777 Stad en Omgeving AGENDA De grootste militaire operatie SP Pleidooi voor de coöperatie-gedachte WAT DE THEATERS BRENGEN De grootheid van een generaal De Invasie-helden staan ook nu weer achter ons Dat is óók a reinigen!^» DE ALKMAARSE WASSERI) Smalfilmclub „40+" had geslaagde avond Dader van moordaanslag in St. Annastraat zal terechtstaan to- enjoy one, oj the jjomoud State GxpïeSÓ jarruiy (XPRESS iÊik 20 for fL 1- BAKKER HARMONIE THEATER: De Forsyte-sage VICTORIA THEATER: Een heer in 't verkeer CINEMA AMERICAIN: De grote samenzwering REX THEATER Orkaan der emoties Knappe serie van J. Zwart Nagekomen predikbeurten Schoolwedstrijden afgelast Programma a Noord-Holl ZATERDAG 14 APRIL 1951 Dit was de diepere zin van de buiten gewoon boeiende causerie, die lt.-kol. B. Koning van de Hogere Krijgsschool te Breda gisteravond voor Schola Pu blics hield. Op zeer deskundige wijze ■chetste deze spreker hoe de gehele oorlog in het teken van de invasie heeft gestaan. Hitier begon met zijn kreet „Wir fahren gegen Engeland", welk plan nimmer werkelijkheid is gewor den. Het offensieve karakter van Duits- lands tactiek tegen Engeland sloeg wel dra om in een volkomen defensieve (dus negatieve) houding, toen de or ganisation Todt de bouw van een At- lantikwall werd opgedragen. Een zware muur van beton, bunkers, kazematten werd langs '!e kust gebouwd. Europa werd een schier onneembare vesting. Op 6 Juni, de dag van de invasie ston den een millioen tweehonderdduizend Duitse soldaten, onder bevel van de generaals Rommel en Blaskowitz van Kruisvaarders der Vrijheid Er zijn ganse boekenplanken vol geschreven over die grootste operatie uit Wereldoorlog n en wellicht uit de gehele krijgsgeschiedenis de invasie in Normandie, die Europa, dat zuchtte onder het Nazi-juk met één slag deed op veren. Op die gedenkwaardigste dag van de voorbije oorlog, de zesde Juni 1944 begon voor het geknechte Europa het licht van de vrijheid te dagen, gedragen door zoveel honderdduizenden Amerikaanse, Engelse, Canadese en Poolse sol daten en verder militairen van allerlei andere landaarden. Gigantische troepen machten bestormden in de ochtend van 6 Juni de kazematten van de „Atlantik- wali". Vóór zich een gordijn van vuur, achter zich de zee. Complete havens van beton, in Engelse havens gereedgemaakt, werden naar het strand van Normandie gesleept. Een geweldige flexibele pijpleiding over de bodem van de zee voerde duizenden tonnen benzine naar de strijdende soldaten. De gehele vrije wereld, met al haar vernuft, haar durf en haar idealisme verenigde zich op die zesde Juni om Europa uit de wurgende klauwen van het Nazidom te bevrijden. Wie slechts enigermate beseft hoe enorm die strijd aan het strand van Normandie is geweest, hoe groot de offers waren, hoe haast bovenmenselijk het doorzettings vermogen van onze bevrijders zal thans nog dankbaar kunnen zijn, maar ook bezield zijn van vertrouwen op de tijden die komen, in de wetenschap dat we gesteund worden door diezelfde reusachtige machten als die toen de inyasie aan het strand van Normandie tot stand brachten. Den Helder tot de West-Alpen gereed de geallieerde invasie-troepen te ont vangen. Toch wisten de geallieerden op de eerste invasiedag reeds drie brug genhoofden te vormen, dank zij enkele toevallige omstandigheden. Zo was er de afwezigheid van maarschalk Rom mel en het feit, dat één divisie zonder toezicht van officieren was achter gelaten. Verder speelden nog allerlei factoren een rol. Gedragen door een ideaal Een belangrijke strategische oorzaak voor het slagen van de invasie was de omstandigheid, dat Rommel tot 26 Juli in de mening verkeerde, dat de landing in Normandie een afleidingsmanoeuvre was en dat de grote slag bij