Jaarbeurs-resultaten bevredigend De sociale taak van de Ned, Herv. Kerk Sport in 't kort Van de Pol leidt in Europees biljartkampioenschap 71-2 De Prins in Chili Omzetbelasting wordt verhoogd De nieuwe kerkorde vraagt de aan dacht voor apostolair werk De steun aan de Ambonezen ï/ecfen...^ Duitsland en Israël maakten zeer goede zaken Het bezoek beduidend minder Padvindsters gaan feest vieren N. P. G. besiaai 35 jaar Semrad zwierf drie dagen door Spanje Plan voor hulp aan Duitse ontheemden Kosten belopen 12,5 milliard mark VOOR VERGEETACHTIGE DAMES Opbrengst 75 millioen meer Opleiding vliegers in de V. 5. Beroepsopleiding voor verschillende functies Protest tegen verhoging motorrijtuigenbelasting hoffeest, 2. reeds, 3. littering, 5. verhard» te vogel, 8. meisjes- iord, 10. helder-fris, nooie eigenschap, 19. dak, 21. gelofte, 22. 24. bijwoord, 26. on» atuur, 28 woonschip, 3, 31. alleen spel, 37. 39 draaiende hand» f edelgesteente, 42. milielid, 45. elpen- i, 48. aldus. 49. meis- rpakking, 52. voor- maanstand, 59. on» !en zie men ons Mad vermeer polder door d* le polder leverde na huizen stonden diep in nergiek aangepakt De water weg en bouwde dringende behoeften l wat schade definitief boerderijen tegen* ZATERDAG 14 APRIL 1951 (Van onze speciale verslaggever) „UET beeld van de zojuist geëindigde voorjaarsbenrs is verschillend; in sommi- ge afdelingen werden grote orders geboekt, in andere was een zekere gere serveerdheid merkbaar. Maar de totaal indruk is er een van grote tevredenheid." Aldus de directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, mr. Milius, in de gisterochtend te Utrecht gehouden persconferentie over de resultaten van de zo juist gesloten 56e Jaarbeurs. langrijke orders boekten, o.a. voor de Antillen en Venezuela. In tapijten en woningtextiel werden eveneens goede zaken gedaan, zelfs fantastisch veel verkocht. v In de afdeling bouwnijverheid was o.a. weer veel belangstelling voor de montagebouw. De stand van de mon tagewoningen van de Nederlandse Maatschappij voor Volkshuisvesting b.v. werd door circa 30.000 bezoekers bezocht onder wie leden van gemeen tebesturen, architecten en bestuurders van woningbouwverenigingen. Ook de handel in bouwmachines en bouw materialen had over het algemeen een gunstig verloop, hoewel de aan nemers enige terughoudendheid be trachtten in verband met de bouwstop en de onzekere vooruitzichten in de bouwnijverheid. De buitenlandse deelnemers waren zeer tevreden met de door hen be reikte resultaten, met name de Duitsers en de deelnemers uit Israel. UET juiste aantal bezoekers valt op n het ogenblik nog niet te vermelden. Maar aan de hand van voorlopige ge gevens kan het op circa 20.000 minder dan bij de vorige beurs worden ge- zteld. Voor een groot deel is dit te wijten aan het slechte weer en verder aan de beperking, die de deelnemende bedrijven zich uit het oogpunt van be zuiniging hadden opgelegd voor wat het aantal deelnemerskaarten betreft. Als gunstige factor zij echter vermeld, dat het slechte weer selecterend heeft gewerkt op het gehalte van de bezoe kers, dat ditmaal voor het overgrote deel uit direct geinteresseerden bü han del en nijverheid bestond. De gang van zaken werd over het algemeen beinvloed door de huidige economische omstandigheden, zoals de prijsstijgingen, de voorraadpositie, de schaarste aan bepaalde materialen, o.a. de nonferro-metalen en de liquiditeit van het geld. Een en ander noopte de kopers tot voorzichtigheid bij hun in kopen en leidde bij de verkopers in verschillende gevallen tot het redu ceren van de verkregen orders. Op merkelijk groot was het aantal bui tenlandse bezoekers uit totaal 51 ver schillende landen. Vooral van Duitse, Engelse en Belgische zijde werd grote belangstelling getoond. Voor het eerst verschenen ook de Finnen op de beurs met een totaal van rond hon derd bezoekers. Belangstelling voor textiel VOOR wat betreft de Nederlandse in zendingen was het vooral de