DE BOER VERBOUWlNeS flOKBIFDINS Corset tenhois BE MA I. POLK Sociale beroepen voor onze ambitieuse jonge mensen Nieuw voorbeeld van welbewuste conjunctuurpolitiek Ned. Herv. Kerk breidt maatschappelijke taak uit Nieuwe Kerkorde verlangt coördinatie Stradivarius voor een kwartje HET,. SPREEKT vanzelf, dat de oplei ding en selectie van het personeel hoge eisen stellen. De cursussen voor de diploma's kinderbescherming om vatten o.a. paedagogie, psychologie, ge zondheidsleer, kinderrecht, practijk der kinderbescherming, gezins- en ge- stichtsverpleging en vrije tijdsbeste ding, terwijl twee jaar goede praktijk verlangd wordt. Ook kunnen cursussen over Bijbelse vragen worden gevolgd, waarvoor een afzonderlijke aanteke ning kan worden verworven. Oud-gezagvoedersKLMwaren bijeen] Nieuwe Niedorp Castricum Uitge eest Urk Andijk Aartswoud De invloed van de HOE Toezicht op het credietwezen oorlog Net leermeisje aank. bediende Huishoudster Profiteert van deze EXTRA J. W. A. Keuseveldt Koopt Uw corsei in een speciaal zaak met vakkun dige bediening. ABONNEERT U OP DIT BLAD VRIJDAG 20 APRIL 1951 (Van onze Haagse redacteur) MEER dan tot dusver wil de Ned. Herv. Kerk, als op 1 Mei a.s. de Nieuwe Kerkorde wordt ingevoerd, in het volle leven staan. Zij zal dit trachten te bereiken door de uitbreiding van haar apostolaire taak, waardoor zij enerzijds haar bemoeiingen tot veel meer personen kan uitstrekken en anderzijds talrijke mensen zich weer meer aan de Kerk gebonden zullen gaan voelen. Op maat schappelijk gebied verricht zij reeds een mooie taak, doch tot nu toa heeft het wel eens aan c< 5 linatie ontbroken en beschikte men ook niet altijd over vol doende, goed opgeleide beroepskrachten. De opleiding is thans gelijk wij in een vorig artikel schreven stevig ter hand genomen. Scholen, Ziekenhuizen, maatschappelijk werk, reclassering en jeugdbeweging wachten de nieuwe krachten. 7USTER H. Kley, directrice van het L sanatorium „Zonnegloren" heeft ons een en ander verteld over het te kort aan verpleegsters. Doordat het aantal patiënten sterk is toegenomen en de behandeling actiever is gewor den, zijn meer arbeidskrachten nodig dan weleer. Vooral de eerste jaren na de tweede Wereldoorlog waren zeer zwaar, doordat er een grote afvoer naar Indonesië was. Wel is thans de toevoer van verpleegsters en leerling verpleegsters iets gunstiger geworden, doch de moeilijkheden zijn gebleven, o.a. als gevolg van het grote verloop onder de eerste-jaars leerling-ver pleegsters. Het blijft vaak zwaar om de eenmaal aangevangen, zeker niet gemakkelijke taak vol te houden. Van groot belang is hierbij de stimuleren de invloed van de ouders. De animo kan afnemen door angst voor ziekten. Er is soms niet voldoende van te vo ren overzien, dat het uitzonderlijke werk het jonge meisje voor 100 oct opeist, waardoor persoonlijke genoe gens nog al eens opgeofferd moeten worden. Het gebonden zijn aan de re gels van een inrichting wordt als een last gevoeld en men vindt de acht urige werkdag te lang. Onjuiste opvattingen TN BREDE kring heerst bovendien een verkeerde opvatting over de Christelijke inrichtingen, waarvan ge zegd wordt, dat de werktijden te lang zijn en dat de verpleegsters onderbe taald worden. In het Verleden zijn deze fouten inderdaad wel gemaakt en zeker niet alleen in Christelijke in richtingen maar deze toestand oe- hoort tot het verleden. De meeste Christelijke instellingen geven tegen woordig salarissen volgens de Rijks