Nieuwe stap van India bij Peking VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Felle aanval op de Amerikanen Dorp inZuid-Korea uitgemoord Noordkoreaans „vredesverzoek" door Veiligheidsraad ontvangen Verbetering in toestand op korte termijn dringend noodzakelijk Nog geen Duitse militairen in de Westeuropese verdediging Jeugdige indringers kwamen in het hol van de leeuw terecht Werkster verbrand De postdienst op Koninginnedag Dr. Drees bestrijdt prof. Supomo Dinsdag 17 April 1951 148e Jaargang No. 90 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN MacArthur Donderdag voor het Congres Weerbericht Amerika en Frankrijk helpen Joegoslavië Nu ook sta '<ingen onder tapijtwevers te Katsjan Meer vrijheid voor de burger-luchtvaart Londense havenwerkers in staking gegaan De Prins 28 April terug Hun revolver was geladen KoJit Reótelh De Britse handelsbalans belangrijk slechter Geen sprake overdracht der souvereiniteit BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE GOUBA TARIEVEN: Advertenties: 16 et. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 et. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. J^ORT nadat hedennacht uit Lake Success was gemeld, dat de voorzitter van de Veiligheidsraad een brief had ontvangen van de Noordkoreaanse minister van buitenlandse zaken, Pak Phjong Jen», waarin hot „vredes- I Verzoek" van de noordelijken was vervat, werd te New-York vernomen, dat de Indiase ambassadeur te Peking, nadat president Truman MacArthur had ontslagen, de Chinese communistische regering heeft verzocht haar mening omtrent vredesvooruitzichten in verband met de verandering in het opper bevel in Korea kenbaar te maken. Practische stappen, zoals overwogen door de AziatischArabische groep, zou men achterwege moeten laten, totdat er een antwoord van de Chinese regering was gekomen. hi de brief worden wreedheden ge noemd, die de Amerikaanse strijd krachten in Korea begaan zouden heb ben, waaronder het afmaken van men sen, het verkrachten van vrouwen en vernietiging van goederen. „Iedere nieuwe dag van oorlog brengt het Ko reaanse volk nieuwe verliezen, nieuwe slachtoffers van de beestachtige misda den van de Amerikaanse interventio- nisten en hun helpers bij hun poging om het vredelievende Koreaanse volk door wreedheden te breken", aldus de brief. „Volgens onweerlegbare feiten streven de Amerikanen en de onder hun controle staande groep van Syng- man Rhee een politiek na van een mas sale vernietiging van de vreedzame be volking in de door hen bezette gebie den. De wreedheden richtten zich hier bij in het bijzonder tegen leden van de arbeiderspartij en andere democrati sche organisaties". „De Amerikaanse interven tionisten", zo gaat de brief verder, „verwoesten Korea, zij zijn er op uit de bevolking op grote schaal te elimineren, zij pogen het gehele volk te terroriseren en zijn weerstand te breken om zijn streven om zijn land geheel te bevrij den te verijdelen. Zij zullen hun doel nooit bereiken, de beestachtigheid van de interventionisten wekt zijn woeden de verontwaardiging." In de laatste alinea wordt gezegd, dat, indien de V.N. werkelijk vrede in Korea wensen, zij de kwestie moeten oplossen in overeenstemming met de besluiten, welke het vorig jaar door de wereldvredesraad op zijn eerste zit ting te Warschau waren genomen. (Het congres heeft toen als zijn over- tviging uitgesproken, dat het Koreaan se confliet in de volledige Veiligheids raad, met inbegrip van communistisch China, behandeld diende te worden. Red.) De brief van de Noordkoreaanse re gering aan de voorzitter van de Vei ligheidsraad was gesteld in het Rus sisch. Zij werd onmiddellijk vertaald en onder de leden verspreid. In deze lange boodschap wordt aangedrongen op het onmiddellijk houden van een conferentie van alle landen, die bij het fcoreaansc conflict betrokken zijn, en de terugtrekking van alle buitenlandse troepen. Overigens is de brief een fel protest tegen de Amerikanen en geheel in de stijl van de boodschappen in No vember en December en Februari. Ook toen werd een beroep op de V.N. ge daan om een einde te maken aan Ame