MacArthur sprak het Congres toe Wij komen steeds dieper in de put Strijd in Verre Oosten beschermt Europa Hoop op redding opgegeven VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Personenauto reed vier meisjes aan Vrijdag 20 April 1951 148e Jaargang No. 93 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „IK HEB MIJN PLICHT GEDAAN, VAARWEL Pleidooi voor behoud van Formosa Generaal weerlegt de beschuldigingen Eerste reacties Nog geen spoor van de Affray" gevonden Prins weer over de Andes Weerbericht Is de duikboot op een wrak gelopen? Ch inees-Nrd. Koreaanse bespreking te Moekden Russische film verboden TITO WERD GEOPEREERD Eva Per on geen Thiery-erfgename Hwatsjon veroverd Reeds meer dan zeven ton voor „Haak in" Mars drukt zijn zwaard op begroting 1951 Hogere uitgaven (705 min.) overheersen de bezuinigingen (219min.) en extra baten (361 min.) KoaI B&bteJh Reële achteruitgang van 125 millioen Protestnota no. 100 In O ekraine opereert een opstandelingenleger BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11. Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen i tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. yASTBERADEN en gespannen kijkend betrad generaal Douglas MacArthur gisteravond de vergaderzaal van het Huis van Afgevaardigden om zjjn toe spraak tot het Amerikaanse Congres te houden. Alle afgevaardigden en se natoren verhieven zich van hun 7-etels en juichten de voormalige opperbevel hebber toe. MacArthur hield even halt en begon vervolgens te spreken. Hij zeide niot te spreken als pleitbezorger van een politieke partij, daar het aan de orde zijnde vraagstuk veel verder gaat dan partij-overwegingen. Het is volgens MacArthur niet mogelijk tegenover het communisme in Azie een verzoeningspolitiek, gebaseerd op concessies, te voeren, zonder hierdoor te vens de Amerikaanse positie tegenover het communistisch gevaar in Europa te ondermijnen. „De Verenigde Staten moeten in hun worsteling tegen het communisme een lijn volgen," aldus MacArthur, die verder o.a. verklaarde, dat Formosa onder geen enkele omstandigheid in handen der communisten mag vallen. De generaal weerlegde de beschuldiging als zou hij „tot oorlog aanhitsen" en was van mening, dat wil men de interventie van Peking in Korea teniet doen een marine-blokkade van de Chinese kust, luchtverkennln- gen boven Chinees gebied en opheffing van de beperkende bepalingen voor de Chinese nationalisten op Formosa noodzakelijk zijn. wendig da gang van zaken in het an dere". „Sommigen", vervolgde MacArthur, „zijn van mening dat de Verenigde Sta ten niet sterk genoeg zijn om zowel op het Aziatische als op het Europese front weerstand te bieden aan het com munisme. Ik moet u zeggen dat ik mij geen groter defaitisme kan indenken dan dit. OET Amerikaanse congres", aldus ving MacArthur aan, „belichaamt de hoop en het streven van het gehele menselijke ras. Ik spreek u toe in de schemering van mijn leven en zonder enige bitterheid. Ik ken slechts één doel: de Verenigde Staten te dienen. Wanneer wij de thans aan de orde zijnde vraagstukken, waarmede onze hoogste nationale belangen zijn ge moeid, slechts beschouwen uit de ge zichtshoek van één bepaald gedeelte der wereld, zal dit een ramp veroorza ken voor het geheel. Men noemt Azie de poort tot Europa. Het omgekeerde is evenzeer waar. Wat in het ene we relddeel geschiedt, beïnvloedt nood- President Truman zweeg Naar schatting hebben gisteren ruim dertig miUioen Amerikanen de toe spraak van MacArthur in het Congres per televisie gevolgd. Onmiddellijk na dat de generaal zjjn rede had beëin digd, kwamen de eerste reacties los. President Traman: Geen commentaar. Generaal Bradley, chef van de gene rale staf: „MacArthur heeft een zeer goede toespraak gehouden". Harold Stassen, republikeins voor man: „Deze toespraak was een van de belangrijkste in de Amerikaanse ge schiedenis". Thomas