regeling. Onjuist is ook, dat de diaconessen in de diaconessenhuizen een soort protes tantse nonnen zijn. Zij kunnen een zelfstandige werkkring krijgen en zijn zeker niet onmondig. Verpleegster is een mooi beroep en daarom roept zuster Kley de jonge meisjes op zich met liefde aan dit werk te wijden. Mej. A. M. Bos, die de afdeling ge zinszorg van de Algemene. Diaconale. Baad onder zich heeft, deelde ons me de, dat voor de gezinszorg en de ge zinsverzorging, die in handen is van Een viool voor een kwartje is een koopje, maar als dan later blijkt dat het een echte Stradivarius is, dan mag wel van een. néèl zacht prijsje gesproken worden. De heer A. Blauwboer uit Ermelo, sein- wachter van beroep, is de geluk kige eigenaar van zo'n instrument geworden, door op een verkoping voor 25 cent een kist met witte bonen te kopen, waartussen een viool lag met het etiket van „Stra divarius" Experts dié de viool na der onderzochten twijfelen niet aan de echtheid en zo kon de heer Blauwboer zich de gelukkige be- ziff-r n> Stradivarius noemen de sociale werksters, door de Kerk een opleiding van een half jaar geëist wordt in een kerkelijk internaat, om dat het gezinswerk een geestelijke en godsdienstige achtergrond heeft. Mr. J. W. Blankert, secretaris van de reclassering en de kinderbescherming van de Diaconale Raad, die ons over de justitiële kinderbescherming sprak, noemde het begrijpelijk, dat de Kerk zich van oudsher het lot van de ver weesde en de verwaarloosde jeugd heeft aangetrokken, al zijn er tijden geweest, waarin het werk onder deze jeugd zeer ver van de Kerk was af- gegroeid. Tegenwoordig houdt de Kerk en houden met name de samen werkende Christelijke verenigingen zich intensief met de kinderbescher ming bezig. Daarbij is grote vooruitgang ge boekt. Vragen van observatie, selectie, differentiatie, inspectie, verhouding eigen ouders en kinderen, casework, groepswerk, psychiatrisch-therapeuti- sche behandeling staan nu in het mid delpunt. Er wordt alle nadruk gelegd op het aankweken van verantwoorde lijkheidsgevoel bij de kinderen; aan het kind wordt individueel meer aan dacht besteed en er worden experi menten genomen. Opleiding en selectie van perso neel. In de meeste instellingen is thans een goede salarisregellng met pen sioenvoorziening getroffen. De Natio nale Federatie bereidt een algemeen erkende salarisregeling voor. Mej. E Oskam, die verbonden is aan de Hervormde Jeugdraad zeide ons. dat het jeugdwerk een noodzakelijke aanvulling geworden is in een gedes integreerde maatschappij als middel tot persoonlijkheidsvorming en sociale vorming, ook als brug tussen jeugd en kerk. In dit. geheel moet thans, behal ve met Vrijwillige kraehten. met be roepsmensen worden gewerkt. Beroeps- jeugdleiders zijn nodig als centrale jeugdleiders als regionale en landelij ke functionarissen en als werkers in Inrichtingen, kampen en internaten voor sociale jeugdzorg. Er bestaat tegenwoordig een oplei- dig voor beroeps-jeugdleiders, doch het speekt wel vanzelf, dat zij, die er voor ln aanmerking willen komen over speciale eigenschappen moeten beschikken. Het is een mooi, maar hel is een tijdelijk beroep. Er wordt daar om naar gestreefd de aansluiting naar andere beroepen uit te breiden. Voor jonge, ambitieuze mensen van Christelijken huize bestaat er dus vol doende gelegenheid zich een nuttig beroep op maatschappelijk terrein t" kiezen. Het bureau van de Svnode der Nd. Hervormde Kerk. Carnegielaan 9 in Den Haag, geeft