Calais zou vallen. De Engelsen badden namelijk in Dover geweldige kampen gebouwd, de havens vol oorlogsschepen gelegd. Ten minste. zo dachten de Duitsers. In feite waren de voorbereidingen slechts schijn, want de barakken bestonden uit lappen zeildoek op dunne palen, de „vloot" uit opgepompte rubberen sche pen. Maar de voornaamste reden van het succes dezer grootste actie in de oorlog was, aldus overste Koning: „De wetenschap van elke soldaat, dat bij een kruisvaarder van de vrijheid was". De troepen waren bezield met een ideaal, dat hun kracht en moed gaf. Ze wisten achter zich veldheren als een Eisenho wer, een Montgomery, een Patton, le gendarische figuren welhaast. Over de grote persoonlijke moed en het karakter van „Ike" vertelde over ste Koning enige typerende staaltjes. Eisenhower was geen man, die de ver antwoordelijkheid voor zijn besluiten afschoof. Neen, hijzelf, geheel alleen nam de verantwoording voor de gi gantische onderneming van Normandie Toen, vlak vóór de invasie, in het Ka naal een storm opstak, die sedert twin tig jaren haar weerga niet had gekend, toen de gehele operatie bij oorbaat dreigde te mislukken gaf Eisenhower tóch het bevel, dat Europa het leven heeft gered. Vertrouwen De verderfelijke en mensonterende mentaliteit van het Nationaal Socialis me bleek ten duidelijkste, toen Rom mel tegen alle regels der strategie in, de 21ste Duitse Pantserdivisie van een op eigen houtje ondernomen actie (die de invasie tot een mislukking had kun nen maken) terugriep en elders inzette, waar het 15000 man tellende onderdeel geheel werd vernietigd. Verder, toen generaal Von Kluge tegen beter weten in een grootscheepse doch waanzinnige tegenaanval inzette, louter omdat het bevel daartoe van Hitier afkomstig was. Zo was de verhouding van de Duitse autoriteiten onderling een belangrijke factor voor hun nederlaag. Drie uren lang duurde de vaak gees tige causerie van luitenant-kolonel Ko ning, doch geen moment hebben de tal rijke aanwezigen zich verveeld. Maar wat meer zegt, een groot aantal men sen kreeg door deze avond de weten schap, dat de relatief geringe opofferin gen, die we ons wil ons een derde wereldoorlog gespaard blijven moe ten getroosten volkomen verantwoord zijn. Men maakte van meer nabij ken nis met Eisenhower en Montgomery, Ie mensen, die ons toen redden en ook nu in staat zullen zijn dót te doen wat nodig is. In zijn dankwoord getuigde de voorzitter van „de Schola", dr. F. Dirckx dan ook van grote waarderii g voor hetgeen overste Koning deze avond had gesproken. Deze laatste grote „Schola-avond" was eqn waardig sluit stuk van een reeks interessante lezin gen in dit seizoen. maar Alcmaria Ned Chr. Reisvereniging maakte propaganda De propaganaa-avond, die de Ned. Christelijke Reisvereniging gisteravono in het Gebouw voor Chr. Belangen te Alkmaar had belegd, heeft in zoverre directe resultaten afgeworpen, dat er een voorlopig bestuur werd gevormd van' de her-op-te-richten afdeling Alkmaar. Dit bestuur, waarvan ds. Hartkamp uit Den Helder voorzitter is en mevr. Groenenveld secretaresse, zal het voorbereidende werk verrich ten, dat nodig is om de in de oorlog ter ziel£ gegane afdeling nieuw leven in te blazen. Als sprekers traden op deze avond op ds. Hartkamp uit Den Helder en de heer C. H. Sonneveld, secretaris van het hoofdbestuur van de Ned. Chr. Reisvereniging, die o.a. verklaarde, dat de N.C. Reisver. met elk goed reisbureau kan concurreren en niet alleen groepsreizen, maar ook privé- reizen organiseert Ds. Hartkamp noemde het een groot voordeel, dat zij, die met de N.C.R.V. op reis gaan weten, gelijkgestemden als hun reis genoten te zullen aantreffen. Een drie tal filmpjes bracht de aanwezigen beelden van het Franse