Dewey, republikeins sou verneur van New York: „Een directe en schitterende verklaring over het vitale belang van succes in Korea en het handhaven van onze verdedigingen wezenlijke belangen in het Stille Oce aan-gebied". John Maccormack, leider van de de mocraten in het Huis van Afgevaar digden:,, De generaal heeft op mees terlijke wijze zijn standpunt uiteenge zet, dat iedereen voor het grootste ge deelte zal kunnen delen". Tom Conally, voorzitter van de Se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen: „Een veelomvattende en zeer interessante toespraak". Robert Taft. republikeins Senator: „MacArthur heeft logische argumen ten naar voren gebracht tegen de ge dachte van verzoening in Korea". De Verenigde Staten beheersen in het westelijke gedeelte van de Stiile Oceaan een keten van eilanden. Zij kunnen van hieruit het Aziatische vas teland van Wladiwostok tot Singapore met hun zee- en luchtmacht beheersen. Deze eilandenketen is een natuurlijke verdedigingslinie. Zij kan worden be houden met een minimum aan militai re krachtsinspanning en uitgaven". Formosa behouden. QNDER langdurige toejuichingen van de congresleden verklaarde generaal MacArthur: „Ik heb er in het verleden met nadruk op gewezen dat het, uit militair oogpunt gezien, een dwingende noodzaak is dat Formosa onder geen enkele omstandigheid in communisti sche handen valt. Indien dit wel zou gebeuren, zou de vrijheid van de Phi- lippijnen en Japan onmiddellijk be dreigd worden en wij zonden mogelijk gedwongen zijn ons op de Californische kust of in de staten Oregon en Wash ington terug te trekken". Hij vervolgde: „Het communistische China greep in Korea in, waardoor een nieuwe toestand werd geschapen, wel ke beslissingen op diplomatiek terrein vereiste. Zij zijn evenwel niet geno men". (Zie verder elders in dit blad). yiJF EN ZEVENTIG Britse marinemannen hebben een verschrikkelijke dood gevonden in de gezonken onderzeeboot „Affray". Dit is de conclusie» die gisteravond getrokken kon worden uit de officiële mededeling van de admi raliteit, dat er geen redelijke hoop meer bestaat op het alsnog redden van opvarenden van de duikboot. Koning George heeft in een boodschap aan de Britse minister van Marine verzocht de innige gevoelens van medeleven van de Koninklijke Familie te willen overbrengen aan de verwanten van hen, die bij de ramp het leven hebben verloren. Premier Attlee heeft een soortgelijke boodschap aan de admiraliteit gezonden. Na zjjn bezoek van een week aan Chili is Prins Bernhard Donderdag over de Andes gevlogen op weg naar Bariloche in het Argentijnse meren- district, alwaar hij gisteravond is aan gekomen. Na een kort verblijf aldaar zal de prins een bezoek brengen aan Bahia Blanca en aan de kolonie van Neder landse landbouwers te Tres Arroyos. Naar men verwacht zal de prins op 26 April per vliegtuig uit Buenos Aires naar Nederland vertrekken. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden: Nieuw Guinea: s.s. Biliton (10 Mei); Suriname: m.s. Bonaire (9 Mei); Australië; via Enge land (21 April)Canada: s.s. Prins Maurits (21 April); s.s, Veendam (25 April). Verwachting tot Zaterdagavond. Vrijwel overal droog weer met hier en daar tijdelijk meer be wolking. Plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. In het Noorden van het land aanvankelijk veranderlijke wind. overigens matige tot vrij krach tige wind uit Oostelijke richtin gen. De mededeling van de Britse admira liteit is des te tragischer, omdat nog kort tevoren het bergingsvaartuig „Re- claim" meldde, dat het „asdic"-contact had gemaakt met een onbekend voor werp op zeventig meter diepte. Er was onmiddellijk een duiker neergelaten om de identiteit van het voorwerp vast te stellen. Later werd evenwel bekend gemaakt, dat het niet de vermiste on derzeeboot was. Aanvankelijk weer hoopgevend was ook het bericht, dat er wrakstukken op de zeespiegel