hierover alle ge wenste Inlichtingen. LUCHTVAARTOVEREENKOMST TUSSEN DE VER. STATEN EN NEDERLAND Op 7 Mei zullen tussen de Ver. Sta ten en Nederland te Washington on derhandelingen worden geopend om te komen tot een luchtvaartovereenkomst i De mogelijkheid zal ter sprake komen om te geraken tot het uitvoeren van commerciële landingen in New York op de lijn Amsterdam—New York— Curagao. GEEN BELANGSTELLING VOOR „ROOD-WIT" De supportersvereniging van VSV .Rood-Wit" had het voornemen om een Beverwiikse afdeline van de vereniging op te richten. Hiervoor had men gis teravond in „Parkzicht" een vergade ring belegd De Beverwijker aanhane van VSV voelt wel veel Voor de Velser voetbalclub, maar bliikbaar niet om zich te verenigen, want wegens gebrek aan belangstelling besloot men voor lopig de plannen te laten varen. BEGRAAFPLAATS TE SUR AK ART A De Nederlandse begranfnlasts in de Pasar-Kliwnn wijk te Siirakarta zal door de Indonesische overheid in ge- hruik worden g°nomen Aan de nabe staanden van de overledenen, die daar beeraven liegen wordt «eleeenheid ge geven zich tot ultimo .Tuni in verbin ding te stellen met de dienst oninbare werken van de gemeente Surakarta ->n der overlegging van beseheiden voor het bespreken van overplaatsen van de graven. De 66-iarige vrouw J. Gdie Ir Juli 1935 bnar man vermoordde Is doc ket Gerechtshof te T,°euwardeu ver eordeeld t,ot aeht laar tfpvane«els«tr,I De reehtpank aldaar had haar deze!? de straf opgelegd. De Belgische miln'Ure„tiee hobher toestemming gekregen, de orllzen van steenkolen m°t gemiddeld drie nro cent te verhogen ter eomnensatie van vijf procent loonsverhoging van IR Een dezer dagen kwamen de oud gezagvoerders van de K.L.M. in de Paardenburg te Ouderkerk aan de Amstel in reünie bijeen. Op de foto: van rechts naar links: Iwan Smirnoff; J. J. van Balkom, onder directeur General Operations, be kend van de Snipvlucht naar Curasao in December 1934; L. A. Brugman, die onlangs zijn 100ste retourvlucht naar Djakarta vol bracht; Dr. A. Plesman; S. Stein beck, die onlangs de K.L.M. heeft verlaten en „Boon" Sillevis. Kinderen voeren operette op Zondag 29 April zal de jeugdafde ling van „Niedorps Gemengd Koor" de operette „Sneeuwwitje" opvoeren. Oorspronkelijk had men als datum 22 April vastgesteld, maar door de af- scheidsdienst van ds. Appel is de uit voering een week uitgesteld. Voorts vernemen we, dat er een grote actie op touw gezet zal worden om donateurs en leden te werveii. Om de kas te versterken zal men oud pa pier en vodden ophalen op 28 April. Vereniging voor Veilig Verkeer opgericht Gisteravond heeft in hotel Ammeraal de oprichtingsvergadering plaats gehad van een vereniging voor Veüig Verkeer voor de gemeenten Castricum, Heemskerk, Uit geest en Akersloot. Een bescheiden aantal personen was aanwezig. Na een op.enings- ^woord van de voorzitter, de héèi* d. Bos, werd het woord gevoerd door de hoé* R. Edzes uit Alkmaar, verkeersdeskundige van de Vereniging voor Veilig Verkeer te Utrecht. De heer Edzes, die in verband met zijn diverse functies bij de Verkeers politie veel ervaring op dit gebied heeft kunnen opdoen, heeft een interessante causerie met lichtbeelden gehouden, waarin doel -n streven van de vereniging werd uiteengezet. Hierna ging men over tot de oprichting. Burgemeester rf. F. Smeets aanvaardde de functie van voorzit ter en deed een beroep op alle inwoners om lid te worden, waarmee men zichzeit. z'n gezin en de gemeenschap een gro** dienst