tex- tielafdeling die zeer grote belangstel ling trok. Reeds op de eerste dag werd er voor een millioen gulden aan goederen omgezet. De afdeling speel goederen trok zeer de aandacht. Hier werden o.a. door Duitse fabrikanten orders op de Nederlandse markt ge plaatst. Niet minder groot was het succes in de medische en pharmaceu- tiscbe afdelingen die verschillende be- De Nederlandse padvindsters, aange sloten bij het NPG, zullen op 14 en 15 Mei op luisterrijke wijze het vijf-en- dertigjarig bestaan van hun organisatie vieren. Ruim tienduizend meisjes zullen op 15 Mei naar de Goudsberg in Lun- teren komen. De Koningin zal er een défilé afnemen. Voorts wordt er een le kenspel opgevoerd, dat voorvallen uit de geschiedenis van het NPG in beeld brengt. Op deze „Jubeldag" zal de „ju beldaad" niet ontbreken. Voor de „Blauwe vogels", de misdeelde padvind sters, verzamelen de meisjes postzegels. Voorts staat er een soort loterij op het program, die de inzet vormt van een verkoopactie. De meisjes zullen n.l. kaarten verkopen met een kruiswoord raadsel, waarvan de opbrengst even eens aan de Blauwe Vogels ten goede komt. Voor deze kinderen zal n.l. te Baarn een kampeerverblijf worden in gericht. De kabouters, de kleine meisjes van acht tot elf jaar, zullen zilverpapier en theelood verzamelen voor het Ned. Geleidehondenfonds en prentenboeken maken voor ziekenhuizen en kinder tehuizen. Zij vieren hun Jubeldag op 14 Mei in hun eigen omgeving. Een ECA-commissie van vijf perso nen, waarin Amerikaanse en Duitse deskundigen zitting hadden, heeft een veelomvattend plan opgesteld voor hulp aan de vluchtelingen in geheel West-Duitsland. De kosten worden op twaalf-en-een-half milliard mark ge raamd. Het plan voorziet in het bou wen van 1.200.000 woningen, een nieu we verdeling der vluchtelingen over de Duitse staten naar gelang van de mo gelijkheid hunner opneming in het ar beidsproces. Het verschaffen van werk aan ongeveer zeshonderd-duizend ver drevenen en een aantal sociale maatre gelen. De kosten zullen over zes jaar worden verdeeld. Garantie voor geldlening voor kolonie in Brazilië Bij de Tweede Kamer is ingediend «en wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1951 van het departement van sociale zaken. Hierin wordt een menr.o- riepost voorgesteld voor garantie van rente en aflossing, alsmede koersrisico voor negen tienden van een lening van f 2.500.000, aangegaan door de kolonie van Nederlandse landbouwers, geves tigd op de Fazenda Ribeirao in de ge meente Mogi Mirim (staat Sao Paulo, Brazilië) ten behoeve van de financie ring van deze kolonie.. In Noord-West Spanje zijn Donder dag zes van Europa's beste biljarters bijeen gekomen, om hun aanspraken op de titel van Europees kampioen kader 71/2 te laten gelden. Aanvanke lijk hadden acht deelnemers ingeschre ven, t.w. Vingerhoedt, Van Hassel, Osorio, Domingo, Van de Pol, Chasse- reau, Ferraz en Semrad. De Portugees Ferraz heeft zich echter terug getrok ken en Semrad was, toen het tournooi geopend werd. nog niet gearriveerd. Hij kwam eerst Vrijdag aan, na drie dag zwerven. De Oostenrijker had zich in de plaats van het tournooi vergist. Onze landgenoot ontmoette in zijn eerste partij de Fransman Chassereau, die geen voet aan de grond kreeg. In veertien beurten maakte Van de Pol de tweehonderd caramboles vol, met een hoogste serie van 167. De Rotter dammer demonstreerde in deze serie weer zijn bekende accuratesse, doch niettemin had hij enkele bravour sto ten nodig om deze grootse serie op te bouwen. De Fransman bleef op 96 staan. De Spanjaarden Osorio en Do mingo zullen in dit tournooi hoogst waarschijnlijk geen belangrijke rol kunnen vervullen. Hoewel de Belgen Vingerhoedt en Van Hassel nog niet in vorm waren, zal Van de Pol met hen ernstig rekening dienen te houden en ook Chassereau is in staat voor een verrassing te zorgen. De Fransman zag in ieder geval kans om Vingerhoedt in 19 beurten met een gemiddelde van 15.78 te verslaan. De verdere uitslagen luiden: Van Hassel (B.) 300 9 63 33,33 Domingo (Sp.) 170 9 55 18.88 Van de Pol (N.) 300 9 72 33.33 Semrad (O.) 36 9 10 4.