rikaanse «reedheden. Functionarissen van de V.N. en diplomaten te Lake Success zien dan ook in het jongste schrijven geen aanwijzing, dat de Noordkoreanen bereid zijn over een Staakt-het-vuren te onderhandelen, dat de V.N. als eerste en essentiële stap naar een vreedzame regeling beschou wen. Men is niet van mening, dat een oplossing van het Koreaanse probleem naderbij is gebracht. Volgens een rapport van een Zuid- koreaanse parlementaire commissie zou in Zuid-West-Korea zeven Maart het dorp Sjinoen volledig uitgemoord zijn en wel door Zuidkoreaanse troepen, die tegen communistische verzetsstrijders opereerden. Vijfhonderd mannen, vrou wen en kinderen zouden hierbij gedood zijn. Het zou hier een vergeldingsmaat regel betreffen voor een overval op een politiepost, waarbij 16 politieman nen gedood en twee gewond werden. Het desbetreffende bericht is volgens AFP door de censuur tot nu toe tegen gehouden. Blijvende steun aan Dulles Donderdag om 18.30 uur Nederlandse tijd zal generaal MacArthur in een ge meenschappelijke bijeenkomst van de Amerikaanse senaat en het Huis van Afgevaardigden verschijnen om de beide kamers van het congres toe te spreken De commissie voor de strijdkrachten begint Woensdag met het horen van deskundigen over de Amerikaanse po litiek t.a.v. het Verre Oosten. Mac Arthur had aanvankelijk geweigerd aan de uitnodiging van deze commissie gevolg te geven, doch na een tweede verzoek heeft hij verklaard, dat hij daartoe wel bereid ie „op elk tijdstip nadat ik het congres heb toegespro ken". Gisteren is MacArthur op het vlieg veld Hickam (Honoloeloe) aangeko men. Tijdens zijn vlegtocht had hij een radio-onderhoud met Foster Dulles, die op weg was naar Tokio. MacArthur beloofde Dulles, dat hij alle hulp zal blijven verlenen bij de samenstelling van een vredesverdrag met Japan. Brits schip beschoten bij Hongkong Het Britse schip „Victoria Peak' seinde gisteravond, dat het in de buurt van Hongkong was beschoten. Het kon ,op eigen kracht verder varen, maar meldde later, dat er brand was uitge broken in de katoenlading. Verwachting tot Woensdagavond: Vanavond en vannacht: weinig be wolking met op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nachtvorst. Aanvankelijk langs de Waddenkust nog krachtige, overi gens matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. Morgen overdag: weer toenemende bewol king, met later kans op enige regen, en hogere temperaturen dan vandaag. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vechten oi vrede sluiten? Uit een door het NIPO gehou den enquête blijkt, dot vijfen zestig procent van het Neder landse publiek van oordeel is, dat er aan de strijd in Korea zo spoedig mogelijk door onderhan delingen of hoe dan ook, onvoor waardelijk een einde gemaakt dient te worden. Twintig procent van de bevolking meent, dat er doorgevochten moet worden, tot dat er een beslissing in de strijd is gevallen, terwijl vijftien pro cent er geen opinie op na houdt. Zestig procent van hen, die de strijd op de kortste termijn wil len beëindigen, baseren deze opinie op het standpunt, dat er een zinloze strijd wordt gestre den om dat door geweld nooit een juiste oplossing wordt ver kregen. Het grootste gedeelte van de „doorvechters" vond, dat niet aan de Russiche bedreigingen mocht worden toegegeven en dat de geallieerden hun kracht moes ten tonen door de communisten een flink pak slaag" te geven. Voor opbouw defensie President Truman heeft machtiging gegeven 29 millioen dollar uit regerings fondsen te gebruiken om Joegoslavië aan de dringend benodigde grondstof fen voor zijn verdediging te helpen. Frankrijk heeft een crediet van vijf mil liard toegezegd voor de opbouw van de Joegoslavische defensie. Dit crediet vormt een onderdeel van de nieuwe Frans-Joegoslavische han delsovereenkomst, waarbij tevens is be paald, dat Frankrijk Joegoslavië goede ren zal verstrekken ter waarde, van on geveer 20 millioen francs. Joegoslavië op zijn beurt zal 14 mil lioen dollar betalen voor Franse eigen dommen, die door de Joegoslavische re gering in de loop der jaren zijn genaast. Zwitserland helpt diploma