bewijst. In het bestuür namen vér der zitting mej. M. C. Borst en de heren J. v. d. Bos, C. Bodewes, C. H. Jansen, J A. Middelhof, H. Fontijn. C. Geluk en C Zonneveld. In andere gemeenten zullen onderafdelingen worden opgericht. JONGEN VAN STEIGER GEVALLEN Het achtjarig zoontje van de fam. De Nfs, wonende aan de Overtoom, is spe lenderwijs met een makkertje boven op de tien meter hoge steiger van het bouw complex tegenover hotel Meyer geklom men en er daarna af gevallen. De EHBO EHBO vervoerde het kind naar de ouder- lfc'ke woning. Na onderzoek bleek het slechts enige s haafwonden te -bben op gelopen. VLIEGER VAN HULTEN Morgen, Zaterdag, wordt op de vliegbasis Gilze-Rijen het brevet van de voortgezette vliegeropleiding uitgereikt aan onze plaats genoot J. van Huiten. Het jubileum van de burgemeester Er is een comité gevormd, dat burge meester G. Keyzer, bij de herdenking op 1 Mei van zijn 12V2-jarig burgemeester schap, namens de burgerij een huldeblijk zal aanbieden. In het comité hebben naast lwee leden van de Christ. Oranjevereni ging personen uit alle kerkén en vereni gingen zitting. Nest ongekend duur Het nest werd gisteren aan de Gemeente lijke Visafslag .verhandeld voor t 3,94 per 40 kg. Dit is bijna 10 c<. per kg. Het ls niet bekend dat het nest ooit voor een zo hoge prijs is verkocht. VïSS^l RIJBERICHT URK, 19 April 1951. Dour 90 vaartui gen verd aan,.e"oerd: 2609 pond kuilpa 'ilf 1-131.-6; 152 pond fuikaal t,261,35 per pond; 2010 bak nest 3,56 per bak. MEDENBLIK 19 APRIL 1951: 10.001 kg uien 6,50—7,30, grof 6.40—7.40, 40'Ki kg peen II 11 50- 11.80; lil 1070—11 70 10 000 kg bieten, I rond 10 30, n rond 6 20, I lang 9.50 11.20. n lang 8 10- 8.40: 450 kisten witlof I 30—36, II 25- 31, III 16—22. stek 6—15 Westfriesland. Hauwert De vrouw in de maatschappij De afdeling Andijk-Oost van cle Plattelandsvrouwen heeft Woensdag een bijeenkomst gehouden o. 1. v. me vrouw TeilsenBrander. Na het be spreken van de agenda der provinciale vergadering, werden de dames Leeg waterSwagerman en BroerseBouma, als afgevaardigden gekozen. Mej. Bos sprak vervolgens over het onderwerp: „De vrouw in de maatschappij". Spreek ster bepaalde haar gehoor bij de grote verandering, die er plaats heeft gehad in het leven van de huisvrouw, wees op het verschil tussen het leven van de vrouwen in de stad én op het platte land en vervolgens op het leven der vrouwen in tal van landen. Zij wees op een bepaalde binding, die is ont staan tussen de vrouw en de maat schappij, een binding, die natuurlijk niet overal even sterk is gegroeid. Uit voerig belichtte spreekster het grote nut van bijeenkomsten der vrouwen Voorheen kon de vrouw feitelijk ner gens over mee praten, doch thans is dat gelukkig heel anders geworden „De vrouw", aldus spreekster, „kan naast de man, haar krachten geven aan de maatschappij". Van zeer groot be lang is, dat de vrouw zeggenschap krijgt in het woningvraagstuk. De vrouw moet vooral aandacht besteden aan huishoudelijke en gezinsvodrlich ting. Aandacht moet worden be steed aan de jeügd en contact worden onderhouden met de kerk en de schooi. Zeer in het bijzonder vroeg spreekster de aandacht voor de vrije-tijd-beste- ding. De presidente deelde na afloop van deze leerzame causerie nog mede, dat een -volgende maal zal woi-den ge sproken over ons eigen mooie en mo derne koelhuis. ONDERHANDSE VERKOOP Het woonhuis aan de Wëstfriese Zee dijk van de heer J. Winkel is als be drijfspand aangekocht door B