— Osorio (Sp.) 300 30 60 10.— Chassereau (Fr.) 270 30 42 9.— Domingo (Sp.) Semrad (O.) 300 97 20 20 52 37 15.— 4.85 Na deze partijen luidt het klassement: 1. Van de Pol 6 matehpunten; 2. en 3. Van Hassel en Osorio 4 mp,; 4, 5 en 6 Vingerhoedt, Chassereau en Domingo 2 mp.; 7 Semrad 0 mp. Prins Bernhard is Vrijdag in het toe stel van de Chileense president, Ga briel Gonzalez de Videla, naar Valpa raiso en Vina del Mar, gevlogen, waar h(j twee dagen zal verblijven. Vrijdagavond heeft de prins met de president gedineerd. Vandaag zal de minister van defensie, generaal Barios Tirado, in de cavalerieschool een noen maal aanbieden. Des avonds zal de prins naar Santiago terugkeren. Maan- dag zal de prins bij de lunch de gast zijn van de ruiterclub. Later zullen ook wedstrijden gehouden worden te zijner ere. Des avonds zal de prins een recep tie houden in zijn officiële verblijf, het paleis Cousino. MR. P. J. OUD 121/, JAAR BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM Vandaag is mr. P. J. Oud 1214 jaar burgemeester van Rotterdam. Heden morgen zal een deputatie van de Ka mer van Koophandel en- Fabrieken te Rotterdam de burgemeester haar ge lukwensen komen aanbieden. Voorts is er hedenavond ten stadhuize een intiem diner met de raadsleden en hun echt genoten. Bjj de Tweede Kamer is een voorstel ingediend tot wijziging van de Omzet belasting, dat vijf en zeventig millioen gulden meer in het laatje moet bren gen. Het wetje zal vijf jaar gelden, be halve voor die wijzigingen, die als een verbetering van de bestaande regelin gen moeten worden beschouwd. De wijzigingen zijn de volgende: 1. Het weeldetarief wordt verhoogd van 15 tot 30 pet, met uitzondering van en kele artikelen. Voorts wordt het tarief van vijfien procent toegepast op die goederen, die een duurdere verpakking hebben dan nodig is. 2. Het tarief van een half voor leveringen van grossiers aan kleinhandelaren wordt verhoogd tot een. 3. De invoerbelasting zal be halve voor gewone goederen ook kun- Tezamen met een aantal Franse en Amerikaanse collega's volgen 36 cadetten van de Nederlandse luchtmacht op de luchtbasis Wil li ams in Arizona het laatste ge deelte van een grondige opleiding tot gevechtsvlieger. Een Neder landse cadet wordt geoefend in het gebruik van de afschietinrich- ting, welke hem in staat stelt een straaljager tijdens de vlucht te verlaten, indien de omstandig heden dit noodzakelijk maker,. Parijs vond deze practische en tevens elegante oplossing: een kettinkje, waaraan door middel van 'een klem de handschoenen aan de tas bevestigd worden. (Van onze Haagse redacteur) JJE op 7 December van het vorige jaar aanvaarde nieuwe Kerkorde der Ned, Herv. Kerk geeft de apostolaire taak aan als noodzakelijk om de gees telijke taak der Kerk onder ons volk te kunnen vervullen. Dit apostolaat vereist een bepaalde bewerktuiging met de opbouw van de gemeenten en aangezien de arbeid op de verschillende gebieden van het maatschappelijk leven zeer omvang rijk ia, zal de Hervormde Kerk een dringend en doorlopend beroep gaan doen op de leden van de Kerk voor daadwerkelijke medewerking. Gedacht is hierbij aan gezinsverzorging, ziekenzorg, jeugbeweging, onderwijs, enz. waar men aan toe is wat betreft de soorten arbeid en de financiële kant. Tot nu toe leidt Kerk en Wereld jeugdwerkleiders en evangelisten op. Het aanvangssalaris vóór ongehuwden is f 2500,(buiten toeslagen, verho gingen en sociale voorzieningen van de laatste 24l/9 te betalen door de werkgever en 51/2 door de werkne mer) en voor gehuwden f 3250,— (toe slagen, verhogingen, kindergelden en dezelfde sociale voorzieningen). Zij vinden hun werkkring in de kerk of in de wereld. Dit laatste wordt o.a. bewezen, doordat de grote personeels vereniging „Kennemerstate" in Velsen twee van hen voor het jeugdwerk