waren aangetroffen. Bij nader onderzoek ble ken zij echter niet van de „Affray" af komstig te zijn. Niettemin wordt nog steeds met alle mogelijke middelen naar de gezonken duikboot gezocht, Mijnenvegers slepen zware kabels over de zeebodem in de hoop op die manier het schip te vin den. In totaal nemen vierendertig schepen met vierduizend zeelieden aan de op sporing deel. alsmede een aantal vlieg tuigen. De Britse admiraliteit wil in ieder geval de juiste positie van de „Affrav" vaststellen en alles in het werk stellen om de oorzaak van de ramp te vinden. In schaduw van wrak? VIERMOED wordt, dat de „Affray" op een gezonken schip is gestoten en nu in de schaduw van dit wrak ligt. waardoor zij voor de „asdic"-apparaten van de zoekende schepen niet bereik baar is. Het volledig verdwijnen van de onderzeeboot is voor de deskundi gen nog steeds een raadsel, daar de mo derne duikboten met verschillende, practisch feilloos werkende middelen zijn uitgerust om in geval van noyd seinen te geven. Slechts tweemaal tevoren is in vre destijd een Engelse duikboot op een dergelijke geheimzinnige wijze verdwv nen: één in 1932 in het Kanaal met zestig opvarenden en één in 1921 bij de Scilly eilanden met zevenenvijftig man aan boord. Naar uit welingelichte bron te Tai- peh verluidt, worden op het ogenblik te iVIoekden besprekingen gevoerd tus sen Chinese en Noordkoreaanse autori teiten, Generaal Smirnof zou deze be sprekingen bijwonen. Ook Mao Tse Toeng zou zich te Moekden bevinden, doch niet actief aan de conferentie deelnemen. Te New Delhi wordt vernomen, dat het Chinese standpunt inzake het Ko reaanse geschil in het ontslag van MacArthur niet wezenlijk is veranderd. De opperbevelhebber der Verenigde Naties, luitenant-generaal Ridgway heeft verklaard, dat de V.S. zch voor het gevaar van een oorlog gesteld zien, die kan beginnen „op elk ogenblik, dat de vijand wil kiezen". Hei festival ie Cannes Daar de Sowjetrussisehe afvaardiging geweigerd heeft de film „Bevrijd China" van het programma te schrappen, heeft de regelingscommissie van het film festival te Cannes met acht stemmen tegen een bij drie onthoudingen be sloten het artikel van het reglement toe te passen, dat bepaalt, dat de rege lingscommissie zich het recht voorbe houdt de vertoning van een film te weigeren, indien zij van oordeel is dat de film het nationaal gevoelen kan kwetsen. Men vermoedt, dat de Sowjet-delega- tie en de Poolse, de Tsjechoslowaakse en de Hongaarse delegaties zich thans terugtrekken. Radio-Belgrado heeft Donderdag om geroepen dat maarschalk Tito een gal blaas-operatie heeft ondergaan. De patiënt maakt het goed. Naar aanleiding van de in om loop zijnde geruchten, dat de echtgenote van de Argentijnse president mevr. Eva Perón een Thiery-erfgename zou zijn, wend de het A'.N.P. zich tot de genea loog der familie-vereniging. Deze deelde mede, dat deze geruchten, voor zover het bestuur van de vereniging bekend, onjuist zijn. Het misverstand vindt zijn oor sprong in het feit, dat een fami lielid mevr. PeronThiery uit de Ardennen een proces tegen de Franse staat wil gaan beginnen om in het bezit van de erfenis te komen. Deze dame is echter niet verwant aan de Argentijnse presidentsvrouw. Het bestuur van de familiever eniging Thiery heeft mevr. PeronThierry echter verzocht om het proces geen doorgang te doen vinden, daar het resultaat gelijk zal zijn aan dat van vorige processen. Slechts dan wanneer de genealogische documentatie gereed en het juiste aantal erf genamen bekend is, kan met succes een poging worden onder nomen om in het bezit der Thiery- millioenen te komen. Overigens achtte de Franse regering dit proces mevr. Pe ron—Thierry belangrijk genoeg om zeven van de beste juristen in Frankrijk te verzoeken de belangen van de Franse staat te verdedigen. Een wielrijdsier gedood en fwee zwaar gewond Gistermiddag rond half zes is op