platteland en de lichtstad met haar rijkdom aan monumentale gebouwen. Moderne koelinstallatie in „Royal" In hotel-café-restaurant „Royal" heeft men zich voorzien van een dei- moderne snufjes, die ónze twintigste eeuw zo rijk is. Meldden wij onlangs, dat de Bouwmaterialenhandel 't Eiland N.V. met een nieuwe houtsoort op de jaarbeurs kwam, ook de tapkast in genoemd restaurant heeft men voor zien van een nieuw Engels product, „Formica" genaamd. Dit product is bjj uitstek geschikt voor toonbank-be dekking. Het vervangt op uitnemende wijze de glasplaat, die op vele plaat sen de toonbank tegen schadelijke in vloeden moet beschermen. Het product is geperst onder een druk van 3000 ton en is bestand tegen alle mogelijke zuren, sigaretten en vuur tot een hitte van 120 graden. In de tapkast is een der modernste koelkasten ingebouwd De kasten zijn berekend op een maxi mum inhoud van 350 flesjes, terwijl zij electrisch gekoeld worden door een Amerikaanse koelinstallatie, waarvan de motor in de kelder is geplaatst. In de kasten zelf bevinden zich enige koelelementen, die de inhoud op een constante temperatuur moeten hou den. Wanneer de temperatuur in de kasten mocht stijgen, slaat automa tisch de motor aan. Het is begrijpelijk dat deze installatie vele voordelen biedt boven de ouderwetse, maa* mo menteel nog meest gebruikte i„skoel- inrichtingen. Openbare eindles van de Rijkstuinbouwschool In het Park te Hoorn werd de open bare eindles van de leerlingen der hoogste klasse van de Rijkstuinbouw school gehouden. De bijeenkomst stond onder leiding van dr. ir. Rietsema. Na de opening werden door de leraren Broeken en Stigter lessen gegeven in economie en boekhouden. Daarna reik te de heer Broeken zelf de diploma's aan de leerlingen uit. Voorts werd nog het woord gevoerd door de inspecteur van het tuinbouwonderwijs, door de voorzitter van de commissie van toe zicht, de voorzitter van vereniging van oud-leerlingen, door een der leerlingen en door een der ouders, waarna de welgeslaagde bijeenkomst werd geslo ten Tot de gediplomeerden behoren o.a. de heren J. van Baarsen, J. Hollander en G .Karssen te Beemster, W.Buwal- da te St. Pancras, C. Doodeman, P. Oostmijer en J. Volkers te Heerhugo- waard,J. Geel en T. van der Heyden te Alkmaar, R. Oudendijk te Hensbroek, N. Stuifbergen te Heiloo, J. Vlug te Oudkarspel en S. Wit te Nieuwe Nie- dorp. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: De Forsyte Sage (18 jaar); Cinema Ameri cain, 7 en 9.30 uur: De grote samenzwe ring (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Een heer in 't verkeer (alle leeftijden); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Orkaan der emoties (18 jaar). ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang der voorstellingen 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Kapelkerk, 7 uur: Jeugddienst. Ds. A. G. van Wijk preekt over het onder werp „Geloof en arbeid. Overdekte zweminrichting, 15.30 uur: Doopdienst Baptistengemeente. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: De For syte Sage (18 jr.). Cinema Ameri- cain, 8 uur: De grote samenzwering (14 jr.). Victoria Theater, 8 uur: Een heer in 't verkeer (Alle leeft.). Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Orkaan der emoties (18 jr.). ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Te beginnen hedenavond 18 uur zal deze week buiten de normale ope ningstijden voor spoedgevallen geopend zijn de aptheek Wanna, Mient 13. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag zijn beschikbaar de huis artsen dr. J. Degenaar, Emmastraat 95 (telef. 2310) en dr. A. L. Grans- bergen, Geesterweg 11 (telef. 