ten van Joegoslavië De Zwitserse regering heeft een Joe- goslavisch verzoek ingewilligd om Joe goslavische diplomaten in Boedapest te helpen, ingeval de Hongaarse rege ring hen beletten zou met hun minis terie van buitenlandse zaken in ver binding te treden. De Perzische olie-kwestie Perzische regeringskringen menen, dat uit het huidige olie-conflict een ramp voor het gehele Midden-Oosten zou kunnen ontstaan, indien niet bin nen zes weken een gunstige ommekeer zou plaats vinden. De ingestelde spe ciale olie-commissie heeft namelijk zes weken tijd gekregen om middelen te bestuderen tot uitvoering van de oe- slissing om de olie te nationaliseren. Inmiddels heeft de Perzische ambas sadeur te Londen in een officiële ver klaring verzekerd, dat het niet de oe- doeling van Perzie is om door het ge nomen besluit Engeland olie te ont houden of de olie aan enig ander land te geven. Gisteren heeft de Perzische senaat eenstemmig zijn vertrouwen uitgesproken in de regering van pre mier Hoessein Ala. In Abadan zijn drie duizend stakers weer aan het werk ge gaan, doch de voornaamste afdelingen van de raffinaderij bleven gisteren nog gesloten. Alle Amerikanen, die in Aba dan verbleven, hebben de stad verla ten. De Engelsen bleven echter op hun post. Er is thans ook een staking uit gebroken onder de tapijtwevers te Katsjan, een zgn. „heilige stad", we gens het ontslag van twee arbeiders. Tweeduizend arbeiders hebben het werk neergelegd en twee arbeiders werden bij een vechtpartij gedood. In Teheran trachtten sprekers spoorweg arbeiders en arbeiders in de tabaksmo- nopolie tot staking aan te zetten, tot dusver evenwel zonder resultaat. In Abadan werd gisteren op de begraaf plaats door vijfduizend mensen gede monstreerd in verband met de begra fenis van een leerjongen, die bij de jongste ongeregeldheden door de poli tie werd doodgeschoten. Waarnemers verklaarden Maandag te Bonn, dat de Westerse geallieerden voorlopig hun plannen om Westduitse militairen in te schakelen voor de ver dediging van West-Europa hebben laten varen, totdat bekend is of er al dan niet een conferentie der „Grote Vier" zal komen. Zij streven er nu naar de Westduitse industrie zoveel mogelijk in te schakelen bij de vervaardiging van artikelen voor de Westeuropese verdediging. Zij zouden West-Duitsland ech ter niet toestaan oorlogsmateriaal te vervaardigen. vliegers, hetgeen van belang zou zijn indien zij uiteindelijk toch in het «a- der van het Noordatlantische verdrag zouden deelnemen aan de verdediging van West-Europa. In dat geval zou een Westduits troepencontingent ook de beschikking moeten hebben over steu nende luchtmachteenheden, waarvoor het personeel dan eventueel uit bur ger-vliegers zou kunnen worden gera- cruteerd. Als tegenprestatie voor het zoveel mogelijk gebruik maken van het West duitse technische vernuft zouden de Westerse verbondenen West-Duitsland meer vrijheid willen schenken op het gebied van de burger-luchtvaart. De Westduitsers zouden het volledige be heer krijgen over hun vliegvelden. Ook zouden zij een regeringsdepartement voor de burger-luchtvaart mogen in stellen, niet als een afzonderlijk mini sterie, doch deel uitmakend van het Westduitse ministerie van vervoer. De Westduitsers zouden zodoende de beschikking krijgen over geoefende Maandagmorgen zijn ongeveer negen duizend Londense havenarbeiders in staking gegaan als protest tegen het vervolgen van zeven collega's, die be schuldigd zijn van opruiing tot onwet tige stakingen. Deze staking is de zevende sinds le arrestatie van deze heren. De vorige duurden telkens slechts een dag, maar thans is het stakings comité van plan, het werk langer te doen stilleggen. Pogingen, om in an dere Britse havens sympathiestakingen te verwekken, hebben weinig opge leverd. In Birkenhead staken tweedui zend man, maar overal elders wordt normaal gewerkt. Overigens werken nog altijd twee derde van het aantal havenarbeiders, in Birkenhead één derde. Op Zaterdag 28 April a.s. te 10.35 uur zal prins Bernhard van zijn good- willreis naar Zuid-Amerlka op Schip hol terugkeren. De commissie der VN voor de rechten