de Wouwseweg onder Bergen op Zoom een auto ongeval gebeurd, dat tot nu toe een dode en twee ernstig gewonden tot gevolg heeft gehad. Vier meisjes, die vermoedelijk de ker mis in deze gemeente hadden bezocht, fietsten achter elkaar huistoe. Voorop reed mej. Van der Heijden uit Roosen- De verbonden troepen zijn gisteren Hwatsjon in centraal Korea binnenge rukt. Er was geen tegenstand. Vervol gens rukten zjj op naar de oostelijke en noordelijke oever van het Hwatsjon- reservoir. Zij bevonden, dat de noorde lijken hun posities, die zij de vorige week zo hardnekkig verdedigden, had den verlaten. Gedurende de nacht schenen de noordelijken ook uit hun andere stel lingen langs het front te zijn terugge trokken. De verbonden legers dreven de tegenstander terug, waarbij slechts sporadisch verzet werd ontmoet. daal. achter haar mej. Marijnissen eveneens uit Roosendaal, terwijl daar achter twee meisjes reden die uit Wouw afkomstig waren. Van de richting Wouw naderde een personenauto, bestuurd door de ver tegenwoordiger J. d> Haan uit Bergen op Zoom. Door tot nu toe onbekende oorzaak schoot deze auto, plotseling naar de linkerhelft van de weg, recht tegen de 21-jarige mejuffrouw Marijnissen op, die vrijwel op slag werd gedood. Daar op raakte de wagen de twee achterop komende meisjes, die een eind werden weggeslingerd en ernstig werden ver wond. De auto reed vervolgens tegen een boom en werd in elkaar gedrukt. De bestuurder bekwam daarbij een armbreuk en een bloedende verwonding aan het gezicht. Tijdens de uitzending van de N.C.R.V. werd gisteravond bekend gemaakt, dat reeds ruim zevenhonderdduizend gul den voor de „Haak-in"-aetie is bijeen gebracht. (Zie verder elders in dit blad) (Van onze economische medewerker) j^lNDELIJK is de minister van financiën over de brug gekomen met zijn be- zuinigingen. Edoch, wij worden niet alleen verblijd met 'n voorstel tot bezui nigingen maar tegelijkertijd worden wij opgeschrikt door een stel extra uit. gaven, waardoor het totale tekort (dat sedert de indiening van de begroting in September cn de daaropaansluitende brief van de minister aan de Tweede Kamer reeds f 600 miUioen bedroeg) uitgegroeid is tot f 785 millioen. Oftewel f 125 miUioen meer. De bekendmaking, dat niet meer gehoopt kan worden op de redding van de bemanning van de „Affray" neemt niet weg dat nog ijverig gezocht wordt naar de plaats waar de boot moet liggen. H.M.S. Boxer zet een boot af om grondpeilingen te doen verrichten. CEN ENKELE maal richt de geachte clientele zich in een brief tot Theo- door. Niet om hem complimenten te maken (onder aanbieding van ge schenken onder couvert), maar om hem te attenderen op foutjes en feilen. zijn reeds 881.000 klinkende dollars voor uitgetrokken. Q Uit New York is een lading van duizend kuikentjes ver scheept, voor verdeling onder de jeugd van de Amerikaanse zone in Oosten rijk. Er zullen nog twee van dergelijke Nu schrijft ons meneer Meester uit was' Wlens aangename geluid op een ladingen volgen. In het Franse Stompetoren, dat hij Zaterdag twee Sramofoonplaat werd vastgelegd. Dal plaatsje Asnieres viel meneer Bernard zwaluwen gezien heeft, zittend op een ls letterUik met je tijd meegaan. Guillou van de vierde verdieping van electriciteitskabel. In de prille och- een huis in een stalen lorrie, die er 1Q A„Hl h» er zelfs juist onder stond. Bernard mankeerde negen, bij de O.L.