2294). UJOÈ-ZACHT WASWAKK! WESTERWEG bij de v. d. Woudestraat De voorzitter van de Alkmaarse smalfilmclub „40+", de heer H. B. Helleman, opende gisteravond de bij eenkomst voor leden en genodigden, die in het Landbouwhuis werd gehou den. De heer Helleman memoreerde de oprichting van de club, in Januari van dit jaar en haar aansluiting bij de N-O.V.A. Hij sprak de wens uit, dat men thans aan het begin mocht staan van een langdurig en vrucht dragend verenigingsleven. Hij 'Vestig de er de aandacht op, dat men tegen woordig op filmgebied zeer verwend is. De club heeft echter de grootste gebreken van smalfilm-projectie (waarbij vooral het geluid vaak stief moederlijk wordt bedeeld) weten op te vangen door het gebruik van twee aparte draaitafels voor de muziek en het gesproken woord. De films, die hierna vertoond wer den, oogstten veel succes. Vooral de laatste rolprent „Moederhanden" had cinematografisch zeer goede kanten. Tot besluit werd de Philips-film „VaVi alchemie tot atoomsplitsing" gedraaid. Op Maandag 2 October, 's middags om half één werden de bewoners van de St. Annastraat opgeschrikt door een moordaanslag in een volkslogement. De drom toeschouwers, die zich voor de deur van het hotelletje had verzameld zag twee slachtoffers, bloedend uit vele wonden per ambulance wegvoeren. De dader, een zekere G. M. uit Leeuwar den werd, eveneens' gewond, door de politie naar het bureau gebracht. Hij zal Dinsdag voor de Meervoudige Ka mer te Alkmaar terechtstaan, verdacht van poging tot moord, subsidiair zware mishandeling. De man was in hevige woede ontsto ken toen de vrouw, met wie hij twaalf jaar had samengewoond, met een an der, de 47-jarige B. uit Friesland, was vertrokken en haar intrek genomen had in Alkmaar. Bezield met wraakge voelens begaf hij zich naar het loge ment, waar het tweetal verblijf hield en richtte daar op die bewuste Maan dag een waar bloedbad aan. Met de woorden „Jou moet ik hebber storm de hij met getrokken mes op de vrouw af en bracht haar enige steken toe in het gelaat en de rug, voordat zij de gelegenheid had zich te verweren Daarna wierp de man zich op B„ die hoewel gewond door enkele messteken, toch de aanvaller met een kachelpook buiten gevecht wist te stellen. Mr. Thijs zal M. verdedigen. Er zijn elf getuigen opgeroepen. Firma Brauneck installeerde nieuwe machine Bij de firma Brauneck en Stoker, Ridderstraat 1, is sedert kort een ap paraat geïnstalleerd. Dit toestel, dat door een Duise firma wordt vervaar digd en nog nergens anders te Alkmaar werd geplaatst, is bestemd voor het snelle drogen van de lijm, die gebruikt wordt bij het bevestigen van zolen on der schoenen. Het apparaat werkt met vier enorme infra-rode lampen, die tezamen een geweldige hitte ontwikke len, waardoor de schoen en de zool, die onder het toestel worden geplaatst, in tens worden verwarmd. Door de in gebruikneming van deze „Infralux" is men in staat een groot aantal schoenen continu af te werken. Een lange droog tijd van het werkstuk is overbodig ge worden, waardoor een enorme tijds besparing mogelijk wordt. Het was tot nogtoe zeer moeilijk een rubberzooi werkelijk goed onder een schoen te lijmen. De „Infralux" stelt de schoen maker in staat, zonder spijkers te ge bruiken een rubberzooi muurvast te be vestigen. Uiteraard betekent het ge bruik van spijkerloze zolen een voor deel voor de schoen. Zolen, die eenmaal met dit toestel zijn gelijmd laten nooit meer los, ten zij ze wederom enkele minuten aan de hitte van de infra-roodlampen worden blootgesteld. De Firma Brauneck en Stoker, die reeds over tal van moderne machines beschikt, heeft zeker een ge lukkige greep gedaan, toen ze besloot de „Infralux" te installeren. Interessante avond in het Wapen van Heemskerk De grote zaal van het Wapen van Heemskerk was gisteravond