van de mens heeft in een te Geneve gehouden vergadering een nieuwe voorzitter benoemd. Mevrouw Eleanor Roosevelt had zich als zodanig teruggetrokken. Haar opvolger werd Charles Malik (Libanon) De zaak Bertha Hertogh te Singapore aangehouden Het oppergerechtshof te Singapore heeft de behandeling van het beroep in de zaakBertha Hertogh, voor onbe paalde tijd uitgesteld wegens ziekte van N. A. Mallal, de raadsman van Che Aminah- en Mansoer Adabi. Het was Maandag m Singapore volkomen rus tig, maar de politie had een sterke macht geconcentreerd, om aan alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. Twee Rotterdamse jongens, de acht tienjarige O. en de zestienjarige V., die zich op het riskante pad van de misdaad hadden begeven, kwamen Zondagavond in het hol van de leeuw terecht, toen zij kans hadden gezien binnen te dringen in de woning van de hoofdagent van politie G. te Breda. De familie G. was aanvankelijk uit huizig, maar bij de terugkeer in de echtelijke woning zag mevrouw G. een vreemde man uit de kelder opduiken en zij sloeg onmiddellijk alarm. De hoofdagent schoot i te hulp en kreeg de indringer in de keuken te pakken, doch moest hem wederom los laten, toen een tweede vreemdeling uit CR IS EEN BERICHT binnengekomen uit het liefelijke plaatsje Bergen, dat Theodoor per se weigert te geloven. Men meldt, dat daar zwaluwen gesig naleerd zijn. Alida zegt: „Onzin, die beesten zullen wel wijzer wezen!" Meer geloof hecht uw nieuwsleveran- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUUUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII pierprijzen te verlagen. Het Belgische riode het plaatsen van orders voor krantenpapier in Scandinavië zouden staken. Theodoor adviseert (beschei den), dat de Amerikanen zelf hun vaak boek-dikke Zondagsbladen een tikkel tje bescheidener uitgeven. Dan komen we al een heel eind. De leerlingen cier aan dat bericht uit Gouvieux, in jom-nalistenverbond heeft de Ameri- van de Belgische lagere scholen dach- Frankrijk. Daar geschiedde het tijdens Kaanse collega s verzocht de internati- ten een boffertje te hebben, toen ze een basket-ballmatch, dat de scheids- ona^e fctie te steunen. Voorzitter Stijns hoorden dat alle onderwii'zers twee T M -i nrvnoTvio J.I J AJ rechter, meneer Le Guern een siag tegen zijn gelaat kreeg van een en thousiaste speler. De man slikte van de weeromstuit zijn fluitje in en blies uiteraard een aardig toontje lager. Ge lukkig zat het koordje er nog aan en kon men het geringe muziekinstrument daaraan uit de duistere diepten op halen. Nog een muzikaal bericht. Een meneer in het plaatsje Blanke- nese, in Duitsland, kreeg een eerste prijs op een plaatselijk muziekcon cours voor zijn compositie: „Alles dreht Sich um". Bij nader onderzoek kreeg men in de gaten, dat hij een so nate van Beethoven van achteren naar voren gespeeld had. Toen draaide ook zijn succes zich om. QOED NIEUWS voor de abonné's. Br wordt een notie gevoosd om de pa- kaa Sedachte, dat de Ameri uur gouden staken voor hogere salaris kaanse kranten voor een beperkte pe- p e sen. t Zal ze tegenvallen, want ze worden tijdens de staking in de school banken gehouden. „De morgenstond heeft goud in de mond", zei de douane in Casanova, toen daar in de prille morgen een dame uit Tessin werd aangehouden, die tien kilo goud bij zich droeg. De schat was verdeeld over »en groot aantal kleine zakjes, die in ■ïette rijen aan haar onderjurk waren ehecht. Van dat kledingstuk schemer- ie een klein randje onder haar rok door. Ongeveer 2000 landarbeiders in het graafschap Dublin, proberen door een staking hun werkgevers tot loonsverhoging te bewegen. Ongeveer zevenhonderd stakers zijn melkers. (In de dubbele zin van het woord, aeggen de werkgevers). de kelder opdook en met een revolver dreigde. Er ontstond nu een worsteling in de gang tussen de agent en de ge wapende inbreker. Gedurende het ge vecht kreeg de heer des huizes met de revolver en klap op zijn hoofd waar door hij enigszins versuft raakte. Van deze gelegenheid maakten de beide jonge mannen gebruik om te ontko men. Bij het opsporingswerk bleek, dat uit