-school. Goed me- P Tr.umf.n .laat bij het Witte niets' maar de lorrie raoest in rePara neer, we geloven u, maar elf zwaluwen maken nog geen lente, en daar ging het om. In het gebied van de Kawi op Java, bestaat een dessa, die haar bewoners verbiedt te trouwen, indien zij niet kunnen lezen en schrijven. Het bestuur moet er fantastisch fune- tionneren, dank zij de aanwezigheid van guerrillastrijders tijdens de 2de Politionele actie. Naast roofpartijen en aanslagen hielden ze zich blijkbaar ook bezig met de volksopvoeding. L) Wie in Wenen de telefonische tijdmel ding vraagt hoort de (lieflijke) stem van Leni Riefenstahl, een Duitse film- 'vice, die een vriendin van Hitier Huis een schuilkelder bouwen. Er tie. Bepaald een lor van een lorrie ge weest. Voor een rechtbank in Chi cago kwam het echtpaar Domick ver tellen, dat het de huwelijksband maar wilde verbreken. Marian, de vrouw, zei, dat ze vijftigmaal een blauw oog aan de mannelijke vuist te danken had Alfred (de man) heette dat liegen. „Het waren er maar twaalf", zei hij O Heinrich Geiger, een Hannoveriaan, liet zijn verwanten 5600 pond na, als zij in staat waren (onder aanwezigheid van een notaris) te raden, wat hij in een gesloten enveloppe had geschreven. Twee familieleden raadden juist. Er stond geschreven: „Naar de duivel met mijn familie!" MacArthur was ver over de acht en dertig graden! gr zijn inderdaad bezuinigingen bereikt ten bedrage van 219 millioen. Zelfs rekent de minister ons voor, dat de op brengst van dc belastingen voor 1951 361 millioen meer zal zijn (incl. 66 millioen wegens te verwachten extra bate in 1951 van de thans aan hangig gemaakte belastingherzienin gen). De begroting gaat er dus t.o.v. die, ingediend in September 1950, 580 millioen op vooruit. Doch nu komen de extra uitgaven, waarmee in September 1950 nog geen rekening was gehouden en die niet min der dan 705 millioen belopen. Het ver schil is dus precies het reeds genoemde bedrag van 125 millioen. Waaraan hebber, wij nu die „vooruit gang" van 219 millioen te danken? Heus niet aan echte bezuinigingen, aan inkrimpingen op de uitgaven. Want men heeft ook de oorspronkelijke raming herzien door bepaalde uitgaven later te laten plaats vinden dan oorspronkelijk bedoeld was (b.v. de werkloosheidsuit kering zal pas 1 October a.s. ingaan voordeel 16 millioen; de oorlogs slachtoffers krijgen hun vergoeding voor bedrijfs- en huisraadschade later Joegoslavië heeft Donderdag voor de honderdste maal sedert de zomer van 1948 een protestnota gestuurd naar een der Kominformlanden. De jongste nota is gericht tot de Bulgaarse regering en protesteert tegen opzettelijk uitlokken van twintig grensincidenten tussen 19 December j.l. en 5 April". Veertien maal is op Joegoslavische grenswachten of op Joegoslavisch grondgebied geschoten, vijf maal is de grens overschreden en maal werd propagandamateriaal 'daten. voordeel 40 millioen) en ten slotte door voorgenomen maatregelen achter wege te laten. Het beeld is hiervan als volgt: reële bezuiniging 117 mill. 53% herziene raming 83 33% achterwege laten voor genomen maatregel, 19 m 9% Totaal 219 mill. 100% Het is dus te mooi uitgedrukt om te spreken van 219 millioen aan bezui nigingen. Wat wij thans z.g. bezuinigen, komt er volgend jaar weer extra bij. Nu nog een enkel woord over die extra uitgaven van 705 millioen. Hier van gaat weg voor militaire zaken liefst 466 millioen, zodat in 1951 voor deze sector liefst 1500 millioen zal worden betaald. Het totaal van onze uitgaven in 1951 is 5318 millioen: Mar„ eist hier dus 28% van op. Vatten wij nu ale cijfers samen, dan blijkt dat wij in 1951 zullen uitgeven 5318 millioen ontvangen 4533 millioen Er blijft dus een tekort van van 785 millioen (Zie verder elders in dit blad). Een vluchteling uit de Oekraine, de journalist Schoelywy, heeft in Mün- chen een persconferentie gehouden. Volgens hem opereert in Rusland een Oekrainisch opstandelingenleger, de Oepal, dat ondanks zware verliezen nog 200.000 man telt. Hoewel weinig nieuws door het ijzeren gordijn lekt. zijn er inlichtingen ontvangen, dat de Oepal met goed gevolg een aanval heeft ge daan op Russische transporten in de Oekraine". aldus Schoelywy. Hij liet voorts propaganda-materiaal en papieren noodgeld zien, dat naar hij beweerde door het opstandelingenle ger was uitgegeven.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1