tot de laat ste plaats bezet, toen de heer W. van de Vall met een korte toespraak de propaganda-avond opende, welke was belegd door de Coöperatie Alkmaar en Omstreken U. A, Op deze avond werd het woord gevoerd door de bekende radiospreekster mevrouw Straalman— Kremer. wier toespraak een pleidooi was voor de coöperatiegedachte. Mevrouw Straalman betoogde, dat het systeem dat tot nu toe is gevolgd, het systeem van handel ter wille van de winst, heeft gefaald. Het was er de oorzaak van. dat op de ene plaats in de wereld voedsel werd vernietigd, terwijl ergens anders mensen de hongerdood stierven. Nog onlangs bleek dit streven naar winst toen een aantal handelaren vlak voor de prijsstijging grote voorraden suiker opkochten met het doel, zich hier ex tra mee te bevoordelen. Deze eeuw is de eeuw van de organisatie aldus de spreekster, die betoogde dat speciaal de vrouwen een 'verantwoordelijkr taak hebben Zij moeten zich organiseren op economisch terrein. Het „spelen in twee clubs" noemde mevrouw Straai- Gecommitteerden eindexamens De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de volgende personen benoemd tot gecommitteerden bij de eindexamens (mondeling gedeel te) van de middelbare scholen te Alk maar. RHBS, afd. A 22, 23 en 25 Juni: JNHA 1. Beverwijk, H. Slagter, Bussum, mr. J. L. Sanders, Zaandam. RHBS, afd. B, 26, 27, 28, 29 en 30 Juni; 2, 3, 4, en 5 Juli: J. W. van Eek, Den Haag, ir. D. A. Wittop Koning. Alk maar, mej. dr. A. Duinker, Overveen. R.K. Lyceum, afd. HBS A, 18, 19, 20 én 21 Juni: J.NHA 1, Beverwijk. H. Slagter, Bussum, mr. J. L. Sanders, Zaandam. R.K. Lyceum, afd. HBS B: 27, 28, 29, en 30 Juni en 2 Juli: mevr dr. J. C. Proost-Thoden van Velzen, Blaricum, A. J. S. van Dam, Den Haag, dr. C. Brouwer. Haarlem. JUBILEUM HERDACHT De heer P. J. Kalb, employé le kl. P.T.T. te Alkmaar, herdacht dezer dagen zijn 40-jarig ambtsjubileum. WASMACHINES ,Onze specialiteit' Kuiperij DIJK 8 ALKMAAR Telet. 4268 - K 2200 Het is geen gemakkelijk werk geweest een deel van de Forsyte Sage te verfilmen Men kent ook in ons land in brede kring het werk van John Galsworthy, de ver schillende delen, die tesamen als de For syte Sage zijn gebundeld en in die vorm sinds kort in een nieuwe uitgave in de boekhandel verkrijgbaar zijn. Het is één der meest bekende Engelse familieromans uit de tachtiger jaren, uit het laatste tijd perk van koningin Victoria's lange rege ringstijd. Het is de geschiedenis van de familie Forsyte, die de gegoede midden stand uit die dagen vertegenwoordigt, de exclusieve en rijke familie met de talrijke stijve ooms en tantes, de familie waarin hoofdzakelijk naar stand en geld wordt ge keken en waarin het geluk van een mens niet verkocht kan worden en dus geen waarde heeft. Deze film beeldt een deel van het om vangrijke oeuvre uit, de geschiedenis van de arme professorsdochter Irene (Greer Garson), die door Soames Forsyte (Erroi Flynn) „gekocht" wordt, zoals hij een kostbaar juweel zou kopen waarop h# zijn zinnen gezet had. Het is dat deel van de Forsyte sage waarin Irene, het leven met Soames moede, gehoor geeft aan het verlangen van de jonge architect Philip Bosinney en hem wil huwen, hoewel hij de verloofde van haar nichtje June is. Door June hoort Soames wat er gaat gebeuren, maar op de dag, dat Irene naar Philips atelier gaat, wordt de archi tect overreden en gedood. Tevergeefs pro beert Soames zijn vrouw terug te winnen, zij neemt har intrek in het atelier van Young Jolyon Forsyte, het zwarte schaap der familie, die een beroemd schildei wordt en de film eindigt op het moment, dat deze in Parijs exposeert en Irene na vijf jaren van scheiding opnieuw voor Soames, haar vroegere echtgenoot, komt te staan en hem haar geschilderd