eenvoudig want je vult in de regel bo ven de twee lerende kinde ren de letters in die je op de regels A. en B. hebt ge vonden. Staat er b.v. boven in de vakjes no. 16 dan vul Je daar de letter in die voor komt in vakje no. 16 bene den de tekening. Zo zullen jullie spoedig weten wat Wim en Jos elkaar te vra-

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 11