in dienst heeft. De wethouder van On derwijs van Rotterdam vroeg onlangs iemand om tot leraar aan de Middel bare scholen te worden benoemd voor het godsdienstonderwijs, uiteraard op basis van een leraarssalaris. Ook de kerk heeft hun een prachtig, zij het moeilijk werk aan te bieden. Een is bijvoorbeeld directeur van een vormingscentrum, een ander directeur DEEDS in 1945 werd door Kerk en Wereld een begin gemaakt met de opleiding van beroepskrachten voorde vele sectoren van het kerkelijk werk. Enkele honderdtallen geestdriftige jon ge mensen meldden zich. Daaruit wer den er plm. 50 geselecteerd en in op leiding genomen. Geen van hen wist, welke positie hij. later zou innemen. Salaris, sociale voorzieningen, pensi oen waren nog niet eens ter sprake geweest. Toch kwamen zij, omdat de Kerk zei, dat zij nodig waren. Thans, bijna zes jaar later, blijkt de geestdrift onder Hervormde jongeren voor deze kerkelijke en sociale arbeid niet zo sterk meer. Terwijl het aantal theologische studenten is toegenomen, ls het aantal studerenden op Kerk en Wereld verminderd. En dat niettegen staande het feit, dat men na weet. van het kerkelijk jeugdwerk in Am sterdam, een derde provinciaal sociaal werkster in Zeeland, een vierde direc trice van de opleiding tot gezinsver zorgster in Dordrecht. Momenteel is de vraag aanzienlijk groter dan het aanbod en zij zal eer der toe- dan afnemen nu op 1 Mei de kerkorde in werking treedt. Deze on derstelt immers een veel betera en gevariëerder bewerktuiging en zal deze nieuwe beroepskrachten zeer no dig hebben. Het loopt op Kerk en Wereld niet storm van candidaten met een middel bare school-opleiding. Toch wil zij vooral In deze categorie haar leerlin gen vinden, want zowel het peil van de lessen als het latere werk eisen het. Elk jaar krijgt men behalve van het M.O. een groot aantal aanmeldingen (vorig jaar ruim 200) van mensen, die geen middelbare school hebben ge volgd. Als het type en de intelligentie goed zijn, worden zij aangenomen, al stelt men dan de eis van een admissie- examen op het peil van het eindexa men HBS, zij het zonder wiskunde en met twee moderne talen. De toenemende sociale dienst der kerk heeft er toe geleid, dat men in de laatste weken bezig is te overwe gen om met ingang van de cursus 1951/52 een nieuwe specialisatie aan de twee bestaande toe te voegen, n.l. die van maatschappelijk werker. Als de plannen doorgaan, zal de opleiding daartoe op het plan van de scholen voor maatschappelijk werk moeten ge schieden, zodat zij ook in de bedrijven en burgerlijke betrekkingen als vol waardig kunnen gelden. nen worden verhoogd voor aan weelde belasting onderworpen artikelen. 4. Vooral ten behoeve van grote gezinnen worden nog een aantal eerste levens behoeften van omzetbelasting vrijge steld, zoals pap, yoghurt, spijsolie, azijn, vermicelli, macaroni en enkele zepen en wasmiddelen. Met erkentelijkheid jegens alle ge vers bericht de stichting „Door de eeuwen trouw", dat zij voor de drie duizend Ambonese mannen, vrouwen en kinderen die hier thans zijn gearri veerd het volgende heeft kunnen doen: vier en veertig babies kregen wollen kleren, 508 kinderen tot 16 jaar wer den geheel gekleed, aan de vrouwen werden verstrekt 641 stuks bovenkle ding, waaronder 147 mantels, 70 japon nen en bovendien 241 stuks wollen on- derkleding. Aan de mannen werden verstrekt 250 stuks bovenkleding, waaronder 24 overjassen, 77 costuums, 36 overhemden en 253 stuks warme onderkleding. Voor babies en zieken werden in to taal uitgereikt 200 luiers, 100 handdoe ken, twee wiegen, een kinderwagen, twee driedelige matrassen, drie donzen dekens en zes wollen dekens. In totaal werden voorts 600 paar schoenen uit gereikt, terwijl aan omstreeks 70 kin deren speelgoed en gezelschapsspelen werden gegeven. „Het is bijzonder verheugend", aldus de stichting, „dat naast al het boven vermelde grote vooraden goederen ge reed liggen voor hen, die nog komen. Natuurlijk is