portret geeft omdat zij medelijden met zijn een zaamheid heeft. Ook voor hen, die hel werk van Galsworthy niet kennen, zal deze prachtige en uitmuntend gespeelde film in zachte kleuren genomen een aange name verrassing zijn. Zij is boeiend van het begin tot het einde en geeft een zeer interessant beeld van het Engelse familie leven in Londen in de tachtiger jaren. Red Skelton is deze week in het Victo ria Theater. Als „Een heer in 't verkeer' is hij per Metro Goldwyn Mayer naar Europa gekomen. Zoals wel was te ver wachten heeft Red Skelton niets bijzon ders te vertellen, in ieder geval niets, dat de toeschouwer bij blijft als hij het thea ter heeft verlaten. Het is echter nooit de bedoeling geweest van regisseur Jack Do- nohu dat de „Yellow Cabman" een film met inhoud zou worden. De enige opzet ia het publiek de zorgen van alle dag eens te laten vergeten. Het is een verdienste van het duo DonohueSkelton dat het daar volkomen in is geslaagd. Hoewel de ze film ook weer volgens het oude gooi en smijtrecept is samengesteld, is zij door spekt met originele en geestige vondsten. Bovendien heeft de regisseur kans gezien een sparning te scheppen waardoor de toeschouwers van het begin tot het einde worden geboeid. Het voorprogramma vertoont enkele uit stekende opnamen van de nationale da- mes-turnkampioenschappen, waarbij men onze plaatsgenote Nini Madderom aan de hoogrek in actie ziet. Een uiterst geestige tekenfilm en het bezoek van Prins Bern- hard aan Eva Peron vormen met de op namen van deze turnwedstrijden. de hoog tepunten van dr ouverture tot „Een heer in 't verkeer**. Het dient telkens weer gezegd, dat de Europese filmmaatschappijen in hun wer ken, welke oorlog of verzet tot onderwerp hebben, de Amerikaanse collega's overtui gende lessen geven in sfeer, stijl en han deling. Een nieuw 1 wijs van deze stelling vormt „De grote samenzwering", een een voudige Franse film over de landing in Noord Afrika en de heldenmoed van een kleine groep Franse partisanen, die Algiers zonder slag of stoot in Amerikaa se han den speelden. Met beperkte middelen, een groep vrijwel onbekende actrices en acteurs, natuurlijke décors en sobere mon tering heeft Jean Dréville een spannende rolprent vervaardigd, welke ons een authentieke beeldserie schenkt van één der keerpunten in de jongste wereldkrijg. Met welhaast journalistieke nuchterheid verhaalt het scenario van de strijd achter de schermen voordat de Amerikanen on der leiding van generaal Clark voet aan wal zetten in Noord Afrika. En waar het beeld verduidelijking behoeft klinkt de stem van de Vlaming Jan „zonder er op re pochen" Moetwil, die ons nog eens in her innering brengt, dat enkelen tot het uiter ste bereid moesten zijn om de vrij hei a voor allen te veroveren. Slechts op één punt het ogenblik, waarop Vichy-soldaten door een redevoe ring van Giraud tot andere gedachten worden gebracht heeft Dréville o.i. een te groot offer aan het would-be gebracht. Overigens is deze rolprent een gaaf geheel, waarin René Blancard als commissaris Basquet bewijst, dat een hoofdrolspeler door een uiterst sobere vertolking tot prachtige creaties in staat ls. „Le grand rendez-vous" verdient het praedicaat „uit stekend" ten volle. Deze boeiende en spannende film, waarin ook de romantiek niet ontbreekt, is vervaardigd met medewerking van do, marine, luchtmacht en meteorologisch dienst der V.S. Daardoor is er een boeiend en spannend geheel ontstaan, waarin de verhoudingen tussen de vier hoofdfiguren: Slattery, Hobson. Aggie en Dolores aanleiding gaven tot tai van uitstekend gespeelde scènes. Indruk wekkend is b.v. 