een huis in de buurt een zo goed als nieuw rijwiel was ontvreemd. Nog diezelfde nacht werd V. op straat aan gehouden. Hij bleek in het bezit van de revolver te zijn, die geladen was Hij wist er evenwel niet mee om te gaan. Via Rotterdam leidde het spoor daarop naar IJsselmonde. waar in een sloep de in Breda ontvreemde fiets ontdekt werd. De tweede dader werd kort daarna in een motorjacht in de omgeving aangetroffen. De jongens waren kort geleden ont snapt uit een kinderobservatiehuis in Rotterdam. Het onderzoek bracht aan het licht, dat zij ook nog inbraken hadden gepleegd in Rotterdam en Ca- pelle aan de Rijn. Bij een gistermiddag ontstane brand in de woning van de heer de Vries, automobiel- en motorhandel te Slik kerveer is de 59-jarige mevrouw Lod der om het leven gekomen. Zij wat werkster bij de heer de Vries en be zig met benzine een vloerkleed schoon te maken, terwijl veel flessen benzine in de nabijhid stonden. Toen de brand ontstond had de vrouw geen gelegen heid meer om de woning te verlaten. De woning en de garage gingen verlo ren. (Van onze Haagse redacteur) Op de verjaardag van H.M. de Ko ningin op 30 April a.s. zal in het gehele land slechts één postbestelling worden uitgevoerd, welke zich ook tot de bui tenwijken zal uitstrekken. In plaatsen, waar een afzonderlijke bestelling van aangetekende en/of van postpakketten wordt uitgevoerd, blij ven deze bestellingen achterwege, be houdens dat postpakketten met aan be derf onderhevige inhoud moeten wor den besteld. De nachttreinen zullen in de nacht van 30 April op 1 Mei niet rijden. In verband hiermede zal de ex peditie op 1 Mei a.s. moeten worden uitgevoerd als op Maandag. Voor busrechthouders wordt op 30 April tot tien uur v.m. gelegenheid ge geven de voor hen bestemde correspon dentie af te halen. Ramp als grondstoffenaanvoer niet verbetert De Britse handelsbalans is in Maart belangrijk slechter geworden. In die maand overtrof de waarde van de in voer die van de uitvoer met 96 mil lioen pond sterling. Dit verschil is voor het eerste kwartaal van dit jaar 235 millioen pond sterling. De Engelse minister van handel, Wil son, heeft dan ook in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland zijn streven tot uitbreiding van zijn export, in het bijzonder naar de andere landen van het Gemenebest, dient te versterken. Hij zette uiteen, dat Engeland een on gekende industriële ramp" tegemoet gaat, wanneer de aanvoer van grond stoffen en vooral van zwavel, niet ver betert. CRONDSTOFFENPRIJZEN DALEN VRIJ STlcRK De prijzen op de internationale grondstoffenmarkten, die sinds het uit breken van de oorlog in Korea vaak tot fantastische hoogte waren geste gen rubber werd bijna vier maal, wol ongeveer twee maal zo duur als in 1949, katoen ging met de helft van de prijs omhoog vertonen de laatste tijd neiging tot dalen. Rubber daalde de laatste weken met een kwart van de prijs, bij wol, ka toen en tin kon men soortgelijke ont wikkeling waarnemen. Andere meta len bleven echter prijshoudend. Misverstand over Nieuw-Guinea Psst, wordt wakker. Ze gaan over vrede praten De weergave van hetgeen door prof. Supomo in een interview met Aneta is gezegd, dan wel de opvatting van prof. Supomo ten aanzien van de uit eenzetting van dr. Drees in de Eerste Kamer, moet ten dele op een misver stand berusten, aldus de persdienst van de minister-president. Indien Indonesië een juridisch geschil aanwezig acht ten aanzien van de thans voor Nieuw- Guinea geldende status en dit geschil voor het Uniehof wH brengen, zal Ne derland daartegen uiteraard geen be zwaar kunnen of willen maken, aldus heeft dr. Drees verklaard. Het is ech ter niet duidelijk, hoe in de rede van dr. Drees kon worden gelezen een be reidverklaring van de Nederlandse re gering tot hervatting der besprekin gen op de grondslag van overdracht der souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië. Een dergelijke bereidverklaring la niet uitgesproken en een daartoe strek kende verplichting ligt naar het oor deel der regering ook geenszins in het handvest besloten.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1