Groot Pz„ alhier. VIERDE SCHIP MET AMBONEZEN De „Castelbianco", het vierde schip, dat Ambonese militairen van Indonesië naar ons land brengt, wordt in de nacht van Maandag op Dinsdag a.s. te Rotterdam verwacht. (Door onze economische medewerker) UB IS EEN principieel verschil tussen de regeringen, welke wü vóór 1940 had den en die, welke wij na de bevrijding kregen. De vooroorlogse ministeries waren op het terrein van de conjunctuurpolitiek, dus ten opzichte van de schom melingen in ons economische leven met zijn goede en slechte jaren, met zij* crises en zijn werkloosheid, geheel passief. Daarom zagen wij dat er na 1930 te hooi en te gras werd Ingegrepen, dat ér nu eens wat voor de landbouw werd gedaan en dan weer voor de werkloosheidsbestrijding, enz. Er zat in deze poli tiek echter geen ljjii, het was alsof men niet goed wist, wat te doen en nu eens de ene groep hielp en dan, na pressie door de openbare mening, de andere groep te hulp snelde. giraal geld. Hoe meer credieten da banken dus geven, hoe meer giraal- geid kan er komen, dat op zijn beurt weer de prijs kan opdrijven en de con junctuurgolf onnodig hoog kan maken. Daarom wil de regering nu via do Nederlandse Bank op deze gestes con- tróle uitoefenen. Daarom krijgt de cir culatiebank de wettelijke bevoegdheid voor elke bank vast te stellen, hoeveel crediet zij mag geven. Zij kan op die manier trachten te voorkomen, dat de girale geldcirculatie te groot wordt. De circulatiebank mag in dit verband ook voorschrijven, hoe hoog de rente minimaal moet zijn, die de geldnemer in rekening wordt gebracht, opdat door een te lage rente de ondernemers niet worden geprikkeld onnodig veel cre diet te nemen en daardoor de girale geldcirculatie onnodig te doen Stijgen. Pro en contra. Zo zijn er nog vele voorschriften op gesomd, waaraan de credietverlenende organen zullen worden onderworpen. En passant bieden die maatregelen ook de schuldeisers, zij die hun geid a de posito bij een bank hebben geplaatst, wat meer zekerheid, omdat de banken behoed worden voor een al te buiten sporige bedrijfsvoering. JJOCH in het centrum blijft staan de controle op het credietwezen en daarmee op de conjunctuurschomme ling. Dat de prijs voor dit ingrijpen het min of meer aan handen en voeten bin den van de banken enz. Is, zal wellicht door menigeen hoog worden opgeno men. Vooral als men er aan twijfelt of het inderdaad wel mogelijk is om de conjunctuurgolven te verzwakken. De moderne economen achten znlks echter wel het geval en dat de regering er ook zo over denkt, bewijst dit wets ontwerp. anders is het beeld ha 1945. Af gezien van de politieke doelstellin gen der diverse regeringen, moeten wij erkennen dat zij zich principieel be wust zijn, dat wij de conjunctuur schommelingen maar niet als een na tuurramp over ons land heen moeten laten gaan. Men staat na 1945 princi pieel op het standpunt, dat er wat aan gedaan kan Worden; dat de conjunc tuurschommelingen dan al niet geheel voorkomen, maar toch zeker wel ver zwakt kunnen worden; dat de ernstige malaise door een welbewust ingrijpen zo gauw mogelijk uit dé wereld gehol pen kan worden Wij kennen vele maatregelen, die tezameii de Wapens vormen vóór de moderne conjunctuurpolitiek. De over heid kan in een hausse veel belas ting heffen en die bijeengegaarde som men in een malaise (of baisse) gebrui ken; zij moet dan ook een hoeveelheid werkgelegenheidsobjecten klaar heb ben om met dit geld mensen Werk te verschaffen en dhs