't tafereel waarin Slat- tery het vliegerkruis op de borst wordt gespeld, wegens betoonde moed. Be denkende echter wat er voordien is ge beurd, voelt hjj diepgezonken te zijn. Spannende is vooral ook de scène als Hobson, dronken zijnde, telefonisch de order krijgt om een naderende orkaan tegemoet te vliegen. Slattery beseffen de dat dit niet kan, slaat Hobson bewus teloos en klimt in de machine. Tegen alle verwachtingen in, overleeft hij zijn daad en ontvangt opnieuw het vliegers- kruis, nu uit handen van Dolores. Richard Wildmark heeft de rol van Slattery uitstekend gespeeld en hij werd even voortreffelijk ter zijde ge staan door John Russel als Felix, Linda Darnell als de donkerogige Aggie en Veronica Lake als Dolores. Een film die zeer de belangstelling waard is. Het voorprogramma was dat niet minder. Twee zeer actuele journaals, een schitterende natuuropname van Kaap de Goede Hoop en een interes sante sportfilm. man verwerpelijk, waarmee zij zich 'i: dus achter het standpunt van de KNVB schaarde. Zij doelde hierbij echter op enkele groot-winkelbedrijven. „Wij werken met een bepaald doel: de winst, zucht uit de wereld drijven", aldus be sloot mevrouw Straalman haar rede. Vóór de toespraak van de propagan diste werd een fraaie Engelse docu mentaire film vertoond, waarin opna men uit landen waar hongersnood heerste, fel contrasteerden met debeel. j den uit landyn waar het graan als vee. voeder werd gebruikt of eenvoudig werd verbrand. De avond werd besloten met de ver toning van een journaal en een aardig filmpje uit het begin van de kinema- tographie. Kampioenschap klasse 4, 51—1 Voor het eerst in de wedstrijden om het persoonlijk biljartkampioenschap, klasse 4.51 tot 7, zijn gisteravond twee 3 deelnemers boven de moyenne grens van 7 gekomen. De heer J Zwart ver- rastte met een knappe serie van 62 zijn tegenstander J. Mors. Zwart maakt» bovendien de partij in twintig beur ten uit, zodat hij het hoogste partij- gemiddelde noteerde, dat tot nu toe was gemaakt. Hoewel J. van der Molen geen grotere serie dan zeven tien maakte, zag deze speler toch kans W. de Vries met een gemiddelde van 7.14 te verslaan. De volledige uitslagen zijn: Th. Schot Jr. W. Zoon J. Zwart J. Swaag - J. Zwart J. Mors 200 34 5.8) 181 35 53! 200 26 5« 180 30 4* 200 27 4.18 158 21 3.16 200 53 6.89 186 21 6.41 200 62 10.— 70 17 3.5(1 200 17 7.M 157 37 5.60 Stand na de derde dag: 1. J. Zwart 4 62 6.78 8 2. J. v. d. Molen 4 27 5.36 6 3. J. Mors 5 44 5.04 6 4. J. Klop 4 36 4.85 5 5. N. Zoon 4 43 4.62 5 6. Th. Schot Jr. 4 36 4.86 2 7. W. de Vries -. 5 37 4.65 J 8. J. Swaag 4 30 4.42 0 Samenwerking kermissen De Hoornse raad heeft het weer ge presteerd de gemeente-begroting in één avond te behandelen. Bij de beantwoor ding van diverse sprekers heeft wet houder Kaldenbach o.a. gezegd, dat hij over het gasbedrijf hoopvolle geluiden kon laten horen. De samenwerking in de gaspool zal zeker ook nog van gun stige invloed zijn. Ook op het gebied van de kermis is samenwerking te ver wachten. Waarschijnlijk volgend jaar zullen de kermissen te Hoorn, Alkmaar, Zaandam en Den Helder weeks na el kaar worden ehouden en dit zal de in-1 schrijving zeker ten goede komen. Verkeersongeval Gisteravond reeds een personenauto uit de Herenstraat de Kanaalkade op in de richting van de Dirk Duivels- weg. Juist toen deze de Kanaalkade wilde oversteken passeerde hier in grot» snelheid een bestelwagen. De bestuur der van de personenauto trachtte door snel remmen nog een aanrijding t» voorkomen, hetgeen hem echter niet gelukte. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor, doch de per sonenauto was zodanig beschadigd, dat zij door een kraanwagen moest wor den weggesleept. De bestuurder van de bestelwagen was niet in het bezit van een rijbewijs, doch reed onder toezicht. Proces-verbaal is opgemaakt. Alkmaar: Ned. Leger des Heils, Slik- steeg 4, Zo„ 10 uur Heiligingsdienst, I uur Zondagschool, 8 uur Verlossings samenkomst, Di. 8 uur Ontspannings avond, Wo., 8 uur Wijdingsdienst O.I.». serg. maj. Elzinga. DIRKSHORN: 7 uur ds. Post. NIEUWE NIEDORP, 10 uur ds. Ap pel (Doop), Doopsgez. gem„ 10 uur da. Dranken-Li efrinck. NOORDSCHARWOUDE: 7 uur dhr. Korndörffer. WARMEN HUIZEN: 10 uur ds. Post. ZUIDSCHARWOUDE, 10 uur dl. Post. De schoolsporteommissie heeft mot ten besluiten de voetbalwedstrijden welke voor hedenmiddag waren vast gesteld, af te lasten. De reden hier van is de slechte toestand van de ter reinen, welke door de abnormale regenval van de laatste weken totaal onbespeelbaar zijn. In de afdeling Noord-I slechts een aantal junio rantenwedstrijden wordi Het programma ziet er Junioren. CC. Aikm. Boys bI D. Succes aAlcmai a-—BKC a, Hollandia a a, HRC aAlkm. Boys G. RKAFC aHSV BV A a, USVU a—Vitess WSV a. L RKAFC bRKAF< Meervogels a, Kolping men a. Adspirantem IA. OSV aKFC a, marla a, Zaandijk aQl KW a, Zilvermeeuwei «terjn a. IF. Alcmaria cGra: gen aReiger Boys a, Foresters a, Egmondia land a, Uitgeest aCSV IG. DTS bAlcmari dia bSchoorl a, Reiger tem a, SSV a—Alkmaar Randers b. IH. Helder aAlkm. bSchagen a. 1P. Meervogels aE tesse aHSV a, RKAF1 Boys a, St. Adelbert a— IQ. HSV b—Limmen —RKAFC o, Vitesse b Meervogels bBerdos b. IR. SVW a—Con Zeli ders aLSVV a, Holl AFC b, HSV a—Vios a. 2E. Alcmaria eAlk DTS eAlcmaria f, Gr. Uitgeest b, Foresters b- 2F. Alcmaria hCS\ Alcmaria g, Reiger Boys Randers c—Alkm. Boys 2M. HSV d—HSV c, RKAFC f, Kolping Boys bert b. 2N. RKAFC hUSV c—RKAFC L VERVOLG STAD Emmabloem-coi Men schrijft ons: Op 21 April a.s. zal jaarlijkse Emmabloemco gehouden, waarvan de ten goede komen aan de bestrijding der t.b.c. Ook dit jaar durven wij roep te doen op uw welv werking door u als coll lectant beschikbaar te zonder uw hulp kan onze eollecte niet slagen. In 1950 werden verplee hallen onzer vereniging met een totaal aantal van 10369; in diverse sai lande 39 patiënten met e tal verpleegdagen van Zweedse paviljoens (gele; reinen van de Lighallen door onze vereniging ge patiënten, met een totaal pleegdagen van 12629. In 1950 werden op h Bureau te Alkmaar, uit Alkmaar, 301 actieve tbc bekend, hiervan lede longtuberculose. Wij zouden nog meer noemen, waaruit zou bli gend noodzakelijk het is, eniging haar mooie wer voortzetten. Dat kan en t overtuigd dat u ons daar: pen. Het vorig jaar heef: delijke wijze aan onze i gegeven. Ook dit jaa daarop. Geeft u dan spoedig tant of colleetrice bij staande adressen. Door helpt u uw stadgenoten, dankbaar voor zijn. Wacht niet te 'ang do dig op. Dit komt de orgs Emmabloemcollecte ten j F. C. Oudejans, admii vereniging, Bierkade 15, K. H. Kolk, arts, Geeste 2017; Dr. J. Degenaar, i 95, telefoon 2310; E. E. arts. Kennemerpark 8, te op de collectedag, Zate: a.s. ingang Stadhuis (Be: Bazar Dame: De dameskrans van de meenschapsbond houdt kleine zaal van „Waakt verkoopmiddag, waarop ken van de dames zulle (toongesteld en verkoch hier voornamelijk „nutt OOGGETUIGEN G De commissaris van maar verzoekt hun, die 4 April omstreeks acht gezien hebben, dat een n bij de tunnel aan de 3 doublé dames-polshorloi raapt, dat even te voren was verloren, zich op zij te melden. AANRIJD Gistermorgen omstreel moest op de Koorstraat wijken voor een tegenli kwam hierdoor gedeelti parkeerterrein nabij de •taan. Toen deze wilde aeerde juist nog een w de auto hiertegen opreec de aan de spatborden w< GASPERSLEIDINGE GEREED. De gaslevering door di rlening Kop Noord-H< aanvang nemen wannee gen van Alkmaar naar van de Omval naar t zijn gekomen. Dit zal ii kunnen zijn,

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2