dit slechts een start, want de zorg voor deze Ambonezen kan niet worden gestaakt, voordat zij voorzien zijn van het eerst nodige. Daarom doet de stichting nogmaals een beroep op "t Nederlandse volk om haar in staat te stellen nu in het bijzonder ook voor recreatiemateriaal te zorgen zoals speelgoed, sportartikelen, muziekinstru menten en alles wat dienstig kan zijn om het verblijf van de Ambonezen hier te lande te veraangenamen". Honderden transportondernemers uit alle delen van het land zijn Donderdag in Den Haag bijeen gekomen om te protesteren tegen de. nieuwe verhoging van de mo torrijtuigenbelasting. Deze protest vergadering was belegd door da Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer Weg transport in „Pulchri Studio", doch de belangstelling was zo groot, dat er in het nabij gelegen gebouw „Diligentia" alsnog een zaal ge huurd moest worden om alle transportondernemers onder te brengen. Foto boven: De andere zo rustige Voorhout was veran derd in een parkeerterrein. Foto onder: Een met rijke fantasie be giftigde transportondernemer, die deelnam aan de vergadering, had op plastische wijze uitbeelding ge geven van het lot, dat naar hij meent de transportondernemer wacht tengevolge van de nieuwe verhoging van de motorrijtuigen belasting. Tsjechische militaire missie te Wenen opgeheven De Tsjechoslowaakse miltaire missla te Wenen is opgeheven. Kolonel Krys- stof, het hoofd van de missie, is on langs naar Praag teruggeroepen en zou bij het oversteken van de grens gear resteerd zijn. Hij heeft in de oorlog bij de partisanen in Joegoslavië ga- vochten en was voor de breuk tussen dit land en de Kominform zeer be vriend met Tito. „HET RADIOPROGRAMMA". Vandaag zal no. 6 van „Het Radio programma" verschijnen, echter zonder de Nederlandse radioprogramma's. De ze worden ook niet, zoals in no. 5, lol bijgevoegd. In de plaats daarvan zijn artikelen opgenomen, waarin de crl- tiek van de vereniging op het radio- bestel in ons land tot uitdrukking komt en de wegen worden gewezen naar de door de vereniging gewenste toestand. Tragisch einde van ex-wereld kampioen Wembley-Stadion vandaag totaal bezet Totaal vergeten en in bittere armoe de is Donderdagavond in een hospitaal van Staten Island de oud-wereldkam pioen bantamgewicht Al Brown over leden. Brown gold als een van de bes te bantams die ooit in de ring hebben gestaan. Zowel in Europa als in Ameri ka beeft bjj grote kapitalen verdiend. Het gezegde: „Het zijn sterke benen die de weelde kunnen dragen" was echter ook op Brown, die zijn geld sneller nitgaf dan hq het had verdiend, van toepassing. Het Wembley Stadion zal vandaag tot de laatste plaats worden bezet. Dat betekent dat niet minder dan honderd duizend Engelse en Schotse voetballief hebbers hun favorieten in de belang rijkste wedstrijd van het seizoen zullen aanvuren. De inzet van de wedstrijd is het kampioenschap van de Britse lan den. De Schotten hebben aan een ge lijkspel voldoende om kampioen te worden, daar zij een gelijk aantal pun ten hebben als de Engelsen, doch een beter doelgemiddelde. Geertje Wielema heeft de smaak van het record verbeteren te pakken. Enkele dagen geleden verbeterde het Nederlands record 500 meter vrije slag, dat ten name van Willy den Oude stond, en Zondag gaat zij een poging wagen het wereldrecord op de 150 yard» rugslag te verbeteren. Dit record staat nog steeds op naam van Cor Kint mat een tijd van 1 minuut 42,1 sec.! De dertiende partij van de twee kamp, waarin Botwinnik met wit speelde, werd na veertig zetten afge broken. Na lang manoeuvreren had Botwinnik bij het afbreken van1 de partij een pion méér. Vandaag wordt de partij verder gespeeld. Het reeds lang bestaande wereld record, dat voor 500 c.c. motoren op naam stond van de Duitser Ernst Hennes met 280 km, is Don derdag gebroken met een speciaal gebouwde N.S.U. motor 500 ex., welke ombouwd is met een carrosserie.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 9