ook om het in el kaar gezakte economische apparaat op te pómpen. Zij kan ook de geldcirculatie be- invloeden door in een tijd van opgang te voorkomen, dat er teveel geld in circulatie komt en dat daardoor de prijzen gaan stijgen, terwijl zij in een tijd van malaise, als juist alles in prijs gaat dalen en er bijgevolg te weinig geld in omloop is, kan proberen meer geld in het verkeer te brengen. Het uitgangspunt hierbij is dus, dat het on gezond is als er teveel geld in omloop is, maar ook als er te weinig geld cir culeert. Als onderdeel van deze conjunctuur politiek en in het bijzonder van haar wil om juist de geldbeweging zó te kunnen beïnvloeden, dat de conjunc tuurgolven worden afgezwakt, heeft de regering thans een wetsontwerp in gediend op het toezicht op het cre dietwezen. Alle banken onder contröle. WIJ zullen ons niet teveel verdiepen in de wijze, waarop dit toezicht wordt -uitgeoefend. Alle handelsbanken, boerenleenbanken, spaarbanken en commissionnairs komen onder controle te staan; zij alle moeten in een regis ter worden ingeschreven, waarbij de handelsbanken dan op straffe van niet- inschrijving een minimum bedrag aan eigen middelen moeten bezitten. Maar wat, zo zal men vragen, heeft nu dit bapkwezeh te makert met de geldbe weging en dus met de conjunctuur schommelingen? Wel, de banken kun hen aan derden credieten geven en als de geldnemer daarover beschikt via een bankoverschrijving, als hij dus een schuld betaalt door een girobiljet af te geVeh Op de bank. dan ontstaat er z g Rivier Missisippi buiten haar oevers getreden De Mississippi, de vrootste riv.er in de Verenigde Staten, is buiten haar oevers getreden. Laaggelegen gebieden in Iowa, Minnesota en Wisconsin staan onder water. Vele gezinnen hebben hun huizen verlaten. Er worden thans plannen gemaakt, om de steden, die aan de gezwollen rivier liggen, geheel of gedeeltelijk te ontruimen. Men vreest, dat er zich nog méér overstromingen zullen voordoen, De Mijnhardtfabrieken door brand geteisterd Gisteravond heeft een vrij hevige brand gewoed in de pharmaceutische en chemische fabriek van Mijnhardt N.V. te Zeist. De brandweer kon niet verhinderen, dat een afdeling geheel uitbrandde. De schade wordt geraamd op een halve ton, Door de politie wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand. Gevraagd: en Dames- en Herenkapsalon O. Sareijko, Spoorstraat 36 Tegen half Mei bij bejaarde dame te Alkmaar (hartpa tiënte) eenvoudige beschaaf de (P.G.) gevraagd, bekend met lichte verpleging. Brieven aan Mevr. Stapel, Pol 46, Spaarndam. Kop en schotel, m. filet décor 72 Ct Aluminium pannen pracht kwaliteit, vanaf 2.45 Theeserviezen, 9 dig m. filet décor 9.90 Kop en schotel Visschep Theepotten porcelein, m. décor, iuiliezeefjes 40 ct Alelita koffiefilters Bofervloten Metalino staalwol 18 Cf Witte schalen emaille, vanaf 95 Ct Emaille borden zeer zw. kwaliteit - Emaille emmers Vlextil Vileda zeem 2.65 m. plastic foudraal 3.25 Vlix T_ Lancestraat 20 Alkmaar Tevens ingang Houiiil en Achiers'raai in 2alm Satin No. 810 i 24.50 onovertroffen in coupe, af werking en duurzaamheid Langestraat 17 bij de Grote Kerk Met garantie Zo juist ontvangen; LINNEN JAPONSTOF, in alle kleuren, f 2.75 per M. GEBLOEMDE ZIJDE en VISTRA vanaf 2.25 per M, CONFECTIECOSTUUMS in alle maten, vanaf 136. DUBB. EGYPTISCH LINNEN REGENJASSEN vanaf 57.50. DAMES- EN HËRENMAATKLEDING, HOUTWEG 5 - ALKMAAR - TEL. 3318

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3